Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V Česku končí lék na dobré trávení. Byl moc levný

Česká republika má už první potvrzený případ léku, který u nás bude nedostupný, protože je příliš levný. Jedná se o ganaton, který napomáhá zpomalenému trávení. Kvůli obrovskému snížení úhrady se ho farmaceutické firmě nevyplatí prodávat. Lék nabízí za výrobní náklady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kocourek96

Je dobře, že u nás nebudou žádné levné šmejdy

:-/

0/0
15.1.2012 16:29

tajny agent

Re: Je dobře, že u nás nebudou žádné levné šmejdy

Tak, tak ... zustanou uz jenom smejdy drahe ...

0/0
26.1.2012 21:37

Pilgrim

Už zase?

Á, specialistka na zdravotnictví opět nezklamala. Neschopná ověřit si základní fakta a zamyslet se nad vlastním textem znovu šíří poplašné zprávy - jak může v jednom článku napsat "...je pravda, že za něj není žádná náhrada" a "Itorpid má stejnou účinnou látku jako Ganaton"? Jakou jinou náhradu než přípravek se stejnou účinnou látkou dokonce ve stejném množství by si představovala? Paní Petrášová by se konečně mohla naučit, co je léčivý přípravek, léčivá látka, léková forma, generický přípravek, originální přípravek apod. nebo ještě lépe - mohla by přestat psát o tom, v čem se zjevně není schopná zorientovat.

zůstane na trhu lék s podobnou funkcí. Prokinetikum Itoprid vyrábí česká firma PMCS a má stejnou účinnou látku jako ganaton Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-konci-lek-na-dobre-traveni-byl-moc-levny-fri-/domaci.aspx?c=A120114_1716137_domaci_taj

0/0
15.1.2012 12:14

Bouše

Re: Už zase?

Nechápu, co autorce vyčítáte. V článku cituje slova gastroenterologa Martínka ("Ovšem je pravda, že za něj není žádná náhrada," říká gastroenterolog Jan Martínek"), tedy nejde o její vlastní tvrzení. :-P 

Ovšem je pravda, že za něj není žádná náhrada," říká gastroenterolog Jan Martínek. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-konci-lek-na-dobre-traveni-byl-moc-levny-fri-/domaci.aspx?c=A120114_1716137_domaci_taj

Ovšem je pravda, že za něj není žádná náhrada," říká gastroenterolog Jan Martínek. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/v-cesku-konci-lek-na-dobre-traveni-byl-moc-levny-fri-/domaci.aspx?c=A120114_1716137_domaci_taj

0/0
15.1.2012 12:35

Bouše

Re: Už zase?

eee ... Ty dva poslední odstavce se mi tam nechtěně přimotaly. :-/

0/0
15.1.2012 12:36

Nien

Re: Už zase?

Vím, že to není tvrzení její, ale citace. I tak ji vyčítám neprofesionalitu: Na jejím místě, pokud zjistím, že jsem do článku uvedl 2 tvrzení, která si odporují, pokusím se zjistit, kde je pravda, abych to čtenářům osvětlil. V tomto případě je to víc než snadné. Jenže kdyby to udělala, zjistila by, že vlastně není o čem psát, protože problém s Ganatonem v podstatě neexistuje. Nebo je příčinou to, že jí nedošlo, jaký nesmysl napsala, protože tomu prostě nerozumí a nedocvakne jí, že pokud dexistuje lék se stejnou účinnou látkou, znamená to, že za něj JE náhrada? Podle mě ten článek je minimálně matoucí. PS: Pilgrim má málo dukátů. A Nien taky, takže další reakce je nemožná :)

0/0
15.1.2012 13:22

špekovatec

Smůla

Zdá se, že nakonec lidem nezbude nic jiného než poslední možnost. Starat se o své zdraví.;-D

0/0
15.1.2012 9:27

MadHawk

Re: Smůla

haha Rv

0/0
15.1.2012 9:34

Shkarohleed

.

Problém je v tom,že výrobci jsou sdruženi v jakési asociaci evropských výrobcú léčiv a různých jiných "asociacích"....,což jsou vlastně kartely ,a chovají se tím pádem jako monopol.A tak prostě vydírají.:-P

0/0
15.1.2012 8:55

ender

Slivovice

K lékařům nechodím,léky si nekupuji,tak mi to vůbec nevadí.Dám si ráno malou slivovici a farmaceutickým firmám vydělat nenechám.Ale zdravotní pojištění platit musím.Může mi někdo říct proč?Děkuji za odpověd.

0/0
15.1.2012 1:20

debris

Tak nevím

zda tady někdo nešíří poplašnou zprávu. Lék obsahující stejnou aktivní látku se stále vyrábí a prodává. Takže kde je problém?

0/0
15.1.2012 0:32

Al Sleepswithfishes

furt jen peníze

no, aspon se z toho firmy poučí a nebudou už nikdy nabízet levné léky.... my přece chceme doplácet.... čím víc, tím víc to bude účinkovat ;-DRv

0/0
14.1.2012 22:50

janzlatousty

Radikální snižování cen neslouží pacientům,

slouží jen a pouze  mgr. šnajdrovi a jeho přátelům (distributor Phoenix), kteří extrémně levně nakupují  a  díky volnému pohybu zboží zcela legálně vyvážejí. V knečném důsledku chybí léky na českém trhu, ale Phenix je v  masivním zisku, Šnajdr je vysmátý, a ODSka bude moci před volbami opět vytapetovat  celou zemi skvělými modrými bilboardy, pokud se člověk snaží objednat do lékárny dříve běžné léky  stává se dnes běžně , že velký distibutor místo kvalitního originálu v počtu několika set požadovaných kusů pošle třeba 3-10 (!) ks a místo originálu nabídne nějaku indickou generickou ..............  se stejnu účinnou látkou, levnou kopii, kterou by Němec nekoupil ani pro svého jezevčíka....

Děkujeme  pane ŠNAJDR, děkujeme  jilá ODS!VV.

0/0
14.1.2012 20:51

malaloginka

Jak to vidím já

Léky jsou údajně laciné pouze u nás,čili u nás nebudou k dostání. A z toho plyne důvod, léky se budou zdražovat , ty co zde zůstanou - nějak se to zdůvodnit musí a ty ostatní třeba i důležité stejně u nás nebudou. To už tady bylo, jenže se o tom nepsalo.!!

0/0
14.1.2012 20:46

janzlatousty

je vidět, že o problematice nic netušíš.

0/0
14.1.2012 20:51

malaloginka

Re: je vidět, že o problematice nic netušíš.

Hm.. je to možný , že netuším, ale nelíbí se mi to,jen ajen vše o penězích, trochu seto přehání.

0/0
14.1.2012 22:41

stryke

Kdo jsou farmafirmy

Je třeba si uvědomit, kde je vlastně problém... V ČR se zažila o farmafirmách představa, že to jsou takoví upíří... že vysávají lidi tím, že jim prodávají předražené léky a podobně a tuto představu lidem naroubovali do hlav politici. Pravda je taková, že cenu léku nemůže stanovit žádný úředník ale pouze dvě věci: cena vývoje tohoto léku a poptávka po něm na trhu. Vymyslet nějaký lék a uvést jej na trh, to není žádná sranda!To si musíme nejdřív uvědomit...a poté dát jasně najevo, že si jako občané nepřejeme, aby úředníci ohýbali trh takovým způsobem, že to je pro nás dlouhodobě nevýhodné... Ony sice firmy typu Abbott soupeří o trh tak, že dávají doktorům zájezdy k moři a pod. ale tím co vydělají na ibuprofenech a pod. potom platí vývoj nových léků na další nemoci!!

0/0
14.1.2012 19:30

p.dump

Re: Kdo jsou farmafirmy

A Vás platí kdo? 8-o

ad1 Když moc nad určitým lékem (oblastí)  svěříte subjektu, jehož zájmem je jen a pouze zisk očekáváte něco jiného než vydírání ve jménu ZISKU ?!!

ad2 Když vývoj určitého léku argumentuje tentýž subjekt, (a uvědomte si, že zde se již nejedná o ČLOVĚKA u kterého můžete předpokládat vědomou sociální ekonomii), půjde opět a pouze o odosobněný studený a nezainteresovaný kalkul. A to s Vaší teorií nemá vůbec nic společného!!!!

0/0
14.1.2012 19:43

stryke

Re: Kdo jsou farmafirmy

No farmafirma mě neplatí..A nějak nerozumím, co to tu plácáte za hlouposti! Že by ty společnosti (teda lépe řečeno armády vědců, laborantů až po hlídače budov) třeba dělaly výzkum a vývoj pro svůj dobrý pocit, léky rozdávaly zadarmo všem, na materiál si pořídili speciální udělátko ze star treku nebo kouzelnou hůlku? Člověče vzpamatujte se! Vy chodíte do práce a zříkáte se nároku na odměnu ve jménu vyššího dobra? Asi ne, že, když píšete z počítače... tak to také nechtějte po ostatních. Zkusím Vám to přiblížit ještě trochu jinak: Vývoj léku trvá cca 10 let (když vše jde dobře), za tu dobu se na něm vystřídá cca 1000 pracovníků a průměrné náklady vývoje jedné entity (léčiva) je cca 2 mld. USD. Ochrana před společnostmi, které chtějí vyrábět totéž, ale nevymysleli to trvá 5-8 let. Za tu dobu si musí ty 2 mld. společnost vydělat zpět. Aby si to zaplatila musela by prodat něco kolem ekvivalentu 1 mld. balení ibuprofenu. Už je Vám to trochu jasnější, nebo se Vám v hlavě pořád motají spiknutí?

0/0
14.1.2012 20:33

Vážný

Re: Kdo jsou farmafirmy

Stačí nařídit, že domácí farmafirmy mohou mít pouze strukturu o.p.s. a v takovém případě pro ně zkrátit patentovou ochranu (která je stále věcí národní legislativy). V opačném případě firma musí do 3 let opustit území (baráky a zařízení nikdo odvážet nebude), ty rádi prodaj...

Když maďaři mohou de fakto znárodnit banky, tak my můžeme farmafirmy

0/0
14.1.2012 22:30

p.dump

Re: Kdo jsou farmafirmy

Spiknutí?

ad1 Není to tak dlouho, co jsem s kolegy probíral problém neschopnosti odhadnout cenu výrobku. V mém oboru je možné pořídit za jednu cenu (cca 200 Kč) dva výrobky: Výrobek A je poměrně náročná elektronická součástka vyžadující široké spektrum odborníků, technologií a materiálů. Výrobek B je triviální výlisek. Co je skutečná cena? Snažíte se mi tu "otlouct" o hlavu to co jsem i já několikrát slyšel a četl. U nás se říká: "Stokrát opakovaná ...", ale máte pravdu, věc je trochu složitější.

ad2 Zdá se Vám, že ostrakizováním se stáváte důvěryhodnějším? Pro někoho možná, mě odkrýváte svou slabinu. Znovu: Kdo Vás platí nebo jde o naivní fanatismus, který Vám zastírá komplexní pohled?

ad3 Spojením 3, 5, 7, 11 ... 31 ... zlodějů nedělá z takového spolku automaticky sociálně ekonomiky výkonný systém. Pořád je to jen skupina zlodějů (píši o zlodějích, ne farmaceutických firmách).

ad4 Ty "armády" jsou dle Vaší teorie andělé nezávislí na svém zaměstnavateli a jeho zájmech?!

0/0
14.1.2012 22:36

vláda modrých korupčníků

Klystýr je jediné, co vám Heger předepíše,

simulantská bando ;-O

0/0
14.1.2012 19:29

Kwak Kwakovič

Teď je otázkou

jak to bude s náhradou - Ganaton podléhá omezením v předpisování, takže by neměl spadnout do kategorie volně prodejných léků. jak to bude s náhradou???

0/0
14.1.2012 18:52

Kwak Kwakovič

Ganaton není lék, na němž by závisely životy,

ale zlepšoval jejich kvalitu. "Teoreticky se nic nestane, když zmizí z trhu. Co je sice pravda pokud pomineme to, že je na léčbu refluxní nemoci a jeho nedostatek způsobí tzv. "Barretův jícen",  který v konečném důsledku vede k rakovině jícnu. Další komplikací je Mendelsonův syndrom , který vede k opakovaným zápalům plic, ARDS syndromu a nakonec může vyustit v CHOPN, rozedmu plic popř. rakovinu plic. To vše může způsobit nedostatek Ganatonu. Po 55 roku života trpí zánětem jícnu na podkladě refluxu až 20% lidí. Ovšem na Ganatonu není nic důležitého.

+3/0
14.1.2012 18:32

p.dump

Příliš viditelná "neviditelná ruka trhu".

ad1 Za stávající stav nejen ve zdravotnictví lze poděkovat zejména NPaPM (Neofeudální Politické a Podnikatelské Mafii) a pravicovým fanatikům a voličům ! :-/

ad2 Pokud získá moc nad konkrétní oblastí úzký okruh mafie, lze sotva očekávat jakoukoli spolupráci, sociálnost, lidskost nebo pochopení !! :-(

ad3 Ani v jiných oblastech to není a nebude jiné (pokud se VĚTŠINA nerozhodne jinak !!!):

téměř 100% bankovního sektoru v cizích rukách (proto platím za to, že banky na mých financích nestoudně profitují). 80% průmyslu nám nepatří. Kdysi soběstačné dnes zruinované zemědělství. Vodovody a kanalizace? (voda stejně drahá jako ve Francii, ale s pětinovými platy) ;-€

atd. atd. atd.

0/0
14.1.2012 18:24

stryke

Re: Příliš viditelná

Bože co to tu plácáte?? 8-o GANATON!!! Opakujte, si!

0/0
14.1.2012 19:22

p.dump

Re: Příliš viditelná

Nepředpokládám, že očekáváte reakci ;-)

0/0
14.1.2012 19:32

arogancemoci12

Soudruhu "MUDr." Martínku,

opravdu za něj není náhrada? Jen namátkou: metoclopramid (Cerucal, Degan), domperidon (Motilium) a cisaprid (Prepulsid)......

0/0
14.1.2012 18:04

Kwak Kwakovič

Re: Soudruhu

Patří sice do stejné skupiny, ale Ganaton zcela nenahradí. Slíbili snad že budou dovážet Itoprid PMCS 50 mg - tak uvidíme.

0/0
14.1.2012 18:49

arogancemoci12

Re: Soudruhu

ŽÁDNÝ z léků není zcela identický, ale ve většině případů jsou nuance minimální.

0/0
14.1.2012 19:12

stryke

Re: Soudruhu

No myslím, že v případě nouze může SUKL dovolit dovoz šarže ze zahranicí bez registrace v ČR...nebo ne?

0/0
14.1.2012 19:23

arogancemoci12

Re: Soudruhu

Nemyslím si to, ale NETVRDÍM.

0/0
14.1.2012 19:42

Jiricek 1

kdy už budou ty volby !!

pan ministr Heger už začíná mít "stařeckou" demenci,tak aby se ještě mohlo dát zdravotnictví zachránit,než ho úplně zničí Rv!!

0/0
14.1.2012 17:56

p.dump

Re: kdy už budou ty volby !!

Máte pocit, že volby něco za Vás vyřeší ?8-o

0/0
14.1.2012 18:05

pavel.n

nenažranost lobi léků.........

většina lidí si v tomto státě vydělává cca 500kč za den - podnikatelé pokud nevydělávají miliony , tak pláčou..............

0/0
14.1.2012 17:44

DAVIDIANUS

nevýhodou levných leků je to,

že se na nich farmaceuti málo napakují...Rv

+1/0
14.1.2012 17:43

biggles

to je milé

tak pan velvyslanec Eisen už si zjevně našel cestičku do redakce iDnes... ;-D R^

0/0
14.1.2012 16:44

arogancemoci12

Re: to je milé

R^

0/0
14.1.2012 18:05

Generál Ugarte - inmortal

V Gosplanu to, zdá se, blbě vypočítali.

;-)

0/0
14.1.2012 16:10

muž s brašnou neprošel.

To mě mrzí

Zrovna jsem se chystal dobře otrávit starou.;-D

+1/0
14.1.2012 15:37

chudy lekar

Re: To mě mrzí

;-D Ale tak přeci by jsi na to nepoužil drahé / levné léky? ;-D

0/0
14.1.2012 15:55

ditrinoroo

Re: To mě mrzí

Ale proč ne, není to přece každý týden. ;-D

0/0
14.1.2012 16:02

plešatý chlupatec

Re: To mě mrzí

;-D;-D;-D

0/0
14.1.2012 16:07

pragina

pan heger - mi doplatí náhradní lék ???

- nebo budu platit - JEHO LÉK ??? !!!!!!Rv!!!!Rv

0/0
14.1.2012 15:37

chudy lekar

Re: pan heger - mi doplatí náhradní lék ???

Nikdo teď pořádně neví, co vlastně bude. Zprávy jsou 1 věc, další věc jsou pokyny MZ, úhradová vyhláška, povolené a nepovolené, s doplatkem a bez doplatku. Lékaři dnes nemají přehled, jestli lékárna lék ještě může prodávat nebo nemůže. Pacient se bude vracet k lékaři s nějakým papírkem od lékarníka. Budeme doufat, že lidé narazí na slušné lékárníky.

0/0
14.1.2012 15:59

pepinolupino

Panebože...

...zlatí komunisti a jejich socialismus! Stále víc to vypadá tak, že ti komančové si tu státní ekonomiku v socialismu uměli spočítat nesrovnatelně lépe, než všichni naši kapitalističtí MBA ekonomové s Klausem v čele!

+2/0
14.1.2012 15:35

pragina

Re: Panebože...

- kapitalisti pořítají - velice dobře=pro SEBE , na lidi oni ... ser u - co jim je po nich ?? ... lidí je ... DOST !!!!!!!!!!

+1/0
14.1.2012 15:39

modrozlodějskej fógl

Re: Panebože...

R^;-D

0/0
14.1.2012 15:57

chudy lekar

Re: Panebože...

Ale vždyť jsou to všechno komunisti, kteří mají knížku schovanou doma!

0/0
14.1.2012 16:00

qwertza

Re: Panebože...

R^

0/0
14.1.2012 17:52

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.