Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Studentskou revoltu v Chile vede nový „Che Guevara“ v sukni

V Chile už přes pět měsíců zuří studentská revolta, která má potenciál změnit zemi. Hrdinkou protestů se stává třiadvacetiletá Camila Vallejová. Stojí v čele sílícího studentského hnutí, které tvrdě usiluje o reformu školství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Wolodyjowski

Rudá fronta oslavuje teroristu vraha a psychopata Che

ještě , že se toho nedožiíl starý dobrý generál A. Pinochet. - Ugarte

Naštěstí dnes v Chile opět vládnou generálovi následovníci, ( křestanští demokráté), poté co tamní neomarxisté prohráli volby.

http://www.youtube.com/watch?v=OyaLKFT3MKU

!!

0/0
12.10.2011 0:10

Hijo de Puta

"Kapitalismus" padne...až dojdou vládám peníze

na výplaty represivním složkám "demokracie" - tj. armádě a policii. A podle vývoje světové ekonomiky to nebude dlouho trvat. ;-D

0/0
11.10.2011 12:18

il1948

Re:

Si myslíš, že potom prestane platiť právo silnejšieho zväzák ?? ;-D;-DRv

0/0
11.10.2011 12:49

Hijo de Puta

Re:

Vláda se vrátí do rukou silnější většiny, která pak už nebude manipulována slabší menšinou. Ty v tom vidíš nějakou chybu? ;-)

0/0
11.10.2011 13:41

Kicker

Re:

Ono ani tak nevládne právo silnějšího, jako chytřejšího a chamtivějšího. :D Dostávat z ničeho něco umí asi jen ve finančním sektoru. :D

0/0
11.10.2011 15:41

Sharpe

Re:

The problem with socialism is that you eventually run out of

other people money, Margaret Thatcher

Ten citat jsem tam dal proto aby bylo videt koho ten prispivajici parafrazuje

0/0
11.10.2011 19:17

Wolodyjowski

Re:

nepostřehle jste, že starý kapitalismus se odporoučel ? Dnes tu máme diktaturu polosocialistickýchn korporací. a globálních zednářů

0/0
12.10.2011 0:12

bitkar

hezka

moc pekna holka, docela bych si s ni o tom promluvil osobne :)

0/0
11.10.2011 10:13

3Alien.cz

Tedy nový "vrah, narkoman a alkoholik" v sukni?

Komu ti Chilané co udělali, tohle si nezaslouží.... Rv

+1/0
11.10.2011 1:19

rigel

Re: Tedy nový

Vrahem byl predevsim Pinocet.Takoveho v Chile nechteji.

+1/0
11.10.2011 3:06

Sharpe

Abraham Lincoln :

You cannot help the poor by destroying the rich. -You cannot strengthen the weak by weakening the strong. -You cannot bring about prosperity by discouraging thrift. -You cannot lift the wage earner up by pulling the wage payer down.  - You cannot further the brotherhood of man by inciting class hatred.  - You cannot build character and courage by taking away people's initiative and independence. -You cannot help people permanently by doing for them, what they could and should do for themselves.

0/0
11.10.2011 1:06

pouyti

Re: Abraham Lincoln :

ale di do pr... stvym Licolnem.Svet se davno meni.Uz neni cas,kdyz kazde jeho slovo je poucka pro kohokolivRv

0/0
11.10.2011 7:48

Kicker

Re: Abraham Lincoln :

Naopak, z historie se máme učit. A ti lidé nebyli mladí ve věku 20 let, aby říkali takové moudra, ale byli starší, měli zažito a proto věděli, co a jak může dopadnout a fungovat, znali to z vlastní zkušenosti. Jeden německý ekonom tak i naznačuje, že tahle krize co byla je i dost podobná té v 30. letech, jenže tomu nikdo nevěnoval pozornost, protože většina lidí, kteří tu krizi předtím zažili jsou mrtví, takže nám nemohou říct, bacha, takhle ne. Spousta amerických předních politiků dříve např. varovala před bankami. Měli pravdu, stalo se to, čeho se obávali. A spousta dalších citátu má též význam a v sobě skrytou pravdu. Nelze to vzít tak, že je to staré tak to nefunguje. Auto už je taky starý 100 let a pořád to používáme, přitom je to pořád ten samý stroj.

0/0
11.10.2011 9:50

pouyti

Re: Abraham Lincoln :

K cemu emericka moudrost,kdyz si museji pụcit prachy od hloupejich cinanu,aby zabranili jejich zemi pred zkrachem ?

0/0
11.10.2011 11:46

León

Silně pochybuju...

Že studenty podporuje "devadesát procent" občanů. Čilané nejsou úplně blbí. Čile je dnes asi nejvyspělejší zemí Latinské Ameriky. Díky Pinochetovi, třeba říci, a bandě mladých ekonomů, co studovali v Chicágu. Zatímco před Pinochetem byli pro Argentince vidlákama (asi jako Rumuni pro nás), nyní si je všude považují. Nevěřím, že by zase chtěli experimentovat s Alliendovským socializmem.

Mimochodem, peněz mají nyní jako šlupek, právě díky liberální ekonomice a vysokým cenám surovin (třeba mědi). A když je společnost bohatá, mladí mají roupy. Pro názornost - státní dluh Čile je zhruba 10 % HDP, průměr EU - 83% HDP.

Jejich starosti na naše evropské hlavy! Tak jen doufám, že opravdu nezmagoří..V

+2/0
10.10.2011 21:57

jekkal

Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Bruselu ...., Zatímco ve Španělsku roste počet bytů a domů, které se kvůli nespláceným hypotékám ocitají prázdné, desítky tisíc rodin, žijí na ulici, ve slumech nebo ošuntělých penzionech. Banky zabírají stále víc domů, ale vzhledem k jejich množství nejsou s to je v aukcích ani prodat, a tak je kupují samy banky, a to obvykle za sumy významně nižší, než činil dluh jejich vyhozených majitelů. Podle španělských zákonů totiž nestačí, že hypotéční dlužník předá svou nemovitost bance, ale věřitel může zabavit také část jiného majetku, včetně vkladů nebo mzdy. „Banky chtějí po svých dlužnících zaplatit bezezbytku,  popisuje situaci Gustavo Fajardo, právník Americko španělské organizace solidarity a spolupráce (AESCO). Sami bankéři přitom ale krizi nijak nepociťují. Například Francisco González, šéf správní rady Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) ročně bere 5,6 milionu eur, zatímco bos banky Santander Alfredo Sáenz, nejlépe placený španělský bankéř, si ročně přijde na 9,1 milionu eur.

0/0
10.10.2011 21:23

jekkal

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Demonstrace mezitím houstnou a jsou stále početnější, přičemž se spojují protestní akce dělnických odborů s organizacemi studentů, radikálních hnutí, rolníků či žen. Zdá se, že postupně mizejí dosavadní rozpory mezi odbory, penzisty, absolventy škol, kteří se bojí, že nenajdou práci. Převládá společné vědomí, že ekonomika se zhroutila odshora dolů a boj se nyní musí vést mezi většinou společnosti a izolovanou bohatou – početně mizivou – elitou.

0/0
10.10.2011 21:24

Gemars Moše Dajan

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Je nanejvýš špatné, že idnes  nepíše o problémech španělska. Asi přejdu jinam, abych četl aktuality.

0/0
10.10.2011 21:31

Kruton

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

jaké tedy nabízejí řešení? Vůbec žádné. Nezaměstnaní a chudí chtějí prachy, studenti všechno zadarmo, nebydlíci byty, odboráři co nejvíce výhod za co nejméně práce atd. Nejde o žádnou změnu systému, je to jen boj za ekonomické výhody.. Až dojde na lámání chleba, všichni tihle se postaví proti sobě skrze svoje neslučitelné ekonomické zájmy.

0/0
10.10.2011 22:33

Kicker

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Řešení je např. to, že banky ty peníze berou odnikud a ty jim musíš dát víc, než oni dali tobě, takže jim se hromadí stále větší a větší jmění vlastně za to, že vytvářejí "nic". Ten, kdo něco musí vytvořit je ten, kdo si to půjčí, protože pokud to nesplatí tak mu seberou to, co už má, takže oni mají zajištěn profit vždy, ostatní ne. A si vem, že banky mají všechny peníze, protože když bys splatil všechny dluhy, tak nám nezbydou žádný peníze atd. Proto se bouří proti bankám. Ty nám mají penězi pomoct k lepšímu a ne nás ožebračit. Ale před nimi varovalo víc lidí, kteří si zaslouží pozornost, takže to není nic nového.

0/0
11.10.2011 1:07

majtinv

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Bezezbytku souhlasím. Opravdu mi přijde absurdní,že banky půjčují s úrokem něco,co vlastně ve skutečnosti nemají.Kdyby je někdo zažaloval za podvod,tak jistě u soudu neuspěje.Ale spravedlnost v tom samozřejmě není.

Mnoho lidí vidí příčinu finanční krize ve špatném hospodaření států-což je z části pravda,ale já hlubší příčinu vidím ve špatném finančním systému a speciálně v této záležitosti - kdy banky v podstatě bez  půjčují něco co vlastně nemají.

0/0
11.10.2011 8:23

Kicker

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

Přesně tak, dluhová politika je dlouhodobě neudržitelná, protože pokud ty dluhy nikdy nemohou být splaceny, co pak budeme dělat? Každá půjčka vlastně říká, že ten člověk něco vezme jinému, aby tu půjčku zaplatil. Takže každá půjčka je taková legální krádež za bílého dne. :P

0/0
11.10.2011 9:52

jori

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

svet je jen takovy, jaci jsme my

0/0
11.10.2011 9:36

Kicker

Re: Tisíce Španělů živoří na ulici (a protesty v Řecku, Londýně,

A lidé jsou lhostejní, lépe řečeno, nemají čas se zabývat vším. Zemědělc taky někdy vypěstuje rajče velikosti melounu, ale nikdo ho moc nechce, protože je bez chuti, každý si raději koupí to menší, co má chuť jako rajče. Prostě každý se snaží starat o to svoje tak, jak nejlépe umí. Bankéři se nestarají o systém, jak by měli, bankéři se starají pouze o sebe, nikoliv o jejich sféru. A ostatní lidé, protože mají dost práce se tím nemohou tak moc zabývat. Vtipně to řekl ekonom Andreas Klauss, který se zeptal zda by někomu chyběli finanční poradci, bankéři atd. No nechyběli, nikdo by to nepoznal, že zmizeli. Ale když bychom odstranili zemědělce, chlapíka co vyrábí elektřinu atd., tak bychom to poznali velmi brzo, že tu nejsou. Jejich konání přímo ovlivňuje náš život, ale přitom jejich plat a plat bankéřů je propastně rozdílný. Přitom ti bankéři by se měli starat o chod ekonomického systému, jejich ekonomové by měli hledat Paretovská zlepšení atd. místo toho hledají zlepšení jen pro sebe.

0/0
11.10.2011 9:56

Gemars Moše Dajan

Chcou něco,

co se ve zbytku světa nepěstuje. Všude slouží člověk ekonomice.

0/0
10.10.2011 20:27

Generál Ugarte - vivido

VIdím, že chilští komunisté už dlouho neměli mimořádný

sjezd. :-)

0/0
10.10.2011 18:49

duhacenzor5

Jakmile se řekne

"nový Che Guevara" je vše o dotyčném člověku jasné, zas další rudý zločinec na obzoru (chybí blicí smajlík)

+4/0
10.10.2011 18:46

Sharpe

Od Alexe Frasera Tytlera

"Demokracie nemůže existovat jako permanentní forma vlád. Demokracie může trvat pouze tak dlouho, nežli voliči zjistí, že si mohu dovolit odhlasovat velkorysé výhody na účet státní pokladny. Od této chvíle hlasuje většina vždy pro ty kandidáty, kteří jí slibují nejvíce požitků z veřejných financí. Proto demokracie vždy zkolabuje kvůli nedostatku finanční odpovědnosti. Průměrná doba trvání vrcholu velkých světových civilizací byla přibližně dvě století a všechny postupně procházely těmito stádii: od otroctví k víře, od víry k odvaze, od odvahy ke svobodě, od svobody k hojnosti, od hojnosti k sobectví, od sobectví k sebeuspokojení, od sebeuspokojení k apatii, od apatie k závislosti, od závislosti zpět k otroctví."

+4/0
10.10.2011 18:07

válečný hrdina od monitoru

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Pejsku, málokdy jsem tě bral vážně, ale tohle je jeden z nejlepších příspěvků od tvé maličkosti.

Otázkou je, kde se momentálně nacházíme. Řekl bych někde mezi apatií a závislostí.

Problém kapitalismu i komunismu je ten, že oba systémy jsou primárně zaměřené na materiální stránku věci. To jest konzum a materiální sebeuspokojování.

Kapitalismus je tak společně se socialismem jednou a tou samou ideologií, mají stejný základ. Navenek se sice tváří jako dva největší nepřátelé, ale ve svém jádru jsou tyto dva systémy totožné. A nutno říct, že oba systémy jsou utopistické a dlouhodobě nemohou fungovat.

0/0
10.10.2011 18:47

greenalien

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Znáte ekonomický systém, který nepracuje s materiální stránkou věci?

0/0
10.10.2011 18:50

Kicker

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Viděl si přednášku Andrease Klausse? Docela zajímavá věc.

-

Ale mě se skoro zdá, že to ani nepracuje na materiální stránce věci, ale spíš na lidský stránce. Lidi jsou většinou materiálně založený, takže od toho se odvýjí ty systémy. Stačí se podívat, co dělají lidé s penězi, dělají si lepší a lepší materiální možnosti, ať už hotel "ze zlata", golfové hřiště uprostřed pouště atd. A v podstatě si říkají, že toho dosáhli sami svou prací, což je pravda, ale zároveň ty peníze "sebrali" někomu jinému, kdo se na tom často podílel stejnou měrou, rozdíl se v zodpovědnosti, zatímco ten dole má zodpovědnost u dvou věcí, ten nahoře za celou firmu. Takže na jednu stranu mají mít víc, ale o kolik? Totiž kam povede tenhle systém, budeme tu mít pár bohatých lidí a zbytek jakýchsi "otroků", kterým je dovoleno si dopřát aspoň něco, nebo tu budeme mít systém, kdy se všichni mají relativně dobře, ale rozdíl dole vs. nahoře je znát dostatečně, ale ne tak, aby bránil v rozkvětu těm dole.

0/0
10.10.2011 19:03

greenalien

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Budu to brát jako ne.

0/0
10.10.2011 19:18

Kicker

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

:D

0/0
10.10.2011 20:10

Kicker

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Ale napadá mě jedna věc, která neřeší materiální stránku, ale užitkovou. Tou je mikroekonomie. A taková Paretova zlepšení by měla být ve společnosti uplatňována mnohem více, než se tomu děje.

0/0
11.10.2011 1:35

Hijo de Puta

Re: Od Alexe Frasera Tytlera

Velmi výstižně řečeno...R^

0/0
11.10.2011 12:19

jekkal

Kapitalismus

je super, banky jsou soukromé a když jsou vytunelovány, tak je stát znárodní a chudina to zaplatí........

Francie, Belgie a Lucembursko se dohodly na záchraně banky Dexia

+1/0
10.10.2011 18:04

Sharpe

Re: Kapitalismus

Bohuzel neni jasno mezi marxisty v tom, zda za komunismu budou penize. Dogmaticti marxiste tvrdi ze za komunismu penize nebudou, revisioniste rikaji, ze penize budou, ale my marx-leniniste volime stredni cestu a rikame, ze za komunismu penize sice budou, ale nekdo penize mit bude, a nekdo penize mit nebude.

0/0
10.10.2011 18:12

jekkal

Re: Kapitalismus

to je fakt dobrý, no čas přinesl i tohle poznání...... o komunismu komouši lhali, ale o kapitalismu říkali pravdu

+1/0
10.10.2011 18:32

greenalien

Ako kapitalizmus ničí mladým ľuďom život.

Na tohle téma jsem objevil jeden dokument. Nikdy se už na seriál MASH nebudu koukat stejnýma očima...

http://www.youtube.com/watch?v=0W46UNyuGWI&feature=related

+1/0
10.10.2011 18:41

Marxistický holokaust

Re: Ako kapitalizmus ničí mladým ľuďom život.

To že MASH byl o Vietnamu snad bylo jasný už tehdy. Nicméně v tom dokumentu zazněla nejedna krutá pravda o 'nejúžasnější zemi na světě'.

0/0
10.10.2011 20:52

greenalien

Re: Ako kapitalizmus ničí mladým ľuďom život.

No Franku jak jsi přišel na to že se jedná o Vietnam nevím, ale docela mě baví že se tu po 26 letech najdou lidi co jsou schopni marxistickou propagandu z dokumentu hltat jak o závod. ;-D

0/0
10.10.2011 22:56

Marxistický holokaust

Re: Ako kapitalizmus ničí mladým ľuďom život.

Každý kdo umí aspoň trochu číst mezi řádky a chápat souvislosti ví, že MASH nebyl o korejské válce. Jinak divil by ses kolik pravdy může být v tom čemu tady říkáš propaganda. Ale to by sis to v prvé řadě musel umět přebrat.

0/0
11.10.2011 12:36

Kruton

Re: Kapitalismus

co je na tom kapitalistického? Znárodňování a přerozdělování má něco společného s kapitalismem? Nejtrapnější je ukazovat chyby kapitalismu na jevech, které souvisejí se státními zásahy do tržních procesů.

0/0
10.10.2011 18:40

Kicker

Re: Kapitalismus

No v dnešním kapitalismu taky máme přerozdělování, a to docela solidní a pořád se zvyšuje.

0/0
10.10.2011 19:09

Kruton

Re: Kapitalismus

ano, ale jsou to zásahy do volného trhu čili je to narušení kapitalistické soutěže. Dnešní ekonomika se odborně nazývá smíšená (socialisticko - kapitalistická) zásahy státu jsou tím socialistickým prvkem....

0/0
10.10.2011 19:19

Sharpe

poznamka

Nejen vzdelani, ale i zakladni potraviny by mel stat poskytovat zdarma !

0/0
10.10.2011 17:02

Kwak Kwakovič

Re: poznamka

Někde poskytují i kondomy zdarma.

0/0
10.10.2011 17:03

Sharpe

Re: poznamka

Vidis, na tyto zakladni lidska prava jsem zapomel.

0/0
10.10.2011 17:54

jurgen

Re: poznamka

jo - a soudruzky by mely byt vice "soudruzske" - preci zarlivost je burzoazni prezitek!

0/0
10.10.2011 19:43

trasprd

To musí být nějaký omyl,

vždyť v Česku je přeci všeobecně známo, že zpoplatnění školství povede k všeobecné spokojenosti, zvýšení úrovně a dostupnosti vzdělání a v konečném důsledku ke šťastným zítřkům. Jak by proti tomu někdo mohl demonstrovat a prát se kvůli tomu s policajty???

+1/0
10.10.2011 16:47

Najdete na iDNES.cz