Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čína i dalajlama pletichaří před ztečí o převtělení, válčí o osud Tibetu

Rozhodující bitva o Tibet se blíží a exilová tibetská vláda i Peking začínají chřestit zbraněmi. Čína do boje nasadila falešného pančenlamu i podlé zákony. Dalajlama vyrukoval s oddělením politické funkce i tvrzením, že už se nepřevtělí. Ve skryté válce nejde o nic menšího než o osud Tibeťanů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

l.g

číňané zuří?

No nevím. Dalajláme spíš tímto světu předvádí, že nejde ani tak o morální rozměr lamaismu, ale spíš o politiku. Pro Peking není tak podstatné, co si myslí obyvatele Tibetu. Ti už jsou stejně víc jak z poloviny Chanove a buddhismus je zajímá jen minimálně. Podstatná je pro Peking mezinárodní odezva. A tohle kličkování a politikaření dalajlámy příliš dobrému jménu duchovní elity nepřidává. A dalajláma v podstatě nemá už kam ustupovat. Zrušení reinkarnace samotným dalajlamou se dá považovat spíše za naprostou prohru.

Nejde totiž o nějakou svobodu Tibetu. Ta je daná a neměnná. Tibet je prostě Čína. Jde o to, aby západ moc neprudil nad tím, co se v Tibetu děje. A čím menší bude mít duchovní vedení Tibetu prestiž, tím míň budou západu Chanove v Tibetu vadit.

0/0
17.10.2011 14:16

. . .

Re: číňané zuří?

dle mého si to Dalajláma podělal už tehdy, když posvětil číňanům 17. Karmapu, ačkoli k tomu nemá jakožto představitel jiné školy oprávnění. Číňané mu nabídli ústupky, které pak stejně nesplnili. Pak mu ještě vytřeli zrak s Pančelamou a teď si brousí zuby i na nového Dalajlamu. Celé je to smutné a jen to ukazuje, propojování duchovna a politiky nepřináší nic dobrého. Naprosto absurdní je pak skutečnost, že ateistická Komunistická strana číny si nárokuje pro komunisty něco tak neskutečného jako právo na určování inkarnací vysokých buddhistických lámů. Ale je fakt, že oni jsou schopni ukrást všechno.

0/0
17.10.2011 14:35

Bivoj biji Supy Hyeny a VeVerky

A cože tak naráz zase boj s Činou ???

který mediální český vojvoda vydal pokyn vylézt na žebřinák a jet do války s Čínou ???

0/0
17.10.2011 9:33

Lumir_B

Převtělování?

Hmmm...že by to odpovídalo naší představě demokracie, kterou tak horko těžko šíříme ohněm a mečem?

Ještě, že tom Tibetu již Číňané zrušili otroctví.

0/0
17.10.2011 9:30

omnimor

Re: Převtělování?

číňani zrušili otroctví. To je fór.

+1/0
17.10.2011 10:07

víte o čem mluvím?

Re: Převtělování?

číňani přinesli do Tibetu takové blaho až jich z toho několik miliónů umřelo dílem hlady nebo na následky mučení či byli rovnou popraveni. Drzost bolševiků je nekonečná tak jako jejich hloupost.

0/0
17.10.2011 11:48

cinklá státní zakázka

Re: Převtělování?

To na věci nic nemění, že v Tibetu donedávna panoval tvrdý feudální systém.

0/0
17.10.2011 12:09

víte o čem mluvím?

Re: Převtělování?

V jakém smyslu tvrdý?? Že byli lidé snad ponižováni a nuceni žít v nelidských podmínkách? Tak tomu nebylo. Myslím, že na ten údajně "tvrdý" feudální systém vzpomínají Tibeťané se slzou v oku. Nemluvě o tom, že kdyby se Tibet ubíral vlastní cestou mohl být dneska už úplně někde jinde. Možná by nebyl tak "zmodernizován" jako to svedli čínští soudruzi, ale rozhodně by mu bylo lépe bez okupantů, kteří naprosto bezcitně znásilnili Tibetskou kulturu, povraždili statisíce nevinných Tibeťanů a udělali z nich etnickou menšinu druhořadého postavení v jejich vlastní zemi.

0/0
17.10.2011 12:22

cinklá státní zakázka

Re: Převtělování?

Byli naprosto poddaní svému panovníkovi a neměli žádná práva, fungovaly tam středověké tresty atd. Nechválím anexi Tibetu Číňany, jen konstatuji fakta.

0/0
17.10.2011 12:35

omnimor

Re: Převtělování?

a vy si opravdu myslíte, že dnes, jak v Tibetu tak v Číně je něco jiného než feudální řád? Že život číňana, a tibeťana už vůbec, má nějakou hodnotu? A čím byste vlastně nahradil onen tibetský feudální systém? Tou naší středoevropskou kvazidemokracií?

0/0
17.10.2011 13:59

l.g

Re: Převtělování?

Možná nevíte, že:

A. Hned na druhém místě ve vyvražďování tibeťanů v novodobé historii jsou Britové. O masakru z roku 1904 se v souvislosti se svobodou Tibetu radši moc nepíše. Byl totiž teměř stejně hrůzný jako to co předved později Mao.

B. Maoistické čistky a vraždění v 50. letech prováděly tibetské rudé gardy. Jednotky podlehaly čínské armádě ale byly z poloviny tvořeny tibetskými komunisty. Tedy tibeťany, kteří vraždili ve jménu Maa své krajany.

C. Theokratický režim fungující v Tibetu před vpádem čínské armády nebyla žádná svoboda. Byl to systém jak ze 14. století kde o životě rozhodovala libovůle panovníka. Lidské oběti a popravy pro výstrahu nebyly žádnou výjimkou.

0/0
17.10.2011 14:03

. . .

Re: Převtělování?

zdroj?

0/0
17.10.2011 14:45

;-)

budhismus

je zajimavé, jak nektriticky je budhismus přijímán v západním světě. Některé budhistické sekty jsou dost zvláštní. Budhistickou sektou byla i Óm šinrikjó. Mimojiné udržovala styky i s dalajlámou. Osobně se jim spíše vyhýbám.

0/0
17.10.2011 9:22

víte o čem mluvím?

Re: budhismus

tak jsi našel díky jednomu japonskému fanatikovi kaňku na učení které je 2500 let staré, sice jinak o buddhismu zřejmě nic nevíš, ale to nevadí, hlavní je konstruktivní kritika...

0/0
17.10.2011 11:56

;-)

Re: budhismus

Nevím od kdy si tykáme. Ten fanatik rozhodně nebyl jeden a byl ve styku s dalajlámou. Tím netvrdím, že by dalajláma jeho počínání schvaloval, ale že není vhodné slepě zbožňovat kdejakého samozvaného svatého muže. Dále bych podotkl, že ani v asii nejsou všichni z budhismu bezvýhradně nadšení - stejně jako u nás z křesťanství. A stejně jako u nás z křesťanství, vychází z něj různé sekty a některé jsou pochybné. Můj postoj je rezervovaně septický stejně jako ke křesťanství. Učení může obsahovat jistá moudra, ovšem to ještě neznamená, že ideálním zřízením je teokratický stát. Proto jsem psal, že se jim raději vyhýbám. Zato v Evropě je každý nadšený z každého budhistického mnicha či papaláše a vůbec nezkoumá, co je vlastně zač, odkud pochází, jakou církev zastupuje, co hlásá. Prostě je to pod rozlišovací úroveň většiny lidí a vůči buhismu vládne obecně vztřícná nálada (podobně naopak vůči judaismu či islámu vládne poněkud negativní nálada, aniž by lidé o nich něco více vědli).

0/0
17.10.2011 12:58

víte o čem mluvím?

Re: budhismus

Tykání je na diskuzích naprosto běžné, nehledej v tom nic pejorativního. Náboženské fanatiky najdeš všude, vezmou si z učení co se jim hodí, překroutí to, přidají k tomu trochu frustrace a neštěstí je na světě.  Co se týče samotného buddhismu je dobré se oprostit od kulturních nánosů, které byly k němu nalepeny během jeho více jak 2500 leté historie. Pokud se prokoušeš /mohu-li zůstat u toho tykání/ k samotné podstatě učení, najdeš "jen" úžasně ucelenou nauku o fungování lidské mysli, o jejích nástrahách a praktické meditační informace jak s ní pracovat. Nic víc, nic míň. Proto je možná v západním světě tak vstřícně příjmán. Ve své podstatě nemá nic společného s teokracií ani buddhistickými papaláši. A pokud jde o Dalajlamu je autoritou nejen duchovní, ale na západě především politickým symbolem boje proti čínským zvěrstvům, kterých se soudruzi ve svém revolučním nadšení na Tibetu a Tibeťanech dopustili. S buddhismem to nemá až tak tolik společného.

0/0
17.10.2011 14:10

lucinecka

Představitelé vládnoucí fašistické komunistické strany Číny

mají naděláno v kalhotech z duchovní moci dalajlámy a tajemství reinkarnace, podle Cimrmanova: Jsem tak velký ateista, až se bojím, že mě Pán Bůh potrestá... :-)

0/0
17.10.2011 8:50

Plác

Prevence maniodepresivní psychózy

Toto onemocnění spadá pod psychické poruchy, kterým bohužel nelze nikterak zabránit, protože jsou většinou vázány na dědičný přenos (rozumějte přenos vloh k této chorobě).

Ku prospěchu může být zdravý životní styl, dostatek fyzické aktivity, vyhýbání se stresovým a psychicky náročným situacím a faktorům, pravidelný a dostatečný spánkový režim a zamezení konzumace alkoholu a jiných psychoaktivních látek (např. marihuana, LSD, kokain, pervitin apod.).

0/0
17.10.2011 8:47

B_B_Lobo

tibet???

jen mi neni jasne o co vlatne jde. tibet je soucasti ciny jiz nekdy od 4. st. n.l. tibet pristoupil k cine dobrovolne, coz je tusim vytesano na 7 kamennych sloupech. byl nekolikrate obsazen, mmj mongolskem a vzdy se to odehravalo stejne - dalajlama uprchl, ostatni se vzdali a pak bylo na cine aby vyslala armadu a okupanty vyhnala.

 z toho by se dalo usuzovat ze zadny tibet by uz po nekolik stoleti bez ciny nebyl a jeho teokraticko-otrokarske zrizeni ktere v podstate zrusila az komunisticka cina mi taky nechybi.

 

jen tak pro zajimavost, pri poslednim okupacnim vpadu (britske armady) pouzili na povetsinou prchajici tibetskou armadu (jak jinak) a civilisty tehdy pomerne ucinne kulomety maxxim pro demonstraci sily. Padlo tehdy 3000 tibetanu a anglie de facto tibet pres dosazenou loutkovou vladu ovladala - coz jak se zda nikomu rovnez nevadi.

 o samostatnem tibetu se da hovorit v dobe odchodu britu kvuli valce a cina mela praci s nejakym lidovym povstanim...

+4/0
17.10.2011 6:53

stará Blažková 07

Re: tibet???

Tohle by si měli přečíst všichni ti vyvěšovači Tibetskejch vlajek. Třeba Bursík ;-D

R^

0/0
17.10.2011 7:26

woodward2.b

Re: tibet???

máš v tom trohu hokej, tím "mongolskem" byla kdysi obsazená celá čína;-D

0/0
17.10.2011 8:04

omnimor

Re: tibet???

aha. Tak to my si taky nezasloužíme samostatnost. To bylo furt nějaký německo, rakousko, rusko. Občas nějaký záchvaty nezávislosti, ale bez těch ostatních bysme nebyli. To by nás sežrali turci nebo švédi? A teď jsme samostatný, nebo jsme v područí imperálistů?

0/0
17.10.2011 8:06

stará Blažková 07

Re: tibet???

Samozřejmě že si Tibet samostatnost zaslouží (i když se dá pochybovat o tom, jestli by je to jejich modlení uživilo).

Jde spíše o to, že všichni házejí špínu na Čínu, ale o tom, co v Tibetu prováděli např. Britové se vůbec nikde nemluví.

0/0
17.10.2011 8:20

omnimor

Re: tibet???

tibeťani se staletí dost dobře uživili i bez číňanů. Ti jsou tam jen kvůli surovinám. A co tam dělali britové, to je selanka proti tomu, co tam dělaj chanové teď.

0/0
17.10.2011 8:31

Plác

Re: tibet???

A co tam dělají Chanové špatného?

0/0
17.10.2011 8:38

omnimor

Re: tibet???

nevíte? nebo to nechcete vědět?

0/0
17.10.2011 8:46

lucinecka

Re: tibet???

Například ničí tibetskou kulturu, vyhnali tibetského duchovního vůdce z Tibetu, zakazují tibetské státní symboly, zakazují tibetštinu na vysoké škole, zakazují svobodu slova... To vám nestačí??? 8-o8-o8-o

0/0
17.10.2011 8:55

Plác

Re: tibet???

Jak jsi na to přišel(a)?

0/0
17.10.2011 9:02

omnimor

Re: tibet???

copak o to, číňani ničí i svoji. v tom jsou "spravedliví". Nejhorší je ale imigrační politika. Zajímalo by mne, co s několika miliony nastěhovaných číňanů, kdyby někdy náhodou Tibet získal svobodu. To je ďábelský plán.

0/0
17.10.2011 9:02

opinen

Re: tibet???

A Vy si myslíte,že Britové se k Tibeťanům chovali slušně?Pochopitelně,že Čína se chová k TIbetu arogantně,ale to se chová každá velmoc ke svým koloniím,bez ohledu na to,jaký systém či ideologie v oné velmoci panuje.Jak víte,že dalajláma je demokrat,pokud máte na mysli demokracii západního typu.Pokud vím,je to buddhista,což je náboženství východní,čímž nechci říci,že je špatné,mě osobně buddhismus připadá ze všech náboženství nejpřijatelnější,ale dělat z dalajlámy demokrata,jen proto,že je proti tzv.komunistické Číně,a že se s ním přátelili havlovci,je nesmírně naivní.

+1/0
17.10.2011 9:38

lucinecka

Re: tibet???

Mě jsou Britové ani Číňani nezajímají. Ani západní demokracie není ideální společenský model, ale fašisticko-komunisticky účelová Čína je odporná. Dalajláma je tibetský duchovní (donedávna i politický) vůdce Tibetu, který se prezentuje láskou a porozuměním a nikdo nemá právo mu zakazovat pobývat v Tibetu a šířit jeho názory. Nikdo nemá právo zakazovat tibeťanům jejich kulturu. Je dobře, že máte kladný vztah k buddhismu, jen Vás upozorním, že se nejedná o "náboženství". Pěkný den.

0/0
17.10.2011 9:54

opinen

Re: tibet???

Náboženství to není v klasickém slova smyslu,ale jde o to,co je to náboženství,za náboženství se dá považovat i marxismus,záleží na přístupu lidí.

0/0
17.10.2011 10:53

milan79

Re: tibet???

zakazují tibetštinu na vysoké škole? Myslíte na škole kterou založili? 8-o8-o zločinci... jak si dovolují zakládat školy a dávat tam jen předměty které chtějí... ;-O Měli by jsme je za to napadnout... ;-D

0/0
17.10.2011 11:31

lucinecka

Re: tibet???

Ať zaději učí čínsky v Číně, protože tam žije přes 100 miliónů negramotných číňanů. V tibetu se má učit a rozvíjet hlavně tibetština.

0/0
17.10.2011 11:36

Plác

Re: tibet???

Dobrý nápad, ale to by nějaká "tibetština" musela existovat.

0/0
17.10.2011 11:43

víte o čem mluvím?

Re: tibet???

ona neexistuje tibetština?? 8-o8-o8-o

0/0
17.10.2011 11:51

lucinecka

Re: tibet???

Například Česká Republika byla vždy součástí německé říše... ty historiku ;-D

0/0
17.10.2011 8:52

víte o čem mluvím?

Re: tibet???

Opravdu svérázné pojetí Tibetské historie ;-D

0/0
17.10.2011 12:05

omnimor

Pletichaří?

no to snad nemyslíte vážně!

+1/0
16.10.2011 23:02

vivekananda

Re: Pletichaří?

ó ano, a Číňané navíc vytváří podlé zákony!

0/0
17.10.2011 0:06

lucinecka

Re: Pletichaří?

Autor opravdu nemá brilantní slovní zásobu. :-/

0/0
17.10.2011 8:57

Wolodyjowski

dalajláma se stal multikulturním paňácou, který slouží

pravdoláskařům. Nakonec sám sebe zlikviduje

+1/0
16.10.2011 22:57

omnimor

Re: dalajláma se stal multikulturním paňácou, který slouží

zajímal by mne váš výklad slova "multikulturní"

+1/0
16.10.2011 23:13

Kokutek Robin

Re: dalajláma se stal multikulturním paňácou, který slouží

:-):-):-):-):-) ty jsi velký číslo!

0/0
16.10.2011 23:14

. . .

Re: dalajláma se stal multikulturním paňácou, který slouží

slušný výkon na katolíka :-P

0/0
17.10.2011 15:27

regina1

už jsem to psala

co je to za blbost, reinkarnace, nikdo to nikdy nezažil a proč to mám brát jako fakt;-(

0/0
16.10.2011 22:13

Spalovač_šancí

Re: už jsem to psala

Jak to můžete vědět, že to nikdo nikdy nazažil? Já vím min. o jednom člověku, který reinkarnaci zažil!!

+2/0
16.10.2011 22:22

regina1

Re: už jsem to psala

nevíte, jen si to myslíte:-P

0/0
16.10.2011 22:30

Spalovač_šancí

Re: už jsem to psala

Vím

+1/0
16.10.2011 22:50

tuana

Re: už jsem to psala

zkuste prostě přijmout fakt,že jsou věci mezi nebem a zemí,o kterých nic nevíte a proto jim nemůžete rozumět

+1/0
16.10.2011 22:35

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.