Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Heger chce prodávat přesný počet pilulek, aby se přestalo plýtvat léky

Nikoli celou krabičku léků, ale pouze konkrétní počet tablet, budou brzy dostávat lidé v lékárnách. Ministr zdravotnictví Leoš Heger to považuje za jednu z možností, jak omezit plýtvání léky. V USA už tento systém funguje, Evropa na něj ale podle České lékarnické komory není připravená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sumecek

Sliby - chyby - bláboly od ministra a MZ

Na základě příslibů o zvýšení platů zdr. personálu od 1.1.2012 o cca 6% se toto zvýšení u naší zdr. organizace řeší následujícím způsobem : Zdr. personálu se odebere osobní ohodnocení a část složky platu za odpracované roky - následně ze zbytku se vypočítání 6% a přidá. V praxi - snížení platu o 1100,- a následně navýšení platu o 13000 - což je v praxi zvýšení platů o 200,- Kč. Děkuji pane ministře - takto se navyšovaly platy ve školství před několika lety . Ve skutečnosti to znamená, že lempl a flegmatik, který nedosáhl a nemá osobní ohodnocení a nemá potřebnou praxi - dostane celých 6% - ostatní mu to ze svých platů zadotují . Reforma jak má být

0/0
16.1.2012 9:09

Sumecek

Re: Sliby - chyby - bláboly od ministra a MZ

oprava - o 1300, - nikoli 13000 !!

0/0
16.1.2012 9:10

roby

pan Heger

by se měl raději podívat, jak se to dělalo za komunistů, tehdy to totiž fungovalo. Vymýšlet novinky znamená téměř vždy zhoršení. A podíváme-li se kamkoliv po této zemi, ne jen na současné zdravotnictví tak to většinou platí

0/0
15.1.2012 11:14

VyMeTaky

Re: pan Heger

Fungovalo? Plýtvání s chloramfenikolem, plýtvání s tetracyklinem, naopak nedostatek léčiv třeba odvozených od námele, zpoždění vývoje ve farmacii zhruba o 10-20 let apod.

0/0
15.1.2012 14:20

jan_libich

Šetření je rozumné, ale tahle vláda šetří spíše kocourkovsky

Přijde mi to jako šetření vodou v některých domácnostech s utahováním kohoutků, aby nekapaly a přitom nechat plynule protékat záchod a denně mít napuštěnou plnou vanu. Jinými slovy, Heger chce šetřit po milionech a přitom stovky miliard státních peněz končí na soukromých účtech přes korupce a různé tunely. Dokud se nebudou tuneláři střílet a zabavovat vytunelované peníze a z nich nabité majetky, tak stát mít vyrovnaný rozpočet nebude, ani kdyby zavedli stoprocentní daň nebo daň ze vzduchu a všeho možného jako Ferenc a Lorenc. Je to kocourkov. Ministerstva plýtvají sami, kde se dá a lidi by přiškrtili na penězích. Platit daně v tomhle státu je jako vkládat peníze do fondů pana Koženého, podobně spolehlivé a podobně návratné.

+2/0
14.1.2012 22:38

sabrak

V USA už to funguje!

V USA také funguje demokracie, právo na ochranu svého majetku a života, soudnictví a tvrdé tresty pro zloděje a darebáky všeho druhu. Je jen zajímavé, že naši politici nám vnucují jenom to, co se jim hodí, Pane ministře, neohánějte se tedy tím, co funguje v USA.

+1/0
14.1.2012 16:37

p.dump

Re: V USA už to funguje!

Vy jste tam někdy byl? 8-o

S tím fungováním: >>Sicko - Michael Moore << nebo některé pasáže >> Antibiotics Kill or Cure - 2004 (http://jantarovo.blogspot.com/2011/09/s03-demokratizmus-zdravotnictvi_21.html), které jako by z oka vypadly z pseudo sociální péči v USA.

Doporučuji test na vlastní kůži!!

0/0
14.1.2012 17:55

A.C.Dupin

Nihil novi sub sole

Stříhání blistrů (a také vracení léků k "recyklaci") se praktikovalo už za komunistů. Tím nechci naznačit, že by to bylo špatné, spíš naopak. Pouze chci poukázat na to, jak lze hezky manipulovat s veřejným míněním - když to srovnám s USA, je to až na několik málo výjimek emocionálně neutrální a žádnou reakci to nevyvolá. Kdybych o ale jako novinář nadepsal "návrat praktik z dob totality" nebo dokonce jen "návrat systému opuštěného koncem 80.let", tak se polovina čecháčků po... ihned a druhá polovina hned jak jim dojde nadpis.

0/0
14.1.2012 14:30

nika004

Bravo pane ministře ! V Indii už to takhle praktikují

dávno, prodají Vám 1 tabletu čehokoliv včetně antibiotik. Jenom je mi fakt divný proč jsou furt tak chudí když tolik ušetří.

+1/0
14.1.2012 12:14

katango

Heger

Pan ministr se často diví, co za blbosti mu připravili úředníci a co že to vlastně podepsal (např. na posledním sjezdu ČLK). Snad by to ministrování měl dělat někdo, kdo umí číst.

+1/0
14.1.2012 12:12

Alka-pone

Skvělý nápad

Takže lékárníci mi na počkání vyloupou potřebný počet léků z platíček, zváží na starých váhách a nasypou do sáčku. To zas jednou někdo přemýšlel hlavou Rv

0/0
14.1.2012 10:46

VerbascumT

Re: Skvělý nápad

Hlavně dostaneš číslo a přijdeš si následující den, protože nikdo nemá čas hrabat se v krabičkách a odstřihovat léky. :-/

+1/0
14.1.2012 10:55

VerbascumT

Vypadá to za další databází za X miliard.

IZIP za 3 miliardy selhal, nové databáze už má Dobeš ve školství, Drábek o dětech a o počtu toaletních papírů, které si socky koupí za dávky. Jen Heger stále nemá za co miliardy od pojištěnců utratit. :-P

0/0
14.1.2012 10:40

Kidkid

Když pan Heger nastoupil

domníval jsem se že je to rozumný ministr. Bohužel z něj a jeho ministerstva padá jedna blbost za druhou. Ten přesný počet tablet je taky blbost. Nemocný obvykle tablety využívá do poslední. To, že se do lékárny někdy vrací prošlá a nepoužitá balení jsem také zažil, ale bylo to proto, že nemocný zemřel a než bylo možné likvidovat v bytě (dědické řízení) byla část léků k nepotřebě.

Chronicky nemocní lidé berou obvykle určité léky trvale a v lékárně jen doplňují zásobu podle spotřeby léků. Neplete si náhodou pan ministr ty nespotřebované léky s tím co nakoupí lékárny a projde tomu životnost?

+1/0
14.1.2012 8:10

brekebrekke

Re: Když pan Heger nastoupil

aale nebul ted! kdyz te varovali pred nim,tak sis to mel vzit aspon na vedomi. ted se nelituj

0/0
14.1.2012 9:25

Peťulák2

Re: Když pan Heger nastoupil

Nemusí si to plést. Budeš se divit, ale staří lidé si toho někdy nechají předepsat a pak to neberou... Nebo mladí toho nakoupí do zásoby pro jistotu a nic z toho.

0/0
14.1.2012 11:01

2Mac7

Re: Když pan Heger nastoupil

no, jestli mladí nakoupí do zásoby, tak asi nakupují to, co není na recept, ne ? Tudíž to není spojené s návštěvou lékaře.

0/0
14.1.2012 11:23

papullus

Re: Když pan Heger nastoupil

nejento není spojené s návštěvou lékaře, ale hlavně to neplatí pojišťovna, ale kupující z kapsy.

0/0
14.1.2012 15:04

2Mac7

Re: Když pan Heger nastoupil

a ti staří, když jim to lékař předepíše, tak to prostě dostanou, a jestli to pak berou nebo ne, to už je jen na nich

0/0
14.1.2012 11:25

136N

Re: Když pan Heger nastoupil

A nepředpokládá taky někdo že lékař posuzuje zda dotyčný lék potřebuje nebo zda je pro něj vůbec vhodný . To tedy řeknu pane doktore napište mi Siofor  nebo Detralex a on mi ho napíše i kdž ho nepotřebujií a nebude mi k ničemu a naopak by mi uškodil ? Divná úvaha.8-o

0/0
14.1.2012 17:31

Rubik1

Re: Když pan Heger nastoupil

Nakupování léku "pro jistotu" se bude dělat pořád a nic špatného na tom není. Dokonce to je levnější než aby pak člověk v sobotu jezdil na pohotovost, protože nemá potřebný lék, o němž věděl, že ho nejspíš bude potřebovat, k dispozici.

0/0
14.1.2012 20:59

p.dump

Toto je první systémová věc ...

... kterou od toho pana píp slyším.

ad1 Ale jsem v této oblasti laik. Tzn. nedovedu si představit úskalí tohoto řešení. Ale ...

ad2 "superčisté prostředí" je blábol. Standardní pacient nic takového nepotřebuje a pacient ve zvláštním režimu se řídí jinými postupy. BTW. Vzpomínám si jak v jednom nejmenovaném řetězci byl volný prodej kysaného zelí přímo ze sudu. A jedno cikánské mrně kropenaté od planých neštovic a pudru si pod dozorem rodičů "opláchlo" v nálevu ruce. To znamená, o čechy a jejich potřebu  "superčistého prostředí" nemám strach. ;-D

ad3 !!! Nevěřím !!!, že by někdo z těch poskoků, které si NPaPM (Neofeudální Politická a Podnikatelská Mafie) platí z našich peněz PROTI nám, vymyslel něco ve prospěch většiny. Pravděpodobnější je skrytý průlom legislativy nebo příprava na jinou LEVÁRNU !!!

ad4 Potíž bude v ziskuchtivé a nenasytné NPaPM a tím jen další "vodné a stočné" v bleděmodrém!

+1/0
14.1.2012 7:58

Stary Fafa

Centralni urad

který by dojednával obchod s léky a při objednávaných množstvích by tak vyjednal slevy. Takhle to údajně funguje ve švédsku.

Bohuzel se v Cesku na tuto pozici zadny andel neprihlasil a lidem se to neda sverit. Jeden urad vedeny jednim clovekem, ktery v Cesku zodpovidal za nakupy v objemu desitek miliard? To snad at radsi ty firmy onjizdeji republiku. Takhle by to uplaceni mely moc jednoduche. ;-)

0/0
14.1.2012 3:06

brekebrekke

Re: Centralni urad

vidim to jinak- pisou,ze jim chybi tri mld,chteli vyhazet doktory,chce rusit luzka.rek bych,ze uz se mu spitaly postavily,ze i jim dosazeny figuranti rekli,ze nejsou lidi,ze by musel zrusit vsecko.a to nemuze. tak vymejsli,kde vzit a moc nekrast Rv tam to musi vypadat ;-€

+1/0
14.1.2012 4:04

A.C.Dupin

Re: Centralni urad

Státní úřad pro kontrolu léčiv ;-D

Obávám se ale, že na SÚKLu jsou natolik pragmatičtí, že si uvědomují, že zásah do kšeftíků mezi soudruhy z MZd a farmaceutickými firmami jsou natolik výhodné a v Českostánu je natolik vysoká korupce a klientelismus, že by jakákoliv efektivní akce znamenala v nejlepším případě jen vyhazov.

0/0
14.1.2012 14:34

slušná a kultivovaná

Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

a tohle tady funguje skvěle - lékař pošle předpis elektronicky do lékárny, kterou mu nadiktujete, a tam už na vás čekají spočítané pilulky i s vytištěným letákem. Většina lidí má nejen svého lékaře, ale i lékárníka, který má přehled o tom, co užíváte, a může poradit.

Rozdíl je v tom, že volně prodejné léky si koupíte v samoobslužné části a nemusíte s nimi zdržovat lékárníka - ten jenom poradí, když ho požádáte.

0/0
14.1.2012 2:31

cenzůra mě nedostane

Re: Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

U nás nemůžu lékaři sdělit do které lékárny půjdu, protože to sám nemůžu vědět, rozdílnost cen je obrovská.

+1/0
14.1.2012 9:14

slušná a kultivovaná

Re: Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

V Kanadě můžete taky dostat recept do ruky a jít s ním, kam libo. Ta služba s posláním receptu je pro pohodlí pacienta, aby nemusel čekat.

0/0
14.1.2012 19:50

Václav Propiska Ješita z Hradu

Re: Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

nepropagujte zde kanadský socialismus emigrantský komouši Rv

0/0
14.1.2012 10:01

2Mac7

Re: Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

zde je ČR, nikoli Kanada

0/0
14.1.2012 11:26

slušná a kultivovaná

Re: Kanada má jedno z nejlepších zdravotnictví na světě

Proto taky žiju v Kanadě!

0/0
14.1.2012 19:48

Rubik1

Co Heger neřekl

X Neřekl, že co v USA funguje špatně, je především zdravotnictví.

X Neřekl, že místo 5 minut na nákup léku v lékárně bude každý potřebovat hodinu, tak jako v USA.

Funguje to tak, že s předpisem do lékárny přijdete, odevzdáte recept a za hodinu si můžete přijít pro odpočítané tablety a přendané do standardního plastového balení. A takto rychle to jde jen když už je zákazník v lékárně zaregistrován, mají tam jeho osobní informace v systému a počítače běží.

+1/0
14.1.2012 1:08

Rubik1

Re: Co Heger neřekl

X Neřekl, že celý proces v lékárně je dražší než výroba těch několika tablet navíc.

X Neřekl, že lékaři v USA stejně předpisují standardizovaná množství tablet a přendávání léků z jednoho balení do druhého je nadbytečné.

X Neřekl, že se občas stane, že se v lékárně spletou a při přendávání léků je zamění a pacient může z toho důvodu i zemřít. Proto se lékárny musí pojistit a pojištění promítnout do zvýšené ceny léků.

X Neřekl, kdo u něj za tenhle nápad lobuje a kolik za to dostane.

+1/0
14.1.2012 1:09

Rubik1

Re: Co Heger neřekl

Případů záměny léků v USA je strašně moc. Například vloni dostala těhotná žena v lékárně omylem místo antibiotic pilulky na přerušení těhotenství. Sice nakonec snad nepotratila, ale dítě může být poškozené. Ta hrůza, co tato žena musela vytrpět se těžko dá penězi vyčíslit. Nikdo nemá šanci zkontrolovat, zda dostal v lékárně správné léky, protože originální balení a originální návod k použití nedostane.

http://www.theblaze.com/stories/pharmacy-mistakenly-gives-pregnant-woman-abortion-pill/

+1/0
14.1.2012 1:19

Rubik1

Re: Co Heger neřekl

Další problém nastává hlavně u starších lidí doma, kdy mají více stejných krabiček neodlišených barevným kódováním. Pokaždé musí číst na krabičce napsaný název léku, který je často těžko zapamatovatelný. Návod k použití není spojen s balením, ale je na odděleném papíru, který člověk může snadno někam jinam založit. Jediný, kdo na tomhle všem vydělá, jsou právníci. Živí se tím zástupy právníků. Viz například zde:

http://www.pritzkerlaw.com/section-medical-malpractice/medication-error/cvs-lawsuit--wrong-dose-medication.html

+1/0
14.1.2012 1:24

Rubik1

Re: Co Heger neřekl

K záměnám také dochází kvůli záměně lidí stejného příjmení. Nikdo stoprocentně nezkontroluje, zda člověk, který lék vyzvedává, je tentýž, který tam nechal před hodinou recept.

+1/0
14.1.2012 1:28

brekebrekke

Re: Co Heger neřekl

R^ jj von jim toho nerika vic. ale rika zase jiny veci,rika se jim nesmysly

0/0
14.1.2012 4:05

^Moravian^

Re: Co Heger neřekl

No tak ses tady slovne vykadil a ted muzes jit zas prndat jinam..

0/0
14.1.2012 5:09

2Mac7

Re: Co Heger neřekl

co řekl nepravdivého ?

0/0
14.1.2012 11:28

nenimozne

Re: Co Heger neřekl

Nemate pravdu!!!! Ziji tu 16 let a to co tvrdite o zamene leku apod., to jsou vyjimky. To se stane i u nas v CR. A ze se letaky k lekum davaji zvlast, take neni pravda. Treba lekarny Costco, Walgreens, je davaji s lekem do sacku a bezpecne uzavrou. Objednavani ve "svych" lekarnach je  delano elektronicky od dr. z ordinace proto , aby jste tam nemuseli to hodinu, jak pisete, na lek cekat. Za tu dobu se tam totiz pohodlne dostavite.   Tento zpusob odebirani a odpocitavani leku je jednoduchy a ucelovy. I kdyz odpocitane leky nevyuzivate a vyhodite je, neni ta skoda tak velika, jako kdyz vyhodite cele vetsi baleni. A dalsi davku si muzete objednat po domluve s lekarem telefonicky a v terminu pro vas bude ve "vasi" lekarne pripravena. Takze usa system  davkovani leku neni spatny a nezamenujte a neodsuzujte cely usa zdravotnicky system. Problemy usa zdravotnictvi se tykaji predevsim pojisteni lidi a pojistoven jako takovych a ne odpocitavani tabletek pro pacienty.

0/0
14.1.2012 22:24

vodnicivcechach2

ted vazne

pacos musi dostat original baleni. tohle v europe nefunguje prece,ze se rozdelava baleni a vodpocitava. co pamatuju, tak pacos dostal rp na tricet tbl, apatykari meli jenom baleni po padesati a neodpocitali ani plata!pacos musel nabelhat zpet a doktor to musel prepsat na padesat,pak mu to vydali. a kde je nejaka hygiena? a jak muzou rozdelavat vakuovany plata? to je i kvuli expiraci,aby lek rychle nestar. a vubec je to ujety :-/ Rv

+1/0
14.1.2012 0:11

H0PE1@seznam.cz

Správně!

Jen tak do nich....do simulantů.

0/0
14.1.2012 0:09

reformníejakulace

Vládní reformy pokračují

Každý nemocný pacient se dostaví 3x za den do lékárny a tam mu lékárník vloží do úst příslušnou tabletku a dohlídne na to, aby jí pacient spolkl a nevyplyvl do dlaně! Nevím, jestli by reformy neměly spíše pokračovat přesunem z politických křesel na lůžka psychiatrická;-O

+1/0
14.1.2012 0:05

vodnicivcechach2

Re: Vládní reformy pokračují

;-D a platis za kazkou nebo jednou denne? ;-D

0/0
14.1.2012 0:08

2Mac7

dostaneme mrkvičku,

když jsme pokusní králíci pro naše politiky?

0/0
13.1.2012 23:35

hafusak2

Teď teda musí lékárníci řvát a řičet nadšením!!!

Protože při tomhle nikdo nikdy nedohledá, kterým lékům už prošla životnost. Smíchané tablety už nikdo zpět neroztřídí, lékárníci nebudou mít žádné finanční ztráty a jestli to nějaký pacient odskáče? Dokažte zavinění. A lidí je stejně jako sr/píp/.Rv

0/0
13.1.2012 22:26

vodnicivcechach2

Re: Teď teda musí lékárníci řvát a řičet nadšením!!!

a ja jim to preju!! a fronty cechum!! za to,ze neposlouchali varovani,nechali to dojit do zrudnejch podob ;-€

+1/0
13.1.2012 22:31

karelka k

Pane Heger,

nechcete si vybrat ,,dovolenou,,, než budou volby?;-€

0/0
13.1.2012 21:22

VH75 humanitární bombardér

Re: Pane Heger,

neprovokujte nebo tam Nečas pošle Modrou setru Stříkačku Juráskovou a to bude poplatek 30Kč  i za použití bažanta a WC  v nemocnici

0/0
13.1.2012 21:35

karelka k

Re: Pane Heger,

už mlčím.;-(

0/0
13.1.2012 22:25

Najdete na iDNES.cz