Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Egyptská armáda pověřila sestavením vlády premiéra z dob Mubaraka

Egyptská Nejvyšší rada ozbrojených sil pověřila dřívějšího premiéra Kamála Ganzúrího, aby se pokusil sestavit novou vládu. Ganzúrí, který kabinet řídil v 90. letech, nabídku přijal. Armáda se předtím také omluvila za mrtvé, které si vyžádaly násilné srážky vojáků s demonstranty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MaRaB

Armáda se snaží zavést model podobný Turecku

a to mi připadá rozumné. Civilní vláda, ale armáda bude nad jako garant a kontrolor demokratických principů a sekulárnosti státu.

0/0
1.12.2011 9:23

František_Koudelka6.Kyju

Když tak na to čubrním

Evropě trvalo dospět k demokracii cca 300 let od renesance (vzpomínka na demokracii pro vyvolené) do reálného dodržování pravidel. Je mi jasné, že pro antizapadniky je lepší jakákoli diktatura kdekoli kromě zemí odkud nám vzkazují svá moudra, i oni totiž vědí že v jejich vysněných zemích by dvakrát kvikli a pak by po nich nezbyly ani tkaničky od bot. Pindat mohou beztrestně jen na jimi proklínaném Západě.

0/0
24.11.2011 22:19

LucyTarhuniah

Re: Když tak na to čubrním

Ano, ale ne vzdy beztrestne, i tady jsou urcita pravidla a limity.

0/0
24.11.2011 23:37

Vladimír Škopek

No jo, ale

Mrkněte na tenhle průzkum a schválně si řekněte, jak bude s tímhle islámským myšlením vypadat ta jejich vysněná demokracie.

http://www.reflex.cz/clanek/politika/42814/egyptane-podporuji-trest-smrti-za-opusteni-islamu-ci-kamenovani-za-cizolozstvi-to-je-ta-nova-demokracie.html

0/0
24.11.2011 16:26

Dunja

Re: No jo, ale

Především odpovídá autorovu postoji.

 Jinak z vlastní zkušenosti s Egypťany myslím, že je to cíleně vedený průzkum zcela jistě v několika čtvrtích obývaných radikálními salafisty, kteří však v populaci nemají příliš velkou podporu resp. nebude větší jak 30%, ale spíš menší, neboť tato skupina podobně jako al-Kaida není politicky ani sociálně natolik schopná oslovit normálního muslima a je vyhrazena skutečně pro určitou skupinu náboženských fanatiků, které rozhodně nebude volit ani ta liber. část salafistů, protože jejich idee jsou rozhodně pro budoucnost země nefunkční a to většina Egypťanů ví.

0/0
24.11.2011 20:37

Toicem

Re: No jo, ale

Obávám se, že se mýlíte. Všude, kde bylo v arabském světě lidem umožněno svobodně volit (a těch míst moc není), vyhrávají islamisté (Hamas, Hizballáh atp.). Kéž byste měl pravdu.

Uvidíme. Možná dřív, než nám bude milé.

0/0
24.11.2011 21:06

František_Koudelka6.Kyju

Re: No jo, ale

Možná, a asi nemaj rádi Západ, ale (kromě pár megabohatých monarchií v Perském zálivu), nemají západ rádi nikde, Ale pro příklad Libye, kdyby západ nic neudělal, tak jim islamisti řekli 'vidíte kaděj na vás' když jim píchnou tak řeknou 'vidíte chtěj nás okupovat'. Jen tak pro politologické kapacity, má vůbec Západ šanci udělat (dle vás) něco rozumného?

0/0
24.11.2011 22:27

tuana

problémem je

že slovo demokracie se dnes vykládá úplně jinak,než je význam tohoto slova.Všichni se ohánějí demokracií,ale Ti,co drží opratě pevně v rukou,nikdy nedovolí,aby tu byla skutečná demokracie.Ať u nás,nebo kdekoli jinde....

+3/0
24.11.2011 9:12

Sharpe

Re: problémem je

Co to je skutecna demokracie ?

0/0
25.11.2011 2:33

trasprd

To byla zásadní chyba v Česku,

že po roce 1989 už lidi do ulic nevyšli, nad tím, co se děje nahoře mávli rukou, a starali se o sebe.

0/0
24.11.2011 9:07

medvěd brtník

lidé u nás v roce 1989 vyšli do ulic a chtěli svobodné volby

lidi v Alžírsku čekali volby ve kterých se mohli vyjádřit již za pár dní a přesto protestují a chtějí si cosi vyřvat na ulicích . Ptám se co je to cosi . Pokud je to lepší životní úroveň tak konají zcela hloupě protože nepokoji v ulicích se hospodářská situace každého státu jen zhoršuje.  Mám  dojem že ulice v Egyptě dnes ovládá zfanatizovaná lůza která sice moc  neví co chce ale chce to něco za každou cenu .

+1/0
24.11.2011 8:40

Já rád játra

Re: lidé u nás v roce 1989 vyšli do ulic a chtěli svobodné volby

Egypt bude mit ted ke 100 milionum obyvatel a nema cim to uzivit, proste tam neni puda ani surovinove zdroje ani nic jineho. Nepokoje tam byly uz za Mubaraka, kdyz se zdrazily zakladni potraviny a bude hur. Lidi protestuji, vsak vy by jste na jejich miste taky nesedel a necekal az chcipnete hlady (a neradte chytre ze maji pracovat, oni tam drou jako mezci ale na dlani holt chlup nevyroste a na pousti obili take ne).

0/0
24.11.2011 10:41

Dunja

Re: lidé u nás v roce 1989 vyšli do ulic a chtěli svobodné volby

Ano, poslední výnos vojenské rady, který chtěli prosadit, byl to, že armáda bude nekontrolovatelná včetně jejich příjmů a zdrojů (pravděpodobný plán USA, které nejvíce egypt. armádu ovlivňovalo v posledních letech a jejich snaha vytvořit podobný režim jako v Turecku, tudíž jakýsi stát ve státě, kde o všem armáda rozhoduje a kdykoliv je schopna vyvolat převrat). Připadá vám to jako směšné jít proti tomu demonstrovat? Egypťanům asi ne. Navíc se jim nelíbí, že se volby nějak pořád odsouvají a s tím se objevuje daleko více provokatérů, kteří situace zneužívají k destabilizaci, zřejmě si armáda myslela, že získá vše pod kontrolu na moc si zvykla rychle. 

A konec konců, kdybyste jako vysokoškolský profesor měl v přepočtu náš minimální plat, z kterého sotva uživíte rodinu, asi byste také nejásal a chtěl změnu.

0/0
24.11.2011 17:16

Sharpe

Re: lidé u nás v roce 1989 vyšli do ulic a chtěli svobodné volby

Nejen USA, ale take Mossad, ty jsou za vsim.

+1/0
25.11.2011 2:35

meyla

Arabské "jaro" pokračuje

"Jaro" pokračuje, jenom jej nebude následovat léto, ale přijde rovnou radikální muslimská zima v čele s bratrstvem a krytá užitečným idio*em Baradejem, (mj. stejným Baradejem, který jako šéf mezinárodní atomové agentury doslova léta kryl a mlžil fakta o Íránu a jeho jaderném programu). Všichni křepčící revolucionáři již sehráli svou mouřenínskou roli, včetně obnažené dívky, kterou později ukamenují. Držme si klobouky, "jaro" nekončí, pojedeme z arabského kopce. Na řadě je despota Asad, který bude nahrazen nějakým ještě horším muslimským despotou...

0/0
24.11.2011 8:40

Výstřik do tmy VII.

Takovou moralku jim muzeme jen zavidet.

Kdyz se jim neco nelibi, okamzite do ulic a zadne klidne noseni transparentu nebo zvoneni klici, ani mrtvi v jejich radach je nezastavi. Tam ma vlada (resp.armada) duvod se svych poddanych bat.

0/0
24.11.2011 8:37

sergio

Re: Takovou moralku jim muzeme jen zavidet.

mydlit je hlava nehlava ,beztak by se jenom postili a modlili,kdo by makal?I když jsem makat arabáše ještě neviděl.

+1/0
24.11.2011 8:41

medvěd brtník

Re: Takovou moralku jim muzeme jen zavidet.

o žádné morálce u této zfanatizované  a lůzy nelze mluvit ani náhodou .Je to jen pokus zblblých radikálů o destrukci bez jakéhokoliv pozitivního  programu .  Nejříve to bylo  : svrhneme Mubaraka, nyní svrhneme prozatimní vojenskou vládu a současně  nedopustíme volby , takže co bude dál povládne  lůza z ulice - jak , když nemá žádný program pro budoucnost ani žádné inteligentné vedoucí představitele kteří by jej dokázali realizovat. JE TO CELÉ JEN CESTA DO JEŠTĚ VĚTŠÍ CHUDOBY A NÁSLEDNÉ ISLÁMSKÉ DIKTATURY.

+1/0
24.11.2011 8:52

Vladimír Škopek

Re: Takovou moralku jim muzeme jen zavidet.

Jaká morálka? Podle průzkumu by tři čtvrtiny lidí viděli odpadlíky od islámu rádi zavražděný, podobné množství by kamenovalo nevěrnice atd. Jakékoliv srovnání s těmito lidmi uráží celý náš národ a kulturu.;-)

0/0
24.11.2011 16:24

Najdete na iDNES.cz