Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Podívejte se, jak vznikala první stavba socialismu, ostravská Nová huť

První stavba socialismu. Stavba mládeže. A mnoho dalších podobně vzletných titulů si vysloužila výstavba ostravského hutního kolosu Nová huť Klementa Gottwalda (NHKG), dnes existujícího pod názvem ArcelorMittal. Poslední den roku 1951, tedy před šedesáti lety, zde začala výroba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JustOlder

Pokud se vám současný režim nelíbí

Tak se odstěhujte za Kim Čong-Unem, on už vám vysvětlí, v čem je komunismus skvělý... Skleróza je fakt potvora :-(

0/0
9.1.2012 12:28

gazda2

Nová huť pod Indy alespoň trochu funguje.

To na Kladně se to zlatým českým ručičkám takto nepovedlo. Fotky z většiny areálů z kterých nejsou supermarkety jsou smutnější.

0/0
29.12.2011 12:41

hafusak2

Re: Nová huť pod Indy alespoň trochu funguje.

Zato se při nich radují ve firmě Krupp-Thyssen, kterým už Poldi steel nekonkuruje. Rád bych věděl, kolik je to stálo.

0/0
29.12.2011 15:27

zlomená lopata

Za chvíli

půjdu na oběd a z těch komoušských žvástů se mě dělá šoufl! Jdu pryč.

0/0
29.12.2011 11:43

renavous

Já takové kidy nečtu

Ale rozesmály mne ty fotky. Vše jako bylo špatně? Dnes je to lépe???

Už jste viděli bezpečnost práce např. v New Yorku na stavbách ??? A dnes je nějaká bezpečnost práce??? Který stavitel dnes používá k zajištění bezpečnosti práce lana a bezpečnostní popruhy pro stavební dělníky ve výškách???

Jo jasně češi idnesáci, smějte se vlastní minulosti. Pak je jasné, že se každý čech musí cítit provinile a méněcenně. Ano - to je pravda.

+1/0
29.12.2011 10:47

Mamku

Bylo, nebylo

Byla práce a plná státní kasa, ale omezené cestování. Dnes není práce, PRÁZDNÁ státní kasa, ale otevřené hranice a PLNO DLUHŮ.

+2/0
29.12.2011 10:36

zlomená lopata

Re: Bylo, nebylo

Já jsem vděčný třeba jenom za ty otevřené hranice. A to nemluvím o tom, že už mě nikdo neprudí a můžu se starat sám o sebe.

+1/0
29.12.2011 11:37

hafusak2

Re: Bylo, nebylo

Životní priority se mění úměrně s věkem. Těm nejmladším stačí cestovat nemuset povinně pracovat. Ti starší si už více hledí práce a sociálních věcí, ty nejstarší zajímá zdravotnictví a důchody. Cestování - to je jen taková třešnička na dortu.

0/0
29.12.2011 12:01

PKB2008

Re: Bylo, nebylo

Jen tak pro informaci, nespadl Vám kus omítky za komančů na hlavu? Nebo už si nevzpomínate, šeď, chátrající domy podepřené trámy, aby vás něco nezabilo. Stroje ve většině fabrik z 30.-60.let. Na utření zadnice Rudé právo. Místo vložek vata. Tropické ovoce jen na Mikuláše a Vánoce. Předražená elektronika nevalné úrovně. Pořadníky na spotřební zboží. Podpultový prodej. Ono se totiž vyrobilo jen to na co bylo, proto bez dluhů. A práce? Umělá zaměstnanost s mizernou produktivitou. To, že se tu krade ve velkým je jedna strana mince a to, že se musí investovat do všeho na co komančové neměli peníze je ta druhá starna mince

0/0
29.12.2011 12:00

hafusak2

Re: Bylo, nebylo

Tady to vidím za komančů tak nanejvýš na dřevěného kačera.Rv

0/0
29.12.2011 12:03

:::.Radin

Re: Bylo, nebylo

a co máme dnes? 80% lidí na dovolenou nevycestuje, ovoce máme to je pravda, ale je to odpad, kterej nikdo nechce a to platí i o jablkách, bramborách. Podpultový prodej jako výsada komoušů? Dnes snad neexistuje? Kdo má dnes nové stroje a nepoužívá ty komunistické? Karosa, škodovka... všichni tito mají nové stroje a ty z dob komunismu zahodily? Ty huťe jsou snad předělané a není tam komunistické vybavení? Elektronika u nás není drahá? pro to kdo umí nakupuje v zahraničí? 8-o

Nebylo za komunistů dobře ale dnes není o nic lépe spíš naopak.

0/0
29.12.2011 13:32

Konstrukter

Re: Bylo, nebylo

Rok 2010: České cestovní kanceláře prodaly 4 323 000 zahraničních zájezdů.... Na většinu těchto zájezdů nejede člověk sám, ale celé rodiny. Spousta lidí navíc jezdí na zahraniční dovolené na vlastní pěst, bez cestovky. Takže tolik k tomu vašemu prvnímu "argumentu", zbytek je to samé...

0/0
29.12.2011 13:37

Duke._.Nukem

Re: Bylo, nebylo

tak ty pocty jsou na osoby a i tak budou velmi nadsazene..:-)

0/0
29.12.2011 14:42

Konstrukter

Re: Bylo, nebylo

Práce je dost. To, že si ji někdo neumí najít, případně nad některými pracemi ofrňuje nos, je jen jeho chyba.

0/0
29.12.2011 13:17

:::.Radin

Re: Bylo, nebylo

práce je dot? Pro to na jedno místo připadá 14 uchazečů? 8-o

0/0
29.12.2011 13:33

Konstrukter

Re: Bylo, nebylo

Jo, ty uchazeče znám, modlí se, aby jim nikdo žádné místo nenabídl a byli v klidu...

Samozřejmě jsou výjimky, které práci hledají špatně - lidi před důchodem v některých rizikových regionech. U těch uznávám, že můžou mít problém najít práci (těžko se budou rekvalifikovat nebo stěhovat) a těm by měl pomoci stát tvorbou pracovních míst ve veřejně prospěšných pracích.

To že je práce dost vidím v Praze - v obchodech na pokladnách slovenky a ukrajinky (proč to nedělají ti naši nezaměstnaní), opravář obuvi arménec, zedník Moldavec, uklízečka Rumunka... A není to tím, že by lidi raději zaměstnávali cizince, jen prostě tito lidé vědí, že bez práce nejsou koláče, narozdíl od některých našich nezaměstnaných...

0/0
29.12.2011 13:46

Poberta TOPowyč , chemik-ethylik

Neskutečně hloupé mediální slinty

redaktora co nikdy nic hodnotnéjho neudělalRv

+8/0
29.12.2011 9:07

Konstrukter

Re: Neskutečně hloupé mediální slinty

Co konkrétně? Mně to příjde celkem pravdivě a neutrálně okomentované...

0/0
29.12.2011 13:18

Fakus333

Jedni zbudovalůi , druzí rozkreadli

Zlatý komunismus !!! Jak je možné že druhým hutě vydělávají , na druhé straně , nějaký darebák je prodal, aby se napakoval. Kde je chyba? Kecy o bolševikovi ale ten budoval. Co tento modrý mor vytvořil?? Bídu, nezaměstnanost bezdomovce.!!!!!!

+5/0
29.12.2011 8:52

:::.Radin

Re: Jedni zbudovalůi , druzí rozkreadli

jo je to zajímavé, komunisti postalavili takovéto kolosy, přehrady, kupu jinejch staveb a soběstačnejch fabrik. Modrorudá smrt naopak toto vše rozkradla, rozprodala ale na druhou stranu jsou jejich kamarádíčkům tyto komunistické stavby dobré protože jim vydělávají neskutečné peníze 8-o

+2/0
29.12.2011 9:06

renavous

Re: Jedni zbudovalůi , druzí rozkreadli

Je to možné - protože z nás udělali méněcenné lidi druhé kategorie. Jsme jen kolonie. Byli jsme kolonie za Rakousko Uherska. Pak protektorát Francie. Pak Protektorát Hitlera. Pak protektorát CCCP. A nyní si s námi dělá co chce celý svět.

Kdysi jsme měli nelepší pivo. Teď pijeme pivo, kterému jsme se za totáče smáli. Byli jsme cukrovarnická velmoc. Francie nám zbourala cukrovary a teď jíme agresivní třtinový cukr. A jak to bude s ocelárnami, to je ve hvězdách.

A kritika komunismu??? Směšné. Romové mají dnes ten nejbáječnější komunismus. Podle jejích schopností, podle jejich potřeb ;-D

+1/0
29.12.2011 10:54

Konstrukter

Re: Jedni zbudovalůi , druzí rozkreadli

Chápu, že jste tak vychován, ale v normální společnosti není normální, aby vše zařizovala strana a vláda. Pokud vám vadí, že se nic nebuduje, že je nezaměstnanost, bezdomovci, nikdo vám nebrání založit firmu, vybudovat si továrnu, zaměstnat lidi, založit charitu pro bezdomovce. To co předvádíte jen ilustruje ten největší zločin komunistů - udělali z lidí ovce, které nejsou schopné se postarat samy o sobe, natož aby se zkusili postarat i o jiné potřebné. Jediné co umí je nadávat a vzpomínat na doby kdy jim strana "zařídila" všechno.

+1/0
29.12.2011 13:27

hafusak2

Re: Jedni zbudovalůi , druzí rozkreadli

Jaké ovce? Všichni platili daně a tak jim za ně byl poskytován patřičný servis. To, že dnes platíme daně a navíc si hromadu věcí musíme sami zařizovat a extra platit jako žádnou výhodu nevidím.

0/0
29.12.2011 15:30

pespluto

Jizni zavod

Vitkovic (posleze NHKG) byl po valce vyrabovan nasimi osvoboditeli a jejich Trofejnimi jednotkami - rozkradli uplne vsechno a az na nalehani vlady, ze nebude mit CSR jak obnovit vyrobu a ze nebude schopna splnit dodavky pro Sovetsky svaz dle smluv toho zanechali a samozrejme nic nevratili.

+1/0
29.12.2011 8:23

zrušený3x

Zase jeden hloupý článek

Nová huť se postavila, to je fakt. Dnešní vlastník z Indie jen tyje z toho, co předchozí generace vybudovaly. Zisky jdou do zahraničí a tady zůstává smrad a špína. Dříve tomu nebylo jinak, ale ty prachy zůstaly doma. Žádný ze současných kapitalistů by něco takového již nepostavil. Tak nekritizujte. Takováto supidní kritika plyne ze současného stavu morálky, kdy je zakořeněna elementární neúcta k jakékoliv práci a zaslepenost penězi. Zejména těmi penězi, které někdo získal nějakým šméčkem.  Dnešní trend je vše vydrancovat do poslední mrtě, prachy odklonit a po nás potopa. Jděte do háje s tím vaším pseudokapitalismem.

+6/0
29.12.2011 8:10

Kidkid

Mně zase fascinují ty omšelé

kecy o tom, že stát je špatný hospodář, stát neumí řídit podnik a podobně. To byly jen fráze aby se oblbli lidé a nešťourali do rozkradení majetku nazvané Kupónová privatizace.

Je zajímavé, že to stát 40 let uměl a najednou mu to nejde. Ano, měly by být státní podniky. A to co tady zahraniční firmy postavily jsou opravdu jen montovny. Až tady přestanou mít daňové úlevy, tak odmontují stroje a půjdou na Ukrajinu nebo ještě někam dál.

Stát si měl nechat Škodu Plzeň, ČKD, Zbrojovku Brno, Hutě a také doly i těžbu nerostů, nenechat zaniknout Poldi Kladno a další továrny. Stát totiž může ve svých podnicích sledovat i jiné aspekty než jen zisk. Třeba také zaměstnanost v regionu.

+3/0
29.12.2011 6:18

zase smazaný

Re: Mně zase fascinují ty omšelé

Souhlas! Článek je psántendenčně a neobjektívně.Autor se snaží vytvořit dojem, jako by se stavěloněco, co bylo ke škodě republiky a ne k jejímu prospěchu. Zábavná je zejména ta část, ve které se dovidáme, že část budovatelů NHKG se tam přihlásila, aby se vyhla komunistické buzerací. Jestli nějaká byla, tak kde jinde, něž na stavbě takového obřího díla.Autore, vrat se do hrobu!!!Rv!!

+2/0
29.12.2011 6:39

jxd

Re: Mně zase fascinují ty omšelé

spíš do jeslí :-)

0/0
29.12.2011 11:23

Konstrukter

Re: Mně zase fascinují ty omšelé

Stát to 40 let uměl? A jak se to stalo, že ten náš stát byl po těch 4 letech umu ekonomicky na dně a přežily jen ty podniky, které se po revoluci co nejrychleji zprivatizovaly západnímu vlastníkovi?

Ty podniky, které jste vyjmenoval Škodu Plzeň, ČKD, Zbrojovku Brno, Hutě a také doly si stát v 90. letech nechal a podle toho taky dopadly - buď krachly nebo téměř krachly a zachránila je jen urychlená provatizace.

0/0
29.12.2011 13:33

Lev--z___Rožmitálu

dnes se staví jen to

na čem se dá snadno nakrást

například dálnice v kvalitě že by v německu ani nebyly zkolaudovány:-P

0/0
29.12.2011 1:28

Qíteček

Je to možný?

Čumím do diskuse, a samej bolševik... :-/

+3/0
29.12.2011 1:05

Lev--z___Rožmitálu

Re: Je to možný?

bolševik - člověk neuznávající svobodnou diskuzi a potlačující opačné názory

takže ses zařadil sám:-P

+2/0
29.12.2011 1:29

překladatel do reality

Re: Je to možný?

Vaše prolhaná pseudodefinice slova "bolševik", kterou se tu skuteční emeritní bolševici jako vy kočičko neustále ohánějí je naprosto bezcenný pokus demagogova mozku. Bolševik je buď člen VKS(b) a jejich nástupnických a podřízených stran, nebo adherent jejich ideologie.

+1/0
29.12.2011 2:08

zrušený3x

Re: Je to možný?

Proč? Ten kdo se této stavby zatává je bolševik? Víš vůbec kdo to byli bolševici? Jsi hloupý a nadutý nicneuměl.

0/0
29.12.2011 8:11

Bjorn Ole Klaksson

Ač nejsem levičák,

tak musím konstatovat, že republika postavila (státní prachy) a nyní vlastní indickej majitel (za mrzký peníz pro slunce jasné a oplakávané VH a jeho následovníky).....jdu EU

+6/0
29.12.2011 0:19

Qíteček

Re: Ač nejsem levičák,

Běž. Jakej to mělo smysl stavět? Eště z prostředků, ukradených Rothschildům... To fakt máte s čím machrovat.

EU si vem na cestu.

0/0
29.12.2011 1:13

Lev--z___Rožmitálu

Re: Ač nejsem levičák,

za znárodnění podniků zahraničním vlastníků se platilo pěkně natvrdo ve zlatě takže zklapni;-)

+1/0
29.12.2011 1:36

překladatel do reality

Re: Ač nejsem levičák,

Žvaníte jako vždy, koťátko - MĚLO SE, jenže zaprvé došlo k předem velmi dobře připravenému podhodnocení majetku a zadruhé ani tak nebyly všechny tyto resty za UKRADENÍ majetku bolševiky vyrovnány.

0/0
29.12.2011 2:05

hafusak2

Re: Ač nejsem levičák,

Byly vyrovnány úplně všechny, proto se také po plyšáku z ciziny nikdo nemohl hlásit o restituce. Také tam nebylo žádné podhodnocení ani za válečná poškození. Buď o tom vůbec nic nevíte, nebo si vymýšlíte abyste si mohl plivnout. Ubohé.Rv

+2/0
29.12.2011 9:55

anellus

Re: Ač nejsem levičák,

Je pravda, že socialistické Československo za znárodněný majetek zahraničních vlastníků zaplatilo do posledního haléře a  ještě výnosy a úroky z výnosů a úroky z úroků.  To byla totiž podmínka aby nám Spojenci  vrátili malou část našeho zadržovaného měnového zlata (bylo v podstatě ukradeno Británií), což se po dlouhých průtazích někdy počátkem 80-tých let i stalo. Již dříve tripartitní komise vrátila asi šest tun a roku 1982 po dlouhých peripetiích dalších 10 tun mincí.  Socialistický stát nashromáždil celkem 102, 425 t zlata, díky obchodu se SSSR, který zčásti platil i zlatem.

0/0
20.1.2012 17:16

překladatel do reality

Re: Ač nejsem levičák,

Státní prachy získané ukradením nejprve výrobních prostředků jejich majitelům a pak úspor státním bankrotem zvaným "měnová reforma".

0/0
29.12.2011 2:06

Kidkid

Re: Ač nejsem levičák,

Stejně majitelé zisků dosáhli okrádáním dělníků, tak jsme si jen vzali co nám patřilo. A majitelé mohli být rádi, že vyvázli holým životem. Kdybychom byli jako Němci za 2. světové války tak majitelé by byli popraveni s celými rodinami.

+2/0
29.12.2011 6:05

Qíteček

Re: Ač nejsem levičák,

Jste hnusní zloději, sám jsi to napsal.

(Chybí tady blicí smajl)

0/0
29.12.2011 10:40

Konstrukter

Re: Ač nejsem levičák,

8-o

Doufám, že to je ironie... protože jsem naivně věřil, že takové individua už neexistují...

0/0
29.12.2011 13:49

fouly

Zbytečné stavby,

pro které nebyly ani potřebné suroviny, v Čechách byl vždy důležitější lehky,obuvnický a textilní průmysl a strojírenství!Ocel se vždy dovážela ze zahraničí!

0/0
29.12.2011 0:12

lapac

Re: Zbytečné stavby,

NHKG se nestavela v CECHACH...

+1/0
29.12.2011 7:26

Konstrukter

Re: Zbytečné stavby,

V Čechách možná.

Nicméně k výrobě oceli potřebuješ uhlí a železnou rudu, je jen minimum míst na světě kde se těží obojí, drtivá většina hutí je buď tam kde se těží uhlí nebo tam kde se těží železná ruda a to druhé co tam není se dováží.

Ocel se nedovážela vždy ze zahraničí. Hutě a hamry byly v zemích koruny české od středověku, "velko"průmyslově se u nás železo a ocel vyrábí od začátku 19. století, čili je to  přesně naopak výroba železa a oceli má u nás dlouhodobou tradici a je to pro české země stejně tradiční obor jako strojírenství a textilní průmysl.

0/0
29.12.2011 13:55

hafusak2

Teda redaktore, z toho kouká kádrový hrb.

Je přece všeobecně známo, že bolševici všechno co měli jen ukradli a zdevastovali a nic neudělali - a Vy tady najednou tvrdíte opak, to asi půjdou penízky dolů.;-D

+6/0
28.12.2011 22:34

BMG

Re: Teda redaktore, z toho kouká kádrový hrb.

Proč? Ukázat jak nesmyslně komunisti vyhazovali státní peníze až dovedli stát v roce 1953 k bankrotu? (protože měnová reforma v podobě z roku 1953 nebyla nic jiného než státní bankrot).

0/0
28.12.2011 23:29

Barbucha_the_bearspook

Re: Teda redaktore, z toho kouká kádrový hrb.

Nojo, ale až za pět let! To nebylo hned, celých pět let budovali ten socialismus, ten pravý stalinistický. A co nám díky tomu zůstalo. Nějaký trapný státní bankrot nemůže nikdy vymazat výdobytky dělníků spolu s rolníky. Pochopitelně, že tehdy bez pracující inteligence.

0/0
28.12.2011 23:41

Najdete na iDNES.cz