Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Převládne ve věci bioplynu a jeho dotací rozum nad ideologií?

V poslanecké sněmovně byl nedávno schválen vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie. Návrh je to rozporuplný. Zejména vinou nedomyšlených dotace na podporu bioplynových stanic. Finančně totiž představují nekontrolovanou a dlouhodobou zátěž občanů a průmyslu při dalším nárůstu cen elektřiny. S ohledem na naše platy je právě elektřina, zatížená nezanedbatelnými příspěvky na provoz fotovoltaiky, jednou z nejdražších v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gath77

Rozum x Ideologie

Ideologie je nutne vytvor rozumu a nicim jinym. Ideologie muze byt dobra nebo spatna.

Clanek se zabyva tim, jak se idealu dosahuje - v tomto ohledu nerika o ideologii nic, pouze to, jakym zpusobem se dosahuje kvoty stanovene EU (kvoty, ktera byla stanovena v souladu s ideologii).

Snazi se rict, ze kvoty dosahujeme nerozumnym zpusobem.

Nazor je to velmi kratky a podporeny malo fakty, pokud uz se nekdo tematem zabyva delsi cas, cekal bych ze verejnost bude seznamovat se svou praci strucnym podanim jistych vysledku studii, a z toho bude vyvozovat dusledky. Argumentace je kratka, coz mi neumoznuje, abych si sam udelal pevny nazor, spis to pripomina spatne retoricke cviceni. Pokud bych mel uvest za priklad nejakou formu podani nazoru, ktere mi pripadaji hodnotne, doporucoval bych inspiraci z magazinu jako Newsweek, Spectator.

V rubrice Kavarna bych cekal delsi a propracovanejsi nazory.

0/0
25.1.2012 4:23

QMarvin

Další čárka vládě odpovědného rozkrádání republiky

Velezrada je termín, který by se měl vymazat ze slovníků, protože když tyto a jim podobné akce velezradou (zradou na národu a státu) nejsou, tak co už. Vláda je na odstřel. Doslova.

0/0
23.1.2012 17:45

nenovak

.. v Německu, kde je průměrná mzda v absolutních hodnotách

... Dál už asi ten článek nemá smysl číst, pokud autor lže i o tomto...

0/0
23.1.2012 10:16

Tenzulice

Řešení jsou různá.

Nejlepší by bylo dotovat pěstování fazolí, čočky, česneku a cibule. Dále dotovat zavedení plynotěsných trubic do každé židle, křesla, postele a gauče. Rovněž přikázat povinné nošení tlakových plynových nádrží na zádech při chůzi. Tvar a barvu nádrží nám přikáže EU. Ať žijí vlastní zdroje!!!

0/0
23.1.2012 10:08

EU je ZLO

Další Babišárna

;-€RvRvRv

UŽ NIKDY PROBOHA NEVOLTE TYHLE STRANY!!!!!!!

.

U Ž N I K D Y !!

+1/0
23.1.2012 9:41

zorro_rojo

Re: Další Babišárna

A muzete poradit koho mame volit?

Ono tady jaksi neni z ceho vybirat.. :-)

0/0
23.1.2012 11:42

Socialismus je forma zločinu

Re: Další Babišárna

Ale je, jednoznačně volím Stranu svobodných občanů R^

0/0
23.1.2012 11:43

Dalca-zbrna

idealistický snílku..

Vy opravdu myslíte, že poslanci se rozhodují rozumem? Za bioplynem stojí obrovská lobby, stejně jako stála za fotovoltaikou. Jediným cíle je vyvést co nejvíce peněz z rozpočtu ve prospěch soukromých investorů, kterým se tyto investice hrubě vyplatí. Daňový poplatník to zaplatí a politik zkasíruje tučnou provizi.

Bioplyn je ekonomicky relevantní jen v případě integrace bioplynového "hospodářství" do stávající zemědělské technologie, kdy se tímto "zefektivní" nebo "zekonomizuje" odpadové hospodářství navíc s tím, že vyhnitý substrát bude dál možno použít jako vydatné biologické hnojivo (ala kompost).

Budovat bioplynové stanice s tím, že je budeme uměle "krmit" něčím - ne odpadem, s tím, že vyhnilý substrát budeme ukládat na skládky je absolutní nesmysl, který nemá ekologické ani ekonomické zdůvodnění. Jedná se pouze o s"dotační" podvod.

0/0
23.1.2012 9:32

Dalca-zbrna

Re: idealistický snílku..

Ekologické a ekonomické řešení je pouze takové, které umožní zpracovat lokální suroviny, výsledek procesu lokálně použít k zůrodnění zem. ploch, a biolpyn pokud možno lokálně využít k ohřevu technologie, objektů atp. Nejhorší z hlediska účinnosti jsou kogenerační jednotky s pístovými spalovacími motory, vyrábějící s mizernou účinností elektřinu, kterou za nesmyslně dotované výkupní ceny posílají do sítě.

0/0
23.1.2012 9:32

GottfriedLenz

Re: idealistický snílku..

Naprosto souhlasím s předchozím.

Navíc i argument, ze je bioplynka lepší než fotovoltaika je spatný.Je to jako se vším z ceho se chce bez ohledu jen vymačkat co nejvíc peněz. Fotovoltaicke elektrárny jsou hnus, ale všimli jste si někdo okolí bioplynek? Kukuřice a jen samá kukuřice. V širokém okolí takové elektrárny není naseto nic jiného než právě kukuřice a to bez ohledu na to, zda je to rovina nebo svah. Výsledkem je devastace rozmanitosti krajiny, silná eroze a to vše jen pro pár kilowatt.(Ponechávám stranou ten úžasný smrad, co se z ní line.....bydlím nedaleko)

Když si pak porovnám, že jeden blok temelina strčí do kapsy půlku všech tehle experimentů, tak se ptám.....co jeste resit?

Nejsem proti malym bioplynkam ani proti panelum fotovoltaiky na střeše, ale...

0/0
26.1.2012 19:08

topič elektrárenský

To, jestli převládne v této věci rozum,

záleží na tom, kolik poslanců a senátorů vložilo své těžce vydělané peníze do některého z budovaných bioplynových projektů. Pokud to bude stejné, jako u fotovoltaiky, kde si poslanci vytvořily podmínky v zákoně tak, aby na svých investicích do této technologie velmi dobře vydělávali, tak rozum nemá šanci.

0/0
23.1.2012 9:28

nexus99

USA, nebo Čína na nějakou ekologii

kašlou. Přitom jsou to zdaleka největší znečišťovatelé. Business především. A my to máme zachránit? V době recese? My, kteří jsme malý a relativně chudý národ? A proč zase platit ze svých kapes něčí dotace? Až budu mít peníze jako ti, kteří o tom rozhodují, tak o tom můžu přemýšlet, ale teď na to prostě nemám..

0/0
23.1.2012 9:18

Profesionální neúplatný diskutér

Re: USA, nebo Čína na nějakou ekologii

Ekologie není o znečišťování, ani o čištění přírody ....

0/0
23.1.2012 9:53

Socialismus je forma zločinu

Re: USA, nebo Čína na nějakou ekologii

Ono je to ještě horší, protože každý dotovaný ekonesmysl, který tady uvedeme do provozu, znamená víc znečištění, akorát způsobeného nikoli u nás, nýbrž v Asii. To je čistá ekonomie.

0/0
23.1.2012 12:21

koutlosh

Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

.. tohle jednoduše nikdo nechce slyšet, bohužel :-/

+2/0
23.1.2012 8:52

eQuido

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

Poradce tento politický turista nedělá proto, že prosazoval úplné nesmysly. Například "vyřešení" naší energetické nezávislosti obnovením těžby uranu. Nebo názor, že Český kras je možno vytěžit, protože z tamního krásného vápence se dá udělat vynikající cement.

0/0
23.1.2012 10:15

jural

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

tak pokud jde s tou tezbou uranu ruku v ruce kontrakt na jeho zpracovani a vystvaba jadernych elektraren, tak je to jediny skutecny zpusob zajisteni energeticke nezavislosti.

0/0
23.1.2012 10:24

Muzzlinka

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

Netěžit u nás přírodní zásoby uranu je naprosto nepochopitelné mrhání přírodními zdroji. Jaderná energie je stále ještě nejšetrnější a nejefektivnější způsob výroby elektřiny. Žádné "využití" obnovitelných zdrojů se k tomu neblíží ani s vysokými dotacemi.

0/0
23.1.2012 10:41

eQuido

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

A počítáte do té levné výroby i úložiště vyhořelého paliva? Nebo to, stejně jako expert Hanzlíček, ignorujete se zdůvodněním, že "stejně to nikdo neumí spočítat, takže to můžeme zanedbat"?

0/0
23.1.2012 11:22

Dalca-zbrna

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

Úložiště vyhořelého paliva není v této položce tou nejdražší položkou. Bohužel této problematiky se zmocnily ekofašos a dělají bubáka na lidi, kteří problematice nerozumí. Zpracovat "vyhořelé" palivo současnými technologiemi lze a zbytek trvale uložit rovněž. A v ČR je mnoho lokalit, kde se tento odpad dá dlouhodobě skladovat bez zvýšeného rizika havárie. Jsme geologicky klidná oblast s rozsáhlými masivy vyvřelin, kde by šlo takovýto sklad dlouhodobě bezpečně provozovat.

0/0
23.1.2012 12:10

eQuido

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

Ale to se vyhýbáte odpovědi - počítáte i náklady na uložení, zabezpečení a provoz úložiště vyhořelého paliva? Byť 2x přepracovaného?

0/0
23.1.2012 13:34

jural

Re: Už chápu, proč poradce nadále nedělá...

vyhorele jaderne palivo je energeticka surovina. Je prepracovatelne komercne dostupnou technologii prepracovani MOX urcenou pro soucasnou generaci jadernych reaktoru. Treba takova Francie dav aprednsot vyhorelemu jadernemu palivu pred porizovanim cerstveho. I kdyz je tento pristup drazsi, ale dost usetri na trvalem ulozisti.

0/0
23.1.2012 12:49

Najdete na iDNES.cz