Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

O těhotné se místo lékařů postarají porodní asistentky, navrhuje Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce změnit systém péče o těhotné. Rád by posílil pravomoci porodních asistentek. Ty by měly o zdravé ženy pečovat v době těhotenství i po porodu. K lékaři by ženy docházely jen na nejnutnější prohlídky nebo při zdravotních obtížích. Ministr tak chce ušetřit a snížit vytíženost lékařů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kacinecka

Takže

Pokud budu moct mít jistotu, že PA má stejné zkušenosti a schopnosti jako můj lékař, pokud si budu moct být jistá, že - ačkoliv těhotenství probíhá normálně - bude schopná zachytit sebemenší problém či riziko, potom fajn. Ale jinak ani ho.... A pozor, netvrdím, že PA jsou k ničemu, jsou to nadmíru užitečné osoby, ale potíž je v tom, že i normálně probíhající těhotenství může nakonec skončit sakra velkým průserem, pokud se někde něco přehlídne...

+1/0
27.2.2012 8:19

JanaPal

Mohu srovnavat.

Mam 2 deti. Jedno se narodilo v CR, druhe v Irsku.

V CR se o tehotnou zenu velmi dobre staraji (nekdy az moc, ze ma clovek pocit, ze se musi nejak lidsky branit te odborne lekarske invazi). V Irsku je to mnohem volnejsi, ale rekla bych take mene odborne a mnohdy bych rekla... az lajdacke.

Porod samotny je lepsi v Irsku. Zena je mnohem vice respektovana, je vice klidu, vice lidskeho, hrejiveho pristupu (u porodu je jen jedna porodni asistentka. Ne lekar. Ten je ale nablizku, kdyby byla potreba). Veskera pece, co porod predchazi a ktera ho nasleduje je v CR na nesrovnatelne vyssi urovni. Co se podpory kojeni tyce, ta je v CR skvela, v Irsku pod urovni. Tak si to pekne preberte. Aby nas ministr zdravotnictvi neudelal zase nejaky chytry krok, co nas vezme o 50 let nazpet.

+1/0
26.2.2012 14:34

m.a.g.

Není mi jasno

Já pořád nechápu, co kromě edukace a psychické podpory může PA nabídnout - změřit tlak a načůrat na lakmus si můžu sama doma, k tomu nepotřebuji PA, vaginální vyšetření dělat nechtějí (stále vyhrožují rizikem zavlečení infekce a otázka je, zda a jak je udělat umí), cytologii, ultrazvuk, screening, kultivace, oGTT, odbornou konzultaci v případě problémů - nic z toho nemohou a vše stejně bude muset hodnotit lékař. A že mají těhotné těch otázek zatraceně hodně... A co když nepoznají počínající patologii? Nebo budou hnát každou těhotnou ke gyneologovi jen pro sychr, když si nebudou jisté?

+3/0
23.2.2012 14:17

m.a.g.

Re: Není mi jasno

jezkovy oci, pro sichr, omlouvam se, uz blbnu

0/0
23.2.2012 18:02

pesimistka7

O porozumění se ani nesnažte.

Tady jde o "úspory"...:-/

0/0
24.2.2012 9:02

kamomejla

zase se šetří na nesprávném místě.....

Tak já osobně si myslím,že půjdu radši během těhotenství ke svému gynekologovi,protože k němu již chodím deset let a ví o mě vše a mám k němu důvěru a hlavně je v mém místě bydliště.Pochybuji,že bude v každém městě mít svoji ordinaci porodní asistentka,zase na tom budou tratné těhulky,protože budou muset dojíždět několik desítek kilometrů,aby se nechali vyšetřit.Souhlasím jen s tím,aby porodní asistentky vedly celý porod,jako jsem to měla já,doktor se na mě přišel podívat po příjmu a pak až za 30 hodin,co jsem porodila a díky porodní asistentce skvěle a celkem bezbolestně.Pan doktor mě přišel jen zašít,celkem znuděně,zíval u toho a byl otrávenej,že musí něco dělat.Myslím si,že porodní asistentky mají mnohem více práce než doktoři,ti jen sedí ve svým kamrlíku a čekají,jestli je náhodou nebude někdo potřebovat u porodu.Těm by se měla práce přidat a ne ubýrat.Spíš by se měli zabývat tím,jak zvednout mateřské!!!!Důchody se zvyšují,ale nám,maminkám to jen stěžují!!!!!

0/0
23.2.2012 13:49

JanGr

Nepodceňujte PA

PA studují na VŠ stejně jako doktoři. Celé 3 roky studia tráví na porodních sálech, na poporodní péči atd..na 12ti hodinových službách stejně jako zaměstatnci nemocnice... aby mohli dojít ke státnicím a stát se PA musí mít za sebou už desítky porodů a přes tisíc odpracovanýh hodin! Navíc beztak PA dělají veškerou práci už teď a doktoři se volají, jen ke zvýšeným rizikům...a jak je i v článku psáno tak by to tak i zůstalo... takže nic by se v podstatě nezměnilo...

+5/0
23.2.2012 12:58

wiedzmin

Re: Nepodceňujte PA

...proboha, jako militantní lékař :-) se musím ohradit. kde berete 3 roky strávené na operačních sálech? namátkou vybírám ze studijního programu porodní asistentka na fzv up olomouc (http://www.fzv.upol.cz/fileadmin/user_upload/FZV/rozvrhy/2011-2012/pa_1_p.pdf) - ošetřovatelské postupy, latina, obecná psychologie, výchova ke zdraví, lékařská biofyzika, cizí jazyky, komunikace...

...a nehledě na to, že tento obou lze vystudovat za 3 roky dálkově... ...někomu takovému bych nesvěřil dohled nad těhotenstvím své manželky...

...PA má edukovat, vytvářet porodní plán, odrodit fyziologický porod, ale dohled nad těhotenstvím a vyšetřovací metody jí nenáleží, nemá potřebné znalosti diferenciální diagnostiky....

...PA má své místo na slunci, je nedílnou součástí porodnického týmu, ale měla by se držet svého a tady se zlepšovat (a nebosi při takových schopnopstech dostudovat lékařskou fakultu, přece ten rozdíl v náročnosti nebude tak velký, když PA studují VŠ stejně jako doktoři, ne?

+7/0
23.2.2012 16:07

yyyjj

Jak se jmenuje ta odsouzená porodní bába ??????!!

0/0
23.2.2012 1:27

pesimistka7

Re: Jak se jmenuje ta odsouzená porodní bába ??????!!

Myslíte tu, která se snažila zfalšovat dobu odtoku plodové vody, ale u "alternativních" je za mučednici, protože je aktivistka pro domporod? Konigsmarková.

0/0
23.2.2012 9:03

LiborAxel

O

čem se bavíme?Moje žena byla během těhotenství u lékaře asi čtyřikrát,vždy na kontrolu a vyšetření.Potom porodila v porodnici a třetí den byla doma.Dokonce jsme ani nechodili na cool cvičení pro těhotné,vynechali jsme i partnerské cvičení a další věci co se nabízeli.Je to můj nejmladší, na jaře bude mít sedm.A taky je moje sedmé dítě od několika žen.Nesetkal jsem se s gynekologem který by měl problém pohlídat těhotenství své pacientky.V těhotenství nám dal soukromé číslo pro případ nouze.Po porodu nám naše dětská lékařka dala svoje mobilní číslo pro případ potřeby.Sama od sebe.

Nemůžu říci že vím co je to porod a těhotenství ale myslím si že nejlepší asistentka je otec a co se týká zdravotní stránky na to je nemocnice,gynekolog.

VZP potřebuje peníze?Hledá další způsob jak účtovat státu nebo lidem výlohy?

Nepotřebujeme asistentky,potřebujeme vyšší mateřskou pane Hegere!

+2/0
23.2.2012 0:00

grospic

tak se ruší nemocnice

lůžka, počty lékařů co kdyby se zrušily zdravotní pojištovny. At zůstane jedna a ostatní at nabízejí komerční zdravotní pojištění

0/0
22.2.2012 23:06

drsnobill

Ještě bych to vylepšil

Místo praktického lékaře bábu kořenářku a místo k zubaři ke kováři!

+1/0
22.2.2012 22:59

Kristýna20

Pro vševědoucí ženy s názorem na vše !!!

Na

svůj titul budu studovat stejně dlouhou dobu jako ostatní na vysoké

škole, nemluvě o tom kolik praxe a nezaplacených přesčasů budu mít

oproti zbylým vysokoškolákům .

+2/0
22.2.2012 22:25

ver.va

Panu ministrovi doporučuji otěhotnět

1. Jak pozná porodní asistentka, že se ženě zkracuje čípek a že jí hrozí předčasný porod? Rozhovorem?  Bez vaginálního vyšetření a zkušených rukou lékaře to zjistit nelze.

2. Jak bude asistentka dělat různá specializovaná vyšetření (cytologie, mykózy)? Poslechem?

3. Myslím si, že pan ministr šetří na nesprávném místě. Zhruba 49 % těhotenství je rizikových. Jak pozná porodní asistenka, že její prvně těhotná pacientka nepatří do této skupiny?

4. A vůbec - já mám raději chlapy než ženské. Dopřejte těhotným GYNEKOLOGY! (Panu ministrovi doporučuji otěhotnět.)

                                                                                                                               Veronika Valíková

+2/0
22.2.2012 22:20

Babet T.

Nejprve je potřeba si uvědomit, o co vlastně jde...

Zase se tady vše jen převrací.A může za to špatně formulovaný titulek.Nikdo lékařům nebere jejich práci,avšak v kompetenci PA je starat se o ženu ve fyziologickém těhotenství,při fyziologickém porodu,ve fyziologickém těhotenství.Jakmile je něco špatně nebo má PA podezření,že je něco špatně,ihned předává ženu do rukou lékaře. Tato dvě povolání se vzájemně doplňují. Ve výsledku je péče levnější, ale není pro ženu o nic míň kvalitní, poněvadž PA je schopna mnoho věcí díky jejím zkušenostem(a že zkušenosti má,za studium musí provést nesčetně výkonů,které jsou evidovány a xxxx hodin praxe)poznat méně nákladnými vyšetřeními.Také se může ženě více věnovat a tím leckteré věci odhalit narozdíl od lékaře,který většinou nemá tolik času.

Jako studentce PA je mi opravdu velmi líto, když tu vidím,jak naše společnost na PA nahlíží, ale doufám, že s touto potřebnou změnou legislativy třeba přibyde uvědomělých žen,které budou chápat, že když je vše v pořádku a není třeba zbytečných intervencí.

+2/0
22.2.2012 21:37

wiedzmin

Re: Nejprve je potřeba si uvědomit, o co vlastně jde...

mám dotaz - co když PA něco přehlédne, část patologií může zůstat skrytých, a potom to budou chtít poškození řešit právní cestou, jak je v českých luzích a hájích zvykem. jste připravená na to, že můžete být několik let poptahována po soudech a případně i odsouzena?

ještě jeden dotaz - těhotenství není nemoc, ale je pro orgasnismus ženy zátěž. znám několik PA a v diferenciální diagnostice chorob přihružených k těhotenství (preeklampsie, HELLP sy apod.) se vůbec neorientují. co s tím?

a nakonec připomínka - opravdu vám připadají 3 roky studia jako bůhvíjaká zkušenost? já studoval 6 let + aktuálně 4 roky předatestační příprava (jsem chirurg) a vůbec si nepřipadám zkušený, sebereflexe mi ještě funguje...

+6/0
22.2.2012 22:28

chudy lekar

Lékaři v ČR by uvítali větší kompetence

nelékařských zdravotnických oborů. Sestra by ho nemusela každých 10 minut budit, jestli může někomu dát Brufen ;-). Ne vážně, uvítali, proč ne. Ale jak to mají vítat, když se jenom tlachá, skutek utek a legislativně to není ošetřené? Tomu by se měl ministr věnovat, ne tomu, kde obrat chudáky lidi a peníze místo do zdravotnictví sypat úplně jinam. To je hlavní problém. Já na naši vrchní nedám dopustit a to bych, ji, bábu jednu, občas nejradši uškrtil ;-)

0/0
22.2.2012 21:23

tanker d

tendenční lži

"Ve většině zemí je to tak, že žena chodí k porodní

asistentce a jen na jistá vyšetření jde k lékaři. Takže místo deseti

návštěv u něj jsou tam jen třikrát," popisuje německý model.

Lež. !! Rodila jsem v německém systemu třikrát, znám x desítek ženských které také rodily x desítek dětí v tomto systému a neznám žádnou, která by přitom nechodila na těch 15 preventivních prohlídek k doktorovi. "Zvláštní", že žádná moje známá si na to neměla potřebu stěžovat, naopak, tady nějak není IN oportunismus, ale naopak zodpovědnost za zdraví budoucího potomstva...

+3/0
22.2.2012 21:16

chudy lekar

Re: tendenční lži

R^ R^ Pochop, on už má málo možností. Zbývají mu lži. Potřebuje ušetřit na lidech. Je to non lege artis.

+1/0
22.2.2012 21:18

Politicky korektní lež

no nejdřív se to prezentovalo jako boj

za práva žen. těhotné nejsou nemocné apod. Teď chtěj ženskejm vzít lékaře.

Asi budu bojovat za práva žen.

0/0
22.2.2012 20:12

pomalounkupolehounku

toto je opravdu směšné

Zajímalo by mě kolik lidí z těch, co sem přidávali nějaký "inteligentní příspěvek", má vůbec alespoň malé povědomí o vzdělání porodních asistentek. :-/

+2/0
22.2.2012 20:08

chudy lekar

Re: toto je opravdu směšné

Já a děkuji. Hlavní pravidlo těchto dam: čím míň inteligence, tím víc arogance. Místo, aby se hleděli něco naučit, snaží se pořád soupeřit s lékaři. Ti jsou pro ne "mudři", myšleno i vyslovováno velmi pejorativně. To nedělají ani chirurgické sestry, a to jsou pěkně ostré baby! Proč PA soupeří s lékaři? Každý z nich má nenahraditelnou roli. Dodám, že nic neumí. Nikdy! :-/

+1/0
22.2.2012 20:14

moebius

Re: toto je opravdu směšné

mě se zdá, že hlavně útočí mudři na porodní asistentky, neustále zpochybňují jejich roli i kvalifikaci a dokonce některým soudně zakazují vykonávat své povolání

+7/0
22.2.2012 20:43

chudy lekar

Re: toto je opravdu směšné

Ale běž, prosím tě. Lékař si nepotřebuje dokazovat, že má za rodičku odpovědnost. On ji má!

+1/0
22.2.2012 21:19

wiedzmin

Re: toto je opravdu směšné

třeba v olomouci vystudujete porodní asistentku za 3 roky dálkového (tzv. kombinovaného) studia (www.fzv.upol.cz)... ...jestli je tohle předpoklad na dohled nad těhotenstvím, byť fyziologickým, tak bůh nás chraň (jsem ateista)...

+2/0
22.2.2012 20:17

chudy lekar

Re: toto je opravdu směšné

Nelékařské obory na všech fakultách může studovat jen absolvent/ka zdravotní školy. Z té střední umí víc praxe, zdá se.

0/0
22.2.2012 20:19

wiedzmin

Re: toto je opravdu směšné

není tomu tak, např. na brněnské LF je možno obor porodní asistenka studovat prezenčně i dálkově a podmínkou přijetí je  (kromě úspěšného složení přijímacích zkoušek, pochopitelně) ukončení středoškolského

studia maturitou (viz http://www.med.muni.cz/dokumenty/html/prijimaci_rizeni_2012.html)... ...tož asi tak je to v našem státě...

+3/0
22.2.2012 20:41

chudy lekar

Re: toto je opravdu směšné

Tak proto mají jiné nemocnice na Moravě tolik brněnských pacientek! ;-D;-D

+2/0
22.2.2012 21:25

chudy lekar

Re: toto je opravdu směšné

Proč se PA nestarají o svou nezastupitelnou roli a místo toho vytváří bojové jednotky proti "mudrům"? Kdo myslíš, že je zvědavý na PA pejorativní štěkot "mudři to a mudři tamto". Mudři jim rádi hodí na krk odpovědnost za rodičky, ale musí to být JASNĚ formulované zákonem!

+2/0
22.2.2012 20:17

moebius

krok správným směrem

těhotné potřebují mnohem víc než jen si roztahovat nohy u gynekologů. A teď si všechnu tu nadstandartní péči natvrdo platí. Žádný doktor těhotné neřekne, co jí skutečně čeká při porodu, neporadí, co dělat s tělem i duší.

+2/0
22.2.2012 20:00

Generál Ugarte - inmortal

No nic, pánové, mějte se, já zas mizím.

0/0
22.2.2012 18:11

chudy lekar

Re: No nic, pánové, mějte se, já zas mizím.

Zdravím Taky bych zmizel, a jak rád...Jdu si vzít vidle a přepočítat plat ;-)

0/0
22.2.2012 18:13

534F43414E204A452044454D454E54

Šetřit se musí

aneb "Nechci slevu zadarmo, pravil vychytrale doktor Zelí"

Pro admina: Není to urážka ústavního činitele, jen citát z povídky Exkurze do ZOO, MŠ a JG

.

Jeden dneska neví, jaké IQ má majitel tlačítka DEL...

+3/0
22.2.2012 18:10

Generál Ugarte - inmortal

Re: Šetřit se musí

41?

+1/0
22.2.2012 18:11

534F43414E204A452044454D454E54

Re: Šetřit se musí

Dohromady.

0/0
22.2.2012 18:17

brekebrekke

zase kecaj

zase chtej jenom voskubat lidi

+4/0
22.2.2012 18:03

chudy lekar

Re: zase kecaj

Je to tak transparentní? Že se ptám. Trapné na tom jsou pokusy o houpání lidí. Každému je jasné, o co jim jde, ale stále opakují snahu schovávat své hrabyhrab za nějakou ušlechtilou myšlenku..

0/0
22.2.2012 18:09

Generál Ugarte - inmortal

Anesteziolog u každé operace je přežitek,

který si nemůžeme dovolit, když všechno probíhá tak, jak má, stačí anesteziologická sestra.

(Heger Seal of Approval)

+1/0
22.2.2012 17:30

chudy lekar

Re: Anesteziolog u každé operace je přežitek,

RTG lékaři vždycky viděli jenom černobíle...čest výjimkám.

+2/0
22.2.2012 18:00

m.a.g.

Nu to je zas žertík

Nejdřív se zeptejte těhotných, kolik z nich bude raději sledováno u PA než u lékaře a pak počítejte, co vyjde levněji. Pokud 90% žen s fyziologickou graviditou nebude věřit PA ( a mne by toto číslo nepřekvapilo) a péči lékaře si bude muset hradit jako nadstandard, co udělá?? No zařídí si PN a jako riziková gravida bude mít péči hrazenou ze zdr. pojištění. To bude takové šetření, že se z toho protočí panenky i Hegerovi ... To musíme kvůli neefektivnímu šetření ničit vše, co u nás doposud výborně fungovalo a co nám okolní zdravotnické systémy mohly jen závidět?

+7/0
22.2.2012 17:23

Generál Ugarte - inmortal

Re: Nu to je zas žertík

Přesně tak. R^

+2/0
22.2.2012 17:31

chudy lekar

Re: Nu to je zas žertík

1%

+1/0
22.2.2012 17:59

brekebrekke

Re: Nu to je zas žertík

choj,taky rad vidim;-)

0/0
22.2.2012 18:05

chudy lekar

Re: Nu to je zas žertík

Nápodobně, i když já tebe raději. Nemám tak adrenalinové povolání ;-)

0/0
22.2.2012 18:06

moebius

Re: Nu to je zas žertík

no, neznám těhotnou, která by s radostí chodila ke gynekologovi a která by od něho přišla nadšená z toho, jak se jí věnoval, jak jí vysvětlil, co a jak má dělat či co jí čeká. A znám spoustu těhotných, které si tyhle služby už teď platí u PA na různých kurzech aktivního porodu či předporodních přípravách. Když tyhle lekce budou levnější o příspěvky pojišťoven a žena bude moci s takovou asistentkou spolupracovat i hlouběji, gynekologové mají po kšeftu.

+5/0
22.2.2012 20:05

chudy lekar

Re: Nu to je zas žertík

Edukace pacientů je HLAVNÍ náplň práce SESTER, ne doktorů! Tak ať edukují a neklábosí!

0/0
22.2.2012 20:10

neumisa

Re: Nu to je zas žertík

já jsem chodila coby těhotná ke gynekologovi ráda a odcházelka jsem sppokojená, protože se mi věnoval, co jsem potřebovala, to jsem se dozvěděla a věděla jsem, že je vše v pořádku. Při kurzu předporodní přípravy už byla náležitě poučena, byl pro mě tedy zbytečný (což jsem jako prvorodička tehdy nerozpoznala). Je to jen o lidech.

+1/0
22.2.2012 20:18

pesimistka7

Re: Nu to je zas žertík

Já mám gynekoložku výbornou a profesionální, pokud byste se mne ptal, jestli chodím ráda ke gynekologovi, odpověděla bych "nijak zvlášť", možná i "ne", protože samotná prohlídka pro mne není příjemná, ale pokud byste se ptal jestli jsem se svým gynekologem spokojená, odpověděla bych "rozhodně ANO". Smysl má jejich péče neoddiskutovatelný, debatovat můžeme o konkrétním gyn.: dobrý/špatný, přístup vyhovuje/nevyhovuje, ale to snad i u konkrétní PA, ne?:-/

0/0
23.2.2012 9:00

m.a.g.

Re: Nu to je zas žertík

Zvláštní, pracuji s gravidními (nejsem gynekolog), odhadem asi 10 pacientek týdně a mluvíme spolu o všem možném, poslední dobou se jich ptám právě na názor na péči PA - a co myslíte?? K PA by žádná z nich nechodila a to myslím, že mám vzorek velice slušný, napříč celou republikou. Gynekologové nikdy po kšeftu mít nebudou, protože nejsou jen fyziologické gravidity, naopak, těch rizikových bude jen přibývat, vaše představy jsou k pousmání.

0/0
23.2.2012 13:56

Najdete na iDNES.cz