Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Oceněná řeholnice pomáhala lidem navzdory útlaku od nacistů i komunistů

Ústrky zažívala už od mládí, kdy kvůli židovskému původu musela do terezínského ghetta. Další přišly po únoru 1948 od komunistů. Dohledu StB unikla až v 80. letech, kdy odjela do polského kláštera. Po celý život ale řeholnice Anna Magdalena Schwarzová pomáhala druhým. Teď za to převzala státní vyznamenání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wildchild

Ano, člověk zasluhující nesmírnou úctu...

V

0/0
31.10.2011 0:07

lynxlynx

Pane Wolodyjowski

Češi nejsou "atheisté", Češi jsou povětšinou "agnostici". Vnímáte tento rozdíl? Víru v Boha netřeba žaštiťovat vykladači víry, liturgiemi, komžemi a prelátů purpurem, či Katechismem? Ono nestačí Mojžíšovo Desatero? To musíte mít na víru instituci? Pokud ano, Vaše věc, ale honorujte si tuto partu sám. Víra v Boha je "v srdci" věřícího, nikolivěk v církvi. V tom asi budeme v dišputaci. Rád se nechám ale poučit, kterak díky církvi dojdu do Království nebeského. Blahoslavení ...

+2/0
30.10.2011 6:57

Čečna

Re: Pane Wolodyjowski

Většina Čechů nejsou ani "atheisté", ani "agnostici", ale řekněme "ignoranti"-kampak na ně s věčností?

Co je víra Boha? V jakého? Křesťanství se bez společenství-tedy církve-neobejde. Nejde o soukromou věc jednotlivce-prostě proto, že sám by se k ní nedopracoval bez zprostředkování generacemi předků. Tedy díky tradici. Desatero rovněž nestačí. Ne že by neplatilo-jen je neúplné. Všechny zmíněné věci vycházejí přímo z Kristova učení. O něm my katolíci věříme, že je v úplnosti pravdivé. Kdo chce vzít Krista vážně, církev potřebuje, protože mu s ním nakonec splývá.

Církev, řekněme, objektivizuje subjektivní prožitek víry na základě Písma a zkušeností druhých. Samozřejmě má těch úloh víc, ale ty už jsou srozumitelné jen pro věřícího, tedy pohledem zevnitř-něco jako vitráž katedrály. Zvenku vypadají šedě a pochybně. Od toho je víra vírou. Je přesvědčením o možnosti, která může být i jinak.

0/0
30.10.2011 13:51

zberanek

Re: Pane Wolodyjowski

Desatero je možná neúplné, ale ani to křesťané neplní. Pokud neplná ani neúplné, tak ani nemá smysl, aby rozšiřovali svůj závazek. RvRvRvRv

+1/0
31.10.2011 10:18

Čečna

Re: Pane Wolodyjowski

Boží zákon není od plnění, protože na to do důsledků nikdo z lidí nemá. Je to ideál, ke kterému máme směřovat a o který máme usilovat. Ideál, který vede k pokoře a k plnému životu.

Křesťanství není lepší morálka a zákon, ač ho tak většina lidí vnímá. Je vztahem k jádru bytí, odpovědí na nejzásadnější a nejstarší lidské otázky.

0/0
31.10.2011 17:11

Wolodyjowski

Čeští ateisté se v této diskusi opět projevili jako...

primitivní, hloupá a pokrokářská masa, která čerpá "info" jen z mainstremu a komunistických,potažmo NWO příruček8-o

0/0
29.10.2011 20:09

kajak v zakoně

Re: Čeští ateisté se v této diskusi opět projevili jako...

Rv

+1/0
29.10.2011 23:13

lynxlynx

Re: Čeští ateisté se v této diskusi opět projevili jako...

Klasický dogmatismus. Kdo není s námi, je proti nám, je heretik. Primitivem a dogmatikem se spíše jevíte Vy, pokud se tak chcete jevit. Momentálně se chystám na mši (je neděle), jsem zvědav, co tam bigotní Polák zase bude blábolit z kazatelny. Hřímat o plamenech pekelných, to již je přímo kabaret. To je ta církevní služba. Docela pobaví.

0/0
30.10.2011 7:08

duhacenzor5

Re: Čeští ateisté se v této diskusi opět projevili jako...

Odkydky je atheismus "pokrok"8-o Otrokářství, co athesité hlásají a hlavně vykonávají je spíše cesta zpět.

0/0
30.10.2011 7:23

-RL-

Ubohá diskuze

Opět "duchaplná, inteligentní" a anonymní diskuze. Přál bych vám přežít jediný rok v komunistickém žaláři a pak bych se vás zeptal na pár věcí.

+2/0
29.10.2011 11:40

CeleronD

I přes to co prožila má docela sexy úsměv.

0/0
29.10.2011 11:55

Šerlok Homeless

Re: Ubohá diskuze

I mne fascinuje, co skrčků zde exhibuje svou malost.

0/0
29.10.2011 16:01

Big-M

Re: Ubohá diskuze

R^  lezli by po čtyrech

0/0
29.10.2011 16:06

Wolodyjowski

Re: Ubohá diskuze

R^

0/0
29.10.2011 20:09

lynxlynx

Nic proti řeholnici

Ale připomnělo mi to Buriana. "Karličko, vybereš si klášter, dostaneš hábit a budeš se řeholit".

Nu, žena, jako biologická samice, má úlohu především v rození budoucích daňových poplatníků, a ne v celibátu. Pravdou ale v přírodě je, že bezpohlavní jedinci jsou nejlepší náhradní chůvičky. 

Klerikové, co jim v 12.století byl zaveden celibát papežem Inocencem II., začali leccos pohlavně praktikovat. Papež Alexander Vi. měl pod palcem bordeláky v Římě v 17. století. Vladař Vilém z Rožmberka musil rozehnat Jesuity na Třeboni, opíjeli se a pelešili se s měťankami, občas i po sobě a měšťanech stříleli. V Mariazellu, svatém místě Rakous, seminaristé distribuovali "hardcore" (20. století). Jako agnostik se ptám, čím nám byla, čím nám je a čím bude ŘKC? Čím bychom byli bez ŘKC? Bohatší o "x - miliard" a chytřejší o historické "vymývání mozků". K víře v Boha netřeba vykladačů, tedy církví. Mohu se ale hereticky mýlit, nakonec vše je "politikum". Přeji pěkný den.

+1/0
29.10.2011 8:37

dědeček

Re: Nic proti řeholnici

Nic proti tomu, ale ten výpis je pouze popelnicí, do které jste pečlivě vybra jen to bláto a špínu. Ano, ve 12-13století byli kněží tzv. papeženci, kteří bohatli prodejem odpustků a titulů, hodností, ale byli též chudí kněží, kteří toto tvrdě kritizovali a Hus nebo Želivský nebyli vůbec jediní. Zcela jste opominul ranný kapitalizmus, kde neexistovalo sociální, ani nemocenské pojištění. Pro nemajetné,drobné živnostníky a rolníky, kteří nemohli již své živnosti obhospodařovat byli církevní starobince a chudobince jedinou záchranou. Tam jim řádové sestry poskytovaly jídlo, střechu nad hlavou i nutnou péči a ošetření. Zapomněl jste na církevní školy pro chudé studenty kde se vyučovaly běžné technické předměty. Prostě jste vynechal vše kladné co jednotlivé církevní statky pro společnost dělaly.

+4/0
29.10.2011 10:17

Stříhali dohola velikou holčičku

Re: Nic proti řeholnici

Vždycky si říkám, jestli jsou ti jelimani opravdu tak hloupí a nevzdělaní, nebo to říkají s vědomím toho, že lžou.

0/0
29.10.2011 11:22

opportunity

Re: Nic proti řeholnici

Tu situaci raného kapitalismu tady budeme mít brzy zpět, ale starobince nejsou.

0/0
29.10.2011 11:25

lynxlynx

Re: Nic proti řeholnici

Díky za kritiku.

Ono ve středověku nebylo ale na výběr. Stát (království/markrabství) a církev (ŘKC) bylo jedno souručenství, tak jako školství a věrouka. Nebyl on kritik Jan z Husi magistrem pražské univerzity a řeholníkem? Jak dlouho fungoval institut "libri prohibiti", institut "inkvizice" (odsouzení heretici byli předáni ke konkreminaci světské moci, církev byla z obliga), institut "odpustků",  institut "desátků", etc. Církvi šlo většinou o "prachy", nikolivěk o milosrdenství (tak jako v době dnešní). Pokud mám historické povědomí, starobince, špitály a chudobince začaly fungovat v teresiánské době v Rakousích, tedy i v České kotlině, tak jako školy triviální a partikulární. Církev to měla delegováno pomocí patentů. Řády, které to nerespektovaly, Josef II. zrušil.

K víře v Boha osobně církev nepotřebuji, tak jako ke zvelebení zahrádky Svaz zahrádkářů. Jsem tedy heretikem, když jsem kritizoval negativa ŘKC? Pravda, nevyváženost příspěvku.  Amen.

0/0
29.10.2011 13:15

Wolodyjowski

Re: Nic proti řeholnici

špitály tady byly od středověku, trinitáři byli založeni už ve 12. stol. johanité ( maltézští tytíři) r. 1113, Milosrdní bratři r. 1538 atd... nezpomenout na křížovníky s červenou hvězdou, které založila naše sv. Anežka Česká.

píšete nesmysly, tohle Vás učí ve zbolševizovanéím školství ?RvRv

0/0
29.10.2011 20:06

lynxlynx

Re: Nic proti řeholnici

Pane Wolodyjowski, tak jeden citát ze Sienkiewiczova díla: "Každého večera klidně odříkával růženec v záři planoucích německých osad, a když mu křik pobíjených pomátl počítání, začínal od počátku, aby si neobtížil duši hříchem v nedbalosti službě Boží". Ona každá mince má dvě strany. I sv. Alois pečoval o nakažené morem, nicméně, když uslyšel muže s hřmotným rachotem vypustit větry své, dal se do usedavého pláče a toliko modlitbou se uspokojil. Bilancujme ale klady a zápory církevní. Jsem pragmatik, navíc agnostik, který k víře nepotřebuje vykladače reglamá. Církevní instituce byly vždy dobrým kšeftem, tak jako novodobě politické strany. Starost o duchovno "ovčanů ve smyslu these bono publico", coby pastýř, je fiskálně lukrativní. Nějaká špitální úlitba se vždy vyplatí.  Jenom "na okraj", s velebníčkem jsem hrával licitovaný mariáš. Byl na korunu jak čert na hříšnou duši, a při špatném dokupu talonu klel přímo nekřesťansky. Nesoudím nerozvážlivě, ale ze životní zkušenosti. Bon?

0/0
30.10.2011 6:37

Wolodyjowski

Re: Nic proti řeholnici

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Řádové_ošetřovatelství

0/0
29.10.2011 20:10

Šerlok Homeless

Re: Nic proti řeholnici

No vidíš, a zde máš opačnou stranu mince téže ŘKC, kterou prezentuješ ty. K tomu nic? Musíš prezentovat vždycky takové hnusy, aby tím víc vynikla tvá nebetyčná morální velikost, nebo proč tohle píšeš právě zde?

0/0
29.10.2011 16:05

nols

Tohle zase pěkně zapáchá

>Otec byl ředitelem koncernu, matka v domácnosti<

Co měla dělat, když manžel nevěděl co s prachama, ale v domácnosti určitě nikdy "nepracovala".

Zase srdceryvný případ, kdy se z infiltrace katolické církve dělá hrdinství. Minulý papež byl také žid a pod rouškou lásky a pravdy posunul církev o pořádný kus k rozvratu.Původně ho kněz odmítl pokřtít neb nebyla šance aby byl opravdovým katolíkem a hle on se stal papežem. Našinec musí uznat, že síla, která proti nám pracuje je opravdu strašlivá, bůh nám pomáhej. Příklad z článku je analogická situace jen v nižším stupni.

Předem děkuji nic netušícím našincům za jejich nadávky.

+1/0
29.10.2011 8:35

lynxlynx

Re: Tohle zase pěkně zapáchá

Byla alespoň panna?  Tedy neposkvrněná Boží nevěsta? "Matko představená, v klášteře je muž, na hajzlíku je zvednuté prkénko. Dcero, vůle Boží je milosrdná, pro jistotu natáhni na svíčku druhý preservativ, i když panna Maria lapla samodruhost bez poskvrny". Budu označen asi za zvrhlíka.

+1/0
29.10.2011 8:47

slapr

Re: Tohle zase pěkně zapáchá

proč by Ti měl někdo nadávat? blahoslavení chudí duchem! :-P

0/0
29.10.2011 8:58

Big-M

Re: Tohle zase pěkně zapáchá

ovšem má království nebeské jisté

0/0
29.10.2011 9:09

defi

zaslouží si to 1000x víc než nějací Mašíni

o takových lidech se má mluvit a ne o vrazích a zlodějích

+4/0
29.10.2011 6:06

slapr

Re: zaslouží si to 1000x víc než nějací Mašíni

s tím se nedá než souhlasit R^

0/0
29.10.2011 8:20

Shal2

Komunisti byli vždy zloději a vrazi

Zřejmě proto soudružce Humussprey tolik imponujou - ona asi bude hodně ujetá.

+6/0
29.10.2011 2:34

Lady Humussprey

Re: Komunisti byli vždy zloději a vrazi

Chceš dělat figuranta na výcvik?

0/0
29.10.2011 3:09

Adam Weishaupt

Siritelu demokracii, lidskych prav a humanity je dost.

Zato siritelu uceni Kristova poskrovnu.Jenom jestli to neni takova katolicka jako Adam Weishaupt ;-)

0/0
29.10.2011 1:55

Wolodyjowski

Re: Siritelu demokracii, lidskych prav a humanity je dost.

myslím, že ne, ale... na konvertovavší židy je - obecně - třeba dávat vždy trochu pozor, to je třeba říci bez obalu, at se někomu líbí, nebo ne.

0/0
29.10.2011 2:17

Sharpe

Re: Siritelu demokracii, lidskych prav a humanity je dost.

Vsichni apostolove vcetne Pavla byli zide co konvertovali a tak se nedivim, ze neduverujes Bibli co napsali.

+3/0
29.10.2011 6:21

Forrrest

Další doklad antisemitismu katolické cíkve?

"Anna byla židovka, ale pod vlivem příbuzné konvertovala ke katolicismu. Hned po gymnáziu chtěla do kláštera, tam ji ale kvůli původu nepřijali."

0/0
29.10.2011 1:41

lol

Re: Další doklad antisemitismu katolické cíkve?

Že oni jsou katolíci ve skrytu duše i proti tomu židovi Ježíšovi... ? ;-D

+1/0
29.10.2011 1:43

Wolodyjowski

Re: Další doklad antisemitismu katolické cíkve?

ono to bylo trochu jinak, MFD trochu manipuluje, jak jejímj dobrým zvykem !

S. M. Anna Magdalena SCHWARZOVÁ O. Carm: "V Terezíně mě strašně žralo, že i největší sionisté situaci brali jako skvělou. – ‚Jsme teď mezi sebou!‘ – Div těm Němcům nelezli do zadku. Byli spokojeni, jak to vypadá."

roku 1939 se přihlásila do kláštera v Jiřetíně:

„Byla jsem vlastně už postulantkou v Karmelu od roku třicátého devátého, ale oni mě nepřijali, jenom mě přijali jako postulantku, ale ne 'dovnitř', s tím, že už byly ty protižidovské /zákony/, a oni se báli.“

více od sestry na : http://www.pametnaroda.cz/story/schwarzova-anna-magdalena-1921-1150

+2/0
29.10.2011 1:55

Adam Weishaupt

Re: Další doklad antisemitismu katolické cíkve?

To neni antisemitismus to je obrana pred rozvraceci.

+1/0
29.10.2011 1:57

perme je a žerme je

Asi se nebude líbit,

ale pokud je to skutečně "řeholnice "Tak byla její povinost ocenění odmítnout.Pokud ho přijmula není řeholnicí.Nemá právo přijmout jakékoli světské statky.

0/0
29.10.2011 0:25

Králík z klobouku

Re: Asi se nebude líbit,

Neměj obavy, ona jistě není ten typ, že by si za to koupila meďoura a vilu s bazénem. A statky už jí sebrali nacisti i komunisti, takže je naučená na nich nelpět. Vždycky to rozchodila.

+1/0
29.10.2011 0:32

perme je a žerme je

Re: Asi se nebude líbit,

Nejde o peníze,"světský statek" je to samotné ocenění, peníze jdou tady výjmečně bokem. Jesli jsem dobře četl o řeholnících:Nemají právo mít jakýkoli prospěch ze svého poslání.Já se na to jen ptám a zajímá mně to,Nechci ji nic upírat,jen se mi zdá,že porušila svou smlouvu s bohem.

0/0
29.10.2011 0:53

Andyon

Re: Asi se nebude líbit,

co to blábolíte, osobo? Nemáte o věci naprosto žádné ponětí, tak držte ruce od klávesnice.

0/0
29.10.2011 1:17

perme je a žerme je

Re: Asi se nebude líbit,

Předpokládám ,že mně poučíte.(Fakt mně to zajímá)

+1/0
29.10.2011 1:40

Wolodyjowski

Re: Asi se nebude líbit,

řádová setra ( bratr) samosebou můžou přijmout vyznamenání od světské autority, ostatně těch řeholníků už bylo vyznamenáno možná několi desítek: např. předloni jesuita dr. Armbluster, byl tam i maltézský rytíř, redemptorista, nějaká sestra z kongregace Notre Dame,pak, tuším, i jedna boromejka atd. Takže si nechte ty Vaše nemístné sentence na stranická školení KSČM, nebo ČSSD. Církevní právo neznáte - a duníte jak prázdná nádoba.

http://www.vatican.va/archive/DEU0036/_INDEX.HTM

+2/0
29.10.2011 1:43

perme je a žerme je

Re: Asi se nebude líbit,

Ježišmarja nadhodil jsem téma které mně zajímá,Sdělil jsem svůj názor a jsem komunista.Proč jsou vlastně dizkuze?Prostě ten co nesouhlasí je komunista.Gratulace komunisto.Prostě s tebou nesouhlasím tak jsi komunista.Bože do čeho jsi duši dal? Promiň, zrovna jem byl v americe

0/0
29.10.2011 1:58

Wolodyjowski

Re: Asi se nebude líbit,

omlouvám se, v zápalu boje jsem zapoměl, že nereaguju na humus Lady. Ale jinak platí co jsem napsal.. až na tu "nádobu...";-)

+1/0
29.10.2011 2:14

perme je a žerme je

Re: Asi se nebude líbit,

Ok.omluvu beru.Ale,nádobu ne.Fakt mě to zajímá. Jinak bych už 3 hodiny nehledal info na netu.Ale zatím si za názory stojím.

0/0
29.10.2011 2:23

Sharpe

Re: Asi se nebude líbit,

Takze se na tebe vztahuje co rika Pan Paskalovi "Ty me hledas bratre a tedy sme jiz nasel "

0/0
29.10.2011 6:26

perme je a žerme je

Re: Asi se nebude líbit,

Světský statek je i to ocenění(vůbec se nebavím o penězích).Ale co jsem si zjistil,tak pardón ,ale měla.Podle jejich řádu nesmí být oceněna jinak než bohem.Žebravý řád s tím nemá nic společného.Možná nemám pravdu ,opravdu mne to jen tak napadlo a zkouším najít další info.Ale podle mne mám pravdu.

0/0
29.10.2011 1:03

wiki5

Re: Asi se nebude líbit,

a ze vas to tak trapi...

0/0
29.10.2011 1:05

Najdete na iDNES.cz