Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pak stiskla spoušť

Je v pořádku zabít lupiče, když vleze do dveří? Takovou otázku položila operátorce na tísňové lince Sarah Dawn McKinleyová z Oklahomy, když se do jejího domu dobývali dva muži. Udělejte cokoliv, abyste se ochránila, uslyšela. Stiskla spoušť a násilníka zabila. Prokuratura ji z ničeho neobviní, protože se bránila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dejv Rok

Věděl o tom?

Nikde jsem nenašel jestli lupič věděl že je ona doma a že má zbraň!

0/0
16.1.2012 19:47

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Věděl o tom?

To nějak mění situaci? Kdybyste byl na jejím místě, tak zavoláte na ty lupiče, ať si dají bacha, že jste doma a máte zbraň?

0/0
16.1.2012 20:35

zmirix

Takto se bránit lze i podle našich zákonů.

I podle našich zákonů se lze takto bránit. Bohužel ale soudci se neznámo proč obávají jednoznačně postavit na stranu toho kdo se brání. Mám na mysli takové to české zkoumání zdali nebyla jiná možnost třeba zavolat a vyčkat do příjezdu policie a podobné nesmysly.Přitom je to tak jednoduché zkrátka veškerá odpovědnost padá na bedra pachatele zločinu neboť kdyby se nevloupával pak by se mu nic nestalo.Pokud se někdo dostane do podobné situace u nás je dobré nevypovídat dokud se neporadí s advokátem.Je dobré se vymluvit na šok atd.Protože u nás lidé vypovídajíli upřímě tak to odnesou a gauneři kteří již byli u výslechu mockrát pak z toho vyjdou div né jako oběti.U nás je důležité asi toto:měl jsem hrozný strach o život,vystřelil jsem ani nevím kolikrák on padl k zemi a tekla z něj krev pak jsem zavolal sanitku a policii,pro hodně silné jedince je dobré se alespoň pokusit pachateli zachraňovat život třeba stavěním krvácení atd. toto je česká realita.

+1/0
16.1.2012 19:13

exgeorgino

Návod pro pana ministra spravedlnosti

+2/0
14.1.2012 11:43

kocourek96

Re: Návod pro pana ministra spravedlnosti

Kterého lupiče má odstřelit? Spolupartajníka nebo má začít u opozičníků?

+2/0
15.1.2012 12:31

www.mises.cz

Šéf...

Mno, nevím, asi by mu měli nejdřív prokázat, zda-li byl něco jako hlavním architektem vloupání (šéf), v opačném případě podle mě není zodpovědný za vraždu svého komplice.

0/0
13.1.2012 21:22

Hanes007

Re: Šéf...

Minimálně trest za zabití. Měl kámošovi vysvětlit, že při vloupání může umřít. Neudělal to a proto by měl nést vinu.

0/0
16.1.2012 17:27

(registrac)

Já bych sřílel taky

a je jedno jestli bych za to v této debilní republice šel sedět. Priorita ochránit rodinu, dům, na zákony v tomto případě házim bobek.

+2/0
13.1.2012 9:08

illes

Re: Já bych sřílel taky

Důležité je, že vůbec měla čím. Tam je asi normální, že téměř v každé rodině je nějaká zbraň, kterou běžně umí alesponě dospělí z rodiny ovládat. U nás ve spoustě rodin zbraň není, vyjma tedy kuchyňského nože, který nemusí být ku prospěchu, stačí malé zaváhání a nože se zmocní útočník. Zareagovala skvěle, já sama nevím, jestli bych dokázala v té chvíli totéž, jestli bych nezazmatkovala, neudělala nějakou osudovou chybu. Výborně to zvládla i s tím dítětem, aby zachovala jeho klid a svou nervozitu nepřenesla i na to děcko.

+1/0
13.1.2012 20:59

Hanes007

Re: Já bych sřílel taky

Druhý dodatek ústavy. http://klempera.tripod.com/usustava.htm

0/0
16.1.2012 17:30

Hrdlodus

Správně, ale co ta odpovědnost?

Jednoznačně správné rozhodnutí. I u nás by nebyla žena odsouzena.

Ti muži se dobývali do zřetelně zablokovaných dveří s nožem v ruce. Střílet bylo v pořádku.

Ale ten americký zákon, kdy za smrt v sebeobraně může komplic, zní divně. Ona ho zastřelila, ona je "vrah". Ale bylo to v sebeobraně, tak žádný trest. Ten druhý zločinec nic neudělal (krom vloupání) a stane se z něj vrah...

Snad ten mrtvý vlezl do dveří z vlastní vůle a nechal se zastřelit. Takže jeho chyba. Proč musejí nutně někoho potrestat za jeho smrt? Takže tak dokonalé zákony v USA nemají.

0/0
12.1.2012 1:41

Xerces

Re: Správně, ale co ta odpovědnost?

Ono se na to dá taky koukat tak, že je sebevražda se pokoušet někam dobývat a ohrožovat někoho a potom komplic který se na tom podílí vlastně napomáhá k sebevraždě. :-)

0/0
12.1.2012 9:19

Chleba a brambory

Re: Správně, ale co ta odpovědnost?

Hezké. Z vašeho příspěvku vyplývá, že vloupání, natož krádež je vlastně úplně v pohodě.Rv

+2/0
12.1.2012 9:48

martin0669

Re: Správně, ale co ta odpovědnost?

ona NENÍ vrah !!! ... to je velký omyl ... ten zloděj je sebevrah a konečně mu to vyšlo ... někdo polyká prášky, jiný skáče z okna

ona maximálně zabila v sebeobraně ... vražda je něco jiného, pak jsi vrahem

kdo páchá nepravost, tak to ví ... s tím rizikem někam jde, mohl to kumpánovi rozmluvit a pak by žil, nerozmluvil, šel s ním, tak je spoluviník a může za jeho smrt ... :) tak to vidím já

takhle by to mělo být všude - jdeš krást a jsi zraněn/zabit, tvoje smůla (a je jedno zda jdeš do bytu nebo ven), přepadneš a jsi zraněn/zabit, tvoje smůla ... prostě jen důsledek jeho činu

+8/0
12.1.2012 12:40

ViFry

Re: Správně, ale co ta odpovědnost?

Naprosto souhlasím. Když už to tomu mrtvému komplicovi nemohl rozmluvit, aby nešli krást tak tam s ním neměl chodit a nebo ho tam nechat jít a nahlásit to na policii, že se chystá krást. Možností měl několik. Šel do toho s ním, tak ať si to vyžere i za toho mrtvého. !!!!!!

+3/0
12.1.2012 18:02

Camino.

Re: Správně, ale co ta odpovědnost?

Neverte vsemu, co a jak vam to napisi cesti novinari, najdete dost na netu v anglictine. Holt ty preklady, nejak se to tem nasim nevedeRv

0/0
13.1.2012 21:34

Camino.

Hrdlodus,

mate to trochu popletene...pochopitelne, ze komplic je spolupachatel a bude za to trestan. O americke zakony se nestarejte, trvalo by Vam to dlouho, ale pokud umite anglicky...na netu je toho dost.

0/0
13.1.2012 21:38

HrdIodus

Vládne tu všeobecný problém s pochopením psaného textu

Chleba a brambory: Nevyplývá. Nic, co jsem napsal to nenaznačuje. Napsal jsem, že je správné, že ho zastřelila. Napsal jsem, že by neměl být souzen za vraždu. Ale měl by být souzen za násilné vniknutí a pokus o napadení, to nikde nevyvracím a podporuji to.

martin0669: Všimněte si uvozovek! Není vrah. Pouze jsem to napsal tak zkráceně, jako označení osoby, které zabila násilníka. Jak píšete: "Jdeš loupit? Dobře Ti tak, že jsi byl zabit." Ale hodit to na spolupachatele je nesmysl. Toho spolupachatele ať potrestají za jeho zločiny a ne za sebeobranu někoho jiného. Mohl bych ještě napsat nějaké analogie a psát, že on se na jeho smrti nepodílel, že dělal jiný zločin, za který má být souzen.

Camino.: Řídil jsem se vaší radou a hledal v angličtině. Článek odpovídá článku CNN. Nechápu, na co jste narážel.

Ukažte mi, kde mám co popletené. S potrestáním komplice souhlasím. A opět nechápu, na co je narážka ohledně amerických zákonů. Kritizuji oklahomský zákon, který hodí vraždu na spolupachatele.

0/0
14.1.2012 0:31

1888

Cim mene se vrazdi,

tim vice se vrazdi v mediich. Pocet vrazd tak klesa a nakup zbrani stoupa. Podobne clanky temer nikdy neuvadeji proste statistiky za posledni leta, ale jejich vejcucy ktere se hodi do clanku a spoustu hodnoticich soudu, ktere uchopi ctenare za srdicko. Medialni obraz sveta je to co se momentalne dobre prodava a vejde se to do rubriky.

0/0
12.1.2012 1:05

kenx

Re: Cim mene se vrazdi,

Tak zbrojovkám to vyhovuje ;-)

0/0
15.1.2012 12:17

calver1

To

je hodně šikovná paní a skvělá trefa. Udělal bych to stejně, jenom bych nikam nevolal.

0/0
11.1.2012 22:09

jaryk1

Re: To

hlavně, abys měl čím

0/0
13.1.2012 7:08

illes

Re: To

To, že zavolala na Policii, bylo správné rozhodnutí. O jejím hovoru je jistě záznam, takže má alibi pro případný soud, kdyby se snad prošetřovala její vina či nevina. Je to důkaz o tom jak to bylo. Bylo to velmi moudré, že zavolala.

0/0
13.1.2012 21:02

loslhotos

Nutná sebeobrana?

Nikde jsem se nedověděl, jestli slečnu (kromě volání na 911) napadlo taky zavolat na ty loupežníky, kteří prý nějakou dobu hledali vhodný vstup do jejich příbytku. Stačilo by něco jako "mám tu zbraň, policii na telefonu a jestli vejdete, zastřelím vás." Otázkou zůstává, jestli by jí to nějak pomohlo. Ale za zkoušku by to myslím stálo.

0/0
11.1.2012 18:13

stonozka

Re: Nutná sebeobrana?

To jsi tedy hodně chladnokrevný... Nám jednou taky někdo vlezl do baráku - všechno přeházel, nic nevzal, dveře nechal otevřené... Možná nějaký opilec, nevím. Přišli jsme na to až ráno. Kdybych na to ale přišla hned, obávám se, že bych nic nevolala - leda policii. Pistoli doma nemám, bojím se, že by ji sebral kluk, a někde "dobře schovaná" by jaksi neplnila svůj účel.

+1/0
11.1.2012 18:53

loslhotos

Re: Nutná sebeobrana?

Nemyslím si, že jsem příliš chladnokrevný. Jde spíše o to, že ona nemohla vědět, jak jejich "návštěva" dopadne. Klidně mohla být mrtvá i s děckem. A připomínám, že když mluvila s policií, ti dva chlapi údajně štrachali kolem, a hledali vhodný vstup. Pokud mluvila  potichu, možná ani netušili, že uvnitř někdo je. Kdyby zjistili, že je uvnitř ozbrojená ženská, která právě mluví s policií, možná by si vše rozmysleli. Nebo taky ne, ale to už je holt riziko.

0/0
11.1.2012 19:06

tzetze

Re: Nutná sebeobrana?

Od ní to bylo jedenácté telefonní volání. Přečti si všechno i diskusi. Kdyby špitla nemáme o čem kafrat.Rv

0/0
11.1.2012 20:06

martin0669

Re: Nutná sebeobrana?

a proč? o hajzlíka míň ... nač je živit anebo jim dát šanci jít jinam?

0/0
12.1.2012 12:42

Soul

Re: Nutná sebeobrana?

jo a nebo taky by si dávali větší bacha a právě by to pak skončilo tak že by byla mrtvá ona a dítě a dům vybranej....ono pokud vím že se po mě bude střílet když vlezdu dovnitř, tak se budu krejt abych to nekoupil z první....hlavně tu překrucujete hlavní podstatu věci.....PRVNÍ A ZÁSADNÍ VĚC JE TA -- oni narušovali právo té paní TEČKA a je jedno jestli je varovala nebo ne, prostě a jednoduše tam neměli co dělat....prostě, u nás člověk nechápe to nejpodstatnější - když se člověk bude chovat tak jak má, tak se mu nic z tohodle nemůže stát, nikdo ho při vloupání nezastřelí protože vlastně se nebude do bytu vloupávat, jenže naše debilní česká povaha to řeší od konce a tudíž se první řeší to že ona někoho zastřelila češi by se měli jít zahrabat s takovým přístupem

+8/0
12.1.2012 12:50

illes

Re: Nutná sebeobrana?

Varováním útočníků by ztratilo cenný čas k přípravě zbraně, k zavolání na Policii a možná by je vyprovokovala k rychlejší akci, která by pro ni nemusela skončit dobře, kdyby dopředu věděli, že má zbraň, možná by byli rafinovanější.

+1/0
13.1.2012 21:05

dulka

U nas,

By ji to asi neprošlo.I když ten důkaz on-line-R^R^R^

0/0
11.1.2012 9:11

veritas70

V Americe mají spoustu legračních pravidel, ale s grázly se

nemazlí. A to je moc dobře. Navíc se mi libí zákon, kdy můžou stíhat spolupachatele pro vraždu, to mi přijde výborné a jen tiše sním o době, kdy bude právo i v Česku trestat zločince a chránit ty slušné...

+4/0
10.1.2012 23:57

ddtx

Re: V Americe mají spoustu legračních pravidel, ale s grázly se

V Cesku pravo nikdy nemuze chranit ty slusne a trestat zlocince, proc by si zlocinci meli sami proti sobe delat zakony

+3/0
12.1.2012 11:31

vuiowiwidsi

mno....

Obdivuji tuto mladou Dámu co všechno hrozného musela už prožít. To by každý neustál ani v jakémkoli věku. A  ustát zřejmě nejkritičtější situaci svého  mladého  života....

´´Klobouk dolů,, a můj obdiv k ní.

A jak už tu někdo napsal, USA zrovna nemusím, ale tohle by jí u nás asi neprošlo. Obvzlášť když tady by ta zbraň ( dvě zbraně) byla posuzována za nelegálně drženou.

U nich stačí řidičák. Proč ne u nás? Všichni lidé jsou si rovni, tak proč u nás napadený je v nevýhodě?

0/0
10.1.2012 22:15

vodnicivcechach2

tomu rikam pravo

ne jak causa s tou extremistickou zenskou ;-€ Rv

+2/0
10.1.2012 20:32

Gemars Moše Dajan

Re: tomu rikam pravo

To víte, tento stát za každou cenu chrání ty, kdo nejsou etničtí češi.

+1/0
11.1.2012 13:34

omnimor

kluci od vedle

Justin & Dustin

0/0
10.1.2012 17:01

varbuch

Tleskám

Mladé paní tleskám a fandím jí.Ameriku moc nemusím,ale jejich zákony bych bral hned.Stát se to tady tak policie vyšetřuje vraždu mladé vdovy a jejího dítěte.

A navíc ušetřila náklady daňovým poplatníkům.R^R^R^

+7/0
10.1.2012 8:56

Vrahovčák

Takhle vypadá fungující právní stát....

Takhle vypadá skutečná spravedlnost a ne ty naše podplacené, nefungující soudy, plné nedostudovaných "soudců" z dob totality :((((((((((((((((((((

+3/0
10.1.2012 7:02

behounekpetr

POSTKOMUNISTICKÉ PRÁVO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

40 let náš právní systém chránil zločince a perzekuoval svobodu a slušné lidi, právníci, soudci, policie nedokýží jiný model pochopit, mají vymyté mozky tím co je celý život učili, to samé je v kriminalitě politiků, 40 let policie a soudy sloužili k potřebám vládnoucí třídy, proto po 89 skoro nikdy nikoho vlivného neodsoudili!![>-]EU

+3/0
10.1.2012 3:31

illes

Re: POSTKOMUNISTICKÉ PRÁVO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jenže už přes 20 let je zde jiný systém. Spousta lidí už z té doby odešlo do důchodu, či dokonce zemřeli, ale prostě jak se někdo dostane k moci, má tendenci dělat si co chce v jakémkoli režimu. Není to o režimu, ale o chování a morálce. A ta je tady šílená.

0/0
13.1.2012 21:10

behounekpetr

TAK TO MÁ BÝT, A NE JAKO UNÁS, PŘIMĚŘENÁ OBRANA

u nás by šla sedět a ještě by platila ruhému zloději nějaké odškodnění, vždyť by ji jen znásilnil a okradlii :( :( :( ještě vás nezabil, tak se nemůžete bránit, taková je logika našeho postkomunistického práva, které je založeno na minimální občanské odpovědnosti a maximálním postihu toho kdo si dovolí vzít právo (opakuji právo) do vlastních rukou, vždyť na to je jen VB:-)

+3/0
10.1.2012 3:22

nick

něco mi na tom smrdí .....

poslal bych tam Colomba.....

0/0
9.1.2012 15:31

obejmi svého censorka za 14,90,-

Hrdinka

R^

+2/0
9.1.2012 14:48

Fidla

Re: Hrdinka

SOUHLASÍMR^

0/0
10.1.2012 21:10

dolda1

Prosím autora.....

rozešlal by jste toto "americké řešení" jako vzor pro všechny české soudy a soudce......[>-]R^!!

+3/0
9.1.2012 13:15

dolda1

Re: Prosím autora.....

pardon, rozeslal...

0/0
9.1.2012 13:20

Krysák

Ctihodný občan

Připomíná mi to úvodní scénu z filmu Ctihodný občan, když vběhnou ty dva lupiči do baráku a toho chlapa svážou a potom zabijí tu ženu a dcerku. Takhle na ně, střílet je!

0/0
9.1.2012 12:48

pravda boli cenzore (5.nick)

Nepřipojíme na chvíli šluknovský výběžek ke státu Colorado ?

+9/0
9.1.2012 10:41

dolda1

Re: Nepřipojíme na chvíli šluknovský výběžek ke státu Colorado ?

rtaději celou republiku!!!!!!!!!!!

0/0
9.1.2012 10:43

Najdete na iDNES.cz