Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Konec výmluv na osobu blízkou, za auto bude zodpovědný majitel

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který zavádí odpovědnost majitele za vozidlo. To má zamezit výmluvám na osobu blízkou. Zároveň norma také zvyšuje věk potřebný pro řízení motocyklů s výkonem nad 35 kilowatt na 24 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Inkognito11

Špatný systém, špatné řešení

Obecně systém, kdy po několika týdnech či měsících dostanete předvolání k přestupku, zdokumentovaného  pouze automatickým systémem, je špatně, protože již nejsou zdokumentovány jiné okolnosti, které by vás mohly z domnělého přestupku vyvinit.

Například chybějící cedule "Začátek obce" (stává se to, sám vím o pár takových místech), kdy řidiče neznalé místních poměrů toto může dostat.

Nebo například silnice před semaforem, kde to nelze normálně zastavit (kombinace zvlněné mokré vozovky s neuklizeným posypem, jev častý v zimě nebo brzy na jaře).

Jen tyto výše popsané jevy se mohou i během několika hodin změnit a co potom před orgánem dokážete ? Proto by měli policisté přestupky dokumentovat a řešit hned na místě, kdy se můžete účinně bránit  a ne s časovým zpožděním, což tento zákon ještě posvěcuje.

0/0
2.10.2011 1:43

Elwood

v čem je problém?

tak tam prostě nechodte k projednání a po roce je to promlčený...

0/0
1.10.2011 23:08

František.Sokol

Řada komentářů je tady hloupých.

Skutečnost je taková, že stát potřeboval odfajknout pro E Unii, jakože dělá něco proti dopravní nehodovosti, taky nějaká ta koruna do kasy se jistě hodí, protože lidi budou vyvalení, tak budou lépe platit za přestupky, ale už teď je zřejmé, že ten zákon je děravý jak řešeto. Osobu blízkou nahradí nedohledatelný příslušník cizího státu, pokud to nakonec nesmete ze stolu Ústavní soud.

Kdo tu hloupě diskutuje, ať si napřed přečte přesné znění zákona. Přispěje tím ke kvalitě zdejších diskuzí.

0/0
1.10.2011 19:01

Divam se na Vas a zasnu

Ted jeste ted ostatnich 999 zakonu

Ze by Cesko melo jenom 22 let zpozdeni? Asi to nelze generalizovat, jeden zakon nedela z vychodnich deviantu civilizovanou zemi.

0/0
1.10.2011 12:58

l.g

Pro ty, co věčně hledají kličky

Neříkám, že tento zákon je zcela bez problémů, ale ve své podstatě je v pořádku. Existují totiž v praxi pouze čtyři situace, které mohou nastat a v ani jedné nevidím s užitím zákona problém:

1. Řídí majitel vozu. Přizná se. Je potrestán. V POŘÁDKU

2. Řídí majitel. Vykrucuje se a udává jako řidiče někoho jiného. Je potrestán. V POŘÁDKU

3. Neřídí majitel. Označí osobu co řídila aby sám nebyl potrestán. Potrestána je osoba co řídila. V POŘÁDKU

4. Neřídí majitel. Řídí osoba blízká kterou nechce vystavovat postihu. Bere tim vinu dobrovolně na sebe a je potrestán za ni. V POŘÁDKU

+1/0
1.10.2011 12:06

zlatyboty

Re: Pro ty, co věčně hledají kličky

Šálí mne snad zrak? Co jste to právě napsal? V případech 1., 2. a 3. bych se s tím "V POŘÁDKU" ještě nějak smířil, ale ten čtvrtý případ, to snad nemyslíte vážně!? "Dobrovolně vinu na sebe a je potrestán za ni" ? Nezbývá než popřát, aby jste se sám s tímto (paskvilem)zákonem potýkal co možná nejvíc.

0/0
1.10.2011 12:20

l.g

Re: Pro ty, co věčně hledají kličky

No víte. Pokud je vám někdo tak blízký, že ho chcete uchránit od postihu, Tak za něj obvykle milerád zaplatíte i pokutu. Pokud máte problém s tím za někoho zaplatit pokutu, pak to asi nebude natolik blízká osoba, na kterou by se vztahoval zákon o osobě blízké a pak platí, že se snažíte vykroutit z povinnosti označit pachatele. A pak je rovněž naprosto v pořádku, že budete postižen. Žádná jiná varianta neexistuje.

A o tom to celé je. Všichni tu nadávají a argumentují ústavou, ale přitom jde jen o to, jak se vykroutit a zbavit se zodpovědnosti a postihu. Rv

+1/0
1.10.2011 14:54

.@.

Re: Pro ty, co věčně hledají kličky

U variant "neřídí majitel" (správněji provozovatel, milý pane...) přece on nemůže tušit, kdo řídil, protože sám jistě víte, že předat si řízení s někým jiným je otázka vteřin... ;-) Takže jste se svou teorií zcela mimo mísu. ;-)

0/0
1.10.2011 15:02

nezavislypolitologamater

Re: Pro ty, co věčně hledají kličky

jen tak pro doplnění tvého praktického výčtu situací, zapomněl si na nás, na nás co jezdíme bez řidičského průkazu s kradenými auty nebo kradenými SPZ ........ i když my kličky nehledáme.

0/0
1.10.2011 15:35

Schmouddle

Re: Pro ty, co věčně hledají kličky

Realita:

1. V září přijde provozovateli A předvolání, že v dubnu jel někdo jeho vozem 55 na 50ce. Provozovatel neví kdo to byl, protože jeho vůz používá celá rodina. Dostaví se tedy k orgánovi a ten mu ukáže rozšuměnou fotku, na které je s bídou poznat jen barva a SPZka. Provozovatel zaplatí za něco, co nespáchal a ani nemá možnost nikomu předat.

2. V září  přijde provozovateli B předvolání, že etc... Tento vůz řídila jen jeho bývalá žena, se kterou se minulý měsíc rozvedl a ta, vědoma si toho, že jezdí jen se sklopenou clonou mu telefonicky sdělí, ať si tu pokutu žije. Provozovatel zaplatí za něco, co nespáchal a ani nemá možnost nikomu předat.

3. V červenci přijde provozovateli C předvolání, že etc. Byla to jeho milenka, avšak on označí svoji exmanželku (obě jsou blond). Ex- je předvolána, orgán vidí blond před sebou a blond na rozšuměné fotce, rozhodne že to je ona a že lže, když říká, že tam nebyla, když provozovatel tvrdí opak. Potrestána je nevinná osoba, tentokrát včetně bodů.

0/0
1.10.2011 19:46

VanDerPerhotam

Co na to dopravka na magistátu ?

Doporučení od kolegy z dopravky : Jsi majitelem vozu, půjčíš jej synovi (není majitelem vozu) a ten jej půjčí osobě blízké, kterou nemusí oznámit. Hlášení o přestupku přijde na tebe a tak pravdivě oznámíš, komu jsem vůz půjčil. Pokutu platit nebudeš, jelikož jsi povinnost ze zákona splnil, syn platit nemůže neboť není majitel vozidla. ;-D Amen.

0/0
1.10.2011 10:18

l.g

Re: Co na to dopravka na magistátu ?

Podle mého to takto asi fungovat nebude. Protože pokud oznámení řidiče majitelem vozu nepovede k jeho potrestání, vrací se to zpět k majiteli vozu. Že majitel neví kdo s jeho vozem jezdí je jeho problém. Nehledě na to, že pokud majitel vozu ohlásí svého syna a ten neřídil, je to stejné, jako by neohlásil nikoho.

0/0
1.10.2011 11:52

.@.

Re: Co na to dopravka na magistátu ?

"vrací se to zpět"??? A to je prosím napsáno kde?

0/0
1.10.2011 14:58

kladivar2

Bic na vycuranky. A to je dobre.

R^

+1/0
1.10.2011 8:37

.@.

???

Že se kvůli pár vyčůránkům, které si policie není schopna chytit na místě, má dělat pakárna všem občanům, je dobře? 8-o Rv

0/0
1.10.2011 11:09

l.g

Re: ???

Pakárnu si dělají především občané sami tím, že páchají přestupky.

Pokud budete vy a všichni kterým půjčíte svůj vůz jezdit podle předpisů, tento zákon se vás absolutně nijak nedotkne.

Tak o co vám jde? Asi že byste rád páchal přestupky beztrestně a teď to bude ta pakárna... Hmmm... 8-oRv

0/0
1.10.2011 12:10

.@.

Re: ???

Vy jste PŘEDEM schopen ručit za nepáchání přestupků (či dokonce čehokoli horšího) vůči lidem, kterým něco půjčujete? Vyprávějte, ať se pobavíme! ;-D

 

A to je ta pakárna. Rv

Ostatně ten zákon je právě z uvedených důvodů protiústavní a předpokládám, že ani nevejde v platnost.

0/0
1.10.2011 14:57

-V-

?

Vymluv" ? myslel jsem ze nebonzovat sebe nebo sve blizke je pravo dane ustavou. Jinak nevim co novela resi. "Urady mohou majitele vozu potrestat, pokud se jim nepodari zjistit ridice: ??? .. a co kdyz bude ridic pribuzny z US, Kanady, Ciny nebo Egypta? Samozrejme jmeno i adresu rad poskytnu. Zlate stranky jsou vsude :-) Bude toto nejak osetreno? Nevite?

0/0
30.9.2011 15:30

.@.

Re: ?

...."MOHOU"...."NEPODAŘÍ"....to sám necítíte z těchto slov ten prostor pro tunelování státu (budou muste posílit systémy a úřad), korupci (kdo dá víc, tam se to holt (ne)podaří) a šlendriján (kde mohou, tam NEMUSÍ)? ;-D

= ZÁKON O NIČEM, ZCELA PROTIÚSTAVNÍ, NEB NEVYMAHATELNÝ, NAVÍC ZAKLÁDAJÍCÍ KORUPCI. Rv

0/0
30.9.2011 17:36

Coitus_exitus

Majitel nebo provozovatel?

Majitel nebo provozovatel? ze článku mi to není jasné, autor zřejmě nechápe dost podstatný rozdíl!

0/0
30.9.2011 12:22

mfdnes-bulvar

Mestske policie jasaji

ted uz tem mestskym bu.erantum nestoji nic v ceste, aby se hojili na sebemensich prestupcich. Misto toho, aby dohlizeli na poradek v ulicich, tak budou chodit s fotakem a kdejake sebemeneblbe zaparkovane auto fotit a tahat tisice z majitelu aut. tohle je jedna z nejvetsich lumparen, ktere kdo kdy v teto zemi schvalil!!!

+1/0
30.9.2011 11:58

karbidikova.v.2

Re: Mestske policie jasaji

tak hlavně by se měli MP zrušit a těch pár jedinců schopných, s maturitou a příslušným IQ poslat k PČR.

Jinak se šedého moru nelze zbavit.[>-]

0/0
30.9.2011 12:16

.@.

I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

...když dávám auto do pravidelného servisu, je tam při vyzvednutí najeto vždy zhruba o 1-2km více. "Zkušební jízda" je povinná součást garanční prohlídky. A to už nemluvím o servisech, které tzv. zajišťují TK a emise, ale ve skutečnosti kvůli tomu s vaším autem jedou někam 5-10 km daleko. To také ručím za tyto jízdy? ;-D 

Ten zákon má zjevně mnoho děr a dírek, takový paskvil neměl být vůbec schválen. Teď to bude stát daňové poplatníky jen další peníze za tahanice u Ústavního soudu.

+1/0
30.9.2011 11:52

Gaston

Re: I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

Vy v servisu nedostáváte žádný doklad o předání a vyzvednutí vozidla?

0/0
30.9.2011 12:58

Schmouddle

Re: I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

...ale čas, ten tam nikde není.

0/0
30.9.2011 14:19

Gaston

Re: I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

No, já tam mám na spodním okraji i čas vytištění dokladu, ale nic vám přece nebrání nechat si tam ten čas předání a převzetí nechat napsat, ne?

0/0
30.9.2011 15:49

.@.

Re: I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

Přečtěte si znovu ten zákon, tam je něco o časech předání? Máte smůlu. Ten zákon je nevykonatelný a protiústavní.

0/0
30.9.2011 17:13

.@.

Re: I kdybych přestal auto úplně půjčovat (což je blbost),...

To vám dle "zákona" nijak nepomůže... :-)

0/0
30.9.2011 17:12

forestjump

Typická situace

Dnes (a určitě i v budoucnosti) Policie řeší tuto situaci tak, že v březnu vyfotí přestupek a prostřednictvím úřadu předvolá majitele vozu k vysvětlení třeba v září. Možná v srpnu, někde v červenci. Kdo z Vás, co tento zákon chválíte si pamatuje co se stalo před půl rokem ??? Já si to tedy nepamatuji. Policie díky tomuto zákonu přejde do kancelářského módu drancování peněz. Pozitivní statistiku o příznivém vlivu zákona si zaplatí z našich peněz u nějaké agentury. Co bude následovat ???

+1/0
30.9.2011 10:26

Gaston

Re: Typická situace

No tak zaplatíte za přestupek se tříměsíčním zpožděním. Co na tom vidíte za problém? Dostanete fotku s přestupkem a přijmete zodpovědnost za svůj přečin. Na tom přece čas nic nemění.

+1/0
30.9.2011 10:31

remac

Re: Typická situace

Vy budete asi nějaký poslanec , že jo.  A proč by měl platit pokutu, když auto třeba neřídil.

0/0
30.9.2011 10:35

Gaston

Re: Typická situace

Ne nejsem poslanec. Jenom si myslím, že se člověk mách chovat tak, aby unesl případný trest za své činy.

A komu tak nejčastěji půjčujete své auto?

+2/0
30.9.2011 10:41

remac

Re: Typická situace

A co  Vám nebo komu koliv jinému je po tom komu půjčuji své auto a proč?? Je to jen má věc komu co půjčím nebo nepůjčím. Tak samo je věc policie aby dělala svou práci pořádně. Pirát silnic nejsem, přestupky se snažím nedělat, ale to ještě neznamená, že musím souhlasit se všemi stupidními zákony které naši zákonodárci vymyslí.

+1/0
30.9.2011 10:47

Gaston

Re: Typická situace

Souhlasit nemusíte s žádným zákonem, ale dodržovat je musíte všechny.

0/0
30.9.2011 10:51

Schmouddle

Re: Typická situace

Každý ve svém životě zákony proušuje. Což samo o sobě nevadí, pokud tím nezpůsobí nějakou škodu. Takže modeláři létají se svými modely blíž než 5km od středu nebližšího letiště, v hospodách se kašle na hygienu, chodci chodí na červenou a blíž než 50m od přechodu....a světe div se, nikomu to zas tak moc nevadí.

Co vy všichni tady kývači naprosto nechápete je to, že zákon má reflektovat realitu, ne ji ohýbat podle toho, jak se to zrovna komu na vysokoprevoschoditelstvu hodí. Že tvorba zákonů není sociální inženýrství, že zákon má ošetřovat minimální akceptovatelné chování. A se vší úctou, tenhle legislativní zprasek a) obcházející LZPS a za b) směřovaný jen a pouze k maximalizaci objemu  vybíraných pokut je něco, co je nejen špatné, ale zároveň velice nemorální, neboť to ukazuje co si naše vrchnost o nás myslí. Že jsme jen ovce, které je třeba oholit dohola a až nám srst zase naroste, tak proces opakovat.

+4/0
30.9.2011 11:03

Gaston

Re: Typická situace

To, že "Každý ve svém životě zákony proušuje" vás ale nezbavuje trestní odpovědnosti. A o to tady jde.

0/0
30.9.2011 12:48

Schmouddle

Re: Typická situace

Přečtěte si to ještě jednou.

Zákon tu není od toho, aby mě vychovával, zákon tu má být od toho, aby mě stanovil minimální hranici společenské akceptovatelnosti. Tím, že sám zákon ve snaze zvýšit výběr pokut do rukou soukromé firmy obchází vyšší právní akt, nezlepšuje právní prostředí v ČR, ale naprosto naopak. Všichni vidí, že zákony a jím nařízené právní akty jsou ve zvůli věrchušky jen cár papíru, se kterým je možno si ve vidině vyššího příjmu do rozpočtu (a kapes stbáckých lobbistů z CzechRadaru) kdykoliv vytřít anus

.

Pokud existuje zákon, který se obecně nedodržuje a jehož porušením nevzniká ani jedinci ani společnosti žádná šoda, měl by se zrušit.

A když tady hýkáte nad tím, jak je ten zákon super, co bodový systém? Ten zázračný bodový systém co měl před několika lety spasit silniční dopravu od tzv pirátů? Není tahle novela vůči němu tak trochu kontraproduktivní? Jistě. O peníze jde především, bezpečnost na silnici, kterou může zařídit JEN policista na místě,je všem scheissegal.

0/0
30.9.2011 14:05

l.g

Re: Typická situace

Ale vždyť právě od teď do toho nikomu už nic nebude. 8-o Jste majitel, je to vaše věc komu auto půjčujete, tak zaplaťte a pak je to taky vaše věc jak si to s pachatelem vyřídíte.

0/0
1.10.2011 3:02

l.g

Re: Typická situace

Dostane přece fotku, na které uvidí, že řídila manželka. Zaplatí pokutu a doma jí dá přes hubu (tebo tak něco) a příště jí už auto nepučí. Vše je naprosto čisté a spravedlivé. :-)

0/0
1.10.2011 2:57

nepetr

Je hezké

jak se potrefené husyčky ozívají a praskaj vzteky. Ti co jezdí normálně novelu jen přivítají a ti hrdinové kteří se tváří jako hrdinové jen do doby než jim příjde předvolání pak jsou menší neč čepička u ventilku na kole se můžou pokálet;-D.

+2/0
30.9.2011 10:16

Gaston

Re: Je hezké

Co vám ten češtyn udělala?

0/0
30.9.2011 10:20

remac

Re: Je hezké

husyčky se píší s měkkým "i". V budoucnu se totiž klidně může stát, že vymyslí zákon, kdy za hrubky ve slovech na veřejných forech budeš odsouzen k veřejně prospěšným pracem.:-) Nejsem pirát silnic, mám všechny body, pokutu jsem platil naposledy před cca 10 lety lety a přesto mi tento zákon vadí.

+1/0
30.9.2011 10:22

nepetr

Re: Je hezké

to by taky nebylo špatné, alespoň by si lidé dávali větší pozor na to co naspali a jak;-). Nestydím se z to že mi čeština nikdy moc nešla.

0/0
30.9.2011 10:28

remac

Re: Je hezké

Budu muset dávat pozor na to co jem naspal a jak? No tak třeba dnes jsem naspal asi 7 hodin v leže a to doma. Nechápu ale proč bych si to měl na to dávat pozor???? ;-D

0/0
30.9.2011 10:42

nepetr

Re: Je hezké

to jsem napsal schválně ale nic no........

0/0
30.9.2011 10:46

RAT

Re: Je hezké

pokud mas vsechny body, tak pirat silnic jses a pravdepodobne i bez ridicaku. :-P

0/0
30.9.2011 15:14

nepetr

HURÁ

to to ale trvalo!!

+1/0
30.9.2011 9:58

remac

Stupidita našich zákonodárcu

Za pár let se možná dočkáme i tohoto scénáře. Pan X půjčil kuchyňský nůž panu Y, který s ním ubodal pana Z . Bohužel si pan X nevzpomíná komu v minulosti nůž zapůjčil, proto si půjde sednout do vězení na doživotí.

+2/0
30.9.2011 9:46

l.g

Re: Stupidita našich zákonodárcu

Vážený. To co popisujete teoreticky může fungovat již dnes. Pokud se prokáže, že nůž byl pana X a ten se bude vymlouvat, že ho někomu půjčil a už neví komu, bude stejně hlavní podezřelý.

0/0
30.9.2011 9:53

remac

Re: Stupidita našich zákonodárcu

Máte pravdu, ale pro to, aby mne odsoudili budou mi muset nejdříve dokázat, že jsem to byl opravdu já kdo zabil pana Z.  Pokud ale vymyslí zákon, kdy budu já odpovědný za zmíněný nůž a pokud sám neoznačím vraha půjdu si sednout místo něj bez dalších důkazů. Samozřejmě je to absurdní přirovnání , ale když se podívámna to  co ti naši stupidní zákonodárci chytrého nevymyslí , pak by mně to vlastně ani nepřekvapilo. Nejhorší na tom je , že ti co tyto zákony vymyšlejí , jsou vlastně sami kriminálníci, všichni to víme, ale aby je všechny pozavírali, musel by jim to někdo dokázat, na nich boihužel není aby prokázali opak.

+3/0
30.9.2011 10:08

Najdete na iDNES.cz