Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Umístění člověka do ústavu musí schválit soud, rozhodl ombudsman

Podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského nemohou opatrovníci sami rozhodnout o umístění člověka zbaveného svéprávnosti nebo s omezenou způsobilostí k právním úkonům do ústavu. Nejprve krok musí schválit soud. Ombudsman argumentuje tím, že umístění do zařízení se zvláštním režimem znamená zásah do práva svobody pobytu a pohybu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hafusak2

Dnešní doba chrlí jeden nesmysl za druhým.

Protože věci, které je potřeba řešit rychle se přehrávají k projednání u soudu, kde se věc může dostat na řadu klidně i více nežli za rok a soudy aby rozhodovaly kdejakou ptákovinu na kterou dříve stačil Obecní nebo Městský úřad. Nemohu si pomoci, ale vidím za tím lobby advokátů, kterým těmito nařízeními stát přihrává platící klienty.Rv

+1/0
20.10.2011 11:49

DahliaPinata

Re: Dnešní doba chrlí jeden nesmysl za druhým.

R^ Tak nějak to bude. Na jedné straně si stěžují, že se spousta dětí o své rodiče nestará, na druhé straně těm, kteří se starají, hážou pod nohy jeden klacek za druhým. Nejvtipnější mi přijde to, že takového nemocného rodina přesvědčí, aby podepsal plnou moc, (neb zbavení svéprávnosti trvá asi tak rok) aby za něj mohli potřebné věci vyřídit, přijde k vám notář, vše sepíšete, podepíšete a zaplatíte za notářský zápis, který má ten notář předpřipravený a jen vymění konkrétní jména, r.č. a adresy, několik tisíc korun. Teprve potom zjistíte, že máte sice plnou moc, ale ta má hodnotu toaletního papíru, neb důchod vám pošta nevydá, zažádat o příspěvek na péči nemůžete, do banky potřebujete jinou plnou moc, kterou musí klient podepsat před bankovním úředníkem. TAKTO FUNGUJE TENTO STÁT!!!

0/0
20.10.2011 12:36

ram1961cz

Ombudsman do ustavu

Neví o tom evidentne nic, ale vyplodi takovou hovadinu. Nedovedu si predstavit, jak by z meho otce dostali kloudne srozumitelne slovo, natoz vyjadreni ze chce ci nechce nekam. Bydlim v Brne a tak pozadam ombudsmana at mi to predvede u meho otce, ten souhlas. Jestli on nebude toho Alzheimera mit uz taky. Rok vyrizujeme zbaveni svepravnosti a jak je videt, je to zbytecny. Pan asi sam u soudu nikdy nic neresil. D*bil.

+1/0
20.10.2011 9:26

DahliaPinata

Re: Ombudsman do ustavu

Cítím s vámi, mám tohle všechno za sebou. Už teď je to těžké kvůli dlouhým čekacím lhůtám na umístění do DS, tímto rozhodnutím se to stane neřešitelné. Na jedné straně nechtějí povolit eutanázii (okamžitě hned dnes bych podepsala, že pokud mne Alzheimer v budoucnu potká, chci tuto možnost využít), na druhé straně znemožní nebo alespoň zkomplikují umístění takového člověka do ústavu. Když se o něj budete starat, musíte přestat pracovat, když se takovému člověku něco stane (spadne a zlomí si vaz, bude bloudit po ulici a srazí ho auto), bude to vyšetřovat policie a vás obviní, že jste se nestarali.

0/0
20.10.2011 9:41

DahliaPinata

Realita

V ústavech se zvláštním režimem je navíc problém, že nemají jak klientovi zabránit v odchodu z ústavu; pokud je klient pohyblivý, často se stane, že odejde a sestry si toho všimnou, až když chybí u jídla. Když nemocného do ústavu dáváte, řeknou vám přímo, že nemají možnost mu v odchodu zabránit. Takže nemocný platí 85% z důchodu, pokud je v soukromém, tak ještě několik tisíc připlácíte, přesto nemáte jistotu, že z ústavu neodejte a nebude se toulat v zimě po venku jen v tričku. Hovořím tady o lidech s alzheimrem v pokročilém stádiu, do ústavu se zvlášním režimem chodí lidé mentálně postižení a těžce senilní.

0/0
19.10.2011 18:04

tyraelid

Pokud je pan v takovem stavu, proc byl vubec zbaven svepravn

Ono je mozne ze trpi schizofrenii a obcas ma lucidni obdobi, ale vetsinu casu je nebezpecny sobe i okoli. Sam jsem takove lidi nekolikrat zazil, par dni jsou zcela normalni a pak vas honi se sekerou po dome. Nic pekneho, soud ho urcite svepravnosti nezbavil jentak pronic zanic, nastesti se doporucenim ombudsmana nemusi nikdo zabyvat a doufam ze nebude. Pokud ano, pral bych mu aby ho pak dotycny pak az prestane brat leky sam v byte, prohnal se sekerou po Brne.

+1/0
19.10.2011 17:57

karel-wesely

-

O těchto věcech by měl rozhodovat člověk, který si tím prošel a ví o čem to je a ne nějaký ombudsman, který o tom ví prd. ;-O;-O

+1/0
19.10.2011 17:55

DahliaPinata

Re: -

R^R^R^

0/0
19.10.2011 18:04

mnenebertemocvazne

Sám ombudsman by měl jít do ústavu, je viditělně duševně

postižen, se mi zdá.... to je hnus, hnus

+1/0
19.10.2011 17:19

Big-M

Re: Sám ombudsman by měl jít do ústavu, je viditělně duševně

už se nemusí bát, že tam skončí

0/0
19.10.2011 17:21

Big-M

Hmm

rozhodl člověk s příjmem dovolujícím najmout si štáb ošetřovatelek  v případě plné péče o kohokoliv s rodiny

0/0
19.10.2011 17:14

DahliaPinata

Re: Hmm

Přesně tak. Při nutné péči 24/7 dostanete 1. stupeň příspěvku na péči, což je dnes 800 Kč. Pečovatelka stojí 100 Kč na hodinu, pokud pracujete, jste asi tak 10 hodin denně z domu, což je 1 000 Kč denně a 20 - 22 tisíc měsíčně. Můžete samozřejmě zůstat doma, ale z důchodu nemocného a z tohoto příspěvku dva nevyžijete. Pokud nemocný zemře dřív než budete mít nárok na důchod, strávíte zbytek "produktivního" věku na pracáku. A jste v pasti, kterou pan ombudsman tímto rozhodnutím ještě zdokonalil.

+1/0
19.10.2011 17:28

Big-M

Re: Hmm

naprostý souhlas

0/0
19.10.2011 17:30

DahliaPinata

Pokračování

Mám s tím vlastní zkušenost a pociťovala jsem naprostou bezmoc s trochou

nadsázky jsem v určitých okamžicích považovala za jediné řešení vyjet s

nemocným do vyššího patra, shodit ho z okna a pak taky skočit. Už teď

končí velká část pečujících potomků na antidepresivech,

0/0
19.10.2011 17:11

DahliaPinata

Re: Pokračování

pokud ne v péči psychiatrů

0/0
19.10.2011 17:12

DahliaPinata

???

Za tohle rozhodnutí by patřilo panu ombudsmanovi svěřit do péče jednoho Alzheimrika!!! O takového člověka se rodina stará 24/7, nemocný je za to obviňuje, že mu nedávají najíst, schovávají mu věci, kradou důchod a podobné radosti, volá na ně policii. Než nemoc dojde do stádia, kdy vůbec zbavení svéprávnosti připadá v úvahu, projde si rodina trnitou cestou. Pak se čeká na posudky a na rozhodnutí soudu. To trvá často i rok. Potom teprve může opatrovník požádat o místo v DS se zvláštním režimem (do té doby by to musel udělat nemocný sám, ale toho nepřesvědčíte ani o tom, že má problém). Pak čekáte rok nebo rok a půl na místo v DS. Platíte spoustu peněz za pečovatelku, protože máte pár roků do důchodu. Příspěvek na péči dostanete minimální nebo žádný, protože dle hodnocení je alzheimrik soběstačný (chodí a strefí se lžící do pusy). pokud ne v péči psychiatrů.

+1/0
19.10.2011 17:10

Najdete na iDNES.cz