Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chtěl vést národ, místo toho dal Quisling jméno zradě a kolaboraci

Vidkun Quisling. Jméno, které se stalo synonymem pro zrádce a kolaboranta. Jméno Nora, který toužil být norským vůdcem, a zaprodal se proto nacistům. Jméno člověka, který pro splnění svých tužeb nechal trpět svůj národ. Jméno, které symbolicky startuje seriál dokumentů nazvaný Kolaborovali s nacisty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

opinen

Pro antibenešovce

E.Beneš měl těžkou situaci,jak v r.1938 tak v r.1948.jestli mohl udělat více,těžko říci,rád bych viděl zdejší pseudopravicové pisálky na jeho místě.Tvrdíte,že Beneš nás vydal Stalinovi,a že je zodpovědný za zlodějnu zvanou znárodnění,proč,ale berete ohledy na Quislinga,který s Hitlerem spolupracoval dobrovolně,čímž,mj.zavinil i smrt některých norských Židů,divím se,že se neozvali zastánci Židů,když tu někteří začali hájit Quislinga.Beneš byl ke spolupráci s tehdejším SSSR donucen,jednak to byl starý nemocný člověk,KSČ měla ve společnosti obrovskou autoritu a velmoci uznaly,že naše republika spadá do sovětské sféry vlivu.Quisling spolupracoval s Hitlerem dobrovolně.

0/0
2.1.2012 20:40

Sharpe

Re: Pro antibenešovce

Benes byl stary a nemocny, po mrtici a presto neodstoupil i kdyz videl ze na to nestaci, byla to jeho povinnost, jenze on chtel zustat presidentem za kazdou cenu i kdyz to znamenalo se spolcit s dablem A po komunistickem puci a uchvaceni vlady zustal a dovolil komunistum abu se schovavali za jeho jmeno.Mimochodem Hacha byl take stary a nemocny a nemohl nic delat a Benes ho nechal zavrit

0/0
2.1.2012 22:17

opinen

Re: Pro antibenešovce

Proč,když kritizujete Beneše,nekritizujete Háchu?Jistěže byl v nezaviděníhodné situaci,ale měl,pokud bych se na to koukal Vašim pohledem ,odstoupit,koukám se na to ale svým pohledem,a tvrdím,že jak Hácha tak Beneš byli ve složité situaci,proto nebudu nikoho z nich vinit.Když čtu zdejší příspěvky,tak docházím k názoru,že máte stejně černobílé názory jako bolševici,sice opačné,ale i tak špatné.To,že bolševici Háchu nesnášeli,neznamená,že budeme tvrdit,že se nedopustil chyb,a že když se Beneš nechal komunisty zneužít,tak to neznamená,že budeme o něm mluvit jako o zločinci.Nejsem proti kritice Beneše,ale 90% "pravičáků" jej hystericky nesnáší a na Háchovi chyby nevidí.Pravda,ale bývá někde uprostřed.

0/0
3.1.2012 13:47

Vosta Jindra

Re: Pro antibenešovce

Beneš byl chronicky neschopný a nikdy se neměl stát prezidentem. Masaryk už před smrtí věděl, že Beneš je prezident mizerný. V roce 38 to bylo těžké, ale nemusel odstupovat a když odstoupil, tak si to zase rozmyslel, že je to vlastně neplatné. A Stalin jen využil jeho narcismu, takže mu skočil na špek se vším všudy a uzavřel - přes varování Poláků a Britů - smlouvu se SSSR v roce 43. Třetí republika po roce 45 se vší svojí ostudností a namnoze bezprávím byla do značné míry jeho dílem. A to, co předvedl v roce 48, už ani za komentář nestojí. Je to postava tragická, v tragické době, nechci ho soudit lidsky. Ale jako státník jen a jen selhával.

0/0
3.1.2012 14:21

opinen

Re: Pro antibenešovce

Tak jistě,že Beneš není bez viny,ale v době 2.s.v. vytvořil exilovou vládu,jež podporovala odboj.Hácha odboj nepodporoval,ano byl ve velmi složité situaci,pak měl ale odstoupit nebo neměl funkci prezidenta přijímat,ale to všechno je na diskusi.Mě spíše vadí to,že zdejší pseudopravicoví diskutéři si vytvářejí názory na základě toho,co řekli a říkají bolševici.

0/0
3.1.2012 20:24

JÚLlNEK.ŠÍŠAL

Re: Pro antibenešovce

A co když je někdo antibenešovec i antiquislingovec, jako já?

0/0
2.1.2012 23:37

opinen

Re: Pro antibenešovce

Já si myslim,že Quisling a Beneš se nedají srovnávat.

0/0
3.1.2012 13:35

Taras Bulba

Výmluvná ukázka

Takové Norsko, ale i další evropské státy přelomu 30. a 40. let minulého století, jako je Finsko, Dánsko, Belgie nebo Holandsko, jsou více než výmluvnou ukázkou toho, jak dopadnou státy, které chtějí být "neutrální". Když se takové státy stanou součástí plánu nějakého gaunera ze sousedství nebo mu budou stát v cestě další expanze, tak jim je nějaká neutralita na dvě věci.

To jen tak jako připomenutí pro ty naivky, kteří by rádi, aby dnešní Česko bylo neutrální zemí, která nepatří do sféry vlivu ani Ruska ani USA.

0/0
2.1.2012 18:24

silný kuřák

Re: Výmluvná ukázka

Ta vlna příklonu k neutralitě byla dána děsivými zkušenostmi z 1. sv. války, a jako taková je pochopitelná. Srovnávat to s dnešní dobou je trochu mimo, protože poválečný vývoj vede občany k pocitu, že následná válka by byla střetnutím velmocí, na které menší státy nebudou mít vliv. Tak bych jim to tak nevyčítal....

0/0
2.1.2012 18:36

JÚLlNEK.ŠÍŠAL

Re: Výmluvná ukázka

Srovnávání s dnešní dobou je na místě, protože se opakují stále stejná naivní schémata. Tehdy byl hlavní důvod k "neutralitě" především nedráždit Hitlera (jak se záhy ukázalo - houby platné), dnes je to především nedráždit Rusáka (stavbou radarů a dalších obran nebo přibírání dalších států do NATO). Kdykoli v historii chtěl někdo být takto naivně neutrální a hodný (prostě nedráždit gaunera), splakal nad výdělkem. Abych uvedl čerstvější příklad, tak třeba Kuvajťané svého času nechtěli příliš dráždit Saddáma tím, že by stavěli nějaká významnější opevnění na hranicích s Irákem, nedejbože že by třeba posílili či zmodernizovali své tankové jednotky. Ne že by se díky tomu Saddámovi dlouhodobě ubránili, ale mohli aspoň vydržet do zásahu Amíků a mohli si tím pádem ušetřit pětiměsíční okupační teror, zapálená ropná pole a škody za desítky miliard dolarů v podobě Irákem dosud nesplacených reparací.

+1/0
2.1.2012 23:29

jana58

A neměl snad Quisling pravdu ?

"Ve dvacátých letech pracoval pro Společnost národů na Ukrajině, kterou postihl hladomor. V té době přijal názor, že za tuto obrovskou tragédii může komunismus."

Chcete snad zpochybňovat , že za hladomor na Ukrajině může bolševické politbyro, které hladomor samo vybolalo.

RvRvRv

+7/0
2.1.2012 15:47

Natramn

Re: A neměl snad Quisling pravdu ?

přesně tak. naprosto neskutečné Rv

0/0
8.2.2012 18:45

zlomená lopata

Myslím, že co se týče

kolaborantů, tak nikdo nemá na bývalou ČSSR. Kolik jenom při...... soudruhů podepsalo souhlas se vstupem cizích vojsk! A vášnivé polibky Husáka a spol.s Brežněvem a spol.? Pořád ještě k blití!

+2/0
2.1.2012 14:26

Generál Ugarte - inmortal

Re: Myslím, že co se týče

No jo no, ale u nás to bylo tolik lidí, že nikoho ani na vteřinu nenapadlo je za to trestat.

0/0
2.1.2012 14:28

silný kuřák

Re: Myslím, že co se týče

Proto je také programově zamlčována úloha F. Kriegla.... Máme špatné svědomí....

+1/0
2.1.2012 14:30

nibor

Re: Myslím, že co se týče

Je nějaké srovnání s jinými kom.státy?

0/0
2.1.2012 14:37

Generál Ugarte - inmortal

Re: Myslím, že co se týče

"Jako odvetu za zápalné láhve sovětské pancéřové jednotky rovnaly se zemí domy, ze kterých docházelo k útokům. Rusové pusošili celé čtvrti, o kterých se domnívali, že se tam skrývají povstalci. Tímto způsobem byly zničeny stovky domů, především v dělnických čtvrtích - kolébce povstání."

"Rozhlížíme se: ani jeden dům válka neušetřila. Každý má mohutnou díru - nejčastěji na úrovni prvního nebo druhého patra. [...] Další stopy bojů nacházíme na silnici. Každých několik desítek kroků straší černá hromada železa - zabitý tank. Několikrát narážíme na zničené kaťuše...     Když se vracíme z Csepla, projíždíme již téměř centrem s ulicemi Feren körut a Üllői ut. Tady je pohled ještě horší: všechny domy spálené nebo zničené, vozovky vyvrácené naruby, smrad, prach, úzké stezky, které jsou vyšlapané mezi ruinami... Ale takový pohled my známe. Je to Varšava 1944. Dobyté město."

0/0
2.1.2012 14:41

silný kuřák

Re: Myslím, že co se týče

Ono asi dobývání měst za pochodu dům od domu nemůže mít jiný výsledek....Dokonce ani v dnešní době nejsou vymyšleny postupy, které by byly schůdnější.

0/0
2.1.2012 14:57

nibor

Re: Myslím, že co se týče

?? A pak tam nebyla komunistická strana s masovým členstvím?

0/0
2.1.2012 15:18

Venn22

Názor

Stalin byla krvežíznivá gruzínská bestie. Je také pravdou,že Norové byli ochotnější bojovat ve Finsku v zimní válce než na východní frontě v době něm. vpádu do SSSR. Je také škoda,že se tu nepíše o hrdinství norských partyzánů ,kteří zabránili Hitlerovi vyrobit atomovou bombu. O této akci se tady bohužel moc nikde nedočtete také jako o zbabělosti Švédů, kteří Němcům umožnili používat železnice v době opěrace Weserubung a také se ve Švédsku vyráběly ponorky pro Kriegsmarine...nehledě na fakt,že Švédsko bylo oblíbenou odpočinkovou destinací pro vojáky Wehrmachtu regenerujících se po bojích v Sovět. Svazu. Quisling byl zrádce o tom není pochyb,ale měl ruskou manželku...bohužel se to v článku neuvádí...Operace Weserubung bylo úspěchem Hitlera,ale co se týče Kriegsmarine to bylo Pyrrhovo vítězství.

+1/0
2.1.2012 13:55

Domitianus

Re: Názor

jejich sabotáž transportu těžké vody nijak neovplyvnila vývoj německé atomovky. Zbytečná akce amateru. Ale hezky se to čte, to uznávám. Zato francouzský, holandský, slovenský a ruský odboj byl znát a dělal škody.

0/0
2.1.2012 14:00

hafusak2

Re: Názor

Akorát to, že bez dostatečného množství těžké vody byl výzkum ještě dlouho omezen jen na laboratorní podmínky a nebylo možné včas udělat velký fukční reaktor. Jo jo, zbytečná akce amatérůRv;-D

+2/0
2.1.2012 14:07

jupp

Re: Názor

Bez tezke vody museli Manfred von Ardenne a Otto Hahn zkusit jinou cestu. Asi by to naciste tak jako tak nestihli, ale kdo tehdy mohl vedet, jak dlouho jeste valka potrva?

No jasne, WLS Churchill se Vas nezeptal!

0/0
2.1.2012 14:45

silný kuřák

Re: Názor

Narazil jste na podstatnou závadu podobných seriálů.... Články jsou koncipovány tak, aby podpořily již předem daný výsledek. Zhusta potom postrádá úplné a objektivní informace... S Vaším příspěvkem nelze než souhlasit...

0/0
2.1.2012 14:07

Já rád játra

Re: Názor

Svedsko behem operace Weserubung (prepadeni Danska a Norska) nikoho nikam neprepravovalo, to az mnohem pozdeji a v dost omezene mire.

0/0
2.1.2012 14:50

Sharpe

Re: Názor

No oni Svedsku vytykaji, ze misto obsazeni Nemeckem zvolilo neutralitu

0/0
2.1.2012 19:01

Domitianus

hm

kdyby v česku po válce popravili všechny kolaboranty s nazi, tak je vás tu 8. Schválně píšu "vás", protože naši taky fachčili v muničce. A pak 48 hodin před podpisem kapitulace HRDINNE povstali proti věčnému nepříteli ;-D;-D

0/0
2.1.2012 13:54

nibor

Re: hm

To by museli popravit skoro všechny z okupovaných států. A co se povstání týče, 5.5. ještě nikdo nevěděl, že to za dva dny necisti zabalí.

0/0
2.1.2012 14:08

pettyo

Re: hm

V Česku všichni kolaboranti skončili jako spolupracovníci Stb.

0/0
2.1.2012 14:10

Sharpe

Re: hm

Kdyby popravili vsechny  kolaborandy tak by se komunisticka strana pripravila o cleny, tak blbi nebyli.

0/0
2.1.2012 19:02

LimonadovyJoe03

S tím komunismem měl úplnou pravdu.

+3/0
2.1.2012 13:32

silný kuřák

Aniž bych chtěl kohokoli omlouvat,

je nutno vzít v úvahu, že obsazení Norska lze hodnotit jako porážku Britů, kteří měli zálusk na totéž a na straně Němců velel mimořádně schopný důstojník... Norského krále pronásledoval přes značnou část Norska a Britové měli plné ruce práce, aby vůbec neskončili drtivou porážkou v této oblasti, což vzhledem k převaze Britů na moři bylo docela zajímavé... Kdoví, s jakými ambicemi Quisling přijal v takové situaci svou úlohu....

+1/0
2.1.2012 13:13

hafusak2

Re: Aniž bych chtěl kohokoli omlouvat,

Na britské straně to byla hlavně neochota dohodnout se na společném akceschopném velení všech britských, francouzských, polských a norských jednotek.

0/0
2.1.2012 14:03

silný kuřák

Re: Aniž bych chtěl kohokoli omlouvat,

To ano, ale výsledkem bylo, že asi o tři dny to Němci stihli.

0/0
2.1.2012 14:10

bk89322

Re: Aniž bych chtěl kohokoli omlouvat,

Kazdopadne, v anglictine se ted pro kolaboranta a zradce pouziva slovo "quisling".

0/0
2.1.2012 14:25

jupp

Re: Aniž bych chtěl kohokoli omlouvat,

Ve skandinavskych jazycich a v nemcine take. Pokud si vzpominam, ve francouzstine tak pred 30 lety bezna nadavka.

0/0
2.1.2012 14:40

antisystemový

No a?....

U nás byla taky jedna kolaborantská rodina a přesto jejich povedený synáček dostal zpět majetek na který podle Be.dekretů neměl nárok.

+3/0
2.1.2012 12:07

pettyo

Re: No a?....

Placáš nesmysly.

+5/0
2.1.2012 12:24

královna z horní dolní

Re: No a?....

Taklé si myslím!Něco podobnného je,jedna paní povídala!;-D

0/0
2.1.2012 12:32

ELAPHURUS

Re: No a?....

Je to tak na 3 hodiny http://www.osud.cz/sites/default/files/obcan_havel.pdf

0/0
2.1.2012 13:22

antisystemový

Re: No a?....

Komu tykáš ty hrudo?Radši se nauč něco z dějin ať víš ,ne jen to co ťi řeknou v televizi.

0/0
2.1.2012 13:25

pettyo

Re: No a?....

Bolševickým nokům zásadně tykám.

+1/0
2.1.2012 14:10

antisystemový

Re: No a?....

http://axis.yw.sk/verejne/otvoreny-dopis-havlovi.pdf

0/0
2.1.2012 13:30

Johny_S

Re: No a?....

A co jste s tím majetkem podnikli?

0/0
2.1.2012 13:51

OXPAHKA

Hlad na Ukrajině tehdy zavinilo nebývalé sucho a neúroda

+4/0
2.1.2012 11:50

KOČÍ -> jenom přesmyčka ÍČKO

Re: Hlad na Ukrajině tehdy zavinilo nebývalé sucho a neúroda

jasně.. a já myslel že vy dokážete poručit i větru a dešti.. :-/

+2/0
2.1.2012 12:07

pettyo

Re: Hlad na Ukrajině tehdy zavinilo nebývalé sucho a neúroda

Právě že ano. Pak už stačilo aby NKVD zavřela hranice a na Ukrajinu se nedostal ani klas obilí.

+3/0
2.1.2012 12:25

Milan ,důchodce

Re: Hlad na Ukrajině tehdy zavinilo nebývalé sucho a neúroda

Největší problém komuniastů je ,že mají sucho v mozcích a neůroda v nich je neustále!Co nemají,to ukradou,kde je dobře,tam se nasmolí,co se jim na první pohled nelíbí,to zničí a ještě to svedou třeba na ubožáka,kde je čisto,tam nase..u!:-P!!

+4/0
2.1.2012 12:27

Generál Ugarte - inmortal

§ 261a

Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

+6/0
2.1.2012 12:40

Johny_S

Re: Hlad na Ukrajině tehdy zavinilo nebývalé sucho a neúroda

A proč vlastně Rudá armáda obsazovala hranice Ukrajiny a zabíjela lidi, kteří odtud chtěli uniknout? Pro bránila dovozu potravin?

+1/0
2.1.2012 13:54

Najdete na iDNES.cz