Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud uložil podmínku za zpackaný porod, asistentka zaplatí miliony

Obvodní soud pro Prahu 3 odsoudil porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou na dva roky vězení s podmíněným pětiletým odkladem. Dostala i pětiletý zákaz činnosti a pojišťovně musí zaplatit 2,7 milionu korun. Žena chybovala při domácím porodu, dítě sice zachránili lékaři, dožilo se ale jen 20 měsíců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

por.as

jen tak mimochodem...

jsem porodní asistentka v nemocnici. Mám teprve krátkou praxi (přes 2 roky). Za tu dobu jsem si nemohla nevšimnout, že i z jakkoliv fyziologických porodů se ze vteřiny na vteřinu mohou stát porody nefyziologické, ba dokonce patologické. Nemyslím si, že by se porodní asistentky v porodnicích chovaly autoritativně a do něčeho matky nutily. Při porodu v porodnici se zásahům do porodů většinou nevyhneme, ale vše se děje po předchozí domluvě s matkou-některá odmítá nástřih, klystýr, epidurál, jiná chce porodit hlavně rychle, bezbolestně a bezpečně. Všem se snažíme vyjít vstříc. Samozřejmě pokud se nevyskytne komplikace, která by mohla ohrozit zdraví, potažmo život matky či dítěte. Pokud se jedná o tenhle konkrétní případ IK..personál v porodnici musí být schopen okamžitě zareagovat na nedýchající a promodrávající dítě a poskytnout mu první pomoc, která rozhodně nespočívá ve studené vodě..být tenhle porod v porodnici, chlapec teď mohl být živý a zdravý..a jeden lidksý život se přece počítá..

+1/0
26.9.2011 22:11

mischplysch

Re: jen tak mimochodem...

No, máte fakt krátkou praxi, takže zkušeností málo. Zkuste si pročíst ty tisíce zkušeností na netu a uvidíte, že s chováním por. asistentek a s tím nucením, nebo zasahováním s předchozí domluvou to není až tak růžové.

Strašně záleží na porodnici a na štěstí na sloužící personál.

Můj názor je, že se to sice v českých porodnicích hodně zlepšilo, ale pořád máte před sebou hodně dlouhou cestu, než bude chování českého personálu směrem k rodičkám na úrovni toho směrem na západ. Co se týče odbornosti, tak úroveň velmi slušná, ale lidsky , to už je horší.

0/0
27.9.2011 20:48

m.a.g.

Re: jen tak mimochodem...

ale ona se ty dva roky na porodním sále vyskytuje téměř nepřetržitě, kolik hodin jste tam za poslední dva roky strávila vy osobně? ovšem vy dáte spíše na ty zkušenosti z netu, že? A že si ty ženy vymýšlí a přehání vás nenapadlo? To je znáte všechny osobně, že jim tak věříte? Je legrační, jak znevažujete zkušenost PA, zatímco sama máte informace z desáté ruky...

+2/0
14.10.2011 0:30

captain cook

zastarale metody

"...Nejdřív jsem dítě stimulovala, poklepávala po zádech, pak

jsem na něj stříkla studenou vodu, nepomohlo to. Začala jsem dýchání z

úst do úst ..."Leželo tam na zádech mimino, které bylo úplně modré..."

Byl jsem u porodu obou nasich kluku. Po uplne normalnim porodu polozili syna c. 1 manzelce na bricho. Behem dvou minut zacal v obliceji modrat protoze prestal dychat. Porodni asistentka ho mela neustale na ocich od momentu narozeni zatimco se porodnik venoval rodicce. PA okamzite drapla dite, prenesla na novorozenecky stolek vedle luzka a porodnik, PA a 2 sestry okamzite zahajili resuscitaci - kyslikovou masku a masaz. Divili jsme se s manzelkou, jak se na to mrne vubec vesly 4 pary rukou! Rozdychali ho za chvilinku a od te doby byl v poradku. Takovouhle resuscitaci delali v australske porodnici pred 30 lety!!!

Zda se, ze tahle ceska predsedkyne porodnickych bab praktikovala i v 2009 dost zastarale metody.

+2/0
24.9.2011 11:07

log-out

Re: zastarale metody

Ne, akorát je rozdíl, pokud dítě se narodí, začne dýchat a pak náhle přestane (v tom případě se resuscituje okamžitě), a když nechytí reflex po porodu: tam má asi minutu na to se rozdýchat (má zásoby kyslíku v krvi z pupečníku) a tak je možné z počátku použít méně invazivní metody. V oficiální metodice je stimulace zadíček a plosek nohou, IK se sice nechovala 100pro dle doporučení, ale smysl zachovala a tak to bylo IMHO v pořádku.

0/0
29.9.2011 18:47

dscs

brr

treba to odradi nejake nezodpovedne lidi

0/0
24.9.2011 10:17

tanker d

log-out

proč vlastně pořád uvádíte jako důkaz nějaké studie ze západní evropy, když našim poměrům by leckde slušelo srovnání s afrikou?

ne, nemyslím porodnice, ty ne, ale například dosažitelnost rychlé péče v momentě kdy jde o minuty a sanita může přijet nejdřív za hodinu, tak jak se to běžně může stát při každém domácím porodu?

uvádíte lidi v blud, tím, že jim sugerujete jak je to všechno easy a bez rizik... ale to zdaleka není pravda... Rv

+2/0
24.9.2011 8:39

jurgen

Re: log-out

to je to - vsichni domoPA si berou k ruce statistiky z Holandska - kde je koncentrace populace nekolikanasaobne vyssi nez v CR a dojezdy sanitek jsou tam proste rychlejsi, navic jejich "domo-rozeni" je vetsinou rozeni v porodnich domech - kde sice to delaji PA ale ten dum je vetsinou hned vedle nemocnice .....

+2/0
26.9.2011 20:23

tanker d

Re: log-out

přesně tak R^

například v SRN probíhá 90 procent tzv. "domácích" porodů v porodních domech přímo v sousedství nemocnic. A dalších ca pět procent ve vzdálenosti pouhých několika minut...

praxe, jak si ji představují aktivistky (rozhodnuté na tom kšeftu s rozením také něco trhnout) je prostě jenom nezodpovědný hazard - ostatně vidíme na výrocích těchto dam, jaké prirority mají... o děcko tam jde až naposled...

+1/0
26.9.2011 20:46

log-out

Re: log-out

Ne, já si beru k ruce statistiky z Holandska, Velké británie, Ameriky, Austrálie, Kanady, Švýcarska....

-

A i kdyby šlo pouze o porodní domy, jediný, co v ČR fungoval, byl na popud lékařů zavřen a žádný jiný opět díky lékařům nedostal potřebnou registraci.

0/0
29.9.2011 18:55

log-out

Re: log-out

Já netvrdím, že je to bez rizik. Já tvrdím, že rizika v porodnici jsou stejná.

-

Na drtivé většině území je dojezdovost záchranky do deseti minut. Horní hranice byla donedávna 15min, protože to nešlo na 100% dodržet, tak teď bude uzákoněno 20min. Hodina to není nikde. A jestli někdo žije v horní dolní v horách, kde je záchranka za půl hodiny, tak o té výjimce ví.

Nicméně těch pár průšvihů, co se stalo, bylo co vím snad v Praze, což ukazuje, že problém nebyl v dojezdové době záchranky.

0/0
29.9.2011 18:40

mischplysch

"spravedlivý proces"

Tuhle je zajímavé vyjádření lékařky na internetu k případu:

mám z "ověřených zdrojů" jak to vypadalo s důkazy a znaleckými posudky v kauze Konigsmarkové. Neuvěřitelné! Nejsem zastánce domporodů, ale hon na čarodejnice je slabé slovo. Z odborných společností se mi chce zvracet.

Proces s IK je neuvěřitelný, může mít různá přízviska, ale "spravedlivý" bych ho tedy nenazvala. Styděla jsem se, že jsem lékařka.

+1/0
23.9.2011 19:46

pesimistka7

Pro vyváženost...

Zde je zajímavé vyjádření lékařky k paní K z internetu:

"Jenom paní K. Přivezla autem do naší porodnice několik zmršených porodů , které pak ten "nepříjemný personál" musel zachraňovat. Než na ní náš primář podal trestní oznámení a byl jí k nám zakázán vstup. "

+3/0
23.9.2011 21:07

mischplysch

Re: Pro vyváženost...

No víte, to je spíš hodně smutné.

Nevím, co je dle té paní "zmršený" porod, ale pokud to doma nejde, tak se jede do porodnice. Tak to funguje všude po evropě a pokud vím, tak tam por. asistentky zakázaný přístup do porodnic nemají, nejsou ostrakizovány a očerňovány. Mně to přijde typicky česky malé, ten boj o pozice, averze, vytváření dojmů sekty a čarodějnic atd, nechce se mi to tu ani spisovat.

Lékaři a porodnice by měli s s asistentkama od dom. porodů spolupracovat, ne jim zakazovat vstup. Nevím, zda je paní I.K konfliktní osoba, nebo dělá často chyby. Neznám ji, tak nedokážu posoudit, jestli je vina slíše její, nebo toho, že jsou lékaři arogantní a s předsudky vůči dom. porodům, jaké v čechách panují jí přístup zakázali spíš z principu.

0/0
23.9.2011 21:17

pesimistka7

Re: Pro vyváženost...

Co se "vytváření dojmů sekty týče" - je mi líto, ale tento dojem některé zastánkyně opravdu vyvolávají a za sebe mohu říct, že můj názor není z bulváru, nebo od Vašich "arogantních lékařů", ale zkušenost osobní i z některých serverů. Nevím zda všude v Evropě jsou lékaři nadšeni z domácích porodů, možná jsou klidnější, protože PA jsou lépe vybaveny či vyškoleny, možná je tam právo lépe chrání, nebo je tam rozdíl i v přístupu pacientů (nejen K pacientům, jak se říká, ačkoliv já jsem narazila za svůj život na většinu "nearogantních" - možná štěstí, možná můj slušný přístup - nevím, a devódní opravdu nejsem).

Pí K umí být také pěkně arogantní, na "své" ovšem nejspíš ne. Nevím zda lze pravdivé tvrzení že např. "doma má PA jen dvě ruce, když se něco stane" + hrozí možnost ztráty času transportem, označit jako předsudek.

Nicméně, mohla bych psát ve stejném duchu o předsudcích aktivistek stran porodnic, protože leckde to nevypadá a neprobíhá tak jak standardně kriticky vykřikují.

+2/0
24.9.2011 8:12

mischplysch

Re: Pro vyváženost...

Nejsou žádní "moji" arogantní lékaři, aby tady nevznikal nějaký dojem, že je považuji všechny za arogantní, jen některé.

Ta nálepka "sekta, fanatičky, čarodějnice" atd se podle mě jen mnohým hodí do krámu. Můžete mít zcela oprávněné požadavky, rozumné důvody a snahu něco změnit, aby to fungovalo jako jinde v civilizovaném světě, ale pokud máte tuhle nálepku, tak pak s váma nikdo rozumně nediskutuje a vše je smeteno ze stolu, protože vy jste přece z té sekty žejo. Slyšela jsem to používat lékaře v diskuzích, mně to připadá jako účelové. Jak jednoduché a lidi na to slyší, jak to tady tak pozoruju.

Můžou mezi nima být i ženy, které jsou bláznivé nebo jánevímco, ale pořád to není žádná sekta, sektářství je o něčem jiném.

Mnozí lékaři asi nadšení z domporodů po Evropě nejsou, rozdíl je v tom, že oni tu volbu respektují a nepořádají hon na čarodějnice.

+1/0
24.9.2011 9:03

pesimistka7

Pro zajímavost:

U pí K příznivci domporodů mluví o honu na čarodejnice, jak jí lékaři chtějí zničit, samá podpora v diskusích na netu, dokonce se vyhlásí sbírka. Nezaznamenala jsem, že by někdo z příznivců připustil, že pí K mohla udělat chybu, nebo něco špatně. Její "kredit" naopak roste. Prostě ani prokázané chybě příznivci nebudou věřit, protože:zaujatost společnosti proti "jinému myšlení" - alternativě, "pozůstatky totalitního myšlení ve společnosti" atd....

Je li obžalován a souzen lékař, v souvislosti s úmrtím dítěte (a to se děje, ačkoliv jsem se dočetla že prý ne), příznivci porodů v porodnici se ho nezastávají, jsou ochotni připustit, že chyboval (alternativci o tom nepochybují - rýpnutí). I když se prokáže, že nechyboval, jeho pověsti to nepřidá. Pravděpodobně proběhne veřejností klasické, že: "lékaři si kryjí záda, ruka ruku myje" (zde se tábory příznivců DP a části odpůrců DP shodují). Ani při prokázaném nechybování, bude mít cejch (jednou byl u soudu, prý nevinný, ale bůh ví jak to bylo)

0/0
24.9.2011 15:03

mischplysch

Re: Pro zajímavost:

Tak to já jsem to zaznamenala, mnozí netvrdí, že žádnou chybu neudělala, ale jen, že ten proces je nespravedlivý. Mezi ty, co připustí, že to byla její chyba si klidně započítejte mě.

Já jsem přesvědčená, že proces nebyl spravedlivý, pozor, ne že je paní K. bez viny. Nezdá se mi normální, že soudkyně pečlivě vyslechne všechny svědky obžaloby a zároveň zamítne vyslechnout všechny svědky obhajoby. Také věřím té lékařce, něco už jsem od ní četla a rozhodně není zaujatá ve prospěch domácích porodů. Lidé, co byli přímo v soudní síni také tvrdí, že ta soudkyně vypadala, že má jasno předem. Možná tady diskutuje v davu jako plamenná odpůrkyně :-)

Na druhou stranu mnozí vaši soukmenovcoi z davu odpůrců mají předem naprosto jasno, I.K je vinna, stejně tak jako ta druhá asistentka.

Kde jste se dočetla že nejsou souzeni lékaři v souvislosti s úmrtími dětí? Samozřejmě že jsou, jen ty verdikty bývají mírnější, nebo to končívá do ztracena. Jestli oprávněně nebo ne, toť otázka.

+1/0
24.9.2011 20:20

pesimistka7

Re: Pro zajímavost:

Já jsem v diskusích nezaznamenala, že by někdo připouštěl chybu pí K - ale samozřejmě jsem nečetla všechny, takže je to možné, započítávám tedy minimálně Vás;-).

Nicméně, dle všeho je hlavní původce "nespravedlnosti" soudkyně - nejsem právník a nevím, zda existuje způsob jak rozsudek napadnout, pokud ano, předpokládám, že ho zástupci pí K využijí. Pokud se lékařka z Vámi zkopírovaného příspěvku stydí za to, že je lékařkou, naznačuje nejspíš, že odborníci lhali - to už si vůbec nedovolím hodnotit, to už zavání konspiracemi a to není můj "obor".

0/0
26.9.2011 8:47

log-out

Re: Pro zajímavost:

Já klidně připustím, že IK mohla chybovat. Akorát jsem ještě nikde neslyšel co konkrétně udělala špatně - otázka je to u resuscitace, ale tam je to tvrzení proti tvrzení.

A lékaři připustí, že kolega mohl udělat chybu a jeho pověsti to nepřidá (teď nevím, jestli nespojuji dva případy, nepamatuju si reálie přesně, podstata je správně)? Tuším v Pelhřimově takhle umřelo doktorovi dítě při porodu. Nemocnice byla odsouzena k odškodnění, ale konkrétní zavinění se prokázat nepodařilo, protože se záhadně ztratila zdravotnická dokumentace. Závěr? Pan doktor vedoucí porod je primářem v Havlbrodě.

0/0
29.9.2011 18:52

dscs

Re: Pro vyváženost...

zase pokud v mediich broji proti lekarum a porodnicim, ale jsou ji najednou dobri, kdyz ji to nejde, tak se asi nelze divit, ze z ni nejsou nadseni?

0/0
24.9.2011 10:20

log-out

Re: Pro vyváženost...

No protože doktoři jsou výteční v tom komplikace řešit. Zpravidla Horší už v tom, komplikacím předcházet (v nemocnici oproti porodům doma je komplikací více, u porodů vedených PA (i v nemocnici) je komplikací méně než u porodů vedených lékaři). Ono je to i vcelku pochopitelné: lékař má velkou praxi s problémama při porodu. Porodů bez problémů zas tolik nevidí, Ty dnes dělají PA.

.

Tak je vcelku pochopitelné, že jsou lidi, kteří je chtějí mít pouze jako "backup" pro příležitost, že se něco pokazí.

0/0
29.9.2011 18:44

captain cook

Re: Pro vyváženost...

"...Lékaři a porodnice by měli s s asistentkama od dom. porodů spolupracovat, ne jim zakazovat vstup." Jiste, ale....

Pokud to je pravda, pak z predchoziho prispevku vyplyva ze primar zakazal dotycne PA vstup az po tom, co byl nucen na ni na zaklade urciteho poctu "zmrsenych porodu" podat trestni oznameni. To neni obycejne odmitnuti spoluprace jenom proto, ze dotycna pracuje jako PA u domacich porodu!

Kdyz je profesional nucen opakovane napravovat vazne chyby, o nichz je presvedcen, ze byly zpusobeny nedostatecnou kvalifikaci nebo nespravnym postupem jineho profesionala .... kdyz je vazne podezreni, ze postup praktikovany touto osobou neni dostatecne odborny a napomaha ohrozovat zdravi a zivoty pacientu....pak nezbyva nic jineho, nez dat pripad do rukou policie a prerusit veskere profesionalni styky s touto osobou.

Primar tim mj. "chrani zada" sobe i kolegum v nemocnici v pripade litigace kvuli zanedbani pece pri umrti nebo ujme na zdravi novorozenat nebo rodicek.

+4/0
24.9.2011 11:29

log-out

Re: Pro vyváženost...

Ta samá nemocnice podala teď trestní oznámení na Štramerovou za to, že ta podávala rodičce první pomoc. To se Vám opravdu zdá jako nestranný přístup? Myslíte, že by podali trestní oznámení na řidiče RZP, pokud by mu umřelo dítě?

+1/0
29.9.2011 18:49

dscs

Re: Pro vyváženost...

aha, takze to nebylo poprve?

0/0
24.9.2011 10:19

dscs

Re:

nevidim do zakulisi, ale informace jsou snad jednoznacne. pani navadi k porodum doma, presvedcuje verejnost, ze je to ok, pak s eukaze, ze to neni ok, a zemre dite. za to prece zodpovednost nese, ne?

+1/0
24.9.2011 10:19

log-out

Re:

A lékaři navádějí k porodům v porodnici a pak jim tam zemře dítě.... v čem je to jíné?

Zodpovědnost člověk nese, pokud udělal chybu. Bohužel někdy u porodu uděláš vše tak, jak máš.... a dítě stejně umře.

0/0
29.9.2011 18:41

dscs

Re:

lekar ma za to pak zodpovednout, tahavaji ho po soudech a podobne. jen nikdo nekrici, ze je to nespravedlive.

+1/0
1.10.2011 9:30

m.a.g.

Re:

není toto vyjádření paní pod nickem "Lékařka", co tak ráda píše na některých forech zvláštní protilékařské názory, z kterých je ale patrno, že medicínu nestudovala ani omylem? Tu znám...

0/0
14.10.2011 0:36

pesimistka7

Pane log-out e,

opět vaše "rutinní" litanie? U lékaře "jasno" u domporodu óbrprostor pro spekulace. Nevím co se dělo ani v jednom případě, protože jsem u toho nebyla (což by mi i tak nepomohlo, nejsem PA, ani lékař).

Vycházím tedy z toho, co napíší novináři (- jako VY!) Jaké konkrétní zanedbání péče udělal pí K Vám těžko zodpovím, i Vy ovšem víte s prominutím kulové (+ to co napíší novináři), buďto přijmete rozsudek tak, jak jste bez problému přijal u toho lékaře, nebo se do nekonečna rozepisovat, jak jste zvyklý. Něco nejspíš v pořádku nebylo ani u jednoho případu - následky tragické. Tresty + stanovení odškodného padly dle toho, jak to vidí právníci či znalci, jak je to zde nastaveno, co bylo "legálně" a co ne, proto ten rozdíl. Já pravidla neurčuji, hořekujte tedy u těch, kteří ano a řekněte jim o té Osvětimi - bezva argumentRv.

+3/0
23.9.2011 8:10

pesimistka7

Omluva,

patřilo jinam.

0/0
23.9.2011 8:11

log-out

Re: Pane log-out e,

U Trpáka  soud již proběhl a dá se tedy brát jako autorita. U IK furt běží (IK se odvolala) a tedy pořád platí presumpce neviny. Navíc IK např. nebyly připuštěny skoro žádné argumenty obhajoby: a to i zjevně relevantní (např. EKG dítěte prokazující, že bylo resuscitováno správně). To, že něco nebylo u IK v pořádku máte podloženo čím, když o tom nic nevíte?

0/0
29.9.2011 18:26

Next20

jo

A ta asistentka vypadá fakt otřesně. Být to první člověk kterého v životě uvidím, tak zalezu zpátky a oběsím se na pupeční šňůře!

+2/0
22.9.2011 20:49

Patrik33

Re: jo

Je to záležitost i jejích advokátů Adély a Richarda Hořejších, aby jí vysvětlili, že k soudu se nechodí v tričku, kde se rýsují bradavky a se strakatou hlavou, protože to nedělá dobrý dojem. A to ani u mladších pachatelek.

0/0
23.9.2011 5:57

captain cook

Re: jo

Neni fer nekoho posuzovat a odsuzovat podle zjevu, ale musim se priznat, ze jsem pri pohledu na fotku dostal velmi podobny dojem.

0/0
24.9.2011 11:12

Next20

Odsouzená

by měla být i ta rodička a pokutu by měly dámy zaplatit na půl! Nejsmutnější na tom je, že tomu miminku to život nevrátí! Doufám, že to tu tupou maminku bude pronásledovat celej život.

+4/0
22.9.2011 20:47

Patrik33

Re: Odsouzená

Souhlasím s Vámi, že by bylo spravedlivé, aby odpovědnost nesly obě dámy.

+2/0
23.9.2011 5:51

AnnaF.

Oficiální tisková zpráva

Vyjádření k rozsudku soudu v případu údajného pochybení porodní asistentky Ivany Königsmarkové:

http://www.tiskovky.info/tiskove-zpravy/vyjadreni-k-rozsudku-soudu-v-pripadu-udajneho-pochybeni-porodni-asistentky-ivany-konigsmarkove

+1/0
22.9.2011 20:29

jan_bivoj

Re: Oficiální tisková zpráva

Když znáte trestní proces, tak víte, že obhájci rutinně navrhují i nesmyslné důkazy (což je v pořádku, to je jejich práce), zatímco státní zástupce si to nemůže dovolit, takže je samozřejmé, že soud použije více důkazů přinesených obžalobou.

O kvalitách obhájkyně mluví už to, že už sama označuje Königsmarkovou za odsouzenou, ačkoli rozsudek není pravomocný, je tedy stále jen obviněná. Nebo možná si uvědomuje, že odvolání je jen plácnutí do vody, a nemá šanci na úspěch.

0/0
23.9.2011 10:59

log-out

Re: Oficiální tisková zpráva

Nejsem lékař, takže to tvrdit s jistotou nemůžu, ale myslím, že záznam z EKG by sorávnost resuscitace prokázat mohl. Takže tento důkaz mi nepřijde jako nesmyslný.

-

A ty "kvality" obhájce svědčí o tom, že IK si neumí vybrat obhájce, ale spíše proti tomu, že rozsudek je správně, ne?

0/0
29.9.2011 18:35

jan_bivoj

Re: Oficiální tisková zpráva

Možná to bude znít hrozně zvláštně, ale to je záležitost znalce.

Soud těžko může posuzovat záznam z EKG, takže navrhovat soudu jako důkaz záznam z EKG je IMHO nesmyslné. Ledaže by soudce byl náhodou i lékař, ale to by ho zase označili za podjatého.

Pokud je případ tak krystalicky čistý, tak neschopnost obhájce nehraje roli.

0/0
29.9.2011 20:15

dscs

Re: Oficiální tisková zpráva

tak to je drsne, nemuze nest zodpovednost za smrt, to me desi

+1/0
24.9.2011 10:24

jurgen

prirodni vyber

ale asi by se mely domaci porody zlegalizovat uplne - dovolilo by to prirodni vyber

- prezili a rozmnozili by se pouze ti, kdo jsou velmi zdravi a zdatni...

...a pak jeste ti, co jim funguje seda kura mozkova .... a na domaci porody by se zlakat nenechali...

- kazdopadne by to vedlo k lepsimu genofondu populace - bud zdravi a zdatni a nebo aspon inteligentni .....

0/0
22.9.2011 15:12

log-out

Re: prirodni vyber

Pro Tvojí informaci, průměrná inteligence "domarodek" v ČR je vyšší než průměrná inteligence populace. Ale nadávat umíš krásně zaobaleně, to se Ti musí nechat.

0/0
22.9.2011 15:30

jurgen

Re: prirodni vyber

nejspis absolventky humanitnich oboru....

0/0
22.9.2011 16:16

mischplysch

Re: prirodni vyber

No já dokonce vím i o jedné lékařce, ale možná je jich i víc, kdo ví. A i absolventky humanitních oborů na tom nemusí být s inteligencí špatně....

+1/0
22.9.2011 20:11

m.a.g.

Re: prirodni vyber

Vážně? No tak sem s těmi statistikami a studiemi, kterými to máte podloženo, jsem na ně zvědavá... jak se to zjišťovalo? IQ testy u všech těch závratných pár desítek domorodiček za rok u nás? A jak se dělal výběr těch, co rodily v porodnici? A průměr populace, to se počítají i muži, ne??

+2/0
22.9.2011 16:20

log-out

Re: prirodni vyber

Todle v ČR nemám podloženo statistikou, pouze tím, jaké mají vzdělání všichni Ti, které znám a rodili doma. Vzhledem k tomu, že mezi vzděláním a inteligencí je korelace, tak z toho lze vyvodit i inteligenci.

Výběr lidí, co rodili v porodnici v tomdle případě dělat nemusíš, protože v porodnici rodí taková majorita, že je jasné, že má inteligenci průměrnou, těch pár chybějících lidí s průměrem nepohne.

Co s tím mají dělat muži nechápu už vůbec, leda bys tvrdila, že ženy jsou méně či více inteligentní než muži a to doufám netvrdíš.

-

V zemích, kde je to větší standard statistiky dělány byly a vyšlo to stejně, ale link jsem si neschoval, takže s ním nemohu sloužit.

0/0
22.9.2011 18:11

m.a.g.

Re: prirodni vyber

Pokud neznáte všechny ženy (či alespoň valnou většinu z nich), které u nás kdy doma porodily, pak je zjevně vaše tvrzení o průměrné inteligenci domorodiček v ČR jaksi mimo a nechápu jak takto můžete argumentovat zrovna vy, který se tak oháníte statistikami, studiemi a podloženými fakty. O korelaci mezi vzděláním a inteligencí si dovoluji polemizovat, neboť vím, že VŠ vzdělání může mít i poměrně dost lidí s průměrným IQ. Hovoříte o průměrné inteligenci populace českých žen (ad absurdum však i mužů), mezi nimiž je mnoho těch, které ještě nerodily, rodit nechtějí či nemohou a o jejichž inteligenci ani názoru na domácí porody nic nevíte. Myslíte například, že mezi nimi nemůže být několik desítek těch s podprůměrnou inteligencí, které by domácí porod preferovaly? Ale to je stejně jedno, vzhledem k tomu, jak primitivně jste ke svému závěru došel. A buďte tak laskav a netykejte mi.

+6/0
22.9.2011 19:41

log-out

Re: prirodni vyber

- Z CLV plyne, že k tomu, abych něco mohl tvrdit naprosto stačí nevelký reprezentativní vzorek. Já samozřejmě ten vzorek mám dost malý a asi i nereprezentativní, na druhou stranu stejné pozorování udělali i další lidi tématu se věnující, mj. i "domorodé" porodní asistentky, které ten reprezentativní vzorek zcela jistě mají.

- IQ rozhodně není inteligence

- ano, mezi vysokoškoláky jsou blbí lidé, stejnětak jako mezi lidmi se základním vzděláním jsou lidé inteligentní. Obojí je ale méně časté, než opačný případ. Korelace neznamená, že to je tak vždy, jen že nejsou nezávislé (tj. výskyt jednoho zvyšuje pravděpodobnost druhého).

- já nemluvím o nějaké hypotetické skupině nějakých možná preferujících domácí porod, já mluvím o zcela konkrétní skupině lidí, kteří se pro porod doma rozhodli a rozhodnutí uskutečnili.

- točíte se na blbinách a slovíčkaření a sama to víte. Jestli je Vaším cílem v diskusi nikoli najít pravdu, ale druhého utřít, diskutujte prosím s někým jiným.

0/0
22.9.2011 21:01

Najdete na iDNES.cz