Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jsem Čech, kdo je víc? Dobeš chce, aby žáci byli vlastenci

Školáci nejsou dost hrdí na to, že jsou Češi, míní ministr školství Josef Dobeš z VV. A chce to změnit. Hodlá do škol zavést výchovu k národnímu sebevědomí. Nemá to být samostatný předmět, téma by se mělo objevit na hodinách dějepisu, literatury, hudební, výtvarné a etické výchovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kittanya

Nikdy nebudeme tak hrdí

jako například Finové, protože nemáme na co. Poctivost, dobrota a pokora se zde nevyplácí. Nespravedlnost a šedota je všude okolo. Co si kdo nenakrade, nemá. Na toto máme být hrdí? Na všechno, co jsme zde v Česku sami vybudovali, na co jsme mohli být hrdí, je vytunelováno, rozkradeno, v konkurzu, zprivatizováno a jinak znehodnoceno. Tak na co máme být hrdí? Na to, jak si neumíme zvolit zákonodárce a na to, jak jsme neschopní?

0/0
15.11.2011 15:51

Buckingham

Inu...

Prostě, jak již pravil samotný Vašík Nejskvělejší, nejlepší ministr školství všech dob! :-)) Takový "matroš" fakt nemá moc smysl komentovat, vždyť on zesměšňuje sám sebe... Jen proboha doufám, že ho nebude chtít někdo brát vážně, nebo dokonce ty jeho "geniální nápady" realizovat! :-/

0/0
12.10.2011 15:26

rzlm

* * *

A to chce jako z dětí vychovat podobné nafoukané smrady jako jsou frantíci, jo?? no, to je teda vize ...

0/0
10.10.2011 7:23

Kittanya

Re: * * *

Promiňte, ale z Vašeho příspěvku soudím, že jste nikdy nebyl/a ve Francii. Kdyby ano, byť jen na týden, takú ptákovinu jste napsat nemohl/a. Ano, Dobešův projev je k pláči, ale toto.... Rv

0/0
15.11.2011 15:49

dislektik-idnes si na mě zasedla

Dobeš chce :-D

vždyt celý Staromák skáče když je zlato z MS Hokeji ;-D;-D;-D

0/0
9.10.2011 13:49

Next20

:-)))))))))))))

Mě to pobavilo!!!! Větší blbost z nich snad vypadnout nemohla :-)))

0/0
8.10.2011 17:19

jarda

DOBEŠOVI RADÍ BÁTORA ?

Oba by si měli zopakovat maturitní zkoušku a pak vypadnout z MŠ. :-PRv

0/0
8.10.2011 16:03

Next20

Re: DOBEŠOVI RADÍ BÁTORA ?

Jako z mateřské školky?

0/0
8.10.2011 17:17

miki369

Re: DOBEŠOVI RADÍ BÁTORA ?

spíš Ministerstvo školství ;-)

0/0
9.10.2011 12:23

kocourek-černý

Vlastenectví

to skutečné, a´t  regionbální nebo národní musí vzniknout z vnitřka a to skutečným objektivním vzděláním a poznáním skutečnosti. Vše ostatní je populismus. Skutečná hrdost může ovšem vznikat pouze na vlastních činech a ne na ztotožňování s výsledky jiných lidí.

+1/0
8.10.2011 10:35

iDruid

Prestanme detem lhat

A co takhle prestat detem lhat a rict jim pravdu? Priznat, ze jsme maly narod, ze jsme toho v minulosti moc nedokazali, a ze obzvlaste nekolik desitek let po valce jsme pekne promarnili? Stejne na to jednou prijdou! A budme realiste, ceske dite souboj s Francouzem ve vyjmenovanani narodnich velikanu nikdy nemuze vyhrat!

Jak jim budeme vysvetlovat, proc jsou jejich ucebnice matematiky, fyziky, bilogie atd. plne Francouzu, Britu, Nemcu, Americanu, a temer nikde zadny Cech? Jak jim budeme vysvetlovat, proc jsou deti ze zapadu tak bohate? Jak jim vysvetlime, proc se maji ucit nemcinu v ramci iniciativy "sprechtíme" a proc se misto toho Nemci neuci Cestinu? A hlavne, jak poznaji, kdo ve tride je Cech a kdo ne!

Proc jim nerict, ze nejsou lepsi a horsi narody? Ze sanci ma kazdy, kdyz se bude snazit? Ze minulost neni tak dulezita, ze ta zajima spis odchazejici generaci. Ze dulezite je to co dokazou ve svem zivote oni?

+4/0
8.10.2011 9:06

Moravus

Moravanství

Jako moravan to cítím jako další stupeň nacionalizace České republiky, která se ať se to komu líbí či ne, je zemí čechů, moravanů a slezanů nikoliv čechů Jakákoliv umělá aplikace národního sebevědomí čechů do škol je jen návrat k předválečné době či českému národnímu obrození a to opravdu nechci. Rv

+2/0
7.10.2011 23:44

peggy05

Ministr neumí číst v osnovách!

Ale to všechno, co ministr vyjmenovává, už v vzdělávacích programech dávno je!!! Ve Vlastivědě (Člověk a jeho svět, ve Výchově k občanství (Člověk a společnost), Občanská výchova)!!! Právě minulý týden jsem s dětmi v osmičce diskutovala na téma kam to v životě dotáhli naše osobnosti a jako příklad měli paní Coolige - Haškovou, paní Albrightovou, fotbalistu Nedvěda , houslistu Šporcla a Hudečka, hokejistu Jágra, návrhářku Matragi a další. V dalším ročníku (V 6. r) je jako velké  téma Praha a její pamětihodnosti, historie, významné osobnosti, naši prezidenti. V sedmičce jsou státní symboly, jejich historie, v devítce je naše kulturní a přírodní bohatství. Co víc mám ještě pro budování vlastenectví učit, proboha!!! To se snaží všem namluvit, že ten RVP (to, co sami předepisují ostatním) ani nečetli?!?!  Pane Bože!!

+1/0
7.10.2011 22:06

Trupman

Re: Ministr neumí číst v osnovách!

Je celkem smutné, že se děti na druhém stupni ZŠ musí ještě pořád učit takovéhle věci, které by měly znát už z prvního stupně.

+1/0
7.10.2011 23:38

matylka

Re: Ministr neumí číst v osnovách!

všechno se jede dvakrát. jednou povrchně a podruhé více do hloubky. stejně tak je to na gymnáziu. taky by bylo možné podotknout, že je pitomost, že se septimán nebo oktaván, už nevím, učí o druhé světové, když ji má znát už dávno ze základky. tomuhle se říká prohlubování znalostí, pokud Vám to něco neříká.

0/0
12.10.2011 22:13

Skeptik Pavel

A jinak,

co mají dělat rodiny, které se hlásí k moravské národnosti? Jen doufat v odvahu a zdravé rebelanství některých učitelů na Moravě, kteří snad dodají tomuto předmětu moravský rozměr? A naznačit učitelům, víte, jsou zde i Moravané, jsme v této zemi také doma. Sám jsem zažil z dob socialistického školství, jaké kidy do nás v dějepise cpali - samé Čechy, v Čechách, Praha sem a Praha tam. Jistě, tzv. regionální dějiny se jaksi na školách neučily, maximálně ve vlastivědě, něco o svém rodném městě. Pocity xletého kluka, kterému cítit se Čechem jaksi nešlo, prostě se cítil Moravanem. Bylo nás ale takových více. A občas jsem oponoval. Naštěstí nebyla s. učitelka stalinistická megera. :-)

+4/0
7.10.2011 21:24

Lokýt

Re: A jinak,

Slezané, slezští Poláci mimo polské školy totéž.

0/0
7.10.2011 21:45

Skeptik Pavel

Vlastenectví,

proč ne. Ale jaké? Povaha toho vlastenectví bude v mnohém odviset od toho, jak se učí dějepis. V Německu třeba se děti učí dějiny Německa ale v rámci územní příslušnosti také v dějiny své spolkové země. Děti v Bavorsku se učí jak dějiny celoněmecké , tak i z pohledu Bavorska. Nevím o tom, že by  se děti na Moravě (a nejen zde) učily  i něco o dějinách Moravy, kdo byl třeba Jošt Lucemburský, co je Markrabství Moravské, neznají ony události, kdy měla Morava (tedy moravské stavy) jiný pohled na situaci než Čechy (tedy stavy české). Jistě toto je asi tabu, je třeba vychovávat v duchu Palackého. Bohužel tak, jak se učí dějiny, nejsou vlastně české dějiny ale dějiny Čech a Prahy a hodnotící výklad k událostem je pak ryze bohemocentrický. Výslekdem budou tisíce dětí žijících na Moravě, které jednak nebudou mít o nějaké Moravě ani ponětí (už se děje i dnes), natož k ní vztah. Na Moravě byl vždy přirozený moravský zemský patriotismus, který obohacoval češství a moravský rozměr.

+2/0
7.10.2011 20:51

Skeptik Pavel

Re: Vlastenectví,

takže je to na nás, moravských patriotech našim dětem osvětlit zákoutí českých dějin z moravského pohledu. Třebas o husitství, které na Moravě jaksi nezapustilo kořeny, nebo o sporech kdy české stavy odpíraly stavům moravským se zúčastnit volby panovníka a podobné věci a hlavně neblbnout jim hlavu Palackým, to spíš je inspirativní Pekař a moravští historikové Válka a Mezník. Ono koneckonců co bylo dobré pro Prahu a Čechy, nebylo dobré pro Moravu. Nužeať to děti vědí. Budou méně náchylné k současné mediální propagandě. :-)

+2/0
7.10.2011 21:02

mystery

Můžete mi

prosím někdo připomenout, na co mám být hrdý? Nějak si na nic nemůže vzpomenout.

0/0
7.10.2011 20:48

Dunja

Předmět

Tak na co je předmět občanská výchova, to by snad mělo být jeho součástí.

Ono nestačí mít jen Karla IV. a Jágr je potřeba hlavně, abychom se reprezentovali v zahraničí jako lidé, kteří drží slovo, nekradou a chovají se slušně a poctivě, pilně pracují a respektují ostatní. Myslím, že naše pověst za poslední dobu hodně klesla.

0/0
7.10.2011 19:56

šušeň

nooo

Moje maminka je Češka, tatínek Maďar a babička Němka a jsem hrdá na všechny stejně :) dnešním dětem ale vlastenectví nic neříká, možná při nějakých sportovních utkáních, to mi přijde celkem smutné

+1/0
7.10.2011 18:21

Durika

Mna do toho nic

ale preco by Cesi nemali byt hrdi na svoj narod? Nemyslim len vychovu v skole ale vseobecne. Preco nie ste hrdi? Z tohoto fora totiz prilis vela hrdosti necisi a nemyslim si, ze je to realne nejakymi skorumpovanymi politikmi.

0/0
7.10.2011 18:18

Kittanya

Re: Mna do toho nic

Jsme tak znechucení a demotivovaní, že nemáme být na co hrdí. Vše co jsme si vybudovali (my a nebo naši předkové) je znehodnoceno, pošlapáno a popliváno. Ne, nemám být na co hrdá. Je to smutné.

0/0
15.11.2011 15:58

Novotnéhodítě

Co chtějí učit?

Zlodějnu posledních dvaceti let;-D.Ten Dobeš se ale pěkně vybarvil.Asi chce,aby o něm budoucí generace četli jako o Fučíkovi.Měl by studovat dějiny;-D

0/0
7.10.2011 17:37

ELAPHURUS

Re: Co chtějí učit?

Šťastný to člověk, který si myslí, že ČR je ostrůvkem korupce a mizérie uprostřed křišťálového světa :-)!!

+1/0
7.10.2011 17:49

gadzo z gheta

Jsem hrdy

na rodice kteri vezmou sichtu navic aby melo dite novou tasku do skoly sem hrdy na upocene spinave delniky kteri tu jako jediny vytvareji nejake hodnoty sem hrdy na sestricky v nemocnicich a vubec na ty co tu vytvari nejake hodnoty ale vubec nejsem hrdy na tluchuby kteri umi akorat radit a posmivat se tem kdo tu opravdu neco buduji ono to ze umi krasne mlet hubou je sice super ale clovek se toho nenaji na sebe si to neoblykne do prace ho to neodveze.... na takove cechy ja hrdy byt nemuzu protoze oni byt hrdi take nemohou jinak by je musela hanba fackovat az by je ty rozumy presli

+1/0
7.10.2011 17:33

ELAPHURUS

Re: Jsem hrdy

R^R^R^!!

0/0
7.10.2011 17:59

Cynyc_

Re: Jsem hrdy

Chápu, že Vám vaše intelektuální omezení neumožňují ocenit výsledky duševní práce, ba ani fakt, že právě díky nim se můžeme všichni najíst, obléknout a jet do práce. Pokud to ale nevíte, většině lidí to nestačí. Z vašeho hlediska by se dalo říct, že měli smůlu, protože se narodili příliš inteligentní.

+2/0
7.10.2011 18:01

ELAPHURUS

Re: Jsem hrdy

Mám VŠ, ale manuálně pracujících lidí si nesmírně vážím....

0/0
7.10.2011 18:27

ELAPHURUS

Největší chybou je idealizovat si Evropu,

idealizovat si mimočeský svět..... Mnozí si ztotožňují ČR s prohnilou politikou, která je nyní ale díky upadající morálce na celé naší planetě. Podstatná je naše historie, naši umělci, vědci, sportovci, odborníci  a jejich díla, naše nádherná neopakovatelná krajina a lidé, kteří dokážou přinejmenším tolik jako příslušníci jiných národů....R^[>-]R^

+1/0
7.10.2011 17:30

Skeptik Pavel

Re: Největší chybou je idealizovat si Evropu,

Máte pravdu, třeba moravské písně a tradice, krásná vinorodá krajina, Pálava, Velehrad, Svatý Hostýn, Pernštejn. Prostě naše krásná Moravská země. :-)

0/0
7.10.2011 21:06

Trupman

Re: Největší chybou je idealizovat si Evropu,

Ještě horší ale je si takhle idealizovat tu svou domovinu. ;-D

0/0
7.10.2011 23:40

Kuzma je tamhle!

tohle se multikulti bojovnikum za prava Romu libit nebude

0/0
7.10.2011 17:25

desivec

Co furt mají s tím Jágrem?

Toho ve světě kromě pár fandů hokeje nikdo nezná.

0/0
7.10.2011 17:17

Templ

A jsme ještě pořád v Česku?

0/0
7.10.2011 16:31

KarlKubrt

..to je nejakyej kvíz ??

0/0
7.10.2011 15:59

KarlKubrt

Re: ..to je nejakyej kvíz ??

..odpověd :: v Čechách je víc rom..nebo se pletu ,??;-D

0/0
7.10.2011 15:59

Templ

Re: ..to je nejakyej kvíz ??

Rum není, pouze Tuzemák.;-)

0/0
7.10.2011 16:02

pirinx

Dobeš

a další politici mohou udělat pro národní hrdost jediné: přestat podporovat korupci a začit se chovat dle běžné morálky.

+1/0
7.10.2011 15:53

ELAPHURUS

Re: Dobeš

Na korupci je založená EU....

0/0
7.10.2011 17:22

EU Man

No..a výchova k vlastenectví

bude probíhat hned po hodině pod patronací spolku "my šprechtíme" a po bude následovat náboženská nauka;-D;-D:-P

0/0
7.10.2011 15:27

duhacenzor5

Re: No..a výchova k vlastenectví

Lepší než gavaritě pa rusky a poté Darwin a Hus se Žižkou s l´ahkým gulometom, jak jsem zažil na základce, tohle opravdu ve mne tu "národní hrdost" nezburcovalo.. ;-D

0/0
8.10.2011 11:17

proof

Tak tento počin vyjde naprázdno.

Ukažte mi člověka, který může být hrdý na tuto zemičku a její národ.

0/0
7.10.2011 15:26

Davidxyz

Re: Tak tento počin vyjde naprázdno.

V celosvětovém kontextu může být hrdý každý .... je ale málokdo.

.

V kontextu střední a severní Evropy, resp. zemí OECD, je už toho podstatně méně, na co být hrdý. Ale my než by jsme byli hrdý na to, co je, a snažili se nějak zlepšit to, v čem můžeme jen mlsně pokukovat po těch úspěšnějších, tak raději mudrujeme nad tím, jak je lepší, nebýt hrdý.

+1/0
7.10.2011 15:43

Templ

Re: Tak tento počin vyjde naprázdno.

R^

0/0
7.10.2011 16:03

Templ

Re: Tak tento počin vyjde naprázdno.

Ukažte mi jiné národy.

0/0
7.10.2011 16:26

ignacius01

Re: Tak tento počin vyjde naprázdno.

byt hrdy neznamena byt nekriticky ;-) ja hrdy na to ze jsem cech, opravdu jsem a fakt se citim byt vlastencem

0/0
7.10.2011 17:08

pitivier

Proto aby na sebe mohl být národ hrdý

je potřeba dělat něco jiného než nařídi výuku hrdosti ve škole. Je velký rozdíl mezi sebevědomím a bezdůvodnou nadutostí a přebujelým egem. Vy páni politici děláte všechno proto to abychom byli demoralizované a tupé stádo.

0/0
7.10.2011 15:23

Davidxyz

Re: Proto aby na sebe mohl být národ hrdý

Pro začátek by stačilo, aby byl člověk informovaný. O minulosti i současnosti, o porovnání s ostatními. Pak ať si dělá názor. Dnes ta škola nedá ani to srovnání, jak si stojíme oproti ostatním. Se svojí minulostí i se svojí přítomností.

+1/0
7.10.2011 15:25

Najdete na iDNES.cz