Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Žena k lékaři nedošla, na silnici ji v mlze smetlo auto

Cesta šestasedmdesátileté ženy z Uherskohradišťska na zdravotní středisko skončila její smrtí. Když v mlze přecházela silnici, smetl ji vůz Suzuki. Bohužel náraz byl tak prudký a devastující, že důchodkyně neměla šanci na přežití.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bar.bu.do

Houby mlha ...

... neviděl ji za sloupkem ...

0/0
30.11.2011 12:45

miky227

reagovat nereagovat

dlouho jsem přemýšlela, zda reagovat či ne, s některými příšpěvky musím souhlasit, z některých jsem rozhořčena, paní byla má teta...ano každý si teď bude obhajovat toho svého, já svou tetu, příbuzní řidiče zase jeho.... vina je asi na straně obou, ale přece jen z mého pohledu větší vinu nese řidič...silnice je poměrně přehledná, jel od spodu, kde je poměrně dlouho dobu rovný úsek a dobrý rozhled a jeho omluva, že byla hrozná mlha a nic neviděl, tak proč vůbec jel nebo proč teda jel 50 (pokud vůbec jel) a ne míň?? a obhajoba jeho známých, že je to nejzodpovědnější řidič co znají, kdyby byl tak zodpovědný, tak by ji jen lehce ťukl a ne zabil, protože kdyby byl zodpovědný, stihl by včas zareagovat....můj názor, život jí už nikdo nevrátí :-(

0/0
29.11.2011 17:28

nakej_nick

Re: reagovat nereagovat

Především mi dovolte vyjádřit soustrast.

Dále pak prosím zodpovědět: pokud víte - jaká byla viditelnost (na foto už skvělá), zda je známa rychlost auta, jaké oblečení měla na sobě?

Jinak i podle fotky byl asi náraz dost silný, ale to neznamená, že při slabším by to nemohlo skončit též tragicky - bohužel k smtelnému zranění hlavy stačí opravdu málo, je to věc náhody  ...

0/0
30.11.2011 12:29

Éter1

chudáci chodci

To je pořád dokola, kdo je vinen, kdo není, jestli řidič nebo chodec.

Řidič musí předvídat nejen stav vozovky, počasí, ale i možnost toho, že mu pod auto někdo vejde, vběhne, nebo nestihne rychle přejít.

Řidič je ten, kdo má zbraň - auto.

Tudíž je on ten, kdo by měl předvídat situace a brát na ně zřetel. On má smrtící zbraň a nabito. Ne chodec.

Hlavně mladíci, co mají drahá auta (a bohužel neznají pojmy zodpovědnost a opatrnost) a zkouší co z nich dostanou, ti by měli dostat, na zadnici pětadvacet.

+1/0
29.11.2011 10:31

franta-t

Re: chudáci chodci

Přesně tak! Ostatně řidič musí mít k tomu, aby mohl jezdit, odbornou způsobilost v podobě řidičáku, což chodci ani kolaři mít nemusí. Pokud paní šla vlevo, svou zákonnou povinnost si splnila. Řidič ji sejmul - soud rozhodně nebude zajímat to, že ji ten řidič prostě neviděl.

0/0
29.11.2011 11:37

nakej_nick

Re: chudáci chodci

Řidič musí předvídat situace a brát na ně zřetel. On má smrtící zbraň.

Chodec nemusí předvídat situace a brát na ně zřetel. Proč taky, vždyť nemusí prokazovat odbornou způsobilost a nemá smrtící zbraň.

Pak, když je mrtvý, nemusí absolutně nic. Jenom ho už bohužel ani nemůže hřát vědomí, že splnil zákonnou povinnost.

(V tomto případě paní nešla vlevo, ale přecházela zleva, kapišto?)

0/0
29.11.2011 12:20

bembinka

Toto je věčná válka bez konce...

Chodci prostě budou vždycky nadávat na řidiče a řidiči zase na chodce.... Myslím, že pravdu mají oba tábory.... Stejně jako existují hovada mezi chodci, jsou tací i mezi řidiči....

+1/0
29.11.2011 9:01

acotakhle

Re: Toto je věčná válka bez konce...

S tím nelze nesouhlasit R^

0/0
29.11.2011 9:38

dropa

Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

reflexních prvků pro chodce k nařízení? :-/ Rv[>-]

+1/0
29.11.2011 0:14

nakej_nick

Re: Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

ne

0/0
29.11.2011 8:06

Smrť

Re: Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

On to někdo věčně doporučuje? Mně osvěta v tomhle směru přijde nulová, hlavě že nás v TV spotech poučují, jak si máme spořit na důchod (z čeho, to už neporadí:-/). Jinak souhlas, když chodci nejsou schopni nic pro své bezpečí udělat dobrovolně, měl by jim to nařídit zákon.

0/0
29.11.2011 8:38

nakej_nick

Re: Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

Já to věčně doporučuju. Ale mám minimální pokrytí populace :-)

Dokážete si ten zákon představit? Po zkušenostech se zimními pneu? Za snížené viditelnosti - kromě deště asi ... co husté sněžení? Bude to povinné na chodníku? Ano - a proč? Ne - a proč? Na přechodech se světelnou signalizací? V mlze? V jak husté mlze? V mlze hustší než málo husté nebo až v mlze, která by se dala krájet?

.

Když už nařizovat zákonem, tak v té TV. Když jsou schopni vyřešit, kolik kde a jak dlouhé reklamy, ať dají TV povinnost dělat tuhle osvětu v primetimu. Stačí 30 sec šoty.

0/0
29.11.2011 9:00

Smrť

Re: Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

No jo no, že neřidiči nechápou, jak blbě jsou vidět za zhoršené viditelnosti a jak snadno jsou přehlédnutelní, to je smutný fakt. Ale oni se stejně hloupě obvykle chovají i řidiči, když se z nich zrovna stanou chodci nebo cyklisté - a to už je na pováženou... a na facku:-/.

0/0
29.11.2011 9:31

nakej_nick

Re: Nebylo by už na čase přejít od věčného doporučování reflexní

Z toho plyne, že by bylo dobré oněm neřidičům to vysvětlovat a ukazovat.

Myslím, že obvykle ne ... ale průzkum jsem nedělal, je to jen odhad.

0/0
29.11.2011 12:22

Blackhawks

nebyl to zase Fibinger???

0/0
28.11.2011 23:03

Honza13

Řidiči,

je potřeba počítat s tím, že po světě se pohybují chodci. Pokud je místo neosvětlené, zapněte si reflektory a jeďte jen tak rychle, kam vidíte.

+1/0
28.11.2011 21:04

josefl

Re: Řidiči,

Chodci. Je třeba počítat s tím, že po vozovce jezdí auta. Ta nestačí tak rychle zastavit jako vy a navíc vás může lehce přehlédnout, zejména za špatné viditelnosti. A budete to vy, kteří případnou srážku odnesou nejvíc. Není na místě, aby dávali pozor všichni? Není srážka s chodcem také trochu jeho vinou?

+2/0
28.11.2011 22:21

pufina

Re: Řidiči,

jsem chodec a vy pouze asi jen a jen řidič!Setkal jste se někdy s tím že vám řidič v dobré  viditelnosti, bez mlhy  dobrzdil jen tak tak za zádelí?Já mnohokrát!V drtivé většině to byli kingové silnic v "extra" autech.A spoustě řidičů nedochází že chodec je možný senior který zkrátka není tak rychlý-to má chodit rovnou v brnění?A tuto paní srazil v obci kde mohl předpokládat chodce

+1/0
29.11.2011 7:30

bembinka

Re: Řidiči,

jo ale paní mu přicházela zleva... no tak sorry, ale copak ona to auto neviděla? Musela se mu tam ves*at? Nevím jak rychle jel ten řidič a nechci ho obhajovat, ale ono ani s chodcema to není jednoduchý... Já mám vlastní auto teprve třičtvrtě roku (tudíž to není tak dávno co jsem patřila mezi chodce), ale můžu říct, že to co z auta vidím mi bere dech... Lidi po setmění vychází výhradně v černém oblečení, pokud jsou ve skupině tam kde nejsou chodníky tak neexistuje aby šli v zástupu - roztáhnou se přes celou silnici, pokud jdou se psem bez vodítka, tak je ani nehne chytit si ho když projíždí auto, naopak ho klidně nechají pod auto vběhnout, o přecházení přechodu snad ani mluvit nemusím - tam má samozřejmě chodec absolutní přednost (ironie).... To všechno a mnohem víc jsem stihla zažít jen za třičtvrtě roku denodenního řízení.... A bohužel to nejsou ojedinělé případy, stává se to dost často.... No nezlobte se na mě, ale toto jsem jako chodec v životě neudělala....

+2/0
29.11.2011 8:36

_m-

Re: Řidiči,

Paní bylo 76 a byla mlha......je možné že opravdu neviděla.

+1/0
29.11.2011 9:41

Smrť

Re: Řidiči,

Jako řidič samozřejmě souhlasím, to kolikrát hlava nebere, co jsou na silnici schopní vytvářet za situace ti, kteří jsou nejvíce zranitelní. Ale když to my řidiči víme, musíme s tím počítat. Já před přechodem chodcům nezastavuju z nějakého altruismu, ale proto, že tak eliminuju riziko, že mi někdo skočí pod rozjeté auto - chráním sebe. Spousta situací se dá předvídat a zabránit katastrofě, zvláště v obcích. Bohužel se nedá předvídat vše a pak už záleží dílem na řidičských schopnostech a na štěstí.

0/0
29.11.2011 9:50

pufina

Re: Řidiči,

mezi řidiči jsou takoví tydýt že my smetli chodce i kdyby blikal jako vánoční stromeček.Nejsou totiš schopni respektovat že se na silnici vyskytují....

0/0
29.11.2011 7:33

paulina

Taky jsem málem

smetla bábu na silnici. Na neosvětleném místě, v tmavém kabátě....naštěstí jsem jela pomalu a stihla ji objet. Preventivní akce policie by se měly zaměřit i na důchodce, jsou zranitelní, nepoučení a možná i nepoučitelní...

0/0
28.11.2011 20:03

bar.bu.do

Re: Taky jsem málem

... v mlze má mít chodec oblečení bílé nebo černé?

0/0
28.11.2011 20:13

nakej_nick

Re: Taky jsem málem

http://pracovni-odevy.eod.cz/editor/image/eshop_products/pra-303919_m.jpg

0/0
28.11.2011 20:39

franta-t

Re: Taky jsem málem

Jelikož v zákoně není žádné nařízení, že chodci musí být osvětlení nebo co a nechodili v tmavém kabátě, tak policajti můžou max. na ty chodce koukat a pozdravit. Nemůžou jim dát ani žádnou pokutu, protože tím, že jdou v tmavém kabátě, se nedopouští ničeho protiprávního nebo protizákonného.

0/0
28.11.2011 20:50

Honza13

Re: Taky jsem málem

Policie by se měla zaměřit především na řidiče, jedoucí rychleji, než kam vidí, jsou nepoučitelní. Na neosvětleném místě je řidič povinen svítit. Důchodci, zajíci, srnky ani medvědi odrazky mít nikdy nebudou.

0/0
28.11.2011 21:07

josefl

Re: Taky jsem málem

To je pravda. Ovšem, když vyjíždíte z kruháku u něhož je ve vzdálenosti 0,5 m přechod, neosvětlený, tak vám do zatáčky světla nesvítí. Přes čelní sloupek snadno přehlédnete chodce, kterého téměř není vidět, protože taky hlídáte aby vám tam zprava někdo nevjel. Navíc to nařízení EU s ostrůvkem a sloupkem se značkou, za kterým se vám chodec, zejména dítě schová. Hlavně by však ta policie měay být na silnicích, kontrolovat způsob jízdy, osvětlení a vůbec dodržování předpisů nejenom řidiči, ale i chodci a cyklisty. Místo toho udělají jednou za kvartál akci měření na bezpečném úseku. Vyberou peníze, pokuty rozepíší tak, aby bylo papírově vidět, že pracují denně  a i po nocích a mají zase leho.

0/0
28.11.2011 22:17

Modrý a zelený blesk

Re: Taky jsem málem

Prosímvás když nejste schopen bezpečně opustit kruhový objezd, tak snad ani na silnici nevyjíždějte.

0/0
29.11.2011 8:37

Smrť

Re: Taky jsem málem

Kde něco takového píše? Vždyť má pravdu, chodci se často chovají jako lumíci - jako by je ta iluzorní "absolutní" přednost mohla ochránit před srážkou s autem. Chtělo by to rozum a více tolerance mezi chodci a řidiči vzájemně.

0/0
29.11.2011 8:43

_m-

Re: Taky jsem málem

".......naštěstí jsem jela pomalu a stihla ji objet..." a vo tom to je. Při snížené viditelnosti počítat s chodcem.

0/0
29.11.2011 9:44

Fair-Play

Copak udělala chodkyně pro svou bezpečnost?

Odpovím si sám.....nic!!Jinak, soustrast rodině a pevné nervy řidiči.

+2/0
28.11.2011 19:14

dobro

Re: Copak udělala chodkyně pro svou bezpečnost?

Ten má nervy jak špagáty, když jezdí v mlze v obci jak h.o.v.a.d.o.

+2/0
28.11.2011 21:18

A přece se maže...

Re: Copak udělala chodkyně pro svou bezpečnost?

Až přestaneš tahat na špagátu kačera a začneš jezdit velkým autem, tak zjistíš, jak dobře je takový chodec na silnici vidět, i když jedeš krokem.

0/0
28.11.2011 22:37

sCZECH

Re: Copak udělala chodkyně pro svou bezpečnost?

v clanku ale nepisou, ze jel krokem, ze.... navic kdyby jel krokem, pani by nebyla mrtva, chytroline

+2/0
28.11.2011 22:58

vlahos_rosret

Chudak ridic

Kdyby mel ridic vozidla jet tak, aby stihl zareagovat na kazdou moznou situaci, tak ani nenastartuje motor. To bych mel jet jako na dalnici v mlze 30km/h pro pripad, ze by mi tam skocil naky blaznivy chodec??

0/0
28.11.2011 19:03

Smrť

Re: Chudak ridic

No tak jet v husté mlze obcí třicítkou snad není žádná hanba, tomu se říká opatrnost, předvídavost. V 55-ti už by mohl řidič vědět, že na silnicích není sám...

+1/0
28.11.2011 19:19

Honza13

Re: Chudak ridic

Ano, na dálnici v husté mlze by jste měl jet klidně 30km/h. Ne kvůli chodcům.

0/0
28.11.2011 21:09

dobro

Re: Chudak ridic

Demagog nebo IQ tykve?

Podle této logiky by se mělo jezdit v obci stejně jako na dálnici. A předvídavost taky nic neříká? Na dálnici nepředvídá chodce nikdo - nemají tam co dělat. V obci předvídá chodce 90% řidičů. Ti zbylí by měli vrátit papíry.

+1/0
28.11.2011 21:17

josefl

Re: Chudak ridic

Nevím, ale autor nic neříká o tom, že by se v obci mělo jezdit jako na dálnici. Jenom říká, že řidič by nevyjel, kdyby měl vše předvídat. Předvídat může jen racionální chování a vůbec nemůže předvídat všechny možné eventuality. A racionální chování je, když vidím auto před přechodem, které nezpomaluje, zak zastavím já, chodec.Také chodec by měl předvídat, že jej řidič přehlédl, že ano?

0/0
28.11.2011 22:33

josefl

Re: Chudak ridic

Tak ruku na srdce. V noci, pokud jedou proti auta, má řidič za povinnost přepnout na tlumená světla. Ta mají osvětllovat vozovku na 30 metrů. Tedy každý z vás by měl jet tak, aby stačil zastavit na 30 metrech. To je tak asi 40 km/hod. Kdopak to dodržuje?

0/0
28.11.2011 22:25

zorro_rojo

Re: Chudak ridic

Na dalnici chodce predpokladat nemusite, tedy ta tricitka az tak nutna neni. Na silnici v obci ovsem s chodcem pocitat mate, tedy pokud nevidite dost daleko, tak byste tech 30 jet mel.

Ted mozna budu vypadat jako pan preopatrny. Ale ted minuly patek jsem jel na chatu. Mlha ze nebylo videt ani na konec plochy osvetlene potkavacimy svetly a rozeznat okraj silnice byl problem. Tak jsem holt jel tech 30. A ublizilo mi to? Nerekl bych. Naopak, dojel jsem bezpecne kam jsem chtel a potreboval.

A vzhledem k tomu ze me celou dobu nikdo nepredjel ani nedojel to tak zrejme delali i ostatni ridici..

0/0
29.11.2011 12:35

měděný dráth

Nedávno jsem jel večer po okresce, proti mě dodávka,

měl jsem kliku, že těsně za ní jsem dal dálkový, na krajnici šel proti mně párek v pohodě vedle sebe, čouhali tak dva metry do silnice a ve tmě měli na sobě černý bundy, taktak jsem je minul

0/0
28.11.2011 19:02

karelvesely

-

Ano. Na vině je samozřejmě řidič. Kdo taky jiný, že ? Snad ne baba, která se plácá v mlze mimo přechod a není nijak viditelně označena. To je přece naprosto v pořádku. To je v této zemi bohužel naprosto normální....RvRv

+2/0
28.11.2011 17:47

mnenebertemocvazne

Re: -

bohužel máte pravdu...

0/0
28.11.2011 17:52

habr

Re: -

Já to tam neznám, ale pokud přecházela ve vzdálenosti větší než 50 m od přechodu, tak to bylo v pořádku.

Co není v pořádku jak v mlze jezdíme rychle.

A co není v pořádku, že na svých oblecích nenosíme reflexní prvky. To ale není zatím nikde napsáno, že takové prvky na obleku musíme mít.

0/0
28.11.2011 18:46

měděný dráth

Re: -

A to je právě ten problém. Kolik chodců by přežilo, kdyby měli na sobě totéž, co musí mít každý řidič v autě. A kolik řidičů by nemuselo jít za smrt těch chodců sedět.

0/0
28.11.2011 18:55

karelvesely

Re: -

A opět tupé citování zákona bez vlastního myšlení. takže jsem dál než 50 m od přechodu, tak se můžu špacírovat po silnici jak se mi zlíbí, v mlze, ve tmě.....zákon to přece připouští a podle něho se mi nemůže nic stát, protože ten samej zákon řidičovi nařizuje, že má jet tak aby stihl zastavit. Zákon je přece zákon.....R^

+1/0
28.11.2011 18:58

sCZECH

Re: -

v 7 rano je uz hodne svetlo..takze jestli ji nevidel, tak byla mlha jako prase...a on jel jako prase,kdyz ji ten naraz na miste zabil

0/0
28.11.2011 23:01

mnenebertemocvazne

Jasně, za všechno vždycky může řidič, chodec si chodí v poho

+1/0
28.11.2011 17:27

Najdete na iDNES.cz