Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V obci zasypané sněhem se narodila Sněhurka, porodník byl na telefonu

V Chorvatsku přišla na svět malá Sněhurka. Právě tak se rozhodla svoje dítě pojmenovat šťastná matka, kterou zima a závěje odstřihly od lékařské péče. S porodem jí pomohl lékař na telefonu a dvě ochotné sousedky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Duce Mia Luce risorto dodici

Původní jméno?

To se asi z článku nedovíme, že, křišťálová lupo?

0/0
6.2.2012 13:05

Levandule

Tyhle domácí porody!!!

Za domácí porod by je měli všechny zavřít. Je to hazardování se zdravím a penězi pojišťoven! Jen nemocnice může zajistit potřebnou péči!!!!

+2/0
6.2.2012 11:55

čtunoviny

Re: Tyhle domácí porody!!!

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-DR^

0/0
6.2.2012 12:00

Tobinka2.0

Re: Tyhle domácí porody!!!

je rozdíl, když někdo porodí doma, protože nemá jinou možnost:-P

Klika, že to dobře dopadlo

0/0
6.2.2012 12:29

Levandule

Re: Tyhle domácí porody!!!

Ano je to rozdíl. Není na to připravený, nemá tam zkušenou a vyškolenou porodní asistentku a nejspíš ani základní vybavení. A přesto to jde, doktorům navzdory. Navzdory moderním porodnicím se dítě dokáže normálně přirozeně narodit. Co s tím budeme dělat?

0/0
6.2.2012 12:32

Mražená spermie

Re: Tyhle domácí porody!!!

nic, prostě budeme akceptovat určité procento narozených dětí a matek, které bez zásahu doktorů zemřou. Vždyť je to přirozené a příroda to tak chtěla.

0/0
6.2.2012 12:36

mydinnerwithanthrax

Re: Tyhle domácí porody!!!

Jak navzdory? To se podle vás jako doma rodí natruc modetní medicíně či co? Jestli ano, tak je to smutné. Samozřejmě, že nemyslím zrovna případy jako tento.

0/0
6.2.2012 13:56

Lajtnant

Sněhurka nebo Snežana?

Vyznění článku je hodně zavádějící. Ona tu holčičku asi nejmenovala česky "Sněhurka". Tipnul bych, že jí dala jméno "Snežana" a to není v jihoslovanských zemích úplně neobvyklé jméno. :-P

+3/0
6.2.2012 9:58

;-)

V ČR by jí to nedovolili

Český občan totiž může dostat pouze jméno, které uzná ve své knize paní Miloslava Knappová, nebo na něj vydá posudek,če se jedná o české JMÉNO. Dokonce i když jde o děti z manželství s cizinci, které mají i druhé občanství, trvá Český stát na povolení paní Knappové, jméno nemusí být české, ale musí jít dle jejího názoru o JMÉNO.

Sňehurku by jí tedy pravděpodobně paní Knappová nepovolila, a pokud byna tom matka trvala, došlo by k situaci, že by dítě nemělo v zákonem stanovené lhůtě oficiální jméno a začala se o ně zajimat sociálka, možná by jí i dítě odebrali.

+2/0
6.2.2012 8:12

dejavu26

Re: V ČR by jí to nedovolili

zajímavé je, že už za komančů, kdy to bylo ještě přísnější, platil dvojí metr na Čechy a na Romy. U Romů nebylo výjikou, že měli děti pokřtěné jako Sandokan nebo Rybana, podle toho, jaký seriál tehdy letěl a nějak to nevadilo, nikdo se s nimi nehádal. Vím to, protože matka pracovala na porodnici.

0/0
6.2.2012 8:16

Vomejt

Re: V ČR by jí to nedovolili

Když člověk chce, tak to jde. Kamarád (neni Rom) má Jamajku a znám Orlíka ...

0/0
6.2.2012 10:09

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

O Orlíkovi jsem už taky slyšela.

0/0
6.2.2012 11:25

Martina Svobodová

Re: V ČR by jí to nedovolili

Pokud vím, stačí prokázat, že to jméno někde ve světě existuje (jako jméno-ne jako slovo) a paní Knappová ho schválí-nemusí jít ani o dítě cizince.

0/0
6.2.2012 8:29

tajemník ministerstva zvěrstva

Re: V ČR by jí to nedovolili

Čistě teoreticky - co je státu, potažmo nějaké paní Knappové do toho, jak pojmenuji SVOJE dítě???

+1/0
6.2.2012 8:43

jeen

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ochrana cti a práv ditěte před dementními rodiči.

Jak by se ti líbilo, kdyby tě opravdu pojmenovali např. Tajemník, nebo Guma ??;-D 

Čekat až do plnoletosti a pak si sám zažádat o změnu?

+2/0
6.2.2012 8:47

tajemník ministerstva zvěrstva

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ochrana, ochrana... Tak dlouho budeme řvát po ochraně, až nám stát bude chránit celý náš soukromý život. Rodiče během svého života přijmou stovky horších rozhodnutí a také se s tím dítě musí srovnat.

+6/0
6.2.2012 8:53

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

Na to by stačilo, pokud by bylo zkázáno dávat jména hanlivá. Podotýkám, že k tomu současná přísná regulace nijak nevede. Klidně můžete dítě pojmenovat Blanka Protrhnutá, Mečislav Kozel, Vlk Jebas, Kazi Tvarůžková, Klement Gottwald nebo Otýlie Šilhavá. Pokud se rodiče rozhodnou dát takovou kombinaci jmen, nelze jim v tom zabránit

Současné zákony vůbec nechrání dítě, ale jen to, že bude mít tradiční české jméno a příjmení. Hlavně žádné cizácké novoty.

Republika by asi byla ohrožena, kdyby se někdo jmenoval třeba Finn Dvořák nebo David Novák-Schmidt.

(ano,máme i přísnou regulaci příjmení, opět ale nezamezuje hanlivým, ale jen chrání před cizími vlivy)

0/0
6.2.2012 9:28

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

další samostatný problém jsou přepisy. Nelze přece dovolit, aby někdo měl jen tak nějaký výstřední cizácký přepis jména třeba s Y místo J, nebo dvojtým LL. Opět je třeba doložit, že sejedná o existující jméno a přepis.

0/0
6.2.2012 9:31

Lajtnant

Re: V ČR by jí to nedovolili

Podle mě je v tomto případě regulace správná. Pokud se někdo mermomocí musí jmenovat výstředním jménem, tak se může přejmenovat v plnoletosti, ale dítě musí být chráněno před pošahanými rodiči... ;-)

0/0
6.2.2012 9:56

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

nemůže - regulaceplatí pro všechny občany. Jinak nevidím nic výstředního na tom, když chce třeba Američan který si vezme Češku dát dceři jméno po své babičce.

0/0
6.2.2012 9:59

Vanguard

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ty jsi cizinec, že nechápeš, jaký je rozdíl mezi jménem a příjmením?  Všechna tebou uváděná "hanlivá" jména jsou normální (mimo Vlka, o kterém jsem nikdy neslyšel), i když některá z nich trochu zastaralá.

0/0
6.2.2012 10:04

FirstIdea

Re: V ČR by jí to nedovolili

Máte pravdu, že kombinace jména a příjmení je na rodičovi, ale nemáte pravdu v tom, že se neuznávají "cizácká" jména. Když jsem hlídala děti, často se mi tam sešly neuvěřitelně česká příjmení jako Buchta nebo Adámek a děti měly jména italská, anglická, německá...

0/0
6.2.2012 10:58

mfric

Re: V ČR by jí to nedovolili

třeba Aglaja Vopajšlíková ;-D

0/0
6.2.2012 12:08

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

Finna dát můžete, mám dojem, že zrovna ten je i v té její knize. Můžete dát jakékoliv cizí jméno, jen musíte prokázat, že to někde jako jméno skutečně funguje. Co Vám ale Knappová nepovolí, je domácká forma, pokud se již neosamostatnila.  To, zda se ona domácká forma již osamostatnila, ovšem závisí čistě na jejím názoru, takže Vám klidně zakáže i jméno, které se v ČR vyskytuje.

0/0
6.2.2012 11:33

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

Na to by bohatě stačilo zakázat vulgarismy a obskurnosti, jako to údajně mají ve Švédsku.

0/0
6.2.2012 11:24

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

Koukám, že si příště musím napřed přečíst vlákno a pak teprv reagovat, no už radši mlčím...

0/0
6.2.2012 11:27

zijutady

Re: V ČR by jí to nedovolili

No třeba švagrová vymyslela "úžasný" jméno pro syna a my jsme celá rodina tiše šťastní, že to úředník nepovolil. :-)

0/0
6.2.2012 9:42

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

U občanů české národnosti je požadavek na to, aby šlo o české jméno, občané jiné národnosti, nebo s rodiči cizinci mohou dostat i cizí JMÉNO.

Bohužel, většina matričních úředníků je názoru, že jediná cesta, jak prokázat existenci jména je jeho uvedení v knize pí. Knappové nebo její kladný posudek (za cca 1000Kč). A paní Knappová je jazykovědkyně, která je názoru, že to, že se tak někdo jmenuje z toho ještě zdaleka nedělá JMÉNO. Tak například v USA lze dát dítěti jakékoliv jméno, běžně se lidé jmenují například Autumn nebo Apple. Pí. Knappová je ovšem názoru, že to že se tak někdo jmenuje z toho nedělá jméno. O tom, že je něco jméno totiž musí rozhodnout odborník - jazykovědec. A pí. knappová byla 20 let jediný soudní znalec - jazykovědec v ČR.

0/0
6.2.2012 8:45

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ještě bych podotkl, že v praxi to často vypadá tak, že se pí. Knappové prokazuje, že to jméno v jiné zemi někdo má. Problém vidím ale v i v tom, že k tomu by vůbec nemělo dojít. Ukažte mi jiného soudního znalce, který vypracovává posudky tím stylem, že se podívá do svého slovníku, řekne Vám, že takové jméno nezná a vy pak jí musíte shromažďovat důkazy, že takové jméno existuje a je v dané zemi běžné a je to JMÉNO.....a ona pak milostivě vydá posouzení, kde nějak skomolí Vámi předložené podklady a jméno Vám povolí (v nejlepším případě). Znalec by měl sám vypracovat posudek. Pí. Knappová má ale fakticky moc rozhodovat a proti jejímu stanovisku není v podstatě obrany.

0/0
6.2.2012 8:53

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

Velký problém je pak například s jmény z Asie, protože tam je běžné vytvářet jména skládáním znaků znakového písma, a je zcela běžné vytvářet z nich jména nová. V některých oblastech je dokonce považováno za neuctivé dát jméno po někom. .....v ČR je to ale podmínkou.

Naštěstí v tomto směru paní Knappová během posledních 20 let alespoň trochu zmírnila přístup, nicméně stále požaduje doložit, že se tak již někdo jmenoval.

Obecně pí. Knappová je relativně kompetentní co se týče evropských jmen velkých národů(Francie, Německo,...), u méně častých jmen a menších národů objevují často problémy (například u finských jmen). U mimoevropských jmen je to ale takřka vždy velký problém, pokud se nejedná o zcela tuctové jméno kterým se jmenuje polovina národa nebo se jím nejmenuje nějaká světově známá osobnost.

0/0
6.2.2012 9:06

Vanguard

Re: V ČR by jí to nedovolili

Nesmysl, i s českou národností můžeš dát dítěti jméno třeba Kevin. Národnost hraje roli jedině u přechylování, kdy ženy s jinou neč českou národností nemusí přechylovat své příjmení.

0/0
6.2.2012 9:45

;-)

Re: V ČR by jí to nedovolili

některá zahraniční jména již jsou zahrnuta v seznamu českých jmen, taže není třeba žádat o jejich povolení (například Kim už je tam přes 30 let). Jinak to ale nutné je.

0/0
6.2.2012 9:54

Lajtnant

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ježíš marjá a co pořád řešíš? Českých jmen je na výběr víc než dost. Kup si křečka, toho si pojmenuj třeba Sandokan Kennedy Kim Ir Sen XVIII. ;-D!!

+1/0
6.2.2012 10:25

jeen

Re: V ČR by jí to nedovolili

Ty se divíš?  SŇEHURKU by mohlo schválit jen individuum, postrádající minimum základního vzdělání ;-D

0/0
6.2.2012 8:43

Hahad

Re: V ČR by jí to nedovolili

Sněhurka=Snjeguljica

Sněžana=Snježana ... a tak se jmenovala, což je normální jméno. Takže paní Knappovou tentokrát předběhl idnes...

+2/0
6.2.2012 8:49

viveka

Re: V ČR by jí to nedovolili

Jasně, Snježana je normální běžné jméno. R^

0/0
6.2.2012 9:50

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

Váš příspěvek je lehce zavádějící. I čeští manželé můžou dát cizí jméno, ale musí prokázat, že to jméno někde opravdu existuje, pak na něj Knappová vydá posudek. Anebo může vydat posudek onomastické oddělení.

0/0
6.2.2012 11:15

Psí zadek

Re: V ČR by jí to nedovolili

sorry za zbytečný příspěvek, koukám, že výš už to někdo napsal.

0/0
6.2.2012 11:25

Lumpííí po banánu 3

Tak hodně štěstí do života

a ať jednou potkáš toho pravého prince :-)R^

+3/0
6.2.2012 7:44

Dr_Ban

Re: Tak hodně štěstí do života

Hlavně ne prince z Kataru.

0/0
6.2.2012 8:14

Vomejt

Re: Tak hodně štěstí do života

Když bude starý a rychle to zabalí se správnými papíry ...

0/0
6.2.2012 10:06

Najdete na iDNES.cz