Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Konec diplomů v azbuce, advokátem se stane jen prověřený absolvent práv

Advokáti řekli dost absolventům pochybných vysokých škol v zahraničí a rozhodli, že se už nemohou stát advokátními koncipienty. Tato praxe je přitom nutná pro kariéru advokáta. Advokátní komoře vadí především Zakarpatská státní univerzita, Panevropská vysoká škola a fakulta ve slovenském Sládkovičovu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Artemy

Akreditace

Jenže ta akreditace je slovenská. Studijní obory jsou navíc pro obor právo nestandardní. Je blbost, abys mohl být poté v ČAK. !!

0/0
20.9.2011 14:17

hastamanana

advokátska komora

Nie som aktívny na portáli Idnes, ale tento článok ma fakt naštval. PEVŠ je kvalitná škola, so zahraničnými i domácimi lektormi. Na pobočkách v ČR prednášajú profesori z českých univerzít.  Na slovensku detto, UK, Ekonomicka univerzita, maju akreditáciu na doktorát, a to i vo Viedni. Minimálne žaloba hrozí na advokátsku komoru za poškodenie dobrého mena. Problém je zjavne inde EURv .

0/0
20.9.2011 13:36

Artemy

Re: advokátska komora

Jenže ta akreditace je slovenská. Studijní obory jsou navíc pro obor právo nestandardní. Je blbost, abys mohl být poté v ČAK.

0/0
20.9.2011 14:18

Martin 65

Proč ta změna?

Na úvod chci upozornit, že na Slovensku se nevydávají vysokoškolské diplomy v azbuce a SR má s ČR dohodu o vzájemném uznávání vš diplomů. Dále bych chtěl upozornit paní PhDr. Chaloupkovou na skutečnost, že studijní obor české právo neexistuje a tudíž na něj nemá akreditaci žádná vysoká škola na světě. Pokud vím PEVŠ má slovenskou akreditaci k poskytováni všech tří stupňů vš vzdělání v oboru právo. Působení poboček v ČR je ošetřeno ve sbírce zákonů ČR, konkretně §39 zákona o vš a 111/1998 Sb. a v příloze č.3 vyhlášky 249/2009 Sb.,kde jsou uvedeny instituce poskytující vzdělání ve studijních programech zahraničních vš. Ministerstvo školství ČR navíc potvrzuje rovnocennost magisterského sxtudia na PEVŠ se studiem na českých veřejných vš poskytujících vzdělání v oboru právo. Když vstupovala PEVŠ do ČR, tak to advokátní komora ústy téže mluvčí vítala...

0/0
20.9.2011 10:52

paxxtor4u

Anachronismus

Co je to profesní komora s povinným členstvím v 21. století? Nějaký novodobý cech, který má garantovat (ne)kvalitu poskytovaných služeb svými členy veřejnosti na základě tvrzení, že takových korporací je třeba pro bezproblémový chod společnosti?

0/0
19.9.2011 12:54

petrph

ještě že

plzeňská práva vydávají diplomy v češtině, takže ty  už se zkoumat nemusí...:-)

+1/0
19.9.2011 10:41

apocalyptor

No to jsou paradoxy. Slovaci studuji zdarma na ceskych

vysokych skolach (jsou jich tu desitky tisic), spousta je jich i na pravech a vlastne tak zabiraji mista Cechum. A pak tem Cechum, co se na ceske skoly nedostali, nabizi placene studium na pobockach pochybnych slovenskych skol, kde zase uci na bokovku cesti vyucujici. ;-D;-D;-D

0/0
19.9.2011 8:33

Smile

Re: No to jsou paradoxy. Slovaci studuji zdarma na ceskych

Pochybná škola to ani není. Když se podíváte na seznam přednášejícíh, takřka se kryje s pedagogy PF UK. Ti ostatně také zkouší studenty. Ministerstvo školství s touto školou podle všeho problémy nemá. Jen Advokátní komora. Co za tím asi bude? ;-)

0/0
19.9.2011 12:10

David Ondrejkovič

Zač platíte?

Zkuste se zamyslet nad jednou věcí: Když si budete platit osobního trenéra ve fitness centru - co po něm za své peníze budete chtít? Aby vás nechal "flákat se"? To asi ne :-) Přitom stejný princip u soukromých VŠ tady řada lidí zpochybňuje.

Na Panevropské VŠ (a možná i jinde) existuje zajímavý oboustranně motivační systém - přídavné placené termíny zkoušek: Učitelé jsou teoreticky motivováni vás od zkoušek, které jsou zdarma vyhodit, aby jste si museli "koupit" přídavné termíny za peníze. No a když jste vyhozeni od neplacené zkoušky a platíte si doplňkový termín - jste motivováni zkoušku udělat (=učíte se), aby jste nemuseli platit další.

0/0
19.9.2011 8:27

albert10

Re: Zač platíte?

Kdyby v posilovně existovala možnost, že si ty svaly můžeš u trenéra koupit, místo toho, aby sis je sám vymakal, tak věř tomu, že by hodně lidí tuto možnost zvolila. Lidí, kterým jde jen o diplom, ne o znalosti, je dost, takže poptávka po koupených diplomech je a vždycky bude - a to i na státních školách, viz Plzeň. Vzhledem k tomu, že absolventi práva nejsou jen advokáti, kde celkem je na klientovi, koho a z jakým vzděláním si vybere, ale také soudci, notáři, policisté, státní úředníci atd., tak nevidím důvod, proč bez přezkoušení z českého práva uznávat diplomy ze zahraničí a podivných zahraničních soukromých škol.

+1/0
19.9.2011 8:38

David Ondrejkovič

Re: Zač platíte?

"Svaly" (znalosti) nejde koupit ani teoreticky - na rozdíl od diplomu, to máte pravdu. Přezkoušení z práva musí u ČAK absolvovat i koncipienti a advokáti z českých veřejných škol, ale ČAK odmítá registrovat I PŘEZKUŠOVAT absolventy zahraničních VŠ vůbec - prostě jim odmítá dát šanci. To je svinstvo.

+1/0
19.9.2011 9:01

albert10

Re: Zač platíte?

Neznám podrobnosti, leč z článku nevyplývá, že by to odmítali absolutně. Pouze vyžadují, aby měl dotyčný diplom uznaný českou VŠ a to tak, aby uznání diplomu nebylo napadnutelné. Advokátní komora přece nepřezkušuje koncipienty při registraci, přezkoušet by absolventy zahraničních škol měla škola, kde žádají o uznání diplomu.

0/0
19.9.2011 9:12

David Ondrejkovič

Re: Zač platíte?

Dotyčný MÁ uznán diplom a to NEZPOCHYBNITELNĚ: http://dl.dropbox.com/u/1875119/Rozhodnut%C3%AD%20a%20osv%C4%9Bd%C4%8Den%C3%AD%20BV%C5%A0P.pdf

Čak přesto odmítá toho člověka zapsat: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=7192

0/0
19.9.2011 9:13

vladopp

Re: Zač platíte?

Jste student v Praze? Já studuji druhým rokem dálkově na PEUNI v Ostravě, rád bych se poradil s  někým přímo od zdroje.

0/0
19.9.2011 11:33

David Ondrejkovič

Re: Zač platíte?

Napište mi na ondrejkovic@klikni.cz

0/0
19.9.2011 11:48

David Ondrejkovič

Re: Zač platíte?

K čemu jsou tedy advokátní zkoušky?

0/0
19.9.2011 9:14

Smile

Re: Zač platíte?

Nikoliv. Bohužel se pletete. ČAK odmítala uznávat diplomy z PEUNI pro zápis do advokátní komory, i kdy tito studenti advokátní zkoušky složili a teď dokonce přikročila k tomu, že nezapíše studenty ani jako koncipienty - opět bez ohledu na znalosti. Usurpuje si tak právo rozhodovat za ministerstvo školství, které s touto školou problém nemá! Jde čistě o papírové naschvály, kdy studentům ani nedají šanci dokázat, že znalosti mají. Prostě je k tomu nepustí ;-O

0/0
19.9.2011 12:15

petrph

Re: Zač platíte?

Vy si děláte srandu. Na soukromé VŠ kde si studenti studium platí,budou učitelé motivováni aby více vyhazovali studenty od zkoušek? Očekával bych naopak, že za ty peníze zkoušející vysvětlí studentovi v čem chyboval. A že pochopitelně všechny termíny (lhostejno kolik) už mají placené  v ceně studia...

+1/0
19.9.2011 10:40

Vosta Jindra

Re: Zač platíte?

on si nedělá srandu, jen je zjevně zaměstnancem jedné z těchto "škol". Těmto "školám" z povahy věci nejde o kvalitu, ale rychlý zisk, kterého je nejsnáze dosáhnout rozdáváním titulů blbým nebo líným dětem bohatých rodičů. A jestli to řeší tak, že motivují učitele k vyhazování od zkoušek, tak zas jen ukazují, že to neumějí a nikdy umět nebudou.

0/0
19.9.2011 10:47

Smile

Re: Zač platíte?

Skutečnost na státních univerzitách je ovšem naprosto odlišná, jak nám mnoho let předváděli na PF UK i na Plzeňských prácech, že? Tam se zkoušelo mimo termíny, přijímací testy měl holt někdo k dispozici dlouho dopředu a někteří zkoušející zapisovali studentům do indexu, i když je prokazatelně nikdy neviděli. Ale soukromá škola, ta je určitě, ale určitě daleko horší, že? ;-D

0/0
19.9.2011 12:17

David Ondrejkovič

Několik paradoxů

1) "Diplomy v azbuce" a "rychlostudenti" byly problémy "státní" právnické fakulty ZČU v PLZNI. Absolventy této školy Česká adv. komora bez problémů registruje a nijak je nezpochybňuje.

2) PF UK Praha NEUZNALA vzdělání absolventovi Panevropské univerzity, ale NEOPRÁVNĚNĚ a MŠ vydalo rozhodnutí o tom, že toto vzdělání je plnohodnotné a srovnatelné s ostatními VŠ - důkaz zde: http://dl.dropbox.com/u/1875119/Rozhodnut%C3%AD%20a%20osv%C4%9Bd%C4%8Den%C3%AD%20BV%C5%A0P.pdf

3) Celý problém spočívá v tom, že v současné legislativě NEEXISTUJE formální způsob, jak v ČR certifikovat pobočku zahraniční VŠ, ale i na vyřešení tohoto problému se již pracuje - důkaz zde: http://media.rozhlas.cz/_audio/2403527.mp3 a zde: http://media.rozhlas.cz/_audio/2403142.mp3 Kromě toho si Panevropská univerzita podala žádost o akreditaci svých českých poboček i u MŠ v SR.

Závěr: Kvalitu Panevropské univerzity nezpochybňuje ani autor článku. Slovenská Advokátní komora i slovenské MŠ ji označují za kvalitní školu.

+2/0
19.9.2011 8:15

apocalyptor

Zaver: Pokud by bylo slovenske vysoke skolstvi kvalitni,

nechodili by Slovaci na ceske vysoke skoly v tak velkych poctech. Tomu se rika hlasovani nohama. Ze je v tom nejaky svindl je uz videt v tom, ze si "Panevropská univerzita podala žádost o akreditaci svých českých poboček i u MŠ v SR." To si nemuzou podat zadost u MSMT CR?

0/0
19.9.2011 8:46

David Ondrejkovič

Re: Zaver: Pokud by bylo slovenske vysoke skolstvi kvalitni,

Nemůže, ačkoli by chtěla - poslechněte si ty MP3 soubory, co byly v tom mém příspěvku.

0/0
19.9.2011 9:02

Smile

Re: Zaver: Pokud by bylo slovenske vysoke skolstvi kvalitni,

Je to dáno legislativou - Slováci mají u nás (nebo alespoň měli za mých dob) na českých školách stejné podmínky jako Češi. Kdo nechtěl nebo se na Slovensku na obor nedostal, šel do ČR. Na Čechy se naopak v SR pohlíží jako na cizince, proto mají studium poněkud složitější a dražší. Takže vaše "hlasování nohama" tu bohužel nefunguje. Není to o kvalitě, ale o podmínkách ;-)

0/0
19.9.2011 12:22

Lenoch netáhlo.

Proto je třeba zavést pořádné školné.

Na co IQ? Stačí rodič, podnikatel, politik,tunelář, privatizátor......a máte patent na rozum koupený!

0/0
19.9.2011 7:11

ramm

panevropská VŠ

Ta "PANEVROPSKA" škola na Slovensku mě fakt dostává :D:D

0/0
19.9.2011 0:55

legnaw

Re: panevropská VŠ

čím?

0/0
19.9.2011 8:12

Pavel Brno po smazání

Šmoula Mrzout:

Nemám rád právníky.

0/0
19.9.2011 0:50

Peter-S

JUDr a PhD na Panevropské VŠ

Nechci se jich zastávat, ale Panevropská VŠ má akreditaci slovenského MŠMT a má právo udělovat i tituly JUDr a PhD! Kdyby to byla tak špatná škola (nekvalitní učitelé, málo docentů...), tak by tuto akreditaci nikdy nezískala. Advokátní komora se bojí o nárůst konkurence a rozdílnost slovenského a českého práva je jen zástěrka. Navíc je zde bilaterální dohoda o uznávání diplomů mezi SR a ČR. Už se těším, až bude někdo žalovat Advokátní komoru, protože to je jen otázka času...EU

+5/0
19.9.2011 0:17

Jean-Jacques

Re: JUDr a PhD na Panevropské VŠ

Viděl jste někdy znalosti absolventa této, byť na Slovensku akreditované, nicméně obskurní školy? Přál bych vám ho za advokáta. Co byste si vlastní neznalostí nepohnojil vy sám, tam by vás tento odborník "dorazil".

0/0
19.9.2011 7:53

Smile

Re: JUDr a PhD na Panevropské VŠ

Obskurní? Takže škola, na které podle jejích stránek přednáší například členové Legislativní strany vlády je podle vás obskurní? Zato absolventi Plzně a PF UK, kteří na ministerstvech páchají jeden průšvih za druhým, to je skutečná právní elita? Znám několik lidí, kteří po studiu nebo během studia na PEUNI získali práci v předních advokátních kancelářích a kolegové i nadřízení si je jen chválí. Ale to asi budou podle vás taky obskurní firmy, že? ;-D

0/0
19.9.2011 12:26

Al1

Re: JUDr a PhD na Panevropské VŠ

Znalosti má získané od stejných vyučujících jako student Pf MU v Brně.

0/0
19.9.2011 8:04

Artemy

Re: JUDr a PhD na Panevropské VŠ

Myslíte PrF. A zvláštní, že mě na PrF MU učí úplně jiní lidé... I když třeba Skřejpek je legenda. Ten je ale z UK.

0/0
20.9.2011 14:29

milovníkcenzorů

Gross "studoval" v Plzni

Hašek zase někde na vesnici....co to mají v ČSSD za inteligentní lidi ve vedení? ;-€;-€;-€;-€

0/0
19.9.2011 0:14

Kecálek

Re: Gross

Gross studoval v Praze na PF UK (jeho diplomka sice "údajně" uplavala během povodní) a tam získal titul Mgr.

V Plzni dělal pouze rigorózní zkoušku a získal tzv. "malý" doktorát - JUDr.

0/0
19.9.2011 0:25

macacek

slovaci a ukrajinci

vsechno jedno jest... tady jde dobre videt, ze od slovaku a ukrajincu je kazdy vysokoskolak a nejdulezitejsi na svete, aby pak skoncil v cechach na stavbe nebo v hypermarketu...

0/0
19.9.2011 0:14

čechoslovenka

Zdraví rozum víťazí

Nemôžem povedať nič iné iba- Veľká poklona tentokrát zdravému rozumu. Pochybujem o tom, že sa jedná o šikanu zahraničných škôl. O tom, že diplom z tej či onej školy má inú váhu , sa nedá pochybovať. Plzeň je u Vás známa, ale iba tak pre zábavu: viete koľko Plzní máme na Slovensku a bratislavská vysoká škola práva= ako ju voľajú Paneurópska chrlí diplomy pre ľudí, čo to zaplatia. Nenarážam na jej kvalitu, ale na to, že pravidlá tam nie sú rovné pre všetkých. o Sládkovičove už ani nevravím. Len sa do nich pustite páni politici, keď chcú pracovať v Čechách, nech sa aspoň české právo učia...vďaka Bohu, že od toho slovenského dávajú ruky preč.

+5/0
19.9.2011 0:12

Propána Butána

Hašek, krom toho, že studoval na "vesnické univerzitě

ve Sládkovičovu," umí jen pasivně anglicky.

U potenciálního šéfa ČSSD a snad i promiéra je to tragédie. Jak by se asi domlouval na desítkách jednání třeba v rámci EU?

Jo, a Sobotka je na tom s angličtinou stejně.

0/0
18.9.2011 23:54

Kecálek

Moc nechápu jak je možné uznat diplom ze zahraničí

u právníků. Chápu to u lékařů (lidé jsou všude na světě +- stejní), u přírodních i techníckých věd. Ale právníci? To mi přijde tak trošku padlé na hlavu - k čemu mi bude např. ve Francii detailní znalost ukrajinského práva? Pokud tedy nebudu pracovat pro firmu, která má své obchodní aktivity na Ukrajině...

0/0
18.9.2011 23:44

Vymiczek

Re: Moc nechápu jak je možné uznat diplom ze zahraničí

Já si myslím, že spíš chybí nějaký mechanisus, který by právě tyto znalosti (např. českého obchodního práva atd.) prověřil. Pokud by zde tato, řekněmě zkušební koimse byla, neviděl bych problém v uznávání dimplomu z jiných států. Btw koncipient stejně musí skládat advokátní zkoušky, při kterých je přezkoušen ze znalostí. Takže nechápu, o co jde.

0/0
18.9.2011 23:54

Kecálek

Re: Moc nechápu jak je možné uznat diplom ze zahraničí

K čemu je VŠ právnická, pokud by postačilo složit zkoušky (např, advokátní)?

Osobně se musím hodně zabývat právem (v oblasti technické, ŽP, BOZP apod.) vzhledem k tomu, že mimo ČR působím poměrně často i na Slovensku, tak si musím pravidelně aktualizovat přehled i o vývoji slovenského práva (zase pouze ve zmíněné oblasti) - ačkoliv máme do roku 1993 společnou historii a společné právo a jak ČR tak SR jsou členské země EU (což vede k jisté standardizaci), jsou mezi legislativou obou zemí dost výrazné rozdíly... (podotýkám, že nejsem právník a tudíž je možné, že řadu rozdílů ani nezaregistruji).

Jak lze tedy "pouze" na základě zkoušky uznat "právnické" vzdělání někomu, kdo vystudoval např, na Ukrajině, kde je celá historie tvorby právního rámce odlišná a navíc zde není ani požadavek na přijímání Evropských standardů?

Pak tedy řekněme, že pro výkon povolání právník/advokát  není potřeba mít VŠ vzdělání právnického směru, stačí pouze složit nějakou zkoušku, ze znalosti zákonů.

0/0
19.9.2011 0:31

Jean-Jacques

Re: Moc nechápu jak je možné uznat diplom ze zahraničí

Advokátní zkouška se dělá jenomze základu, ale advokát se neobejde bez alespoň základních znalostí ze všech oblastí práva.

0/0
19.9.2011 7:57

tomasz.

Diplomy

Zajímalo by mě, jestli se kupují diplomy technických vysokých škol (ČVUT...). Osobní tip je, že ne. Přece jen jejich absolventi musí v práci ukázat, že to opravdu umí a jen to neokecají. Ale jen hádám. :-)

0/0
18.9.2011 22:38

killian

Re: Diplomy

tak já nevím, ale zrovna u právníků mi nepřipadá, že by ze školy vylezli úplní tupci. Navíc opravdu už začínám mít nechuť k absolventům technických oborů, jelikož většinou cítím jakousi povýšenost. Jinak jak to dopadá, když například ekonomiku státu řídí chemik, tak to vidíme asi všichni

0/0
18.9.2011 22:48

vepřík007

Re: Diplomy

ale to nebude tím, že je chemik, Kalousek je jeden z nejchytřejších politiků, to že politiku dělá pro svoje kámoše a jisté vlivné skupiny.......to je věc druhá

0/0
18.9.2011 22:52

tomasz.

Re: Diplomy

Neměl jsem na mysli ani tak právníky (ikdyž není to tak dlouho, co odhalili falešného právníka, který na školu nechodil, ale případy vyhrával :-) asi talent od přírody). Spíš by mě zajímala nějaká statistika, jakých škol se nejvíc kupují diplomy. Jinak mezi politiky je taky hromada "právníků" s pochybným studiem (Řápková, Benda myslím...)

0/0
18.9.2011 22:52

OskarPokorny

Re: Diplomy

Viz. můj příspěvek dole - práva jsou jako obor nejrentabilnější (politika státní zpráva) a proto se do nich vyplatí "investovat" - a zároveň je tam nejmenší šance, že okolí zjistí, že nic neumíte (také se říká "kolik právníků tolik právních názorů"..

0/0
18.9.2011 22:58

OskarPokorny

Re: Diplomy

To není oborem - technicky vzdělaní lidé jsou schopni často řešit velmi efektivně problémy - zatímco právnické vzdělání je pouze o učení nazpaměť (což nijak nesnižuje intelekt absolventů ale je to fakt) - společnost potřebuje jak technické tak humanitní obory - zrovna Kalousek je špatný případ, protože jeho "chyby" nejsou z důvodu jeho vzdělání, ale jsou to úmyslné kriminální akty, protože Kalousek je prostě zločinec.

0/0
18.9.2011 22:54

vepřík007

Re: Diplomy

souhlas, tak nějak R^

0/0
18.9.2011 22:57

k.fuksa

Re: Diplomy

no rozhodně to není pouze učení nazpaměť (byť je toho relitivně víc než u jiných oborů), nežijte ve stereotypech

0/0
18.9.2011 22:59

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.