Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Špičky studentů připouštějí školné, žádají lepší hospodaření univerzit

Studenti by souhlasili se školným, pokud by jeho maximální výše činila pět tisíc korun za semestr. Vyplynulo to z průzkumu České studentské unie mezi desítkami zástupců studentských organizací. Šedesát procent dotázaných není spokojeno s kvalitou univerzit a čeká, že bude dál klesat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tomáš Jefferson

Slováci + ostatní cizinci stojí cca 1 miliardu 225 miliónů

Plné školné Slovákům (cca 2/3 zahr.studentů) a ostatním cizincům.

Občané ČR platí v současnosti ze svých daní cca 35 000 cizinců na VŠ. Dejme tomu, průměrné náklady na 1

studenta cca 35 000 korun ročně, což dělá cca 1 225 000 000 Kč, tedy 1 miliarda 225 miliónů ročně. R^

Zdroje jsou. :-)

0/0
17.11.2011 22:44

Sidonie_11

5000 Kč/semestr

Je to sice na hraně, ale pokud by to bylo v podobě přímého školného a fungoval by systém studentských půjček a stipendií, pak by se to ještě nějak utáhnout dalo, i když by to bylo pro mnoho rodin opravdu jen tak tak. V případě odloženého školného je 5000 Kč na semestr aspoň podle mého názoru naprosto bez problémů.

Stejně si ale myslím, že peníze by se daly sehnat i jinak - třeba tím, že každý student, co studuje/bude studovat 2 či více oborů/VŠ (ne dvouoborů), by měl mít neplacený jenom ten první obor, první studium. Protože aby kvanta lidí studovaly 3. semestrem práva a k tomu třeba ještě přírodovědu či informatiku, případně si ke studiu Mgr. přibraly ještě nějaké to Bc. studium, protože je to zadarmo, mi nepřijde zcela normální a není tajemstvím, že spousta takovýchto buď nikdy jeden z oborů nedostuduje, nebo dobu studia přetáhne. Tady jsou ty peníze, co chybí, a některé fakulty už zavádějí poplatky za každý další studovaný obor, protože jim prostě dochází trpělivost!!!

0/0
17.11.2011 11:38

vencac

Školné dnes zavedené bude jen stupidním vyhozením peněz do

černé díry jménem Teoretizující vysoké školy. Hlavním dlouhodobým problémem našeho školství je premrštěný počet gymnazistů, kteří v podstatě po 15 letech školy neumí vůbec nic. A Vysoké školy potom fungují jako středoškolské doučování těchto teoretiků bez praxe.  Dokud tedy nezrušíme minimálně 70% gymnázií a výuku odborných předmětů na VŠ nenavážeme na výuku SPŠ nikdy se z tohoto problému nedostanem. A můžeme platit 100 000 za semestr.

0/0
16.11.2011 23:10

Sidonie_11

Re: Školné dnes zavedené bude jen stupidním vyhozením peněz do

Ano, spousta VŠ je téměř výhradně pouze na teoretické úrovni, což je aspoň pro mě nepochopitelné! Rv My jsme teda měli na Bc. studiu téměř 420 hodin praxe, ale to bylo všechno. Jinak veškeré poznatky - čistě teorie, teorie, teorie, propojení s praxí nulové! Rv A to se prosím VŠ berou jako instituce, které mají vzdělávat odborníky v daném oboru! Ale jak, když spousta vyučujících snad praxi nikdy v životě neviděla a nevytáhla paty z akademické půdy?! :-P A pak vám nadávají, když chcete do teoretické části bakalářky napsat poznatek z praxe, který však nikde v žádných zdrojích není k nalezení a víte o něm jenom proto, že jste kdysi byli někde na praxi a pracovník vám to tehdy sdělil! :-/

0/0
17.11.2011 11:44

špekovatec

školné jednoznačně ano, a víc než jen 10k za semestr

to je málo a poměry to nezlepší. Alespoň 20k za semestr

0/0
16.11.2011 20:56

Rubik1

Re: školné jednoznačně ano, a víc než jen 10k za semestr

Začal bych na 5 tisíc za semestr a za 5 let by to už mohlo být 500 tisíc neboli půl milionu za semestr.

0/0
16.11.2011 22:03

Sidonie_11

Re: školné jednoznačně ano, a víc než jen 10k za semestr

Přímé nebo odložené?

0/0
17.11.2011 11:45

špekovatec

Re: školné jednoznačně ano, a víc než jen 10k za semestr

Přímé, v odloženém nevidím smysl

0/0
17.11.2011 11:59

Sidonie_11

Re: školné jednoznačně ano, a víc než jen 10k za semestr

A kde na to ti lidi jako mají brát? A nechoďte na mě s "argumentem", že si mají studentíci přivydělávat na brigádách, protože student má v první řadě řádně studovat, což když dělá pořádně, tak prostě nemá na brigádu přes školní rok čas! ;-€ (a pokud má, pak to obvykle vypovídá něco o škole...)

0/0
17.11.2011 12:03

Lovec VeVerek

Pod tento PR štěk se styděli podepsat i ti největší lháři

;-D;-D;-D

proto je podepsali kolektivní soudruzi "ČTK" ,  "iDNES.cz"

+1/0
16.11.2011 19:12

papullus

Bombastický nadpis - špičky studentů

co to znamená - špičky studentů ? Za mých mladých let by se takto patrně označovali členové fakultních a celoškolských výborů SSM . Pokud se dnes jedná o stejnou část populace, se stejnou mírou flexibility ke stávajícímu establishmetu, jedná se tedy o politicky zprostituovanou spodinu a nikoliv špičku.

+3/0
16.11.2011 18:57

Kocour-mikes

Dobeš nemá ...nejen koncepci,

...ale ani kvalitní tým. Proto študentíci nebuďte tak naivní a nežerte mu ty jeho sliby a důvody šetření.

Je to jen další z poslušnejch a .... bez "koulí".[>-]Rv

0/0
16.11.2011 17:56

parlost18

...

Osobně jsem striktně proti zavedení školného. 5000 se může zdát, že není tak moc. Pro některé, to může být moc. Vemte si, že kromě těch 5 tisíc jsou náklady na dopravu, bydlení, ušlí zisk - znám i studenty podporující z brigád vlastní rodinu. Navíc je třeba někde začít - jak se to jednou prosadí, začne se plíživě zdražovat a za deset let můžeme být na 50 tisících.

Často se hovoří o tom, proč by měl nevysokoškolák doplácet na vzdělání jiného. Přijde mi to dost sobecký přístup uvážíme-li fakt, že právě nevysokoškoláci jsou nejvíce ohroženi nezaměstnaností - kdepak se asi berou peníze na podpory v nezaměstnanosti? Také od daňových poplatníků a vysokoškoláci u nichž je předpoklad vyšších příjmů odvádějí do státního rozpočtu více a jsou méně nezaměstnaní. Navíc dnes je na VŠ tak velké procento populace, že téměř každá rodina má nějakého vysokoškoláka. Stát se prostě zbavuje další povinnosti, aby bylo z čeho krást a někteří (nepublikovatelné) tomu ještě tleskají.

0/0
16.11.2011 16:59

Kocour-mikes

Re: ...

Nic proti názoru, ale ...

Kvalita schopností na úrovni dřívějších středoškoláků je taky výsledek statistik. A motivace závaznosti školným, to jen jasně zdiskredituje ty studenty z méně majetných rodin (prosím nejedná se o sociální případy). Co takhle se zajímat, a především najít cestu, jak "omezit" útěk studentů k profesím, které nestudovali.:-/

0/0
16.11.2011 18:05

stanlysss

Re: ...

Děláte si srandu?

Že nevysokoškoláci jsou nejvíce ohrožení nezaměstnaností? Pokud vím, tak největší zájem je právě o lidi, kteří vystudovali průmyslovky typu klempíř, zedník, stolař, tesař apod. To že dnešní studenti (středoškoláci) nechtějí pracovat rukama a hlásí se na obory, kde jejich uplatnění je téměř nulové, nebo právě naopak chrlí příliš mnoho studentů se stejným zaměřením (viz IT). A tedy těmto studentům nezbývá nic jiného než jít na vysokou a zvýšit svoje možnosti na trhu práce.

Pokud vím, tak normální vysokoškolský student si dokáže vydělat či ušetřit těch 5000 za půl roku úplně ničím a pokud to nedokáže, respektive se mu nechce a ždímá rodiče jen o peníze, tak potom nemá na vysoké škole co dělat.

Jedná se především o to, aby na se na vysokých školách zamezilo tzv. černým duším, kteří jdou na VŠ jen kvůli statutu studenta.

0/0
17.11.2011 14:06

parlost18

Re: ...

Nedělám si srandu. U vysokoškoláku je stále nižší nezaměstnanost než u jiných skupin, zvláště dělníků. Nevysokoškolsky vzdělání nejsou jen lidi z průmyslovek, to je jen zlomek všech nevysokoškoláků. Zrovna IT odborníků máme strašně málo - v tomto zrovna částečně dělám a vím, že si firmy stěžuje na nedostatek lidí, popř. nedostatečné znalosti těchto lidí. Taky se mě nezdá, že by se mnoho lidí bálo dělat rukama - někteří i velmi rádi dělají rukama, ale VŠ považují dnes za nutnost.

Nejedná se o zamezení černým duším studovat - na to totiž existuje jiná páka a to je zpřísnění studia. Jde o to, nalít do systému zase více peněz, které se neprojeví na výuce, ani na konkurenceschopnosti studentů, možná se za to tak maximálně udělá pár výjezdních zasedání pro vysoké akademické pracovníky. 

Ano, většina vysokoškoláku si těch 5000 za půl roku dokáže vydělat - ale na úkor studia. Krom toho, mladí lidé dnes mají spoustu dalších výdajů, které musí pokrýt. A brigád zase tak moc není.

0/0
17.11.2011 14:16

Horle

školné rozhodně ano

nevím, proč by měli lidé, kteří VŠ nemají ze svých daní platit mé studium. Vysokoškolák, který si při studiu nevydělá 5000 na školné, tam nemá co pohledávat. Nevěřím tomu, že by takováto výše školného zamezila přístup ke vzdělání.

+1/0
16.11.2011 16:46

vintrlik

Re: školné rozhodně ano

souhlasím, deset tisíc ročně je únosná míra, bakalářské studimu jsem studoval na sourkomé vš a kvalita výuky tomu odpovídala, pokud ty peníze půjdou přímo do škol, nemám s tím problém...

0/0
16.11.2011 16:51

koooza

Re: školné rozhodně ano

třeba já..... studuji jak kdyby dvě vysoké školy (dvě prezenční studia na jedné univerzitě) Je to Masarykova, takže to rozhodně není flákání, ale asi nejtěžší u nás. Plánuji si od příštího roku přidat jedno kombinované (dálkové).

Nejsem schopný u toho ještě vydělávat a zadlužit se trojnásobně také ne......

Nejsem proti školnému, ale musí být ta reforma dotažená, ne jak většina v ČR....

0/0
16.11.2011 18:30

Sidonie_11

Re: školné rozhodně ano

Nic proti, ale právě i kvůli takovým, jako jste Vy, se musí zavádět školné! ;-€ Vy byste měl mít zdarma jenom to první studium a to druhé, do kterého jste se zapsal později (byť třeba jenom o týden či dva), byste měl mít pěkně zpoplatněné! A jestli Vám vadí, že si u tohoto studia dvou samostatných oborů (= dvou jednooborů; docela by mě i zajímalo, o jaké obory se jedná) nejste schopen vydělávat a vadí Vám to, tak to jedno prostě ukončete! ;-€

P. S.: Taky jsem na MU, pokud byste chtěl psát něco o tom, že nevím, o čem mluvím.

0/0
17.11.2011 11:55

Sidonie_11

Re: školné rozhodně ano

Student denního studia má studovat. Kdo chce pracovat, ať jde na dálkové studium! ;-€

0/0
17.11.2011 11:31

svedek casu

Přemluv dědka bábu

oni ze svého mizerného důchodu rádi přispějí, budou se hřát horkou vodou v plastových láhvích jak je už běžné u starochů v zimě.!!!!!!

0/0
16.11.2011 16:35

parlost18

Re: Přemluv dědka bábu

nemáte už něco originálního - řeší se tu něco tak důležitého a jediné, co někteří neinteligentní jedinci jsou k tomu schopni napsat je "přemluv bábu". ;-€

+1/0
16.11.2011 16:45

Squeak?

Wtf

A to "odložené školné"... dobre čítam? Lebo väčšiu sprostosť som ešte dnes nevidel...

0/0
16.11.2011 16:33

Jerry7650

Některé VŠ se v penězích přímo topí

a to jediné co učitelé a doktorandi dělají místo učení je neustálé vymýšlení různých nesmyslých projektů EU, ze kterých tečou peníze....

0/0
16.11.2011 16:20

parlost18

Re: Některé VŠ se v penězích přímo topí

Souhlas v tom, že se to děje. Jenže problém není na straně doktorandů či učitelů. Problém je v tom, že jsou k tomu státní i evropskou byrokracií tlačeni. Sám jsem v tom procesu a řeknu vám, že bych se mnohem raději věnoval studentům a získávání zkušeností a publikoval jenom tehdy, kdy opravdu něco vymyslím či udělám. Jenže to je běh na dlouhou trať, zvláště uvážíme-li, že dnes nastupují do doktorského studijního programu lidé, kteří prošli výukou s již poměrně sníženou kvalitou výuky. Sám proti snižování kvality bojuji, co mi síly stačí, a ty tlaky jsou. Dokonce se snažím výuku i zkvalitňovat a zvyšovat nároky, ale to mohu jen v souladu s tím, jak sám nabírám pedagogické zkušenosti, znalosti a praktické zkušenosti. Dnes nemůžete hodit vše na studenty a machrovat jak jste dobří. Dobrý pedagog musí umět rozvíjet potenciál studentů, ať už je jakýkoliv.. Problém je, když má učit 400 lidí ve dvouhodinových seminářích po patnácti lidech a ještě k tomu vědecky zkoumat a účastnit se projektů.

0/0
16.11.2011 17:09

milujemadmina

Špičky

Tys nikdy nepíchal adrenalin?

Neměl jsem to zapotřebí! Nechodim se bavit s dětma.

Mí přátelé dokážou svý špičky kontrolovat!

0/0
16.11.2011 16:12

pečlivý čtenář

60 studentů?

Jen Akademický senát UK jich má 25. To není reprezentativní vzorek ani mezi "špičkou" studentů. Já mám reprezentativní vzorky z anket vnitřní kolejní sítě (1032 hlasování) 97% proti jakémukoliv školnému (ačkoliv v jiné anketě podobného počtu hlasování bylo téměř 74% pro pravici ODS a ultrapravici TOP09, jejichž základním kamenem programu ve školství je školné :-)

+1/0
16.11.2011 15:45

parlost18

Re: 60 studentů?

on se v tom projevuje jeden z problému demokracie v té formě, v jaké jí u nás máme - strany se snaží podchytit všechno, problém pro voliče vzniká, když třeba souhlasíte s většinou toho, co strana prosazuje, ale s některými věcmi nesouhlasíte. Já jsem sice spíše volič pravice, ale školné i nucené práce naprosto odmítám, protože to první je v našich podmínkách nevhodné, to druhé je v celoevpropských podmínkách řekl bych až nemorální. Na druhé straně se občas objeví něco, kde musím souhlasit s levicí. Koho pak mám volit? Vezmu-li to, že s pravící souhlasím dejme tomu ze 70 %, ale těch třicet procent jsou fakt závažné problémy, s levicí souhlasím dejmetomu z 10 procent.

0/0
16.11.2011 16:51

pečlivý čtenář

Re: 60 studentů?

švýcarské referendum

0/0
16.11.2011 17:05

vintrlik

5.000 ?

to jsem taky schopen strávit...

0/0
16.11.2011 15:44

pečlivý čtenář

Re: 5.000 ?

Však takto je třeba začít, kdyby na rovinu vybalili plné školné (u některých oborů dostávají od státu na studenta až 60 tisíc Kč a minimálně 25 tisíc Kč, za rok samozřejmě), tak byste Vy a ani nikdo jiný takto neuvažoval. Jako poplatky v nemocnicích, 30Kč, vždyť to je jedno pivko... a nyní se už nebavíme o principu, ale o tom kam až je necháme vyrůst. Heger už veřejně přemýšlí jak poplateček ještě vylepší a v podstatě to už nikomu nevadí, však hranice byla překročena a nyní už je to tržní inflace...

0/0
16.11.2011 15:51

bubli1fuk

Re: 5.000 ?

Přesně jak říkáte, "jen dva prstíčky si ohřejeme a hned zase půjdeme". Češi jsou nepoučitelní.

0/0
16.11.2011 16:20

vintrlik

Re: 5.000 ?

nepoučitelní? vy chcete moje studium platit z vašich daní? já si ho milerád zaplatím... deset tisíc ročně jsem schopen strávit, je to rozhodně větší motivace pro ty, kteří studovat chtějí a odpadnou tak tisíce rádoby-studentů, kteří si jen chtějí prodloužit ten studentský život a stát jim platí zdrav. pojištění... pokud ty peníze půjdou přímo do škol, jsem rozhodně pro

0/0
16.11.2011 16:50

vintrlik

Re: 5.000 ?

cože? jedno pivko? ;-D prosímvás, pokud se ta reforma neudělá, pokud se za léky platit nebude, tak zdravotnictví nebude mít z čeho brát... ohledně školného asi toto: pokud se to řádně promyslí, a peníze ze školného by např. sama škola použila na konkrétní věci na dané universitě, nejsem vůbec proti, já osobně raději připlatím, ty peníze z brigády obětuji, pokud bude výuka kvalitnější...

0/0
16.11.2011 16:46

pečlivý čtenář

Re: 5.000 ?

co to je kvalitnější výuka. prosím popsat konkrétně, všude to čtu a nevím co si pod tím představit.

0/0
16.11.2011 17:09

svedek casu

Re: 5.000 ?

chápu to tak že ten obnos naúčtuješ mamince;-)

0/0
16.11.2011 15:52

vintrlik

Re: 5.000 ?

ten obnos si musím vydělat v kfc jako brigádník... rodiče mi přispívají tisíc korun měsíčně... co ještě chápeš?

0/0
16.11.2011 16:47

Najdete na iDNES.cz