Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Atentát na Heydricha připomíná pamětní deska na domě, kde se plánoval

Čeští parašutisté, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, se v pátek dočkali slavnostní pocty v Londýně. Na budově Porchester Gate, kde útok plánovali, jim odhalili pamětní desku. Zúčastnil se český velvyslanec v Británii Michael Žantovský a jeho slovenský protějšek Miroslav Wlachovský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VařícípolévkaGazpacho

Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

Kdo to byl Reinhard Haydrich - http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Heydrich

Plánovaný osud českého národa po vítězství Velkoněmecké říše - http://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9_%C5%99e%C5%A1en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_ot%C3%A1zky

Plánovavý osud slovanských národů - http://cs.wikipedia.org/wiki/Generalplan_Ost

Ještě si někdo myslí že Reinhard Heydrich nebyl legitimním cílem k likvidaci ?

+1/0
30.10.2011 18:05

juracofandisparte

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

tobě nikdo neřekl, že wikipedie neni relevantní zdroj informací... teda je, když se chci dozvědět nějaké základních věcí, ale zkus si z ní něco citovat v seriozní vědecké práci a budeš vysmát.

0/0
30.10.2011 18:06

VařícípolévkaGazpacho

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

Aha , já zapoměl . Takže Heidrich byl vyjímečný lidumil a filantrop , nacisté neplánovali vyhlazení slovanského živlu , celé jejich východní tažení bylo vlastně jen nepochopení poznávacího výletu Wermachtu a vojsk SS za krásami Moskvy .... Teď už je to správně ??

0/0
30.10.2011 18:16

2mmmm_2

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

A teď jedna zajímavost: R.H. byl zkušeným sociálním demagogem, který se snažil zkorumpovat české dělnictvo metodami do té doby u nás nevídanými. Např. lázeňskou péči o vybrané dělníky, závodními jídelnami, kosmetickými vylepšeními v přídělu potravinových lístků (např.). Tyto záležitosti už dnes nejsou moc známé.

0/0
30.10.2011 18:30

VařícípolévkaGazpacho

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

Hlavně byl pragmatik . Německá říše potřebovala českou průmyslovou základnu a tím pádem i české dělníky ve svém válečném ůsilí . Nelze si dělat iluze že by to pokračovalo věčně . Jakmile by bylo německé válečné ůsilí dovedeno do vítězného konce , plány na likvidaci českého národa by se uskutečnily . Tehdejší němci byli ještě mimořádně důslední a cílevědomí , takže o uskutečnění předmětných plánů by se nedalo pochybovat .

+2/0
30.10.2011 18:37

s(h)arka

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

metoda cukru a biče, nic nového a známé to je...včetně jeho výroku o smějících se bestiích, na adresu Čechů.

0/0
31.10.2011 10:22

juracofandisparte

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

proč reaguješ jenom na tohle a na mou odpověď o kus níž ne? :-P

0/0
30.10.2011 18:34

VařícípolévkaGazpacho

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

Máš z s tím nějaký problém ?

0/0
30.10.2011 18:53

Draggo

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

To nam jiste reknes, co z toho o Heydrichovi je na Wiki spatne, abych nebyl vysmat. Ale je mozne, ze nektere udaje asi budete stranou lezet nechat muset. :-P

+1/0
31.10.2011 11:36

tuan4

Re: Několik zajímavých informací které si zaslouží připomenutí

......................o tom není pochyb!

Jen to provedení atentátu se vymklo logice.Pokud to mělo být bráno jako akce domácího odboje,tak sten gun a anglická bomba nebyla ta správná volba.Ale to jen tak na okraj.

0/0
1.11.2011 14:07

Etnicky prizpusobivy Cech999

Heydricha nechal sejmout samotnej Hitler..

R. H. byl schopnej a konkurence A. H. Bohuzel ho nemohl nechat sejmout otevrene, tak si to vyzebral od spojencu, protoze se mu Heydrich vymknul z rukou. Klasicka levicova taktika..

0/0
30.10.2011 18:04

Hnev lidu

Re: Heydricha nechal sejmout samotnej Hitler..

Blábolíš nesmysly. i kdyby ho skutečně Hitler potřeboval odstranit neměl by s tím žádný problém, viz. např. vynucená sebevražda Rommela.

+1/0
31.10.2011 8:07

DADAnce

Re: Heydricha nechal sejmout samotnej Hitler..

Tyhle teorie miluju... Teď jsem si zrovna někde přečetla, že Kaddáffího odstranila CIA financovaná al Kájdou.:-)

0/0
1.11.2011 0:05

Etnicky prizpusobivy Cech999

Vrazda neozbrojeneho cloveka..

Zadnej atentat, sprostej terorismus...Rv

+1/0
30.10.2011 17:59

denny006

Re: Vrazda neozbrojeneho cloveka..

nejsem si jistej,ale tuším,že měl pistolku.:-P

+1/0
30.10.2011 18:14

hafusak2

Re: Vrazda neozbrojeneho cloveka..

Byl ozbrojen a zbraň měl i jeho řidič. Navíc se jednalo o záležitost vojáků z dvou stran, takže označení za terorismus je naprostým nesmyslem.

+3/0
30.10.2011 19:26

MI14

Re: Vrazda neozbrojeneho cloveka..

Jestli tohle myslíte opravdu vážně, nejste asi uplně normální (pokud nejste neonacista)... Byla válka, Gabčík s Kubišem byli vojáci, a Heydrich byl nepřítel. Ozbrojený samozřejmě byl, ale i kdyby byl zrovna v pyžamu, stále by byl legitimním cílem.

+1/0
31.10.2011 0:33

s(h)arka

Re: Vrazda neozbrojeneho cloveka..

Vlastně čtyřicet let tady všichni poslouchali ten výklad, že atentát byl především akcí, kterou se prezident Beneš snažil - jak sám sebe, tak západní vedení, - zviditelnit, ale realita byla podle nás zcela jinde. Jedná se o naprosto zásadní čin v našich dějinách, protože si musíme uvědomit, že před atentátem na Heydricha byla stále v platnosti Mnichovská smlouva. Jak Angličané, tak Francouzi tuto smlouvu považovali za akt, k němuž došlo ještě před vypuknutím války, a považovali ji platnou mezistátní dohodu. Právě v době, kdy se připravoval atentát, se zároveň chystala jednání o případném oduznání Mnichovské dohody. Tady prezident Beneš jednoznačně potřeboval ukázat zahraničním spojencům, jak významný je v Protektorátu odboj. A právě tento atentát měl být - a také se stal - tím činem, který vedl k oduznání Mnichovské dohody. Těžko říci, co by bylo kdyby, ale rozhodně můžeme konstatovat, že atentát byl naprosto zásadním činem, od kterého vede přímá linka k oduznání Mnichova,"

+1/0
31.10.2011 10:24

s(h)arka

Re: Vrazda neozbrojeneho cloveka..

si to tu přečtěte...

http://www.radio.cz/cz/rubrika/historie/atentat-na-heydricha-gesto-nebo-zasluzny-cin

0/0
31.10.2011 10:26

Henri

Je to na diskusiu

Myslím si, že nie je také jednoduché na 100% tvrdiť, že atentát na Heidricha tak, ako bol vykonaný, bol dobrý počin - kvôli jeho strašným dôsledkom, ktoré sa dali očakávať.  Jeden tvrdí, že to stálo za to, druhý poukáže na idiotizmus a naivitu tých, ktorí to v UK naplánovali. Rovnako o zmyselnosti bitky v Údolí smrti pri Dukle sa dá donekonečna diskutovať, či ten strašný počet obetí stál za tú bitku, čo nebola kľúčová v rámci celej WWII.   Bitka o Kursk, Volgograd, Normandiu a Leningrad tými strategickými boli.  Asi to bude nerozhodné navždy, ako Mašínovci.  Na druhej strane tzv. Pražké povstanie prakticky po skončení vojny bola vyslovene 2 -dňová švejkovina spojená s pogromom  na zmätených nemeckých vojakov, ktorí nemali kam ustúpiť a nemeckých civilistoch.

0/0
30.10.2011 17:51

Hnev lidu

Re: Je to na diskusiu

Tebe by měli zaměstnat na genštábu ;-D Prozradím ti, že každá válka je tvořena z 90% bitvami, které se nezdaří podle původního záměru. Za západní Spojence jmenujme např. Market-Garden. Pokud jde o Duklu, byl to dobrý nápad (dalším místem jak proniknout na ČSR ze severu bylo až před Ostravou), ale pár důležitých předpokladů se nepovedlo. Především dvě východoslovenské divize se podělaly strachem a nechaly se odzbrojit od Němců, velitelé (Malár, Tálský), raději odletěli schůzovat a besedovat, jak se na pořádného Slováka sluší a patří, než aby řídili boj.

0/0
31.10.2011 8:12

JÁNSKÝ

Atentát na Hedricha a komunisté

Každý má právo na názor, to je v pořádku. Znevažovat nebo dokonce odsuzovat tento čin poukazováním na následnou pomstu Němců v době tzv. heydrichiády byla komunistická interpretace této události, jejímž účelem bylo špinit západní zahraniční odboj a prezidenta Beneše. Tak jak se Němci chovali po atentátu v Praze, v Čechách i na Moravě, tak se chovali všude v Evropě. Jejich systém braní a vraždění rukojmí ve Francii, Norsku, Řecku, Sovětském svazu, Polsku a nakonec i v Itálii jako odveta za partyzánské akce i akce jednotlivých odbojářů se od pomsty za Heydricha nijak nelišil. Že parašutisté zabili masového vraha židů a českých lidí a zbavily okupované evropské země hrozby před jeho dalším řáděním,  byl, je a bude hrdinský čin vojáků, kteří dostáli své přísaze a vojenské povinnosti. [>-]

+3/0
30.10.2011 14:39

MI14

Re: Atentát na Hedricha a komunisté

Naprosto s Vámi souhlasím.

0/0
31.10.2011 0:37

flyflýsek

Re: Atentát na Hedricha a komunisté

R^[>-]R^

0/0
31.10.2011 7:36

Henri

Víťazi píšu dejiny

Čeští parašutisté, kteří spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, se v pátek dočkali slavnostní pocty...       Čeští parašutisté (a ja som hlupák som si doteraz myslel, že Gabčík bol Slovák z Poluvsia), česká koruna, Zeme historické a Slovensko (asi bez histórie), a  tu sa možno črtá odpoveď, prečo je 28.10. sviatok iba v Čechách a na Slovensku sa mu neprikladá väčší význam než 1.1.1993.  No čo už - nielen s Maďarmi, ale už aj s Čechmi sa v histórii na rovnakých udalostiach nezhodneme a každá krajina si ich prezentuje podľa vlastného uhla pohľadu. Taký už je svet ...

0/0
30.10.2011 13:15

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

Tak prepáč :-P Jen abys to ovšem viděl objektivně, tak Slováků bylo v Anglii pomálu, mezi letci zanedbatelná špetka (přesto perutě nenesly název "české" ale "československé") a mezi parašutisty jich bylo ještě méně, např. Gabčík, který ale sám i v Anglii mluvil česky a své jméno sám psal se "s" nebo pak Viliam Gerik, který byl po válce popraven za zradu.

+1/0
30.10.2011 13:37

Henri

Re: Víťazi píšu dejiny

Objektívne si v 1.ČSR Slováci a ani Zakarpati ani neškrtli, Československo bolo prakticky 1. českou republikou a  preto sa prakticky ihneď objavili odstredivé tendencie. V roku 1918 Slováci nemali na to, aby si vytvorili republiku a Česi si mohli vytvoriť svoju štátnosť len v spojení so Slovenskom, inak by boli pohltení nemeckým živlom.  Chcel som tým len povedať, že pre SR dátum 28.10. nie je tak významný ako pre Čechov.    Netreba to brať tragicky, bol to prirodzený vývoj. Československo ako unitárny štát nebol pre Slovákov prijateľný, skutočná federácie  zas nebola prijateľná pre Čechov.  Teraz je to O.K.  Inak by sme postupne dopadli ako už prakticky zaniknutý národ Moravanov - splynutím do jedného československého (českého) národa.

0/0
30.10.2011 13:51

jekkal

Re: Víťazi píšu dejiny

Rozbití Československa je zločin a ti co jej provedli jsou zločinci a steiným zločinem je rozbití jugoslávie, Německo obnovilo to co se mu válkou nepovedlo -  bývalé polofašistické státy.

+1/0
30.10.2011 15:38

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

však EU je podle všeho budování 4. říše (zatím) nenásilnou formou. Rv

0/0
30.10.2011 17:07

juracofandisparte

Re: Víťazi píšu dejiny

a rozbití Rakouska-Uherska není zločin? Podle tvé logiky ANO :-P

+1/0
30.10.2011 18:09

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

Pokud by R-U mělo název Rakouskouherskočesko a prezidentem (císařem) byl Čech, případně předsedou vlády byl Čech, v armádě na vyšších postech bylo Čechů jak máku, pak by se dalo mluvit o rozbití R-U-Č jako téměř o zločinu. Vždycky musíš srovnávat srovnatelné ;-)

0/0
31.10.2011 9:01

DADAnce

Re: Víťazi píšu dejiny

Které rozbití máte na mysli? To polistopadové mi přijde docela dobré. Zbavte se komplexu uraženého sourozence.

0/0
1.11.2011 0:43

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

Objektivně si Slováci a Rusíni moc škrtnout nemohli, protože jejich reprezentace se teprve vychovávala. Na SK bylo 30% negramotných a na Podkarpatsku ještě víc. Většina Rusínů a mnoho Slováků poprvé obuli boty až v armádě a poprvé viděli civilizaci v českém městě např. ve vojenské škole. Veškerý průmysl přišel z Česka, většinou jako filiálky už zavedených podniků Baťa, Škoda Plzeň, Česká zbrojovka atd.

+1/0
30.10.2011 17:06

Henri

Re: Víťazi píšu dejiny

To je ale pekná lož, že všetok priemysel prišiel na Slovensko z Čiech - a to 1000 x opakovaná.  Slovensko bolo v porovnaní s Českom zaostalejšie. Na druhú stranu bolo najpriemyselnejšou časťou Uhorska. O tie trhy prišlo a hlavne nemeckých veľkopriemyselníkom nemohli konkurovať. Za 1. ČSR sa priemyselné podniky na Slovensku skôr zatvárali, ako presúvali.  Už by ste s tými komunistickými lžami mohli prestať.  V dobe internetu sa to dá ľahko nájsť.  Veď len taká košicko-bohumínska železnica sa vybudovala kvôli potrebám prudko sa rozvíjajúcemu priemyslu na severnom Považí, Liptove a Spiši ešte v 19. storočí.  A vy si, priznajme si to, stále meliete o tom, že ste to tu všetko vybudovali.  A za tie magnezitky, ZŤS, cementárne a železiarne v krásnych turistických lokalitách vám pekne ďakujeme.

0/0
30.10.2011 17:26

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

Že zrovna na Spiši žila německá menšina co ? :) Zajímavé je, že všude, kde náhodou byla nějaká fabrika, tak tam nežil skoro žádný Slovák, ale buď Němec nebo Maďar. Koneckonců když naši legionáři obsadili Pressburg, tak se hrozně divili, že je nikdo nevítá. Jak by taky mohl, když tam žilo jen asi 20tis Slováků a ti se báli vystrčit nos.

0/0
30.10.2011 17:49

Henri

Re: Víťazi píšu dejiny

Presne tak.  Kde boli Nemci, tam bol pokrok a priemysel. Doteraz si myslím že vyhnaním 3,5mil. Nemcov zo Sudet prišla ČSR (ČR) o to najlepšie, čo mala.   Odvtedy to išlo dole vodou. Aj keď továrne po nich ostali, chýbali kvalifikovaní a pracovití ľudia.  Továrne, vily a kontá sa rozkradli, a Česi (a Slováci tiež) sa opäť dostali do zaslúženej pozície pracovnej sily v ich - teraz nových montovniach. A štát to ešte rád zaplatí.  Inak na Slovensku boli aj podniky v domácich rukách, ale v menšine - hlavne píly, nábytkárne,  agrárne spolky.  Obchod mali v rukách šikovní Židia, strojárstvo Nemci, dopravu zväčša Maďari.   Ale existovali aj 3 čisto slovenské a prosperujúce banky.   Slovensko vždy bolo a je veľmi zmiešané a regionálne odlišné. A to sa mi na ňom práve páči :-)

0/0
30.10.2011 18:07

Hnev lidu

Re: Víťazi píšu dejiny

Třeba takoví tipičtí Němci jako Emil Škoda, Tomáš Baťa, Janeček, Křižík nebo Klement s Laurinem že ? ;-D Němci byli hlavně hokynáři, výrobci cetek, korálků a sklíček. Ano, prodávalo se to dobře, takže prosperovali. Ovšem dokud nebyla krize, v době krize byla jejich výroba zasažena nejvíce a způsobovala obrovské sociální a politické problémy v celém státě. Jinak rozumně uvažujícího člověka nemůže mrzet odsun Němců ani minutu. Byla to pátá kolona, kudla v zádech a žádná "prosperita" pohraničí nemohla vyvážit ten problém. Dnešnímu pohraničí a hlavně přírodě (např. v Jeseníkách) jenom prospívá, když v dědině bydlí 100 lidí namísto 3500. Druhá stránka mince německé prosperující výroby je totiž devastace lesů, když původní smíšené naházeli do kotlů svých továren a vysadili monokulturu.

+1/0
31.10.2011 8:02

hafusak2

Re: Víťazi píšu dejiny

Veliký omyl. Kdyby se SK nestalo částí ČSR, tak dneska je Maďarsko podstatně větší a slovensky by už nemluvil vůbec nikdo.

+1/0
30.10.2011 17:15

Henri

Re: Víťazi píšu dejiny

Kdyby-chyby.  Čo by bolo, keby bolo nie je také isté, ako si vy Česi tak zjednodušene myslíte. Slováci prežili Uhorsko aj s maďarizáciou, prežili aj snahu o vytvorenie československého národa, prežili ľudákov, českých komunistov a sovietskych okupantov a prežijú aj EU.  To, že by sme sa stali maďarmi je taká blbosť ako keby som tvrdil, že by vás vyspelejší Nemci v českej kotline ponemčili, keby nevznikla ČSR.  Ono totižto každý útlak generuje odpor a odboj. Slováci sú toho niekoľkonásobným príkladom, Maďari na južnom Slovensku detto.   Takisto je blbosť počúvať, že keby nebolo Hitlera, nebola by WWII.

0/0
30.10.2011 17:35

hafusak2

Re: Víťazi píšu dejiny

Malujete si to moc na růžovo. Ještě ve 30-tých letech se statisticky dokazovalo, že Slovensko je za českými zeměmi pozadu o 130 let, Podkarpatská Rus téměř 200 let. Nebyla zde žádná slovenská inteligence, jen maďarská a maďarónská. V časopise Naše vojsko z r. 1927 je fotka a článek z Bohumína, že jen ve zdejších kasárnách se od vzniku republiky naučilo číst a psát 35 000 vojáků ze Slovenska. Průmysl vcelku nulový a značně zaostalý, moderní závody se začaly budovat až po r. 1934 jako pobočky českých firem, které ležely vedle německých hranic, aby v případě války bylo kam přesunout výrobu. Jo a ta Košicko- Bohumínská dráha byla jednou z mála drah v ČSR, která nebyla státní. Jednalo se o soukromou železnici.

+1/0
30.10.2011 18:58

DADAnce

Re: Víťazi píšu dejiny

Mezi situací v Čechách a na Slovensku za císaře pána je velký rozdíl. Zatímco Češi byli jeden z mnoha národů Rakouska, které si byly podle ústavy rovny, Slováci byli součástí Uher (Horní Uhry, že?) a Maďaři dost pilně pracovali na pomaďarštění ... a dařilo se! Zjistěte si o tom něco, panáčku.

0/0
1.11.2011 0:31

DADAnce

Re: Víťazi píšu dejiny

P.S. Aby se někdo nechytal slovíček - ano, ústava platila pro celé R-U, ano, situace před ní byla podobná - prostě v Čechách k soustavné germanizaci nedocházelo.;-)

0/0
1.11.2011 0:38

DADAnce

Re: Víťazi píšu dejiny

Češi by  s německým živlem nesplynuli, jen by se s ním museli víc dohadovat. Zato Slováci to měli s maďarizací za 5 minut 12... Takže by měli slavit 28.10 jako den záchrany svého národa.

0/0
1.11.2011 0:13

2mmmm_2

Dobrá připomínka

Heydrich byl z bezpečnostního aparátu Němců ten nejnebezpečnější, protože byl i nejschopnější - čehokoliv. Čeští parašutisté svým činěm obětovali sebe, své blízké, řadu těch, kteří jim pomáhali. Ale zachránili nesrovnatelně více životů všude tam, kam by byl zabitý zloduch nasazen. V šíření neštěstí ale i sociální demagogie byl Heydrich pro Hitlera nenahraditelný.

+1/0
30.10.2011 11:49

Menetekel

Význam slova protektorát zřejmě není nutné vysvětlovat

stejně tak není zřejmě nutné vysvětlovat že každá příčina má i své následky.

0/0
30.10.2011 11:41

kajalu

"Atentát na Heydricha...

To jsou noviny[>-]...tady v Nemecku je ticho po pesineEU...?!?

0/0
30.10.2011 11:17

FrantaVazoun

Žantovský

Vida, pan žantovský je velvyslanec v Británii. Tak na tohle individuum páni nezapomněli a dali mu dobře placené místo. Ten už stál státní rozpočet od r. 1990 nejméně 50 milionů, je to parazit české republiky!!!!;-O;-O;-O[>-];-O;-O;-O

0/0
30.10.2011 11:02

meyla

Vy jste ten, co by prisahal, vidte?

Z uzitecnych idiotu jako vy by se tady daly dlazdit silnice. Ve valce umiraji lide a mnohdy nevinni civiliste. Takovi Polaci, Ukrajinci nebo Zide by o tom mohli vypravet. Diky mysleni lidi jako jste vy ( a lhostejno zda dnes nebo pred 70 lety) uz chapu, proc nase elita v Narodnim divadle a nase luza na Vaclavskem prisahala po atentatu vernost Risi. Je mi z vaseho mysleni fyzicky blbe.

0/0
30.10.2011 11:00

meyla

Re: Vy jste ten, co by prisahal, vidte?

Technicka chyba, tento prispevek byl urcen panu Juracofandisparte dole.

0/0
30.10.2011 11:02

juracofandisparte

byla to velká chyba, neni být na co hrdý.

Pár papalášů, kteří po Mnichovu utekli do Anglie si prostě potřebovalo přihřát polívčičku, protože na ně v exilu všichni prděli, a tak prostě poslali atentátníky bez ohledu na české životy doma. Byylo přece jasné, že podobný akt vyvolá adekvátní represivní reakci.

0/0
30.10.2011 10:42

Najdete na iDNES.cz