Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Havířovští se bojí ghett „nepřizpůsobivých“, je tam hodně volných bytů

Obyvatele Havířova děsí informace, že společnost RPG Byty nastěhuje do prázdných bytů sociálně slabé nájemníky. Ti podle místních nebudou pracovat, ale jen krást a obtěžovat slušné lidi. Firma to ovšem vyvrací. Havířov i přesto svolává jednání k bezpečnostní situaci ve městě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jorokw

Dotace na bydlení - část tabulky

Normativní náklady na bydlení pro nájemní byty platné od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2011 v Kč měsíčně. Počet osob v rodině 4 a více, počet obyvatel obce 50 000 - 99 000 obyvatel. Částka: 12 506Kč

0/0
15.9.2011 19:50

jorokw

Re: Dotace na bydlení - část tabulky

To je prosím ten zmíněný horní limit. Pochopitelně čím více vykážete přijmu máte tím měně dostanete. Zde je důkaz toho, že dávat něco zadarmo je nakonec extrémně nemorální. Jak pro příjemce (motivace je malá), tak pro ty, co nic nedostanou. Řecko je v zásadě tentýž problém.. stát tam zaměstnává tisíce lidí, kteří nemají co na práci. Jsou zhýčkaní a mají nepředstavitelné výhody...

0/0
15.9.2011 20:11

E55PROSTITUTE

XENOFOBIE A RASISMUS ŽIVENÝ MEDII

Věřím, že čech není rasista ani xenofob. Ale... Když ho denně budete krmit zpravodajstvím o uměle vyeskalovaném napětí mezi cikány, rusy, ukrajinci, vietnamci, tatary či eskymáky a zbytkem místní populace a pak mu z nich udělejte sousedy. Cikáni jsou protivní, protože jsou hluční. Basta.  Ale proč nemá většina práci? Protože je průměrný český zaměstnavatel nezaměstná. Protože nemají kvalifikaci? Postavte čecha a cikána bez kvalifikace vedle sebe. Koho zaměstnáte? Problém nevyřeší sociální dávky ani tvrdé represe. Dokud čech nepříjme cikána do svého srdce a bude se ho bát, nikdy to neskončí.

0/0
15.9.2011 17:10

Kecálek

Opět nepochopen

Je mi skutečně líto romského aktivisty Kumara, který se tolik snaží. Poté, co charita zákeřně vyštvala jeho občanské sdružení Vzájemné soužití (roční obrat cca 25 mega ze státní kasy) ze slibného projektu Vesnička soužití (pod průhlednou záminkou, že sdružení nedělá to co se zavázalo dělat), se rozhodnul smělý integrační projekt rozjet ve spolupráci s RPG a řešit špatnou bytovou situaci diskriminovaných romů obsazením dlouhodobě nevyužívaných bytů.

A ti rasističtí nájemníci se proti tomu bouří, opět pod průhlednou záminkou netolerance k nádherné romské kultuře ;-(.

(výsledky aktivit Kumarova sdružení - viz. http://www.vzajemnesouziti.estranky.cz/clanky/vyrocni-zpravy.html tam je zmíněna i spolupráce s RPG...

0/0
15.9.2011 12:01

Santa1

V Ostravě-Porubě se to již děje

Kdysi klidné části Poruby se mění k nepoznání. Opravdu nechápu, kam směřuje RPG Byty, ale obávám se, že v delším časovém horizontu tam není nikdo schopný uvažovat. Bakala z toho chce jen vytřískat, ale to není tak jednoduché. Za tyhle ceny nebude možné udržet plnou obsazenost bytového fondu. Z nepřizpůsobivých se díky štědrým příspěvkům na bydlení rázem stávají ekonomicky atraktivní nájemníci, ale to z nich slušné lidi neudělá a důsledkem bude útěk slušných nájemníků, kteří když se jednou zařídí jinak, už se zpátky nevrátí. Platy a zaměstnanost jdou v Ostravě do kopru, takže solventních zájemců o nájemní bydlení přibývat nebude, proto rozumný majitel si slušné nájemníky do jisté míry hýčká.

Možná je v tom záměr. Na pořádné opravy se nechce RPG vydávat peníze, tak to nechá vybydlet a bude natahovat ruky ke státu, aby pomohl řešit sociální otázku nepřizpůsobivých chudáčků. No a když zas pan Bakala sypne do nějaké stranické kasičky, možná mu to vyjde.

+2/0
15.9.2011 11:48

blebleson

Myslím, že místní mohou za to poděkovat vládě a

jejímu nápadu vyplácet majitelům bytů příspěvek na bydlení, který může dosahovat větší hodnoty než kolik by majitel získal pronájmem za standardní tržní nájem.:-)

+1/0
15.9.2011 7:32

Kecálek

Dělají to ti novináři schválně, nebo jsou tak prostincí

Nenápadně tu proklouzla informace, kdože to s RPG spolupracuje na ubytovávání těch nepřizpůsobivých - o.s. Vesnička soužití - a hádejte kdo je strůjcem této vesničky? Sám velký expert Kumar...

Bakala a Kumar - pěkná dvojka...

+1/0
15.9.2011 1:45

Demon light

20 let tady vládne ODS a ČSSD.....

asi špatně....:-/

0/0
14.9.2011 23:04

pipla osmahlá

Re: 20 let tady vládne ODS a ČSSD.....

ASI ..:-/:-/:-/ máme něco " pod pultem "??

0/0
14.9.2011 23:18

Urb - Uničtoženie vraga

Bakala - hlavní akcionář ODS, TOP 09, VV

Zapoměla bych, také majitel Havla.

+7/0
14.9.2011 22:11

roby

myslíte, že

tato země potřebuje lidi jako např Bakalu? Čím státu prospěl? Ví to někdo?

+2/0
14.9.2011 20:54

recyklator

Re: myslíte, že

Je to poněkud opačně. Bakala a pár gangsterů jsou majiteli této země. Politici jsou na jejich výplatních listinách. Jsou to lidé kteří zaujali Mrázkovu pozici. Dá-li Bůh, i jeho způsobem skončí. Bakala má ve svých dozorčích radách všechny možné vlivné lidi. Všechno podplaceno. Dokonce i Teličku - takže pokud si někdo na něj stěžuje u EU komise tak to Telička smete v Bruselu ze stolu. Tento případ se právě nedávno stal. Chci věřit v Boží mlýny. Tento satan nemůže skončit dobře.!!

+7/0
14.9.2011 21:24

horduch

Re: myslíte, že

nějak jsi pozapoměl na Koláčka a spol, než Bakala kupoval, někdo musel napřed prodávat

0/0
14.9.2011 21:28

recyklator

Re: myslíte, že

Máš pravdu. Koláček byl jedna z pr¨vních hyder které se zmocnily tohoto státu. Dovol abych trochu předvídal událostem. Myslím, že vláda svými špatnými rozhodnutími (pose*ou na vše na co sáhnou) urychlí vývoj a dode ke kolapsu všeho. Pak asi nastane něco jako přímá demokracie. Věřím, že před popravčí četou skončí spousta překvapených gangstrů, kteří nestihnou utéct do těch nejvzdálenějších Čungabungií.

+4/0
14.9.2011 21:49

noorange

z těch bytů odešli ti,

kteří nechápali tu jejich multikulturnost, čili ti ci ji chápou mají šanci na byt

0/0
14.9.2011 20:53

horduch

ty byty zůstanou volné

pokud stát nezaplatí nájem za  cigány ,nikdo jich tam zadarmo nenastěhuje,není problém v cigánech ,ale ve státu kterej je dotuje

+5/0
14.9.2011 20:44

nenovak

Soudem prohlášený Gauner Bakala

+10/0
14.9.2011 19:28

Borracho de Kalosko

Re: Soudem prohlášený Gauner Bakala

no jo ale je to podnikatel a vážený sponzor ODSTOPVV a bývalý obchodní přítel Knýžete a je to Kamo Fafla

+3/0
14.9.2011 20:14

dan1

Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

Jsem z Havířova. Bakala koupil byty pro RPG a přitom původní nájemci měli slíbeno, že si je budou moci odkoupit. Bakala tento slib nepřevzal, jen byty. Zdražil nájemné a RPG byty jsou tu suverenně nejdražší nájemné bydlení a to jsou některé i 50 roků staré. Kdo jen trochu počítá a něco vydělá, utíká z těchto bytů do městských nebo družstevních, protože se to vyplatí. Kdo neuteče - jsou sociálně slabí. Těm se ale nájem zvyšuje dále, a co nedostanou na podpoře, to jim doplatíme MY VŠICHNI v příspěvku na bydlení. A RPG je vysmáté, je na svém a vše mu zadotuje stát. Prostě Kocourkov, miliardář vydělává na státu tím, že do svého ubytovává lidi bez práce, co platí vyšší nájem než lidé v městských (MRA) bytech. A všichni to vědí, vláda s tím nic nedělá. Měl by být stanoven max. limit za bydlení pro sociálně slabé, aby se Bakalovi utnul tipec!!! Jinak to skončí opravdu špatně. Již dnes starousedlí Romové na Šumbarku hovoří o nově příchozích Romech, co jsou jiní. Tak ať RPG nelže!!!

+6/0
14.9.2011 18:28

stanikgor

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

Jo,neměl jste skočit na špek Mádlovi a Issové.Bakala jim nasypal miliony za propagaci VV, ODS a TOPky.To bylo humoru na facebooku,tak proč teď ten smutek..?

+3/0
14.9.2011 19:04

roby

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

souhlas, tak se mládežníci, kteří jste jim skočili na špek pěkně chytněte za nos. A příště až je uvidíte....

+2/0
14.9.2011 20:43

Frollik

Privatizaci OKD včetně bytů provedla ČSSD.

Příspěvky na bydlení jsou zastropovány. Není nad pravdivé informace.

0/0
15.9.2011 11:20

masoreti

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

máte samozřejmě pravdu dane. jenže když to stát bakalovi umožnil, má se tomu daru bránit? každý by asi na jeho místě hájil své. už jsem přemýšlel, jakou má strategii, proč třeba ty baráky opravuje... podle mého názoru se tak připravuje právě na dobu, kdy bude nájmy muset srazit. nastane to ve chvíli, kdy stát razantně omezí podporu. tehdy ti, co tam jsou nyní s vysokým nájmem na něj nebudou mít, sami odejdou nebo dostanou výpověď a tím se tam uvolní prostor. jestli tam bude pak levně, lidi se tam zase možná začnou sestěhovávat, protože byty budou atraktivní tím, že budou rekonstruované.

0/0
14.9.2011 19:16

dan1

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

Ad Masoreti: no jasně, že pláčeme na špatném hrobě, když současná vládnoucí garnitura jde Bakalovi na ruku, tak proč by to dělal jinak. On jen jedná v mezích zákona. Bohužel takový přístup povede ke stejné eskalaci napětí, jako teď vidíme na Šluknovsku. Již dnes jsou určité oblasti města mladých Havířova - speciálně starý Šumbark v noci tzv. "o hubu". Ale zdejší starousedlíci Romové jsou nyní sami zděšení z nově příchozích Romů, které už sem RPG sestěhovává odjinud. Část Šumbarku už vlastně ghettem je.

Otázka spíše zní, zda eskalace napětí, spory mezi menšinou nepřízpůsobivých, která terorizuje "většinu trochu přizpůsobivých" a velký humbuk, který se kolem toho mediálně vytváří - zda tohle donutí stát a vládu třeba regulovat tu podporu a jít tim vlastně proti Bakalově zájmu, což zas nemůže být v jeho zájmu a on jistě bude masivně lobovat proti takovému rozhodnutí. Jsem sám zvědav, nechtěl bych se ve vlastním rodném městě bát jít po ulici. Zatím nemusím, ale co bude za chvíli???

0/0
14.9.2011 20:31

JazzmineTea

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

To mě mrzí - nedávno jsem projížděla Havířovem a byla jsem příjemně překvapená, jaké máte hezké centrum.

0/0
14.9.2011 22:59

horduch

Re: Bakala se na sociálně slabých napakuje dost

právě že jen stát s tím může něco udělat a to zrušit dotace na bydlení,ať bydlí každej tam na co si vydělal,kdo na nic tak pod stromem

+2/0
14.9.2011 21:03

JazzmineTea

Mazec...

Tak to je mazec, zrovna o víkendu jsme projížděli přes Havířov a říkali jsme si, jak tam mají docela pěkné centrum :-(((

0/0
14.9.2011 18:05

opportunity

Re: Mazec...

... postavené v 50tých letech

0/0
14.9.2011 23:20

DISK

Bydlení je průšvih ......

.....a sociální problém všude na světě, objevujeme Ameriku, stačilo se podívat a připravit.

0/0
14.9.2011 15:24

Santa1

Re: Bydlení je průšvih ......

Tak to jste objevil Ameriku, že v demokracii každý vyžírka uvažuje maximálně v horizontu svého funkčního období, nebo jen lhůty, dokdy obvykle vyšumí mediální aféra.

0/0
15.9.2011 11:55

ttm

To, že zvládnou platit nájem

je jasné. Dostanou ho toiž jako příspěvek na bydlení od sociálky. Takže žádní pracanti a přizpůsobivý. Měl bych však jedno doporučení. Dnes je nějáká tržní cena pozemků a domků při prodeji. Pokud tam nastěhují tu lúzu, stanou se prakticky neprodejné. Chce to žalovat stát o zhacení mé investice a způsobení škody velkého rozsahu. Prokázat to půjde snadno. Dnes cca 400 - 700 Kč za 1 m2 pozemku, po nastěhovaní to nebude chtít nikdo ani zadarmo.

+3/0
14.9.2011 14:35

hermína

sociální podpora bydlení je průšvih

problém je, že se někomu vyplatí nastěhovat sociálně slabé do míst, kde se ZVEDLY NÁJMY tak, že na ně místní spodní pracující třída nemá. tohle je neuvěřitelný paradox. nastěhují do velmi špatných a předražených bytů lidi, kteří nemají jinde šanci a peníze inkasují přes sociálku od státu. to chce jasnou změnu ve způsobu pomoci s bydlením.

+3/0
14.9.2011 14:15

svita

Re: sociální podpora bydlení je průšvih

Lze to nastavit podle regulovaného nájemného. Pokud bude maximální státní podpora 60% z výše regulovaného nájmu, pak nebudou ty pronájmy tak předražené. A pokud na to někdo nemá, tak ať jde jinam, kde je to levnější. Když pracující přestane platit nájem, tak se s ním taky nikdo nemaže ....

0/0
14.9.2011 14:25

hermína

Re: sociální podpora bydlení je průšvih

hlavně v tom okamžiku se majiteli nevyplatí zvednout nájem tak, aby vyštval spolehlivé platící nízkopříjmové zaměstnance z Havířova a nastěhoval neplatiče bez práce odkudkoli.

0/0
14.9.2011 14:27

Výstřik do tmy III.

Já jsem pro!

Až ten barák bude plnej, tak ve 4 hodiny ráno provést neplánovanou demolici. R^

+2/0
14.9.2011 14:13

masoreti

rpg

má na ostravsku dominantní postavení co se týče vlastnictví bytů a de facto je regulátorem nájemného. prázdné byty si můžou dovolit, protože k nim přišli za hubičku a nejsou tlačeni k jejich pronájmu. kdyby chtěl obsadit všechny byty, okamžitě klesnou výrazně ceny nájmů. čím vyšší udrží nájem, tím více budou muset jeho nájemníci čerpat sociální příspěvky na bydlení a o to rpg především jde.

z těchto důvodů pochybuji o tom, že by úmyslně chtěli vytvořit ghetta. leda, že by ti nájemci měli nárok na velké množství sociálních dávek.

0/0
14.9.2011 14:06

svita

Re: rpg

Čím vyšší jsou nájmy pro sociálně slabé, tím vyšší dostanou příspěvek na bydlení. V praxi: Pronajímatel pronajme byt panu Nemakačenkovi za 20 tis. Kč, pan Nemakačenko s tím souhlasí, protože je domluvený s pronajímatelem, že nebude ze svého platit ani korunu. Pan Nemakačenko si každý měsíc dojde pro příspěvek na bydlení ve výši 12000,-, ten odevzdá Pronajímateli a nemusí platit nic víc. Pronajímatel naopak vykáže nějaké údržbové práce v objektu, což nájemník, který tam bydlí zdarma rád potvrdí. Všichni jsou spokojení, protože to zaplatí daňový poplatník.

Já tak strašně rád chodím do práce!!!

0/0
14.9.2011 14:22

hermína

Re: rpg

zrcadlo nájmů.

smlouva mezi pronajímatelem a obcí o nájmu pro rodinu pana Nemakačenka.

na cenu obvyklou  (město, velikost a kategorie bytu a obyvklé služby (žádné služby navíc, úklidy a stříhání trávníku)).

smlouva mezi obcí a panem Nemakačenkem o užívání bytu s nutností platit 20-50% nájmu, zbytek dá obec jako příspěvek na bydlení.

0/0
14.9.2011 14:34

svita

Re: rpg

Jenže ty byty nejsou obecní, ale soukromého vlastníka. Cena obvyklé lze upravit, pokud zvedne cenu ve všech svých místních bytech.

0/0
14.9.2011 15:04

hermína

Re: rpg

město, které by pronajímalo byty za účelem sociální pro nemakačenka, by na ceny jednoduše nesmělo přistoupit. i v Německu je u obecních bytů možný jen určitý růst za rok. zrcadlo nájmů se dělá z cen 1-3 roky zpětně.

takže pokud se dneska pronajímá 3+1 a 2+1 v Havířově za 6000-7000 kč plus poplatky do 2000 kč, nemůže zítra chtít majitel 12 000+ poplatky.

ceny z realit idnes. a teda v Havířově bych nebydlela ani kdyby mi 7 000 dávali. Ty ceny mi přijdou přehnaně vysoký.

0/0
14.9.2011 15:20

masoreti

Re: rpg

ceny jsou vysoké, právě díky téměř faktickému monopolu rpg... městských bytů volných moc není a taky pochopitelně nemají ochotu jít zbytečně pod cenu, možná se ani nedá vyloučit kartelová dohoda. ale být v pozici rpg, asi bych to jako vlastník nedělal jinak a dohromady jim nic jiného nezbývá. oni jsou si vědomi toho, že jakmile by začali byty rozprodávat, ceny půjdou okamžitě dolů a tím taky tržní hodnota jejich bytového portfolia. za normálních okolností by tato situace samozřejmě nemohla vzniknout. na ostravsku je prostě nafouknutá realitní bublina a vyfouknout ji může jen stát zrušením dávky na bydlení.

0/0
14.9.2011 15:53

Trevis

No nevím

Proč by někdo kohokoliv stěhoval zrovna z Chánova? Co by tím získal?

0/0
14.9.2011 14:03

aldik7

Re: No nevím

RPG získá nájemníky do prázdných bytů, oni sami sice příjem často nemají z práce, ale zase berou na vše možné soc.dávky... a v Chánově se postaví pěkné domy a udělá se tam pěkná čtvrť bez černých :-)

dřív to tady bylo černé z uhlí, ted z romů:-P

+1/0
14.9.2011 14:06

myskamiki

lide

tu nesnasenlivost nemusi vyvolavat, ona tady je uz leta, jen zatim bubla pod povrchem. A tady ty nepokoje budou vetsi toco, nez v sev. Cechach

0/0
14.9.2011 13:08

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.