Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Elektrárna v Roztokách straší místní. Bojí se o vodu v Berounce

V Roztokách u Rakovníka má být spuštěna opravená vodní elektrárna z roku 1912. Podle odpůrců ale z řeky odebere hodně vody a poškodí ekosystém v okolí stavby. Navíc z ní nebudou mít kvůli úbytku vody radost ani vodáci. Úřady se ale brání, snaha zastavit projekt je podle nich neopodstatněná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jana 5

Beroun

Při stavbě jezu/elektrárny/ uzavřeli dřevěnými stavidly mostní oblouky(dále jen branky) a veškerá špína se zde zachytává. Most přes náhon k mlýnu (branky) jsou dost staré, asi z roku 1870. Do mostku zatloukli železná "U", i když  branky jsou stavěny tak, aby do jejich drážek bylo možno zasunout trámky na nastavení  vody pro mlýn. Kdopak to asi povolil? Navíc utěsnili pytli s pískem spodní část. Nohy mostu jsou ve špatném stavu a nedostatkem vody budou dál chátrat. Voda do náhonu protéká pouze škvírami mezi pytli, i když se původně měly hladiny vyrovnat. Níže mají lodenici vodáci, kteří nemůžou vyjet proti proudu.Jez u pekárny je opraven a zvýšen. Přes jez měla téct voda,ale zatím teče pouze šlajsnou.O dalším jezu nepíši,stačí se podívat.Vodáci, kteří se těšili na tento náhon a průjezd městem jsou zklamáni.Takže si myslím, že veškerá voda se žene přes elektrárnu.Myslím si, že stačí si vzít loď a podívat se po celé Berounce a hlavně se ptát co jim elektrárny přinesli dobrého či špatného.

0/0
18.9.2011 18:05

oktogonus

doplnění

Jestli nevěříte, tak se zajeďte podívat třeba na jez v Hýskově, kde je sice výtok z elektrárny cca 50m pod jezem, ale stačilo pár měsíců od spuštění elektrárny a koryto (vyčistěné) je skoro zarostlé.

0/0
18.9.2011 14:04

hoky

Re: doplnění

Hýskov je příjezová elektrárna, takže na rozdíl od Roztok nemá stanoveno, kolik minimálně musí přes jez.

0/0
18.9.2011 14:21

oktogonus

Na rozdíl od většiny z Vás

to v Roztokách dost dobře znám. Takže pro mudrce, kteří si myslí, že malá vodní elektrárna nemůže škodit.

Vtok náhonu je u jezu nad Roztokami a vyústění bude buďto uprostřed bývalého dolního závodu Permonu nebo ještě o cca 1 km dál pod nádražím u tzv. soutoku. Ať už bude tam nebo tam, tak bude pod místem, kde jsou vsakovací studně, ve kterých se "vyrábí" pitná voda pro většinu Roztok. Už teď je v sušších letech s vodou problém. Když ještě část vody proteče mimo řeku náhomen elektrárny, tak je tu pro místní značný průšvih.

Druhá věc je to, že při malém průtoku se v korytě objevují ostrůvky, na nich vyrostou okamžitě rostliny, které zachycují další nánosy až bude koryto tak mělké a zanesené, že nastane problém s každou větší vodou. A to všechno po tom, co se tady utratily dost velké peníze za vyčistění koryta po minulých povodních.

Takže co se nejdřív zajet do Roztok podívat ?

0/0
18.9.2011 14:03

Alrauna

Re: Na rozdíl od většiny z Vás

Fakt je, že v Roztokách byl s vodou problém vždycky...  v suchém létě ve studních není skoro nic.

0/0
18.9.2011 14:09

hoky

Re: Na rozdíl od většiny z Vás

Již jsem psal níže - MVE musí pod jez pustit minimálně 10 m3 (pokud tolik vůbec řekou přiteče), tudíž v suchých obdobích si MVE nesmí vzít ani slzu a vše půjde dál řekou. Takže zhoršení vody ve studních v suchých obdobích nezpůsobí. Navíc vsakovací studny jsou mezi řekou a náhonem, má ta voda prosakovat zleva nebo zprava?

Náhonem proteče max 12 m3, víc prostě nepobere (dáno profilem náhonu). Dlouhodobý roční průměr ve Zbečně je 32 m3, když odečteme Rakovnický potok, tak řekněme min 30m3. Minus 12 m3 MVE, máte roční průměr 18 m3. To co vyroste na ostrůvcích propláchne vyšší voda několikrát do roka.

Žiju v Roztokách skoro 50 let a řeku vídám denně. A než jsem začal něco povídat (případně psát) o MVE, zjistil jsem si různá čísla.

0/0
18.9.2011 15:06

oktogonus

Re: Na rozdíl od většiny z Vás

Jste opravdu dobře připraven:-). Našel jsem si některé Vaše příspěvky v téhle diskusi a mám dojem, že asi budete na té elektrárně nějak zainteresován nebo Vám starosta prostě leží v žaludku.

Víte, mně mohou být vodáci v podstatě ukradení, ale třeba nám vysvětlíte, co MVE přinese lidem v obci? Osobně se domnívám, že dobrého nic.

K rozdílu mezi vsakováním z řeky a z náhonu můj laický názor - náhon je umělá stavba budovaná tak, aby se z ní žádná voda, pokud možno, nikam nevsakovala. To řeka není. Takže kudy voda poteče není rozhodně jedno.

Jo a vzhledem ke svým životním zkušenostem prostě  nevěřím, že majitel (provozovatel) zastaví turbínu jenom proto, že v řece by zbylo málo vody. V tomhle jsem prostě pesimista.

0/0
18.9.2011 19:07

hoky

Re: Na rozdíl od většiny z Vás

Na MVE zainteresován nejsem. Jedině snad tím, že jsem vodák, takže bych měl být spíš proti. Starosta mi leží v žaludku, ale hlavně kvůli jiným věcem než je MVE. Informován jsem, protože jsem se po informacích začal pídit kvůli tomu, že jsem vodák. a že jsem u Berounky vyrostl.

Kdyby obec měla snahu se domluvit na pravidlech hry, mohl by si investor dát sídlo firmy do obce a hlavně by mohl vyčistit, osadit a udržovat břehy náhonu, kde je totální džungle. Nehledě na to, že sám bude mít zájem, aby se nesesuly, k čemuž v současné době daleko nemají.

Náhon od doby postavení nijak utěsňován nebyl (nikdo z pamětníků si nic takového nepamatuje) a dno údolí jsou štěrkopísky.

Myslím, že tu bude dost hlídačů včetně CHKO. A dohodnutých min. 10 m3 s CHKO je opravdu myslím docela dost. Těch 5 m3, na které je vodoprávní, by se mi také zdálo málo.

0/0
18.9.2011 19:50

666999666

No já nejsem expert na turbíny,

ale snad ta voda z turbíny zase vyteče, nebo ne? ;-D;-D;-D;-D

+2/0
18.9.2011 10:35

biggles

Re: No já nejsem expert na turbíny,

nebuďte zbytečně tak skromný, již teď jste na vědeckém kolbišti na hlavu porazil 9 z 10 Zelených expertů...

;-D ;-D

0/0
18.9.2011 11:40

ašant překrásný, Luny jasnější..

Re: No já nejsem expert na turbíny,

to vyteče, ale až za délkou náhonu, v tomto případě 2km. A jez, neb podobné, je podle konstrukce, větší, nebo menší, ale vždy překážkou pro tah ryb a ostatních, proti toku. A otázka je, jak provozovatel elektrárny bude poctivý, (nebo dle konstrukce) a ponechá v úseku stanovené minimální množství vody.

+2/0
18.9.2011 12:56

von Schnitzel

Turbína tu vodu vypije.

Teď jsem na to přišel, kam voda se ztrácí. Nebylo by lepší ty přitroublé ochránce v té turbině protočit?

0/0
18.9.2011 10:29

radim36

Článek je vcelku žvást.

Elekrárna má nějaký provozní řád, podle kterého může odebírat vodu jen tehdy, pokud jí je dost. Půtok 5 nebo 10 kubíků, který je hraniční, potom musí stačit i pro vodáky i pro všechno ostatní, je to dost velký průtok. A dneska, v době automatických měřidel se záznamem , taky vůbec nehrozí, že by třeba v noci elektrárna sebrala všechnu vodu a v těch 2 kilometrech řeky že by tak negativně ovlivnila ryby i  další živočichy kolem vody.

Ostatně, takový režim, kdy elektrárna nebo v minulosti mlýn občas z řeky či potoka sebral všechnu vodu vadí jen tehdy, pokud je koryto regulované. V neregulovaném korytě, kde jsou místy hluboké tůně a zátočiny, občasné sebrání i veškerého vodního průtoku vodnímu živočištvu moc nevadí, stáhnou se do těch tůní a v pohodě dobu nedostatku vody přežijou. To jen v regulovaných korytech se nemají kde stáhnout, stačí sebrat vodu jen přes noc a ryby a veškeré vodní živočišstvo je v regulovaném betonovém korytu na suchu, buď umírá, nebo je vyloveno predátory.

+1/0
18.9.2011 8:51

hafusak2

Re: Článek je vcelku žvást.

Až na doraz tu vodu nikdo nevezme, protože pak by riskoval, že se mu do turbímy dostane písek a bahno.

0/0
18.9.2011 11:07

map001

Jasny jako facka

Voda se ve vodní elektrárně rozebere na atomy a ztratí (že by vypaří?)

Možná to nějaký technický redaktor idnesu dokáže vysvětlit :-)

Díky za skvělý článekR^

0/0
18.9.2011 8:32

Roko Blábola 11

Re: Jasny jako facka

To je právě ta ekologická stránka výroby elektřiny z vody. Voda vleze do drátů a doma s ní svítíš :-) Bez kouře .-)))

0/0
18.9.2011 10:54

Marťan

Malý český člověk...

...protestuje proti všemu, čemu nerozumí! Příliš demokracie škodí. Kdyby takoví ekolologisti existovali kdysi, tak tu nemáme žádné přehrady, silnice, továrny...

Je zapotřebí protestovat proti drobnostem, aby si nikdo nevšímal velkých nesmyslů a problémů od fotovoltaiky po pěstování nesmyslných plodin na biomasu....

+2/0
18.9.2011 7:50

prcek0

Každá VE má provozní řád

Pěkný příklad jak lze články formovat veřejné mínění. Ten kdo to psal by se měl také "odborně" informovat !!! Vše podléhá schvalování a předchozí diskutér to jasně popsal ! Napsat něco polopravd a poštvat lidi proti vodní elektrárně, podobně se překrucují informace o jádru, solárech ... A jak to lze jednoduše udělat. Martin

+2/0
17.9.2011 23:17

jezek

Re: Každá VE má provozní řád

Napsat článek o vodním toku a jeho změnách a neuvést JEDINÉ číslo...

0/0
18.9.2011 7:41

Frollik

Re: Každá VE má provozní řád

Dodržování provozního řádu by mělo věc vyřešit. Ovšem v Česku, kde jsou zákony jen pro někoho...

0/0
18.9.2011 12:16

Depresivní Robot Marvin

Vodní elektrárny jsou svinstvo

Já jsem zásadně proti říčním vodním elektrárnám. Majitel sebere z řeky veškerou vodu, a prožene jí vlastní elektrárnou. Koryto je pak půl kilometru suché. Ostatní právoplatní uživatelé té vody (rybáři, vodáci, ale i ryby, rostliny, atd.) mají smůlu. Neměli by majitelé těch elektráren za použití té vody v tak obrovském množství platit?

0/0
17.9.2011 21:02

borys0076

Re: Vodní elektrárny jsou svinstvo

no ale, když to fungovalo dřív, proč by to nemělo fungovat teď?

0/0
18.9.2011 7:16

JaJaMilan

Re: Vodní elektrárny jsou svinstvo

Něco pravdy na tom bude, aspoň by se mohli upravovat za ty peníze splavnost řek atd. Ale kdo to bude hlídat aby z toho zase nebyl tunel.

0/0
18.9.2011 8:50

JaJaMilan

Re: Vodní elektrárny jsou svinstvo

Sakra já vlastně nevím jestli se fakt již něco neplatí.

0/0
18.9.2011 8:52

hoky

článek je snůška keců

Pan autor by si měl ověřit fakta nejen od našeho pana starosty Melče.

Nekonala se žádná demonstrace, ale v pondělí bylo veřejné zasedání obecního zastupitelstva, kam byl pozván i investor a zástupkyně odd. vodního hospodářství. Přišlo opravdu několik desítek lidí, ovšem ne demonstrovat, ale zjistit jak se věci mají.

Investor má platná všechna povolení. Nakládání s vodami má na min 5 m3 v řece (mimochodem k tomu se tenkrát vyjadřovala i obec), po dohodě s CHKO byl stanoven limit 10 m3. To znamená, že elektrárna smí začít brát vodu až při průtoku řekou nad 10 m3, tzn poteče-li 15 m3, MVE si může vzít 5 m3. V létě je často průtok řekou 5-7 m3. A že CHKO bude monitorovat důkladně, o to, jak znám p. Hůlu, nemám obavu.

Ani vodáci s tím na zasedání zastupiteltva neměli problém. A stačí-li v současné době, kdy MVE není v provozu, voda ve studnách i v létě (a to stačí), tak za uvedených podmínek se situace pro ně nezmění.

+4/0
17.9.2011 19:37

danny47

Re: článek je snůška keců

Se divíš, dyť je  pisálek z NEJlepčího zpravodajskéo serveru v ČR, tak co by se zajímal o fakta.....

0/0
18.9.2011 7:37

já George XVII

nechápu

nejsem vodohospodář, ale kam ta voda mizí? To se transformuje do elektřiny, nebo co? Podle mě jí tam bude pořád stejně, jen poteče pomaleji, protože jí bude odebrána část energie.

0/0
17.9.2011 16:54

topič elektrárenský

Re: nechápu

Asi jde o ty zhruba dva kilometry, kdy voda nepoteče stávajícím korytem Berounky, ale od jezu povede souběžně s řekou náhonem do elektrárny a pak zpět do Berounky. Je to vše pěkně vidět na satelitním pohledu Google Maps. Z tohoto příkladu je vidět, jak je to myšleno s podporou obnovitelných zdrojů. Vodní elektrárna, dávající poměrně stabilní výkon a schopná tudíž přímého přifázování do sítě, má problémy. Když si s pomocí dotací postavíte fotovoltaiku nebo větrník s v naší nepříliš větrné a nepříliš sluncem ozářené zemi velmi nestabilním a často nulovým výkonem, nemáte problémy žádné.

0/0
17.9.2011 17:03

hoky

Re: nechápu

Problém má hlavně p. starosta Melč, který vodní dílo kdysi chtěl koupit a provozovat, leč nezískal financování od banky. S současné době je lítým bojovníkem proti MVE Roztoky.

0/0
17.9.2011 19:40

Hurdiska_Husklejt

,.-

Zmlsaný vodáci dělaj jakoby nemohli i s loděma projet turbínou. :-P

+2/0
17.9.2011 16:49

vhodný příspěvek?

Re: ,.-

přesně, za ten tobogán by podle mého mohl majitel elektrárny ještě požadovat poplatky.

0/0
17.9.2011 17:25

Najdete na iDNES.cz