Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Do Sokola vstoupila za Masaryka, teď se chystá na svůj poslední slet

Tlesknout, podřepnout, rychle ukročit doprava a zpět. Devětaosmdesátiletá Blažena Kocmichová se navzdory věku pohybuje po parketách vinohradské tělocvičny s jistotou. S kolegy z tradiční sokolské jednoty pilují skladbu na slet v příštím roce. Podobně to nyní vypadá ve stovkách sokoloven po celém Česku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nalezjir

Sokol

Je škoda, že z článku vyplývá, že sokol jsou především starší cvičenci i cvičitelé. Sokol má dnes téměř 200 tisíc členů, z kterých více než 50% jsou lidé do 26 let! Věnují se jak klasickému cvičení, tak i sportům, táboření, kultuře apod. Při své činnosti vychovávají děti k čestnosti, soutěživosti, slušnosti a hrdosti k své zemi i obci...Navíc cvičitelé i funkcionáři pracují v jednotách jako dobrovolníci bez nároku na honorář, čímž umožňují snížit příspěvky tak, že je cvičení dostupné opravdu všem! Myslím, že už jen za to si jich musíme vážit vážit! (stejně jako skautů, dobrovolných hasičů a mnohých dalších).

0/0
5.12.2011 22:40

AnalyzaNow

Svoboda + tržní ekonopmika NESVĚDČÍ sokolům?

Nu, jinak neviditelná ruka svobodného trhu drží "sokolíky" stále více na pěkně nemilosrdné, zeštíhlovací dietě.

Slibovaných 15 tisíc cvičenců na příštím "sletu", většinou zřejmě nad hrobem se nacházejících "nadšenců" to není moc široký záběr, důkaz jakkoliv silné popularity nebo výhod svobodného a bohatého trřního sektoru podporujícího údajně žádoucí věc.

Takže ten "slet" asi nebude moc sletem, spíše sešlostí pár (opelichaných?) sokolů?

To je komunisti nemuseli ani omezovat nebo zakazovat, i za svobody a tržní ekonomiky jsou evidentně "ohroženým druhem", rychle vymírají a rychle vysychají zdroje, které by toto nacionalistické show byly ochotny dotovat.

0/0
4.12.2011 18:32

AnalyzaNow

Nacionalismus non plus ultra

Jedna z populárních "hymen" nacioanlistického organizace Falke-Sokol byla i tato:

Orej, máti, orej, do umdelní orej, [: až budeš umdlévat :] Sokoly zavolej.

Sokoly zavolej od slovanské Prahy, [: oni ti pomohou :] zahnat Němce vrahy.

Zahnat Němce vrahy do pekel, kam patří, [: a pak provolejme :] Na zdar České Vlasti!

Zdroj: Zdroj: PEŘINA, František J. Národní zpěvník: výbor nejoblíbenějších vlasteneckých, sokolských, společenských, milostných a národních písní českých. - Hymny svobodných národů. V Praze: B. Stýblo, 1920. Tedy DÁVNO před Heinleinem, Postupimí nebostalinskou aplikací "principu kolektivní viny" vyhnáním více než čtvrtiny obyvatelstva české kotliny (obecně té schopnější, podnikavější, vzdělanějější, na vyspělejší západní svět napojenější. Nakonec nejen UK, průmysl, "rodinné stříbro" ale i Falke-Sokola, museli založit naši Němci!)

0/0
4.12.2011 18:13

AnalyzaNow

SOKOL - nacionalistická organizace? Tiersch+Fugner

Nevzpomínám si přesně na celý text velice populární písně, jakési hymny prvorepulblikového Sokola, ale pělo se v ní něco jako: "Orej máti orej, Sokola zavolej. Sokola zavolej, od té české strany, zahnat Němce VRAHY. Zahnat Němce vrahy, tam, odkud patří ... " atd. Tedy dávno před Heinleinem a Postupimí a vyhnýním více než čtvrtiny našich německy mluvících spoluobčanů (obecně nadprůměrně schopných, až po 800 let zvelebujících Čechy).

Ono nakonec i to, že bájní a opěvovaní zakladatelé Sokola, Friedrich Emmanuel Tiersch a Heinrich Fügner, byli 100% Němci, neuměli skoro česky, jenom NA TRUC tomu, že se nedostali do vedené tělovýchovného spolku ADLER (Orel) z ješitnosti založili FALKE (Sokol) pro místní, bukolickou populaci. Jako většina z toho, na což jsme v historii české kotliny hrdí (od Karlovy univerzity po Freuda, Mendela a Kolbena atd., bylo vlastně německé).

Tiersch, chudák, se zmohl na sex s dcerkou Fugnera, Renatou (o 22 let mladší), sebevraždil se kvůli svému syfilisu.

Jinak

0/0
4.12.2011 17:22

karelka k

Re: SOKOL - nacionalistická organizace? Tiersch+Fugner

aby ses z těch němců nepodělal, tady se píše o cvičení za ,,chmurných,, let nacizmu a komunizmu, jak píše Jenda Jiřička! Ať Sokol založil kdokoliv, udělal dobrou věc pro lidi, ne pro takového sudeťáka zapšklého, jako jsi ty, hlavo!;-€

0/0
4.12.2011 17:49

AnalyzaNow

Jen fakta, ta stačí ...

Tierschovo "Ve zdravém těle, zdravý duch", nejen stran jeho nezdravého sexuálního zneužívání nebohé, o 22 let mladší, tehdy 11 až 17tileté dcery, sirotka po kámošovi, Heinrich Fugnerovi, kterou nakonec nakazil syfilisem a situaci "řešil" sebevražedným skokem do alpské řeky Ache, zní mnohem méně "heroicky" a "hrdě", konfrontováno s fakty.

0/0
4.12.2011 17:55

AnalyzaNow

Tiersch (Tyrš) zneužíval nezletilou dceru nebožtíka Fugnera

Po smrti svého, podobně jako on sžívavou ctižádostivostí postiženého kamaráda, Heinrich Fugnera, Tiersch jako "přítel" rodiny coby "domácí učitel" začal nebohou 11 let starou Renátu Fugner "dopučovat" tak pilně a se sokolským nadšením, že si jí, o 22 let mladší, nakonec musel vzít, když nebohá vdova po Fugnerovi, sužovaná chudobou po jeho předšasné smrti ve věku 42 let, musela nakonec se skandálním sňatkem "přítele" rodiny a "domácího učitele" nebohé dcerky souhlasit.

Tiersch, který evidentně, navzdory propagandistickému heslu Falke (Sokola) "Ve zdravém těle zdravý duch" ale neměl ani "zdravé tělo, ani zdravý duch", takže nakonec nebohou Renátu nakazil syfilisem a sám "řešil" věc tím, že se jednoho dne v Alpách sebevraždil skokem do řeky Ache.

Nic z toho se ale ve "vlastenecké" historii nacionalistické Falke (Sokola) nebo skazkách o "vychovateli mládeže", Tierschovi nedozvíte.

0/0
4.12.2011 17:51

Sidonie_11

Sokol

Na léta v sokole vzpomínám strašně ráda. :-) Cvičila jsem na Všesokolských sletech 1994 a 2000 a pak na několika menších a vždycky to byly krásné skladby. Co však byl slet 2006, tak se mi ty skladby už nějak moc nelíbily...

Paní z článku a jejím spolucvičícím přeju, aby se Sletu dožili ve zdraví a v plné síle a aby se jim to v Edenu podařilo odcvičit na jedničku s hvězdičkou! Kdo se aspoň jednou zúčastnil byť oblastního sletu, ten ví, že to vážně není žádná prča...

0/0
4.12.2011 11:55

stjan

Od prvního pokarnevalového sletu

Se s každým dalším Sokol zadlužil*Otázka je,jestli mají slety ještě význam,když nejsou peníze na činnost*J

0/0
4.12.2011 11:04

Sidonie_11

Re: Od prvního pokarnevalového sletu

Je bohužel fakt, že se Sokol zadlužuje, ale ty slety přece jenom mají svůj význam. Na Všesokolský slet přijíždí cvičenci z celého světa, hlavně z Ameriky, je to společenská událost. Skutečnost, že se Sokol zadlužuje, je ale daná i tím, že někde se cvičit a ubytovat cvičence musí a majitelé právě cvičišť se na tom snaží co nejvíc vydělat...

0/0
4.12.2011 11:58

nacelnik_kratka_rec

Ten minulý slet jsem viděl

To byl světový rekord, kdy se poředatelům podařilo, NA JEDINÉM MÍSTĚ SHOMÁŽDIT TOLIK A AŽ TAK STARÝCH ŽEN.

Většina těch "sokoloven" měla kolem 90ti a když právě necvičily, taky byly kříseny.

0/0
4.12.2011 10:57

jural

Re: Ten minulý slet jsem viděl

A ma byt?

0/0
4.12.2011 11:27

Sidonie_11

Re: Ten minulý slet jsem viděl

Víte ale, jak fantastický je to pocit - stát na té ploše tam a čekat, až spustí první tóny skladby? A pak, když musíte držet v závěrečné póze, když začnou lidi tleskat a vy víte, že se to podařilo, že ty měsíce nacvičování stály za to? To je prostě paráda! R^ A právě že naprostá většina cvičenců věrné gardy je v dobré kondici díky pravidelnému cvičení, takže ke kříšení dochází snad tehdy, když je vedro, horko, dusno a není, kde si sednout, čeho se napít a kde zalézt do stínu. Ale to pak kolabují i poměrně mladší ročníky...

0/0
4.12.2011 12:02

leoidnes

Re: Ten minulý slet jsem viděl

Věrná garda se svým věkem chlubí. Je nejstarší z kategorií a je důkazem kladného vlivu celoživotního sokolského cvičení na dlouhověkost. Viděl jsem ten slet z tribuny pro cvičící - kolem mne seděly většinou žákyně a ta. co seděla nejblíž, se mi nadšeně chlubila, že cvičí dokonce dvě skladby - kromě své i tu pro starší žákyně. To nadšení je hlavní rozdíl proti spartakiádám, které však také přispívaly ke zdraví národa.

0/0
15.12.2011 15:37

Truestory

Známa a příznačná zkutěčnost

že Sokol byl trnem v oku jak nacistům , tak komunistům , se zdes mnoha lidem nehodí. Umělé Spartakiády byly jen trapná kopie, i když jsem se jedné jako voják roku 1985 musel zučastnit.... :-/

0/0
4.12.2011 10:44

karelka k

Re: Známa a příznačná zkutěčnost

kecáte, do Sokola jsem chodil cvičit i za komunistů s celou naší bandou mladejch lidí, 2x jsem cvičil na spartakiádu, a bylo to nádherné! Co vím, tak si lidi brali dovolenou, jen aby se toho mohli zúčastnit. Babču ten redaktor  Jiřička jen zneužil, jak někdo může cvičit na všech spartakiádach a říct ,,bohužel,,?! Jiřička je jen produkt této doby, píše pro toho, komu slouží a lže! I za komunistu Sokol žil! Kecálkové! Sokol i spartakiáda bylo bezva se zůčastnit, tu atmosféru nikdy nezapomenu!!!!R^

0/0
4.12.2011 15:41

AnalyzaNow

Falke (Sokol) byl jen na truc kopií Adlera

Friedrich Emmanuel Tiersch (který se, aby nacionalistickým Čechům v čele Falke-Sokola víc voněl, nechal přejmenovat na Miroslava Tyrše) a Heinrich Fügner, otec jeho (o 22 let mladší!!) nebohé ženy Tiersche, Renáty, kterou jako sirotka od 11 let jako domácí učitel "učil", kromě jiného i pohlavnímu styku a tak si jí v jejích 17 letech, nakonec se souhlasem její matky, vdovy po Fugnerovi, sužovanéí chudobou poté,co její manžel Heinrich ve 42 letech zemřel musel vzít, založili Falke (Sokol) jen na truc tomu, že je do německého ADLERa (Orla) nepřijali do vedení. Nacionalističtí, bukoličtí Češi, neschopni založit něco podobnéh, byli rádi, že Tiersch a Fugner jim Sokol založili, ikdyž byli Němci a česky neuměli.

Chudák sirotek po Fugnerovi, Renata, kterou Tiersch od útlého věku 13 let, navíc v roli jejího "patrona" a nejbližší přítel jejího zesnulého otce "vyučoval," jí nakonec nakazil syfilisem (kvůli čemuž se v Alpách sužován bolestmi a nemaje léčky, sebevraždil).

0/0
4.12.2011 17:42

karelka k

Re: Falke (Sokol) byl jen na truc kopií Adlera

Jdi už někam ty slinto!;-€

0/0
4.12.2011 17:51

AnalyzaNow

Co se Vám, kolego diskutére, na faktech nezdá?

Nebo také preferujete zcela překroucené a cenzirované skazky o "české" nacionalistické organizaci Falke (Sokol) a "zdravém těle a zdravém duchu" jejich zakladatelů, Heinricha Fuegnera a zejména opravdu vyvedeného Friedricha Emmanuela Tiersche, který - navíc v roli učitele! - po léta sexuálně zneužíval 11 až 17 letou, o 22 let mladší dceru-sirotka po svém kámošovi, Heinrich Fugnerovi, aby jí nakonec "sokolsky" nakazil syfilisem?

Přiznávám, tento skutečný obraz idealizovaného Tiersche a Falke, nemusí nacionalistům vonět, ale fakta jsou gakta.

0/0
4.12.2011 18:01

síma25

Re: Známa a příznačná zkutěčnost

Příště prosím česky, dík.

0/0
4.12.2011 18:13

AnalyzaNow

Slety - nacionalismus, spartakiády - internacionalismus?

Nu, jinak neviditelná ruka svobodného trhu drží "sokolíky" stále více na pěkně tvrdé, zeštíhlovací dietě. Slibovaných 15 tisíc cvičenců na příštím "sletu", většinou zřejmě nad hrobem se nacházejících "nadšenců" to není moc široký záběr, důkaz jakkoliv silné popularity nebo výhod svobodného a bohatého trřního sektoru podporujícího údajně žádoucí věc.

Takže ten "slet" asi nebude moc sletem, spíše sešlostí pár (opelichaných?) sokolů? To je komunisti nemuseli ani omezovat nebo zakazovat, i za svobody a tržní ekonomiky jsou evidentně "ohroženým druhem", rychle vymírají a rychle vysychají zdroje, které by toto nacionalistické show byly ochotny dotovat.

0/0
4.12.2011 18:29

Najdete na iDNES.cz