Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Úkol pro 22 statečných: Takhle to dál nejde, změňte globální ekonomiku

Klimatické extrémy, stoupání hladin oceánů a nedostatek vody i potravin během několika desetiletí od základů změní postavení člověka na jeho rodné planetě. Šéf Spojených národů pověřil dvaadvacet hlav států a zároveň představitelů Vysokého panelu OSN pro globální udržitelnost, aby pojmenovali, co musí lidstvo naléhavě změnit už dnes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

milansm

Základem je přiznat, že situace je kritickou,

což je nutná podmínka změny. V názorech českých diskutujících ale tento postoj nevidím. Stále předesílají, že jsou klamáni, že pravda je jiná, žádné klimatické změny neexistují, všechno je v pořádku a ekologové jsou syčáci.

Nevím, kam chodí čerpat informace a údaje na nichž budují svá přesvědčení. Možná by se mohli podívat na postoje různých akademií věd a dalších profesních organizací z celého světa. Naleznou je třeba tady: http://www.eurosolar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2011090001, kde jsou přeloženy a uvedeny i původní zdroje. Všechny tyto organizace jednoznačně potvrzují, že ke změně klimatu dochází. Část tvrdí, že je velmi pravděpodobně způsobena lidskou činností. Další, že spojitost je jistá.

Nevím, co řeknou hlavy států, které jsou spoluzodpovědny za kritický stav a za nicnedělání nejméně 20 let. Co dělat? 100% obnovitelné zdroje energie, biologické zemědělství, posilování udržení vody v krajině na většině míst, co nejvyšší recyklace, výchova k plánování rodiny, zalesňování.

0/0
14.2.2012 15:09

Rumová víla

Re: Základem je přiznat, že situace je kritickou...

...což je nutná podmínka změny.

Kritickou je, ale ne u nich. Oni mají furt pocit, že mají málo ale nikdy nebudou mít dost (což platí i o firmách). Když jim Japonec a Číňan vyrobí televizi, tak si koupí tu od Číňana, protože je levnější, a oni si můžou koupit ještě něco navíc, bez ohledu na to, jestli někdo (Číňan) umírá hlady, a jinej (nadnárodní korporace) si na něm mastí kapsu. Oni, (kteří to kupujou, a tim ty firmy podporujou) to budou mít levnější a to je pro ně rozhodující. Navíc všichni tvrdí, že berou malý platy. "Podívejte se do Německa, kolik berou oni..." A to vše bez ohledu na jejich nadváhu kterou dnes trpí každej druhej Čech.

0/0
16.2.2012 0:14

Johny__S

Re: Základem je přiznat, že situace je kritickou,

Na co obnovitelné zdroje? Stačí investovat do rozvoje jaderné energetiky. Je to jistější. Navíc nevidím důvod, proč bychom se my v Evropě měli uskromňovat, když jsou země, které se neuskromní. Proč bychom to měli odnést my?

0/0
16.2.2012 12:28

Rumová víla

Re: Základem je přiznat, že situace je kritickou,

Na obnovitelných zdrojích je dobré to, že se dají rychle obnovit. Např. zlato má trvalou hodnotu právě proto, že nikdo nenachází takové množství zlata, které by jeho hodnotu něak zásadně ohrozilo - je v podstatě vytěžené. Jinak uran (z nehož se vyrábí elektrická energie), v tomto tempu bude taky dříve nebo později vytěžen a příroda "vyrobí" další až za nekolik tisíc/miliónů let, navíc se nedá jíst ani pít, a o to tady jde. Taky by bylo fajn, kdybys požádal JE Temelín aby ti zakopala trochu toho radioaktivního sajrajtu na zahrádku, protozě i to je součástí el. energie z uranu, a i tu bys měl mít rád. A my nic odnášet nebudem, to naši potomci budou vyrůstat v tom sajrajtu co po sobě zanecháme. Zkus si přečíst třeba Meze růstu, ať nepíšeš nesmysly.

0/0
16.2.2012 15:34

Johny__S

Od Zumy to sedí, když má 20 dětí...

To je tedy trvale udržitelný rozvoj.

+1/0
13.2.2012 17:58

Generál Ugarte - vivido

Re: Od Zumy to sedí, když má 20 dětí...

Takového trvale udržitelného rozvoje je JAR plná.

0/0
13.2.2012 18:00

kingg

Klasická agenda Římského klubu...

Halonenová promlouvá na jejich schůzi ve Finsku...

http://www.futuresconference.fi/CoR_2004/presentation_halonen.htm

Globální Leviatan se blíží...

http://kremlik.blog.idnes.cz/c/244376/Havluv-Rimsky-klub-Lidstvo-zachrani-jen-svetova-diktatura.html

0/0
13.2.2012 12:48

kulala

Pane OSN

Nemělo by se ze všeho nejdříve začít bržděním populačního vzrůstu!!!!Žádné řešení se bez tohoto základu

neobejde!!Takže at začnou dotčené státy u sebe . Příklad jim dala před léty Čína jinak to nejde nebo nás

jako ukecané demokraty jednou sežerou

+6/0
13.2.2012 12:32

Duce Mia Luce risorto dodici

Re: Pane OSN

Nestrachuj se, populační růst se má do roku 2050 zastavit sám.

0/0
14.2.2012 8:06

jural

Neco predevsim pro Evropany

Ti totiz jsou schopni nesmysly platit ze spolecne kasy, tudiz se jedna o vetsi mnozstvi prostredku, kterou mohou byt na uplne nesmysly vyplytvany. Americani aspon jedou kazdy za sve, cili jakykoliv nesmysl, ktery se nezaplati, tam skonci drive nez v Evrope. A je jedno jestli se jedna o nesmysl hnedy, rudy nebo zeleny. Podvod je to pokazde stejny. Jen naivni Evropani si porad mysli, ze maji pravo byt nositeli ideii, kvuli kterym je nutne se obetovat ze spolecneho.

Blbost neskutecna.

A pro Evropu bohuzel - Pan Buh vysoko a Amerika daleko a bude jeste dal.

+1/0
13.2.2012 12:27

Zani

Re: Neco predevsim pro Evropany

Já teda nevim, ale vy znáte nějakou ideu, která je lepší než " Trvale udržitelný rozvoj" ? Nějakou americkou, o nekonečné pohyblivosti a dobrotě kapitálu ? Nebo snad Čínskou ? O rozvoji za každou cenu? Poraďte!:-)

0/0
13.2.2012 13:34

horduch

Re: Neco predevsim pro Evropany

trvalé není nic

+1/0
13.2.2012 14:10

karel_vvv

Re: Neco predevsim pro Evropany

Ten vysmívaný americký a evropský rozvoj je rozvoj vědy, svobodného podnikání a krátce kapitalismu. Jenom díky tomu dnes máme všude elektriku, průměr dožití je přes 70 let a můžete plkat svoje zelené (a jiné) nesmysly na internetu zcela svobodně, beze strachu z následků. Idea "trvale udržitelného rozvoje" je absolutní nesmysl a protimluv, je to blábol typu "demokratický centralismus", který používali bolševici. Něco jako "princip předběžné opatrnosti".

0/0
13.2.2012 15:52

Zani

Re: Neco predevsim pro Evropany

No a kde je ten kapitalismus? Kam se schovali ty rovné příležitosti? Jak je možný, že miliardy lidí jsou závilé na jednom jediným Microsoftu? ( jenom příklad). Já chci zpátky kapitalismus jakej byl. Bez ty pošahaný globalizace, která mě nutí konkurovat hladovejm číňanům. Já chci aby Siemens , Grundig atd vymejšleli nové věci. No ale oni místo toho stěhujou výrobu do Asie, protože akcionáři si přejí prachy, hodně, a hned, né až zejtra. Dobře vědí, že z  EU a USA berou tím pádem kupní sílu a příjde den, kdy už prostě nebudeme mít peníze ani na ty levný čínský věci.  Ale to je budoucnost, to ty turbokapitalisty nezajímá. Kde jsou kapitalisti, jako byl Baťa? No i kdyby se novej Baťa narodil, dneska by ho rozcupovali hodně rychle, nepasoval by jim do krámu.

0/0
13.2.2012 16:34

Paeris Kiran

Re: Neco predevsim pro Evropany

Přestaňte fňukat a začněte něco dělat. A proč sme v Evropě závislí na microsoftu? Nebude to tím jak nějaká komise nadiktovala "standarty"? V americe vede Apple... etc.

Zrušte standarty a patenty ať si každý může vyrobit co potřebuje. Deregulujte Euroamerickou ekonomiku, zrušte zbytečné zákony, předpisy, snižte daně a odvody. Pak možná... bude něco levněší vyrobit tady než to vézt přes půl planety.

0/0
13.2.2012 17:42

Johny__S

Re: Neco predevsim pro Evropany

To bys asi chtěl odbourat civilizaci. Až se zase bude zboží dopravovat dřevěnými plachetnicemi či veslicemi, bude po globalizaci...

0/0
13.2.2012 18:00

vendelin

Je to jednoduché

Lidí je tady 8 miliard, nebo kolik. Poloina by bohatě stačila a matička Země by nebyla tolik znečišťována solárními a jinými nesmysly.

0/0
13.2.2012 12:22

dolch

Dejte už nám s tímhle pokoj

že to někoho baví, pořád strašit a strašit. Když jsem byl malý, strašili nás jadernou válkou. Teď nás pro změnu budou strašit přelidněním a oteplením. Ale kdyby jenom strašili, nejhorší na tom je, že to chtějí i ŘEŠIT !!;-O

+1/0
13.2.2012 12:08

karel_vvv

Re: Dejte už nám s tímhle pokoj

Přesně tak. Stejně jako bolševik nedokázal zajistit ani zásobování hajzlpapírem, ale pořád do lidí hustil svoje bláboly o vítězství komunismu a místo náboženského pekla používal jadernou válku, tak tihle šílenci pro změnu zatím hajzlpapír mají (z dosud fungujících zbytků kapitalismu) a místo pekla zelený armagedon. Ať jdou do zadele.

0/0
13.2.2012 15:57

JAN2010

.

Globální katastofa, světová válka nebo pořádná epidemie vše zase na čas vyřeší. Bohudík i bohužel. :-)

0/0
13.2.2012 11:41

MartyKO

Cesta do pekel...

Proč si zrovna těchto 22 soudruhů myslí, že jejich náhled na fungování světa je ten jediný dobrý? Rv

0/0
13.2.2012 11:32

akzzko

Re: Cesta do pekel...

protože peníze....;-)

+1/0
13.2.2012 11:33

karel_vvv

Tihle novodobí zelení bolševici

Pouhý pohled na nefalšované grafy teplot za poslední tisíciletí ukazuje, že žádné lidmi vyvolané oteplování neexistuje, uhlíková stopa a další bláboly jsou globální pavědecký podvod. Jistě, trochu se otepluje, ale to by bylo pro svět jenom dobře - zvýšila by se produkce potravin a snížily náklady na topení. Prostě jenom skončilo další chladné období, jako už mnohokrát. Ekoteroristi a bolševici to využívají, takže brzo už nebudeme na daních platit každý pracující jenom "svého" menšinového flákače a zločince, díky kterým nám nezbývá na naše vlastní děti, ale i pár dalších přičmoudlíků třeba z Bangladéše. Jak to může dopadnout - stačí se zajet podívat třeba do Indie na Tádž Mahál - jak to mohla postavit ta banda indů, co se flákají ve výkalech kolem té stavby ? Jednoduše, oni to nepostavili, oni to jenom převzali, poté, co původní obyvatele předčili v rozmnožování. Asi tam měli také nějaké bolševiky, že takhle dopadli.

+5/0
13.2.2012 11:24

akzzko

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

no a jsem zvědav, co mi ti ekologisté řeknou až buchne ta sopka na Islandu, ta ségra té, co si loni malinko odplivla....;-)

0/0
13.2.2012 11:33

karel_vvv

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Je asi marné to melounům vysvětlovat, ale stačí se podívat na výbuchy sopek v minulosti. Jeden pořádný výbuch sopky uvolní do atfosméry více toho "škodlivého" CO2 než průmysl za celou dobu lidské existence. To jsou notoricky známá data, ale melouni jsou schopni to dokonale vytěsnit. Goebls by žasl.

+1/0
13.2.2012 11:38

akzzko

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

R^

0/0
13.2.2012 11:56

Cenda22

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

meloune, čti: http://amper.ped.muni.cz/gw/s/machkova/54-cz_volcanoes-and-global-warming.pdf

0/0
13.2.2012 12:53

karel_vvv

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Typický zelený trik, použitý téměř v každém materiálu pro slaboduché zelené pošuky - co se nehodí, se zamlčí. Grafy se oseknou - v teplotním grafu se ukáže jenom 20. století, o středověkém optimálním teplém období se nemluví - pak vypadá oteplování fakt nebezpečně. Vliv CO2 - který je důsledkem oteplení, ale ne primární příčinou se ukazuje na parádních laboratorních pokusech, které s realitou nemají nic společného.

V grafu nejsou pro jistotu uvedeny velké vulkány. Ani to, že po uvolnění obrovského množství CO2 se ochladilo.

A tak je to se vším, co pochází ze zelené propagandy.

0/0
13.2.2012 15:44

Cenda22

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

asi máte trochu propláchnuto, ale nevadí. Já reagoval na tvrzení, na "Jeden pořádný výbuch sopky uvolní do atfosméry více toho "škodlivého" CO2 než průmysl za celou dobu lidské existence", což je nebetyčná ptákovina.

0/0
13.2.2012 17:37

Zani

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Bacha na mozkovou příhodu. 

Krásná slova jako "globální pavědecký podvod, přičmoudlík, Ekoteroristi" Připomíná mi to traktáty z Rudého práva.

Zamyslel jste se někdy, proč zasedal parlament na Maledivách pod vodou? Myslíte že jen tak z plezíru? Nebo že to jsou ekoteroristi? Ať už se otepluje z jakékoliv příčiny, existujou dva základní fakty. Jeden je , že CO2 způsobuje skleníkový efekt v každé laboratoři na světě. To jsou prostě základní fyzikální zákony. Druhý fakt je , že podnebí se změnilo na zemi už mnohokrát, pokaždé zmizelo mnoho živočichů a rostlin z povrchu a vyvinuli se nové formy, taky člověk. No, dneska už taková změna bude mít vliv na člověka, a to velmi negativní. Takže když se mluví o omezení emisí skl. plynů, tak nejde o zastavení oteplování, to není v lidských silách, ale jde o jeho případné neurychlování.

To že nějaká skupina se snaží ekologické hnutí využít ve svůj prospěch, ještě neznamená, že jde to hnutí špatným směrem. :))

+2/0
13.2.2012 12:13

ohorele nohy

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Místo přizpůsobení se a využití nových možností se zvolí boj s větrnými mlýny, zdanění a dušení obyvatelstva vlastní země pod pláštíkem vznešených ideologií. Děkuji, nechci. EU dobrovolně díky různým regulacím krachuje, zatímco Čína a další na tyhle omezení zvesela kašle a roste. Nebudeme mít co žrát, za co topit, ale hlavně, že to bude ekologické. Jako třeba biopaliva, že ;-D

+2/0
13.2.2012 12:23

Zani

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

No ono jedno souvisí s druhým. Proč Čína vesele na ekologii kašle? Protože my všechno koupíme. A proč my všechno koupíme? Protože to je levnější. A proč je to levnější? Protože Čína vesele na ekologii kašle. A co se stane až bude celá Čína otrávená a neobyvatelná? Půjdou do EU . A kam půjdeme my? Do Číny . A buďte si jistej, že tolik patron , kolik je číňanů (a indů), nejni v celé EU.

0/0
13.2.2012 12:49

ohorele nohy

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

A? Pořád budou Číňané vítězní, tedy to svědčí o tom, že jejich strategie je ta správná. My bídně zahyneme, Číňan se bude smát.

0/0
13.2.2012 12:54

Zani

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Tak seďte a čekejte, hlavně nohy v teple. :-/

0/0
13.2.2012 13:26

ohorele nohy

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Co je to za divnou reakci? Vždyť já bojuji - proti nesmyslnému zelenému šílenství. Zatímco Ty a spol pomáháte Číňanům dostat nás na kolena a do hrobu.

0/0
13.2.2012 13:32

Zani

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

No já určitě číňanům nepomáhám, nejsem sice ekologista organizovanej, ale neznám žádný ek. hnutí, které by podporovalo neekologické plundrování Číny. Já chci , aby EU proti Čínskému způsobu obchodování něco konečně podnikla. Já nechci , aby na evropské půdě, musely firmy konkurovat čínskejm výrobkům, které jsou vyráběny neekologicky (levně), lidmi co dělaj za hladovou mzdu bez zdravotního, sociálního a důchodového pojištění. ( opět levně). Pěkně spravedlivě! Dovezou za 100 miliard-koupěj za 100 miliard. A v cenách EU, né v cenách, který si nějaký politbyro vymyslí. Kdyby tohle bylo od začátku, tak nebudou mít 2 biliony v hotovosti, ani tolik dluhopisů v ruce. Jenže to si hold někdo vymyslel globalizaci, ta umožnila přebytky peněz v Číně, a zvedla nezaměstnanost v EU. No ale Čína nám laskavě půjčí. A ještě jednou půjčí, a bác teď se hledá exekutor pro polovinu EU. Nejsem svině, rozvojovejm zemím bych povolil aby do EU dovezli o 5% víc, než nakoupěj.

0/0
13.2.2012 13:54

Cenda22

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

možná jen do doby, než budou umírat na rakoviny, ve městech se dusit a voda z místních zdrojů nebude pitná. Pak bude sice pořád pár číňanů vítězi, ale národ určitě ne.

0/0
13.2.2012 13:28

ohorele nohy

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

;-D Pár jedinců zahyne, národ přežije.

0/0
13.2.2012 13:31

Cenda22

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

zajímavej názor...

0/0
13.2.2012 13:46

karel_vvv

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Bacha na zelenou řezanku v hlavě :-)

S těmi Maledivy to je notoricky známá věc, další zelené lži, už mnohokrát vyvrácené. Asi se chtěli v tom vedru trochu osvěžit, ne ? A lidmi urychlené oteplování ? Asi tak, když budete padat z desátého patra, hlavně nemávejte blbě rukama, mohl by jste se o pár milimetrů za sekundu zpomalit nebo urychlit. Tak asi takový máme vliv na podnebí a jeho vývoj. Pokud si příroda vzpomene, že zrovna zítra skončí meziledové období (už přesluhuje o pár tisíc let), tak bude na Evropě pevninský ledovec a nic s tím nikdo neudělá. Klimatologie dodnes nevysvětlila, proč ta ledová a meziledová období vůbec jsou. Jestli něco skutečně hrozí od přírody, tak nejpravděpodobnější je právě to ochlazení - což je jasné z mnoha vědeckých dat. Oteplení, pokud by pokračovalo (jako že to od roku 2001 není jisté), by bylo pro člověka výhodné a měli bychom se na to spíš těšit. A ne utrácet mega prostředky na boj proti větrným mlýnům. Jak ostatně poukázal zelený Lomborg už dávno.

0/0
13.2.2012 16:31

Paeris Kiran

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

no je možné že má vliv místo které zaujímá planeta v galaxii co se těch ledových dob týká. Ale vzhledem k tomu že na tohle je těch 4,5 miliardy let korelace málo, nemluvě o spoustě jiných parametrů je to opravdu jenom nepotvrditelná hypotéza.

0/0
13.2.2012 17:39

Rumová víla

Re: Tihle novodobí zelení bolševici

Aha, a kolik tisíc let taková doba ledová nebo meziledová trvá? Ono naše planetka už tady sice něakej ten pátek je ale její stáří se na pátky zrovna nepočítá. A to samý je i s dobanma ledovýma.

0/0
16.2.2012 0:51

urbo

To je ale kravina

Tento text je duchem několik let pozadu. Nejenže je to snůška obecných blábolů, ale navíc to už pár let nefrčí.

+1/0
13.2.2012 11:19

adidoska

Re: To je ale kravina

a co tedy právě teď frčí?

+1/0
13.2.2012 11:20

akzzko

Re: To je ale kravina

mně by se líbilo, kdyby se zase vrátila ta móda minisukní....to by se to frčelo;-)

+1/0
13.2.2012 11:25

Clip99

První a zásadní krok

OK  - první a zcela základní krok je omezit růst populace. Pokud budou i nadále mít nejchudší lidi na světě nejvíc potomků, nic dobrého to nepřinese. Je to jen potřeba říci nahlas.

0/0
13.2.2012 11:18

kecálek reloaded 2

Re: První a zásadní krok

No tahle aktivita OSN to asi moc nevyřeší, když do čela toho komitétu dali černocha, co se množí jak laboratorní potkan...

0/0
13.2.2012 11:23

akzzko

Re: První a zásadní krok

kucí, já nemám dolary, já sem delegace...;-D

0/0
13.2.2012 11:25

Tunaq

Napřed jsem chvíli kroutil hlavou,

pak jsem si pořádně přečetl název rubriky - KAVÁRNA. Od té chvíle jsem klidný, vyrovnaný a oteplený.

+5/0
13.2.2012 11:18

akzzko

Re: Napřed jsem chvíli kroutil hlavou,

R^R^R^....nejlepší příspěvek v této diskuzi

0/0
13.2.2012 11:20

Najdete na iDNES.cz