Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč se husitů dneska tak štítíme? Vždyť k tomu nejsou k pádné důvody!

Esej „odpíchlý“ od nedávno vydaných tří titulů, které spojuje téma husitství a historika Petra Čorneje, napsal pro „papírovou“ Kavárnu MF DNES editor komentátorského oddělení tohoto deníku Rostislav Matulík. V následujících odstavcích najdete autorovu krátkou úvahu, která v deníku své místo již nenašla a v níž se autor letmo ptá, proč asi česká společnost cítí k husitům takovou odtažitost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ROZZLOBENÝ

první díl k Prophetovi -

Rubrika mi vnucuje jiné jméno - a nepatrný prostor pro odpověď.

Církev československá přinesla pro tento národ velmi mnoho nového, ale je mi znemožněno podrobně se rozepsat. Nový typ církevní organizace, systémovou sociální práci namísto almužnictví, pečovatelskou službu(už v roce 1941), chráněné dílny(1938), systém mládežové práce(1935), třebas i záchranu Třebechovického betléma, který byl nepochopitelným způsobem radě starších v Třebechovicích pod Orebem státem zcizen, v roce 1960 vyvlastněné sociální ústavy a zakázána sociální práce,zmařená mládežová a ochotnická práce.

Z diskuzí na internetu je zřejmé, že většina diskutujících jen opakuje nenávistná hesla, která s pravdou nemají nic společného a tak jen rozkládají společnost.Skutečná víra chce spojovat lidi a nikoliv je uzavírat do jejich krabiček představ.

Myslel jsem, že zde budu moci vyjmenovat podrobněji důležité kroky,které "jako předskokan" přinesla právě církev československá husitská, ale nemám prostor.Škoda. jan.oldrich

0/0
11.10.2011 21:28

žabiař

Štítí se jen ti,kteří neví nic!

Ale nutno podotknout,že k tomu velkou měrou přispívá dosud špatně zpracovaná historie.Pan Čornej je snad prvním ,kdo se začal seriozně touto částí našich dějin zabývat-bez nánosu ideologie katolické,komunistické i obrozenecké.Podle informace nyní pracuje na J.Žižkovi,na kterého už také byly naneseny ideologické drby.

Také minulé století není dosud zpracováno poctivými historiky a pro naši orientaci v dějinách Evropy je tento "nezájem" dost fatální(mnoho Čechů se oprávněně za svůj národ stydí a dokonce i zapírá svůj původ).Servilnost některých VIP lidí vůči Němcům a menšinám je neuvěřitelná!!! Např.:Jaký vliv na myšlení české veřejnosti měla zrada Francie a Británie a jak se to projevilo na pozdějším vítězství komunistů v r.1945 a podpoře Stalina?Nikdo dosud seriózně nezpracoval nebo snad jen nezveřejnil(měl snad na tom "někdo zájem"?)!!

0/0
11.10.2011 19:08

mildapr

Já s článkem souhlasím

Jak má ale průměrný Čech mít nějaký vztah k husictví, když ho nemá k vlastní historii obecně? Výuka dějepisu za bolševika byla podřízení ideologii a úroveň té dnešní není o moc lepší. Nejméně toho pok víme o té nejmladší historii. Ale ono to studenty až na výjimky stejně moc nezajímá. Pokud se jedná o historickou beletrii - je otázka, kdo ji bude číst?  Jinka pokudse chcete o husictví opravdu něco dozvědět, tak se podívejte sem:  http://www.husitstvi.cz/index.php

0/0
5.10.2011 14:48

mildapr

Re: Já s článkem souhlasím

A ještě něco: Jan Hus a později například J.A.Komenský byli myslitelé s celoevropským významem. Na takové lidi bychom měli být jako Češi hrdí a hlavně o nich něco vědět ! Zejména proto, že Komenského myšlenky byly obdivuhodné nejen na tehdejší dobu, ale jsou aktuální pořád. To je ale něco jiného než národní hrdost podepírat slogany typu: "Kdo neskáče, není Čech".:-)

0/0
5.10.2011 15:08

Prophet

Ktož su boží bojovníci a zákona jeho...

Ve škole bylo husitství nuda. Za komančů pak dávali filmy o upálení Husa v klasicky českém stylu - dlouhé protáhlé nudné psycho, spousta nultých dramatických okamžiků, kdy se vůbec nic nedělo a zase nuda. Tato česká doména přetrvává dodnes. Nelíbí se mi ani pojem církev husitská. Nic, co dosud vzniklo s tímto pojmem, není zajímavé.

0/0
3.10.2011 0:34

DADAnce

To je přece normální.

Po období heroizace a nekritického cpaní husitství, kam se dalo i nedalo, teď následuje fáze kritická, kdy se ty nánosy zase odstraňují. Pak se doufejme dostane pohled na husitství do optimálního stavu.

0/0
2.10.2011 0:40

sojkal

Re: To je přece normální.

Ne není to normální. Teď je třeba odstranit katolické nánosy výkladu dějin typu sv.Václav patron atd. Není náhodou, že za okupace byl symbol kolaborace. Teď se vyskytlo mnoho vykladačů dějin ale zůstává jeden fakt. Jan Hus byl oblíbený kazatel, byl vylákán do Kostnice, upálen což rozuřilo naše obyvatelstvo. Ještě dodnes se katolická církev nedokázala omluvit za tento zločin. Památka JH se dochovala i přes stovky let nepřejících vykladačů dějin. Pamatuji si jako dítě, na prázdninách na jihu Čech, jak u každé vesnice hořely hranice na výročí upálení.

0/0
3.10.2011 8:59

DADAnce

Re: To je přece normální.

Tak za prvé / církev katolická se za Husa omluvila! Sice to trvalo, ale už se stalo.

Za druhé/ sv. Václav se nestal symbolem kolaborace, jen byl nacistickou propagandou zneužit, jak se to později stalo Husovi v propagandě komunistické.

Oblíbený kazatel to byl, jen je otázka, jak se jeho myšlenek chytli ti, kteří měli zálusk na katolické majetky... Protože pontánnost toho hnutí  byla silně podporovaná...:-)

0/0
3.10.2011 13:25

betaloc

Husité všech věků spojte se

Hlavně lidé čtěte, a doporučuji Palackého, nebyl zaujatý ani ovlivnovaný. Nevyčítejte Vávrovi umlecké dílo, které není dokumentem, zlobte se na komunisty, kteří hovořili o revoluci. A pak se mě líbí klasická věta jak husité ničili památky. Je pro vás panelák památka? Za 600 let na to bude mít někdo  třeba jiný názor.

Jestliže mají mladí jednostranný názor na husictví (asi jedno z mála období uvědomění si sama sebe-rozuměj národ) a je negativní, tak odvolejme ministra školství.

0/0
1.10.2011 19:13

DADAnce

Re: Husité všech věků spojte se

Palacký BYL zaujatý. Za prvé byl evangelík, za druhé to pro něj byla etapa dějin, kdy se Češi vyznamenali, za třetí to byl protipól katolických Habsburků.

0/0
2.10.2011 0:35

DADAnce

Re: Husité všech věků spojte se

P.S. Husitství bylo hnutí náboženské, nikoli národní.  K národnímu uvědomění ho použili až obrozenci. Obrazoborectví bylo ničení umění, nikoli památek... jak správně říkáte, pro ně to památky nebyly. Ale srovnávat gotický kostel, deskové malby nebo zlaté mešní náčiní s panelákem...:-/

0/0
2.10.2011 0:45

Suska

kazda valka je obrovska tragedie

a v kazde valce doslo k prisernym zverstvum. Rusove porazili fasisty pricemz se dopustili obrovskych zrudnosti. Vinu ale nese predevsim agresor. Ve valce vzdy bojuji prumerni lide, spis chudy decka, a naverbovana luza. Snad jeste nikdy se nepodarilo ukocirovat ozbrojene primitivy. Ale ti napadeni do toho byli nechtene zatazeni.

V Husove dobe byla cirkev vyzrana a zvrhla politicka garnitura vysavajici predevsim ty nejchudsi o tom snad neexistuje mnoho pochyb. Katolicka cirkev se sama totalne zdiskreditovala svym chovanim, mamonarstvim, buzerovanim, a tim, ze kritiku vetsinou resila vyvrazdovanim a upalovani. Hus byl jeden z upalenych za pravdu (sam se dle svych slov stal kenezem, aby se mel dobre, ale pak neunesl tu zvracenost, kterou videl uvnitr cirkeve). V takovych podminkach bylo velice snadne ziskat duveru a nasledovniky. Papez byl ten, ktery se rozhodl zautocit proti zcela opravnene kritice. Husiti byly obrana armada, ktera zazrakem zvitezila coz nasledne umoznilo radeni luzy.

0/0
1.10.2011 13:48

Mordred_

Re: kazda valka je obrovska tragedie

Zvěrstva rostou většinou úměrně délce trvání konfliktu. Zpočátku se válka vede "gentlemansky" jestli se tak o válce dá mluvit.

0/0
1.10.2011 14:01

Lobo - obchodník s mozky

Neštítím se

Já se totiž neštítím skoro ničeho:-P

0/0
1.10.2011 13:01

capjar

Nic není černobílé, ani husitství.

+1/0
1.10.2011 12:06

Lady Humussprey

Štítili? Za urážku Jana Husa, dědeček tak zmlátil katechetu

z Jablonečku, že rok můj strejda a tedy jeho syn, musel chodit do školy do Rokytnice. Dědo jsem na tebe hrdá.

0/0
1.10.2011 12:02

Wild..Dog

problém

husitů byl ten, že nedokázali dobít celou zemi a vypořádat se s opozicí jednou pro vždy. Pokud by se tak stalo, historie českých zemí by se ubírala jiným směrem. Ale to je jen kdyby. :-)

0/0
1.10.2011 11:47

DADAnce

Re: problém

Není pravda. Problém husitů byl ten, že zplundrovali celou zemi a neměli už co jíst. Proto se museli vydávat na výboje do zahraničí. Neměli žádný pozitivní program a dlouhým válčením si už ani nedovedli jiný život představit. Nakonec ti umírněnější dospěli k závěru, že je třeba to ukončit, a pobili polní vojska vlastními silami.

0/0
2.10.2011 0:57

NobodyWasHere

ale tradici husitství,

odsuzují povětšinou pouze "skorointelektuálové" (viz třeba jakýsi idiot, který si říká Sarumánek) a fanatičtí germanofilové.

 

Tento druh rádobyinteligence jsou polovzdělanci (často i otitulovaní), kteří si z dějin vypichují pouze to, co jim noviny a TV Nova servírují za posledních 20 let za účelem vyvolat v Českém národě jakýsi pocit viny a méněcennosti (ne nepodobný tomu, jaký cítili mnozí Němci po válce) a pak je jako poslušné stádo bez tradic, nebo jen s tradicí odporných zabijků a znásilňovatelů jeptišek, případně nikdy se nebránících zbabělců ovládnout z hlediska "vyššího a mravného národa se vznešenou křesťanskou tradicí" a znovu připojit k Římské říši národa německého (ačkoli, pragmaticky by za určitých podmínek toto nemuselo být zas až tak špatné řešení současných problémů v případě, že by nahradila vakuum po rozpadu EU).

A fanatičtí rádobyhusité si zase vyberou jen to, co servírovalo Rudé Právo a strana a vláda 40 let socialismu, ale nejsou tak nebezpeční jako první sorta.

+1/0
1.10.2011 11:47

opinen

Re: ale tradici husitství,

Jakýkoliv nekritický nebo nenávistný pohled je nebezpečný,svědčí o tuposti člověka,a srážka s blbcem je vždy nebezpečná.Nu a když si čtu názory některých diskutérů,bez ohledu na téma,nevím jestli nejsou zdrogovaní,protože jestli někdo myslí vážně srovnání Husa s Pol Potem nebo sv.Václava s Heydrichem,tak je to magor.Jde-li o husity,kritika ano,ale ne nějaké sebemrskačství.Zajímalo by mě,zdali třeba Francouzi se takto stydí za jakobíny,kteří v době revoluce také napáchali různá zvěrstva,totéž by se dalo říci o O.Cromwellovi,atd.Přestaňme s tím sebemrskačstvím,je to trapné a nemá to nic společného s kritickým pohledem.

+2/0
1.10.2011 12:13

DADAnce

Re: ale tradici husitství,

Člověče, vy mi mluvíte z duše! R^

0/0
2.10.2011 1:00

sarumánek

je to myšleno vážně?

Jestli by něco mělo být symbolem brutálního středověku, tak jsou to právě husité. A autor by si měl doplnit vzdělání pokud o tom neví. Jasně, že upalování a mučení ke středověku patřilo, nicméně husité byli jedni z mála, kdo tak činil bez jakéhokoliv soudu, ze zištných důvodů, s vynalézavou brutalitou (i na tehdejší dobu) a jen pro vlastní potěšení. Boží bojovníci znásilňující (nejen) jeptišky, devastující vše, co jim přišlo do cesty a vypalující kostely, do kterých předtím nahnali celou vesnici včetně malých dětí a žen, to je podle mého docela pádný důvod k tomu, aby se jich slušný člověk štítil.

+2/0
1.10.2011 11:13

kaktusak

Re: je to myšleno vážně?

Jistě, "slušný člověk" se poslušně podřídí.Rv

0/0
1.10.2011 11:15

sarumánek

Re: je to myšleno vážně?

Dejme tomu, že všechno má své meze. Pro většinu národa je překročili ve své "nepopdřízenosti" i chudáci Mašíni, kteří zabitím několika "nevinných" nesahají tomu nejmírumilovnějšímu husitovi ani ke kotníkům.

0/0
1.10.2011 11:20

capjar

Re: je to myšleno vážně?

a co ti ostatní, ty snad nic ??

0/0
1.10.2011 11:16

sarumánek

Re: je to myšleno vážně?

To bys musel být konkrétní. A konkrétní bys mohl být pouze tehdy, kdybys o tom něco věděl. :-)

0/0
1.10.2011 11:17

capjar

Re: je to myšleno vážně?

Hm, neznáme se, ale jinak o tom něco málo vím. Musíš si doplnit vzdělání. :-)

0/0
1.10.2011 11:19

sarumánek

Re: je to myšleno vážně?

To bylo slabší. Pokud argumenty máš, sem s nimi.

0/0
1.10.2011 11:21

capjar

Re: je to myšleno vážně?

No jestli je neznáš, je to tvůj problém. :-P

Ale konkrétně posloužit můžu z historie našeho regionu, např. řádění Slezanů v Polici a Náchodě.

0/0
1.10.2011 11:27

kaktusak

Štíti se jich akorát ten feudál

a další papeženci.

Komunisté nakonec vykládali husitství nejobjektivněji (ovšem úplně jinak, než se nám pokouší podsouvat tenhle článek).

0/0
1.10.2011 11:07

Wild..Dog

Re: Štíti se jich akorát ten feudál

Ano, soudruzi dělali vše správně. ;-D

0/0
1.10.2011 11:09

kaktusak

Re: Štíti se jich akorát ten feudál

Všechno ne. V listopadu 89 naprosto selhali, i když měli v zahraničí inspiraci, jak problém řešit.

0/0
1.10.2011 11:14

DADAnce

Re: Štíti se jich akorát ten feudál

Myslíte Rumunsko? Jo, tam to dopadlo daleko líp... Zvlášť pro soudruha Cauceska..;-)

0/0
2.10.2011 1:16

xenofobní rasista Soulburner

Re: Štíti se jich akorát ten feudál

v šest, soustruhu Rv

0/0
1.10.2011 11:23

DADAnce

Re: Štíti se jich akorát ten feudál

;-D;-D

0/0
2.10.2011 1:13

ja_kazi_slova_páně

A je proč se neštítit?

Husitská doba byla dobou plenění a likvidace spousty významných klášterů, hradů, a měst. Tyto husitské kobylky putující krajinou, vraždící kohokoliv se jim zamane. Opravdu můžeme hrdě vzpomínat na dobu naprosté anarchie, bezpráví a hořící kostely většinou plné lidí? SS si o nějaký ten pátek později zejména na Ukrajině z našich husitů vzalo příklad. Na kolika hradech Vám už řekla průvodkyně známou frázi – bohužel se tyto památky, část hradu, relikviář apod. nedochovali kvůli husitskému řádění..

Český národ se kromě letců z RAF, legionářů, výsadkářů a Tankové brigády opravdu nemá čím chlubit….

+5/0
1.10.2011 10:56

capjar

Re: A je proč se neštítit?

To "řádění" mělo i své příčiny. A neprováděli ho jenom husité, ale i druhá strana. A nebylo jen u nás, ale po celé Evropě v době končícího středověku.

+3/0
1.10.2011 11:03

flyflýsek

Re: A je proč se neštítit?

Bohužel,je to tak....

0/0
1.10.2011 11:05

sarumánek

Re: A je proč se neštítit?

Doporučuji doplnit vzdělání. Jaká druhá strana u nás v době končícího středověku vypálila tolik budov a zabila, umučila a znásilnila tolik civilistů, to opravdu nevím.

0/0
1.10.2011 11:15

capjar

Re: A je proč se neštítit?

Doporučuji doplnit vzdělání.

0/0
1.10.2011 11:17

sarumánek

Re: A je proč se neštítit?

Tomu se říká blufovat - mít prázdnou ruku a tvářit se, že držím trumfy. Pokud tomu tak není, stačí vyložit karty na stůl. :-)

0/0
1.10.2011 11:26

capjar

Re: A je proč se neštítit?

viz výše ;-)

0/0
1.10.2011 11:28

Michael Christiani

Re: A je proč se neštítit?

nefandim ani jednomu, ale irituje mne to vase neustale "doplnte vzdelani" ..tak nas vzdelejte, kdyz jsme tak blby :-)

+2/0
1.10.2011 12:35

Wild..Dog

Re: A je proč se neštítit?

Jistě dívat se na středověk dnešní optikou je naprosto normální. ;-D;-D

0/0
1.10.2011 11:03

flyflýsek

Re: A je proč se neštítit?

Váš pohled je poněkud jednostranný.:-(

0/0
1.10.2011 11:05

kaktusak

Re: A je proč se neštítit?

Byl to jedině výsledek prohnilosti předchozích "klidných a kulturních" dob.

Copak západní letci neshazovali bomby na civilisty v německých městech, copak legionáři svým vměšováním do ruských záležitostí nezpůsobili smrt mnohonásobně víc lidí, než nějací husité? I jejich doba byla dobou plenění a vraždění.

0/0
1.10.2011 11:11

xenofobní rasista Soulburner

Re: A je proč se neštítit?

legiopnářů si slušnej člověk může vážit, tebe ani omylem Rv

0/0
1.10.2011 11:24

capjar

Re: A je proč se neštítit?

no, ani ti naši legionáři nebyli všichni svatí ...

0/0
1.10.2011 11:29

xenofobní rasista Soulburner

Re: A je proč se neštítit?

pořád jsou mi milejší než rudý

0/0
1.10.2011 11:37

pakoss

něco jiného byl Jan Hus, katolický kněz.....

...který ve své době bojoval proti nešvarům církve slovem, činy, kázáními.

A něco jiného byli husité....:

Banda násilníků, vrahů.... vypalovali kláštery, vraždili kněze, jeptišky, vraždili lidi, kteří s nimi nesouhlasili. jejich rukou bylo zničeno mnoho životů a mnoho kulturních statků.

Komunisté je mistrně ve své propagandě využívali....a vymývali mozky lidem 40 let.

I kultura tehdejší doby se do toho ochotně zapojila - viz husitskou trilogii režiséra Vávry /byť byla natočena profesionálně/, zcela poplatnou komunistickému překrucování historie v jejich prospěch......  Husitství s jeho vražednými a plenícími hodrami  považuji za velice temnou kapitolu našich dějinRv

0/0
1.10.2011 10:48

Najdete na iDNES.cz