Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dobeš chce ušetřit 7 miliard, základní umělecké školy se bojí zániku

Financování základních a středních škol čekají velké změny. Ministr školství Josef Dobeš (VV) v nové koncepci plánuje změnit systém financování regionálního školství. Měl by tím ušetřit až 7 miliard korun. Šetření se dotkne i základních uměleckých škol, které se proto bojí o svoji existenci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hapalpaja

ne ne a ne

Jako učitel na ZUŠ mám názor předem vygenerovaný - je to přirozené, všichni chceme žít.  Takže stručně: ZUŠky mají neskutečnou možnost opravdu působit, formovat (v dobrém slova smyslu) a obohacovat děti. Souhlasím s tím, že individuální výuka (hudební obor ZUŠ) je luxus - je to pravda a srovnat to se základkou 2. stupněm ... to prostě nejde. Ovšem jen člověk, který je u toho, vnímá, co ty děti prožívají a co si do života odnášejí. Naprostá většina učitelů ZUŠ to nefláká a žije svou prací, protože je pro ně přirozené předávat lásku k umění. Pokud ještě u některých profesí existuje něco jako poslání - tak zde...       ZUŠ není dům dětí a mládeže nebo rybářský kroužek. ne ne a ne:-)

0/0
18.9.2011 22:07

Pepíno777

ZUŠ ???

Souhlasím se snížením příspěvků (příp.anulaci) na ZUŠ.Každé dítě má naprosto individuální vývoj.

Jako člověk s naprosto absolutním hudebním hluchem a nulovými výtvarnými schopnostmi jsem se vždy těmto náborům musel vyhýbat( je mi 43).Naprosto bez problémů jsem bez těchto ZUŠ absolvoval VŠ technického zaměření.

Což takhle rozhodit i penízky na sportovní kroužky,výuku jazyků,IT kroužky a jiné.Mám ve svém okolí řadu známých,kterým už zrezla trubka či klarinet ze ZUŠ a nic v tom nedokázali.Uznávám,že pro "nadané" děti je to dobrý start - bohužel asi toť vše.Dejme dětem víc nabídek - fakt někteří budoucí inženýři na to ZUŠ nemají.;-D;-D;-D

0/0
14.9.2011 21:26

hapalpaja

Re: ZUŠ ???

sorry, ale jsi dost mimo

0/0
18.9.2011 20:59

vencac

Nojo likvidace vzdělání pokračuje

V pdstatě tady všichni píší o tom jak je třeba děti rozdělovat a pro ty nadané vytvářet speciélní školy na straně druhé tyto školy rušíme. Přitom podle mého je stávající model asi nejlepším řešením. Je mi jasné, že tato vláda je prolobována  bílými límečky a proto ruší všechno co nezapadá do jejich vnimání talentu a umu. A představa ndaných dětí se zůžila pouze na jazykové znalosti. Proto se zde podporují pouze jazyková gymnázia. Obory jako je malba, muzika, tanec , ale třeba i technické obory jsou prostě co by neekonomické rušeny. Přitom jsem zvědav s čím budou chtít tito jednoduší ekonomové obchodovat, když prostě nebude co vyrábět?

0/0
14.9.2011 20:45

capellen

Re: Nojo likvidace vzdělání pokračuje

Pozor, speciální školy jsou zpravidla financovány ze soukromých zdrojů. Pokud stát na něco přispívá, tak na platy učitelů - ale ty jsou tabulkové a konečně, sám si to zafíroval: povinná školní docházka = povinné výdaje na platy učitelů.

0/0
14.9.2011 21:03

dywan

Na školství a vzdělání mile rád budu platit vyšší daně

a chci po státu především, aby toto vzdělání dětem zajistil!!!

0/0
14.9.2011 17:06

capellen

Re: Na školství a vzdělání mile rád budu platit vyšší daně

Buď jste státní zaměstnanec nebo blázenR^

0/0
14.9.2011 19:44

Sprintujici.stonozka

Re: Na školství a vzdělání mile rád budu platit vyšší daně

:-)R^ asi jsem také blázen a se mnou všechny dosavadní vlády a vládní strany, které tvrdily, že školství je jejich prioritou

0/0
14.9.2011 19:47

capellen

Re: Na školství a vzdělání mile rád budu platit vyšší daně

politici nežijí normální život; výše jejich platu není odvislá od jejich obchodního zdaru a nabídky kvalitního zboží či služeb; oni jednoduše vyrazí z občanů peníze "chca nechca", které si přerozdělí a aby to nevypadalo tak nízce, milostivě šoupnou pár šušňů na bohulibé aktivity typu školství, zdravotnictví, kultura.... Podporovat přerozdělování proto může jen obdobný typ člověka: státní zaměstnanec (jehož příjem nezávisí na výkonu a potřebě pro společnost) anebo blázen, kterému nevadí, že investuje do "díry", bez jakékoli možnosti osobní kontroly, zda jeho investice byla či nebyla účelná.

0/0
14.9.2011 20:03

capellen

No, konečně!

Veškeré ZUŠ jsou obdobou zájmové činnosti s dvěma rozdíly: učitelé jsou placeni stejně, jako by měli ve třídě 30 žáků a zabírají další budovy, byť by se jejich provoz dal sloučit s provozem ZŠ (z"základky" většinou neučí odpoledne, ZUŠky zase dopoledne). Navíc, většina žáků se "umění" stejně nevěnuje víc jak pá roků, většina nedodělá ani první cyklus. A ti, kteří coby "bílé vrány" nakonec nastoupí na konzervatoř často marně hledají v dnešní době uplatnění. Takže, jaképak copak? Zavřít a ti, co mají zájem se učit na nějaký nástroj, docházet domů k učiteli jako je běžné na Západě.

0/0
14.9.2011 15:43

velkýsmolař

Re: No, konečně!

Souhlasím, je to v podstatě zájmový program, tudíž by si ho měli hradit sami docházející.

0/0
14.9.2011 16:00

Si0 po 4. zákazu

Re:

Nesouhlasím. Jsou to peníze na osobní rozvoj těchto dětí a ty jsou vždycky vynaložené účelně. Pokuď se nabourá stávající síť uměleckého školství, přinese to mládeži škody.

Je to podobné jako třeba podpora mládežnického sportu nebo domů dětí a mládeže. Problém je ale v tom, že v ZUŠ se musí učitelé věnovat dětem individuálně, jinak to nemá smysl.

0/0
14.9.2011 17:05

capellen

Re:

Proč si myslíte, že peníze na osobní rozvoj jsou "jiné peníze" než třeba ty na zábavu, relaxaci, bydlení....? Má tedy stát přispívat všem a na všechno? Myslím, že toho přerozdělování už bylo dost - viz státní dluhy ve světě. Každý ať si platí, co považuje za jemu přínosné a pořád nechce, aby stát (potažmo jeho občané) podporovali zrovna JEHO životní názor a potřeby.

0/0
14.9.2011 19:32

skokánek

Re: No, konečně!

je logické,že pokud dítě hraje na piáno platíme mu soukromé hodiny,ale taky chodí na taneční přípravku a dramaťák a to se opravdu v jednom dítěti vyučovat nedá,takže chodí i do ZUŠ,v tuhle chvíli platíme měsíčně za kroužky a piáno 1600,-,pokud by se zuška zvedala o 100% budeme jeden kroužek muset vypustit a místo kroužku bude tupě v družině čučet na televizi:-P

0/0
14.9.2011 18:39

capellen

Re: No, konečně!

A proč by Vaše situace měla zajímat někoho jiného? Zvolte dítěti takové aktivity, na které máte! Možná Vás to může přimět i k takovým, které Vám do rozpočtu naopak něco přinesou (chovatelství, modeling, roznos letáků...). Proč by měly Vaše problémy zajímat a řešit jiní? Anebo jste opravdu tak hloupí, že život Váš i Vašich děti musí organizovat stát?

0/0
14.9.2011 19:41

skokánek

Re: No, konečně!

a to jsem někde napsala?8-oa že bych poslala šestileté dítě roznášet letáky?;-D;-D

0/0
14.9.2011 19:58

capellen

Re: No, konečně!

i šestileté dítě se dá zabavit smysluplně a bez vodění za ručičku státem. Ale pokud vám aktivity opravdu musí vymýšlet a dotovat stát, pak skutečně je to k zamyšlení (nikoli ale nad ZUŠ)...

0/0
14.9.2011 20:07

skokánek

Re: No, konečně!

tak mi řekněte jak se to dá udělat?Ty zušky navazují na školu,děti jdou do družiny,z družiny je odvedou na kroužek a vrací se zpátky kde je v půl páté vyzvedáváme,když nepůjdou na kroužek budou od 12 do 16,30 v družině,zaměstnavatel nikoho neuvolní z práce,protože potřebuje dítě kamkoliv odvést,vyjma tedy lékaře a myslím,že tenhle stát sype věci do daleko větších číčovin než jsou zušky.Proč tedy nechce stejným způsobem zdražovat domovy mládeže,sportovní oddíly apod?

0/0
14.9.2011 20:13

capellen

Re: No, konečně!

Jsou tu dvě roviny: obecná a Vaše osobní. V té Vaší osobní se dá udělat to, co jsem shora předestřel: dítěti zvolit takové aktivity, které jsou pro Vás časově, finančně či technicky dostupné. Jestliže ZUŠ je pro Vás jen formou "zabití" času mezi odchodem za školy a Vaším příchodem domů, ruku na srdce, nejsou státní finance ani snaha učitelů vynakládány příliš efektivně. Druhá rovina je obecná, filozofická: stát není pro občana vrchnost, ale ani jeho záštita. Stát je pouhá servisní organizace pro ty, co o nějaký servis za nějakou cenu stojí. Vaše dilema "kam s ním" je jen důsledkem zvrácené politiky státu, kdy různými způsoby rozvrátil zdravý chod rodin (dnes rodiče oba v práci, děti po školách, zato prarodiče na univerzitě třetího věku nebo na ozdravném pobytu s ostatními důchodci u moře), pokřivil hodnoty a trh (péče o zdraví je přeci zdarma, vzdělání je přeci zdarma, kultura je zdarma, dokonce zateplení rodinného domu může být pro někoho zdarma....).

0/0
14.9.2011 20:35

skokánek

Re: No, konečně!

to není jen moje osobní,v naší škole je 60 prvňáků,v družině jich je 50 a 40 jich chodí na různé kroužky:-)kdyby chodila na kroužky jen pro zabití času,mohla by stejně tak sedět v družině a nestálo by nás to nic.Nejsem pro zdraví zdarma,ani pro dotace na domy,kultura myslím už dávno není zdarma,ale na jedné straně se tady ječí jak jsou děti tlusté,líné a jen čumí na TV nebo do PC a na druhé straně je tady systém kroužků pod vedením pedagogů kde se ty samé děti pohybují,učí se jazyky a rozvíjejí se celkově,tak to prostě zrušíme:-/

0/0
14.9.2011 20:42

capellen

Re: No, konečně!

Nebál bych se toho. Zaprvé se ZUŠky neruší a zadruhé, i kdyby, bude-li na trhu poptávka, jsem si 100% jist, že se něco obdobného zase objeví. Je smutné, jak se všichni bojí změn - jakoby každá změna byla zákonitě k horšímu. Systém školství je dnes přežitý, a je třeba s ním něco dělat. A než se "píchne" do systému základních či středních škol, je asi fakt snazší začít u zájmových. Podobně je ale přežitý i důchodový systém, i samotný stát. Strach ale vede lidi k tomu, že raději budou nadávat, než aby něco změnili.

0/0
14.9.2011 20:57

skokánek

Re: No, konečně!

To je možné,otázkou je jestli není zbytečné,aby se objevovalo objevené:-/ myslím,že pro 80% rodičů je nemožné ještě po družině vodit děti na kroužky,vozím jednou týdně mládě na piáno od 17 hodin a dostaneme se domů v sedm,to je na takhle malé dítě fakt pozdě. Případně platit za dva kroužky 1500 měsíčně za jedno dítě,když těch dětí je na jedné hodině 15 a zcela na rovinu jsem klidnější když je na kroužku u pedagožky než u Pepy z Hornídolní ,který se rozhodl,že povede oddíl včelařů.Ať se změní systém zdravotnictví,důchodů,zruší se stavebka,to všechno je mi jasné,že je potřeba změnit,ale zatím se akorát zvedají daně bez reforem:-P

0/0
14.9.2011 21:12

ntarka

Re: No, konečně!

jestli tomu dobře rozumím, tak "zdravý chod rodin" podle VÁS znamená: matka povinně u plotny v domácnosti a poskytující servis celé rodině, otec v práci, prarodiče dožívající v důchodu, poskytující servis mladým a především vnoučatům a nemající již žádné další životní potřeby. Máte to nějaké popletené, neustále ve vašich příspěvcích odsuzujete "státní servis", ale sám byste druhým nařizoval, jak mají "zdravě žít". Jděte se vycpat.

0/0
15.9.2011 11:15

capellen

Re: No, konečně!

Chyba lávky: jen upozorňuji, kam nás dovedla změna přirozeného nastavení jednotlivce i společnosti. Lidé, co pracují v noci a spí přes den, také nějak žijí, ale normální to není a na zdraví jim to nepřidá.

0/0
15.9.2011 11:54

běhavka

Jenom

pro doplnění - nepedagogičtí pracovníci, to nejsou jenom školníci a kuchařky, jak se nám snaží namluvit ministerstvo a novináři. Jsou to i zaměstnanci ekonomických úseků, bez nichž by školy asi těžko fungovaly.

+1/0
14.9.2011 15:12

jafava

Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

peníze, musí se šetřit. Kraje vedené ČSSD rozfrcaly peníze na vracení třicetikorun, na jízdy školáků zdarma a podobně, viz. pan hejtman Rath, a teď se diví, že nemají z čeho spravit silnice nebo financovat školy.

Nechápu, proč musí mít školy zaměstnané uklízečky a kuchařky, když ostatní státní a regionální instituce si na správu budov, úklid nebo provoz "závodní jídelny" najímají soukromé firmy (na základě výběrového řízení). Tyto náklady jsou fakturovány stejně jako jiné dodávky zboží; v případě škol by takové náklady měl hradit zřizovatel školy z jiné hromádky peněz, než která je určena na vzdělávání. Proč to někde jde a jinde ne?

Ministr Dobeš se snaží i s omezeným rozpočtem zajistit fungování státních škol, především bezplatného vzdělávání na státních základních školách. Všechno, co je navíc si holt lidi budou muset spolufinancovat, nedá se nic dělat. Pastelkovné a jiné podobné hovadiny snad už zrušili, tak by se mohla najít nějaká koruna navíc i pro schopné pedagogy.

+1/0
14.9.2011 14:38

Sider

Re: Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

Konečně nějaký názor co má hlavu a patu. Dobeš není tak špatný ministr. Nevím proč se tu na něj pořád tolik nadává. Snaží se zachránit co se dá a stejně je to málo no hold dvacet let se ve školství nic nedělalo takže se to nezpraví mávnutím kouzelného proutku.

0/0
14.9.2011 14:51

běhavka

Re: Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

Dobeš opravdu není špatný ministr, on je ještě horší.

+1/0
14.9.2011 15:13

běhavka

Re: Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

Vám nějak leží v žaludku školníci a kuchařky. Vlastníte vývařovnu?

0/0
14.9.2011 15:14

dywan

Re: Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

To si fakt myslíte, že soukromé firmy by byly levnější, než pár blbě placených kuchařek a uklízeček?

+1/0
14.9.2011 16:57

ntarka

Re: Vem na dlani chlup, říkala moje babička. Když nejsou

"Nechápu, proč musí mít školy zaměstnané uklízečky a kuchařky, když ostatní státní a regionální instituce si na správu budov, úklid nebo provoz "závodní jídelny" najímají soukromé firmy (na základě výběrového řízení)." MYSLÍTE, ŽE TA SOUKROMÁ FIRMA BUDE TYTO SLUŽBY DĚLAT ZA STEJNÉ PENÍZE, JAKO ZAMĚSTNANEC ŠKOLY? Dobeš je zloduch a psychopat, který pracuje usilovně na tom, aby školství co nejvíce zprivatizoval.

+1/0
15.9.2011 11:00

utajená milenka pana premiéra

Ministerstva vyplatila na letních odměnách přes 100 milionů

Letní odměny dohromady za více než 100 milionů korun vyplatila letos česká ministerstva. Nejštědřejší bylo ministerstvo obrany, které mezi zaměstnance rozdělilo 55 milionů korun. Nejlépe jsou na tom v tomto směru čtyři náměstci na ministerstvu životního prostředí. Každý dostal během léta k výplatě 137 500 korun. Náměstci na ministerstvu vnitra si rozdělili 350 tisíc korun, na ministerstvu kultury činila průměrná odměna náměstka 86 tisíc. :-)

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/208195.aspx

0/0
14.9.2011 14:30

běhavka

Re: Ministerstva vyplatila na letních odměnách přes 100 milionů

A pak že nejsou peníze.

0/0
14.9.2011 15:15

Centralní Mozek VeVerek Bartowyj

Dobeš je jen a VeVerčí s Klausův zloděj lhář a podvodník

z volebních slibů +10 mld !!do školství to brzy bude  -10 mld!! ze školství Rvfuč ;-);-(:-/

0/0
14.9.2011 13:47

běhavka

Dobeš

chce školství zlikvidovat, nic jiného. K čemu jinému jeho kroky směřují?

+3/0
14.9.2011 13:11

KvidoKropacek

Re: Dobeš

Potom co tam udělal Liška to už moc nejde.

0/0
14.9.2011 13:28

roby

můžete mi pane Dobeši prozradit,

kde na financování těchto institucí brali peníze komunisté?

0/0
14.9.2011 13:08

Centralní Mozek VeVerek Bartowyj

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

no prostě komunisté nekradli .... ;-D

0/0
14.9.2011 13:13

běhavka

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

ale kradli, ale tak, aby to nebylo do očí bijící. A lidi měli jistoty, na rozdíl ode dneška.

0/0
14.9.2011 13:14

zdeseny obcan

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

Neslo rozkradat tak obrovske sumy jako lze ted. Ted je snadne vyvest naloupene do ciziny, spinave penize se dusledne nerozlisuji, kontrolni funkce statu byla zamerne zlikvidovana.

0/0
14.9.2011 13:24

pedr64

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

podfinancováním všeho ostatního, infrastrukturou počínaje a daní z luxusu konče

0/0
14.9.2011 13:23

Sprintujici.stonozka

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

ukradli v 48 celou republiku

0/0
14.9.2011 13:30

Centralní Mozek VeVerek Bartowyj

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

a odvezli ji na Sibiř  ;-D:-/;-)

0/0
14.9.2011 13:40

Sprintujici.stonozka

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

no, za takový uran, který zmizel zadara v Rusku .................... to by bylo penízků

0/0
14.9.2011 13:43

zdeseny obcan

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

To je mytus, za uran se platilo a v pocatcich tezby to bylo dokonce ekonomicky vyhodne.

0/0
14.9.2011 13:50

běhavka

Re: můžete mi pane Dobeši prozradit,

Zato dneska ji ti nahoře celou rozkradli.

0/0
14.9.2011 15:16

Kartony

Co jsou to základní umělecké školy?

To tam chodí už i děti? A proč to existuje? To máme málo umělců? Myslím si, že umělců máme nadbytek. Divadla si na sebe nevydělají, symfonických orchestrů máme taky hodně; veškerté umění je dotováno z daní. Kdo chce jít do divadla, nebo na koncert, ať si zaplatí plné náklady. Zpěváci populární hudby a jejich kapely nedostávají žádnou dotaci. Technické obory, které naopak živí ekonomiku a růst HDP jsou už v základních školách potlačovány, protože je tam drtivá většina učitelek, které technickým oborům nerozumí. Chlapci jou nuceni šprtat hovadiny. Proč nezavést základní technické školy? Měli jsme vůbec v historii ministra školství, který by byl technik (jako na př. Nečas)? Byli to samí intelektuálové (na př. jako Havel). Bez techniky jsme ztraceni a bude nám klesat životní úroveň. Umělci nám  životní úroveň snižují, protože potřebují dotace.

0/0
14.9.2011 13:05

roby

Re: Co jsou to základní umělecké školy?

Havel byl intelektuálem? Proč si to myslíte, to že někdo tahá kulisy ještě neznamená, že je myslitelem.

0/0
14.9.2011 13:10

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Re: Co jsou to základní umělecké školy?

Nečas nebyl ani tak technik, jako svazák.

0/0
14.9.2011 13:15

Kartony

Re: Co jsou to základní umělecké školy?

Já jsem byl taky svazák  (člen SČM-nezaměňovat s pozdějším ČSM)) od roku 1948, jinak bych neudělal průmyslovou školu. Maturitu museli dělat všichni ve svazáckých košilích a tablo jsme měli také ve svazáckých košilích (tehdy byly tamavomodré). Vy si ani nedovedete představit, jaký byl tehdy teror. A taky jsem byl v ROH. A přesto se považuji za technika. Nečas byl především vysokoškolsky vzdělaný fyzik.

0/0
14.9.2011 13:34

Najdete na iDNES.cz