Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Řidič na přechodu srazil opilou ženu, která sotva stála na nohou

Opačný scénář než obvykle měla nehoda z minulého pátku na Dvořákově okruhu v Krnově. Řidič svým vozem srazil ženu, který právě šla před přechod pro chodce. Jenže jak záhy prokázalo vyšetřování, alkoholem ovlivněná byla chodkyně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mticha

V tomto případě chudák řidič

To jsou fakt pěkné názory.Zajímalo by mě jestli někdo z lidí tu nehodu viděl,když tak  mluví.Mě se to stalo pod okny a vše jsem sledovala.Povím k tomu na objasněnou pro neseznámené lidi. Přechod je fakt na nic,nebezpečný pro lidi a hlavně pro děti,které tam chodí do školy.Nic se s tím nedělá a čaká se jen až tam někdo příjde o život.Svítí tam přiblblé světýlka,které jen oslňují řidiče,auta parkují na místech,které naprosto brání ve výhledu,takže se neustále bojím tam přecházet.Jezdí se tam rychle a dokonce i kamiony a nákladní auta,která v této části Krnova nemají co dělat.Nikoho to nezajímá,protože ti vlivní lidé tady přece nabydlí a na ostatní kašlou.Z těch havárek,které se tam fakt za poslední dobu staly a je jich dost je tato jasná.Žena vylezla mezi zaparkovanýma autama na přechod a byla fakt dost mimo no ona je takto mimo furt.Každý má svou vinu,ona i řidič.Tak neodsuzujte jen řidiče.Je to dobou a lidma.Řidiči jezdí bezohledně a chodci žijí v představě,že mají přednost.

0/0
16.11.2011 18:20

macarát

Chyba řidiče, není co řešit

Když se motá chodec na přechodu, tak ho nemá objíždět, ale počkat, až přejde.

To už mne mockrát nějaký debil přejel za patami způsobem, že kdybych býval třeba špatně došlápl a na vteřinu se zastavil, tak mne trefí. Asi to některým přijde jako machrovinka trefit to těsně za chodcem, ale já si spíš myslím, že takoví by neměli mít řidičák.

0/0
16.11.2011 0:24

Fair-Play

Re: Chyba řidiče, není co řešit

No jo, "macarát", jak jinak. Kde jsi byl když se rozdával rozum? To by tam ten řidič mohl stát donekonečna. Na přechodu se nemáš co zastavovat ale plynule ho přejít. To co popisuješ nemá s tímto případem nic společného!

0/0
16.11.2011 7:46

Lvy

Alkohol

Já si myslím, že tak jako řidič je účastníkem silničního provozu, tak i chodec je stejným účastníkem a tudíž by se mělo jasně uvést, že chodec pod vlivem alkoholu nemá co na cestě dělat. Je to prostě nebezpečné.

0/0
15.11.2011 11:51

bar.bu.do

Re: Alkohol

... a to má letět vrtulníkem? Nebude se motat?

0/0
15.11.2011 12:08

Lvy

Re: Alkohol

Když chce chlastat tak nemá co lozit na cestu a když už se chce někam dostat, tak ať si vezme taxíka, když má na chlast dost peněz.

0/0
15.11.2011 12:09

bar.bu.do

Re: Alkohol

... když chce někdo jezdit autem, ať si jezdí, ale ne po vesnici ...

... když má dost peněz na auto ...

0/0
15.11.2011 12:14

Lvy

Re: Alkohol

Auta nejezdi po vesnici, ale po cestách, to jste si ještě nevšiml? ;-D

0/0
15.11.2011 12:20

bar.bu.do

Re: Alkohol

... vesnice sou póle, cesty a baráci ...

+1/0
15.11.2011 12:24

Modrý a zelený blesk

Re: Alkohol

Čekal jsem, kdo se vynoří s takovým úchylným názorem. A voila!

0/0
15.11.2011 14:16

Bouše

Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Když stála na přechodu, co ji měl co objíždět? Odkdy se chodci na přechodu  o b j í ž d ě j í ? 8-o

+1/0
15.11.2011 10:41

villík

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

R^R^ Souhlas. Já bych taky počkal až zmizí z přechodu....

+1/0
15.11.2011 11:10

Svoboda je otroctví

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

To bych chtěl vidět;-D

+1/0
15.11.2011 11:17

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Chodec je od toho že chodí. Stejně tak je chodec povinen přecházet přes přechod v co nejkratší možné době a tuto zbytečně neprodlužovat. Navíc chodec nesmí vstoupit na přechod, pokud se blíží vozidlo, vyjma případů, kdy není pochyb o tom že vozidlo může bezpečně zastavit a skutečně to udělá. Tedy chodec může vstoupit na přechod pouze v případě, že dá jasně a zřetelně najevo že se chystá přejít vozovku a má zpětnou vazbu od řidiče, že si je tohoto vědom a též to dá jasně najevo (například tím že začne zpomalovat). Tedy už tím co paní řekla vzala vinu na sebe, protože nedodržela podmínky pro to aby mohla na přechod vstoupit.

0/0
15.11.2011 11:20

bar.bu.do

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

... když chcete kázat, přečtěte si zákon ...

0/0
15.11.2011 12:03

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Tak to zkuste taky

§ 54

(3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.

Takže z toho jak to paní popsala tam neměla co dělat protože vlezla přímo před něj, tedy bezprostředně a tedy to zavinila ona.

Z pohledu pána paní při přecházení zastavila což nesmí.

0/0
15.11.2011 12:23

bar.bu.do

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

... nikolivěk. On byl povinen umožnit jí přejít, i kdyby měl zastavit ...

+1/0
15.11.2011 12:28

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

no vidíte, a § 27 říká:

(1) Řidič nesmí zastavit a stát

c) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 m před nimi,

;-D

ne, teď vážně, tohle byl vtip, ale opravdu si zákony projděte vy. Nechal jste si do hlavy od Novy vtlouct "absolutní přednost" ale takhle to opravdu nefunguje. A samotný fakt, že paní byla sražena jasně vypovídá že vstoupila bezprostředně před blížící se vozidlo což dle § 54 nesmí, stejně jako se na přechodu nesmí zastavit čímž onen paragraf porušila hned po druhé. Ovšem nepochybuju že to odnese řidič. Ten to podělal jen tím že chtěl tu násosku objet a ta pak vlezla přímo před něj.

0/0
15.11.2011 13:14

dino_na_idnes

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Prosím? Fakt, že byla sražena, jasně vypovídá jen o tom, že byla sražena. Nebo snad podle Vás není možno vstoupit do vozovky třeba půl kilometru před autem, stát tam a být sražen?

Že nepřecházela podle předpisů, o tom nepochybuju, na druhou stranu mi není jasné ani chování toho řidiče, viděl, že stojí uprostřed silnice, stihnul zpomalit a chtěl ji objet, ona však náhle zvládla udělat pár kroků tak, aby byla přímo před ním...

To mi z hlediska rychlostí a časů moc nejde dohromady s Vaší tezí, že vstoupila bezprostředně před blížící se vozidlo, naopak mi přijde mnohem pravděpodobnější, že měl řidič dost času zastavit a počkat, až se baba odplouží, ale nechtěl se prostě zdržovat a chtěl to frajersky střihnout těsně kolem ní... A na svůj chybný úsudek asi holt dojede.

+1/0
15.11.2011 13:45

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

To že vstoupila přímo před vozidlo vyplývá z toho co řekla ona. Tady že si myslela že to stihne ale nestihla.

Naopak situaci dle popisu pána vidím tak, že na přechod jen vkročila a zůstala stát (což NESMÍ!) a tedy se ji dal objet a ona mu pak vkročila přímo před auto. Když vezmu v potaz, že byla napraná jak žok, tak si myslím že prostě zavrávorala a popoběhla. přičemž měla dost možná v úmyslu ho původně pustit (jinak nechápu proč by měla zastavovat). A jestli jste někdy viděl opilce co se snaží vyrovnat pád, tak jistě víte že uběhnout 10m je v takové situaci otázka vteřiny.

0/0
15.11.2011 14:03

Modrý a zelený blesk

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

To je sice hezké, ale je to úplně jedno, protože pan řidič má prostě před přechodem zastavit a tam stát tak dlouho, dokud chodec nepřejde, nějaký objíždění v zákoně není. Že byla baba napraná je jistě polehčující okolnost, ale vinu nese řidič.

+1/0
15.11.2011 14:20

denny2606

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

nikoliv. Jestli-že umíš číst a chápat smysl textu,jasně i řidič říká,že paní vstoupila,nikoliv náhle přímo před auťák,ale on ji v pohodě ne přechodu zaregistroval. Paní ovšem NA přechodu zastavila a proto ji pan "pospíchálek" chtěl NA přechodu objet. Asi se domníval,že ona paní zůstane bez pohybu,než ji objede NA přechodu. Mýlil se. Paní udělala krok v před,či vzad není podstatné a právě v okamžiku objíždění panem "pospíchálkem" NA přechodu.:-P

+1/0
15.11.2011 14:46

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Ano, já to chápu (narozdíl od dalších tady, co se bezmezně a nesmyslně zastávají té násosky).

varianta A podle pána

Paní vstoupila na přechod a pán ji zaregistroval a začal zpomalovat aby mohla přejít. V pořádku. Dala najevo úmysl, a pán na něj rágoval tak jak měl. Jenže pak se paní zastavila (což na přechodu udělat NESMÍ). To asi pán špatně vyhodnotil jako že ho pouští a chtěl projet kolem ní ale ona mu tam vlezla. Nebo to vyhodnotil správně ale jak byla nadrbaná tak mu tam spadla. Nehoda tedy vznikla kvůli tomu že paní neumí přecházet, ale odnese to řidič.

varianta B podle paní

Paní vstoupila na přechod a byla poražena pomalu jedoucím autem. Tedy řidič nestihl zcela zastavit což znamená že paní vstoupila bezprostředně před vozidlo a mimo to se dopustila dalšího přestupku tím, že přecházením v opilosti se zhoršeným odhadem vstoupila do vozovky takovým způsobem že ohrozila zdraví svoje a ostatních účastníků a tedy nehodu opět zavinila ona, ale odnese to řidič.

0/0
15.11.2011 15:15

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Verdikt v případě A

Paní je blbá a neumí přecházet, a pán je vůl a zbytečně bude mít problém.

Verdikt v případě B

Paní je blbá a pán je chudák co to odnese.

Pro jiné varianty nejsou dostupná data, jako třeba co jsou ta lehčí poranění, podle kterých by se aspoň dala odhadnout rychlost v jaké ji srazil.

0/0
15.11.2011 15:20

bar.bu.do

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

... blábolíte zcesty asi jako ta osoba ...

... byla dávno na přechodu, to nablblé "vstupování před vozidlo" se týká vstoupení do přechodu, nikoli kličkování před autem, které jí nehodlá dát přednost ...

+1/0
15.11.2011 15:44

Kazeasch

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Paní tvrdí že nikdo nekličkoval. Že tam prostě vlezla a on ji srazil. Tedy sama řekla že vlezla přímo před auto.

O vyhýbání mluví ten pán, přičemž tvrdí že se na přechodu zastavila, zůstala stát, a proto se rozhodl ji objet. Blábolíte tu Vy a asi si ani neumíte článek přečíst protože tu plácáte obě výpovědi dohromady.

0/0
15.11.2011 16:20

denny2606

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

po 29 a naposled.Pan "pospíchálek" prostě a jednoduše nepočkal,až ta paní přejde přes přechod. Jestli-že se tam zastavila,nesmí pana "pospíchálka" zajímat. Ano,ona mu tam,tedy přímo před auto možná vstoupila,ale při objížděcím,či přejížděcím manévru pana "pospíchálka" přes vyznačený přechod. Resumé: Jasný malér řidiče "pospíchálka-debila" řidiče!

+1/0
15.11.2011 16:34

macarát

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

Jenže zákon neumožňuje každého chodce, který se v nějaké drobnosti odchýlí od svých povinností, beztrestně přejet, stejně jako neumožňuje třeba každého řidiče, který překročí rychlost, zastřelit.

0/0
16.11.2011 0:26

zase smazaný

Re: Podle mne je úplně jedno, že byla vožralá.

souhlas.;-O

0/0
15.11.2011 11:30

zenon

Nerozumím

" ... srazil ženu, který právě šla před přechod pro chodce." Autor je asi v podobném stavu jako tak ženská na přechodu.

0/0
15.11.2011 9:54

semelik

no bóóóže, "D" je hned vedle "S" - tak se trochu netrefil.

To já pamatuju horší překlep s vážnějšími důsledky - jedna sekretářka napsala kdysi  jako pozdrav "Čest ptáci" a měla vystaráno. A nikomu nevysvětlíte, že "R" a "T" jsou těsně vedle sebe.

0/0
15.11.2011 10:24

zenon

Re: no bóóóže,

a který žena se nepočítá?

0/0
15.11.2011 16:33

semelik

pokud se tam motala, mohl ji trefit - podle litery zákona

musí dát přednost na přechodu jenom tomu, kdo "jeví úmysl přejít".

0/0
15.11.2011 9:26

houba_

Re: pokud se tam motala, mohl ji trefit - podle litery zákona

nikde neni psano, ze by mel chodec prednost

0/0
15.11.2011 9:34

Kazeasch

Re: pokud se tam motala, mohl ji trefit - podle litery zákona

Ale jo, někde se tam píše o přednosti, ale vždy za přesně definovaných podmínek. Například když žádné vozidlo není v dohledu, pak má chodec přednost.

0/0
15.11.2011 11:23

bar.bu.do

Re: pokud se tam motala, mohl ji trefit - podle litery zákona

... nikde, jenom v zákoně 361/2000 Sb ...

0/0
15.11.2011 12:16

sámvelkýmao

no

prostě sebou sekla, sjetá na plech. řidič může být v klidu................

0/0
15.11.2011 9:22

houba_

Opačný scénář než obvykle ....

chce snad nekdo na iDnes tvrdit, ze obvykle jezdi opili ridici a chodci jsou strizlivi??

podle meho pozorovani (neni to statistika, jen pozorovani) jsou prave chodci tou skupinou, ktera pravidla provozu na pozemnich komunikacich porusuje nejcasteji, zcela bezne a povazuji za to normalni (chuze po silnici, prechazeni na cervenou, prechazeni kde se jim zlibi, chuze v opilosti ... )

0/0
15.11.2011 9:07

dino_na_idnes

Re: Opačný scénář než obvykle ....

Ne, opačný scénář znamená, že obvykle chodec srazí řidiče. :-P

+1/0
15.11.2011 13:48

Modrý a zelený blesk

Re: Opačný scénář než obvykle ....

Která pravidla zapovídají chůzi po silnici či chůzi v opilosti, houbo?

+1/0
15.11.2011 14:22

cettiacetti

;-Dsrazil chodkyni .. která sotva stála na nohou ;-Dach jo ooo !!

0/0
15.11.2011 8:42

Svoboda je otroctví

Znatelná stopa alkoholu.

Autor zřejmě aspiruje na Pullitzera :-)

0/0
15.11.2011 8:15

Libor76

Objet?

Řidič je trouba, na přechodu ji neměl co objíždět, ale zastavit před ní a vytroubit ji, pokud už tak spěchal.

+1/0
15.11.2011 8:12

jan.banos

Re: Objet?

Také si myslím.

Ale jsem zvědav na výsledek vyšetřování (pokud bude na iDnes zveřejněn).

Pokud je pod vlivem řidič, je vždy vinen.

0/0
15.11.2011 8:30

Modrý a zelený blesk

Re: Objet?

Řidič samozřejmě vždy vinen není, ale to je fuk, protože řidičům pít zákon zakazuje, chodcům ne.

0/0
15.11.2011 14:21

vlahos_rosret

Re: Objet?

technicky se jedna o prekazku na vozovce kterou muzes podle pravidel objet. Kdyby si tam pani ustalala, tak by jste se ji take snazil vytroubit?

+2/0
15.11.2011 8:37

macarát

Re: Objet?

Vytroubit, případně zavolat záchranku / policisty.

0/0
16.11.2011 0:21

Najdete na iDNES.cz