Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

K polské národnosti se hlásí méně lidí. Dvojjazyčně nápisy ale nezmizí

Lidí hlásících se k polské národnosti ubývá. Vyplývá to z předběžných výsledků jarního sčítání lidu. Přitom v obcích, kde je více než deset procent Poláků, mají nárok například na dvojjazyčné cedule. Představitelé radnic, kterých se to týká, ale ujišťují, že značky rozhodně sundavat nebudou, i kdyby v nich žilo jen pět procent Poláků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nenovak

Pokud se oslabuje propolské cítění

našich slezských (nikoliv polských) spoluobčanů ve prospěch našeho státu, pak je to, pragmaticky viděno, pro nás dobře. Polsko je beztak dost velké (sice ztratilo Lvov, ale získalo vyspělá německá území) a ještě si nárokuje na našem malém státu území. Pokud ale trochu poodstoupíme a vezmeme v úvahu jiný národ na našem území, který do Evropy nepatří, pak jsou česko-polské žabomyší války  naprosto bezvýznamné.

0/0
11.1.2012 22:56

Lokýt

Re: Pokud se oslabuje propolské cítění

Zmizení záolžanských Poláků bude (nejen pro Česko, ale vůbec obecně) ztráta, a to obrovská. Zmizí s nimi z povrchu planety další jazyk, historická paměť, celý komplex kulturních výtvorů (literatura, hudba...) atd.

0/0
11.1.2012 23:46

von Schnitzel

Ach Vy ukřivdění ubožáci.

Svou národní hrdost se snažíte prezentovat velice směšným způsobem. Když bylo třeba bojovat, tak jste švejkovali, teď, když Vám hrozí tak akorát posměch, tak si hrajete na hrdiny.

Tímto se omlouvám všem, kdo fakticky vedli boj se zbraní v ruce nebo jinak přinášeli oběti, ale oni sami nejlíp vědí, že většina Čehů po Bílé hoře byla jen vychytralými zbabělci. Ostatně, zdárně v tom pokračují dodnes. Nehasí, co je nepálí, ukradou, co se dá. Pomlouvají a čest mají za nic. Hanba.

0/0
11.1.2012 19:29

innnka

Re: Ach Vy ukřivdění ubožáci.

Tak tohle byla tvoje charakteristika Čechů (vychytralí zbabělci), jací jsou podle tebe Poláci? Poláci se bojí, že tady přijdou o nespravedlivé výhody, které tady jako menšina mají (mapř. o 40-60 procent větší rozpočty na školství-budovy jsou přitom poloprázdné, a tyto nadstandartní peníze se odčerpávají nám všem z jiných rozpočtů, taky proto se v Moravskoslezském kraji žije tak zle, jak uvedly nedávné průzkumy).

Mimochodem neměly by zmizet jen cedule, ale taky polští úředníci z úřadů, těch je tam víc než jen 20procent. Mělo by to být přímo úměrné, jestliže je Poláků v dané obci 10procen na úřadech by měli mít také jen 10ti porocentní zastoupení. Nejde se tam pak s nimi domluvit úředním jazykem, totiž češtinou.

[>-]

0/0
11.1.2012 20:30

Lokýt

Re: Ach Vy ukřivdění ubožáci.

Vy jste někdy potkal(a) v ČR úředníka, který neuměl česky?

0/0
11.1.2012 23:47

VFB

Polok

to byla za  1. republiky ve Slezsku ještě nadávka, a dneska aby se k nim ještě Šlonzáci hlásili, no hnus.. Rv

+1/0
11.1.2012 15:04

Jan9002

Já potřebuji, aby tam byl nápis,

který je stejný, jako v mapě. Jestliže pojedu z druhého konce republiky a dojedu do Kocobedza, tak nevím, kde jsem. Pokud je tam napsánoChotěbuz, tak pod tím to může být třeba arabsky. Je mi to jedno.

0/0
11.1.2012 8:15

Cukino

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Je zajímavé, že když člověk jede z Polska do Čech, tak asi 20km před hranicemi jsou směrové nabule s nápisem Trinec, Cesky Tesin. Takže v Polsku to napíšou "česky" a my v Čechách tady budeme psát Trzyniec a Czeski Cieszyn. Je to trochu na hlavu, né?

0/0
11.1.2012 9:14

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Asi nejsi tady odtud. Jinak by jsi věděl, že když jedeš z Polska do Čech, tak tam není nápis Trinec, protože Trinec je ve Slezsku (bylo by dobré si zopakovat 5 třídu základní školy) A za druhé před Třincem je nápis Třinec a pod ním Trzyniec. Stejně jako v mnoha jiných státech. Například v Polsku to mají Polsky a pod tím Německy, na Slovensku jsem viděl Slovensky a pod tím Rusky, v Rumunsku Rumunsky a pod tím Česky a v Německu Německy a pod tím Frnacouzsky.   Nevím jak je to jinede, tak moc veliký cestovatel zase nejsem.

0/0
11.1.2012 9:32

Cukino

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Seš mimo. Jsem přímo z Třince a ty "české" cedule v Polsku ti klidně ukážu. Já jsem toho zase procestoval celkem dost.

0/0
11.1.2012 10:16

Lokýt

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Jde o to, že z Polska do Čech můžete jet nanejvýš někde u Králíků, kde asi šipky k Třinci fakt nebudou. Dál na východ už z Polska nejedete do Čech, ale do (českého) Slezska.

A stejně tak samotné dvojjazyčné cedule nejsou v Čechách, ale ve Slezsku.

0/0
11.1.2012 10:19

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Ty české cedule v Polsku znám, ovšem nejsou na trati z Polska do Čech. Já jsem z Ostravy, do Polska jezdím dost často, ale to Čech to mám 160 km. U tebe si tipuji, že tak 200 km. Viděl jsem sice na Slovensku směrovku Toruň 500 km, ale pochybuji, že u Zgořelce bude cedule na Třinec. (Znovu opakuji, že by bylo dobré si zopakovat vlastivědu 5 třídy základní školy. Třinec není v Čechách.) Nejsem Polák, polsky jsem se naučil v době, kdy jsem se učil v ŽDB a na praxi jsem měl šéfa Poláka z Polska. Tady píšu jenom proto, protože mám rád fakta, ne, že se mi něco nelíbí a hned to odsoudím. Jak jsem napsal v nadpisu, je mi šumafuk, jaké cedule si tam poláci dají, když tam ta hlavní bude česky. )Mimochodem jsem rád, že se domluvím se sousedem. :)

0/0
11.1.2012 10:35

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Ještě k těm cizojazyčným tabulím na směrovkách. Zřejmě se poláci poučili od němců, kdy v německu jsou směrovky na Ashen. Až teprve později mi došlo, že je to Ústí nad Labem. Proto trvám na tom, aby ta hlavní tabule obsahovala nápis, který si najdu v mapě. Co si tam kdo připíše pod to, to je mi fakt jedno.

0/0
11.1.2012 10:56

pytlas

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Nedivte se, pokud si tento stát nebyl ani po 19 letech existence schopný stanovit oficiální jednoslovný název, musíme se smířit s tím, že pro mnoho lidí ČR =  Čechy (i když je to stejná blbost, jako používat název Anglie pro celou V. Británii). A "normální" to tu hned tak nebude, když se co pár let mění hranice územněsprávních celků,  Ostrava je v okrese Ostrava-město spolu s několika dalšími městy, novináři běžně používají spojení "bývalý okres" (aniž zaznamenali, že se rušili jen Okresní úřady), o tom už zmíněném Třinci běžně mluví a píší jako o severomoravském městě (je nejen ve Slezsku, ale i Severomoravský kraj už není) a tak by se dalo pokračovat.

0/0
11.1.2012 11:48

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Člověk s normální průměrnou inteligenci si ve škole zapamatuje, v které zemí jeho město leží. Já chápu, že lidem, kteří bydlí v Čechách splývá Slezsko s Moravou, ale už by mohli vědět, že Brno neleží v Čechách.  Stejně, jako obyvatel Třince by měl vědět, že Třinec není v Bavorsku, ale ve Slezsku. Já vím, že je to těžké, zvláště pro lidi se sníženou inteligenci. Pak se třeba dozvím od vítězsky Miss, že ona bydlí na Moravě v Karviné a to mě položí. Pokud by Pražák řekl, že Karviná leží na Moravě, jsem ochoten mu to odpustit.

0/0
11.1.2012 12:03

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Ps. Která města jsou v bývalém okrese Ostrava-Město?

0/0
11.1.2012 12:04

pytlas

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

V SOUČASNÉM okrese Ostrava-město jsou města Ostrava, Vratimov, Klimkovice a Šenov, dále pak 9 obcí. Viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Okres_Ostrava-m%C4%9Bsto

0/0
11.1.2012 12:16

Lord Helma

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Zkus strejdu gůgla

http://cs.wikipedia.org/wiki/Okres_Ostrava-m%C4%9Bsto

0/0
11.1.2012 12:24

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Díky. Super

0/0
11.1.2012 13:22

VFB

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Je to ostuda no, ale neřekl bych že to tak souvisí s inteligencí, prostě to slezské cítění bylo téměř odděláno.  A to hlavně v západním Slezsku, Benešem a jeho dekrety,  a obecně ve Slezsku  40ti lety komanče a samozřejmě gastarbeitry...

0/0
11.1.2012 14:58

lopenik III - duveryhodny ctenar

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

jenom pitomci nazyvaji ceskou republiku cechami... dale nema smysl se k tomu vyjadrovat...

+1/0
11.1.2012 12:54

hojakar

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Ja uz teda nastesti v Ostrave neziji, ale kdyz jsem tam jeste zil a vracel jsem se ze zahranici tak jsem vzdycky rikal ze jedu do Cech nebo do Ceska...paneboze na co si to hrajete ???? Co maji delat Ostravaci, kdy cast OV je ve Slezsku, cast na Morave..porad jsem jedna zeme...tyhlety zabomysi valky o Slezsko, Moravu nebo Cechy me fakt bavi..proto chapu kdyz nekdo napise ze v Polsku videl ceske smerove tabule s nazvem Trinec...ano videl ceske a smerovaly do Cech alias do Ceska, alias do Ceske Republiky

0/0
11.1.2012 18:54

Lokýt

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Na co by si kdo měl hrát?! Tohle je prostě zeměpis - Sněžka není v Jeseníkách, Labe neteče v Asii a Třinec není v Čechách. Co je na tom složitého?!

"Čechy alias Česká republika", to je jako říct "Perský záliv alias Indický oceán".

0/0
12.1.2012 0:58

Jan9002

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Když řeknu, že Praha je ve Slezku, tak mě budete mít za idiota, když Vy řeknete, že Ostrava je v Čechách, ta je to správně. Jenomže já bych za oba výroky dostal v páté třídě pětku. Takže si na nic nehraju, jenom používám vědomosti, které jsem dostal v základní škole. Jestliže je někdo tak málo inteligentní, že nezná ani zeměpis vlastní země, tak je mi to líto, ale považuju ho za hlupáka.

0/0
12.1.2012 10:45

JazzmineTea

Re: Já potřebuji, aby tam byl nápis,

Ano je :-)

0/0
11.1.2012 22:21

Walker-W3

Vidím, že kdo chce problém si najde.

Vůbec mě nevadí dvojjazyčné názvy. Ty můžou taky sloužit a jistě slouží hlavně přijíždějícím turistům do země.

0/0
11.1.2012 8:13

Já, Claudius

Pro toho, komu dvojjazyčné nápisy vadí

V celé Kanadě jsoui nápisy dvojjazyčné, tedy i v Britské Kolumbii jsou anglicky i francouzsky. O Francouze tam skoro nezavadíte.A nikomu to nevadí.

+1/0
11.1.2012 7:13

Fikus 1

Re: Pro toho, komu dvojjazyčné nápisy vadí

Poměr Franzouzsky mluvících je tak ke zbytku nepoměrně větší než u nás. Když už jsme u toho tak by u nás měly být nápisy spíš ve vietnamštině.

+1/0
11.1.2012 7:34

do100a

kdyby si radši opravili za ty lovetřeba PZKO

A ne takhle popichovat českou hrdost ! Stejně polákovi vždy odpovím v češtině a s českým názvem a nikdy ne jinak.

0/0
11.1.2012 6:29

tojsouveci

Tak nevím

No nevím, ale když jedu do nějaké jiné země nebo tam chci žít, tak nečekám a ani si nemyslím, že by bylo nebo je správné, aby se mně ta země přizpůsobila a to ani v tom případě, že se nás 10 Čechů rozhodne přestěhovat do vesnice třeba v USA, kde žije 100 amíků. Nečekal bych, že kvůli nám budou muset podle zákona USA přidělat nápisy v češtině. Nějak mně to přijde divné. Prostě je stát ohraničený svými hranicemi a na něm je jeden nebo více úředních jazyků a tím by mělo být dáno vše. Nic proti tomu, aby si třeba nějaký obchodník označil svůj obchod kromě úředního jazyka i jazykem nějaké menšiny, která je jeho častým zákazníkem. Tzn. třeba v Karlových Varech ruštinou.

0/0
11.1.2012 6:28

Lokýt

Re: Tak nevím

Problém je, že TIHLE Poláci nejeli do jiné země, protože jsou ve své, a polština tu právě jedním z více úředních jazyků je.

+1/0
11.1.2012 7:10

Jan9002

Re: Tak nevím

Hochu, ti poláci tu bydlí i tisíc let. A možná, že se tam přistěhovali češi. ;-D

0/0
11.1.2012 8:16

Cukino

Re: Tak nevím

No tak ty jsi pobavil. ;-D Polsko prý 1000 let.. Před první republikou (r.1918) nikdy samostatné Polsko neexistovalo, Za Marie Terezia a našeho rakousko uherského mocnářství patřilo území horního a dolního Slezska pod ten to stát, tzn. bylo součástí zemí koruny české. A jít dál do historie z pohledu Polska již vůbec nemá cenu. Takže po roce 1918 jsme vlastně Polákům pustili horní Slezsko, dolní zůstalo až do dnešních dnů stále nám a ještě si ho ho budou nárokovat! Nestoudné ...

0/0
11.1.2012 9:11

Jan9002

Re: Tak nevím

První poslký král byl korunován roku 1025 a polsko existovalo až do roku 1772, kdy se rozdělilo mezi Rusko, Prusko, Rakousko. Takže nemáš pravdu, že Polsko před r 1918 neexistovalo. To je, jako by neexistovalo Česko před rokem 1918. Protože fakticky neexistovalo od roku 1620 do 1918. Takže jsme jim roku 1918 nic nepropustili, protože my jsme taky neexistovali. A za druhé, žiji tady a do polska jezdím a už hodně dlouho jsem neslyšel, že by si někdo nárokoval naše území. To, že jsou dvojjazyčné nápisy, to nevymysleli Poláci (lépe řečeno Slezané, protože podle mne mají Slezané tak daleko k Polákům, jako k nám Čechům) ale EU. Prostě EU udělala takový zákon a musíme se podle něho řídit. Můžeme chtít změnu zákona, ale dokud platí, tak se musíme podle něho chovat. Stejně, jako by jsi chtěl jezdit vlevo,ale dokud je v zákoně, že musíš jezdít vpravo, tak s tím nic neuděláme.

0/0
11.1.2012 9:42

Lokýt

Re: Tak nevím

A ani to není pravda, zákon o dvojjazyčných cedulích (tedy samozřejmě nejen o nich) jsme měli dokonce už před vstupem do Unie. Nemluvě o tom, že to tak bylo už za 1. republiky a jiných dřívějších dob...

0/0
11.1.2012 10:17

Jan9002

Re: Tak nevím

Tak to jsem nevěděl. Já myslel, že je to až výmysl EU. Díky za upozornění.

0/0
11.1.2012 10:39

Lokýt

Re: Tak nevím

Jo, zákon je na to už od 2001. Jenom se ho pět nebo kolik roků nikdo nepokusil použít.

0/0
11.1.2012 11:00

lopenik III - duveryhodny ctenar

Re: Tak nevím

proboha, proc lzes...? polsky stat patri mezi nejstarsi staty v evrope... 8-o

0/0
11.1.2012 12:57

liroy77

:-)

bydlím na Těšínsku, a pamatuji se jak si Poláci vyloženě vydupali dvojjazyčné nápisy třeba v obcích, kde jich bylo 10,12 procenta, tak úplně stejně my se podle stejného pravidla měly teď nápisy sundat...navíc my jako národ máme velice krátkou paměť, Poláci nemůžou Rusům zapomenout to co jim udělali za druhé světové války, ale my jsme Polákům byli nuceni odpustit roky 1918-1920 a tvářit se jací jsme velcí kamarádi a přátelé...

+1/0
11.1.2012 6:10

Lokýt

Re: :-)

A že tam těch Poláků, co něco (cokoliv) dělali v letech 1918-1920, je...

0/0
11.1.2012 7:12

karel19

Re: :-)

a co se dělo v říjnu 1938...

0/0
11.1.2012 7:13

Jan9002

Re: :-)

Vyloženě vydupali? To je trochu divné, když na to je zákon. To ve vaši obci chtěl někdo nedodržet zákon?

0/0
11.1.2012 8:08

Plané řeči

K té národnostní menšině, vám to vadí?

A nakonec je pořád lepší tam mít dvoje značky než žádné, ne?;-D

0/0
11.1.2012 0:46

tojsouveci

Re: K té národnostní menšině, vám to vadí?

Mohly ba tam být i patery. A co třeba v celém státě?

0/0
11.1.2012 6:29

Jan9002

Re: K té národnostní menšině, vám to vadí?

Řekové je mají v celém státě.

0/0
11.1.2012 8:17

m4!_luke

Skutečnou chybou...

Skutečnou chybou bylo celé sčítání ovcí, navíc provedeno tou nejdražší metodou a výherce zakázky nabízel nejvyšší cenu. Škoda, že jsme se neinspirovali třeba ve Finsku, kde stačilo upravit zákon, pověřit pár úředníků, aby údaje vytáhli z databází a zbytek se zjistil náhodným dotazováním se statisticky stejnou přesností. Jsem rád, že jsem se této typicky české šaškárny neúčastnil.

+1/0
11.1.2012 0:14

Lokýt

Re: Skutečnou chybou...

Typicky česká šaškárna, kterou vymysleli Rakušané a provozuje většina civilizovaného světa?!

0/0
11.1.2012 4:05

davvv

ja nevim..

ale Polaku je tady uz stejne jako Reku...a nevidim ani jeden recky napis...

0/0
11.1.2012 0:04

Lokýt

Re: ja nevim..

Protože Řekové jsou rozházení po celé republice, tj. nikde jich není dost na jednom místě.

+1/0
11.1.2012 4:05

hugo.tom

Re: ja nevim..

málo kteří čeští řekové by ty řecké popisy přečetli :-)

+1/0
11.1.2012 7:29

Najdete na iDNES.cz