Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školy si vybírají prvňáčky, u zápisu zkoumají i analytické myšlení

Některé základní školy mají náročnější požadavky na dítě při zápisu do první třídy, než je běžné. Sociologové to ostře kritizují. Podle nich je to segregace různých vrstev od raného věku - a to je zcela nežádoucí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

azazzelo

Je to jen o nadání?

Bohatí vědí moc dobře, jak důležité je kvalitní výběrové vzdělání pro budoucí pozice a životní uplatnění jejich dětí. Tady se patrně rekrutují zapálení odborníci na potřebnost multikulti-socializace ostatní společnosti. Je zde tedy elita společnosti, která svým dětem slušné vzdělání zaplatí, bez ohledu na jejich nadání a schopnosti.

Pak je tady střední třída, u nás ještě plně nevznikla a patrně mezi husity nevznikne, která je standardním tahounem společnosti. Ta na placení prestižního vzdělání nemá, mj. protože dotuje život slabším sociálním vrstvám, a musí spoléhat na dostupnou kvalitu státních škol. K tomu jsou třeba výběrové třídy, které jsou trnem v oku inženýrům multikulti-socializace. Tito rodiče, vlastně v zájmu budoucnosti a fungování společnosti, postupují proti záměrům vlády a oficiální politiky, aby svým dětem zajistili potřebné vzdělání.

Aneb tato společnost pod sebou ráda podřezává větev na které sedí.

+1/0
20.1.2012 7:02

pingu1

Re: Je to jen o nadání?

..stredni trida jiz prakticky v Evrope neexistuje a je nadale uspesne likvidovana..:-/

0/0
20.1.2012 20:28

tigrakrajtovita3

Skvele! Kastujte se jeste vice,

at se muzete nazyvat pseudozapadem RvRv

0/0
19.1.2012 20:51

Politicky korektní lež

u zápisu se dají poznat je do oka bijící nedostatky

a spádová škola dítě odmítnout nemůže, nespádová může odmítnout jen z kapacitních důvodů.

0/0
19.1.2012 20:48

Pyrka Jaroubek

Spravne!

Dementy nebrat! Pokud neni dite aspon tak ynteligentni jako ja (no to jsem prehnal, ( takovych muze byt  na svete jen par napriklad v rodinach nositelu Nobelovych cen, atd), takze aspon z poloviny tak ynteligentni jako ja), tak sup  s nim do zvlastni skoly.

0/0
19.1.2012 20:11

chudy lekar

Dobře reagovat a být ironický

NENÍ totéž. Ironický umí být kdejaký nevzdělaný poloanalfabet!

+1/0
19.1.2012 19:51

MNPV

Asi si nerozumíme,

jsou rodiny, kde rodiče ani nevědí do které třídy jejich děti chodí, nezajímají se o vzdělání svých dětí vůbec. Poznáte na děcku odkud pochází, jakmile otevře pusu a většinou se s tím nedá nic dělat. Rodiče nezměníte, a to promile těch dětí, které se snaží a učí se z těchto rodin bude minimální. Špatně se to čte, ale zase tak sociální smýšlení nemám, aby moje dítě odevzdávalo denně svačinu, sedělo v lavici s děckem, které neví co je kartáček na zuby, poslouchalo sprostou čestinu celé dopoledne a spoustu dalších problémů. Nemusí jít pouze o Romy jsou takoví  i bílé populaci. Stát tyhle problémy řešit nebude, tak zbývá jedině soukromá ZŠ. A garantuju, že v takové škole si ředitel morálku a kázeň udrží bez problémů.

+3/0
19.1.2012 15:56

pingu1

Re: Asi si nerozumíme,

..presne tak..;-)

0/0
19.1.2012 16:02

Nemesiss

Re: Asi si nerozumíme,

R^R^R^

0/0
19.1.2012 18:54

Madness

Re: Asi si nerozumíme,

Hm, garantovat tak můžeš jedině to, že takový spratek nikdy nepropadne. :-P

0/0
19.1.2012 19:08

MNPV

Re: Asi si nerozumíme,

To nemáte pravdu, pokud rodiče budou platit za vzdělání svých dětí, tak si ty dětičky ohlídají. Škola se bude samozřejmě snažit o co nejlepší reference. V Británii se na soukromých ZŠ dělají každé tuším tři měsíce vědomostní testy a když dítě opakovaně neuspěje, musí odejít i kdyby byli rodiče miliardáři. Škole jde o prestiž, o výsledky. Kolik dětí se dostane dál na jaké školy atd. Podle toho je nebo není o školu zájem.;-)

+1/0
19.1.2012 19:23

Madness

Re: Asi si nerozumíme,

;-D;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
19.1.2012 19:28

MNPV

Re: Asi si nerozumíme,

s vámi je těžká komunikace, a teď si představte, že chodíte do stejné třídy jako inteligentní lidi:-/

0/0
19.1.2012 19:46

Madness

Re: Asi si nerozumíme,

Tady nejni nad čim přemýšlet. Toto vede jednoznačně k segregaci. Pak nějaký magor přijde s inteligentnímy testy pro školky a nakonec bude segregace v porodnicích. Tohle může obhajovat jenom zabedněnec. I kdyby měl IQ 190. Toto je výsledek experimentů ve školství, takhle to dopadá, když jsou zaváděny přiblblé gymnázia a soukromé školy. Tohle vyplivly do světa. Hloupočké trotlíky. Úrověň dnešních spratků je katastrofální. A ať se vám to líbí nebo ne, komančové to měli velmi dobře obšlehnuté.Jenom jedno bude fungovat. J. A. Komenský. Extrahovat talenty s velmi naprůměrným IQ lze, ale s citem. A v pozdějším věku. A těch tu nejsou tisíce, ani stovky, ale sotva desítky,  ale spíš jednotlivci. :-P

0/0
19.1.2012 20:00

chudy lekar

Re: Asi si nerozumíme,

Vyrostou z nich arogantní patologociky ctižádostiví jedinci, kteří budou mít vštěpeno jediné: za peníze lze koupit vše. Vzdělání i rozum! A pokud mi rozum někdo upře? Zničím ho jakýmkoliv způsobem. Veř mi, za 20 let mi prošlo rukama mnoho mediků, ale až posledních pár let se objevil alarmující jev. Jsou schopni na sebe vymyslet jakoukoliv špínu, pokud z toho mají prospěch. Už dávno nedrží třídy pohromadě, pořádně se ani neznají. Roztrhají se po druháku, kdy přerušují studium kvůli stážím, vypadnou na rok, kde naspoří stipendium, a pak si hrají ve škole na velké manažerské hvězdy. Malé procento si ze stáže přiveze i znalosti. Je to čím dál horší a má to samozřejmě zpetnou vazbu od nás. My je už nebereme jako nějaký společný útvar, ale jedince. Jedinec však prorazí hůře, než skupina. Jsou tedy tvrdší, bezohlednější, aby jako jedinci prorazili. Nezajímá je však nic jiného, než oni sami sebe. Konstatuji, neodsuzuji. Jen jsem rád, ze my kdysi byli parta :-)

+1/0
19.1.2012 20:01

MNPV

Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Bude-li dítě nadané, samozřejmě nechce aby chodilo do třídy s 50 % procenty dětí, které brzdí výuku, vyrušují a většinou nemají zájem o učení vůbec. Už je problém, když učitelka posadí takové dítě do lavice s tím vašim, které ho v jednom kuse otravuje.Máte-li dítě míň nadané. chcete aby chodilo s těmi chytřejšími, protože ho aspoň trošku vyburcují k výkonu-potáhnou ho. Rodiče, kteří budou mít opravdu o vzdělání svých dětí zájem a budou mít dítě bystré, budou hledat nové možnosti a časem se solidní soukromé ZŠ rozšíří po celé republice. Samozřejmě tyto školy mají vstupní testy, že to není jen o penězích. Uspěšnost školy bude publikována, dovíme se lehce kolik dětí  se dostalo na jaké školy atd... V zahraničí to tak funguje, přijde tento způsob i k nám, tedy myslím mimo Prahu.Nemyslím si, že chytrému děcku k něčemu v životě bude, když se nechá mlátit od agresivních jedinců, posluchat sprostý slovník a ještě se dívá jak spolužák nemá zájem. Stejně jsou každý jinde ,v životě rovněž budou.

+1/0
19.1.2012 15:15

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Byl jsem nadané dítě a s výukou s méně nadanými jsem neměl žádný problém. Své dítě, bude-li nadané, bych také do žádné výáběrové ZŠ neposlal, protože mu to může pomoci jen lokálně, ale uškodit trvale.

0/0
19.1.2012 15:18

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

..jo tak ,to Ti v Tvem pripade muzu potvrdit...

0/0
19.1.2012 15:21

Generál Ugarte - vivido

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

No jo, jasný případ - byl nadané dítě a podívejte se teď. ;-(

0/0
19.1.2012 15:26

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Ano, máte pravdu - tehdy mi vrstevníci rozuměli, nyní už s tím méně nadaní jako třeba Vy mají zjevně velké potíže.

+3/0
19.1.2012 15:28

Generál Ugarte - vivido

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Vidím, že socialisace se nezdařila a hypertrofované ego utlačuje mozek. :-)

+1/0
19.1.2012 15:30

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Lituji, nebudu krmit trola.

0/0
19.1.2012 15:36

Generál Ugarte - vivido

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Abyste nepošel hlady... :-)

+2/0
19.1.2012 15:41

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

..pokud Ti rozumeli,pak to s Tvym nadanim,nebo s Tvymi vrstevniky nebylo tak hrozny..;-D

0/0
19.1.2012 15:33

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Já chápu, že se mě snažíte jen urazit a vyprovokovat (což se Vám nemůže podařit, ale klidně to zkoušejte), ale uvědomujete si, jak vypadáte, když píšete tak zjevné nesmysly, jako že je-li někdo nadaný, pak mu nikdo nerozumí?

+1/0
19.1.2012 15:36

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

.. urazky sypes kolem sebe sam.. aniz  si to uvedomujes. ;-)  Je zcela bezne , ze si velmi nadane deti , dokonce nerozumi s vlastnimi rodici,pokud se takove dite nachazi v kolektivu

deti ,ktere jsou hluboko  jeho  pod  urovni , pak dochazi k sikanovani takoveho jedince a vzajemneme isolaci.Zasadit takove dite do takoveho kolektivu je mrhanim genetickym materialem.Spolecnost  tahne  dopredu uzka spicka , ne siroka  zakladna. ;-)

Ja kdyz neco nechapu ,tak se zeptam.Ty kdyz neco nechapes ,vkladas do ust nevyrecene.

..

+3/0
19.1.2012 15:46

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

"Rozumět někomu" a "rozumět si s někým" jsou zcela odlišné věci. Sociální izolace velmi nadaných dětí je v průměru stejná jako u jakýchkoli jiných statisticky stejně excentrických jedinců a je způsobena především osobnostními faktory, nikoli nadáním. Mezi segregovaným a nesegregovaným vzděláním není z hlediska profesionální úspěšnosti nadaných jedinců a jejich přínosu společnosti statististicky žádný rozdíl. A že "společnost táhne dopředu úzká špička" je naprosto vágní a tedy netestovatelné tvrzení ideologie elitismu, které má asi stejný význam, jako tvrzení "nejhezčí barva je modrá".

+1/0
19.1.2012 15:58

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

.. co si to rikal o tom krmeni...

0/0
19.1.2012 16:07

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Popravdě, dlouho jsem se nesetkal s nikým tak natvrdlým, jako jste Vy. Když napíšete trolí příspěvek, který nemá žádný faktický obsah a je pouze urážkou určenou k vyprovokování emocionální rekace, nereaguji. Tam, kde se pokoušíte o argumentaci a je tudíž možno věcně reagovat, není důvod to neudělat. Co na tom je tak nepochopitelného?

0/0
19.1.2012 16:31

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

..ja se obavam ,ze jsi tu natvrdlost spatne nasmeroval..;-D  nepochopit narazku , proste mi asi nerozumis ,no budeme asi od sebe velmi vzdaleni..

0/0
19.1.2012 16:44

VyMeTaky

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Nesetkal? Zkus se podívat do zrcadla.;-D

+1/0
19.1.2012 18:11

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

p.s modra barva je v Evrope nejpreferovanejsi ,takze muzeme rici ,ze bude nejhezci..

0/0
19.1.2012 16:09

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Ne, není. Ani kdyby se na tom shodli úplně všichni.

0/0
19.1.2012 16:31

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

..je i kdyby to vsichni vyvraceli..:-P

0/0
19.1.2012 16:45

0xf

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

ale samozrejme ze tahnout dopredu elity... ty narusuji sedou hmotu prumernosti a ukazuji ji nove obzdor seda hmota naopak svou setrvacnosti dava ve spolecnosti stabilitu.. protoze kdyby vsichni byli elitni tak se spolecnost rozpadne... takze niz z toho neni podradne.. .ale je hloupe neumoznit elitnim jedincum dostatecnou degeneraci smerem ktery je naplnuje

0/0
19.1.2012 16:13

Cynyc_

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

Nenapsal jste vůbec nic, co by zpochyňovalo, co jsem napsal, takže nebudu reagovat.

0/0
19.1.2012 16:32

pingu1

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

..uz jsi zareagoval...;-)

0/0
19.1.2012 16:45

karpet

Re: Je to těžké, každý má takový názor, jaké má dítě.

souhlas

0/0
19.1.2012 15:37

petrph

pokud už se označím jako "pro nadané žáky "

Tak přirozeně zkoumám, jestli to dítě nadané je... Ostatně-jestli jsem pochopil z textu, tak se jedná o jednu třídu -čili pokud se zjistí že dítě nadání nedá, tak ho šoupnou o třídu vedle...(Obvykle si stejně rodič nemůže při zápisu vybírat zda dítě půjde do třídy 1A, 1B. apod). Ale pochopitelně by se o tom mělo rozhodovat a testovat  "mimo běžný zápis" - zbytečně těžké otázky ty ostatní "průměrné děti" stressují... Zeptejte se ho napřed na " příčinu - důsledek". což většinu dětí psychicky rozhodí - a pak se jich zeptejte jak se jmenují či aby řekly básničku - tipnu si že půlka dětí si ani nevzpomene na "máma táta" a můžete je na základě takového "pohovoru" poslat na pomocnou školu mezi dementy...

0/0
19.1.2012 13:51

Toranoko

jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

ale to by musel v bezne tride ucitel zvladat davat ruzne ukoly podle vyspelosti zaku. Nikdo mi nenamluvi, ze kdyz sedite a pulku vyucovani se nudite, ze to rozvine vas socialni kontakt...

To by musely byt mensi skupiny, pripadne i vekove smisene, kde se ten socialni kontakt prirozene rozvine.

+3/0
19.1.2012 13:34

0xf

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

presne jste na to kapl... znam zaka ktery neprospival jen proto ze to bylo jednodcuhe tudis ho to nudilo.. a tak delal radej jine veci... kdyby dostal tehda uciteli nalozeno jeho urovni mel by i prospech a pristup ke skole jiny

0/0
19.1.2012 13:42

0xf

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

je dodam ze ten chlapec byl poslan pres komisi jeste za totality na ucebni obor ptotoze pry nemel predpoklady pro studium... dneska dela v kanade v jedne spolecnosti zabyvajici se cryptografii.. a dovedu si predstavit kolik takovych talentu ta spolecnost promarni naprosto zbytecne

+1/0
19.1.2012 13:44

pingu1

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

R^

0/0
19.1.2012 14:01

Cynyc_

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

Tak to si představujete špatně. Školní prostředí může být více nebo méně stimulující, ovšem je nesmysl, že by se žák nudil jen proto, že je pro něj látka jednoduchá, protože to by se nudili všichnií nadprůměrně nadaní jedinci, což není pravda (naopak, jsou to spíše výjimečné případy). Většinu nadprůměrně nadaných jedinců lze motivovat standardním způsobem. Nemá smysl se pokoušet motivovat všechny, neboť výsledek by neodpovídal nákladům. Můžeme se bavit o tom, zda by bylo efektivní náklady na vzdělávání a tudíž okruh motivovatelných jedinců zvětšit či zmenšit, ale celkem jistě jsme dostatečně blízko optimálnímu stavu.

0/0
19.1.2012 14:57

0xf

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

ovšem je nesmysl, že by se žák nudil jen proto, že je pro něj látka

jednoduchá, protože to by se nudili všichnií nadprůměrně nadaní jedinci,

což není pravda >> zajimavy vyrok.. tedy je pravda ze se nemuzou nudit protoze latka je vzdy dostatecna a jsou spravne motivovani... tak to jo.. nejsem genius ale nudil jsem se na zs docela dost krat... jen proto ze mi to prislo jednoduche... proste to nebyla dostatecna vyzva... vyzva je kdyz kdyz predemne tehda nekdo polozil budik ktery jsem mel treba opravit nebo rozebrat a slozit a nemel jsem nejmensi tuseni o funkcionalitach ktere se v nem ukryvaji. A takovou vyzvu jsem treba ja byl ochoten respektovat rozhodne ne takovou kterou mi v te dobe predkladal ucitel. Chapal jsem ze ve tride nejsem sice sam ale zdruhe strany proc bych mel delat to co ostatni kdyz me to nenaplnuje. To mate jak v zivote kdyz delate co vas netesi a nenaplnuje tak je uplne jedno jak je to placene nebo uzitecne... stejne se vam to bude zajidat

0/0
19.1.2012 16:05

Generál Ugarte - vivido

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

To se ovšem velmi mýlíte! Cynyc ví mnohem lépe, co je pro Vás dobré!

0/0
19.1.2012 16:41

pingu1

Re: jasne, maji se ucit socialnim kontaktum,

.. Cynic for ptresident V  [>-]

0/0
19.1.2012 16:46

Peťulák2

Když ono se to u nás hned bere tak,

že ty méně nadané vyřazujeme. Nikdy se to nevezme jako rozvíjení každého dle jeho možností. Což zní sakra jinak, ale je to to samé.

+2/0
19.1.2012 13:22

pingu1

Re: Když ono se to u nás hned bere tak,

krik kolem diskriminace odzdola je hlucnejsi nez tenor diskriminace shora...;-)

0/0
19.1.2012 14:02

huh

Mě oddělili po 2. třídě

A bylo to k lepšímu, pro mne. Komu to uškodilo?

0/0
19.1.2012 12:54

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.