Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školské odbory chtějí na protest proti platům na hodinu zavřít školy

Školské odbory vyhlásily na středu 7. prosince protestní stávku. Vadí jim, že by výše učitelských platů nebyla závislá na délce praxe, ale na rozhodnutí ředitele. Stávka nemá být dlouhá. Podle plánů odborářů by se školy otevřely v devět hodin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petronias1

hmm

Bude to tak, že mladému učiteli dá ředitel 25 tisíc plat (protože ho potřebuje), a učitelovi po 50tce dá 20tku, jelikož ten už nemá kam z kantoroviny utéct - nikde jinde ho nevezmou.

0/0
6.12.2011 19:35

Kopakopa

Tady vůbec nejde o odměňování dobrých nebo špatných učitelů

bez ohledu na počet odpracovaných let, pouze si vláda připravuje předpoklad, aby "ze zákona" byla povinna financovat pouze nejnižší tarifní stupeň platové třídy učitele - učiteli bude možno stanovit plat podle kvality práce, ale škola klidně dostane mzdové prostředky takové, že nebude schopna žádného učitele platit v jiném než nejnižším stupni...

Názorný příklad - učitel sice bude moci mít měsíční plat např. 30 000 Kč, ale škola dostane na všechny učitele v průměru 20 500 Kč - snad si tady dokáže každý sám spočítat, kolik učitelů na škole např. s 20 učiteli reálně dosáhne na možné maximum...

Vše se děje nikoliv s cílem ohodnotit kvalitní učitele, ale plošným snížením mzdových prostředků v příštích letech ušetřit - veřejnosti se řekne, že pokud nejsou ti dobří učitelé dobře placeni, mohou za to "hloupí a neschopní ředitelé", na které bude potřeba poslat ČŠI nebo je rovnou vyhodit (tato činnost jde Dobešovi ze všech nejlépe), a "nepedagogická" veřejnost to opět "sežere i s navijákem"...

0/0
6.12.2011 19:10

FrantaM

Důvod stávky

Já jsem rozhodně pro zrušit odměňování podle tabulek a zavést odměňování podle výkonu.

Taky by to přeci mělo být - jsi dobrý učitel, máš výsledky, dobrou zpětnou vazbu od dětí a rodičů, tak si zasloužíš větší plat bez ohledu na délku praxe.

0/0
6.12.2011 18:09

Marigold

Proč?

Proč učitelé za školskou reformu trestají nás, rodiče malých dětí? Jsme jediní, kdo na stávku doplatí, protože si musíme překopat celé pracovní dopoledne. Děkujeme, páni učitelé. Kdybyste pracovali v soukromém sektoru, už byste byli nezaměstnaní.

0/0
4.12.2011 19:21

Klein Tomas

Re: Proč?

Vždycky to někdo odnese, stěžovat byste si neměla na nás, ale naši vládu a ministra Bobeše - ten za to může!!!!!!!

0/0
4.12.2011 20:31

Marigold

Re: Proč?

Za prvé: nejsem žena, jsem muž, ale to je vedlejší. Za druhé: jakým právem zaměstnanec žvaní managementu do systému odměňování? V případě, že podle učitele odměňuje jeho práci ředitel nesprávně, má možnost podat výpověď a nastoupit na jinou školu, případně do jiného zaměstnání. Všude se píše, jak je nedostatek pedagogických pracovníků, tak v čem je problém? Když já budu mít pocit, že mi šéf nespravedlivě krátí prémie a dává peníze někomu, kdo si to nezaslouží, nebudu stávkovat, ale půjdu si hledat práci jinde. Proč by se tím měli učitelé lišit od jiných profesí?

0/0
6.12.2011 0:53

Blablador

Re: Proč?

jestli se jim ve školství nelíbí, ať vezmou papír a napíší výpověď. Všude jinde lítají do huby pečení holuby, jen se jeden zmíní že má málo, hned dostane přidáno, Možná by neškodilo zavřít taky před odboráři obchody, pumpy .... určitě by se tak vyřešily všechny potíže této země;-D

0/0
6.12.2011 17:32

Tony-spk

Učitel

Rád bych zde upozornil, že hned v první větě tohoto článku je napsáno, že školské odbory vyhlásily stávku. To je velmi podstatná informace, protože mě jako učitele se nikdo na názor neptal a dozvěděl jsem se o této akci ze stránek novin. Předpokládal bych, že pokud někdo bojuje za mé zajmi, tak se před razantními kroky alespoň zeptá či mě obeznámí s tím, proč mě zatahuje do určité akce. Osobně nevidím důvod proč se stávky účastnit a rozhodně ji nebudu ani podporovat. Mrzí mě jenom, že opět v očích ostatních profesí vypadáme jako věčně nespokojení uřvaní kantoři.

0/0
3.12.2011 12:34

ralfa

Re: Učitel

Máte recht, raději využijte ten čas k zopakování pravopisu.

0/0
3.12.2011 14:54

Blablador

Re: Učitel

soudě podle pravopisu, to bude asi opravdu učitel

0/0
6.12.2011 17:33

ralfa

Výši platu učitele stanoví ředitel

Souhlas, ale jedině za podmínek:

1. Ředitel nebude na stejné škole zaměstnávat příslušníky své rodiny a příbuzné.

2. Funkční období ředitelů bude omezené (  Dobeš  sice už jednou navrhl 6 let, ale pouze navrhl. )

3. Zaměstnanci budou obeznámeni, kdo a z jakého důvodu je v té a té plat. třídě.

+1/0
3.12.2011 2:36

Boshinken

Re: Výši platu učitele stanoví ředitel

1) Proc ?

3) Proc ?

0/0
6.12.2011 20:25

kockak1

všechno se dělá samo

Názor veřejnosti je, že si učitel odučí svých 5 hodin denně a jde domů. Nikoho nenapadne, že se sešity asi samy neopraví, že se tabule sama nenapíše, že se pomůcky samy nevyrobí, prověrky a testy se samy nenapíší a také že známky a komunikace s rodiči zabere nějaký čas. Suma sumárum oprava sešitů pro jednu normálně naplněnou třídu trvá zhruba hodinu na jedny sešity a jeden předmět. Zadání známek do školy on-line + komunikace a odpovídání na někdy hloupé a zbytečné dotazy rodičů zebere také minimálně hodinu. Tedy když učitel opraví dvoje sešity, zapíše je do PC, pak si sedne k přípravám trvá to tak cca 9-10 hod. Nepočítám stálé vzdělávání, ped. rady, výchovné komise, třídní aktivy, konzultační hodiny atd. A to všechno po dni stráveném v kolektivu řvoucích a neposlušných dětí, které stále překřikuje a ukázňuje, celý den stojí a nestačí si mnohdy dojít ani na záchod, nebo svačí za pochodu na dozoru. Vyzkoušejte si to!

+2/0
2.12.2011 21:23

JAR-47

Re: všechno se dělá samo

a ty myslíš že ostatní profese to nemají obdobné ? že jim stačí jen to co je učitele naučí ?  to si může myslet jen učitel, navíc proč se bojí ředitelů ??  že nepozná kdo jak učí ?  dost trapné od VŠ

0/0
2.12.2011 21:24

Světlonoš_v02

Re: všechno se dělá samo

a proč ty sešity neopravuje v práci v pracovní době? Ať si tam těch 8 hodin odsedí jako všichni ostatní

0/0
3.12.2011 9:27

Ivana32

Re: všechno se dělá samo

Ať si tam těch osm hodin odsedí? Tak je vidět, že  o učitelské profesi nemáte ani páru, nejsem sekretářka. Domů si sešity neberu, protože tam si dělám přípravy na další den. Když odučím své hodiny, kontroluji slohové práce, domácí úkoly, písemky, k tomu vymýšlím další materiály do výuky (porady a školení už ani nepočítám). Jestliže totiž nesete kůži na trh a denně se stavíte před patnáctileté puberťáky, musíte být opravdu dobře připraven. Čili jestli si někdo představuje, že nakráčím do třídy a zadám na celou hodinu práci v učebnici, sednu si ke stolu a koukám znuděně ven, tak se opravdu mýlí. Odpoledne ještě kroužek a příprava akcí- olympiády z předmětu, organizace školních soutěží atd. Takže když jdu ve čtyři domů, ještě si sem tam nějaký sešit nesu k opravě. Zvláště slohové práce dají zabrat, když k nim kantor přistupuje opravdu poctivě. Jenomže spoustě lidí to člověk stejně nevysvětlí. Kdybych tu práci nedělala ráda, tak už jsem dávno jinde.

+1/0
3.12.2011 14:16

Boshinken

Re: všechno se dělá samo

Zkuste si ridit partu delniku se zakladnim vzdelanim. Tam uvidite co je pruda.

0/0
6.12.2011 20:28

litanie

Re: všechno se dělá samo

Prosím, negeneralizujte. To, že je někdo učitel, neznamená, že jeho běžný den vypadá stejně jako ten studentský/žákovský. Vy, kteří tuto profesi stále jen haníte, jste ji zřejmě zažili právě jen z té žákovské pozice, kdy povinnosti končí ve 12:30, jednou týdně ve 14:30 a pak začíná pohodička. Já každý den učím do půl třetí, 2x týdně jezdím z práce až v pět. Písemky a sešity opravuji zásadně v práci o přestávkách a případných volných hodinách, vzhledem k tomu, že dojíždím, nedoveu si představit, že budu tahat min. 20 sešitů s sebou. Tím si rozhodně nestěžuji, svoji práci dělám velmi ráda, baví mě, je různorodá, netrpím tím, že bych každou minutu koukala na hodiny, kdy už bude "padla". Spíš naopak. Rozhodně bych ji neměnila. Ani se změnami platového ohodnocení učitelů nemám v podstatě problém. Jen jsem cítila potřebu reagovat na ty jednostranné odsudky učitelů. Já těch 8 hodin denně v práci sice "neodsedím", jak vy píšete a jak to zřejmě znáte ze své profese, ale strávím je smyslupněji.

0/0
6.12.2011 17:39

Světlonoš_v02

zažil jsem pár nepříjemných blogů

od učitelů na téma lékaři a platy (závistivých, nepřejících). Proto by mne zajímalo, kolik v současnosti bere učitel v průměru na hodinu - tj. hrubý měsíční plat děleno množstvím hodin strávených v práci, nebo ještě lépe hrubý roční plat děleno počtem hodin, protože to vykompenzuje i prázdniny.

0/0
2.12.2011 18:52

jarda

PROČ ZAVÍRAT ŠKOLY ?

Domnívám se,že by bylo podstatně efektivnější vyhodit Dobeše !:-P Doufám,že už mu Bárta neradí. [>-]

+1/0
2.12.2011 16:50

dislektik-idnes si na mě zasedla

Re: PROČ ZAVÍRAT ŠKOLY ?

taky si myslím že na naše státní zaměstnance by platila železná lady R^

0/0
2.12.2011 18:06

JAR-47

Re: PROČ ZAVÍRAT ŠKOLY ?

proč dobeše ?

a proč jsou učitelé placeni podle stáří a ne podle výkonu a kvality práce ?

0/0
2.12.2011 18:23

01honza

Re: PROČ ZAVÍRAT ŠKOLY ?

Budete-li stavět dům,koho si vezmete na rozvody elektřiny,vody?Staršího,zkušenějšího s výkony nebo čerstvě dostudovaného s elánem?

0/0
3.12.2011 11:21

loutor

Ať jdou makat k soukromníkovi nebo podnikat, páni učitelééé

Furt budou frflat i kdyby jim přidali pět tisíc. Všichni tihle státní zaměstnanci jsou líní se sebou něco udělat. Učitelé, ač jim povolání nezávidím, si odučí svoje čtyři hodiny, volné víkendy, prázdniny, státní svátky a stále nějaká učitelská volna. Ano nepopírám, že učit není snadné, ale pokud chtějí víc peněz ať to jdou zkusit do soukromého sektoru. Prostě makat! Tam je brzy přestane bavit stávkovat. Budou držet hubu a krok.;-O

0/0
2.12.2011 15:53

Kidkid

Re: Ať jdou makat k soukromníkovi nebo podnikat, páni učitelééé

Nikdo Vás přece nenutí, abyste v soukromém sektoru pracoval, když je to dle Vás taková zabíračka. Proč tedy nejdete učit, když je to dle Vás legrace a peníze za nic.

A ty platy i s přidáním taky nejsou nějak závratné (a nikdy nebyly) tak nechápu proč tu prudíte. Vidíte jen zdánlivé výhody. Vy si snad myslíte, že učitelé mají 2 měsíce volna? Ale to nemají, nejméně týden po zahájení prázdnin pracují a 14 dní před začátkem školního roku také. A ta volna? To jsou mnohdy ve škole a volno mají jen žáci. Státní zaměstnanci nejsou líní, ale systém je v mnoha případech tak zkostnatělý, že polovinu pracovní doby stráví vyplňováním nesmyslných dotazníků a psaním hlášení namísto smysluplné práce.

+2/0
2.12.2011 16:53

angel219

...

toto je pravdivy a smutny nazor na dany problem...a bude este horsie, ked si tak citam ako poniektori vnimaju povolanie ucitelov...

Chtelo by to dat ucitelum vetsi pravomoce a hlavne POZVEDNOUT toto povolani! Jdete se podivat na pedak, proc tam ti lide jsou? Vetsinou proto, ze se nikam nedostali. Kolik z nich jde ucit? Minimum. A proc asi? Protoze delat za par supu, kde to sotva pokryje vydaje, nechavat si nadavat od rodicu, kteri nenauci dite ani pozdravit, to je trochu moc.Kdyz se pak podivame na srovnavaci vysledky - ve Finsku, ktere dopadlo v Evrope nejlepe

je POCTA byt ucitele, je to prestiz a dlouho se na takove misto ceka. Tady? Ted budou uciti lidi nediplomovani, rodice budou diktovat, co se berusky a brouckova smeji ucit a co ne..kde to jsme? Co to jsme za spolecnost? ...ach jaj

+2/0
2.12.2011 15:12

Petr4905

Re: ...

V tom Finsku asi odměňují učitele podle výsledků práce, a ne podle roků strávených "za katedrou" a proto mají ty dobré výsledky. Prestiž se nedá vystávkovat, tu si musí každý získat výsledky své práce. Učitel, který říká, že musí učit 26 "spratků" , nemá ve škole co dělat.  Všechny děti jsou od přírody zvídavé, a pokud je učitel dokáže pro svůj předmět zaujmout (ane otrávit), "spratky" ve třídě nemá, a má i dobré výsledky.

+1/0
2.12.2011 15:48

JAR-47

Re: ...

tak tak ........ale to protestující nepochopíR^

0/0
2.12.2011 18:35

Tetrapiloktomikon

Re: ...

no nejsem učitel, ale mám pocit, že z těch 26 je těch spratků tak 10, což stačí...

0/0
2.12.2011 20:58

LimonadovyJoe03

Re: ...

U nás se na místo také dlouho čeká nebo máš snad pocit, že chybí učitelé? Jak se na pedagogické fakultě objeví oznámení, že škola v horní dolní hledá kantora, tak je papírek s tel. číslem hned pryč. O tu práci zájem je, je to práce jistým platem, spoustou volného času a člověk se tam nepředře v tom smyslu, že není bezprostředně šikanován nadřízeným a práce není orientována na výsledek (tj. neplní žádné normy, plán, tabulky). Druhou stranou mince je, že to povolání nemá valnou úctu ve společnosti.

0/0
2.12.2011 16:07

Ivana32

Re: ...

Prosím vás, jak to, že práce není orientovaná na výsledek? Žáci jsou testováni, dělají přijímací zkoušky a na konci deváté třídy mají mít základní penzum vědomostí. Kdybych se neorientovala na výsledek, tak u testů žáci neuspějí a přijímačky neudělají. Výsledky žáků jsou zpětná vazba a zároveň i kontrola práce učitele. A v čem je prosím vás školní prostředí jiné, že snad neexistuje ředitel, který by šikanoval své podřízené? Jsou ředitelé a kantoří dobří i špatní, jako všude jinde.

0/0
3.12.2011 14:24

Tetrapiloktomikon

Proč ne?

Ve veřejném sektoru je právě velmi svazující to, že nelze příliš rozlišovat ty dobré a ty horší. Proč by se nemohl platový růst odvíjet od individuálního výkonu? V soukromé sféře to tak také funguje.

+1/0
2.12.2011 15:10

Petr4905

Re: Proč ne?

Přesně tak !!!

0/0
2.12.2011 15:50

Kidkid

Re: Proč ne?

Ono to totiž ve veřejném sektoru bylo, ale za R-U a za 1. republiky. To museli jak úředníci, tak učitelé dělat kvalifikační zkoušky na které pak navazoval vyšší plat (pokud je složili) a samozřejmě i vyšší prestiž. Jenže to se za totality zrušilo, protože tam rozhodovala rudá knížka a ne to co státní zaměstnanec umí. A bohužel se to přeneslo do dnešní doby. Kdyby ministr Dobeš byl pedagog, tak by tohle znal a zavedl a bylo by po stávkách a hádkách i nevraživosti mezi učiteli i protěžování oblíbenců řediteli škol.

0/0
2.12.2011 17:04

mildaz

Kolik Kč / hod ?

Páni učitelé, určitě je vaše práce velice a velice důležitá. Ale spočítejte si kolik Kč máte za 1 skutečně odpracovanou hod. Dělá to víc jak horníkovi v podzemí.  8 týdnů prázdnin v létě, podzimní a zimní prázdniny, jarní prázdniny a úvazek 20 - 22 hod týdně. To je pořád málo?

0/0
2.12.2011 14:41

angel219

Re: Kolik Kč / hod ?

proc se pletes do veci, o cem nic nevis?

0/0
2.12.2011 14:46

angel219

Re: Kolik Kč / hod ?

a jeste mi prosim napis, ze jestli by si nemel zajem ucit od unora? Jak pises, je to raj ucit. Napis rovno tvoji aprobaci, ze co by si mohl ucit...dik

+1/0
2.12.2011 14:47

Klein Tomas

Re: Kolik Kč / hod ?

Málo nám to není, ale nechceme, aby se nám každého půl roku měnily platy - chceme konečně nějakou jistotu a taky nechceme, aby nás ředitelé měli v hrsti.

0/0
2.12.2011 14:50

LimonadovyJoe03

Re: Kolik Kč / hod ?

Platy máte jisté jako nikdo a pokud nevystřílíte půlku třídy, tak i práci máte doživotní. A v porovnání s bossy v soukromém sektoru je nějaký tělocvikář hrající si na ředitele ještě srandanadřízený.

0/0
2.12.2011 16:09

Klein Tomas

Re: Kolik Kč / hod ?

Myslím, že šikana na pracovišti je stejná jak v soukromém tak státním sektoru. Pokud si na vás šéf zasedne - nemate šanci. !!

0/0
2.12.2011 16:41

Juras

Re: Kolik Kč / hod ?

To bys měl hrát fotbal, tam je ten poměr ještě lepší - takový fotbalista odehraje např. čtyři zápasy za měsíc, tj. skutečně pracuje 4 * 90 minut. to je dohromady 6 hodin. Když za to dostává 30000, má plat 5 000 za hodinu. To jde, co? Ještě lepší to mají leštiči laviček. Takoví odehrají za celý měsíc třeba jenom čtvrt hodiny - takže berou nejmíň 120 000 za hodinu.

0/0
2.12.2011 14:55

LimonadovyJoe03

Re: Kolik Kč / hod ?

Tam je to vztah mezi majitelem klubu a hráčem, do kterého ti nic není. Učitelé jsou státní zaměstnanci.

0/0
2.12.2011 16:10

Juras

Re: Kolik Kč / hod ?

Meleš z cesty. Řeč je o výši platu - doporučil jsem závistivcovi, jak si přijít k ještě lepšímu platu.

0/0
2.12.2011 16:59

^Moravian^

Uzavrit na vice hodin!

Jsem si jist ze zaci by uvitali uzavreni skol (a vyucovani) na podstatne delsi dobu ;-D

0/0
2.12.2011 14:25

svedek casu

Řecko bude

Letci,Doktoři a učitelé to jsou ti co se o sebe umí postarat i kdyby na chleba nebylo!!

0/0
2.12.2011 14:24

Petr Lístek

Kamarád učitel (mladý chlap - říkám mu aktivní blbec)...

... vymýšlí, organizuje, s děckama doslova žije, zatímco v synově škole vidím báby, které už jedou jenom ze setrvačnosti. Proč mají ty báby mít více? To tady snad nikdo nechce, aby školy přitáhly a odměnily mladé lidi, kteří něco dělají, místo starých paprik, které se jenom vezou?

0/0
2.12.2011 14:11

Mychal.B.

Re: Kamarád učitel (mladý chlap - říkám mu aktivní blbec)...

Když u těch mladých nikdy nevíš, jestli ti vstoupí do odbrorů. Tak proč se za ně bít...

0/0
2.12.2011 14:12

pralinka_rumova

Re: Kamarád učitel (mladý chlap - říkám mu aktivní blbec)...

Pokud budou odměněni podle zásluh, tak budou spokojeni a do odborů nepolezou. Odbory jen konzervují rovnostářství a zásluhovost podle věku, aktivita je na škodu.

+1/0
2.12.2011 14:22

zab5

Re: Kamarád učitel (mladý chlap - říkám mu aktivní blbec)...

Pralinko, ty víš úplný prd proč jsou lidi v odborech, viď?

0/0
2.12.2011 14:26

Mychal.B.

Re: Kamarád učitel (mladý chlap - říkám mu aktivní blbec)...

Průšvih je v tom, že na školách panuje úžasné prostředí - někdo s ředitelem peče, někdo ne. No a do toho ředitel má rozhodovat o platu. Inu, jaké si to udělali, takové to mají...

0/0
2.12.2011 14:26

Najdete na iDNES.cz