Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pospíšil navrhl snížit odměny exekutorů, z drobných pokut mají tisíce

Lidé, kteří se dostali do exekuce například kvůli nezaplacené černé jízdě v MHD nebo poplatku u lékaře, by se už neměli bát, že kvůli stokorunám budou platit desítky tisíc. Ministerstvo spravedlnosti chce totiž razantně snížit poplatky, které musí dlužníci zaplatit exekutorovi a advokátům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

oldstl

STÁT CÍLENĚ DEVASTUJE MORÁLKU A MRAVNOST V EXEKUČNÍM ZÁKONĚ.

Vážení diskutující! V zákoně o soukromých živnostnících-exekutorech se naplno zobrazuje morálně mravní profil vlád,poslanců obou komor parlamentu po tzv. něž. rev.. V dnešní době exekutoři nejen že nemusí nikoho na nic upozorňovat, ale i když není co platit, tak si tito vesměs gauneři ve spolupráci s advokáty ukradnou nač si zamanou. Není nikoho, kdo by je potrestal, neboť ze zákona požívají beztrestnosti. Mohu doložit na řadě případů, že se snaží zabavovat nejdříve nemovitosti a potom když si i peníze beztrestně ukradnou z účtu postižených tak nadále nechávají obstavené nemovitosti. Vědí, že odvolání je možné jedině ve velmi krátkém čase a oni sami si určují, kdy a jaké podklady předají na Krajský soud, který rozhodne v čase kdy exekutor to laskavě předá ke Krajskému soudu. Naše vláda a MS-ČR je o této zločinné praxi exekutorů je dobře informováno, ale hraje mrtvého brouka. Chcete důkazy, napište pošlu je ke zveřejnění!!! Hamba vládě, která tyto zvrhlosti připouští. OLDA.II

0/0
23.11.2011 20:50

advokat2010

STÁT ZVÝŠIL SOUDNÍ POPLATKY NA BEZMÁLA 300% K 1.9.2011

Je moc krásné, že stát na jedné straně hovoří o tom, že se zdražuje energie, lidská práce a veškeré ostatní vstupy, proto přistoupil k navýšení soudních poplatků, které musí státu ze svého na začátku platit "okradený" žalobce, a to až na bezmála 300% !!!

Naproti tomu advokátům a exekutorům se odměny a náhrady hotových výdajů naposledy valorizovaly, a to jen o inflaci, již v roce 2006, tj. před 5 lety.

Namísto toho, aby v roce 2011 moudrý a spravedlivý ministr zcela logicky po 5 letech přistoupil k navýšení odměn a náhrad hotových výdajů advokátů a exekutorů o inflaci a index růstu cen za těch 5 let, tak pomatené Ministerstvo spravedlnosti sáhne k 50% snížení to je opravdu "pravicové" a "spravedlivé" rozhodnutí.

Tímto "jistě" vyhraje ODS volby a koupí si přízeň bolševické lůzy ! Hahaha ! To asi nevyjde, ale právě jste přišli minimálně o 8000 voličů ! Kdo chce kam, pomozme mu tam !

0/0
30.9.2011 9:52

DADAnce

Přes některé výhrady -

Pospíšil je snad jedinej v téhle vládě, kterému věřím snahu o zlepšení ...

0/0
26.9.2011 22:58

ladal

nejsem právník

myslím si, že maličkosti přerůstají ve velké problémy. Na druhé straně exekutoři mají zbytečně velké nemorální zisky. Jakým způsobem je tato problematika řešena např. v Rakousku nebo Švýcarsku?

+1/0
26.9.2011 21:16

advokat2010

Re: nejsem právník

A koli exekutorů znáte, že takhle "kvalifikovaně" soudíte ? Třeba naopak Vaše zisky jsou oproti produktu, rizikům a odpovědnosti nemorální, co ?

0/0
30.9.2011 9:15

Dunja

Re: nejsem právník

Myslíte těch 8000,- za pokutu kolem 500,- Kč je málo. Kdyby alespoň část šla tomu, komu patří pokuta. Takto bych také chtěla vydělávat, protože často zřejmě není třeba ani komplikovaných případů, stačí pár lidí, kteří prostě nechtějí zaplatit pokutu u měst. policie, třeba i kvůli ne fér jednání. Vvše řeší tak, že nemůžet se ani bránit. Zvláště Český tel. úřad si za vašeho zástupce vybírá protizákonně své zaměstnance. A pokud už máte právo na své straně také není vyhráno, protože mnozí právníci si za sepsání žádosti, kterou si vy sepsat nemůžete, k ústavnímu soudu počítají odměnu rovnou částce odměny exekutora.

Osobně si žádné půjčky ani úvěry nebereme vše se snažíme financovat ze svého i když to trvá, ale 2x jsme narazili na exek. při jedné skoro 10 let staré pokutě u MP a pak za nějaké nedoplatky a neznámé hovory (marně reklamované) u Eurotelu v řádu stovek. Exk. poplatky nás však vyšly na 30tis. Možná by stačila 1 upomínka nebo nějaké vyučtování a ne tvrzení vše jsme poslali.

0/0
30.9.2011 9:43

advokat2010

Re: nejsem právník

Je mi líto, že jste tak málo sběhlá v právu,ale to není moje vina.Každému logicky uvažujícímu člověku je zřejmé,že je úplně jedno jaká částka se vymáhá, tj.ano vymáhání 1 Kč bude stát tisíce korun,ale to není nic špatného ani šokujícího.Vymáhanou částku a náklady poměřují jen absolutní hlupáci.Pokud si pojedete pro 1 korunu autem z Prahy do Brna bude to stát stejně jako když si pojedete pro 1 milion.Chápete?Nebo ani to ne !?

Exekutor je orgán moci soudní=veřejný činitel nemůže si vybrat jestli bude či nebude vynáhat.

Nikdo Vám nebrání stát se exekutorkou,když je to tak "lážo-plážo" život.

Jaksi zapomínáte, že ten úřad má obrovské měsíční mandatorní výdaje na mzdy, nájmy, energie atd. a vymahatelnost exekucí je jen 10% a nikdy nevíte jaký bude nápad případů v dalším měsíci. Již několik Exe úřadů zkrachovalo a mnohé jedou jen tak tak..

Před každým exekučním řízením VŽDY předcház buď nalézací sudní nebo správní řízení, tj. to co píšete je absolutní nesmysl. Každý moc dobře ví, že dluží.

0/0
30.9.2011 12:23

diskuter99

populista Pospíšil

no jo, do doby, než rozhodl Ústavní soud, tak nic, že ... až rozhodne, tak rychle přikluše .... mimochodem - advokáti mají snížené tarify od oproti stavu z roku 1996 o 30 %. teď se ten zbytek bude snižovat o dalších 40 % .... že by si ministři a politici taky snížili platy na nějakých 50 % platů z roku 1996?

0/0
26.9.2011 16:10

DADAnce

Re: populista Pospíšil

přece jen...někdy až tisícinásobek dluhu - to je kapku moc, nemyslíte? Navíc známá praxe - firma skoupí pohledávky - třeba města. Deset let je nechá ležet, měsíc před promlčením je advokát vezme pod pazuchu, odnese štos na soud, tam na to lupnou razítko... pak zase na pět let do pařeniště - a těsně před dalším promlčením exekuční příkaz. Podnikání jako každé jiné, že?

0/0
26.9.2011 22:55

advokat2010

Re: populista Pospíšil

Jak prsím suvisí výše dluhu s výší nákladů ? Jestli pojedete 200 km pro 1 Kč nebo pro 1 mil Kč, tak nafta bude stát pořád stejně, mzda zaměstnance zrovna tak, ani nájem neslevní !

Co má společného ta Vaše iluzorní "firma" s advokáty a exekutory ?

Pohledávky města (např z pokut, odpadu, apod) jsou NEPOSTUPITELNÉ !

Proč by je někdo nechával ležet... to píše jen idnes.cz, dopravní podniky se postupují 60 dnů po splatnosti a "firma" zalatí DP 100%, tj i za ty, z nichž se nic nevymůže.

To co píšette o promlčení nedává smysl a je zmatečné.

0/0
30.9.2011 9:22

DADAnce

Re: populista Pospíšil

Uhodil jste hřebíček na hlavičku! Náklady na exekuci se někdy opravdu uměle zvyšovala tím, že si vymáhací firma píše cesťáky na druhý konec republiky s tím, že dlužník nezastižen...

"Iluzorní" firma na nás poslala ty exekutory, víte? A její advokáti se s námi sešli u soudu. Dluh převzala od města Ústí nad Labem., nevím, jakou cestou. Nejsem právník a pojem zmatečné znám jen z filmů, ale zážitek z toho řízení je celkem čerstvý. Že si některé firmy založily zisk na pěstování penále, je fakt. To, že s tím čekala ta firma tak dlouho, nás zbavilo možnosti dohledat, kde se na sporožirovám účtu stala chyba a kam ty peníze vlastně odešly. Nevládnu právnickým jazykem, termín promlčení tam byl a tihle ho stihli o prsa Snažte se pochopit prosím smysl sdělení laika a nevožte se po slovíčkách...

0/0
30.9.2011 13:19

ladal

Nejsem právník

na jedné straně spousta lidí krade např. různé kovy , škoda v daný okamžik nedosáhne 5 000,-Kč a nikdo se proto tím nezabývá. Na druhé straně občan zapomene zaplatit za odvoz komunálního odpadu cca 1 000,-  a exekuři mají právo na desetitisícové odměny. Je to podle práva?

+1/0
26.9.2011 15:49

diskuter99

Re: Nejsem právník

ano, protože se šetří a soudci (a policie) se nebudou zabývat drobnými krádežemi, neb jsou přepracovaní ... a jsou to bagatelní záležitosti

0/0
26.9.2011 16:11

advokat2010

Re: Nejsem právník

ano nejste právník.. to co píšee je naprostý blábol..

trestní a civilní jstice je úplně něco jiného..

přd tím nwž může exekutor pacovat... musí probehnoutsamostatný soud o žalobě... a teprve když jedna strana zvítězí a druhá neplní, tak se může vítěz obrátit s rozsudkem na exekutora aby ho vynutil silou moci a o tom opět musí rozhodnout znovu soud...

tj fantazijní pohádka, kterou si představujete, a kterou nás krmí hlupí novináři... ve skutečnosti neexistuje

0/0
30.9.2011 9:27

kockazpassau

Já jen čekám,

kdy se stane nějakými exekutorovi nebo jeho lapkovi v Čechách něco velmi špatného.

0/0
26.9.2011 14:32

advokat2010

Re: Já jen čekám,

exekutor je orgán soudní moci a vynucuje právo přiznané v pravomocném a vykonatelném rozsudku vydaného soudem, jenž odmítá dlužník ve lhůtě dobrovolně plnit. Tj vykonává spravedlnost, "lapka" je naopak dlužník, tj. máte to pomotané.

0/0
30.9.2011 9:30

richi77

Re: Já jen čekám,

ale nemá, všichni víme že největší lapkové jsou v této republice exekutoři !Rv

0/0
23.1.2012 17:43

kocourek-černý

V právním řádě

v ČR máte takový bordel, že se tomu nemůže ani říkat právní řád. Vše je to jako na divokém západě, nevyvážené a podle libosti. Proč se nepovíváte na západ a musíte stále vymýšlet kolo znovu. Podívejte se na tabulky exekutorů a právníků například v Německu. Stejné je to co se týká úroků za dluhy a soudního řízení. Ale u vás jsou povolené odměny, penále a další poplatky ve výši že byx se člověk nedoplatil. Na druhé straně to ovšem ale asi bude míti trochu důvod. Když člověk nereaguje a není zvyklý se držet termínů tak si také nesmí tolik stěžovat. Vždyť každý by měl vědět do čeho jde.

+1/0
26.9.2011 14:13

GEORGE MICHAEL

Béééé...

...nevím jak vy, ale já strašně lituju ty nebohé advokáty. Vždyť si dopřávali v průměru jen 5 želvích polévek týdně, takhle to klesne na 3 polívky !!! Snad to přežijou !!!

0/0
26.9.2011 14:08

energetik22

Právníci mají trojnásobek co exekutoři!

Právník 15 000, exekutor do 5000 .....takže nadávejte nenažraným právníkům a soudcům! I když mnohé ulice nemovitostí patří celé exekutorovi a jeho dětem...ale někdo jim na ně musí za žebráckou mzdu vydělat

0/0
26.9.2011 14:05

kockazpassau

Re: Právníci mají trojnásobek co exekutoři!

já jim to přeji, protože vím, že nic v životě není zadarmo

0/0
26.9.2011 14:25

twine

Chudáci Sokol, Podkonický a další dobří lidé

Tolik se snažili aby spravedlnost nebyla prázdný pojem a teď tohle. Nevděk světem vládne!

Ale hlady snad nezajdou jestli dobře čtu.

0/0
26.9.2011 13:58

Von_Rosret

Re: Chudáci Sokol, Podkonický a další dobří lidé

pan Juraj Podkonicky je jiste ferovy clovek. Vzdyt jenom vyuziva bordel v zakonech. Chovat se jinak by bylo na hospitalizaci v ustavu Rv

0/0
26.9.2011 14:00

Von_Rosret

2SSJS

Ale to si nerozumime. Pokud clovek dluzi penize a PROKAZATELNE nereaguje na vyzvy k zaplaceni necht prijde na radu exekuce. Ovsem tady se stava to, ze clovek o dluhu NEVI. Dluh nekde bobtna a leta lezi nekde v archivu, nez se vam tedy uraci exekutor ozvat, ze mate zaplati castku, ktera je mnohdy o nekolik radu vetsi nez puvodni pokuta? A kdyz zaplatite v case ve kterem si exekucni kancelar urci, tak vam pote STEJNE BLOKUJI CAST vyplaty? A jeste pani v exekucni kancelari trapne lze, ze 10dni je technicke omezeni datove schranky??!! Takze vy zaplatite tak jak po vas exekutor chce, ale vyplatu vam stejne zablokuji?? Vam to prijde normalni?

+1/0
26.9.2011 13:44

Von_Rosret

Re: 2SSJS

Jinak se pry jedna o bezny postup. Penize jsou blokovany v nakem virtualnim trezoru u zamestnavatele a uvolni se v okamziku, kdy dostane exekucni kancelar zaplaceno. Skoda jen, ze exekucni kancelari trvalo deset dni predat info o zaplaceni na meho zamestnavatele.

0/0
26.9.2011 13:47

SSJS

Re: 2SSJS

1) před exekucí je ještě zdlouhavé nalézací řízení

2) exekutor se ozývá hned. To, že soudy jsou pomalé a advokáti mají na vše čas, je věc druhá.

3) Poté co jste zaplatil, tak musí exekutor uvědomit plátce mzdy o zániku pověření k exekuci z důvodu vymožení a hned posílá plátci mzdy přes DS

4) Těch 10 dní je nesmysl.. Asi si to plete s fikcí doručení. Sám používám v práci DS... hnus

5) Blokuje se pouze zabavitelná část.

0/0
26.9.2011 13:52

Von_Rosret

Re: 2SSJS

Tech 10 dni mi tu nedavno jeden exekutor daval jako suprovej cas. Ze pry mam byt jeste rad, ze to bylo tak rychle. Jak pisi, cast vyplaty mi prisla - mam vetsi vyplatu nez byla exekuce. Me vylozene vytocilo to, ze jsem exekuci zaplati v dobe, kterou si exekutor urcil a presto mi vyplatu blokuje? Proc?

0/0
26.9.2011 13:58

GEORGE MICHAEL

Re: 2SSJS

Nic si z toho nedělejte - dnes a denně se s tím setkávám na přepážce. Nebo řekněme obden... Už vše bylo zaplaceno a fakt to trvá i nějaký ten týden. Když volám na centrálu naší banky, kde je problém,tak je mi fakt pokaždé řečeno - to záleží na exekutorovi, kdy dá pokyn na deblokaci...

0/0
26.9.2011 14:15

diskuter99

Re: 2SSJS

ale to byl další z Pospíšilových kroků - protože SOUDCI jsou zatížení a přepracování, tak se schválila FIKCE doručení - proto, aby se ulehčilo soudům - ne advokátům, ne exekutorům

0/0
26.9.2011 16:13

Hrochomut

Dobrý krok, ale nedostatečný

Je sice dobře, že se trochu sníží ten nepoměr a to nejen nepoměr mezi dlužnou částkou a odměnou, ale zejména poměr mezi odměnou exekutora a prací, kterou na průměrném případě odvede. Většinou totiž inkasuje tisíce za řádově desítky minut práce. Takový exekutor totiž vyplní pár šablon a rozešle pár dopisů.. Víc se tím nezabývá, jednání s ním není možné, i lidem, kteří mají jasný důkaz o neoprávněnosti exekučního řízení se jen vysmívá.. Myslím si, že je jednak třeba zavést větší odpovědnost exekutorů a také zlepšit možnost bránit se neoprávněným exekucím. V neposlední řadě by se mělo ošetřit, aby exekuce byla opravdu až jednou z posledních variant pro věřitele. Je příliš mnoho případů, kdy lidem bez jakéhokoli předchozího upozornění narůstají úroky z dluhu, o kterém dlužník nic neví. A to velmi často proto, že žádný dluh ve skutečnosti ani neexistuje, jen má někdo nepořádek v pohledávkách. Kolikrát by stačilo poslat na začátku obyčejný dopis dlužníkovi (či domnělému dlužníkovi)..

0/0
26.9.2011 13:26

SSJS

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Budu reagovat pouze na poslední větu. Vy si myslíte, že ti, co mají exekuce, reagovali na ten obyčejný dopis?

0/0
26.9.2011 13:34

petr.n_22

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Mnoho lidí, třeba se zapomenutou pokutou či fakturou za telefon ano....ale to by se pak na nich nedalo nahrabat, že ? Copak je to takový problém, jeden, dva dopisy na doručenku, a přip. si je připočíst k dluhu, aby se neřeklo.

0/0
26.9.2011 13:39

SSJS

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

V té fázi si ještě nikdo nenahrabe, je to před předáním advokátovi. Věřitel na tom tratí onen dopis a známku. Jenže to, jak věřitel upozornuje/eupozornuje dlužníka, není v kompetenci exekutora. Ten přijde až za pár let.

0/0
26.9.2011 13:44

petr.n_22

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

No o tom ale mluvím. Problém je, že v této fázi někdy dlužník informován není. Což by měla být povinnost, jinak by se pohledávka nadala uplatnit. Upozornění samozřejmě na nákldy dlužníka.

0/0
26.9.2011 13:47

SSJS

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Co jsem slyšel, tak pokud vymáháte jako fyzická osoba, tak MUSÍTE upozornovat. A pokud jako právnická nebo zast. adviokáta, tak ten již nemusí.

0/0
26.9.2011 13:53

petr.n_22

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Ono také většinou nejde o fyzické osoby. Copak by byl takový problém, přenést tutu povinnost na všechny ? Pokud se hraje fér, není nikdo, komu by to mělo vadit.

0/0
26.9.2011 13:57

preaxik

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Ani fyzická osoba nemusí upomínat. Pokud je nějaký doklad o půjčce a je po splatnosti dané půjčky, je možno hned žalovat (podat návrh na PR). Případná upomínka má vliv jen na zákonné úroky z prodlení. Jsou buď od upomínky, nebo od podání žaloby.

0/0
26.9.2011 14:52

Hrochomut

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

proč nedat šanci těm, kteří ano? Není absolutně žádné dovolání při omylu exekutora. A i v případech, kdy je dluh oprávněný, je snad lepší pro dlužníka zaplatit třeba pár stovek místo tisíců. Je to i ochrana dalších veřitelů, neroztáčí se zbytečně dluhová spirála..

0/0
26.9.2011 13:44

SSJS

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Hodně věřitelů telefonuje, píše SMS, navštěvuje. To by ale dlužníci neměli měnit mobily co měsíc, a vyhýbat se obsílkám. Dovolat se můžete jak u nalézacího řízení, tak po doručení usnesení o nařízení exekuce. Ano, pro dlužníka je lepší HNED zaplatit.

0/0
26.9.2011 13:46

elegani

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Zcela jiste. Stihl jsem zastavit exekucni rizeni za minutu dvanact. Bylo neopravnene. Dluznou castku jsem davno uhradil. Cely den jsem stravil tim, abych sehnal nekoho ze zalujici strany. Na dopisu ze soudu bylo jen jmeno (navic Pavel Novak - tech je docela hodne) a adresa (realne sidlo spolecnosti ale bylo jinde).

0/0
26.9.2011 13:52

SSJS

Re: Dobrý krok, ale nedostatečný

Pokud posíláme fyz. osobám, tak píšeme jméno, příjmení a datum narození s adresou. Soudy jak posílají, nevím.

0/0
26.9.2011 13:55

free Morava

synonymum od slova zlodej na e.

Kdo uhodne?

+2/0
26.9.2011 13:14

advokat2010

Re: synonymum od slova zlodej na e.

Vy ?

0/0
30.9.2011 11:15

nols

hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

Jak může být tolik exekucí, vůbec to nechápu. Znamenáto, že většina Čechů jsou darebáci a nebo jsou do exekucí zavlékáni slušní lidé. Nad tímto zůstává rozum stát.

0/0
26.9.2011 13:10

chemikkalous

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

Správně je za b) ! Váš chemik.;-D

+1/0
26.9.2011 13:11

SSJS

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

většina?

0/0
26.9.2011 13:12

phdr.

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

no, ono je taky dost takových dlužníků, co mají na sobě těch exekucí několik. navíc do toho počtu exekucí jsou započítané i exekuce na právnické osoby, takže to rozhodně není tak, že bych 700 tisíc různých dospělých Čechů bylo v exekuci, víme? :-P

0/0
26.9.2011 13:24

SSJS

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

Klasika i 10, 15, 20 exekucí... rekord je firma s více jako 100 exekucemi

0/0
26.9.2011 13:25

juggler

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

je to mnohem jednodussi nez si myslis dneska nejsou veritele povinni te o dluhu informovat dluznik bance nedoplatek za zruseny ucet 300kc banka dva roky pocka pak to odproda jako nevymahatelnou polozku exekutor koupi nekolik tisic podobnych pohledavek za par korun a pocka treba na vanoce nebo leto v dobe dovolenych a na vsechny posle elektronicky rozkaz k platbe pres soud pokud do 15 dnu nezareagujes automaticky musis zaplatit 300 + 10k exekutotovi za praci kterou udelal za 5minut ..... vlastni zkusenost stihnul jsem to posledni den a je to peknej hnus platit takovou sumu za castku ktera je nevymahatelna je sila v cesk uje mozny vsechno a spousta lidi se tim dost dobre zivi

0/0
26.9.2011 13:27

phdr.

Re: hnilobný rozklad společnosti. 700 tisíc?

tohle mi nedělej, tak jsem se rozesmál, až mám oběd na monitoru ;-D

0/0
26.9.2011 13:30

Najdete na iDNES.cz