Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klokan rakovina. Austrálii rozzuřily cigarety s jejím maskotem

Firma British American Tobacco vrací úder australské vládě, která prosazuje jednotné krabičky cigaret s drastickými obrázky poničených orgánů. Společnost v Evropě prodává cigarety s obrázkem klokana, australského národního symbolu. Canberra proti tomu hlasitě protestuje a firmu obvinila z podlého jednání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gamehoror

divim se že to už dávno neni na cukru

takový ty sranda výstrahy jako že cukr může zabíjet.

Cukr zpusobuje nadváhu.

Výrobky z cukru mohou být návykové.

Cukr způsobuje vznik cukrovky.

0/0
13.1.2012 22:55

spicltadydomamezisvejmakolegama

Re: divim se že to už dávno neni na cukru

;-ONemej peci, Ju-liar Gillard a ta baba na fotce (australskej byvalej health ministr) uz i na tom pracuji.Rv;-€

0/0
14.1.2012 4:08

B_B_Lobo

smoking kills, fumer tue, fajčenie mo(střecha)že zabíjať

chlast zabíjí, auta zabíjí, stress zabíjí, blbost zabíjí, letadla zabíjí, dýchání zabíjí, nedýchání zabíjí, zbraně zabíjí, nemít zrbaň zabíjí, padající stromy zabíjí, jídlo zabíjí, pití zabíjí, čtení vyjádření různých aktivistů zabíjí......... a v neposlední žadě - zabijáci zabíjí.

+2/0
13.1.2012 18:43

Gamehoror

Re: smoking kills, fumer tue, fajčenie mo(střecha)že zabíjať

život zabíjí.

0/0
13.1.2012 22:50

mamlas

me to naopak pripada jako velice jemna a vtipna odveta!

Bravo BAT! ..Jinak v posledni dobe me nejvic zaujala zprava o jedne firmicce ktera obchazi dane z cigaret tak ze prodavaj surovej tabak a cigarety si tam clovek vyrobi sam na masine kterou si u nich na chvili "pronajme". Samozrejme ze na patricnejch mistech uz premejslej jak tem chytrolinum zatnout tipec..

+3/0
13.1.2012 17:31

duhacenzor5

jen správná odpověď

na nacistickou pitomost současné australské vlády.

0/0
13.1.2012 17:16

vodnicivcechach2

Re: jen správná odpověď

;-€;-€;-€

0/0
13.1.2012 18:50

spicltadydomamezisvejmakolegama

Re: jen správná odpověď

Jo brachu, Hitler byl uplna bridilska nula proti bolsevicke lesbicce Ju-liar Gillard.Rv;-€

0/0
14.1.2012 4:03

brekebrekke

Re: jen správná odpověď

proc to pises? :-/

0/0
14.1.2012 4:12

spicltadydomamezisvejmakolegama

Re: jen správná odpověď

Obavam se o tve schopnosti chapani zcela normalnich ikdyz sarkastickych odpovedi na zdejsi prispevky. Napsat to 'lip', tak me to stoji kilo, takze ti to musi stacit takhle.:-P

0/0
14.1.2012 10:54

Qíteček ve výkonu trestu

...

Esi nejsou ojrozdechací, tak ať dovezou, a je mi celkem jedno, v jaký krabičce.

0/0
13.1.2012 15:05

vodnicivcechach2

Re: ...

kvitko co je to ojrozdochaci?

0/0
13.1.2012 23:28

Martin HSJ

Proč proti tomu bojovat ?

Výrobci tabatěrek budou mít pré R^

0/0
13.1.2012 14:51

Juras

Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Silueta klokana v žlutém kosočtverci? Autor myslí, že se jedná o kosočtverec? No u novináře se nedivím ničemu. Asi má na autě místo kol nějaké elipsy... :-)

0/0
13.1.2012 14:07

pooHDA

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

i kdyby napsal, že je tam klokan v obdélníku, tak by měl taky pravdu. :-)

0/0
13.1.2012 14:12

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Ano, s obdélníkem by pravdu měl. Napsal ale kosočtverec a pravdu nemá. Kosočtverec nemá pravé úhly u vrcholů, narozdíl od obdélníku.

0/0
13.1.2012 14:56

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Jo, tohle by mě vlastně docela zajímalo - máte čistě pro sebe nějak vyjasněno, proč čtverec počítat mezi obdélníky, ale mezi kosočtverce nikoliv?

Já totiž chápu, že to tak třeba mohl definovat Euklides v dobách, kdy se matematika rodila a byla spjata se značně neexaktními naukami, ale po vzniku analytické geometrie se takový přístup jeví nesystematickým a obtěžujícím.

Je snad pravoúhlost v nějakém Vašem filosofickém systému nadřazená rovnostrannosti, aby se na ní bazírovalo více? Máte na to nějaký pohled? Nebo si vystačíte s "Prostě to tak je, protože mi to ve škole řekli, je to napsáno v té a té učebnici a navíc i na české Wikipedii."?

0/0
13.1.2012 16:09

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Doufám, že jsem vysvětlil dostatečně v příspěvku vedle, proč v česku kosý čtverec není čtverec. Vaše formální (a bohužel chybná) námitka vůči mému původnímu úsměvu nad použitým termínem kosočtverec pro čtverec nic nemění  na faktu, že spousta lidí považuje čtverec orientovaný vrcholem dolů za kosočtverec. A o to od začátku šlo. :-)

0/0
13.1.2012 16:26

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Ale jo, já to pochytil a kdybyste rovnou napsal něco jako "Kosočtverec není čtverec postavený na špičku.", tak ač by to bylo stále formálně nepřesné (protože tvrdím, že i ten kosočtvercem je), zasmál bych se tomu postřehu a šel dál.

Nicméně, omlouvám se za osobní výpady a jdu i tak pryč, Vaše označení mé (pravda formální) námitky za chybnou na základě postulování národních matematik coby důsledku odvozování definic od významu pojmu v přirozeném jazyce (mimochodem, rhombus pochází z řečtiny a označuje "něco, co se otáčí", takový popis kosočtverce je docela etymologický oříšek, že?) je jen perličkou myšlenkového proudu, kvůli němuž je dle mého výuka matematiky v této zemi v hluboké krizi, můžu Vám jen upřímně z celého srdce poděkovat, že neučíte.

0/0
13.1.2012 18:43

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Inteligentovi to dojde, polointeligent začne rejpat a snaží se zviditelnit, jak je chytrej. :-) Kdybyste čichnul k matematice, speciálně k algebře, musel byste se naučit brát definice trochu vážně. Takhle na mě působíte, že buď fabulujete anebo nemáte svoje studium řádně zažité.

Ať chcete nebo nechcete, většina vědecké terminologie má původ v přirozeném jazyku. Výrokovou logikou počínaje. A kupodivu všechny vědecké termíny přesně sedí k reálným :-) Udělat si úsudek pedagogických kvalit diskutéra z jedné hašteřivé komunikace mi připadá trochu zbrklé. A zajímalo by mě, jak jste přišel na to, že je výuka matematiky v této zemi v krizi. Když jsem byl studentem, nic takového jsem nepozoroval a z okruhu učitelů matematiky, které znám a kteří ... (pokrač.)

0/0
13.1.2012 19:52

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

(pokrač....) ještě učí (nejen mí učitelé, ale i jejich kamarádi a třeba moji spolužáci), nemám pocit, že by tomu tak bylo. Ale nepohybuju se ve školství a nemám přehled ve všem. Hlavní problém vidím v obecném úpadku a politické objednávce na tzv. dostupnosti vzdělání pro všechny. Nejtěžší bota mi připadala od ministryně školství Buzkové, která byla veřejně hrdá na to, že jí nikdy nešla matematika a zrušila povinné maturity z matematiky. Takhle máme spustu inženýrů, kteří se nedokážou ani logicky správně vyjadřovat...

Doufám, že jsme se dostali k méně kontroverznímu tématu a nebudete mít už potřebu jedním dechem se omlouvat za výpady spolu s dalším rýpnutím.

0/0
13.1.2012 19:54

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

K méně kontroverznímu tématu jsme se nedostali, protože souvisí s tím kontroverzním, vše má společný základ a bohužel mi není jasné, zda se mi jej podaří vyložit. A předem se omlouvám za další urážky, jichž se nejspíše dopustím. Kde začít?

Matematika je systém s jistým vnitřním řádem, kde nic není prostě proto, že to někdo řekl. Snahy o její vybudování z teorie množin sice neuspěly, vedly ale k větám o neúplnosti a teorii nestandardních modelů, ukázaly, že svět matematiky je složitější, než si lidé tisíce let mysleli. Nicméně to, kde nenarážíme na hranice nepoznatelného (ve smyslu nedokazatelnosti), je dnes velice dobře uspořádáno. Moderní matematika překonala dětské nemoci a definice se tak podřizují jistým principům. Těleso je z definice pořád okruhem, i když má speciální vlastnosti, protože vše, co platí pro okruh, platí i pro těleso. Stavět definici stylem "má vlastnosti A, B a není to X" je užitečné ve chvíli, kdy je struktura splňující A a B bez X něčím zajímavá.

0/0
14.1.2012 12:35

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Beru nesmírně vážně definice, jež odpovídají této "smysluplné matematice", takovou matematiku jsem vystudoval, pokud se zavedl pojem, byl k tomu důvod, definice byla použita v tvrzení, jež platilo právě pro tuto definici, přidat či odebrat cokoliv by znamenalo neplatnost tvrzení.

To je vysokoškolská matematika vyučovaná na čistě matematických oborech, jež má praktický dopad v tom, že formuje myšlení určitým směrem - k hledání smyslu a souvislostí. Potom je tu ale jiná matematika, jež se vyučuje na základních a středních školách. Zcela jste přešel (nebo se vyhnul) mé otázce, jaký máte postoj k tomu, že se čtverec řadí mezi obdélníky, ale už ne mezi kosočtverce. Víte, jaké to má důsledky? Za takových podmínek je pravdivé tvrzení "Každý kosočtverec má právě dvě osy souměrnosti.", už je ale nepravdivé tvrzení "Každý obdélník má právě dvě osy souměrnosti."

0/0
14.1.2012 12:36

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Přitom rovnostrannost a pravoúhlost jsou duální pojmy, ke každému obdélníku existuje právě jeden kosočtverec a naopak, ta bijekce je, že obdélníku přiřadíte kosočtverec, jehož úhlopříčky jsou stranami obdélníku. Tedy tak by to bylo, pokud bychom měli konzistentní definice, při Vašem pohledu samozřejmě neexistuje kosočtverec pro obdélník, jenž je čtvercem.

A tady se dostávám k tomu, proč je podle mě výuka matematiky v krizi. Protože ji učí lidé, kteří předchozí odstavec odbydou tvrzením, že definice jsou takové, jaké jsou, a jeho autor fabuluje nebo nemá svoje studium řádně zažité, protože nebere definice ani trochu vážně. A tito učitelé vůbec o definicích nepřemýšlejí, nepřemýšlejí o důsledcích, nevnímají onu vnitřní nekonzistenci a rozporuplnost, klidně vyučují, že "Každý kosočtverec má právě dvě osy souměrnosti." a "Každý obdélník, který není čtvercem, má právě dvě osy souměrnosti.".

0/0
14.1.2012 12:37

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Nesmysly. V prvním odstavci mluvíte o nějakém zobrazení, které by se Vám líbilo a jemu chcete přizpůsobovat definice. Ano, to je možný postup. Ale musíte to udělat ve vlastní teorii, nikoliv v již existující. Pojem se definuje v rámci nějaké matematické teorie. Pokud se Vám definice pojmu nelíbí, protože nemá nějaké další vlastnosti, které byste od ní očekával, neznamená to, že ji budete ignorovat. Jestliže definice kosočtverce je jiná než jak je nadefinován v některých anglických učebnicích rhombus, musíte se smířit s tím že to je jiný pojem. K obdélníku jsem se myslím vyjádřil - považuji za správnou definici na wikipedii a čtverec ji splňuje. Co chcete víc?

Ohledně Vašemu odlišování školské a vysokoškolské matematiky - skutečně myslíte, že tak, jak jsme se k tomu dostali od žlutého kosočtverce s klokanem, že redaktor měl na mysli rhombus a schválně použil pro popis vzhledu značky obecnější pojem než čtverec? A přitom chtěl, aby k němu existoval obdélník pro to Vaše zobrazení?

0/0
14.1.2012 13:29

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Nějaká dualita délky a velikosti úhlu je vůbec nezajímá a když jim to někdo vyloží, tak to prostě zahodí, protože neví, co si s tím počít. Ano, máme spoustu inženýrů, kteří se nedokážou ani logicky správně vyjadřovat, ale budeme je mít i nadále, protože skutečný problém leží mnohem, mnohem hlouběji než v otázce, zda povinná maturita za matematiky ano či ne.

Nevím, zda už chápete můj postoj, ale já si neutvořil úsudek o Vašich pedagogických kvalitách, tedy o tom, jak jste schopen učit, má výtka spočívá v tom, co jste schopen učit a z jakých východisek by to čerpalo.

Střih. Výroková logika a přirozený jayk - když se mě někdo zeptá, zda půjdu do kina, a já odpovím, že pokud bude sněžit, tak ne, ono sněžit nebude a já stejně zůstanu doma, většina lidí to bude pociťovat, jako že jsem lhal. Nedojde jim, že jsem vyslovil implikaci a ne ekvivalenci, i když třeba znají rozdíl mezi těmito pojmy.

0/0
14.1.2012 12:38

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Je tu totiž nepsané pravidlo, že člověk má tendenci myslet spíše v ekvivalencích než implikacích a i když je vyslovena implikace, ta opačná je myšlena tak nějak automaticky. Z tohoto důvodu je zcela pochopitelné, že by dotyčný považoval mé setrvání doma za křivdu, protože jsem se prohřešil proti společenské konvenci, jež činí rozdíly mezi formální stavbou vět a jejich obecně přijímaným významem.

A ještě poznámka k tomu, že všechny vědecké termíny přesně sedí k reálným. Podívejte se na Wikipedii třeba na pojem varieta, těch různých významů (a to ještě tomu, co Wikipedie nazývá varietou algeber, univerzální algebraik stejně říká též pouze varieta - a to nejen při pokecu u piva, ale i v odborných článcích, není důvod činit jinak, k záměně s varietou z matematické analýzy nemůže dojít)... A všechny "sedí"? Přiznávám, že ta (přesná!) korespondence je mimo oblast mého chápání.

0/0
14.1.2012 12:39

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

S tím "všechny sedí" jsem to přehnal, měl jsem říct, že všechny, které mě zrovna napadly. Hodně mě fascinuje například pojmenování číselných oborů. Reálný, racionální, iracionální... To je už ale úplně jiná debata. Mnoho lidí myslí, že se reálný svět dá poznat ryze racionálně. To už jsme ale úplně u jiného problému.

S nedostatečným chápáním implikace se setkávám taky často. To jsou ale občas lidi schopni pochopit. Největší problémy mají podle mých zkušeností s negecemi kvantifikovaných výroků. A taky na můj vkus blbě chápou logický součet. Když si mají vybrat A nebo B, nikdy si nevyberou oboje ;-)

0/0
14.1.2012 13:38

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

No, otázka spíše zní, zda Vy víte, co je kosočtverec. Abyste to nemusel hledat, tak vězte, že je to jakýkoliv rovnostranný rovnoběžník. Tedy cokoliv, co má čtyři stejně dlouhé strany a obě dvojice protějších rovnoběžné. Nic víc, nic míň. Podle mě to, v čem je klokan na obrázku, tuto definici splňuje.

A pokud jde o Váš příměr, čtverec je kosočtvercem o něco jistěji než kružnice elipsou, tam už záleží na přístupu a z něho odvozené definici, nicméně těžko by se matematik smál tvrzení, že "kružnice je taky elipsa".

0/0
13.1.2012 14:43

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Když to nevíte, tak si to prosím najděte, než začnete plácat hlouposti: http://cs.wikipedia.org/wiki/Koso%C4%8Dtverec

0/0
13.1.2012 14:54

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

A jéje, dogmatický učitel s omezeným rozhledem mající (českou) Wikipedii za vzor lidského vědění, to jsem tedy narazil, tady asi argumenty nepomůžou...

Ale zkusit to můžu, za zamyšlení stojí podle mě třeba to, že když si rozkliknete na Vámi odkazované stránce dole ten externí odkaz, dostanete se na definici kosočtverce na MathWorldu, kde už se o nějakém vyloučení čtverce přímo ani nepřímo nepíše. Článek o kosočtverci na anglické Wikipedii pak explicitně uvádí, že pravoúhlému kosočtverci se říká čtverec.

Dále bych Vám obzvláště doporučil tuto poznámku tamtéž: Euclid's original definition and some English dictionaries' definition of rhombus excludes squares, but modern mathematicians prefer the inclusive definition.

Přiznávám, že jsem určitě postižen tím, že mám vystudovánu univerzální algebru, a řadím se tak jednoznačně na stranu moderních matematiků, ale i při snaze o respektování alternativního názoru se Vašemu útočnému tónu a formulaci "plácat hlouposti" musím od srdce zasmát.

0/0
13.1.2012 15:51

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Nemá cenu s vámi řešit, kdo je dogmatik, když se do mě v jednom příspěvku pustíte, že je to "jakýkoliv rovnostranný rovnoběžník", přitom v následujícím příspěvku dáte citaci, že to tak jednosnačně není "Euclid's original definition and some English dictionaries' definition of rhombus excludes squares".

Definice na wikipedii nebývají vždy v pořádku, tyto mi ale v pořádku připadají, proto jsem dal ten odkaz.

Definice českého kosočtverce odpovídá slovnímu spojení, z něhož to slovo vzniklo. tzn. kosý čtverec. Je to převzato z běžného jazyka, proto tomu odpovídá i naše česká definice. Význam slov v jiných jazycích se ve většině případů stoprocentně nekryje - je to možná i případ slova rhombus (nejsem natolik zdatný angličtinář, abych v anglickém jazyku dokázal najít přirozený, neformalizovaný význam toho slova). Jazykový slovník jako nejpřesnější překlad kosočtverce udává rhombus, ale není to na základě matematické definice, je to pouze jazykový význam.

0/0
13.1.2012 16:22

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Kdybych Vás měl na zkoušení, tak bych Vás za vytváření vlastních definic nevyhodil, ale pouze v případě, že by nebyly s definicí v rozporu. Za tohle byste letěl :-)

0/0
13.1.2012 14:59

dino_na_idnes

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

A tak asi i letěl...  A byl bych na to vskutku hrdý. I když mám takový pocit, že konfigurace, při níž byste Vy zkoušel mě, je příliš divoká i na oblast myšlenkových experimentů. :-P

0/0
13.1.2012 15:53

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

No to máte pravdu, protože v zájmu hmotného zabezpečení rodiny a přežití vlastního zdraví neučím. Takže se s různými podobnými chytráky nemusím otravovat.

0/0
13.1.2012 16:06

mamlas

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

to je tim ze ma spatny "aspect ratio".

0/0
13.1.2012 17:32

Juras

Re: Silueta klokana v žlutém kosočtverci?

Pravda, to mě nenapadlo :-)

0/0
13.1.2012 23:13

Červená_Karkulačka

Tak, tak...

Tak to dopadne, když se obecně ví, že kouřit je na h..no, že je to škodlivé, ale nelze to zakázat, protože na tom má spousta podniků rozjetý byznys a do státní pokladny z toho tečou daně...To je pak těžké rozhodnutí. Psát na ty krabičky ty věci, je taková malá schizofrenie - rozpolcenost osobnosti....

0/0
13.1.2012 13:01

George Renel

Ještě že si jisté národy

nestěžují na starého dobrého Camela:-P

0/0
13.1.2012 12:38

woodward4.b

proč tomu říkaj klokan rakovina?

mně to připadá jako "klokan v *iči":-P

0/0
13.1.2012 12:19

lapac

Australii rozzurily...

At se snazim jak chci, ZURICI Australii si neumim predstavit.

0/0
13.1.2012 11:54

Eizo

Re: Australii rozzurily...

I.světová válka - bitva u Gallipoli první velká Australská vojenská akce, tam zuřili dost ;-)

0/0
13.1.2012 12:05

lapac

Re: Australii rozzurily...

Takze Vy Eizo si ZURICI Australii predstavit umite. Netusil jsem, ze je toho nekdo schopen. Neumim si dokonce ani predstavit, ze krome Vas je toho jeste nekdo na teto planete schopen. Zuriciho Australana si ovsem predstavit umim, protoze bude velmi podobny zuricimu Cechovi, a takoveho jsem uz videl.

0/0
13.1.2012 12:33

Eizo

Re: Australii rozzurily...

chce to číst v textu mezi "řádky", nechytat redaktory za slovo, být trochu nad věcí a nebýt zase tak malým čecháčkem, myslím, že toho je na této planetě schopno více lidí.....

0/0
13.1.2012 13:10

Mysel

Re: Australii rozzurily...

Tam v cele 19. divize zuril predevsim Mustafa Kemal Pasa. ANZAC se tam chvili bezcilne flakal, pak dostal pres prsty a fofrem odplul. ;o)

0/0
13.1.2012 15:05

silný kuřák

Aby

se nezbláznili...

0/0
13.1.2012 11:45

Sleeper

Zdravý australský životní styl??

tak to by mě opravdu zajímalo, kde na to přišli - tamní politici asi nikdy nevycházejí z jejich parlamentu. Kdyby měli tak zdravý životní styl, jak prezentují, určitě by nebyli na druhém místě za USA s nejobéznějšími obyvateli. ;-D

+3/0
13.1.2012 11:22

sámvelkýmao

Re: Zdravý australský životní styl??

nejhorší je mít nadváhu, bejt obézní a eště k tomu tlustej.....

0/0
13.1.2012 11:33

zab5

Re: Zdravý australský životní styl??

Dost šílená kombinace. A to je každý druhý z nich navíc otylej...

0/0
13.1.2012 11:37

Stoura

Re: Zdravý australský životní styl??

a ten první vyžranej.

0/0
13.1.2012 11:38

Najdete na iDNES.cz