Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Eroze ohrožuje v Česku přes polovinu zemědělské půdy, varuje zpráva

Rozsáhlé lány, pěstování kukuřice ve svazích, hospodaření na pronajatých polích, to jsou některé z důvodů, proč je velká část české zemědělské půdy v ohrožení, upozorňuje čerstvá zpráva o stavu životního prostředí. Poškozování půdy zasáhne i budoucí generace, varuje ekolog a politik Bořivoj Šarapatka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

atraktor

V Praze zapoměli, že se hnojí kravským hnojem kvůli humusu,

aby půda nebyla jenom prach. Na to jsou ptřeba krávy. Avšak za Klause byly vyhubeny. Za bolševika to byly 3 dobytčí jednotky na hektar. Havloklausovští novátoři jsou náhle udiveni z eroze půdy a svedou to na bolševika.

+1/0
5.2.2012 20:55

zabam

Nebyla to ani jedna DJ/ha

takže i ta 1 DJ/ha nešla pole zákona TTT restituentům vrátit.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0/0
5.2.2012 22:20

atraktor

Re: Nebyla to ani jedna DJ/ha

Všechno se v Praze dělá od oka průměrem dodnes. Vycházelo se ze stavu cca 3 mil ks. Musíte brát v úvahu oblasti s malou koncentrací chovu v té době. Nejsem restituent ani zootechnik. Spočítejte mi to dnes.

0/0
5.2.2012 23:06

boruvka

My máme

ještě nějakou zemědělskou půdu? Dnes jsou to betonové plochy nebo lány solárních panelů.:-(

0/0
5.2.2012 16:50

echo z ucha

To nevadí.

Všechny zemědělské produkty se dovezou ze zahraničí a je pokoj. Klidně si tady z toho můžeme udělat i atomovou střelnici.

0/0
5.2.2012 15:53

vencac

Eroze půdy je momentálně vděčné téma ekogolů

Ovšem jaks i jim opět nedochází, že v řešení každého problému se musí hledat kompromis. Skutečně podle mého za momentální stav našich půd může nízká cena orné půdy která je 7 kč /m2 což je ve srovnání s jinýma nemovitostma naprosto směšné. Nesmíme se proto divit, když při rozhodování kde bude stát průmyslová zona v Plzni nehrála cena polností vůbec žádnou roli a jedna s nejúrodnějších oblastí tak padla pod novou průmyslovou zonu jako první. Co se týče hospodaření je pravda že právě narovnávání velkých lánů polí se podílí na její erozi. Problémem však je, že bez tohoto narovnávání a využití co největší míry mechanizace nebude naše zemědělství konkurence schopné. To samé se týká i volby plodin. Sám vlastním asi 30h zemědělské půdy na které kdysi můj nájemce choval daňky což bylo daleko výnosnější,ale kvůli novému mysliveckému zákonu, kde se myslivci stali novými vládci nad honidbama (nikoli majitel). Musel chov zrušit a zavest naprosto nevýhodný skot a žít částečně z dotací.

0/0
5.2.2012 12:18

Dluhy se neplatí!

Achy ty naše širé rodné zcelené družstevní lány.

Jak nám je celý svět závidí, i ta eroze. ;-D

0/0
5.2.2012 12:03

zabam

Re: Achy ty naše širé rodné zcelené družstevní lány.

Velké, širé, rodné lány

už jsou z vás jen elektrárny!

;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(

+1/0
5.2.2012 22:21

atraktor

Re: Achy ty naše širé rodné zcelené družstevní lány.

Zajímavé, že hloupí Němci přecházejí na zemědělskou velkovýrobu, kterou my jsme zde s velkou slávou zlikvidovali.

0/0
5.2.2012 23:27

kecálek reloaded 1

Velkou část půdy vlastní pozemkový fond, tj,. stát

A stát ji pronajímá - z kraje Vysočina mám zkušenost, že velká část "bioplynek" je vlastněná holanďany - které s touhle zmršeninou už z Holandska vyhnali a ti si od pozemkového fondu pronajímají půdu na které pěstují kukuřici do bioplynek a hrabou dotace hned ze dvou stran - za "ekologické" zemědělství a za "ekologickou" energetiku.

0/0
5.2.2012 11:23

zabam

Nedivte se

že zemědělci sejí řepku a kukuřici, co jiného by takéé měli sít? Obiloviny? Vždyť se jich již dnes celá polovina vyváží protože pro ně není v ČR uplatnění. Nejvíc, celých 80% jich spotřebovala prasata a skot, kterých je dnes sotva jedna třetina oproti 80tám letům. Vojtěšku, jetel kterých bylo 18% osevních ploch? A pro koho, když když je nikdo jiný než skot nežere. Cukrovku které ze 150 tisíc hektarů zbylo jenom 60 tisíc ha a z 90 cukrovarů asi 3 nebo 4?

?????

+1/0
5.2.2012 10:41

lojzo1

Diletanti ve vládě

Zde názorně vidíme jací diletanti sedí ve vládě když já středoškolák o tomto píši i do tisku,že se splavuje úrodná půda a ministři zemědělství a jejich pohůnci buď o tom nevědí a jsou tupí,nebo nemají zájem zabránit odplavení živé půdy do řek a potoků.

0/0
5.2.2012 9:59

opportunity

Re: Diletanti ve vládě

Ale to přece vůbec nevadí! Zeleninu přivezeme ze španělských skleníků, jablka z Brazílie, brambory z Polska, ať si taky vydělají... A zemědělská půda po erozi bude vhodná k vyjmutí a dá se na ní tím pádem stavět - třeba nákupní centra, když fabriky se stěhují na východ...

0/0
5.2.2012 10:21

MKzB

Re: Diletanti ve vládě

Politikům je to úplně u prdele. Doveze se to k nám, a oni za to ještě dostanou bakšiš.

Otázkou je, k čemu ty nákupní centra potom budou, když lidi nebudou mít za co nakupovat, protože fabriky se stěhují na východ a pochybuju, že stát dá lidem štědrou podporu (s výjimkou nejmenované menšiny).

+1/0
5.2.2012 10:42

opportunity

Re: Diletanti ve vládě

R^;-€

0/0
6.2.2012 8:10

raadoos

Re: Diletanti ve vládě

Nikoho v Praze to nezajímá, ministr možná aní neví co je to ornice (že by starší dáma provádějící orální služby?)

Potom nemůžeme po Pražských Pepícich ve vládě chtít aby se staraly onaši potravinovou soběstačnost. Německý soused a jejich tisíciletá říše by nás do týdne vyhladověla. Nějaká ochrana půdy? To máme jako nasadit na pole ochranků ?:-/ nebo nám ornou půdu ochrání speciální URNA. To by bylo aby to nešlo uhlídat.;-O;-O;-O

0/0
5.2.2012 11:25

horduch

rozoráme meze v lány

tam je zakopanej pes ,to se ví již dávno soudruzi

+1/0
5.2.2012 9:51

Socialismus je forma zločinu

Řešení je snadné

1) Zrušit veškeré dotace

2) Vyházet většinu zainteresovaných úředníků

3) Nebránit právům spojeným se soukromým vlastnictvím půdy

+2/0
5.2.2012 9:27

Světlonoš_v03

Re: Řešení je snadné

za ten bordel jsou zodpovědní právě soukromí vlastníci. Oni totiž na půdu kašlou, klidně na kvalitní černozemi postaví montovní haly nebo golfová hřiště nebo další zbytečný obchod Tesco. A tu půdu jim prodá státní úředník v nějakém podmáznutém a předém dohodnutém kšeftu. Já si naopak myslím, že řešení spočívá ve znárodnění kvalitní půdy, ve státní ochraně této půdy. Podobně jak jsou národní parky chráněné státem, tak by měla být černozem chráněná státem. Stejně jakou soukromí majitel si koupí kus národního parku jen aby tam zničil přírodu a postavil tam zábavní park nebo lyžařské středisko, tak zničí i černozem.

+5/0
5.2.2012 9:31

vendelin

Re: Řešení je snadné

Všichni tady pořád jen tvrdíte, že se má každej o sebe postarat sám. tak se ten soukromej vlastník postaral. Když naseje, celej rok kolem toho lítá a nakonec ani neví, jestli prodá a za kolik. Tak prodá rovnou půdu a má vyděláno.

A další otázka, co tam pěstovat. Ovoce a zeleninu dovezeme dotovanou za pár korun ze Španělska nebo Polska, když nasadí brambory, musí je mít brzo, takže výše položené oblasti na nich nevydělají, cukrovary nemáme, tak zbývá jen ta řepka a kukuřice na Biopaliva.

Když přijde řeč na dotace, všichni křičíte že se nemá zemědělství dotovat i když jej dotuje celá EU i mimo ni, tak mi někdo poraďte, co s tou půdou? V Alpách dostane zemědělec zaplaceno od státu i za to, že tam NIC nepěstuje, jenom tam roste tráva a pasou se krávy. ;-€

0/0
5.2.2012 10:13

Dýzl

Re: Řešení je snadné

Ne že bych měl rád ty katedrály Boha Gelda, jak říkám obchodním zónám, v tom ale zásadní problém není. Pokud se vezmou celkové plochy zemědělské půdy, tak se jedná o promile z jejich rozlohy které na celkovou situaci nemají vliv.

Naprosto zásadní problém je s využíváním té stávající kde se začínají pěstovat v obrovských rozlohách plodiny pro energetické účely. Ať jsou to lány řepky nebo kukuřice do bioplynek atd. O ekonomice tohoto nesmyslu by se daly dlouhé polemiky. Vedlejší efekt je vyčerpaná půda.

U nás se právě řeší stavba bioplynky kterou mají 5 let "krmit" dotovanou kukuřici. To místním nevadí, mají jen obavy, co tam budou ládovat až dotace skončí a mají strach, že to budou odpady z jatek nebo kafilérek a zasmardí jim to domečky v okolí. Osobně si myslím, že zaniknou i jatka a kafilérky, protože stavy dobytka stále klesají a za těch 5 let zde už žádný ani nebude. Jen obrovské řepkové lány pro výrobu biosložek paliv. Než se tedy půda definitivně vyčerpá.

0/0
5.2.2012 10:14

Posel z Liptákova VII.

Re: Řešení je snadné

Kdybys o problematice aspoň trochu věděl, nemohl bys takovou kravinu napsat. Kromě zcelení polí v 50.letech totiž největší erozní ránu české půdě zasadili soukromníci naprosto nevhodným způsobem využití. Myslím, že tady by stát opravdu měl zasáhnout, protože půda je společným dědictvím nás budoucích generací... R^

+2/0
5.2.2012 9:51

Socialismus je forma zločinu

Re: Řešení je snadné

Samozřejmě lžete jako když tiskne. Největší ránu půdě zasadil stát, ať už průmyslovým způsobem pěstování, nebo řepkou a FVE, nebo nastavením nevhodných podmínek pro zemědělce, díky čemuž se u nás nevyplatí nebo není možné pěstovat a dováží se z celého světa.

Majitel půdy, která mu vynáší peníze z výpěstků, se o tuto půdu také náležitě bude starat. Na rozdíl od státu k tomu má motivaci.

0/0
5.2.2012 10:27

Posel z Liptákova VII.

Re: Řešení je snadné

Vkládáte do soukromého vlastníka až utopické naděje ;-D

0/0
5.2.2012 10:39

strasil

velká pole, ale dá se omezit

Že se situace musí změnit, je každému jasné. Půda je nenahraditelná a proto zemědělci mají osévat s určitou pojistkou. Pakliže přijde liják, pak nedopadne ani obilní pole nejlépe. Pole jsou zcelená a tak na ohrožených místech se musí řešit částečným zatravněním a střídavým pásovým osevem , jinými opatřeními. Jen někde lze pomoci technickými prostředky -příkopy+ cesty, nádrže-poldry ap.

     Reakce, které  jste podali jsou zkratkovité-neřeší podstatu.Nadpis je sice křiklavý, má  vyburcovat a v podstatě přikázat, že se musí něco činit. A o to se postarají zemědělci, kterým úkol patří. Nevím proč se skrýváte anonymně za názor!

Ing. Strašil Polná

0/0
5.2.2012 9:23

zabam

Eroze půdy byla, jest a bude.

Daleko větší, přímo obrovské, škody na zemědělské půdě vznikají jejím divokým záborem. A zabírá se právě ta půda, kam byly splaveny nejúrodnější části ornice. Tomu jde daleko snázeji zabránit než přirozenému procesu eroze, ale jak se zdá to nikomu nevadí. Tomu že dnešní zemědělci obdělávají pronajatou půdu nedivte a nevyčítete jim to. Nebo si snad myslíte že by se hospodaření na ní měli věnovat její vlastníci a za tím účelem se jich 3 miliony vrátit z měst na vesnici a tím přjít o všechny vymoženosti městského bydlení?

VVVV

+1/0
5.2.2012 9:18

FANDA KNEDLÍK

Fotovoltaika

Chtělo by to vymyslet, s čím by měli zemědělci střídat pěstování fotovoltaických panelů. Přeci jen, nohy konstrukce jsou od sebe hodně daleko, to erozi nezabrání. Chtělo by to po max. po 2 letech vystřídat s nějakou jinou plodinou..... RvRvRv

+5/0
5.2.2012 9:09

zabam

To sedí!

;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
5.2.2012 9:10

mijala

Re: Fotovoltaika

A ještě ty paneláky na ležato,ta příšerná satilitní městečka...a dotace MZ ,proč dávají dotace zemědělcům na něco,co ničí krajinu ..prostě to jsme celí my, jen já si potřebuji nahrabat a rychle zbohatnout,at můžuještě více ničit  to tady.a po mně potopa..to jsou naši politici ajejich kamarádi..

0/0
5.2.2012 9:48

Byl jednou jeden kral

Eroze

Toho, že sedláci si v posledních letech absolutně svého výrobního prostředků, tedy půdy, vůbec neváží si všímám už nejméně patnáct let. Zvykli si jenom nadávat na málo deště, moc mrazu, moc deště a lehkou zimu. Pracovitost a snaha není v módě. Orba napříč vrstevnicemi, nevhodné plodiny ve svazích, prostě kocourkov. Někdy mi to připadá že to zemědělci dělají schválně, a spoléhají že přijde dotace a tam kde roste už jednom bodlák, tam to dorovná unie.

Příklad za všechny, koupil jsem v místní prodejně kilo a půl brambor. Doma po očištění jsem měl čtrnáct deka brambor, a zbytek bylo aditivum do květináče s rajčaty. To je 5% hlíny, na kamionů to je tuna odvezené zeminy, která skončí třeba na skládce....

+2/0
5.2.2012 8:58

zabam

Se nedivte,

že se orá přes vrstevnice, kde se to ti noví farmáři mají naučit, když pan prezident zákon o zemědělství kde bylo zakotveno i zemědělské školství, shodil ze stolu. Asi proto, že si myslí že zemědělství není žádná všda, ale ona to věda je, jenže sedláci z něj žádnou vědu nedělali.

!!!!!!!

0/0
5.2.2012 9:09

sademord

U nás půdu

neohrožují eroze, ale CÍRKVE. A to je větší sajrajt, než-li přírozená, nebo i umělá eroze. Ta se dá napravit, ale ta církevní, ta už ne ;-D

+2/0
5.2.2012 8:40

vovák

Re: U nás půdu

člověče, prozraďte, kde ten matroš kupujete 8-o

0/0
5.2.2012 8:47

KMJ

Re: U nás půdu

Napravit erozi ??? Jediný způsob jak to udělat je zatravnit , nesekat , vysázet listnáče a keře a nechat cca 10 000 let regenerovat . Jinak to prostě nejde .

0/0
5.2.2012 10:33

Darask

řešením je konopí

a to myslím vážně. Není tím myšlena zrovna Mařenka. Konopí zabraňuje erozi půdy, semena jsou výborná potravina, dělá se oblečení z bambusu a na konopné vlákno se zapomělo.....

0/0
5.2.2012 8:18

Depek

to je dobrý.

zase někdo objevuje Ameriku. Chcete rozmanitost v krajině a zatím zemědělce přímo nutíte pěstovat řepku a kukuřici a na rovných polích v nížinách rovnou elektriku.

+6/0
5.2.2012 7:12

villík

Jednoduše a přesně řečeno.....

0/0
5.2.2012 7:50

togu

Re: to je dobrý.

A jinak,kdo za tento stav nese plnou zodpovědnost si zapoměl dopsat.Jsou to všechny vlády počínaje 89rokem.A za další je třeba se zmínit, že tato (ne)hospodářská kampaň zemědělství byla odstartována už za totáče a to 1985roce Rakušany,kteří poukazovali na dotační systém našeho zemědělství a sami využívali dotace velmi štědré z EU.Jinak řečeno, naš stát byl zlikvidován řízenou kampaní ze západu.A my jako stádo oslů jim ještě vlezem do oprátky EUopravdu úžasné pomyšlení, že jsme se opět vrátily k roku 1938.

+2/0
5.2.2012 8:12

MKzB

Re: to je dobrý.

Bohužel jste pravdě velmi blízko. Osobně si myslím, že kdyby náš stát přijal politiku potravinové soběstačnosti, tak by bylo po krizi a my bychom měli kvalitní potraviny. Po jídle bude poptávka furt.

Jenže západ se potřebuje zbavit svého aušusu.

0/0
5.2.2012 9:14

Cens0r

Re: to je dobrý.

On tu Ameriku neobjevil, problém eroze půdy se řeší už na střední škole. On na ten problém upozorňuje, a to je moc dobře....

0/0
5.2.2012 8:32

zabam

Re: to je dobrý.

R^R^R^R^R^R^R^R^R^R^

0/0
5.2.2012 9:00

vencac

Pokud bude pražský úředníček rozhodovat od stolu

jak se má hospodařit v odlehlých koutech našeho státu pak se nemůže divit dvoum věcem.za 1.že ho budou sedláci nazývat komunistou protože ty přesně podobně fungovali. 2. že po mnohých zákazech budou zemědělci žádat náhrady nebo dotace. Uznávám, že se žlutá řepka asi nikomu nelíbila kort městským mamlasům, kteří kvůli alergii nebyli schopni ani vylezt ze svých paneláků.(žádní škoda) Na druhou stanu se v této době zemědělci ekonomicky celkem zpravili. Ostatně s půdou se u nás zachází podle její aktuální hodnoty a dokut ta bude brána jako cosi co patří všem a proto je  silně podhodnocená, nesmí se podobní ekologové divit, že se k ní lidé chovajíbez většího respektu.

+1/0
5.2.2012 1:08

puškvor

Re: Pokud bude pražský úředníček rozhodovat od stolu

je zase jeden chytrolín od stolu a určitě nepozná pšenici od žita

0/0
5.2.2012 9:41

kecálek reloaded 1

Až se skončí s ekoterorismem

v podobě biopaliv a bioplynových stanic, skončí i eroze půdy.

0/0
5.2.2012 0:48

budvarek

Re: Až se skončí s ekoterorismem

To s tím nemá společného vůbec nic.

0/0
5.2.2012 2:25

vovák

Re: Až se skončí s ekoterorismem

to máte pravdu, vůbec se nikde nepěstuje energetická řepka, o kukuřici člověk nezavadí, nikdo tady nezkouší sloní trávu. ;-D;-D;-D

+1/0
5.2.2012 7:36

villík

... a energetické lesy jsou na řadě příště...

0/0
5.2.2012 7:51

larkin

Interpretace výsledků

Půda, voda, vzduch ... nejcennější co máme a co skoro zdarma užíváme, takže si toho nevážíme. Známý paradox. Ale je to s půdou (obdělávanou) opravdu tak špatné, jak se snaží článek vnutit ??? Vždy záleží na tom, jaká metodika se použije a jak se výsledky interpretují. Ohroženost orné půdy dle GAEC na který se v článku odkazuje se dá nalézt zde http://ms.sowac-gis.cz/ - každý ať si udělá obrázek sám....

0/0
4.2.2012 23:21

roddie2

Re: Interpretace výsledků

Já jsem zrovna od fochu, ta mapka je jen potenciální ohroženost půd v katastrech na základě nějakého K-faktoru nebo HPJ, zdroj nejspíš VÚMOP. Pravda ovšem je, že existují lokality, kde je situace tragická. Na druhou stranu je v krajině vidět, že zemědělci zhusta dodržují zásady GAEC, na ohrožených půdách bývá ponechané strniště, zasetá meziplodina apod. Zrovna ty zmiňované problémy v úvalech jsou způsobeny jiným problémem - zemědělec má bioplynku, do ní potřebuje masu kukuřice, no a kde ji asi vypěstuje? Na jedné straně dotace MZe na bioplynky, na druhé straně dotace MŽP na přírodě blízká protierozní opatření. :)

0/0
5.2.2012 0:02

really?

Re: Interpretace výsledků

Bozinku a co to je za silene zkratky??? ... nerozumim nicemu! ... HELP!

0/0
5.2.2012 7:17

Najdete na iDNES.cz