Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Z pocty je nadávka. Lingvisté dumají, jak jinak říkat nepřizpůsobivým

Když se řekne "nepřizpůsobiví", snad každému se vybaví Romové. Nebývalo to tak vždy, kdysi lidé byli na svou nepřizpůsobivost hrdí. Samo slovo je pozoruhodným příkladem naprosté změny významu i nepřesnou zkratkou užívanou politiky i médii. Existují ale alternativy? A co na ně říkají lingvisté?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

837

Úsměvné když pahumanisti budou

mudrovat a budou nám podsouvat že náhražka slova "nepřízpůsobivý" by mohl být výraz "vyloučený", to je ale velká demagogie, "vyloučený" to zní jako oběť, to je jako ten kterého prý my jsme vyloučili, ale to není pravda, tihle lidé se vyloučili od těch slušných  zcela sami, slovo "nepřizpůsobivý" je velmi korektní a nerasistické, protože zahrnuje jen část cikánů (toho kmene chánovského, co jen krade, pase své dcery, ničí a parazituje) a potom i skupinu bílích kteří dělají to samé. Takže jaksi nechápu proč pro tenhle výraz vnucovat společnosti výraz nějaký jiný, zkrátka soudruzy "vědci" by rádi výraz který by implikoval to že nepřízpůsobivý  jsou oběť a my jsme pachatelé.;-€ .

0/0
28.12.2011 9:45

rafol

Slovo

At vymysli jakekoli nove slovo, jeho nositele je vzdy za kratkou dobu zneucti. Rv

Proc tedy nenazyvat veci pravymi jmeny?8-o

0/0
22.11.2011 10:28

T.D.F.

hnědočeši

permanentně opálení

...

no prostě cigáni

0/0
21.11.2011 23:22

felia

Na slově cikán není nic špatného

Cikáni jsou jako Romové, někteří jsou dobří, většina je horších. Mezi sebou si říkají cikáni. Velmi často se nedokáží přizpůsobit těm, kteří jsou pracovitější, pravdomluvnější, pořádkumilovnější, čistotnější a starají se o svou budoucnost.

0/0
21.11.2011 19:46

kan

Politická korektnost nade vše

Proč se u nás jasně neřekne, že je někdo cikán nebo Róm? V krimi článcích je to "občan snědé pleti" nebo nepřizpůsobivý, jinak by mluvčí byl označen automaticky za rasistu. Prostě jsem "načuchli" politickou korektností Západu a hlavně a především Ameriky. Zkuste tam o někom říct, že je černoch a ne Afro-Američan (African-American), indián a ne původní obyvatel Ameriky (Native-American) a hned budete necitlivý vůči emocím jiných lidí, privilegovaný běloch ne-li rovnou rasista - to, že část černochů pojem Afro-Američan odmítá, protože jsou Američani a nikdy v Africe nebyli, už nikoho nezajímá. Politická korektnost nade vše bez ohledu na názory ostatních! Rv

0/0
21.11.2011 13:24

jedovinka

Starosti lingvistů bych v tomto případě chtěla mít.

0/0
21.11.2011 11:56

jedovinka

Re: Starosti lingvistů bych v tomto případě chtěla mít.

Sákryš, ENTER v nadpisu :-)

Slovo "nepřizpůsobivý" není synonymem pro "Cikán" či "Rom" nebo také "bezdomovec" , jak se autor článku snaží podsunout. Myslím, že je významově používáno správně a zpravidla neurážlivě.

Stejně tak se za posledních cca sto let posunul i obecně vnímaný význam např. slov "přítel, druh" ; "soudruh se od původního významu posunul víc k nadávce...... Na druhou stranu z původně veleurážlivého "chlap" se stala lichotka.

Nezaměstnatelnost a s ní spojená následná sociální vyloučenost není problém jen romských komunit, stejně tak sklon k příživnictví.

Sumace, další Křišťálově čočkový článek o ....ehm.... dukáty...

0/0
21.11.2011 12:16

Kocour-mikes

Cikáni jsou nesvázaný kočovný národ....

JUDr.Ščuka: "Umíme křičet, aby zvláštní nebo speciální školy zrušili, ale proč žádné sdružení neudělá statistiku, že děti většinou do školy nechodí? To nejhorší, co Romy postihlo, je absence politické vůle vládních garnitur pro Romy něco udělat."

Toto je snad dostatečně vypovídající:-/Rv

0/0
20.11.2011 10:31

kocourek25

Co svět světem je a historie to ....

potvrzuje . Tak CIKÁNI BUDOU VŽDY CIKÁNI. Tak proč vymýšlet nový speciálně český název , který svět stejně nepřijme.!!

0/0
19.11.2011 18:05

Lánik

zbytečná

Ať se jim bude říkat jakkoliv, do pár měsíců z toho bude nadávka.

+3/0
18.11.2011 19:57

nakasi

.

Vždycky se říkalo cikáni. Není to nadávka. To je jako když mi někdo řekne "běloch". Zrovna dvakrát se mi to nelíbí, ale co, jednou tím  jsem a nic s tím neudělám. Je to samé jako když se řekne třeba asiat, nebo afroameričan. To že sami romové (teď nemyslim všechny, ale velkou většinu) v podstatě přeměnili, svým způsobem života a svým chováním, význam slova cikán je jejich problém. Já si kvůli tomu měnit slovník nebudu.

Výraz nepřizpůsobivý je opravdu špatné označení. Může mi prosím někdo vysvětlit, proč se věci nenazývají tak jak se nazývají. Proč se zloději neříká zloděj? Takovejch hezkejch českejch slov tu máme: zloději, paraziti a nebo dokonce tak krásné slovo jako vyžírkové...  proč?

+4/0
18.11.2011 14:11

acvil

...proč se věci nenazývají tak, jak by se nazývat měly???

...to je jednoduché - zavedením "newspeaku" a posílením vlivu různých "multikulti" zástupců došlo ke zprofanování mnoha pojmů, ale hlavně PRAVDY...!!!...a těch hezkých českých slov  - vystižných a přesných - je daleko více...ovšem nyní místo slepců máme nevidomé, místo mrzáků tělesně postižené, místo impotentů jsou "erektylně dysfunkční", místo násilníků a zlodějů se používá výraz "mladíci" - hlavně pro afročechy...atd...RvRv

+1/0
19.11.2011 17:40

carabus

Což takhle třeba

nepochopení, nedoceňovaní, nespravedlivě hodnocení, neprávem diskriminovaní... to by mohlo tak na dalších 5 let téhle arcipokrytecké společnosti vydržet, ne? Rv

+1/0
18.11.2011 13:30

jenyknovak

Lingvisté - nedumejte...

Nepřizpůsobivý NEJSOU, jen velice přizpůsobivý okolnostem. Neznám Čecha, který by se dokázal tak rychle asimilovat jako cikán.

Nazývejme věci pravými jmény a nesnažme se vymýšlet nové pojmenování: okradení manželky - odklon peněz, Cikáni - Romové, zvýšení daní v důsledku rozkrádání státní kasy - reformy...atd.

+1/0
18.11.2011 13:12

xs123

Přítelkyně

Mně zase vadí, když partnerka nebo milenka jsou ozančovány slovem přítelkyně. Nebo totéž přítel. S přáteli normální člověk neprovozuje sex - v žádné podobě. Anebo spojení - přítel ji zmlátil. Jak může přítel někomu ublížit, to by musela sama chtít, aby ji někdo zmlátil. Když mě někdo mlátí, tak to přítel asi nebude. Potom se divíme, když se nerodí děti, když máme samé přátele a žádné milence ani manžely.

+2/0
18.11.2011 8:48

Péťa.

Re: Přítelkyně

Souhlasím, jestliže se toto nesprávně používá v hovorové řeči, nemá to už vůbec co dělat v profesionálních článcích v médiích. Je to totéž, jako kdyby psali místo otčím "strejda".

0/0
22.11.2011 8:09

skeptický

Označení nemění podstatu.

Je úplně jedno jakým slovem označíte skupinu lidí, kteří žijí na úkor společnosti, společnosti škodí a přesto se to nesmí pojmenovat obvyklým způsobem. Říká se tomu politická korektnost, ale nakonec sebelépe vymyšlené slovo se stejně stane nadávkou. Jen s tím rozdílem, že není žalovatelné.

+3/0
17.11.2011 22:40

kaksikymmenta

Nekonvenční...

A co kdyby si ti, kteří si dříve říkali "nepřizpůsobiví" a byli na to hrdí, teď říkali "nekonvenční"?

0/0
17.11.2011 21:17

xs123

Re: Nekonvenční...

Kdysi ti nepřizpůsobiví bývali zárověň konvenční . To není to samé. Dneska už možná nepřizpůsobivý člověk je zároveň nekonvenční, protože všichni jsou "kam vítr, tam plášť" a ohebnost berou za samozřejmost.

0/0
18.11.2011 8:50

kaksikymmenta

Re: Nekonvenční...

Já měl za to, že jde o jistý ekvivalent toho slova. Ale já třeba sám o sobě říkám, že jsem nekonveční, i když se chovám, jak se sluší. Nemyslím si, že zrovna já patřím do té skupiny "kam vítr, tam plášť". Ale to bych spíš nechal na posouzení jiných...

0/0
18.11.2011 9:32

Smetejz

Učebnice pátrací taktiky

z první republiky je označuje "Potulná tlupa" ;-D

0/0
17.11.2011 18:51

jakadlec

je to úplně jedno

pro mě to byli jsou a budou cikáni, a pokud se budou nazývat jinak, třeba idočech, tak za pár let tohle označení se bude používat pro lidi, kteří se sem před mnoha lety přistěhovali, jsou agresivnější, mají vyšší kriminalitu, jejich zásadní rys povahy je, že ty, kteří je přijali, okrádají šidí, a navíc jsou na nepoctivost hrdí. Tedy indočech se stane nadávkou. Podstata problému je, že češi je přijali s naivností, že pokud tu chtějí bydlet, že se přizůsobí našim zvykům,a začlení se do společnosti. Ale problém je v tom, že se přizpůsobit nechtějí, nebo neumějí. Prostě jsou tu, pro to, aby tu kradli, a parazitovali na hodnotách, které vytvořil někdo jiný. To je způsob života, na který jsou hrdí. Každý pokus o začlenění, přizpůsobení, převýchovu je určen k nezdaru. Oni to nechtějí a my tomu nevěříme.

+8/0
17.11.2011 9:25

habit-.!..

... řekl bych že autoři i lingvisti...

... nám názorně demonstrovali, proč zase dochází k tomu, že pojmy mění obsah... není pravda že pod tento termín jsou házeni všichni, že jde o plošné pojmenování - vždy je míněna skupina, která se nehodlá přizpůsobit společenským pravidlům respektovaným většinou - že v určité části populace tvoří většinu není vinou lidí, ale chování některých lidí... jinak bych řekl že nejde o nadávku, ale o charakteristiku - slovo naopak dostalo přesný význam....

0/0
16.11.2011 8:00

vtipná kaše

Čemu se divíte?

Je holt nová doba, mění se prostě významy slov. Např. ukradeným penězům se říká "odkloněné peníze", prohrané arbitráži "zakalkulované riziko" apodobně. Prostě vývoj v české republice kráčí neochvějně vpřed, pod vedením neohrožené trojkolky, za ideální kapitalistické zítřky. Jen se nějak vloudila chybička, když sliboval Nečas před vobama 120 000 pracovních míst pro mladé lidi. Těm teď nezbude, než jít opět přemlouvat bábu z dědkem /aby je nějaký čas živili, než si najdou práci/.Ale jinak je u nás krásně..................................................................................................

+3/0
16.11.2011 7:29

someone_else

No, můj osobní názor je,

že právě ti, kterým jsme si zvykli říkat „nepřizpůsobiví“, jsou ve skutečnosti naopak těmi nejpřizpůsobivějšími, neboť na ně nikdy nic neplatí a přizpůsobí se naprosto všemu. Stačí jim k tomu málo: zneužívání čehokoli, co zneužít jde, naprostá netečnost k zákonům, absence obyčejné slušnosti a všudypřítomná agrese. Společenská většina se proti této výzvě nehodlá jakkoli postavit a bránit, tj. nepřizpůsobuje se. Kdo je tu tedy nepřizpůsobivější?

0/0
15.11.2011 18:54

someone_else

No, můj osobní názor je…

(Napadl mne výraz „parazit“, ale to zde už včera zmínil Juras a navíc bych tím do toho zároveň chtě-nechtě zatáhl také nemalou část představitelů naší zákonodárné a výkonné moci.)

+1/0
15.11.2011 19:02

P.32

Re: No, můj osobní názor je…

Parazit moc hezky nezní ale je výstižný.Já jím říkám dojiči a je to bez rozdílu barvy pleti a společenského postavení,jsou to ty jimž zákony umožnily zneužívat dobrodiní zákona a společnosti.

0/0
22.11.2011 10:23

vampiros

Magneti

a je to vyreseno

0/0
15.11.2011 17:50

Kalmice

A CO TĚBA PŘIZPŮSOBIVÍ!!!!!!!!!

[>-]

0/0
15.11.2011 14:21

afk

Scuka

aaa, pan Scuka se nam opet ozval po delsi dobe. tak co, pane Scuka, jak pokracuji prace na Vasem mega sidle, Scuka-landu ? prisly z EU nejake dotace ?

0/0
15.11.2011 8:34

Rypoň

Cikáni za to nemůžou

S cikánem je to jak s malým dítětem, kolik mu povolíš, tolik si příště dovolí.

Je to naše vina, že jsme to nechali dojít tak daleko.[>-]

+4/0
14.11.2011 21:23

nakasi

Re: Cikáni za to nemůžou

Větší blbost jsem neslyšel. Takže když teď začnu krást, tak za to může česká společnost, že mi to dovolí?! Tak to se prober Rypoň a klikači!

0/0
18.11.2011 14:18

Rypoň

Re: Cikáni za to nemůžou

Je to smutné, opravdu jsi z toho na-kaši. Číliš se nad tím, čemu jsi neporozuměl.

Společnost nedala cikánům, či romům práci, ale soc. dávky. Z výhod udělali rasismus naruby a když někoho napadli a nadávali do bílých svini, tak to nemělo rasistický podtext. Atd, atd!

Před očima všech, se s cikánem jednalo tak, jak s ohroženým druhem.

Jenže druh se přemnožil a do krmelců se sype pořád víc. A to je ta chyba.

Nebo Tvé daně nejdou na jejich dávky?[>-]

0/0
27.12.2011 23:29

Frankii

viz wikipedie

"Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví (skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti." tak nechápu, nad čím se sčuka pozastavuje.... jich je několik různých rodových odnoží, že by se v tom prase nevyznalo, tak proč v tom dělat bordel... a ještě wikipedie : "Nejstarší dochovaný český záznam tohoto slova pochází z roku 1416, ačkoliv nelze vyloučit (a fakt, že soudobý kronikář necítil potřebu význam slova vysvětlit, to potvrzuje), že se používalo dlouho předtím „ Toho roku se po české zemi toulali cikáni a okrádali lidi.[1] “......

+1/0
14.11.2011 16:46

kecálek reloaded

Začínám mít pocit, že největší podíl viny mají na současném

stavu, hned po cikánech média - jak je možné, že se tu na hlavní stránce drží tyhle kydy o ničem, nebo ten článek o rasistickém běsnění cikánů (o nové straně), nově přibude to o zrušení jízdenek.

Ale tenhle článek http://usti.idnes.cz/musime-zacit-u-sebe-ne-si-jen-stezovat-rika-zastupce-romu-z-jiretina-116-/usti-zpravy.aspx?c=A111114_1684708_usti-zpravy_alh

ten musí být pěkně zastrčený - aby nebylo vidět, že jsou mezi nimi i rozumní a slušní...

0/0
14.11.2011 15:35

sigenius

Silviu Prigoana

...ten se domnívá, že by Romové měli být oficiálně přejmenováni na cikány, píše rumunský deník Adevarul.

Svůj návrh Silviu Prigoana odůvodňuje tím, že názvy Rom a Rumun se příliš podobají a mohou způsobit zmatek. Tak jako je Británie země Britů, mohlo by se dát, že Rumunsko je zemí Romů, uvedl zákonodárce. Jeho názor podporuje mimo jiné také rumunská Akademie věd.

0/0
14.11.2011 15:32

someone_else

Co rum?

Ten mu nevadí?

0/0
15.11.2011 18:56

Juras

Správný význam

Technicky vzato termín "sociálně nepřizpůsobivý" přesně vystihuje stav. Nejedná se o pejorativní označení, není to ani pochvala. Může to být cokoliv - závisí na úhlu pohledu. Z hlediska majority, jejíž etice by se minorita měla přizpůsobit, je to negativní jev. Z hlediska minority je nepřizpůsobivost jev pozitivní, protože se snaží šířit svoji kulturu. Až se z minority stane majorita, možná se chápání nepřizpůsobivosti zase změní. Doufejme, že jako druhý jazyk na úřadech ponechají aspoň tu češtinu.

0/0
14.11.2011 14:50

van de velwideeck

Pobavilo ma to Ščukovo...

...že im Ukrajinci vzali lopatu, krompáč a fúrik...;-D

Nie je to pravda. Po revolúcii, keď už nemuseli byť zamestnaní, veľmi rýchlo ten fúrik, lopatu a krompáč zahodili.

Ukrajinci ich nevytlačili. A to ešte boss Ščuka zabudol podotknúť, že aj za komunistov sa takto zďaleka neživili všetci jeho súkmeňovci...počet ZŤP v tejto societe bol veľmi veĺký.

+1/0
14.11.2011 14:48

pingu1

Re: Pobavilo ma to Ščukovo...

..furik je krasne slovo... ;-D  R^

0/0
18.11.2011 8:51

L/Z

PŘÍŽIVNÍK

Krásné, české slovo s jednoznačným významem. Proč by se tedy nemohlo používat pro parazity jakékoliv barvy pleti a z jakýchkoliv společenských vrstev?

A Vy lingvisté, přestaňte dumat a začněte používat češtinu!!

0/0
14.11.2011 14:09

Juras

Re: PŘÍŽIVNÍK

Příživník je jenom specifický druh parazita a jeho význam je příliš spojen s předchozím režimem - dnes už to nemá smysl. Příživníkem je vlastně každý nezaměstnaný, kterého živí druh/manžel ve společné domácnosti.

0/0
14.11.2011 14:43

Fai Rodis

Re: PŘÍŽIVNÍK

Ale to nebylo ani za sociku prizivnictvi. I tenkrat status "v domacnosti" existoval.

0/0
14.11.2011 14:55

Juras

Re: PŘÍŽIVNÍK

Ale to mluvíte o něčem jiném. Když jste neměl razítko, že jste v domácnosti, neplnil jste svoji povinnost pracovat, byl jste automaticky příživník.

+1/0
14.11.2011 15:11

L/Z

Re: PŘÍŽIVNÍK

Mýlíte se.

Většina nezaměstnaných si podporu při ztrátě zaměstnání předplatila srážkami ze mzdy na sociální pojištění v předchozích letech. A ti ostatní jsou příživníci. Včetně mladých „bělochů“ marně hledajících práci po absolvování nějakého zbytečného humanitního oboru.

0/0
15.11.2011 0:59

Juras

Re: PŘÍŽIVNÍK

Prosím? Není řeč o přiživování na státu, ale na jiných lidech. Na sociální pojištění platíme jak mourovatí, ale jak dlouho mýyslíte, že Vás bude stát živit, když přijdete o práci? Během velmi krátké doby Vám s obživou někdo bude muset pomáhat, ať už obléknete oranžovou uniformu nebo ne. Technicky je rozdíl jenom v tom, že dnes není povinnost pracovat a tak "příživnictví" nelze stíhat.

0/0
15.11.2011 7:42

L/Z

Re: PŘÍŽIVNÍK

A jaký je rozdíl mezi „přiživováním na státu“ a „na jiných lidech“?

Ti Vaši „jiní lidé“ museli napřed odvést státu na daních víc, než od státu dostali, a až potom se může příživník „přiživovat na státu“.

A s tím „vyživováním“ od státu po 6ti měsících nezaměstnanosti se také mýlíte. I nadále stát nezaměstnanému platí nemocenskou a když se jeho rodina dostane pod životní minimum, následují další dotace od „jiných lidí“ prostřednictvím státu. A tím příživníkem se nezaměstnaný stává od toho okamžiku, kdy celkem poskytnutých příspěvků a dotací bude víc, než odvedených daní.

0/0
16.11.2011 16:26

Juras

Re: PŘÍŽIVNÍK

Připadá mi, že si neustále vymýšlíte vlastní definici příživníka. Tento termín byl zaveden v komunismu, označuje člověka, který nepracuje a živí se jinak - zpravidla tím, že se někým nechá živit (i kdyby si dokázal neoficiálně vyvexlovat velké peníze).

Že stát někomu platí zdravotní a sociální pojištění, je něco jiného, než čeho se dotyčný může najíst. Životní minimum sa další jiné sociální dávky do problému nemotejte, jenom to celé zamlžujete. Pokud má partner slušný plat a příjem domácnosti nespadne pod hranici, kdy jsou přiznávány soc. dávky, živí nezaměstnaného on.

0/0
18.11.2011 8:36

L/Z

Re: PŘÍŽIVNÍK

Pane Jurasi,

toto označení je natolik výstižné, že nepotřebuje žádné další upřesnění větou rozvitou. A ani ta Vaše definice „člověk, který nepracuje a živí se jinak“ neplatila před rokem 1989 pro ty, kteří měli bohatého strýčka na západě, od kterého dostávali pravidelný měsíční příjem. Pro tehdejší příživníky (a toto přesné pojmenování jsem zase já tehdy veřejně používal místo mlžícího komunisté, stranící, bolševici) to byl vítaný zdroj příjmů pro udržování rovnosti v nedostatku. Nebo si už nevzpomínáte, proč tehdejší příživníci zavedli bony?

A ty dávky v hmotné nouzi, odvozené od životního, popřípadě existenčního minima byly zavedeny po roce 1989 právě proto, aby Váš „dotyčný“ měl na chleba, na střechu nad hlavou a v zimě neumrzl.

0/0
19.11.2011 20:02

A.A.

Re: PŘÍŽIVNÍK

Tenhle termín je spíše vhodný pro některé naše politiky, kteří nestydatě kradou. Třeba takový Kocourek, Řebíček, Gross... to jsou příživníci. ;-)

0/0
14.11.2011 15:33

Najdete na iDNES.cz