Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Protesty v Káhiře si vyžádaly 19 obětí a 150 zraněných

Při násilnostech v centru Káhiry zahynulo nejméně 19 lidí a více než 150 bylo zraněno. Nepokoje vypukly poté, co skupina Egypťanů začala házet kamením na koptské křesťany. Ti ve městě protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, která podle nich podobné incidenty nepostihuje dost tvrdě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Manousek_22

no to je článek jedna báseň

Pokud se chcete dozvědět pravdu a ne tyto bláboly, podívejte se sem:

http://wlcentral.org/node/2295

Křesťané i Muslimové se spojili proti armádě! + pár videí z "údajného najíždění vojáků do lidí"

0/0
10.10.2011 19:00

torvik

Re: no to je článek jedna báseň

Nezvan, armada prejela krestany a rozsmelcovala je pod koly obrnenych transporteru.Kretstani ani nemohou mit na kostelech krize a zvony, protoze jim to muslimove nedovoli a kostel vypali.

0/0
11.10.2011 0:55

Mallinali

Jo

Samozřejmě člověk neví, nakolik může věřit očitým svědkům. Ale ti to prý popisuje takhle: http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/246974-demonstrujici-krestany-prevalcovaly-v-kahire-tanky.html

Dodám, že idnes docela zaspala, počet obětí už je zhruba dvojnásobný a popis událostí se drobet rozvinul.

+2/0
10.10.2011 18:28

marla

Pěkně zastaralá slátanina

je tenhle článek.Mrtvých už je nejmíň 36 a asi 250 zraněných.Mimo jiný očití svědkové popsali, že armáda úmyslně vjela do demonstrantů a zmasakrovala je, taky do demonstrantů stříleli.Pak se začali koptští křesťané proti vojákům bránit, následně se na místo dostavil dav muslimů, kterej se se do křesťanů pustil taky.Ale to se dalo čekat a pro křesťany bude hůř.Jenom naprostej pitomec mohl blekotat něco o tom, že je to arabské jaro srovnatelné s pádem železný opony.Ať byl Mubarak jakej chtěl, tak byl pořád lepší varianta než když tam budou vládnout radikálové.A že tam vládnout budou, to je 100% jistý.V Libyi to bude něco podobnýho.Rv

+3/0
10.10.2011 17:58

D.E.S.

na to ..

že je to vlastně teprve začátek návratu nejtvrdšího islámu, tak je to docela mazac. V Sirii už to také rozjíždějí osvědčeným střílením do kohokoliv, což se svede vždy na vládu. Stejná taktika byla i v Libyi a jak se to ujalo.

+5/0
10.10.2011 14:20

Dunja

Re: na to ..

Nauč se psát Sýrie než ze sebe něco vyklopíš chytrého.

Na to, že v těchto zemích islám nepřestane hrát důležitou roli, si prostě musíme zvyknout. Byl tam a je tam stále přítomný a rozhodně to nejsou skupiny typu al-Kaida, které mají všeobecnou podporu. Bohužel náš člověk zná pouze jedno slovo islamista a radikální islám, což podle něj a médií je jedno a totéž, ačkoliv skutečnost je naprosto jiná, jenže na to musí mít novinář znalosti reálií a ne opisovat titulky cizích zpravodajství. Neustálá prezentace místních poměrů radikálními skupinkami salafistů, kteří mají v sobě jen nenávist, protože je nikdo nechce poslouchat, a nikoliv politické cíle a kteří tvoří malé procento arab. obyvatelstva, má samozřejmě u našeho člověka neznalého místních politických poměrů velký úspěch.

0/0
10.10.2011 16:28

Mallinali

Re: na to ..

http://www.reflex.cz/clanek/politika/42814/egyptane-podporuji-trest-smrti-za-opusteni-islamu-ci-kamenovani-za-cizolozstvi-to-je-ta-nova-demokracie.html

Jojo, fakt v Egyptě člověk o radikála nezavadí. Jenom teda jestli takhle myslí umírnění muslimové, jak musí myslet ti radikální. Prostě umírněný muslim neexistuje, existuje jen muslim co to fláká.

+3/0
10.10.2011 16:44

marla

Re: na to ..

Ale mají politické cíle, né že ne.Ale je zajímavé, že ty se vždycky vynoříš na diskuzích o muslimech, islámu a bráníš je do roztrhání těla.Vážně zajímavé.A islám je samozřejmě mírumilovné a tolerantní náboženství.Máš to asi v popisu práce, taková diskuzní guerillka za soudruha proroka Mohameda.

+2/0
10.10.2011 18:14

prezdivka_obsazena

Každý u nás nadává na poměry v ČR

Ale při pohledu na ostatní země světa jsem docela rád, že jsem se narodil zrovna tady, samozřejmě, že by mohlo být i lépe, ale stejně tak by mohlo být i hůře a to docela podstatně.

+2/0
10.10.2011 12:13

D.E.S.

Re: Každý u nás nadává na poměry v ČR

pusť křesťany, nebo jakékoliv jiné fanatiky k moci a uvidíš .. :-/

+1/0
10.10.2011 14:21

Mallinali

Re: Každý u nás nadává na poměry v ČR

Křesťanství s islámem fakt nejde srovnávat. Samozřejmě i křesťanský fanatik není žádná výhra, ale každý  extrém bývá špatný, to ví snad každý.

+1/0
10.10.2011 16:30

prezdivka_obsazena

Re: Každý u nás nadává na poměry v ČR

O to právě jde, myslím, že u nás by se k moci nějací fanatici jen tak nedostali, i když je pravda, že se tam dostane spousta jiných joudů.

0/0
10.10.2011 17:03

tyraelid

Vojak ovsem predtim strilel do davu z kalasnikova, knez ho zachranil:

Televizní záběry ukázaly, jak se skupina koptských křesťanů snaží zlynčovat vojáka, který v tlačenici zkolaboval. Vojáka zachránil kněz, který zadržel rozzuřený dav, dokud nedorazila ambulance.

Dovedete si predstavit ze by takhle zasahl muslimsky immam?

+4/0
10.10.2011 8:14

Dunja

Re: Vojak ovsem predtim strilel do davu z kalasnikova, knez ho zachranil:

Nebuťe hlupák, v tomto případě by normální imám také pomohl a ten radikální by nepomohl nikomu. Naštěstí těch je málo a dnes na jejich výzvy slyší jen pár pomatenců.

0/0
10.10.2011 11:13

Ajetak

Re: Vojak ovsem predtim strilel do davu z kalasnikova, knez ho zachranil:

No, když byly nepokoje kvůli karikaturam, tak jsem pár imámů, co klidnili dav a bránili v násilnostech a výtržnostech viděl.

0/0
10.10.2011 12:41

duhacenzor5

V Egyptě arabská muslimská verbež

vybíjí egyptské křesťany, původní obyvatelstvo Egypta, kterým v 7.století arabští dobyvatelé vzali jejich zemi? Nic neobvyklého za 13 století existence Egypta pod "tolerantní" muslimskou vládou a nic neobvyklého v Evropě od roku 1789 pod vládou atheismu, kde zase křesťany pro změnu zabíjejí neméně "tolerantní"atheisté, spojenci muslimů.

+4/0
10.10.2011 7:09

Kirken

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

"...v Evropě od roku 1789 pod vládou atheismu, kde zase křesťany pro změnu zabíjejí neméně "tolerantní"atheisté..." Ty máš taky dost. Mluvil jsi o tom s doktorem?

+5/0
10.10.2011 8:00

Opričnik3

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Nejhorší na tom je, že má v podstatě až na detaily pravdu.

+1/0
10.10.2011 8:50

Dunja

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Sledovala jsem prohlášení několika egyptských křesťanů k incidentu a všichni vyzývají k jednotě, neboť jsou arabští bratři bez rozdílu víry, takže asi s dovoláváním na hluboké kořeny to není ú nich takové, jak křičíme u nás v Evropě. Většina muslimů incident odsoudila a všichni si myslí, že je to záměrná provokace před volbami.

Konec konců i Hitler se při budování velké říše dovolávál na historii germánských kmenů, kteří ovládali téměř celou Evropu. :-/

0/0
10.10.2011 10:13

Kwak Kwakovič

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

On taky Kristus nevyzýval k násilnému boji na rozdíl od Mohameda.

+3/0
10.10.2011 10:43

Dunja

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

jenž ten boj byl především obranný, zatímco Ježíš nastavoval druhou tvář, ale jiní v jeho jménu zabíjeli a násilím nutili ke křesťanství, takže to vyjde nastejno. Nikdo nemá, co komu vyčítat.

A mimochodem často tyto konflikty vznikají z vyřizování osobních účtů, ale média z nich udělají islámsko-křesťanský problém. I arabský křesťan či třeba i drúz je schopný zabíjet kvůli tomu, že někdo z rodiny přijme islám. V těch oblastech je to otázka cti a hrdosti, nebo-li je to o jiné mentalitě a proto také nemůžete srovnávat naše křesťany s těmi na BV.

A tedy nečetla jsem o konvertitovi k islámu a možná vy ano, který by se stal protikřesťanským kazatelem (tím nemyslím, že řekne, co se mu křest. nelíbí, ale útoky a urážky), ale naopak je to běžné. Možná také proto, že muslimové si váží Ježíše a uznávají evangelium, žalmy, ale obráceně už to nefunguje. Tím nepopírám, že existují extrémní islámské skupiny, které však sebe považují za vyvolené věčící proti všem i proti většině muslimů.

0/0
10.10.2011 11:10

Kwak Kwakovič

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Už Vaše první věta je nesmysl - ne-li přímo lež. Jak se asi rozšířil islám z Arabie? I ty dehonestované a kritizované křížové výpravy byly původně jen odpovědí na muslimskou agresi ve Svaté zemi.

+5/0
10.10.2011 11:26

Mallinali

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Jako sociolog pláču, že nevidíte jaký obrovský rozdíl mezi kulturami následuje, kdy překročíte hranice od křesťanské kulturní sféry k té muslimské. A navíc jste si ani nevšimnul, že ti křesťané se tamnímu životu museli přizpůsobit, protože jsou menšina a kdykoliv je někdo může napadnout. Ano, jsou jiní než naši křesťané, ale v porovnání s muslimy naprosto nepoměrně, o agresivitě nemluvě. A k těm dalším věcem: Ježíše si váží, avšak úplně jiného Ježíše než uznávají křesťané (jako by si vaši kamarádi vážili úplně jiné holky než se kterou chodíte). A k té blbosti o obraném boji (v rámci obrany dobyly půl Asie) se ssnad ani nemá cenu vyjadřovat.

+2/0
10.10.2011 12:42

Dunja

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Možná tak se vyznáte v sociologii na území Evropy, ale netušíte, že arabská kultura, zvyky a mentalita je stejná bez rozdílu na náboženství a rozhodně křesť. Arabové mají blíže k arabským muslimům než k Evropanům, zřejmě ale jich znáte tolik, že máte patřičný vzorek k soc. výzkumu. Nikdo se zřejmě v této oblasti nepřizpůsoboval, protože tito lidé zde žili mnoho století před příchodem islámu, znali monoteismus, křesťanství i židovství.

Mimo území arabského pol. pak většinou islám převzal mnohé tradice a způdoby života v jiných zemích jakoKavkaz,  Indie, Malajsie.

Pokud si přečtete islámskou historii tak zjistíte, že žádný útok nepřišel jen tak, ale jako odvete na různé akce, či zabití muslimských vyslanců apod. Skutečná islámská historii končí pravověrnými chalífy, pak už můžeme mluvit o dobývání ve stylu hledání hm. statků, ale to je vlastní i křesťanské civilizaci a Amerika je tomu příkladem.

0/0
10.10.2011 13:19

Mallinali

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Tak nejdřív říkáte že arabská mentalita je stejná a pak řeknete že mimo arabský poloostrov byly převzaty místní tradice.Jako by mimo arabský poloostrov žádný arabové nebyli.Navíc na tom poloostrově právě chybí původní křesťané,takže nevim jak to myslíte.Máte v tom vážně chaos.Pravověrní chalífové, kterými podle vás končí dějiny islámu, ti končí ve 13. století po mongolském dobytí Bagdádu, pak už to putovalo do Egypta nebo k Osmanům.To je jistě od vás hezké, ale vycucané z prstu.Viz brutální arabské dobývání Byzance, nebo dobytí Hispánie.Ano, 13. století je dobou velké změny arabské mentality, ale z toho důvodu, že zahodili řeckou filosofii.Od té doby mají místo mozku jednosměrnou ulici, vždycky vedoucí k Aláhovi.A jestli myslíte, že arabská mentalita je stejná s islámem i bez islámu, pak jako sociolog opět pláču, protože za sebou necháváte mentální mapy, kulturní vzorce, vztah náboženství a kultury,totalitu islámské ideologie, všechny sociologické školy od 19. století, psychologii atd.

+2/0
10.10.2011 14:02

81honza

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

šíření islámu mečem byla obrana? ty už to nehul

+2/0
10.10.2011 16:14

81honza

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

muslimové uznávají úplně stejného ježíše jako křesťané, akorát pro kresťany je to syn boží a pro muslimy jeden z božích proroků.

+1/0
10.10.2011 16:13

Mallinali

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Korán 169/171

"Vlastníci Písma! Nepřehánějte v náboženství svém a mluvte o Bohu jedině pravdu! Vskutku Mesiáš Ježíš, syn Mariin, je pouze poslem Božím a slovem Jeho, které vložil do Marie, a duchem z Něho vycházejícím. A věřte v Boha a posly Jeho a neříkejte: "Trojice!". Přestaňte, a bude to tak pro vás lepší. Bůh vskutku je jediným Bohem, on povznesen je nad to, aby měl dítě, vždyť náleží mu vše co na nebesích je i na zemi; a Bůh dostatečným je ochráncem." Aneb muslimové z něj udělali prostého člověka, jen proroka. To je naprosto proti principu křesťanství, které je na Ježíšovi jako synu božím založeno. Navíc jim tam ještě vyhrožujou. Fakt to je jiný Ježíš, úplně jiný Ježíš a ještě tvrdí že křesťané lžou. Nebetyčný rozdíl.

+1/0
10.10.2011 16:39

81honza

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

jak už jsem psal, jedná se o úplně stejného ježíše, což potvrzuje i tebou uvedené, akorát pro křesťany je to syn boží a pro muslimy pouze boží prorok

0/0
10.10.2011 16:46

Mallinali

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

Jo ty to myslíš takhle, že je to jakoby stejná osoba. Tak to jo. Já to myslel v tom pojetí, kde to muslimové vidí naprosto rozdílně.;-)

0/0
10.10.2011 17:55

81honza

Re: V Egyptě arabská muslimská verbež

obranný boj za šíření islámu?

+1/0
10.10.2011 16:11

AP1

...

a bude hur. Az musulmani vycisti severni afriku nastane cas vstoupit do evropy. Francie, anglie , nemecko, jeje, tam jich jsou miliony, tech bozich bojovniku ;-D

+4/0
10.10.2011 7:04

AA01_multinekulturní

Re: ...

;-(;-(;-(

0/0
10.10.2011 7:05

81honza

Re: ...

no právě, už tam s pomocí multikulti hlupáků jsou. takže pátá kolona by byla, teď už jen čekají na správnou chvíli, aby příšel zbytek

0/0
10.10.2011 16:15

stará Blažková 07

To se mi nějak nezdá

to neni ÉÚ?

0/0
10.10.2011 6:28

biggles

no nic, je třeba zřídit bezletovou zónu

a v zájmu ochrany civilistů vybombit demokratický návrat Mubaraka ;-)

+1/0
10.10.2011 2:47

Invandrare

spor viz.:

Modročapkáři pozabíjeli pár zelenočapkářů.

0/0
10.10.2011 1:54

nejmenovaný zdroj z vlády

to je dan za demokracii a svobodu

v zadne zemi se prechod k nejlepsimu zrizeni ze vsech moznych neobesel bez nepatrneho narustu kriminality. Takove veci ke svobode proste patri a rozhodne stoji za to. Vzdyt vysledkem je zivot v demokraticke zemi s pravnim radem.

0/0
10.10.2011 1:02

jaroslav-s

Re: to je dan za demokracii a svobodu

jenže nikdo netvrdí, že jde o přechod k demokracii a svobodě. Zatím¨to spíše nasvědčuje na pozvolný přechod k právu podle islámu.

+6/0
10.10.2011 1:43

Rodogon

Re: to je dan za demokracii a svobodu

Kam ty plky posláš? Dikobraz už nevychází;-D;-D;-D

+2/0
10.10.2011 8:23

Generál Ugarte - vivido

No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

tak to teda potěš koště.

+3/0
10.10.2011 0:38

tvé horší já

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

co se podle tebe zase učí na religionistice?

+1/0
10.10.2011 0:39

Generál Ugarte - vivido

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

Že židi si za to mohli sami. Keťasili, lichvařili, trávili studny, zadělávali macesy krví křesťanských pannen a tak vůbec.  :-P

+3/0
10.10.2011 0:41

tvé horší já

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

asi ti nerozumím, ale koneckonců, nemusím rozumět všemu.

+1/0
10.10.2011 0:43

Generál Ugarte - vivido

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

Tak si zkusí přesednout.

+1/0
10.10.2011 0:44

tvé horší já

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

nemusim. kdyz to nedokazes normalne vysvetlit, nestoji mi to za namahu.

0/0
10.10.2011 0:45

Generál Ugarte - vivido

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Parafr%C3%A1ze

+1/0
10.10.2011 0:49

tvé horší já

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

porad nic. to nevadí, procvič si vysvětlovací schopnosti a můžeme to příště zkusit znovu.

0/0
10.10.2011 0:52

Generál Ugarte - vivido

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

http://en.wiktionary.org/wiki/chytr%C3%A9mu_napov%C4%9Bz,_hloup%C3%A9ho_kopni

+1/0
10.10.2011 0:54

tvé horší já

Re: No jestli se TOHLE opravdu učí na religionistice,

jak říkám, vykašli se na to. když to nezvádáš sám, ani wikipedia ti nepomůýe. nevadí, to se všechno dá doučit.

0/0
10.10.2011 0:57

Najdete na iDNES.cz