Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Církevní restituce rozhádaly Věci veřejné. Hrozí jim vyhazov z vlády

Spor o církevní restituce rozdělil Věci veřejné. Neumějí se dohodnout, zda budou hlasovat pro ně spolu s ODS a TOP 09. Hrozí jim kvůli tomu vyhazov z vlády, jímž pohrozil premiér Petr Nečas. "Tajné hlasování dopadlo pět ku pěti hlasům," řekl předseda VV Radek John. Vedení VV se bude muset sejít znovu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tomáš Jefferson

Patent Josefa II. o zrušení nevolnictví je další v řadě?

Čeká nás návrat před r.1781 ?

Poddaní budou potřebovat souhlas vrchnosti pro odstěhovaní se z panství nebo aby mohli dát své děti vyučit řemeslu či studovat ?

Poddaní dnes potřebují souhlas vrchnosti na všechno možné.Robota už je dávno zpátky.

+1/0
10.1.2012 22:57

IT Šakal

Bohuzel tehle vlade

asi nedošlo, jaké tragické následky tahle zfušovaná amatérsá akce, kterou honosně nazvali církevní restituce, může mít tragické důsledky. Já být Vítem Bártou, rozhodně bych nepřipustil, aby se církvím vracelo, co jejich není. A jak čtu diskuse a prohlášení ČSSD, tak se mi zdá, že vláda ten chaos vytváří schválně. Viz hádka s VV. Rozhodně nejsem pro tento "bianco šek". Rovněž tato akce zpochybnuje pravni rad tehle zeme.

+1/0
10.1.2012 22:50

xcecp07

Síla Věcí Veřejných

Kdysi jsem věřil v sílu VV, ale jsem hluboce zklamán. p. John byl jako reportér dobrý, ale není to žádný manažer, proto také zkrachoval- Bárta je sebestředný podnikatel, ale ne politik. Je to uřvaný politik v trochu srovnatelém gardu jako Rath.Peake má určitou noblesu, ale je měkká, ohebná a ústupná. V koalici se musí jednat podle modelu win-win a ne aby jedni vyhráli a druzí ztráceli.

Pokud jde o restituce, pak souhlasím s tím, že se vyjednávání v době krize musí odvíjet podle win-win. Vydat majetek ANO, ale s penězi POČKEJTE. Ušetřené peníze zablokujte, ušetřete nebo cokoliv, ale nevydávejte. A hlavně je nedávejte ve prospěch mezd státní správy, všetně poslanců a státem ovlivňovaných akciovek.

0/0
10.1.2012 22:32

I-va

Re: Síla Věcí Veřejných

Souhlas až na to, že jsem VV nikdy nevěřila. Včera jasně v TV řekli, že peníze se mají vyplácet až od roku 2013, kdy stát bude dá na platy duchovních o 5% méně a tak to má pokračovat dalších x let. Nevidím v tom problém.

0/0
10.1.2012 22:54

zupan

Ona vláda ještě nepadla? Mě to celé připomíná bezvládí!

;-D

0/0
10.1.2012 22:12

truthspeaker

sprosťárna

Ano, nalijme peníze lidem skrytým za morálně i ekonomicky zkrachovalými církvemi bez věřících. To je přesně to, co tenhle národ potřebuje prioritně udělat, že? [>-]Rv

0/0
10.1.2012 21:19

Pája Hav

Reparát,mého příspěvku.Opakování matka moudrosti.

;-D..........Žádné restituce církevním černoprdelníkum nekonat.Dokud nepřiznají  barvu a nevypořádají se s minulostí.Na území  národa, Čechů a Moravanů  věřících v dobrosrdečný čin.Církev jako taková, na území Čech a Moravy získala v minulosti majetky s pomocí dogmat.A totalitní pánbíčkářské filosofie.Tak jako s pomocí totalitních dogmat nakradli majetky  nacisté a komunisté.Jenž  zavírali a vraždili svobodný lid pro jiný názor a jiné vyznání ducha.Teď nastavá konečně doba,svobodně se vypořádat s totalitním dogmaty ismu......nacismu,komunismu a katechismu.:-)

0/0
10.1.2012 20:57

popton

Re: Reparát,mého příspěvku.Opakování matka moudrosti.

Hmm... Nobelovka?

0/0
10.1.2012 21:56

IT Šakal

Re: Reparát,mého příspěvku.Opakování matka moudrosti.

Neěli bychom zapomenout na období Rakouska-Uherska a době, kdy v naší zemi vládla Habsburská dynastie. V toto období byl tento stát doslova rozežrán dogmaty katolické (ano katolické, protože jiné církve byly vyhnány po r 1620 ze země) církve. Pokud se církev ostatečně nezbaví této historické morální zátěže, nemělo by se katolické církvi nic vracet, ale měla by se nastolit otázka ohledně další (morální i faktické) existence této organizace.

0/0
10.1.2012 22:56

Tomáš Jefferson

ODS,TOP09 a další=dluhy,prázdná stranická kasa

Poslední vlna rozkrádání státu.Pak už se půjde po úsporách občanů.Kmotři už krouží, jak supi nad mršinou.

Církve to dostanou za hubičku a obratem podstatnou část prodají, jelikož nemají lidi na podnikání a sami podnikat neumějí.Církve pošlou pár miliard do pokladny ODS, TOP09 a dalších. Pro veřejnost to však bude "normální prodej", v realitě však hodně pod cenou. :-)

Odškodit by měla spíš církev občany za ta staletí temna,okrádání poddaných a privilegované postavení.

Navíc, církve neplatí daně. Proč ?

V USA se církev musí akorát zaregistrovat a na svoji existenci a provoz si musí vydělat sama.V ústavě USA je církev jasně oddělená od státu. Ze st.rozpočtu dostává NULA dolarů. Věřící sami přispívají. A hle, ony ty americké církve prosperují už od připlutí lodi Mayflower r.1620.

+1/0
10.1.2012 20:54

Tomáš Jefferson

16 let deficit? Dluhy rostou ? Normálka, že vládo?Kalousku?

Děláte na občany měsíční úplněk. Začněte šetřit.

Církev tu je tisíce let a jestli chce být i nadále, měla by přestat natahovat ruku jako žebrák.

Milá vládo a poslanci, církev je další nátlaková skupina, kt. je dneska jako máku.

Poslanci a vládo, zodpovídáte se občanům nebo církvi ? Kdo vás platí ? Ještě jednou: máme 16 let deficit a dluhy rostou. Začněte šetřit, nejlépe hned u sebe. Vedoucí má vždy jít příkladem.:-)

Bible: Snáze projde velbloud uchem jehly než bohatý do Božího království.

0/0
10.1.2012 20:53

Teletabis

A nestačilo by

se pomodlit? A na závěr říct "zaplať Pánbůh".

0/0
10.1.2012 20:44

Teletabis

A co

zahrádkáři či potulní šumaři. Taky jim bude vráceno?

0/0
10.1.2012 20:38

josef_99

Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

Souběžně s rozhodnutím vlády o restituci církevního majetku žádám vyjasnit ze strany vlády, jakým způsobem bude řešit restituci okradených rodin, které spáchá svým restitučním zákonem. Hodlá zaplatit (na dluh) jedné skupině lidí nevyjasněné nároky na úkor druhých. Nikdy jsem nikomu nic nevzal a nevím, proč bych měl někomu něco vracet. Vláda spravuje naše společné peníze, které má stát v nezbytně nutné míře a pro zajištění chodu státu přerozdělovat. Rozhodnutí mojí rodině přinese jen dluh na každého člena mojí rodiny. Myslím, že se postavení a tím i nároky na zajištění chodu církve oproti minulosti dost změnilo, včetně počtu věřících a jejich potřeb. Pokud by prostředky věřích na provoz církve nestačily, asi je potřeba řešit přiměřenost církevního aparátu, nebo řešit deklarovanou skromnosti církve a realitou. Proto požaduji od vlády postup řešení křivdy - okradení, které hodlá spáchat na mojí rodině ve prospěch jedné skupiny. Koho bude potřeba okrást, až bude vracet peníze mojí rodině?

+2/0
10.1.2012 18:52

popton

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

Vaše rodina, zejména vaši rodiče a prarodiče, celý život používala zdarma komunisty zabavený majetek církví, zejména školy, domovy důchodců, muzea, knihovny, jakož i zemědělské produkty vypěstované na někomu zabavené a nikdy nezaplacené půdě. Já sám jsem chodil v první třídě na bývalou faru. Kdyby všechny nemovitosti, které stát hlavně na začátku 50.let za nulu "znárodnil" a nikdy za ně původnímu vlastníkovi neplatil nájem, měl na řádně koupené půdě postavit nebo si je řádně pronajmout, vaše rodina by za řadu věcí platila více než platila a nebo alespoň vůbec platila. Je to součást toho, že komunistický stát kdysi obral koho šlo a celé to přivedl (téměř) na buben. Stát žil desítky let na úkor jiných, tu na úkor statkářů, tu na úkor církví, tu na úkor emigrantů atd. Ano, pivo stálo 2,50, ale.. Když už nebylo co znárodňovat, experiment skončil.

+1/0
10.1.2012 19:27

venenum

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

vy děláte, jako by jim tu patřilo úplně všechno, a při tom i sami faráři používali státní silnice, přecházeli řeky po mostech, léčili se ve státních nemocnicích, chodili do státních škol, rodili se ve státních porodnicích (porod s následnou péčí může stát až několik set tisíc korun), byli placeni ze státního rozpočtu a jejich kostely byly opravovány úměrně tomu, jak byly opravovány i jiné státní budovy... atd...atd...atd

+2/0
10.1.2012 19:34

popton

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

Ale to přece násilně kolektivizovaní zemědělci taky. Ukažte mi jediný důvod, proč jim byla vracena po listopadu půda a proč nezůstala JZD? Jaký je rozdíl mezi polem pana Nováka ("kulaka") a polem farním ("klerikálů")? Tak neměl stát vracet nikomu nic? A nebo když už začal, tak všem dle stejného metru, nebo ne? Proč ne? Co je na tom nespravedlivého? Proč souhlasíte s vrácením pole panu Novákovi, ale farnosti pole vrátit nechcete a máte s tím tolik problémů? Protože nikdo na světě není tak špatný jako církve? Protože všem ano, jen "černoprdelníkům" nic? Aha...

0/0
10.1.2012 19:45

venenum

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

Jenomže řadoví zemědělci jsou dějinami vždy vlečeni, nemohou si moc vybírat, buď poslechnou nebo umřou hlady.

Katolická církev ale má už po dlouhá staletí přímý či nepřímý vliv na chod těchto dějin. Špatnou politikou o své majetky může přijít, dobrou politikou je může zase získat, případně i nějaké navíc.

Drobný zemědělec může leda tak nadávat na mezi.

+1/0
10.1.2012 20:07

venenum

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

ještě doplním, že všechny ty mosty, školy, nemocnice a péče v nich občany našeho státu NĚCO stály.

To pro ty, kteří argumentují výnosy z tzv. církevního majetku

(ovšem majetek sám se nezhodnotí, musí na něm někdo fyzicky pracovat - tak to prostě je, a to bez ohledu, dívá-li se právě pravičák nebo levičák).

Bohatství nepadá z nebe.

Ani křesťanům.

+1/0
10.1.2012 20:54

popton

Re: Požaduji připravit budoucí vyrovnání s okradenými rodinami.

OK. Chci všechen váš majetek. Hned a navždy. Nelíbí se mi vaše názory a to v této zemi stačí.

0/0
10.1.2012 21:54

tonnda

Veverky dělají z toho cirkus.

zítra zvednou ruky a budou hlasovat pro všichni. Jde jim přeci o koryta.R^;-D

0/0
10.1.2012 18:49

venenum

Proč se hádat,

když stačí, aby každý praktikující věřící zaplatil ročně asi 4.500,- Kč na platy duchovních (tím se při 300.000 členů dostaneme na částku 1.4 mld ročně), alespoň si pohlídají jejich počty.

Kostely a další objekty může i nadále opravovat stát (stejně do nich chodí i nevěřící a turisté).

.

TAK K ČEMU RESTITUCE ???

0/0
10.1.2012 18:39

tahir

vyhazov

Z toho bych si prd dělala velebnosti-koho chce ODS vyhazovat z vlády když tím způsobem půjde sama k šípku.

To by bylo nejlepší co by tato strana zlodějů a mafiánů mohla udělat.!!!!

0/0
10.1.2012 18:24

čulibrkbrk

VV by měli konečně

hodit Nečasovi kakanec na hlavu.Skočí tak jak tak.

+1/0
10.1.2012 18:18

venenum

Re: VV by měli konečně

takhle mají aspoň šanci odejít se slávou (69% odpůrců restitucí není malé obecenstvo)

0/0
10.1.2012 18:40

annahana

ČSFR v roce 1991 schválilo výčtový zákon

Federální shromáždění ČSFR v roce 1991 schválilo výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví a náboženských společností. "Jako důkaz onoho vstřícného kroku mezi státem a církví bylo prohlášení tehdejšího kardinála Tomáška, že to je poslední nárok, který církev vznáší," zdůraznil! Nejen on, ale i další opoziční představitelé se vyslovili pro restituční tečku. Upozornil také na to, že nejde o žádný majetek zabavený komunisty, jak tvrdí ti kteří se těší na příspěvky do stranických kasiček a konta jedinců. Posudek z roku 1998, který vypracovala Právnická fakulta UK říká, že církve od roku 1771, tedy od vlády Josefa II., měly majetek propůjčeny státem, a s tím nakládaly. !!!!!!

+4/0
10.1.2012 17:57

venenum

Re: ČSFR v roce 1991 schválilo výčtový zákon

to víte, sejde z očí - sejde z mysli ... teď tu máme jiné kardinály

0/0
10.1.2012 18:02

pumpas

nejen majetek

Náš farář dostal 15 let basy, 10 odseděl. Vlastně neodseděl, protože doloval v Jáchymově uran pro SSSR. Nic neprovedl, nijak se neobohatil a žil velice skromně. Komunistickým gaunerům vadilo, že je oblíbený mezi lidmi. Nevím, co je složitého na tom, že co bylo ukradeno musí se vrátit. Ve slušné společnosti naprostá samozřejmost a o tom bych ani nediskutoval. Jak církev majetek získala a jestli ji mám rád nebo ne, je v tomto případě jedno. Málo se mluví o tom, kdo to ukradl, jak byl potrestán a co se v té době dělo s kněžími, kteří odmítli podporovat svinstvo, které se po r. 1948 dělo.

0/0
10.1.2012 17:49

Ficcino

Re: nejen majetek

Jak myslíte, že církev přišla ke svému majetku? Poctivým podnikáním, odíráním nevzdělaných lidí a vyděláváním na jejich strachu nebo kombinací obojího? Nebo jinak?

+1/0
10.1.2012 17:56

venenum

Re: nejen majetek

Byl statečný, je mi ho líto, ale takových byly mraky. Nelze se ohánět tím, že takto (i když strašně) trpěli jen představitelé církví (viz např. tento seznam popravených: http://www.totalita.cz/seznamy/popravy.php ).

Jsem toho názoru, že zde tehdy, až na pár vyvolených, trpěli všichni - někdo více, někdo méně. Byla to špatná doba a nechci, aby se vrátila.

+1/0
10.1.2012 18:07

Davidzyx

Re: nejen majetek

Nechceš? Hmm, nevypadáš na to.

.

Církevní restituce nejsou odškodnění za popravování či věznění představitelů církve či řadových věřících. Je to alespoň částečný návrat v předešlý stav, ve stav předcházející velkolepé komunistické zlodějně, kterou oni eufemisticky nazývali znárodnění. Provedlo se u fyzických osob a "neobchodních" právnických osob (některé spolky atd.), "obchodní" právnické společnosti mají, žel, smůlu.

0/0
10.1.2012 18:14

venenum

Re: nejen majetek

věci nebývají vždy takové, jaké se na první pohled zdají být - a stejné to může být i v případě tzv. restitucí. Opatrnost je vždycky na místě.

.

Já vím, že to není odškodnění za věznění, a také vím, že se mělo jednat o ODŠKODNĚNÍ NĚKTERÝCH KŘIVD. Některým lidem (vyjma vás) je ovšem třeba to tu a tam zopakovat. Je dobře, že je nás na to opakování víc.

0/0
10.1.2012 19:04

mijala

ten Nečas a Gazdík ,to je hrůza

Já docela fandím VV,jenže mám pocit,že to neustojí a vzdají to. Mé přání je,aby konečně vypadl Nečas,jen si všimněte,jak on se chová,vždyt on má diktátorské sklony.

+1/0
10.1.2012 17:43

Modrý Přízrak

českobratrský a husitský majetek

zabavený po Bílé Hoře se vracet nebude, co je to za spravedlnost? :-P

+2/0
10.1.2012 17:39

vytal

Komedie naší politické žumpy trvá

Dobeš bude pro vyplacení ne proto , že je přesvědčený katolík, ale že je na něj tlak jako na ministra , který má solidně nařízlou židli. Ostatní pod tlakem toho co jim nabubákovali do hlav naší guru Kalouskové / burza a další dopad na ČR / ve výsledku jejich vlastního blaha a vlastní peněženky v jistotě politické moci nebudou hlasovat jinak. Můj tip je plných 10 hlasů pro letce ;-D

+1/0
10.1.2012 17:29

IoannesBaptist

Prakticky všechen majetek

římskokatolické církve, o který jde v restitucích, má svůj původ až v po-josefínské době. Středověké majetky císař Josef II. církvi z valné části zabavil a pozdějším konkordátem státu (rakouskouherské monarchie) a církve byla navrácena jen nepatrná část. Původ současného majetku ŘKC v Čechách a na Moravě je tedy většinou velmi dobře dohledatelný.

+1/0
10.1.2012 17:12

Ficcino

bude zle

Náš pan farář už se těší, jak bude s čaganem v ruce vyhánět děcka z církevních pozemků.

+3/0
10.1.2012 16:43

chejava

Re: bude zle

R^R^R^

0/0
10.1.2012 17:23

vytal

Re: bude zle

aby s jiným čaganem nedělal dětem jiné kousky ;-O Rv

0/0
10.1.2012 17:41

Ficcino

Re: bude zle

I kdyby, Graubner to zase ututlá a kněze potichu pošle jinam, kde může pokračovat, inu katolíci...

0/0
10.1.2012 17:54

Liptacik

..

Katoliban uz je aj u vas na najvyssich miestach...zanedlho aj Vatikanska zmluva bude, ci vyhrada vo Svedomi ;-D

0/0
10.1.2012 16:42

chejava

Tady snad je polovina diskutujicích vysvěcená.

To se asi farářům zvednou obročí o několik set procent.

0/0
10.1.2012 16:39

Davidzyx

Re: Tady snad je polovina diskutujicích vysvěcená.

Nemusím být věřící, abych věděl, že historie nekončí Josefem II. (jehož reformy tu jsou navíc popisovány nepravdivě), a abych nevěděl, že ukradená se má vrátit ... ať šlo o restituce občanské nebo nyní církevní. Pozemkovou reformu z I. republiky, včetně té části zaměřené proto katolické církvi, nikdo revidovat nechce.

0/0
10.1.2012 16:45

vytal

Re: Tady snad je polovina diskutujicích vysvěcená.

to nám fakt vysvětli , rád bych slyšel jak zde budeš obhajovat zloděje a vrahy ;-D Rv  Příjde mi to jak božský kalousek ve službách ďábla ;-D

0/0
10.1.2012 17:43

Davidzyx

Re: Tady snad je polovina diskutujicích vysvěcená.

Nevím čím to, ale přijde mi, že za posledních cca 100 let tu nepochybně kradl a vraždil někdo jiný. Asi každý známe jinou historii naší země.

.

A církev před 1918? To, jak je - zcela právem - obrala Masarykova republika (a taky ten Josef II.) je nedostatečné? A ke svým středověkým či pobělohorskám zločinům se se církev hrdě hlásí nebo se naopak za své tehdejší zločiny stydí? Nemluvě o tom, že mimo katolíků tu je dalších 16 církví .... buď povolené až Tolerančním patentem (Josef II.) nebo dokonce vzniklé mnohem později.

0/0
10.1.2012 17:49

venenum

Re: Tady snad je polovina diskutujicích vysvěcená.

Bylo by dobré, kdyby někdo fundovaný sestavil hodnověrný přehled historických událostí doplněný o přehled majetku církví (ke klíčovým datům) - jasně a srozumitelně, protože to, co se uvádí na církevních webech je úděsně nepřehledné. Je třeba rozptýlit pochybnosti a tam, kde přetrvávají, je vyřešit. Myslím, že nevraživost mezi lidmi je to poslední, co bychom všichni potřebovali.

0/0
10.1.2012 19:12

venenum

naši milí katolíci,

obraťte se, prosím, s žádostí o náhrady na své věrné soukmenovce ze zemí, které dopustily, abychom se po Jaltské dohodě 11.2.1945 dostali do područí SSSR, díky němuž nebylo jiného východiska, než se stát socialistickou zemí !!!!!!

0/0
10.1.2012 15:55

Davidzyx

Re: naši milí katolíci,

V kterém odstavci Jaltské dohody je napsáno, že Československo bude v područí Sovětů ??? Podle mne v žádném .... to je jen takové naše sebeobelhávání, jak rychle jsme se jim poddali. Rakousko či Jugoslávie v sovětském bloku neskončili, že.

.

A za druhé a hlavně .... představ si znásilnění. Je vinna ta znásilněná žena nebo ten násilník? Vinit z našeho područí pod Sověty kohokoliv jiného než Sověty a místní komunisty (jako prosovětské kolaboranty) je zcestné. Viník je okupant (do 68 nepřímý okupant, pak přímí okupace), ne ten, kdo v odporu proti okupaci třetí země nerozpoutal nějakou válku. I když .... rozpoutal. Tu studenou. Kterou obvykle lidi jako ty Západu též rádi vyčítají.

+1/0
10.1.2012 16:34

chejava

Re: naši milí katolíci,

Nemáme nyní také nějakého nepřímého okupanta?

+1/0
10.1.2012 16:36

Davidzyx

Re: naši milí katolíci,

Máš dojem, že je tu vláda jedné strany jako po 48??? Vraždění, zavírání či vyhazování z práce lidí z opozičními názory (t.č. tedy levičáků)? A že je to řízeno z nějaké jiné země?

.

Žvanile.

+1/0
10.1.2012 16:42

Najdete na iDNES.cz