Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Skotskou nezávislost na Británii podporuje více Angličanů než Skotů

Čtyřicet procent Skotů podporuje nezávislost své země na zbytku Británie, ale ještě více, 43 procent z nich, chce zůstat součástí Spojeného království. Naopak mezi Angličany je pro skotskou samostatnost o tři procenta dotázaných víc, proti jen 32.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ringo.ringo

Je nepochopitelne

jak to osamostatnovani porad v nekterych narodech drime a stale seprobouzi, kdyz nastane  nejlepsi prilezitost. Pritom to osamostatnovani nema vubec zadny vyznam. Ve Slovacich to taky drimalo a probudilo vzdy, kdy to jen slo. v 38 se pridali radeji k Hitlerovi, misto aby drzeli basu s nami, kdyz se zacaly v 67 uvolnovat pomery, tak hned vytahli opet otazku nezavislosti no a po 89 uz to bylo jasne. Zajimalo by me ovsem, jake maji pohnutky Skotove, kteri jsou pod Britanii nekolik staleti, vzdyt to uz je takova tradice, ze odtrhavat se, kdyz tam vsichni ziji na jednom nevelkem ostrove, to mi hlava nebere. Iry bych jeste chapal, ti maji zase tradici proti Anglii bojovat a povazuji se porad za okupovane:-)

0/0
15.1.2012 23:43

asiplavam

Re: Je nepochopitelne

Naopak, boli to Skoti, ktori si nezavislost na Anglicanoch vybojovali krvavymi bitkami, nie Iri.

0/0
15.1.2012 23:50

Sharpe

Re: Je nepochopitelne

No to musis jit daleko do dejin. Jinak skoti byli jedni s nejlepsich vojaku, ktera britanie mela a loyalni. Jak vidis tak prijali anglictinu a ani je nenapadne muvit vlastni reci, nebo se ji alespon naucit

0/0
16.1.2012 0:06

Hail Eris

Re: Je nepochopitelne

skotsky umí víc skotů, než irů irsky. řádove

0/0
16.1.2012 10:13

regina1

Re: Je nepochopitelne

;-D to nedříme v národech, ale v jednotlivcích, co chtějí něčemu, (nebo někomu) velet:-P

0/0
16.1.2012 8:23

Rudla01

Re: Je nepochopitelne

Každé osamostatnění totiž vytvoří spoustu koryt napojených na peníze daňových poplatníků...

0/0
16.1.2012 10:22

A.A.

Re: Je nepochopitelne

Podle mě je to naopak velmi pochopitelné. Že osamostatňování nemá žádný význam, je tvůj názor, ale faktem je, že si většina národů nejspíše myslí opak. Samozřejmě Skotové mají také svou státoprávní a národní tradici. Vždyť se sami považují za národ. Např. i české země byly pod vládou habsburků mnoho set let a také jsme se osamostatnili a to i přesto, že v 19. stol. ještě o plném osamostatnění českého státu nebyla prakticky ani řeč.

Skotsko bylo až do 18. stol. formálně samostatným královstvím, které bylo sice různě opakovaně dobyjeno Anglií, přesto si udrželo určitou státnost: např. mělo vlastního krále, vedlo vlastní zahr. politiku, mělo vlastní vojsko atd. Co se týká bojů s anglií, mají především právě Skotové velkou tradici. ;-)

0/0
16.1.2012 16:56

Durika

Re: Je nepochopitelne

V dobrom - Slovaci nemali medzi vojnami ziadny dovod s vami drzat . V 1. CSR ste ich ako svojich partnerov oklamali a zneuzivali, kde sa dalo a vacsina Slovakov vas v tej dobe bralo iba ako dalsich okupantov a potlacatelov nasej existencie. Lenze kedze CSSR/CSFR  malo samozrejme zaujem o udrzani statu, nikdy sa to prilis nerozpytvavalo a kto by ktomu skusil uviest historicke zdroje, bol vzdy velmi rychlo oznaceny za nacionalistu a odsunuty do izolacie na periferiu. To sklamanie bolo v tej dobe tak hlboke, ze dokonca v Hlinkovej slovenskej ludovej strane vzniklo promadarske kridlo.

Ja viem, ze teraz mi sem niekto napise o ceskych uciteloch (ktorych tu mimochodom bolo z celkoveho pooctu Cechov necele 2%), alebo o budovani priemyslu (co nie je pravda a na statistickych datach ako je produkcia zeleza, zamestnanost v priemysle, atd sa da preukazat jeho prepad). Cesi sa v tej dobe pokusili budovat svoj maly imperializmus a Slovaci nemali zaujem ho proti svojim zaujmom podporovat.

0/0
17.1.2012 7:07

Generál Ugarte - vivido

No jo, zemi nám obsazují muslimové,

ale o tom se nesmí mluvit, takže budeme vést žabomyší spory o referendum. :-/

+1/0
15.1.2012 22:35

Mandelův_očař

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

V Anglii a Walesu jsou jich celá 3%! Panika!

0/0
15.1.2012 22:36

Generál Ugarte - vivido

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

3%? To je nějaká alternativní statistika?

Na ten Wales by ty 3% - 4% ještě seděly, ale v Anglii? 8-o

0/0
15.1.2012 23:04

Mandelův_očař

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Sčítání lidu 2001.

Jinak podle novějších dat a vztáhnuto na celé UK je to stále něco přes 3%, samozřejmě že místy je počet muslimů vyšší, v Londýně kde se dá očekávat asi největší koncentrace je jich 8%. Pořád to má dost daleko do nějakého Londonistánu, jak se často strašívá.

http://www.telegraph.co.uk/news/wikileaks-files/london-wikileaks/8304838/UK-MUSLIM-DEMOGRAPHICS-C-RE8-02527.html

0/0
15.1.2012 23:36

Sharpe

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Takze myslis islamisace Evrope nehrozi a mluveni o muslimske hrozbe, je vymysl ?

0/0
16.1.2012 0:08

Mandelův_očař

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Myslím že demografie muslimů v Evropě je opředena mnoha mýty.

0/0
16.1.2012 0:49

Tomáš22

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Porodnost klesá už i muslimům, já bych to opravdu tak nehrotil.

0/0
16.1.2012 10:11

Já rád játra

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Mnozi se exponencialne a stehuji se tam dalsi hordy. Az budou mit poradny pdil mladych muzu ve vojenskem veku tak s domorodymy starousky zatoci a nebudou se ohlizet na to ze jeste nemaji absolutni prevahu.

+1/0
16.1.2012 0:23

Generál Ugarte - vivido

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Je pravda, že jsem to možná trochu nevhodně zúžil pouze na muslimy. Měl jsem napsat spíš "všechny přistěhovalce z nekompatibilních civilizačních okruhů", což je ovšem poněkud nepraktické.

Řekněme, že ta čísla jsou dost děsivá...

0/0
16.1.2012 0:58

Vladimír Škopek

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

Rok 2001, to měla vláda labouristů ještě hodně před sebou, takže dnes je odhadován počet muslimstva na 3 miliony, tedy asi 5 procent (za 10 let se skoro zdvojnásobil). K tomu ještě zhruba stejné množství imigrantů z třetího světa. A taky 25 procent dětí v UK narozených roku 2010 se narodilo ženám narozeným mimo UK a v roce 2005 se jen 62,4 procenta dětí v Anglii a Wallesu narodilo bílým Britům. Ty multikulti trendy tam docela nabraly na obrátkách, ačkoliv samozřejmě velkou část imigrantů tvoří i poláci, litevci atd.:-/

0/0
16.1.2012 15:16

Tobinka2.0

Re: No jo, zemi nám obsazují muslimové,

jo a my tu máme 13 000 Romů...

0/0
15.1.2012 23:27

10doktor10

Stejný nesmysl

jako chtít nezávislost Moravy na ČR.Rv

0/0
15.1.2012 22:24

Skeptik Pavel

Re: Stejný nesmysl

Nesmysl však není chtít obnovu zemské samosprávy a o to šlo v 90. letech. Jenže se to chápalo jako pokus o rozbití České republiky. Okamžitě bl zneužit rozpad Českoislovenska a bohužel český politický diskurz to tak chápe dodnes. Valná část české společnosti stále vnímá dějiny ve stylu Palackého výkladu a v jistých souvislostech vede v ní jediné možné vyuústění české otázky, tedy myšlenky  jednoho politického českého národa v Čechách  na Moravě a ve Slezsku v totální jednotou etnickou a té samospráva zemí stojí v cestě.  Především tedy samospráva Moravy a Slezska.  Ono češství šířené obrozenci na Moravě byl ve skutečnosti exportem zemského češství z Čech, mělo v zásadě za cíl likvidovat moravské zemské vlastenectví, tedy moravanství. takto se tedy začaletablovat český národ žijící na Moravě, tedy v režii pražské skupinky intelektuálů. I z jejich úst zprvu velmi opatrně, později, jak se myšlenka češśtví na Moravě stále více zabydlovala, stále více ozývaly hlasy volající po zrušení zemí.

0/0
16.1.2012 0:18

Skeptik Pavel

Re: Stejný nesmysl

Nciméně  mnohé ososbnosti na Moravě se sice připojily k české myšlence na Moravě, nicméně vždy s dovětkem, že samospráva či autonomie Moravynersmí být zrušena. Právě Češi z čech toto ale nechápali, měli za to, že tad ruhá zemská rovina vlastenectví na Moravě, tedy moravanství, kdež už ti Moravané se k české myšlence přihlásili dál přece není nosná  a nutná.  Jenže tento moravský zemský patriotismus na Moravě byť není tak zřetelný jak v minulosti, přetrvíává dodne. Toto dalo by se říci odlišné chápání češství v Čechách  a češtví na Moravě, je stále předmětem jistého pnutí. Češi z Čech jaksi nepochopili, že obdobně to funguje i v Německu  a Rakousku. jenže tam nikdo nemá problém s koexistencí němectví či rakušanství s komplementárními zemskými identitami - Bavor -Němec,Tyrolák - Rakušan  apod.

0/0
16.1.2012 0:28

Skeptik Pavel

Re: Stejný nesmysl

A tak se motáme v začarovaném kruhu.  České elity čekají jak na smilování, kdy to zemské vlastenectví na Moravě definitivně zanikne. jenže ono se děje to, že naopak mírně sílí moravské vědomí v rovině národnostní. nicméně podstatné je top, že stávající mediální prostor nikdy neumožní se konstrukltivně tázat lidí n Moravě. chcete obnovení zemské samosprávy. neboť už z průzkumlů v minulosti se potvrdilo to, čeho  se politické špičky vždy býály, že pro obnovu zemí se vyslovili i mnozí ti, co se nas Moravě hlásili k české národnosti a moravanství brali jako další doplňkovou identitu. když toto vyšlo již 90. letech najevo, bylo potřeba toto změnit  a více polarizovat postoje k moravské otázce a přetáhnout národně česky smýšlející byvatele Moravy na stranu odpůrců obnovy zemské samosprávy.

0/0
16.1.2012 0:36

Skeptik Pavel

Re: Stejný nesmysl

osobně si myslím, že když užse v prembuli ústavy mluví o věrnosti tradici zemí Koruny České, že by bylo fajn  a od věci to repektovati  fakticky. Tady se krásně vyjevuje na jakém pokrytectví stojí  základy novodobého Českého státu..

0/0
16.1.2012 0:53

vlezly.nastenkar

Re: Stejný nesmysl

A co Ostrava ? Ta na tom bude jak ? To bude Morava, Slezsko nebo Svobodné město Ostrava ? Prostě v dnešní době lidi trápí jiné problémy než jaký hlavičkový papír budou používat.

0/0
16.1.2012 1:08

vlezly.nastenkar

Re: Stejný nesmysl

Já si myslím, že smysl má lokalní patriotismus. Například já pochopím když moravák řekne: jsem hrdý na to že jsem z Břeclavi a že se tady pěstuje víno a že je rád, že mají lidé k sobě blíž, .... Zemské zřízení je dnes v době krajů překonané. Spíš než zemské zřízení by ČR pomohlo rozdělení ministerstev, státních úřadů a sídel statních organizací z Prahy do regionů, kdyby jednotlivé kraje měly možnost mít možnost uplaťnovat svoje specifika do zákonů a kdyby se do krajských zastupitelstev volilo jako do senátu,.... A pokud budou některé kraje chtít společně postupovat pak je to jedině dobře.

0/0
16.1.2012 0:59

Durika

Re: Stejný nesmysl

Niekedy som rad, ze sa ma taketo diskusie uz netykaju. Moravanom vela zdaru.

0/0
16.1.2012 20:18

Mandelův_očař

...

Britská demokracie je fajn. Můžou změnit vládu nebo se i klidně rozdělit aniž by se musely valit tanky ulicema. Takhle by to mohlo bejt všude.

0/0
15.1.2012 22:22

Sharpe

Re: ...

A co by pak s Ruska zbylo ?

0/0
16.1.2012 0:04

mr.farnsworth

Re: ...

A co teprve Čína..

0/0
16.1.2012 4:20

Vladimír Škopek

Re: ...

A kdo se má ty nový státy pořád učit? Dřív stačilo znás SSSR a jugošku. Teď se to rozpadlo na 15 států a další 4 státy jsou oficiálně neuznané u SSSR, zatímco Jugoslávie na 6 plus Kosovo, nemluvě o rozdělení Bosny.

0/0
16.1.2012 15:47

DoDo2006

*

;-D mě je to u (-,-)

0/0
15.1.2012 21:39

CeleronD

S národem, kde chlapi chodí v sukni

není něco v pořádku a proto dál od nich.

( ;-D )

0/0
15.1.2012 20:30

_Xeon_

Re: S národem, kde chlapi chodí v sukni

Prečo () ? ;-D ;-D

0/0
15.1.2012 20:33

zorro_rojo

Re: S národem, kde chlapi chodí v sukni

Nezavid a taky si kup kilt. Aspon se ti nebudou parit kulky. ;)

0/0
15.1.2012 20:53

Durika

Re: S národem, kde chlapi chodí v sukni

Moje guľky sa pária kde s kým a ohromne ich to baví.

+2/0
15.1.2012 20:59

zorro_rojo

Re: S národem, kde chlapi chodí v sukni

No vidite. A s kiltem by to mely jeste snazsi. :)

+1/0
15.1.2012 22:13

opinen

Re: S národem, kde chlapi chodí v sukni

Kolik těch Skotů znáte?

0/0
15.1.2012 21:04

Najdete na iDNES.cz