Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Současná podoba korporativního kapitalismu je stěží udržitelná

Nad budoucností kapitalismu opět visí otazník. Přežije probíhající krizi ve své současné podobě? Pokud ne, transformuje se sám, nebo se vedení ujmou vlády?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

libl3

Má to vadu na kráse. Gdo by nadále neschopným a nepotřebným

zajišťoval blahobyt a gdo by se vzdal možnosti zneužívat erár?

0/0
8.2.2012 8:38

panMahoney

Kdo za to může

Ten článek vyznívá, jako kdyby za současný stav mohli výhradně politikové, kteří nebohé korporace spoutali do korporativistického systému. Zapomíná se na to, že to korporace si platí armádu lobistů a sponzorují politické strany (ČEZ), které pak schvalují zákony, jenž korporacím vyhovují. To korporace posílají své lidi do vlád (Goldman Sachs) a vysloužilým politikům dávají teplá místečka v řídicích radách (Topolánek). On ten korporátní systém korporacím móóc dobře vyhovuje.;-)

+2/0
3.2.2012 23:09

mattiCZ-2

Ano, ale...

nesmíme zapomínat, že kapitalismus se do své dnešní korporativistické podoby sám přirozeně vyvinul. Je to prostě jeho přirozená tendence. Takže nastává paradox: aby byl kapitalismus opět svobodný a neřízený, musíme ho k tomu uřídit... Řečnická otázka: proč je komunismus špatný systém je jasné. Vede k totalitě. Naproti tomu kapitalismus vede ke korporativismu. Je to tedy také špatný systém?

0/0
3.2.2012 10:50

net.Xtreme proti diskriminaci

Re: Ano, ale...

Pochopitelně. Žádný "dobrý" systém ještě neznáme...nicméně za mě je kapitalismus přecejen o něco lepší než komunismus...

0/0
3.2.2012 10:55

slon75

Re: Ano, ale...

Samozřejmě. Už jen proto, že potřebuje podhoubí iniciativních lidí / živnostníků, což je přesně ta vrstva, kterou komunismus likviduje.

0/0
3.2.2012 23:28

net.Xtreme proti diskriminaci

souhlasím

Žádný systém není udržitelný...takže celý článek je o ničem

Nicméně bude hůř, v období lidstva se střídá období svobody a demokracie s obdobím totality a diktatury, no a jak já to vidím, tak v rámci bezpečnosti a efektivity získají korporace větší moc a občané přijdou o řadu práv. Třeba právo na soukromí vyloženě neprospívá bezpečnosti státu. A neprospívá korporacím, pokud zaměstnanci před firmou něco tají nebo třeba piráti schovávají ukradený software....

Budoucnost vidím pod heslem, kdo se bojí špehování, něco tají...

0/0
3.2.2012 10:41

slon75

Re: souhlasím

Jenže to, co říkáte, předpokládá dobré úmysly státu a ty lze (částečně) zaručit jak? Že bude mít stát "kontrolu" a zpětnou vazbu zdola. A jsme zpátky na začátku.

0/0
3.2.2012 23:30

Štvavá vysílačka

Děkuji za článek.

Cítím to stejně.

+1/0
3.2.2012 10:23

ZamrzlejPubertak

Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

vlastnost tu, že úspěch či prohru nechává na každém jedinci a jeho osobní aktivitě.... a v současném světě jsou obrovské skupiny obyvatel, který by v takto nastaveném systému nedokázali přežívat prostě proto, že trhu nemají co nabídnout.

+2/0
3.2.2012 9:55

skeptický optimista

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

Vtip je v tom, že oni nemají co nabídnout DNEŠNÍMU světu. Kdyby se tito lidé narodil třeba v 15. století, možná by byli daleko úspěšnější než dnešní úspěšné bílé límečky ve stejné situaci. To je ta relativita, která by se měla brát v úvahu při posuzování a odsuzování lidí. Byly doby, kdy člověk k úspěchu potřeboval těžkou fyzickou práci, které někteří dnešní úspěšní nejsou schopni. Dnes je těžká fyzická práce nejlepší cestou, jak zůstat chudý.

0/0
3.2.2012 10:25

net.Xtreme proti diskriminaci

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

Adapt or perish, doba se prostě mění:-) Kdyby ryby nevylezly na souš, tak by nebyli lidé...

0/0
3.2.2012 10:29

evenflow

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

ano, přesouvači peněz z místa na místo pohádkově bohatnou, zatímco poctivá manuální práce je hodnocená mizerně, ale souvisí to i s rozvojem technologií.....sám jsem typem přesouvače, ale přemýšlím o tom dost, o smyslu toho, co dělám a jediný je - uživit rodinu, jinak mě to nenaplňuje, nicméně kdybych chtěl dělat něco skutečně smysluplného, na čerstvém vzduchu, budu s rodinou třít bídu s nouzí.....

0/0
3.2.2012 10:55

ZamrzlejPubertak

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

S tímto dilema zápasil také i jeden můj příbuzný.

Nakonec to vyřešil tak, že výdělek pro rodinu zajišťoval oním "přesouváním" a pro vnitřní uspokojení, jako svého koníčka, sám manuálně (samozčejmě s pomocí množství ručního nářadí) vyráběl hudební nástroje.:-P

0/0
3.2.2012 11:31

ZamrzlejPubertak

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

To je holt vývoj. V každé vývojové etapě jsou "in" nějaké jiné schopnosti.  A zatím situace vypadá tak, že vzhledem k neustálému růstu inteligence a schopností strojů se tržní hodnota fyzické práce asi nejspíš zvyšovat nebude.

+1/0
3.2.2012 11:27

rqmark

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

To ano, ale take ne na vecnost. Nebot pri onom rustu technologii a stroju se drive ci pozdeji stane to, ze clovek bude vzdy slabsim clankem (at uz silove ci inteligeci) nez onen stroj...

0/0
3.2.2012 16:26

Krak

Re: Skutečný pravý neregulovaný kapitalismus má ovšem

Tvůj optimismus ti závidím...

0/0
3.2.2012 23:25

publicenemy

Korporativní socialismus

Dnešní ekonomický systém je příliš závislý na nestabilních odvětvích (bankovní sektor, automobilový průmysl), čehož subjekty (zejména ty velké), maximálně využívají. Právě díky této jistotě má bankovní sektor prakticky neomezené možnosti svého působení. Může si dovolit riskovat, protože ví, že stát ho při případných problémech nenechá padnout (až na výjimky, a to jen v USA, v Evropě jsou banky až příliš provázané s politiky a ekonomikou). Co se týče automobilek, jsou na tom podobně. Automobilový průmysl tvoří majoritní část drtivé většiny světových ekonomik, přitom je první na ráně, co se týče globálních hospodářských výkyvů. Jenže stát si opět nemůže dovolit nechat padnout firmu, která tvoří největší část HDP a zaměstnává statisíce (miliony) lidí, proto ho podpoří buď přímo (kde se stát stane částečným vlastníkem výměnou za finanční injekci -> korporativní socialismus), případně nepřímo ("šrotovné").

+4/0
3.2.2012 9:23

petrph

proč internet není podporován, má jiný důvod

na rozdíl od ostatních odvětví se uživatelé na internetu ještě nenaučili platit..Většina služeb je tu zadarmo, sem tam si uživatel připlatí za nadstandardní služby.Většinu peněz si musí provozovatelé internetových služeb vyzískat u zadavatelů reklamy. A i když je to velký trh, stát nemá důvod na něm   participovat,podobně jako nepodporuje komerční televize,které pracují na podobném obchodním modelu...

0/0
3.2.2012 9:16

seelen

Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

jo platit;-D;-D jsou zde podnikavci co by chtěli využít internet pro sebe,ale oni ho také nevymysleli.

0/0
3.2.2012 9:18

illes

Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

Většina, z těch co má internet platí svému zprostředkovateli, že ho může užívat. Většinoujde o taxu několika stovek měsíčně, to je jako zadarmo?

0/0
3.2.2012 9:23

seelen

Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

to je za přenos,ale předřečník myslel obsah;-)

0/0
3.2.2012 9:36

MiroTR

Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

Vy platíte za internet ? 8-o  Já platím za možnost využívat datovou síť.  A k čemu, to providera nezajímá.

+1/0
3.2.2012 9:42

snob11

Re: proč internet není podporován, má jiný důvod

Však kdo ti brání si udělat stránky zaregistrovat a umožnit na ně přístup po zadání hesla za které ti budou platit? Otázka ale je kdo ti na ně potom bude chodit.  ;-D

+1/0
3.2.2012 9:52

zly.previt

Státy si přivlastnily korporace nebo spíš naopak?

+3/0
3.2.2012 9:05

marjanek

Re: Státy si přivlastnily korporace nebo spíš naopak?

Řekl bych obojí, je to taková jejich nechutná, obtloustlá, slizká a perverzní soulož :/...

+1/0
3.2.2012 9:36

net.Xtreme proti diskriminaci

Re: Státy si přivlastnily korporace nebo spíš naopak?

Pokud jde onadnárodní korporace, tak jednotlivé státy pracují spíš pro ně, než naopak.

0/0
3.2.2012 10:43

Kham

Souhlas

Presne tak, vsichni ti volici levice a socialismu nadavajici na nefunkcni kapitalismus si vubec neuvedomuji, ze to, co momentalne v Evrope a ve svete nefunguje, ma s kapitalismem mnohem mene spolecneho nez s jejich socialismem. Podpora korporatu a nadnarodnich firem se vymkla z rukou, naopak je potreba podporovat lokalni a mensi podnikatele. Jenze Ti politiky uplacet a dobre zivit nebudou a jsme u toho, kde je problem...

+3/0
3.2.2012 9:01

seelen

Re: Souhlas

naivo společenské řády se vyvijí a mění ,prostě kapitalismus je překonán spolu s bolševismem a nikdo neví co bude za 50 let.

+2/0
3.2.2012 9:07

janduben

Re: Souhlas

kapitalismus je to, ze stat nepodporuje nikoho

+2/0
3.2.2012 9:16

briza

Re: Souhlas

S tim poslednim tvrzenim bych si nebyl tak jisty. Zajmove skupiny propojene na mistni politiky dnes existuji v kdejakem Zapadakove. Ale zase je tam vetsi moznost, ze pokud obcanum dojde trpelivost mohou s nimi snadneji v komunalnich volbach skoncovat.

0/0
3.2.2012 10:56

Najdete na iDNES.cz