Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čech musí slovenským záchranářům zaplatit 300 tisíc, hledali ho hodiny

Český turista, který se ve středu ztratil v Nízkých Tatrách a málem ho zasypala lavina, teď asi zpytuje svědomí. Nepořídil si totiž pojištění, a proto teď musí horským záchranářům za pátrací akci zaplatit asi 300 tisíc korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P.spk

Nemíchejte hrušky s jablky

Pořád se zde diskutující zamotávají ve slovíčkách " povinné" pojištění a "nepovinné". Tak pojištění na zásah horské služby (běžné cestovní pojištění by mu v tomto případě stejně nestačilo) NENÍ POVINNÉ......(že je vhodné a že by si ho rozhodně měl turista v horách sjednávat je druhá věc). Po právní stránce by totiž ten, kdo by si toto pojištění nesjednal, vystavoval nejen riziku, že zaplatí zásah horské služby (tak jako onen chlápek nyní na Slovensku), ale vystavoval by se i soudnímu vymáhání pojistného, které si ze zákona byl povinen sjednat a neučinil tak. Proto prosím zacházejte se slovíčkem "povinné" velmi opatrně, jen tu potom vznášíte zmatek......

0/0
20.1.2012 12:20

bez vysvětlení - smazán

Re: Nemíchejte hrušky s jablky

Takže ve své podstatě povinné je. Jen to není přímo napsáno v zákoně.

To je pořád ten rozdíl mezi státy západní Evropy a Dálného Východu, který začíná Ašským výběžkem.

Na západě si každý toto pojištění zajistí a nestuduje slovíčka v zákonech. Jen češi si raději zaplatí u právníka rozbor za 500Kč, nebo se hodiny věnují pátrání na netu, než by se nechali "zbytečně" pojistit .

V západní Evropě je všeobecně známé, že se nemá krást, ale češi to musí mít doslovně v zákoně. Nesmíš krást ani levou, ale ani pravou rukou ! Tak kradou nohama, protože to v zákoně není - zákon říká ani levou, ani pravou rukou !

Jinde na západě stačí, že se nemá krást. ;-)

+1/0
20.1.2012 13:26

Paglia Orba

Re: Nemíchejte hrušky s jablky

;-D;-D;-D Ale, copak ??? Koukám, že už přišla odpověď emailem od www.horosvaz.cz. ;-D Když si vážený pán přečte svoji dnešní odpověď, tak by mě zajímalo v čem se liší od té mojí ze včerejška, se kterou tak vehementně nesouhlasil. R^ ;-D

0/0
20.1.2012 15:46

xaddam

Nico nového pod Sluncem

Jsou lidi, kteří si koupí nové auto a nepojistí si ho (havarijní pojištění). Někteří z nich si ho vlastní vinou rozbijí a přijdou o pár set tisíc. Jiní jezdí opatrně a ušetří desítky tisíc za pojištění.

Do hor chodí taky různé sorty lidí. Někteří se nechtějí nechat pojistit. Když se chovají nezodpovědně, může je to stát jako ono nové auto. Ti opatrnější mlžou naopak ušetřit...

+1/0
20.1.2012 11:16

vítr_v_zádech

Jak to je?

Případ člověka uvedeného v článku je více-méně jasný.

Jak je to v případě, že by nekdo volal HS, že jeho společník se ztratil v horách, a přitom hledaný parťák by v pohodě došel z výletu zpět? Byl by to v podstatě zbytečný výjezd HS. Kdo by to platil? Ten, kdo volal HS? Ten, který byl hledaný (i když o tom nevěděl)? Díky za vyjádření.

0/0
20.1.2012 10:53

bez vysvětlení - smazán

Re: Jak to je?

Pokud by se na tůru vydali společně, tak by to platil ten v hospodě.

0/0
20.1.2012 11:02

pepa_praha

A jen tak pro informaci...

...Bacha! I když se vám v létě při pěší tůře vymkne kotník nebo dostanete třeba žlučníkový záchvat, atd.atd. a musí pro vás horská služba! V létě to bude možná??? levnější, ale stejně to bude spousta peněz.

0/0
20.1.2012 9:41

bez vysvětlení - smazán

Re: A jen tak pro informaci...

vyvrknutý kotník na značené turistické trase stojí přesně 4000Kč - platí postižený, pokud nemá zjednané pojištění na zásah HS.

0/0
20.1.2012 9:51

sigenius

dovedu si představit, že

jeden a tentýž člověk (hypoteticky), nepojištěný, pokud je uvězněný v lavině a nemůže nic, ani volat pomoc, JE RÁD, když se rozjede pátrací akce - ale zároveň, když už bude všechno v klidu a když dojde na placení, bude se kroutit a tvrdit, že si zásah HS neobjednal.

0/0
20.1.2012 9:24

Mražená spermie

***

Stanou se i horší věci. Lidé kolikrát přijdou i o majetek.

0/0
20.1.2012 8:04

(@)

Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Fajn, zkásnou 300 tisíc, proč ne, ale objednal si to dotyčný? Třeba by se z toho dostal sám až do konce, byl v pořádku, a že byl dezorientovaný může být účelové tvrzení, no nevím...Tím ho nehájím, ale když už jsou tak nastavena pravidla, měl by každý návštěvník být předem seriozně upozorněn na dané možnosti: 1) pojištění 2) v případě problému placený zásah. To by měli hoteliéři a správci chat řešit rovnou na recepci při příjezdu a host by musel podepsat jednu z variant. Kdo nikam nehodlá lézt a jen se chce slunit na balkóně, ten by pochopitelně žádnou pojistku nepodepisoval.

0/0
20.1.2012 7:46

bez vysvětlení - smazán

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

To se pleteš. Neznalost zákona neomlouvá - to platí po celém světě, včetně České Republiky. Ty jsi jako návštěvník povinen si potřebné informace zajistit sám. A když hodláš sedět na balkoně, nebo bloumat po městě, tak pojištění nepotřebuješ. V okamžiku, kdy se vydáš na tůru, tak už ano.

0/0
20.1.2012 7:59

(@)

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Ona je pak třetí varianta, že chci na tůru, ale na vlastní riziko. Takže když si na tom celém někdo dělá business (buď pojistka nebo placený zásah), tak by mělo být umožněno se toho businessu nezúčastnit. To se ovšem jako v každém jiném businessu musí zorganizovat, to není o neznalosti zákona.

0/0
20.1.2012 8:08

bez vysvětlení - smazán

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Ano, a to je přesně případ tohoto pána. Ten zvolil tuto třetí variantu a ta ho bude stát 300 000Kč. ;-D

Před asi 5 lety se na Kaprunu zabil při lyžování mimo sjezdovku jeden podnikatel z Vysočiny. Lyžoval tam společně s kamarádem mimo sjezdovku v zakázaném prostoru a spadl do údolí. HS ho vyprostila, ale zemřel v nemocnici. Ani jeden z nich neměl pojištění a ten jeho přeživší kamarád splácí nějakých 500 000 za jeho vyproštění a zásah HS !!!!

Zní to neuvěřitelně, ale je to pravda. Oba nerespektovali nařízení rakouské HS.

0/0
20.1.2012 8:17

jamski

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Je to tak.

A při porušení zákazu, by mu nebyla nic platná ani ta pojistka, protože pojišťovna by pak chtěla náklady dostat zpět - na porušování zákazů totiž žádná pojistka neplatí.

0/0
20.1.2012 8:25

bez vysvětlení - smazán

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

pokud by měl Alpenverein, tak by neplatil ani korunu. Teda až na pokutu, protože na to se pojištění nevztahuje.

0/0
20.1.2012 8:54

jamski

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Jo, Alpenverein je hodně dobrá věc, obzvlášť pro ty, kdo lezou, nebo dělají vysokohorskou turistiku. A čtrnáct stovek za rok taky není suma, ze které se člověk složí.

Příjemná je v tom případě taky padesátiprocentní sleva a přednostní nocleh v horských chatách.

Já ale jezdím jenom v zimě, takže mne levněji přijde pojištění o kterém píšu.

0/0
20.1.2012 9:43

bez vysvětlení - smazán

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Jak se to vezme. Když jsi u Alpenvereinu nějaký ten pátek, tak je to do 1100Kč/rok. A na lyžování asi lepší pojištění není a kdo je v alpách 14 dní v roce, tak už je při tomto pojištění v plusu. Beru samozřejmě pojištění, nikoli parodie na pojištění !!!

Je to vlastně za 100Kč měsíčně, ale ten pocit jistoty je k nezaplacení. Já se vymlátil, než jsem se posbíral, tak tam byl záchranář na skůtru (zrovna jel kolem, takže samozřejmě klika) a chtěl pas a pojištění. Vytáhl jsem kartičku Alpenvereinu a už ho nic nezajímalo. Vzal vysílačku a za chvilku už přistávala vrtule.

To byla bomba a každému to doporučuji. Až v takové chvíli si člověk uvědomí, že 100Kč za měsíc je úplná sranda.

+1/0
20.1.2012 9:58

(@)

Re: To: bez vysvětlení - smazán

Ne ne, to jste mě špatně pochopil. Třetí varianta je BEZ PLACENÍ = 1) bez pojištění 2) bez placené pomoci. Proč ta se nedá předem sjednat? Je to teoretická otázka, ale myslím, že na místě, logicky. ;-)

0/0
20.1.2012 9:59

bez vysvětlení - smazán

Re: To: bez vysvětlení - smazán

protože ve všech státech civilizovaného světa platí, že záchranář, lékař, pilicista a hasič je ze zákona povinen poskytnout dotyčnému pomoc. Ať chce, nebo ne.  Sebevraha také všichni zachraňují, přestože nechce.

Navíc HS asi těžko může před výjezdem zkoumat, jestli dotyčný chce pomoct, nebo ne - co když bude v bezvědomí ???  Nebo jako tento případ, kdy se chlap svezl s lavinou a zbytek skupiny nevěděl, kde dotyčný je ???.

To je myslím celkem logické a vaše teoretická otázka je dle mého názoru úplně zcestná.

0/0
20.1.2012 10:20

(@)

Re: To: bez vysvětlení - smazán

Ta celá diskuse je pane o tom, že zásahy HS jsou MIMO režim záchranné služby, police, hasičů. Policie, hasiči či záchranka snad inkasují za výjezd? Nebo se na ně zvlášť pojišťujeme? Zjevně si HS určuje úplně jiné podmínky. Takže vaše srovnání je naopak zcestné.

0/0
20.1.2012 10:43

bez vysvětlení - smazán

Re: To: bez vysvětlení - smazán

No to je snad samozřejmé, nebo chcete tvrdit, že záchrana v podobě prohledávání laviny je stejná, jako záchrana člověka na silnici ??? 8-o

Nemá cenu s Vámi diskutovat, protože nemáte vůbec tušení o čem je řeč.

Takto to funguje ve všech horách, ale diskutovat s někým, kdo do hor nechodí a nic o tématu neví je ztráta času. Teoretické otázky na téma lidské blbosti závisející na faktu, jestli se pojistí či ne - je zbytečné.

Choďte si do hor bez pojištění a třeba to jednou zjistíte na vlastní kůži a na vlastní účet. A ubezpečuji Vás, že tento problém hrozí všude v Evropě, protože Slovensko byl poslední stát, který proplácení zásahů HS v červnu 2006 zavedl. V Rakousku platí od 50 let 20 století !!

Přeji mnoho úspěšných tůr bez pojištění a hlavně hromadu štěstí.

0/0
20.1.2012 10:59

xaddam

Re: To: bez vysvětlení - smazán

HS má ze zákona na starost bezpečnost lidí v horách. A na Slovensku prosadili zákon, který má lidi, kteří se v horách chovali nezodpovědně, přimět alespoň k zařízení si pojištění, protože zásahy HS dělaly velkou díru do státního rozpočtu. Prostě spojili příčinu a následek. Když se chováte hloupě a HS je povinna vám pomoci, bude vás to něco stát. Za blbost se platí a je to tak jen správně.

0/0
20.1.2012 11:02

bez vysvětlení - smazán

Re: To: bez vysvětlení - smazán

Jenže to platí všude na horách, včetně Alp. R^ 

Jenže vysvětlovat to někomu, kdo viděl hory jen na obrazovce počítače je zjevně zbytečné, jak je patrno ve zdejší diskusi.

0/0
20.1.2012 11:05

jamski

Re: To: bez vysvětlení - smazán

Nemáte pravdu.

Horská služba sice není přímým členem IZS, ale ten ji pro zajištění zdraví a životů často zaúkoluje, nebo lépe řečeno pověří, tedy deleguje jí jisté pravomoci, pro akce ve specifickém prostředí, což je právě případ horského terénu.

Takže v uvedeném případě horská služba zcela nepochybně působí jako jedna ze složek IZS.

Co myslíte, že se stane, když zavoláte na středisko IZS a nahlásíte nehodu, úraz, lavinu . . .?( a to je povinností každého občana, který se na místě nachází) IZS použije HS, a jednají v součinnosti, podobně jako třeba v případě dobrovolných hasičů.

To, že pokud došlo k porušení pravidel nebo porušení zákazu,bude to nést i své následky, by měl vědět každý, kdo do daného prostředí vstupuje.S tím, jaké následky to jsou, by se měl každý ve svém vlastním zájmu, seznámit před tím , než ta pravidla poruší. A vyvázat se z dodržování zákonů a pravidel , jak jistě sám víte, nelze bez následků

0/0
20.1.2012 11:15

Juro83

Re: To: bez vysvětlení - smazán

U nas je priamo sucastou IZS.

Základné záchranné zložky integrovaného záchranného systému:

a) Hasičský a záchranný zbor,b) poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby,c) kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany,d) Horská záchranná služba,e) Banská záchranná služba.

0/0
20.1.2012 22:48

jamski

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

Máte pravdu, o znalosti zákona to není, ale je to o obrovské hlouposti a nezodpovědnosti.

Ono je to tak, že když máte nehodu s autem, taky přijede první pomoc, aniž by se někdo ptal, jestli si ji přejete nebo ne. Tomu se říká výdobytek civilizace :-), nenechat lidi v nouzi zbytečně umírat. A Horská služba je jen specifickou složkou záchranného systému.

Mimochodem to připojištění musíte mít kamkoliv do zahraničí, a stojí 35Kč/den, takže ta částka je směšná. Jinak - u některých platebních karet je poskytováno jako bonus.

A kdo tohle neví, tak by ve vlastním zájmu neměl raději nikam cestovat.

+1/0
20.1.2012 8:17

vítr_v_zádech

Re: Zajímavý business, ale kde je nějaká etika?

O těch možnostech (doporučeních, nutnostech) se všeobecně ví. Pokud je někdo nesvéprávný, nebo ignorant, nebo se nezajímá o dění kolem sebe, tak je možné že to neví. Dospělá svéprávna osoba co ráda chodí do hor na výlety toto zná.

Kde je etika? Přece v tom, že nikoho nenechají v nesnázích v horách zhebnout. Je jedno jestli jste boháč, nebo chuďas, pomoci se vám dostane. To je správné, ne? Takový zásah něco stojí, zachránci riskují, ohrožen je také majetek - prostředky, které se použijí na vaši záchranu. Někdo by to měl zaplatit. Pár let nazpátek se to hradilo ze všeobecného zdravotního pojistění. Jenomže to nestačilo a nová společenská dohoda je postavena tak, že se to hradí z vlastní kapsy, nebo komerčního připojištění. Nic víc v tom nehledejte. Pokud myslíte, že je to dobrý byznis, přidejte se. Můžete být členem HS, pojišťovákem, majitelem vrtulníku, lékařem, .... Nicméně, myslím, že třeba členové HS to nedělají pouze z finančních důvodů.

+1/0
20.1.2012 11:03

bez vysvětlení - smazán

jen pro představu jak je nutné být pojištěn

A to nejen na Slovensku, ale i v Alpách !

Pokud jedinec svým pohybem po horách strhne lavinu a někdo to na protilehlém kopci uvidí, tak je podle zákona povinen lavinu na HS ohlásit. A tento zákon platí i v Čechách, Rakousku, Slovensku, Itálii atd.

A HS je ze zákona poviná lavinu prozkoumat a zjistit, zda tam není někdo zasypaný. A vůbec nerozhoduje, zda ten kdo lavinu strhnul volal HS nebo ne. Stejně tak nerozhoduje, zda byl zasypán, nebo zůstal stát na hřebenu. Odpovědnost za strženou klavinu nese v každém případě a právě proto by měl být pojištěn. Právě pojištění řeší tyto případy a argumentace zdejších mezinárodních právníků, že když nic u HS neobjednal, tak nebude nic platit, je přinejmenším úsměvná. Zásah HS zaplatí buď pojišťovna, nebo turista.

A to platí všude v horách, nejen těch Slovenských. !!

+2/0
20.1.2012 7:19

(@)

Re: jen pro představu jak je nutné být pojištěn

Nabízí se otázka, co když lavinu strhne nějaké zvíře či sjede samovolně. A jak se zjistí, že ta lavina, kterou "pachatel" strhl, by stejně za minutu nespadla sama. ;-D

0/0
20.1.2012 7:35

bez vysvětlení - smazán

Re: jen pro představu jak je nutné být pojištěn

To je samozřejmě věc dalšího šetření, ale v tomto případě je věc naprosto jasná. Záchranáře volala ta parta, která šla s ním.

0/0
20.1.2012 7:56

Juro83

Re: jen pro představu jak je nutné být pojištěn

pokial bol na turistiskom chodniku neplati nic. samozrejme pokial neprekrocil zimnu uzaveru co je vysoko pravdepodobne ak ho zasypala lavina.

0/0
20.1.2012 22:51

KdysiBedlam

jj

Kdyz je nekdo nezodpovedny ve Vysokych Tatrach, tak at si horskou sluzbu zplati, to je jasne. Ti chlapi tam riskuji sve frnaky kvuli nekomu, kdo by mel v takovem pocasi jake tam asi bylo radeji sedet u krbu s dobrym vinem a ne se motat po Chopku. Na druhou stranu u nas taky na prvni pomoci v nemocnicich se neustale zasivaji otevrene rany vreckovymi noziky vasich krajanu pracujicich u nas a porad o tom nepiseme do novin.:-)

0/0
20.1.2012 2:41

jamski

Re: jj

Jen pro upřesnění - Chopok není ve Vysokých, ale v Nízkých tatrách.

0/0
20.1.2012 8:08

xaddam

Re: jj

když tady někdo pracuje, je ze zákona pojištěn, což pro pana turistu neplatí.

0/0
20.1.2012 11:05

Hail Eris

lidi nejezdete na slovensko

jsou lepší, krásnější levnější hory v přátelštějších a civilizovanějších zemích

+2/0
20.1.2012 1:15

jamski

Re: lidi nejezdete na slovensko

Ale i tam si bez pojištění zásah záchranářů zaplatíte.:-)

Mimochodem to pojištění stojí 35 Kč/den a u některých platebních karet je zahrnuto jako bonus. Takže . . .

+2/0
20.1.2012 8:11

bez vysvětlení - smazán

Re: lidi nejezdete na slovensko

to pojištění stojí víc a to u platebních karet se na zásah HS nevztahuje.

0/0
20.1.2012 8:21

jamski

Re: lidi nejezdete na slovensko

Nestojí, právě jsem se vrátil z Itálie, a to připojištění bylo i na sportovní činnost.

A plnění se vztahuje i na zásah, jednu kolegyni vezli záchranáři po úrazu dolů, poté vrtulníkem do nemocnice, a vztahovalo se i na následný převoz do ČR.

0/0
20.1.2012 8:34

jamski

Re: lidi nejezdete na slovensko

S tím pojištěním u karet nemám zkušenost. Ačkoliv ho mám, pokaždé si stejně platím připojištění, a zatím jsem se s plněním na pojistku z karty nepotkal, přestože těch úrazů v cizině, zejména v Dolomitech jsme řešili několik.

0/0
20.1.2012 8:39

bez vysvětlení - smazán

Re: lidi nejezdete na slovensko

jjj, to je rozumné. Já to řeším Alpenvereinem a mám klid. Problémem u pojištění ke kartě je fakt, že záchranář nemusí zavolat vrtulník a pošle zraněného dolů na skůtru nebo lanovkou. To je třeba u vykloubenin celkem zásadní. Člověk není v ohrožení života a tak ho pošlou lanovkou. Jenže pokud má Alpenverein, nebo jiné připojištění, tak zavolá vrtuli a hotovo. Znám ze své vlastní zkušenosti. Letěl jsem ve Francii s vykloubeným ramenem a 20minut po úrazu jsem stál ošetřený před nemocnicí !!! Jen lanovka z ledovce jede dolů 40 minut !!  Na Slovensku je pojištění u karet platné, ale nevztahuje se na zásah HS. Je možné, že v Itálii ano, ale na 100% ne na Slovensku. Je to přímo napsáno i na stránkách Tatry.sk.

0/0
20.1.2012 8:52

xino

Re: lidi nejezdete na slovensko

súhlas - nejazdi sem takí ako ty tu nemajú čo robiť.R^

+1/0
20.1.2012 9:33

lebeda24

Re: lidi nejezdete na slovensko

Doufám, že to nepíšete z Prahy.;-D

0/0
20.1.2012 9:44

xino

Re: lidi nejezdete na slovensko

pán má dlhé vedenie?

+1/0
20.1.2012 9:55

xaddam

Re: lidi nejezdete na slovensko

jistě, třeba Kérkonoše :o)))

0/0
20.1.2012 11:07

Andee in Red Book

Hm...

Nechápu, co kdo řeší. Prostě to tak na Slovensku funguje, všichni to ví, tak se holt pojistí a je to v klidu, ne? Za těch pár korun denně to snad není takový problém :-P

+1/0
20.1.2012 0:07

bez vysvětlení - smazán

pojištění na Slovensku

U některých diskutujících tady dochází ke zbytečnému slovíčkaření.

Pojištění na Slovensku samozřejmě není poviné, ale pokud se cokoli stane, tak dotyčný hradí veškeré náklady a nevztahují se na to žádné vyjímky, jako nevynucená služba a podobné bláboly.

V tomto smyslu je pak pojištění vlastně poviné, protože bez něj je člověk neustále v hrozbě finančního průseru a bez jakékoli finanční ochrany.

Nejhorší je, když na dovolenou do Tater odjede takto "šetrná" rodina a zraní se jí někde na hřebenech dítě. Pak nejen že platí veškeré finance za zásah horské služby, ale ještě jsou rodiče trestně odpovědní a hrozí jim vězení.

Pak tito lidé dělají zbytečně České Republice ostudu.

+3/0
19.1.2012 22:50

Theben

Re: pojištění na Slovensku

V podstate si to napísal veľmi pekne a výstižne, no ten záver s tou ostudou pre ČR, to asi až tak nie je celkom isté. V každej krajine nájdeš takýchto "hrdinov", aj na Slovensku. Hádzať však za nich do koša potom celý národ by bolo až príliš veľmi nízke. Práve do tých našich Tatier chodí aj veľké množstvo slušných a aj zodpovedných Čechov a o tých sa nikdy nikde nepíše. Takú námahu si nedal ešte nikto! :-)

0/0
19.1.2012 23:09

bez vysvětlení - smazán

Re: pojištění na Slovensku

No, vždyť jsem napsal - tito lidé......

0/0
20.1.2012 6:59

Fyzik

Veľa chytrákov je v tejto diskusii

Tak predovšetkým:

1) Horská služba je povinná zo zákona poskytnúť každému kto je vo vymedzenej oblasti hôr v ohrození potrebnú pomoc akonáhle sa o tom dozvie. Pomoc je povinná poskytnúť aj vtedy, ak by tam chcel niekto spáchať samovraždu. Nikdy sa nebude HS pýtať dotyčného, že či si želá v horách zomrieť alebo nie a ani to, že či je poistený alebo nie. Otázky sa kladú až po skončení akcie.

2) Zákon takisto upravuje povinnosti návštevníkov vymedzenej oblasti hôr pri turistických akciách. Kto porušuje pravidlí pohybu a správania v tejto oblasti, musí počítať s rizikom sankcií, tak je to v celom civilizovanom svete.

3) Ak by HS neposkytla tomuto turistovi pomoc, tak by s veľkou pravdepodobnosťou už dnes nežil. Bola noc a veľmi nepriaznivé počasie, pričom bol ďaleko od akejkoľvek možnosti prespať v teple do rána.

Výsledok: Akcia stála nemálo úsilia a aj peňazí. Niekto to musí zaplatiť. Pre turistu je to určite nepríjemné, že to nezaplatí poisťovňa ale len on sám.

+3/0
19.1.2012 21:59

Najdete na iDNES.cz