Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sexuální výchova musí učit i o citech, ne jen o kondomech, znělo v Senátu

Sexuální výchova je důležitá a na školách by měla zůstat, ale jako nepovinný předmět, míní místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv Jana Jochová-Trlicová. Rodiče by podle ní měli mít právo rozhodnout, jestli dítě v otázkách sexu informují sami, nebo to nechají na škole.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Marjána11

...

...svůj první sex jsem měla ve 14ti letech s úplně neznámým klukem. Vždyť kolem mě už všechny holky měly nějaké zkušenosti. Musela jsem o to taky přijít! A jaká byla skutečnost? Těch holek nebylo milion, byly asi jen čtyři a ještě k tomu o něco málo starší, jenže mě se zdálo, že se jim musím "vyrovnat".

Dnes je mi 20 studuji VŠ. Pocházím ze skvělé rodiny a mý rodiče bych v životě za nic na světě nevyměnila. Tehdy to pro mě bylo nepředstavitelné se se svou mámou bavit o sexu. Jej, vždyť jsme s ní chodili občas do kostela ´:-/ mám navíc tři mladší sourozence. Nikdy jsem jim tohle nevyčítala, nemohli mi věnovat všechnu pozornost! 

 Bohužel já do toho skočila po hlavě... Nic moc jsem o tom nevěděla, max z přibarvených drbů mých tehdejších kamarádek. Mělo by se o sexu více mluvit a mělo by se o tom učit. Není to snad jedno z témat, se kterým se jednou všichni setkají v praxi a může i ublížit!!

PROSÍM, NETABUIZUJTE TOTO TÉMA!

0/0
28.1.2012 11:59

kat ŠIBENICE

Na romských školách je to naopak

tam děti učí učitele. A 13.-leté cygánky už mají zkušenost i s porodem. ;-D

0/0
24.1.2012 21:07

kat ŠIBENICE

Re: Na romských školách je to naopak

A v rámci výuky ty cygánky oplodňují vlastní otcové, někdy starší bráchové. V jejich rodinách je dívka dospělá, když dosáhne nožičkami na zem ze židle.

+1/0
24.1.2012 21:09

xyz.matrix

Název

Myslím si, že nazvat předmět "sexuální výchova" je krátkozraké. Název navozuje dojem, že hodiny budou jen o sexu a domácí úkoly budou zábavné. Pak ty děcka začnou dostávat přednášky o partnerství, rodičovství atd. a budou otrávený. A učit jenom o sexu je hloupost. Spíš bych ten předmět nazvala jako výchovu k partnerství nebo tak nějak.

+1/0
24.1.2012 18:56

MFD to hraje s náma

Politici se dohadují

a třináctiletí mezitím vesele souloží.

+1/0
24.1.2012 17:59

Jynx

O.K.

TAK . Učitelé absolvují zkoušky z předmětu " Sex ";-) A jeho využití pro společnost;-D

0/0
24.1.2012 16:33

xyz.matrix

Re: O.K.

A výuka bude interaktivní ;-D

+1/0
24.1.2012 18:56

maly_pes

pro dzji - aby se to "nenořilo"

učíte sex výchovu. odbočím od HA - farmaceutické firmy dokážou ovlivnit mocně.

zajímalo by mě, jak dětem vykládáte pojem homosexualita - jako přirozenou sexuální orientaci?

+1/0
24.1.2012 16:31

dzji

Re: pro dzji - aby se to

jako přitažlivost muže k muži nebo ženy k ženě, tečka. Co je podle vás přirozené, a co není? Ti lidi se tak narodili, nevybrali si to, nemohou to změnit. Naše děcka jsou k homosexualitě dost tolerantní, v jedné třídě máme "oficiálně" přiznaného gaye a je to v pohodě.

Kdyby mi někdo proti vrozenosti chtěl oponovat, že jako homosexualita ve věznicích a podobně, tak předesílám, že je třeba rozlišovat mezi skutečnou homosexualitou (jako stavem mozku) a homosexuálním chováním (jako náhražkou v podmínkách, kde se preferovaný partner nevyskytuje).

+3/0
24.1.2012 16:36

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

Víte, že vrozenost homosexuality zatím nikdo nedokázal a současně zatím nikdo nevyvrátil možnost sociálních vlivů na vznik homosexuality. v současnosti je ale tabu zkoumat sociální příčiny vzniku, přestože se některé rodinné anamnézy homosexuálů a lesbiček nápadně podobají. Není homosexualita stejně "vrozená" jako třeba pedofilie?

A víte, že homosexualita byla z psychiatrických diagnóz vyškrtnuta nikoli na základě nějakého objevu, ale pod hysterickým nátlakem aktivistů?

+4/0
24.1.2012 16:42

namestii

Re: pro dzji - aby se to

Nebyla náhodou vyškrtnuta i proto, že není společensky nebezpečná...?

+1/0
24.1.2012 16:46

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

nevím. ale je mnoho psychiatrických diagnóz, které nejsou společensky nebezpečné.

+2/0
24.1.2012 16:48

Jiří XY

Re: pro dzji - aby se to

Paní, doplňte si informace. Byla vyškrtnuta na základě soustavného nátlaku jisté zájmové skupiny.

+4/0
24.1.2012 17:04

dzji

Re: pro dzji - aby se to

A to je špatně? Volební právo pro ženy taky prosadily soustavným nátlakem ženské aktivistky.

Myslím, že namestii je pán? :-)

+1/0
24.1.2012 17:11

Jiří XY

Re: pro dzji - aby se to

No vidíte to, bod pro Vás.:-)

0/0
24.1.2012 17:15

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

volební právo žen není psychiatrická - tedy odborná - záležitost, ale společenský úzus. mimochodem ve švýcarsku dostaly ženy možnost volit v roce 1971 :-)

+1/0
24.1.2012 17:16

dzji

Re: pro dzji - aby se to

Já vím, a v muslimských zemích nemají dodnes a dlouho mít nebudou. Je to tak spravedlivé?

Vnímání zdravotních stavů, duševních i tělesných, se mění jako všechno. Za komunistů byly děti blbé nebo nevychované, dneska se tomu říká dyslexie a ADHD, máme jich plné třídy, mají na to papíry a je třeba jim poskytovat všemožné úlevy a výhody. Leváctví nebo mít každé oko jinak barevné se ve středověku rovnalo čarodějnictví a marš na hranici, v tom jsme se například taky posunuli.

0/0
24.1.2012 17:27

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

pozor - komunisté byli právě v otázce homosexuality velmi progresivní. komunistický tábor rušil trestnost homosexuality mnohem dřív, než západní státy!

dnes se plánuje zavedení trestnosti jiného názoru na původ homosexuality, než je ten váš, tedy diktovaný - klasifikuje se to jako homofobie. no nejsou to paradoxy? :-)

+2/0
24.1.2012 19:01

dzji

Re: pro dzji - aby se to

Napište prosím jediný odkaz na seriózní vědeckou studii, která na reprezentativním vzorku připouští naučenost homosexuality. Jeden jediný, ráda si ho přečtu.

Pedofilie je vrozená, o tom žádná.

A co se týče posunu vnímání některých jevů a vlivu aktivistů na to, tak třeba církev se dlouho seriózně dohadovala, jestli žena má nebo nemá duši. V některých muslimských zemích můžou znásilněnou ženu ukamenovat, protože si to zavinila sama, u nás se to nedělá. Může za tento rozdíl nějaký zásadní vědecký objev, nebo aktivistky?

+1/0
24.1.2012 16:49

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

Nikde jsem nepsala, že se homosexualita dá naučit - ale je docela zajímavé, že gaylobby, která o "tom" přece jen něco ví, se snaží distribuovat mezi děti dokonce do školek homosexuální pohádky.

Takže pedofilie vrozená - opravdu? Nějaký pedofilní gen? Není to třeba porucha, kterou spustí nějaké sociální interakce?

No víte, ale ukázala jste docela názorně, jak JE TATO SEXUÁLNÍ VÝCHOVA TENDENČNÍ - a je to úplně stejné jako byli tendenční například katolíci.

+5/0
24.1.2012 16:55

dzji

Re: pro dzji - aby se to

Bez sociální interakce nemáte nic. Kdyby se Mozart narodil v pralese, nikdy by se nestal slavným skladatelem, protože by tam prostě neměl klavír. Pokud pedofil za celý život nepotká obnažené dítě, nebo je mu důrazně vštípeno, že některé věci naše společnost netoleruje, a on se podle toho zachová, tak se taky neprojeví, prožije klidný život a nikdo o něm nikdy nebude vědět, že je to pedofil.

O homosexuálních pohádkách jsem neslyšela, nemůžu posoudit. Opakuji, že vnímání těchto věcí se ve společnosti mění. Někde jsem četla, že třeba naši potomci za 200 let vůbec nebudou chápat, jak jsme někdy mohli považovat zvířata (včetně bacilů a virů) za byrosti méně hodnotné než lidi a tak ošklivě se k nim chovat.

Škola by se měla snažit učit aktuální stav poznání a taky k toleranci. Stejně jako děti neučím, že Romové jsou zlí a kradou, kdybych si to stokrát sama myslela, tak je neučím, že homosexulita je špatná věc a že by se za to měl někdo stydět.

+2/0
24.1.2012 17:02

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

Učíte děti, že je homosexualita a pedofilie vrozená, což není dokázané (předpokládám, paní učitelko, že jste si už vaše chybné tvrzení o vrozenosti pedofilie poopravila .-) přesto, že je to evidentně tendenční tvrzení (4% jsou nezanedbatelná masa voličů a nezanedbatelný vliv gaylobby).

Jistě názory se vyvíjí - v době antiky byla podle vás vrozená homosexualita prestižní záležitostí, takže by se dalo říct, že učíte předpotopně - ale sex naštěstí zůstává stále stejný. A doufám, že si ho děti nenechají sex výchovou znechutit.

+3/0
24.1.2012 17:12

dzji

Re: pro dzji - aby se to

takže znova: rozdíl homosexualita versus homosexuální chování. Mladý Řek měl staršího milence, což mu umožnilo vstoupit do společnosti, a pak se normálně oženil a měl rodinu. (V dějepisu učím děti i o tom.) V některých kulturách je homosexuální chování rituální, se skutečnou přitažlivostí to nemá nic společného.

Literatura, kterou jsem četla, považuje sexuální deviace i homosexualitu za vrozené. Dejte mi relevantní odkaz proti, ať se poučím.

+1/0
24.1.2012 17:17

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

Ale vždyť se právě o tom bavíme - vrozenost homosexulaity nikdo nedokázal stejně jako vrozenost pedofilie a jiných deviací v objektu. Tedy zbývá homosexuální chování a podivně zavržená deviace. Logiku neučíte?

Pouze homosexuálové se snaží dokázat, že je jejich deviace vrozená - celkem pochopitelně, jde o společenskou prestiž, kterou přes všechny tlaky celkem přirozeně postrádají.

Aktuální teorie o prenatální danosti je legrační - a dokazuje to paradoxně výzkum jednovaječných dvojčat, kterým se homolobby snažila dokázat opak (pokud by byla homosexualita vrozená, měly by jednovaječná dvojčata stejnou sex orientaci jako vlasy - a to tedy naprosto nemělly). a vůbec přečtěte si jak překrucoval výzkumy homosexuality Kinsey - sám homosexuál.

+2/0
24.1.2012 17:30

dzji

Re: pro dzji - aby se to

Podle mých vědomostí se to s vrozenou homosexualitou a oportunním homosexuálním chováním má asi tak, jako když někdo je blondýnka od přírody a někdo se nechá na blond odbarvit. Jednovaječná dvojčata nejsou dokonale stejná. To, že jsou deviace vrozené, nemusí nutně znamenat, že jsou geneticky kódované, konkrétně u homosexuality a transsexuality jsem četla o možném vzniku těchto odchylek v prenatálním období kvůli různé koncentraci hormonů a působení dalších chemických látek na mozek plodu. Víc k tomu třeba Zvěřina, Sexuologie nejen pro lékaře.

0/0
24.1.2012 17:42

maly_pes

Re: pro dzji - aby se to

ale ano, prenatální vlivy po tom co byl odpískán gen homosexuality proběhly médii jako další pokus. je to pouze hypotéza. a ano znám velmi dobře homosexuální terminologii, která vysvětluje homosexuální chování a vrozenou homosexualitu a její nevratnost neli vyjímečnost :-)

vám opravdu nepřijde zvláštní, že od roku 1973, kdy na vrcholu "sexuální" revoluce homolobby hrubě atakovala lékaře, je tabu zkoumat, zda homosexualita není například neurotickou poruchou?

je dobré, aby i učitelé následovali tlaky stále vlivnější homolobby a učili děti v citlivé prepubertě, že je homosexualita vrozená a normální? ... no, že se ptám. za totality učitelé učili kde co....

pro jistotu dodám, že jsem ráda, že již neexistuje trestnost homosexuality. nicméně to, co se děje dnes je šílené a začíná se blížit heterofobii.

+3/0
24.1.2012 18:54

namestii

Re: pro dzji - aby se to

Díky... souhlas.

Jelikož se zdá, že to máte v hlavě poskládané, zeptám se, jaká by byla Vaše reakce, když by někdo oponoval, že i pedofilové se tací narodili. Tím pádem je i to přirozené.. co s tím?

+1/0
24.1.2012 16:44

dzji

Re: pro dzji - aby se to

Ale jasně, že se s tím narodili, sadisti a exhibicionisti taky. Rozdíl je v tom, co společnost (a zákony) akceptuje a co ne, to se u homosexuality během 20. století velmi proměnilo, třeba bude pedofilia další na řadě.

Osobně bych u odchylek od sexuální "normy" viděla problém tam, kde to ohrožuje společnost. Agresivní sadista, pokud dělá to, co se mu líbí, jistě společnost ohrožuje a je třeba před ním společnost chránit. Pokud se homosexuál zamiluje do heterosexuálního muže a kvůli tomu ho napadne nebo mu dělá jiné nepříjemnosti, tak mu patří postih podle platných zákonů.

S pedofily je to složité a na zváštní debatu, pokud máte zájem. Lidé, kteří dětem ubližují, většinou nejsou pedofilové nebo jsou kombinace pedofil+sadista a to je zase špatně, pokud se ten člověk neovládne. Já se třeba v soukromí dloubu v nose, na veřejnosti to pochopitelně nedělám.

+1/0
24.1.2012 16:55

lesní zvěř

Re: pro dzji - aby se to

Díky za všechny Vaše názory, dzji. Jsou zajímavé a rozumné. Na rozdíl od "s Vámi diskutujících a oponujících".R^

+1/0
24.1.2012 17:28

zrušený3x

Senát?

Co je to senát. To je ta vývařovna pro odložené politiky?

+3/0
24.1.2012 16:13

vovák

Připadá mi pozoruhodné...

že lidstvo bez sexuální výchovy nevyhynulo. Ale stejně je zvláštní, že v době, kdy se na vysoké školy hlásí studenti, kteří neovládají trojčlenku a internet je plný pologramotných troglodytů, se senát zabývá vyloženě ptákovinami a broskvovinami...

+4/0
24.1.2012 16:00

dzji

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Lidstvo mělo sexuální výchovu doma. Až do 19. století bydlela drtivá většina obyvatelstva celý život stylem jedna rodina = jedna místnost a na dvorku plno zvířátek, takže se všichni již od mládí prakticky poučili, jak se to dělá.

Pak přišla bohužel civilizace, a tak na přelomu 19. a 20. století poučuje paní Kondelíková Pepičku před svatební nocí: "Víš, ode dneška to bude mezi tebou a Vejvarou docela jiné. Hlavně buď trpělivá."

+2/0
24.1.2012 16:05

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

dne 7. srpna 1876 se v Leeuwardenu narodila sexuálně nepoučeným rodičům nějaým zázrakem  Margaretha Geertruida Zell, známá později pod jménem Mata Hari. Ona taktéž neměla na základní škole sexuální výchovu a žila prakticky ve stejné době jako Kondelíkovi. A jaká to byla šikovná dcérka! ;-)R^V

Vzít jako příklad Otce Kondelíka a ženicha Vejvaru - tím jste mě málem sundal ze židle ;-D

+1/0
24.1.2012 16:11

dzji

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Chlapi zajisté byli poučení, tam se přímo předpokládalo, že už má zkušenost, když se žení. Ale u dívek z některých středostavovských rodin bych se opravdu obávala, že se jim o tom neřeklo nic.

Další příklad třeba seriál ČT "Lékárníkových holka" (tematicky taky konec 19. století), kde se jedna ze studentek církevní dívčí školy obávala, že otěhotní, protože se s chlapcem líbala.

+1/0
24.1.2012 16:16

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Mata Hari byla zcela určitě dobře poučená ženská a ne chlap. ;-D Tedy jestli jsem vás dobře pochopil. ;-D

Já bych slečny z církevních škol v žádném případě nepodceňoval! Samozřejmě internát střední zdravotnické školy to nebyl, ale dívky slečny a paní jsou odjakživa neuvěřitelně vynalézavé a dychtivé po nových znalostech. Kdyby nebyly, byl by život nevýslovně smutný.

0/0
24.1.2012 16:24

dzji

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Já jsem měla na mysli ty její sexuálně nepoučené rodiče. To, že se pak Mata Hari touto činností živila, pochopitelně vyžadovalo, aby si ty informace někde sehnala, ale to určitě není průměrná žena té doby. Prostitutky byly, jsou a budou.

0/0
24.1.2012 16:27

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

no, domnívám se (statistiky na to nejsou, protože britští vědci v tomto oboru ještě nebádali;-)) že dam kalibru Mata Hari bylo násobně víc, než Pepiček Kondelíkových. A obrazně řečeno - pro jednu Pepičku zavádět za peníze daňových poplatníků nové učební osnovy na základní škole - to mi připadá naprosto zhůvěřilé.

+1/0
24.1.2012 16:31

Jynx

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Ještě si vzpomínám na anglický film..v den svatby matka s dcerou důvěrně rozmlouvá : " až k tobě přijde manžel ..lehni si a mysli na vlast ;-);-D

0/0
24.1.2012 16:24

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

;-D;-D jojo, nebýt krásy britských žen a jejich kuchařského umění, Velká Británie by se nestala námořní velmocí.

+2/0
24.1.2012 16:28

namestii

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Nejsem na to odborník, ale v historii lidstva je několik učení o tělesném potěšení...

0/0
24.1.2012 16:14

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

není mi známo, že by o nutnosti prezentovat tato učení na základní škole  třeba debatoval římský senát ;-D I když tam mívali různé nápady. V případě Calliguly se jednalo přímo o koninu :-P

0/0
24.1.2012 16:17

namestii

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Jiná doba - jiné souvislosti.. Že by?

0/0
24.1.2012 16:28

vovák

Re: Připadá mi pozoruhodné...

vy jste zabrousil do minulosti, já se jenom přidal

0/0
24.1.2012 16:34

namestii

Re: Připadá mi pozoruhodné...

"Připadá mi pozoruhodné, že lidstvo bez sexuální výchovy nevyhynulo"

To je vaše věta.

Já reagoval, že sexuální učení bylo i v historii...

0/0
24.1.2012 16:39

pipla osmahlá

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Faktem je, že děti jsou čím dál zblbější:-):-)

0/0
24.1.2012 16:36

namestii

Re: Připadá mi pozoruhodné...

Tak toto se říká odjakživa .-)

Tuším, že to byl Sokrates, který si povzdechnul, kam ta mládež spěje... :-)

0/0
24.1.2012 16:41

dzji

jsem učitelka a sexuální výchovu učím

v přírodopise a v občance. Učím o různých formách antikoncepce, aniž by mě jejich výrobci kdykoliv jakkoliv kontaktovali, natož mi za to něco dali. Pokud k nám do školy chodí na besedy zdravotníci, sponzorují to výrobci vložek, ne antikoncepce.

S předmanželskou sexuální abstinencí jako formou antikoncepce se jděte bodnout. Mladí lidé logicky chtějí a potřebují prožívat svůj vztah i tělesně, aniž by se kvůli tomu museli brát. A protože sex je důležitou součástí společného života, bylo by velmi nešťastné zjistit až o svatební noci, že si v této oblasti naprosto nesednou nebo že vůbec nevědí, co mají v posteli dělat. Když jim to neřeknou rodiče, musí se jim to říct ve škole.

+5/0
24.1.2012 15:51

maly_pes

Re: jsem učitelka a sexuální výchovu učím

A učíte je o antikoncepci i to, že jim naskáčou hnědé fleky v obličeji, že ztratí chuť na sex, že je to docela šílený farmakologický zásah do těla, že se hormonální hladina rozhodí? že pak hůř otěhotní?

A že třeba konzumentní pojetí sexu tě může připravit o citlivost, že "půst" může být vzrušivější než život podle bravíčka?

+3/0
24.1.2012 16:09

vovák

Re: jsem učitelka a sexuální výchovu učím

ještě bych přihodil, že se dívenky mohou náhle octnout ochrnuté na vozíku, protože se jim dostane do mozku kousek sražené krve díky hormonální antikoncepci. Velmi poučná je návštěva rehabilitačních zařízení, jako jsou třeba Kladruby zaručeně tam na nějakou takto postiženou narazíte....

+1/0
24.1.2012 16:15

dzji

Re: jsem učitelka a sexuální výchovu učím

to je samozřejmě riziko u mnoha léků a taky třeba u cestování letadlem. Myslím, že speciálně hormonální antikoncepce se kvůli tomu nemusí démonizovat.

+1/0
24.1.2012 16:21

Najdete na iDNES.cz