Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ústavní soud odřízl vymahače dluhů od peněz vyplácených za advokáty

Ústavní soud zamítl stížnost firmy, která vymáhá od dlužníků pokuty. Ta se ohradila proti postupu Okresního soudu v Ústí nad Labem, který jí přestal přiznávat náklady řízení pro advokáty. Ty jsou při tisícikorunové pokutě téměř sedm tisíc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Leinad

Nesouhlasím

Trest za neplacení dluhů je v pořádku. Když už dáváš závody s revizory a prohraješ(a nemáš na místě hotovost), tak aspoň zaplať. Trest za neposlechutí soudu (neuhradil ani po průkazně uděleném příkazu -> exekuce) je také v pořádku.

Co bych změnil je institut doručení, možnost beztresného "překlepu" soudního úředníka, fakt že soudní doručovatel někoho sice neumí najít během měsíce ale exekutor to dokáže po pár hodinách. Dokonce i fakt, že nějaký doručovatel bez důkazů tvrdí, že mi něco hodil do schránky, znamená, že sem měl možnost si to přečíst,...

0/0
5.1.2012 11:53

mala_panda

Při vymáhání odkoupené pohledávky by advokáti

vůbec neměli být placeni ! Pakliže se někdo rozhodl pohledávku odkoupit, má mít vlastní zaměstnance , kteří se o vymáhání postarají a které si má platit z rozdílu mezi vymoženou částkou a jejími náklady.Obzvláště v době, kdy platební příkaz dokáže podat i dítě na zS

0/0
5.1.2012 10:21

jeen

Ouvej!

Toto rozhodnutí velmi ohrozí životní úroveň mnoha "předních" advokátů. ;-(

AK Brož & Sokol & Novák snad vyvěsí i černé prapory.

0/0
4.1.2012 14:44

nadclovek

Kdo okrádá zloděje, je sám zloděj.

Po moc dlouhé době jedno správné soudní rozhodnutí.

+3/0
4.1.2012 14:22

Udajna svoboda slova999

Exekuce..

Exekuce v CR jsou zarnym prikladem policejnepravniho statu, ktery vedou pravnici pod ochranou policie. V zahranici pohledavky firmy odkupuji za zvyhodnene ceny a posleze se kulturne snazi s dluznikem dohodnout za pomoci korespondence. Dluznik vesmes neplati nic pres castku co dluzi, protoze firma ma zisk z rozdilu zvyhodnene ceny a pohledavky. To pouze v CR musi justicni mafie pod ochranou policejni mafie odirat nadove poplatniky na kazdem kroku za predrazene a nesmyslne "pravni ukony", ktere by vubec nemely byt provadeny..Rv

0/0
4.1.2012 14:12

3x a dost

Ve státní kase

je velký dluh.Na jeho části se podílí sám ministr Vondra.Kdy to poněm začnou vymáhat?

0/0
4.1.2012 13:40

B_B_Lobo

dokud

se lidé nenaučí platit své dluhy, nic jiného nezbývá. znám spoustu lidí kterým hrozí to samé, nezaplacené pokuty. příjde jim upomínka, tak řeknu aby to zaplatili - že ne, že se na to vyj.bou, že to se neplatí. pak platební rozkaz - tak prozměnu aby to zaplatili, jenže to už je několikanásobek ceny, a ten kdo nezaplatí pokutu/fakturu v řádu stovek až tisícikorun, těžko zaplatí i přisouzené náklady řízení. najedou je tu exekuce. to se začínají rozčilovat a nadávat na zloděje, přesně tak jak tady.

tak to je, tak to chodí, donedávna byly takové dluhy naprosto nevymahatelné, protože to nikomu nestálo zato. vemte si, že vám někdo dluží 3500Kč. jak je bez advokáta a exekutora dostanete? nijak, jen platíte za právní služby a zvyšujete své nákklady. navíc z té pohledávky musíte odvést daň jako podnikatel, i když ty peníze nikdy neuvidíte. lidi nadávají na exekutory dokud sami nepotřebují jejich pomoc, a to je i tehdy, pokud firma v které pracují nepadne na druhotnou platební neschopnost.

+1/0
4.1.2012 12:18

odejděte4

Re: dokud

A co takhle frenetický potlesk a docenturu na VUMLu.:-) Všude v kulturních zemích jsou tyto poplatky , tedy jejich výše adekvátní výši dluhu.!!

+4/0
4.1.2012 12:22

odejděte4

Re: dokud

A nedělejte si iluze, že např. v Německu, když se někdo dostane do finančních potíží, tak to zta něj někdo zaplatí. Ale dluh např. 10 000 Euro se nevyšplhá na 60 000, jak by tomu bylo u nás.!!Rv

0/0
4.1.2012 12:24

B_B_Lobo

Re: dokud

to je blbost, evidentně máte jen mylné představy o tom, jak se takový dluh vytváří, z čeho a jak se skládá. jen si vytváříte nějakou umělou představu čerpanou zejména z médií.

0/0
4.1.2012 13:19

Paa1

Re: dokud

Blbost je váš názor, nedávno se známému zvýšila částka oproti původnímu dluhu desetkrát.

0/0
4.1.2012 13:36

B_B_Lobo

Re: dokud

to není můj názor, to je fakt. proč váš známý dlužil a nezaplatil? to jste se ho nezeptal?

0/0
4.1.2012 15:50

B_B_Lobo

Re: dokud

vám není pomoci, já vím, zlí nejsou ti kteří dluží, ale ti kteří by ty peníze chtěli zpátky. příště požijte více smajlíků, protože to yntelugenta značí.

0/0
4.1.2012 12:28

rorýsek

Re: dokud

Jak se jmenuje ta tvoje vymahačská či exekutorská firma?

0/0
4.1.2012 13:30

B_B_Lobo

Re: dokud

prvně si s vámi netykám, nevým proč bych měl, a druhak nic takového nemám a neprovozuji.

0/0
4.1.2012 15:51

Zilog

Re: dokud

Cti, modry svazaku: http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2011021008

0/0
4.1.2012 13:33

B_B_Lobo

Re: dokud

nevím od kdy si tykáme, a taky nevím proč bych to měl číst, když jde očividně o překroucenou pitomost užitou k propagandě. pokud čerpáte z takovýchto zdrojů, ani se vašemu rozhořčení nedivím. a proč bych měl být modrý svazák? co to je? to jste slyšel někde v hospodě?

0/0
4.1.2012 15:49

Zilog

Re: dokud

Vas prispevek mi prisel natolik hloupy, s prominutim, ze jsem predpokladal vekovou kategorii, kterou jsem zminil. Omlouvam se.

+1/0
4.1.2012 18:39

modrozlodějskej fógl

Re: dokud

Když ti vadí tykání, tak co sem lezeš?? Diskutuj si na DF Menzy.To můžeš mít u netu i motýlka!

0/0
4.1.2012 19:24

Udajna svoboda slova999

Re: dokud

Mas dluh 3500,-? Prodej ho vymahaci firma za 2.500,-. Ty budes mit okamzite penize, ikdyz o neco mene a firma si pak s dluznikem muze delat co chce..R^

0/0
4.1.2012 14:14

Leinad

Re: dokud

Ve vámi popsaných případech souhlasím. Ale co takhle:

Mám dluh, nepříjde mi žádná upomínka. Jsem pozvaný k soudu tím, že doručovatel tvrdí, že mi něco hodil do schránky (žádný důkaz vhazování - třeba video jak vhazuje s prokazatelnou lokací a časem nahrávky) a já tvrdím, že mi to nepřišlo. (Nebo podobný případ třeba soudní úředník udělá překlep při odesílání zprávy do datové schránky, čímž způsobí nejen že nevím o pozvánce, ale navíc jsou vyzrazené osobní údaje) Soud proběhne bez mé přítomnosti. Když se o tom dozvím, tak již původní věřitel neumí opětovně prokázat oprávněnost svého dluhu(DP třeba záznam revizora). Někdy je též divné, že doručovatelé neumí hlad tak, jako exekutoři.

0/0
5.1.2012 13:21

kristusek21

Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

ale je třeba si uvědomit, že u těchto případů, tedy návrhů na vydání platebního rozkazu (myslím jízdy načerno apod.) jde o vzor v počítači, v němž úřednice pouze mění jméno žalovaného a seká jednu žalobu za druhou. V takovém případě skutečně není jediný důvod vyplácet čtyři a půl tisíce na advokáta za kus.

Další věc - vymahačská firma má v ruce pravomocné rozhodnutí soudu, takže dál už služby advokáta víceméně nepotřebuje. A o tohle tu jde.

+10/0
4.1.2012 11:52

B_B_Lobo

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

no spíše je to tak, že firma prodá balík pohledávek, tyto advokátní kancelář zpracuje a po nabytí právní moci předá k vymáhání exekutorovi. ano je to předpřipravený vzor, ale to tak nemůžete brát. ta "úřednice" je placena, někde sedí a do něčeho ťuká a něco někam přes nějakou službu odesílá. navíc musí být zaplacen soudní poplatek. a taky to není tak, že se to pošle na soud a je vyhráno. mnohdy musí na ty soudy po celé republice jezdit a toho práva se domáhat. to taky něco stojí. proto je stanovena odměna zastoupení.

je podle mne zcela mylné někde tuto odměnu nepřiřknout, protože náklady nejsou nikdy nulové. a mimoto to slouží i jako páka k vymáhání. u jiných procesů jsou zase náklady mnohem větší než přisouzené, ale to už se promítnout v penězích nedá.

0/0
4.1.2012 12:26

strassidlo

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

Se všemi těmi argumenty by se dalo souhlasit KDYBY: kdyby většina advokátů tento mechanismus nezneužívala k okrádání lidí. Nejvíce ze všeho se totiž vymyhačské firmy snaží, aby dluh řádně nabobtnal a dlužníka byla možné okrást o násobně vyšší hodnotu, než je jeho původní "finanční provinění".   Nespravdelivost a nepřiměřenost takového jednání je děsivá a rozhdoně nepodporuje pocit, že bychom žili v právním státě. Rv

+2/0
4.1.2012 12:35

B_B_Lobo

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

právě nopak, tento systém má lidi donutit aby své pohledávky platili včas, to že to nedělají a nechají si na sebe ušít takový průser vlastní blbostí, to je jejich problém a ty firmy z této lidské hlouposti profitují. kdyby lidé platili co mají nebo se o ten vlastní dluh alespoň zajímali, npř. tím že se dostaví k soudu na vyzvání a pohledávku zpuchybní/vyvrátí, tak můžou zavřít krám. ale oni tam většinou ani nedojdou a s platebákem si vytřou řiť. co pak můžou čekat. a když vidíte kam až jsou ochotni to nechat zajít tak jak jinak je chcete dohnat k zaplacení toho co dluží, když ani toto je dostatečně nevyděsí?

.

takže to není chba těch agentur/firem/kanceláří ale těch co neplatí, a jestliže jich může existovat tolik, tak ta platební morálka ansi není moc dobrá, a řešit to tím že systém odlehčíme, je holý nesmysl.

0/0
4.1.2012 13:17

Atomike

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

Jste si jist, že soud skutečně oznamuje dlužníkovi, že proti němu vede jednání? Já mám opačnou zkušenost s firemní pohledávkou.

0/0
4.1.2012 23:21

B_B_Lobo

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

má to jako povinnost ze zákona a činí tak vždy, samozřejmě.

0/0
4.1.2012 23:31

sf2

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

Tak proč k tomu nejsou prokazatelné náklady? to znamená že ten exekutor musí přesně vyčíslit jak se k té částce dostal..To znamená písemný úkon jak dlouho to bylo děláno, poplatek za soud, kolik hodin s tím strávil právník, jestli bylo nějaké cestovné atd... atd.. prostě detailní a prokazatelné náklady Ne že si to vycucá z prstu...

0/0
4.1.2012 15:49

B_B_Lobo

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

vy musíte snad pracovat pro státní správu...

0/0
4.1.2012 15:53

sf2

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

To fakt nepracuji a podle čeho tak  soudíte?

0/0
4.1.2012 20:22

Atomike

Re: Stále se tu debatuje o odměnách advokátů,

Přesně tak. Kdybych ve své práci sám nevyčíslil fakturu za svou činnost podobným způsobem, hnal by mě zákazník svinskym krokem.

0/0
4.1.2012 23:23

tigrakrajtovita3

To je jedine, co v CR funguje?

Vymahaci a exekuce? To je skvele :-/

0/0
4.1.2012 11:32

bara.obava

Re: To je jedine, co v CR funguje?

!!ano!!

0/0
4.1.2012 11:36

Maršál Immortál

Re: To je jedine, co v CR funguje?

Je to často to jediné, co na celou řadu našich spoluobčanů spolehlivě zabírá. Bohužel.

0/0
4.1.2012 11:41

tigrakrajtovita3

Re: To je jedine, co v CR funguje?

Jiste, zvlaste na nejakou starou babinu, kterou oblafnul podomni dealer. Na ty, ktere myslim, ze myslite, to nezabira vubec.!!

+2/0
4.1.2012 11:43

diskuter99

Re: To je jedine, co v CR funguje?

i ta stará babina, když přijde včas za bezplatným advokátem (od komory) nemusí platit nic, nebo si může požádat o bezplatné zastoupení přímo u soudu ....

0/0
4.1.2012 11:46

Englishman

Re: To je jedine, co v CR funguje?

Jenomže ona to neví a v ČR je legální podnikat s nevědomostí a hloupostí jiných. A amorálním diskutérům na iDnes to ještě připadá správné.Rv

0/0
4.1.2012 11:49

diskuter99

Re: To je jedine, co v CR funguje?

ale ví, ale ví, na každém papíru od soudu to je napsáno ...

0/0
4.1.2012 11:51

Englishman

Re: To je jedine, co v CR funguje?

Jernže ona to opravdu neví, protože tomu nerozumí nebo prostě nedokáže přečíst smallprint, chápeš? Legální okrádání starých, negramotných, nahluchlých, špatně vidích nebo dementních lidí je prostě vrcholně amorální, přestože je v Česku legální - narozdíl od civilizovaných zemí.Rv

0/0
4.1.2012 11:57

diskuter99

Re: To je jedine, co v CR funguje?

pak je otázka její svéprávnosti .... znám hodně důchodců, vím, že mají občas problém chápat, ale nikdo z nich neměl problém se obrátit na advokáta, vyžádat si ho od soudu anebo byli schopni se poradit z příbuznými, existují poradny pro důchodce, různé nadace, důchodcovské kluby atd. atd. A prosím nedělat z důchodců pit..ce - to si opravdu nezaslouží .

0/0
4.1.2012 11:59

Atomike

Re: To je jedine, co v CR funguje?

Zrovna teď v listopadu proti mé firmě rozhodla vyšší soudní úřednice soudu pro Prahu 4 bez jednání a bez jakéhokoliv oznámení o rozhodnutí na naši adresu. Podotýkám, že na naší doručovací adrese je stálá služba, takže vylučuji, že by někdo nepřebral poštu. Navíc soudní obsílky se maj házet po deseti dnech do schránky i nevyzvednuté. Advokáti tvrdí, že to tam musí mít protistrana uplacený. Proti usnesení bylo možné odvolání do 14 dnů, ale od listopadu jsem se náhodou dozvěděl předevčírem. Nezbývá mi, než zaplatit a následně se o soudit o vrácení, když nechci přijít o majetek.

0/0
4.1.2012 22:53

ZamrzlejPubertak

Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

přiblížili k cizilizovaným a právním státům.

Osobně nevidím jediný důvod, proč by měli advokáti a exekutoři inkasovat mnohatisícové odměny za jednoduché a často automatizované úkony, které nevyžadují žádnou náročnou odbornou práci zatímco jiné kvalifikované pracovní síly (např. programátoři, vývojáři obecně, lékaři, apod....) za odměnu několik tisíc už musí ukázat pěkný kus práce, nikoliv jen nějaký jednoduchý rychlý úkon....

+10/0
4.1.2012 11:29

diskuter99

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

ano naše soudy se vůbec blíží civilizaci ... ještě nedávno platilo, že osobní sovboda má větší cenu, než 32 Kč za lístek do metra .... dnes už to neplatí, dnes už vás může revizor klidně zadržet ..... jedno z mnoha "civilizovaných" rozhodnutí našich soudů .....

0/0
4.1.2012 11:33

bara.obava

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

v nemecku dokonce za pokuty muzete jit sedet...podle mne lepsi nez delat z cloveka vandraka a potencionalniho zlodeje...

0/0
4.1.2012 11:38

Maršál Immortál

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

Normální civilizovaný člověk jezdí s platnou jízdenkou a na požádání ji předloží. Obzvláště dnes - v situaci, kdy stačí odeslat SMS a jízdenka obratem dorazí.

Pokud ji z nějakého důvodu nemá a je kontrolován, uzná svoji chybu a zaplatí pokutu. Pokud není civilizovaný, potom nastupují problémy, zpochybňování revizora a podobně.

...ty osobní svobodo.  ;-D ;-D Rv

+3/0
4.1.2012 11:40

192.168.35.1

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

Ano. A končit to má tím, že tento necivilizovaný zaplatí i advokáta.

0/0
4.1.2012 11:49

bara.obava

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

R^

0/0
4.1.2012 11:35

192.168.35.1

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

Osobně nevidím jediný důvod, proč by měli advokáti a exekutoři inkasovat

mnohatisícové odměny za jednoduché a často automatizované úkony, které

nevyžadují žádnou náročnou odbornou práci zatímco. Stejně jako programátoři za CTRL+C a CTRL+V.

0/0
4.1.2012 11:38

B_B_Lobo

Re: Tímto rozsudkem nás ústavní soudci aspoň o kousíček

normální a civilizované je platit své dluhy, pak by tito erxekutoři neměli co žrát. to že český člověk tomu nepřivykl, to značí že sám si na sebe plete bič.

řekněte mi kefalín, jak si představujete že taková exekuce a náklady spojené s vymáhaním pohledávky vznikají?

0/0
4.1.2012 12:31

Pinkkk

58- Kč.

Prosím podívejte se na úřední desku obce klenčí pod Čerchovem na "Dražební vyhláška Jaroslava Boudová, Klenčí 209 ". Proč má dotyčná nezaplacenou pohledávku ve výši 58 Kč fakt nevím. Neznám ji. Ale za tuto nezaplacenou pohledávku ji nyní draží dům i s pozemky v odhadní ceně 1 299 000 Kč. Nepletu se, je to právě tolik. Pohledávku vůči ní uplatňuje firma se sidlem kde? Na Kypru, pravda, zastoupená vCeské republice českým advokátem.

http://www.klenci.cz/uredni-deska/2/p1=16829

+2/0
4.1.2012 11:23

Najdete na iDNES.cz