Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Neznámý kupec vydražil nacistický šifrovací stroj Enigma za miliony

Dražba německého šifrovacího přístroje Enigma v britské aukční síni Christie´s předčila všechna očekávání. Kódovací přístroj z dob druhé světové války se prodal za rekordních 133 250 liber (více než 3,7 milionu korun).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pingu1

..voni to Üolaci prolomili potom ,

..co to Anglani vytahli Nemcum z potapejici se ponorky...;-)

0/0
30.9.2011 11:38

Anubisos

Re: ..voni to Üolaci prolomili potom ,

Zátky, aby se ponorka potopila rychleji. ;-)

0/0
30.9.2011 11:49

Zdendy37

Enigma

za 3,7 miliónu? cha, já si ji kupuju za necelý pade každej měsíc v trafice :-P škoda, že jí nemaj všude...:-(

0/0
30.9.2011 9:59

woodward1.b

Re: Enigma

jenže za ty prachy neumí šifrovat. jenom voblbovat:-P

0/0
30.9.2011 10:04

woodward1.b

Re: Enigma

to by musel bejt masochista. ta mašinka je připomínkou jednoho z významných faktorů prohraný války;-)

0/0
30.9.2011 10:05

woodward1.b

Re: Enigma

herdekfilek, to mělo jít o patro níž!;-O

0/0
30.9.2011 10:05

Bijec modrých zlodějů

To musel koupit nějakej extremista případně neonacista ...

;-)

+1/0
30.9.2011 9:50

al.mucha

Re: To musel koupit nějakej extremista případně neonacista ...

Zakoupila to Al Kajda - nevěří AES

0/0
30.9.2011 14:08

buxus

Tak já mám doma pár map ....

... anglických měst s německým popisem a vyznačenými vojenskými informacemi které v Praze připravovali v kartografickém ústavu Němci pro invazi do Británie. Ale za to by mi asi moc nedali ...

0/0
30.9.2011 9:29

OskarPokorny

Re: Tak já mám doma pár map ....

Pokud tam máš Hitlerem vlastnoručně nakreslené směry postupu v operaci Lvoun tak mi je pošli;-D;-D;-D;-D

0/0
30.9.2011 9:33

buxus

Re: Tak já mám doma pár map ....

Přidělám si fousy, učešu patku a tužkou ti tam ty nástupní směry dokreslím. Kolik platíš?

+1/0
30.9.2011 9:38

Anubisos

Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

kteří následně do Británie v r. 1939 utekli. No nic, začínám si zvykat na samochválu Britů i Američanů, že byli za 2. války nelepší, nejhrdinnější a nejkrásnější přesně tak, jak to dělali u nás před rokem 1989 Sověti. Pravda je, že ze vzpomínek pár starých wehrmachťáků a kriegsmariňáků (u nás totiž platila tzv. Volkslista, takže mládenci rukovali do Wehrmachtu) pamatuji, že vysoce hodnotili bojovou morálku Britů,kteří se nebáli přímého boje, Američané prý byli lempli, na které stačilo vystřelit z pušky, tito ihned lehli a volali o pomoc tanky a letadla. Rusů jim bylo líto, neboť jim samým se už dělalo špatně z toho, jak kosili kulometem další a další sebevražedně útočící vlny. Dokonce docházelo i k odmítání plnění těchto masakrů kulometníky wehrmachtu, neboť to špatně snášeli  psychicky. Mějte na svědomí třeba 500 zabitých, kterým se díváte do očí a o kterých víte, že by takový nesmysl sami od sebe neudělali - byli prakticky posláni na popravu vlastními, sovětskými důstojníky.

0/0
30.9.2011 8:46

OskarPokorny

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Není to tak úplně pravda - Poláci byly hodně daleko od použitelného čtení zašifrovaných zpráv - měli pouze určité matematicky odůvodněné podezření. Navíc Němci postup několikrát změnili čímž ho ještě zkomplexnili. Tento úspěch se myslím oprávněně připisuje Britům - oni odvedli naprostou většinu práce a většinu invence. Němci se více obávali Britů než Američanů z toho důvodu, že Britové byli celkově zkušenější vojáci, protože za sebou měli už více let války a tažení v Africe navíc Američané měli pouze roční turnusy zatímco Britové měli službu delšíatd.. Je prokázáno že zkušený voják co už byl v boji je 20x více efektivnější než nováček (neplatí pro situace, kdy je voják moc dlouho v jenom kuse nasazen na frontě bez stažení do týlu (déle než 40 dní) pak dochází k určitému vyhoření a vojákova efektivita klesá následkem částečného otupění a ztráty citu k nebezpečí a fatalismu.

0/0
30.9.2011 8:56

jdobry

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Polaci enigmu rozlustily, hlavni zasluhu na to ma jisty Marian Rejewski.

Bohuzel pro ne, cast jejich prolomeni nefungoval potom, co nemci prestaly vyslilat zakodovany klic zpravy 2x.

Britove svoje prolomeni zalozily na stejnem principu i kdyz jinak, kdyz se Polakum po vypuknuti valky podarilo dostat k nim klicove informace.

PS: Rejewski byl take presunut do Britanie, ale k lusteni Enigmy nedostal duveru.

0/0
30.9.2011 9:20

Anubisos

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Já věděl, že touto poznámkou strhnu lavinu. Ano, tady se pohledy na věc různí. Tříválečkovou Enigmu Poláci díky jednoduché fintě rozluštili již před válkou (koneckonců se na vývoji podíleli i lidé polské národnosti, žijící v německé části Slezska), problém nastal, když byly zavedeny další dva válce (ano, existovaly dokonce i osmiválcovky). Málokdo však ví, že se novou Enigmu podařilo ukořistit odboji a propašovat do Británie i s několikadenními klíči, takže? Kdo měl největší podíl na prolomení kódu zdokonalené Enigmy? Britové jsou známí jednou vlastností, že si rádi zveličují svůj podíl na čemkoliv a neustále do toho vkládají svého nezlomného ducha. Nechci rozvádět další debatu, ale asi proto jsme jim museli platit zlatem ze státního pokladu za to, že nám bylo dovoleno bojovat po jejich boku. :-(

+1/0
30.9.2011 9:25

jdobry

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

No je pravda, ze polaci lustili uz pred valkou diky chybe v predpisu  pouzivani. (dvoji vysilani klice zpravy)

A take je pravda, ze britove vyuzili tyhle znalosti aby rozlustily Enigmu definitivne a odvedli vetsi kus prace.

Ironii osudu, ze Rejewki a Turing kteri na tom meli nejvetsi zasluhy nedopadly moc dobre. Rejewskeho britove k lusteni enigmy nepustily a Turing jako gay spachal sebevrazdu (bylo to trestne).

0/0
30.9.2011 10:21

kurt godel

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

ano, největší zásluhu na "rozlomení" Enigmy měl Brit, Alan Turing, který k tomu používal zvláštní mechanické stroje, které při práci neustále tikaly (proto se jim říkalo bomby). Myslím že to dešifrovací centrum v Btitánii se jmenovalo Bletchley Park. Mimochodem, jiný Turingův stroj je předchůdcem dnešních počítačů - pracují na stejné logické architektuře, jen "trochu" rychleji.

0/0
30.9.2011 11:02

FanFanTulipan

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Tuším, že to byla mezinárodní spolupráce v línii Francie -> Polsko -> Anglie. Hořkou ironii však je, že hlavního strůjce anglického úspěchu v dešifrování německých zpráv - Alana Turinga - sami angličané po válce trestně stíhali jako homosexuála a následně, aby se vyhnul trestu, "dobrovolně" podstoupil chemickou kastraci... :-/ Je to podivná odměna za to, že pomohl zachránit velké množství životů... :-/

0/0
30.9.2011 9:00

scenzorem k lepším zítřkům

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Pokud je mi známo, Poláci sice byli v luštění daleko,ale nedotáhli to do konce,i když jim chyběl jen kousek. A co se jedná tvého hodnocení kvality vojáků, jsi trochu mimo. Na východní frontě možná už měli Němci zabíjení plno, ale Britové, ti stateční jak ty píšeš, nedokázali bez Amíků nic. Většinou dostali na prdel, kdykoliv někde bojovali. Dunkerque, Afrika, Dálný východ atd. jedině když měli u sebe Amíky, dokázali něco udělat. A že byli AMíci lempli, co čekali na palebnou a leteckou podporu tady šířili komouši 40 let. A teď i ty. Myslím, že by ses měl také podívat na Pacifiku. Řeknu ti pro tebe překvápko. Tam se také bojovalo a byly tam boje daleko horší jak v Evropě a Amíci tam ukázali, že bojovat umí

0/0
30.9.2011 9:06

Anubisos

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Já v této válce nebyl, píši o subjektivním hodnocení německých vojáků, kteří proti Spojencům bojovali, ale souhlasím s kolegou výše, že britský voják byl mnohem zkušenější z bojů, než americký. Každopádně i strategie Američanů byla ta, že život je více, než materiální ztráty. To, že dostávali samostatně na prdel, to je spíše věc strategie.

0/0
30.9.2011 9:16

scenzorem k lepším zítřkům

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

V podstatě s tebou souhlasím. Můj tchán byl totiž jako Němec také ve wehrmachtu a bojoval např u Stalingradu, tak vím co říkal. Brity Němci uznávali z důvodu, že s nimi bojovali už dlouhá desetiletí, a většinou vítězili. Z Amíků mají Němci flustraci, protože kdykoliv spolu bojovali, většinou prohráli. A přitom taktika a strategie Amíků je založena na tahu k vítězství, ale zase má u nich lidský život nejvyšší cenu, takže se snaží vše vyřešit s minimem ztrát. A to Němci neuměli. Také je možné sledoval zcela jinou americkou strategii v bojích v Evropě, kde měli velkou technickou převahu a v Pacifiku, kde jim tato převaha zas tak moc platná nebyla a proti Japoncům si to vítězství museli prolít krví..

0/0
30.9.2011 9:29

Lemuz ze Sudet

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

"scenzorem...v 9:29 " kde jste prisel na ten nesmysl ze "Britove bojovali s Nemci uz dlouha desetileti"??? Britove bojovali proti Nemcum pred druhou svetovou jen jednou a sice za prvni svetove. Pred tim Britove nikdy nebojovali proti Nemcum naopak bojovali vzdy spolu at uz u Waterloo-Wellington spolu s Bluecherem proti Napoleonovi ci bitva u Blenheimu anebo pri boxerskem povstani v Cine atd., atd. a hessenske jednotky s britskymi cervenokabatniky proti povstaleckym americkym koloniim. Ukazte mi jeden priklad kdy mimo prvni a druhe svetove Britove-ci Anglicane- bojovali proti Nemcum-ci Prusku.

0/0
30.9.2011 10:15

OskarPokorny

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

To není pravda - je všeobecně známo, že když se Němci rozhodovali kde udělat průlom a měli na výběr tak si vybrali americké linie - takže vyšší velení s tímto faktem počítalo a i podle výpovědí pamětníků obyčejný vojáci USA upřednostňovali. Důvod jsem uvedl o 2 příspěvky výše. Důvod amerického úspěchu v tichomoří byla hlavně neuvěřitelná materiální převaha a extrémní neschopnost Japonského štábu vést obranné boje (vždy po USA vylodění následoval bodákový protiútok, kde byli japonští vojáci postříleni) - jediná výjimka byl ostrov IWODŽIMA kde velitel vedl obranné boje a také tam způsobily Japonci USA největší ztráty (počet padlých na km čtvereční). O nízkých obraných kvalitách Japonců svědčí zničení Kvantungské armády (což byl největší, nejlépe vybavený a nejzkušenější útvar Japonské armády) a Rusové jí totálně zničili za pár týdnů.

0/0
30.9.2011 9:23

jfb

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

No materiální převaha - Na Wake, kde se USA až neskutečně držely, nebo na Guadalcanalu, kde nakonec vyhráli, USA opravdu materiální převahu nemělo. Ale je fakt, že tam bojovala původní námořní pěchota, tedy v té době plně profesionální armáda.

0/0
30.9.2011 9:35

OskarPokorny

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Wake je začátek války - na Guadalcanalu USA měla personální i materiální převahu - na straně USA 60000 mužů na straně Japonska 36000 mužů. Jen po velmi krátkou dobu měli Japonci na Guadalcanalu početní převahu.

0/0
30.9.2011 9:44

jfb

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Bitva o Guadalcanal trvala půl roku, ale rozhodující část bitvy byla na začátku, kdy se dokázali USA prosadit a udržet i přes početní a materiální nevýhodu. Chci jen říct, že Američané uměli bojovat v jakýchkoli podmínkách, ne jen, když měli materiální převahu, ale samozřejmě, jakmile ji získali, tak ji stoprocentně využily.

0/0
30.9.2011 9:58

Anubisos

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

Takže vojáci wehrmachtu byli komouši? Chá, chá, Ty ses´asi udělal. Nechápu, proč zde pleteš Tichomoří. Zde byla jiná situace a stála proti nim armáda založená na feudálních základech, vyznávající osobní boj na bodák a meč (mimochodem, mám ho doma). Zatímco Američané byli přesvědčeni o špatných kvalitách japonského vojáka - že špatně vidí, jsou malí, mají křivé nohy. Příště mě nepoučuj o Tichomoří, to je podobné, jako bych Ti teď prozradil tajemství, že v Itálii zpočátku proti Italům a později i proti Němcům bojovali Brazilci a Turecko vyhlásilo válku Němcům až v únoru 1945, proč?

0/0
30.9.2011 9:35

jfb

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

U Amíků - pokud mám k dispozici techniku, tak by byl strašný zločin ji nevyužít. Proč posílat proti kulometnému postavení četu vojáků a mít pak mrtvé, když stačí poslat jen T-bolt s raketama.

0/0
30.9.2011 9:38

Anubisos

Re: Pokud vím, kód Enigmy neprolomili Britové, ale Poláci,

To je bezesporu. Souhlas!

0/0
30.9.2011 9:52

al.mucha

To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

tvrdil, že protektorátní známky nemají žádnou cenu a při stěhování je vyhodil. To už byl starý a s koníčkem dávno skončil.

0/0
30.9.2011 8:24

Profesionální neúplatný diskutér

Re: To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

Byly to známky nacistické, ještě by ho za to dnes někdo mohl popotahovat ....

0/0
30.9.2011 8:27

al.mucha

Re: To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

Jako kluk jsem listoval v aršících známek Böhmen und Mähren. Samozřejmě jsem si nejdříve musel pořádně umít ruce.

0/0
30.9.2011 8:33

Anubisos

Re: To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

Musím Vás asi zklamat, ale až takové hodnoty to zase nebyly. Zkuste s zeptat někoho ze zkušených filatelistů, jak si stojí známky s Adolfem a známky Böhmen und Mähren. Jsou i mezi nimi skvosty, ale pravdpodobnost, že je měl Váš děda, je mizivá.

Mrkněte: http://aukro.cz/listing.php/search?change_view=1&string=zn%C3%A1mky+Hitler&search_type=1&description=1&shop=0&exclude=&location_radio=1&selected_country=56&distance=1&postcode=&state=0&city=&price_from=&price_to=&category_radio=1&category=0&order=t&view=gtext&buy=0&listing_sel=2&listing_interval=7

0/0
30.9.2011 8:51

al.mucha

Re: To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

Děkuji - zklamán nejsem, naopak potěšen.

0/0
30.9.2011 14:05

Anubisos

Re: To jenom můj dědeček, vášnivý filatelista,

V této situaci pochopitelné. ;-D

0/0
30.9.2011 18:41

mlčanlivý boban

Môj dedko bol zas cez vojnu u elektrikárov

dodnes mám odloženú jeho helmu s dvomi bleskami... ;-D;-D;-D;-D;-D

0/0
30.9.2011 9:46

Anubisos

Re: Môj dedko bol zas cez vojnu u elektrikárov

To byl mistr od elektrikářů, že?

0/0
30.9.2011 9:53

Profesionální neúplatný diskutér

Propaganda ala Goebles

A za tento článek taky chcete Křišťálovou lupu?

Enigma nebyl šifrovací stroj nacistický, ale Německý !! To je trochu rozdíl. To byste pak za nacistické mohli považovat opravdu kde co ..............

0/0
30.9.2011 8:10

inosh

Re: Propaganda ala Goebles

Sef nacisticke automobilky VW na Frankfurtskem autosalonu obhlizel modely konkurence. Zatimco rissky model vozidla nizsi stredni tridy VW Golf trapi hlucny volant, jihokorejska automobilka tento nesvar odstranila. Ze zpravy take vyzniva, ze sef VW nenavstivil stanek zadneho vyrobce izraelskych vozu.

+4/0
30.9.2011 8:28

Profesionální neúplatný diskutér

Re: Propaganda ala Goebles

;-D

0/0
30.9.2011 8:41

_Xeon_

Re: Propaganda ala Goebles

Šéf nacistické automobilky VW, ktorú založil Adolf Hitler...;-D

+2/0
30.9.2011 9:03

roman15

Re: Propaganda ala Goebles

Voni už jsou zase Nacisti ? A já myslel, že ta DENACIFIKACE byla Německy strojově účinná. NO vidíte ! A pak věřte novinám.

0/0
30.9.2011 9:04

tuan4

Re: Propaganda ala Goebles

..........................hezký!R^

Nicméně je faktem,že Enigma je přístrojem Německým.A Wehrmacht o něj nejdříve neměl ani zájem.

Původně totiž byl určen k šifrování důvěrných dat mezi bankami.

0/0
30.9.2011 12:49

roman15

Re: Propaganda ala Goebles

Ono se lépe říká nacistický než Německý. Pak se jm budou snáze vracet majetky zabavené na základě dekretů Prezidenta Edvarda Beneše (říká se že to má být okolo roku 2020 - výměnou za vstup do SuperEurozóny). Ale možná je to poplašná zpráva.

+1/0
30.9.2011 9:02

Anubisos

Re: Propaganda ala Goebles

Nejbizarnější je termín "Sověti bojovali proti  německým fašistům", což je výmysl sovětské propagandy. Malý exkurz do historie: V Německu vládli v letech 1933-1945 nacisté, čili NSDAP - Nacionálně socialistická strana práce, v Itálii to byli v letech 1922-1943 fašisté. Obě tyto strany měli společný základ v nacionalismu, ale až na vzájemnou spolupráci je to tak všechno. V Německu fašisté nebyli a řekl bych dokonce, že na domácí půdě a v Protektorátu (známá česká Vlajka) byly fašistické choutky Němci zpočátku mírněji, později dost důsledně, potlačovány. Nacisté se vyznačovali jasnou doktrínou, kterou nehodlali jen tak měnit (jejich známý vztah k Židům), zatímco fašisté se vyznačovali pružností (Mussolini měl dokonce Židy ve svém hnutí), proto je problém zavést jednoduchou definici fašismu. Němečtí fašisté prostě neexistovali.

0/0
30.9.2011 9:10

Yesname

Re: Propaganda ala Goebles

Dobrý exkurs. A teď ještě jednou pro méně chápavé. Co je podstatou fašismu? U nacismu si můžeme být celkem jisti.

0/0
30.9.2011 9:24

Anubisos

Re: Propaganda ala Goebles

Fašismus, jak jsem psal, byl rozhodně přizpůsobivější a dokonce bych řekl, že má mnoho tváří (stačí si uvědomit mnohdy zjevné rozdíly mezi režimy v Itálii, Portugalsku, Španělsku, Argentině, Ustašovském Chorvatsku, Tisovském Slovensku, horthyovském Maďarsku). Zpočátku mu byly cizí rasisticky pojaté teorie, ale stát od státu se různí. Postaven na základech nacionalismu, tzv. domácí prosperity, vyzdvihování úlohy vlasti a státu a tzv. sociálního inženýrství. Jednoduchá poučka zde opravdu neexistuje, ale neofašismus.... nebudu to zde raději tahat. ;-D Stejně moc nemusím veškeré -ismy.

0/0
30.9.2011 9:48

Yesname

Re: Propaganda ala Goebles

Bingo! Takže v podstatě nacisté byli rasističtí fašisté. Takže němečtí nacisté byli i fašisty. ;-)

0/0
30.9.2011 9:59

Anubisos

Re: Propaganda ala Goebles

To je jako říkat komoušům socialisté a socialistům komunisté. Nemyslíte? Nacismus má mnohem zrůdnější tvář, na tom se snad shodneme a pokud vím, tak ve Španělsku, Argentině nedocházelo k rasovým čistkám, ono to bingo zas´takovým bingem není. :-P

0/0
30.9.2011 10:05

Yesname

Re: Propaganda ala Goebles

No ale není, jednou provždy - není. Fašista nemusel být nacistou, ale nacista musel být fašistou. Rasistickým fašistou.

0/0
30.9.2011 10:36

Najdete na iDNES.cz