Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Studenti vzali cepy do rukou a vyrazili na ministerstvo

Asi stovka lidí, převážně studentů a pedagogů, přišla demonstrovat proti reformě vysokých škol. Ministerské návrhy jsou podle nich nekoncepční a škodlivé a snaží se omezit svobodu škol. Studenti se také pokusili oblepit budovu úřadu svými vzkazy, to ale zatrhla ochranka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vodnicivcechach2

budou studovat jenom protekcni?

jim nestacila plzen? jj, dobre to vedou :-/ Rv

0/0
5.1.2012 17:57

sweepy

..

A pak všichni budeme mladí a perspektivní a bude to báječné! A nedemonstrovalo se pouze proti školnému, ale to byste se musel zajímat i o něco jiného než o sebe.

0/0
17.12.2011 8:52

špekovatec

čím dříve bude školné tím lépe ale s tím musí přijít

taky snížení státních příspěvků a především významné přiškrcení projektů. Protože tam "bádají" nad nesmysly a dostávají na to statisícové a milionové granty.  90% nesmysly a nepoužitelné do praxe.

0/0
15.12.2011 11:30

vodnicivcechach2

Re: čím dříve bude školné tím lépe ale s tím musí přijít

ty vubec nezvladas rozdil mezi zakladnim a aplikovanym vyzkumem. taky nezvladas smysl vs. rek bych stejne jako ta tvoje vudci banda Rv

0/0
5.1.2012 17:56

Johny_S

Školné mi nevadí,

pokud bude kompenzováno systémem prospěchových stipendií. To by znamenalo, že školné zaplatí pouze flákači. Více mně však vadí ztráta autonomie vysokých škol. Akademická obec se vždy těšila vysoké autonomii, potlačil ji až komunistický režim, euforická 90. léta ji navrátila, ale posledních 10 let všechny vlády postupně utahují šrouby.

0/0
15.12.2011 9:25

Johny_S

Re: Školné mi nevadí,

Musím ale přiznat, že Dobeše považuji za neschopného blbce, takže dokud tam bude on, budu proti jakékoli reformě, které je on autorem.

+1/0
15.12.2011 9:32

bojovnik2

Ještě jste to nepochopili?

Tito vládnoucí sprosťáci nepotřebují vzdělaný národ, potřebují masu ovladatelných, zadlužených lidí, aby obnovili feudalismus a výhledově otroctví.

+4/0
15.12.2011 6:36

in_vino_veritas

Co opravdu nepochopím

jak je možný, že tady zadarmo studují kvanta čobolů, z nichž většina tady stejně nikdy pracovat nebude. Chtěli samostatnost, tak se vším všudy! Jakby nestačilo, že musíme živit jejich cigánstvo.

+1/0
14.12.2011 21:17

2Mac7

10.000 za semestr

to není nic tak strašného

0/0
14.12.2011 21:07

parlost18

Re: 10.000 za semestr

Pro spoustu rodin to bude hodně. Navíc to je startovací cena. Jakmile jednou vypustíte draka z klece, začne si dělat, co se mu zlíbí. Začne se na 10ti tisících a než se rozkoukáme bude to 100 tisíc. A pak budou všichni blbě čumět, že státní rozpočet je pořád v mínusu, univerzity dále nejsou schopny vyplivnout vyšší procentu schopných absolventů, jen tu zázračně zbohatne pár "podnikatelů" nebo se to zcela někde ztratí. Část dluhu státního rozpočtu (dluhu, který neudělalo školství ale spíše podivné zakázky, podpora alternativních zdrojů energie, šrotovné či sociální podpora tam, kde není třeba) se tak předistribuje mezi lidi - o nic jiného zde nejde. Je to prostě jen další způsob, jak z našich kapes vytáhnout nějaký ten peníz. Nikomu to neprospěje - jen banky si už mnou ruce. Už téměř vyčerpali trh půjček, což dokazuje jak se rvou o klienty a nyní politici vytváří další zlatou žílu už tak přežranému bankovnictví. Bohužel, časem lidi začnou krachovat.

+6/0
14.12.2011 21:25

2Mac7

Re: 10.000 za semestr

Je to prostě jen další způsob, jak vytáhnout z našich kapes další peníze.......lidi začnou krachovat. To ale jasné už delší dobu, žádná novinka. Proč k tomu odborníci z VŠ mlčeli a mlčí ( většina ) ?

0/0
14.12.2011 22:55

parlost18

Re: 10.000 za semestr

Jak víte, že k tomu mlčí? Myslíte si, že politika se děla v diskusních pořadech v televizi? Politika se dělá za zavřenými dveřmi. Já se toho sice neúčastním, protože jsem na začátku kariéry, ale vím, že běžně probíhají jednání se zástupci vlády. Mnoho profesorů po léta veřejně kritizuje to, co se ve školství děje. Takže nemáte pravdu. To, že něco není v televizi ještě neznamená, že se nic neděje. Telka se soustředí na skandály, vzájemné urážení politiků, stávky apod. To co tam najdete jsou buď průsery nebo PR, ne politika. Každopádně možná máte zčásti pravdu, že se nedělá dost a hlavně asi není zcela jednota.

0/0
14.12.2011 23:08

Lev___z___Rožmitálu

studium VŠ

platí dnes za jedinou cestu jak se dá dostat k vysokým příjmům a přitom se nezadlužit

proto tahle šaráda s odloženým školným na dluh

aby pro příště každý kdo se chce mít o něco lépe měl na krku svůj dloužek:-)

0/0
14.12.2011 19:15

mirek103

diplom

diplom neznamená vyší příjem nebo lepší práci. Jelikož leze z VŠ vícero lidí i z různých oborů kde práci neseženou (třeba antrpologie) tak zapomeňte na vysoký plat a i uplatnění v oboru. Jsou samozřejmě perspektivnější oboro jako IT, nebo lékařství, ale ani to pokud nejste dobří neznamená horentní platy. Solidní peníze se dají vyděůlávat i bez VŠ jen se musí začít v oboru kde peníze jsou.

0/0
14.12.2011 18:22

parlost18

...

Jako vysokoškolský pedagog souhlasím s těmito výtkami. Zvláště školné mi leží v žaludku, protože je mi jasné, že další generace prostě už další zadlužení neunese, nemluvě o tom, že dnes diplom nemá valnou hodnotu.

No a k poznámce pana Klause: docela by mě zajímalo, kolik on připlácel za studium. Nejedná se o parazitování. Je to příprava nové generace. To by mladí mohli říci, proč já bych měl platit na současné důchodce, když stejně nic nedostane a musí si ještě sám spořit (pokud se vůbec důchodu ve zdraví dožije). Navíc, dneska to je deset tisíc, zítra to bude sto -stejně jako v jiných zemích. Jsou i jiné cesty jak z vysokých škol dostat lemply, kteří si prodlužují mládí. Další vládní produkt na kterém se budou přiživovat banky. Hlavně všude apeluje na to, aby se lidé a státy nezadlužovali. Zadlužený stát svými vlastními chybami a podporou neschopných firem (viz šrotovné) nyní bude likvidovat schodek rozpočtu tím, že zadluží mladou generaci. A co až ona přestane být platbyschopná?

+11/0
14.12.2011 18:05

parlost18

Re: ...

Ano, máte pravdu v tom, že vysokoškolské studium degradovalo. Jenže na to jsou jiné léky. Pod mediální masáží a masáží politiku si spousta lidí myslí, že když se zavede školné, tak půjdou studovat jen géniové a že se rapidně zkvalitní výuka. To je volovina. Trh se inflaci titulů dávno přizpůsobil a tudíž je požaduje na většinu pozic, což z něj činí nutnost. Co se týče kvality výuky, ta se nezvedne, protože neočekávám, že by poklesl počet studentů a hlavně kvalita výuky není odvislá od peněz, ale od lidí. Ty nejšpičkovější nezaplatíte ani když bude školné a i kdyby ano, tak tito lidé často neradi učí a studentům se nevěnují. Kdyby namísto školného zavedli například to, že se školy budou hodnotit dle počtu studentů umístěných ve firmách daného oboru dejmetomu do jednoho roku s příslušným platovým ohodnocením. To by sakra zkvalitnilo výuku. Je nutno selektovat na výstupu a v procesu, ne na vstupu. Studenti nejsou materiál, ale živí tvorové, který se může zkvalitnit.

0/0
14.12.2011 20:41

kOBLICH

Re: ...

Jestli na vysokých školách učí takoví jako vy, pak chápu že: "... dnes diplom nemá valnou hodnotu."

+1/0
14.12.2011 18:10

Psychorův klon

Re: ...

a ty jsi klasický prodokt ekonomky se zaseknutým drápkem v peněžním ústavu.

+1/0
14.12.2011 20:06

parlost18

Re: ...

škoda, že jste nenapsal proč - možná bych pak mohl reagovat

+4/0
14.12.2011 20:44

Vlastíček

Re: ...

Neučíte zde? http://www.stream.cz/uservideo/527529-studoval-jsem-fle

0/0
14.12.2011 18:16

Vendy83

Re: ...

Studovala jsem v USA, kde se na nejprestižnějších univerzitách platí nemalé školné, místní (jako my cizinci) si tam na vzdělání berou půjčky, pracují...a to vše jen proto, že vědí, že za své peníze dostanou kvalitní vzdělání (na rozdíl od kvality na našich VŠ - alespoň soudě podle mé zkušenosti). Když to funguje tam, proč by nemělo i zde? U nás zatím bohužel spíše platí, že "kdo to neumí, ten to učí" a podle toho to taky vypadá...

0/0
5.1.2012 17:29

parlost18

Re: ...

A vy si myslíte, že zavést školné je cesta k zavedení kvalitní vyuky. To je holý nesmysl. Stát se jen zbavuje další věci, kterou historicky zabezpečoval. Já osobně sice ve spojených státech nestudoval, ale co mám reference, tak i tam začínají mít problémy s hledáním zaměstnání i studenti prestižních škol (ale nijak jsem to neověřoval). Víte problém je právě v tom, že zatímco v USA se lidem ta investice zhodnotí, u nás ty lidi jen zadluží. V tom je ten problém - v hodnotě, kterou si lidé kupují. Další věcí je vaše formulka "když to funguje tam, proč by nemělo tady". Ono totiž ne všechno se dá implementovat všude, popř. je nutná zprávná implementace a ta opravdu nezačíná zavedením školného.

Ono občas opravdu platí "kdo to neumí, ten to učí", ale na druhou stranu také platí "kdo to umí, neumí učit". Ač nemám iluze o schopnostech vysokoškolských pedagogů, určitě jsou mezi nimi i dobří.

0/0
5.1.2012 18:36

Huckelberry Švédd 6

muheheh ...

klasický případ .... absolventka filosofické fakulty se živí jako zpěvačka  .... no a proč ne, když škola byla zadarmo, že ?? .... kdyby si ji měla částečně zaplatit, tak by se asi dala do zpívání hned a daňový poplatník by ušetřil :-/

0/0
14.12.2011 18:00

parlost18

Re: muheheh ...

problém je, že školství neodráží pracovní trh, to však školné nevyřeší - školné situaci jen zhorší, a škola není zadarmo, jak se mnohým může zdát - jednak je tam mnoho položek, které studenti musí platit a jednak existují další náklady jako ušlá mzda - spočtěte si o kolik přijdete na ušlé mzdě za pět let a klidně do toho můžete započítat různé studentské brigády a zjistíte, že se jedná o stotisícové částky. Pamatuju, že když já sjem vycházel školu, měl jsem holou řit, mí spolužáci, co nešli na výšku už měli domy, auta a rodiny a zavedený život. Příští vysokoškoláci budou mít navíc ještě dluhy.

+2/0
14.12.2011 18:09

Huckelberry Švédd 6

Re: muheheh ...

ovšem toto je jediná cesta, aby se vysoká škola stala opět elitní záležitostí .... dnes studují studenti i 2-3 školy současně ...

0/0
14.12.2011 18:12

Psychorův klon

Re: muheheh ...

to se dá řešit i jinak ne?

0/0
14.12.2011 20:30

parlost18

Re: muheheh ...

To ale není pravda. Víte, já si pod vlivem různých ekonomických knih také dlouho myslel, že školné vyřeší tyto problémy. Ovšem o něco širší rozhled (nejen ten ekonomický) a hlavně to, že mě osud zavál do tohoto procesu mě přesvědčil o něčem jiném. Vláda prostě jen distribuuje dluhy, které nevznikly ve školství, na občany a říká tomu reforma. My nesmíme začít selektovat na základně školného. Krom toho, že to nepovažuju za dobré, tak na to není stavěna ani naše kultura. Vše se nedá implementovat ze zahraničí. Problém by podle mě vyřešilo, kdyby byly školy odměňovány podle výstupu (kvality produktu - schopného a na trhu práce uplatnitelného studenta). Normální podniky je taky odměňován na základě kvality. Kdyby toto fungovalo, tak by se studenti, kteří by na to neměli, vyselektovali v průběhu studia a neodradilo by to ty, kteří patří mezi chudé (a těch bude čím dál víc). Hodnoťme podle výstupu a ne podle množství vstupu. Hodnotmě kvalitu a ne kvantitu a problém je z velké části vyřešen.

+1/0
14.12.2011 20:52

parlost18

Re: muheheh ...

Krom toho, já budu oponovat ještě jedné věci - nemyslím si, že by škola měla být elitní záležitostí. Samozřejmě, jsou studenti chytřejší a studenti slabší. Jenže mě slabší studenti nevadí - když vidím zájem, tak s něma pracuju a nevěřil byste, jak dokážou "vyrůst", když chtějí. Školy jsou samozřejmě plné těch, kteří se ani učit nechtějí. Ale to školné nevyřeší. To by vyřešilo zpřísnění podmínek. Myslím, že kritériem vstupu mezi elitu by měla být spíše snaha než peníze. A také chci, aby jednou mé děti, vnoučata a jejich děti měli tu možnost jako já - získat vzdělání a s čistým štítěm a pokud možno nezadluženi vkročit do života. Děti by neměli doplácet na chyby svých rodičů a už vůbec ne politiků, které generace jejich rodičů zvolila. :-/

+1/0
14.12.2011 21:05

Lycaonte

Re: muheheh ...

Amen R^

0/0
15.12.2011 11:09

Ať žije Slezsko

Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

+3/0
14.12.2011 17:49

Huckelberry Švédd 6

Re: Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

protože škola je zadarmo ??

0/0
14.12.2011 18:02

Funso

Re: Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

Na soukromých se školné platí, ne?

0/0
14.12.2011 18:14

Ať žije Slezsko

Re: Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

Zaplatí studenti a zaplatí stát. Tak jako soukromým doktorům. Hnus.Rv

0/0
14.12.2011 19:00

2Mac7

Re: Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

Asi ale dostávají méně než školy státní, nebo ne ?

0/0
14.12.2011 21:13

Ať žije Slezsko

Re: Proč soukromé školy dostávájí prachy od státu?

Nevím to přesně, ale asi dostávají stejně.

0/0
15.12.2011 7:27

Kocour-mikes

Školné, je jen další tunel

Musím však souhlasit s potřebou vyšších nároků už pro přijetí na studium (bez zkoušek pouze průměr 1 bez vy-jímek). Jinak absolventi, pokud už vůbec zůstanou u oboru studia v následné praxi, reálné hodnoty často netvoří a zaobírají se víceméně spíše "mlácením prázdné slámy"...takže ta "demonstrace s cepy" byl vlastně zápočet pro praktický život;-D

0/0
14.12.2011 17:46

parlost18

Re: Školné, je jen další tunel

Nechápu, jak se podobné voloviny mohou líhnout v hlavách lidí, čili tvorů, kteří se považují za nejinteligentnější bytosti na planetě. Podmínky přijetí by naopak měli být spíše mírnější - tvrdý by měl být proces výuky. I armáda USA toto pochopila. I do nejtvrdšícho výcviku speciálních jednotek vezmou skoro každého - přijímačky složí skoro každý. Ale pak to začne a lidé začnou odpadávat. Přijímačky tudíž neodselektují talent a tvrdost výcviku udělá špičkový výstup. Kdyby bylo po vašem, nejen že byste dal do rukou středoškolských učitelů obrovskou moc, ale také byste nerespektoval to, že ti děcka jsou ve vývoji. To, že má někdo špatné známky z dějepisu ještě neznamená, že nebude excelentní ajťák. To, že někoho nebaví se učit básníky neznamená, že jednou nebude skvělý lékař. Cestá vzdělávacím procesem mnoha renomovaných vědců byla značně klikatá (Einstein, N. Bohr, J. Nash).

+1/0
14.12.2011 21:18

DAVIDIANUS

Ale vždyť studentské volby nanečisto.................

dopadly hrozně dobře.....:-)

+1/0
14.12.2011 17:45

2mmmm_2

Re: Ale vždyť studentské volby nanečisto.................

přímo výtečně...

;-D

0/0
14.12.2011 20:12

999666999

Sakra není lepší myslet u voleb

;-D;-D;-D;-D;-D

+1/0
14.12.2011 17:44

Rotutrumb

klaus se opět hluboce mýlí

studium zdarma je dobrá věc, problém však je, že stát se topí v dluzích a nemůže si dovolit ho platit. Nemajetným nezbyde než se zadlužit a mnohé talentované studenty to odradí.

+1/0
14.12.2011 17:41

ODSCSSD 5

Re: klaus se opět hluboce mýlí

dobre by to bylo, pokud by toho plno lidi nezneuzivalo....

0/0
14.12.2011 17:56

Pickelstein

Re: klaus se opět hluboce mýlí

dost by pomohlo, kdyby toho nezneužívaly i školy, jedna nejmenovaná univerzita (z těch pseudo)  filtruje studenty po zimním zkouškovém období (nemáš XY kreditů => letíš), student už nemá co na univerzitě pohledávat, ale přesto na něj ještě pár měsíců berou peníze, protože po státu chtějí na něj stále prachy (pokud je student líný osobně ukončit studium)...

0/0
14.12.2011 19:58

Xladi

Re: klaus se opět hluboce mýlí

Pro začátek by stačilo aby stát přestal platit za studium slováků. Je jich tu tolik že by to bylo hodně znát.

0/0
14.12.2011 18:13

Vlastíček

Napadá mě jedna věta ze Simpsnů:

Takže vy jste študentka, jo? Vyštudovali jste cestu na měsíc a mě pořád smrděj nohy...

0/0
14.12.2011 17:35

Lotras rudý peklič český

Re: Napadá mě jedna věta ze Simpsnů:

kdyby vám smrděly jeno ty nohy ;-D

0/0
14.12.2011 20:22

msinner

zadarmo vystudovat a šup za hranice vydělávat pro sebe

To by se studentům líbilo, abychom jim zaplatili super vzdělání a oni pak šli vydělávat za hranice. Osobně znám slováka, který tu zadarmo studuje medicínu a už teď plánuje, kam pak, jestli Německo, nebo Anglie. Nechápu, jak je vůbec tohle ještě možné!? Školné mělo být už dávno.

0/0
14.12.2011 17:33

Vlastíček

Re: zadarmo vystudovat a šup za hranice vydělávat pro sebe

No když ono to máš těžký. Já vyjel v rámci studia pracovat na rok do Rakouska, plat praktikanta (1.200 E čistého, ale to zde bere prodavačka) mi záviděla snad celá rodina. Tohle nedostanu u nás ani jako inženýr. Se mu divíš? Pokud udělám v lednu státnice, tak budu hledat práci jen v zahraničí...

0/0
14.12.2011 17:38

opportunity

Re: zadarmo vystudovat a šup za hranice vydělávat pro sebe

No ty jsi právě jeden z těch, kterým bych to školné naúčtovala.

0/0
14.12.2011 18:04

Vlastíček

Re: zadarmo vystudovat a šup za hranice vydělávat pro sebe

Ding, ding, ding, ding, ding ;-D. Mě to už nestihne, maximálně zatáhnu jeden semestr za 21.700 Kč, protože možná budu prodlužovat. Nechci říct, že školství u nás nemá úroveň, naopak, co se u nás dokáže s tím rozpočtem, jaký máme, je super. Ale ve srovnání s Rakouskem působí české školy jako chudí příbuzní, protože u nás nejsou peníze ani na b.bé závěsy...

0/0
14.12.2011 18:14

Najdete na iDNES.cz