Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Příští flotilu do Gazy doprovodí naše námořnictvo, hrozí Izraeli Turci

Pokud se v budoucnosti vydá z Turecka k břehům pásma Gazy flotila propalestinských aktivistů, budou jí doprovázet turecké vojenské lodě. Prohlásil to turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, podle kterého námořnictvo jeho země zabrání opakování útoku izraelského komanda z minulého roku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dangerous_Dave

selhani diplomacie

selhani turecke diplomacie vidim hlavne v tom, ze nedokazala zabranit tomu aby byla zneuzivana muslimskymi radikaly k podobnym akcim

0/0
11.9.2011 12:42

littledwarf

Hmm

Je videt ze turci potrebuji ukazat kde je jejich misto, jestli si nezavrou huby a nebudou delat co se od nich ocekava obvzlast v pripade muslimskeho terorismu.

+1/0
11.9.2011 12:11

vasekpasek

...

Situace je pro Izrael strategicky nevýhodná. Zásadní problém Izraelsko - arabských válek vidím v tom, že jich může proběhnout jakékoliv množství, přičemž dokud bude vítězit Izrael, je vše "v pořádku". Zkrátka muslimové stáhnou ocas, budou hrát ublížené, trapná Evropa (se všemi komunisty z ostatních kontinentů) bude křičet, ať už Izrael muslimům neubližuje a tak to může jít stále dokola. Ovšem obávám se, že první válka, kterou Izrael prohraje, bude také válkou poslední :(

+1/0
10.9.2011 11:31

moseg

Re: ...

v tompřípadě Izrael nesmí nikdy prohrát

0/0
10.9.2011 18:17

pracovitý korupčník

Izrael

Turecko je naprosto oprávněně pobouřeno teroristickým útokem na svoje občany v mezinárodních vodách. Za určitých okolností to lze brát jako vyhlášení války ze strany Izraele. Jeho blokáda Gazy je nelegální a tím pádem bylo postřílení neozbrojených civilistů na turecké lodi s humanitární pomocí mezinárodním zločinem a vrcholným aktem terorismu.

Izrael by měl být v tomto případě považován za agresora a mělo by s ním být tak nakládáno. Mezinárodní společenství by mělo uvalit na Izrael rozsáhlé sankce zbrojního charakteru, donutit Izrael aby zrevidoval své jaderné zbraně a posléze se jich vzdal. Je evidentní, že tento stát nerespektuje mezinárodní či jakékoliv jiné právo a svojí agresivní, nenávistnou a útočnou politikou může ve svém regionu způsobit katastrofu.

Represivní režim v Izraeli, proti kterému dnes demonstrují statisíce izraelců ztratil nejen legitimitu doma, ale dávno ji ztratil i v zahraničí.

+3/0
10.9.2011 8:40

Auggiecz

Re: Izrael

A to je odkud? Zní to jako Haló noviny :-)

+8/0
10.9.2011 9:20

il1948

Re: Izrael

Klasické bezobsažné tlachy, ktoré tu počúvame rok a pol. Ešte aj arabofilná OSN potvrdí oprávnenosť blokády a súdruhovia si tu sústavne budú spamovať svoje nezmysli z neonacistických b listov. Stále sa nájdu idioti, ktorý chcú zobrať Izraelu zobrať elementárne právo sa brániť.

+10/0
10.9.2011 9:30

captain cook

Re: Izrael

Tva politicka jednookost ti brani logicky premyslet a chapat, bolseviku. Napr. ti brani pochopit, ze blokada, ktera ma za ucel zabramit prisunu zbrani neni povazovana za nelegalni.

+6/0
10.9.2011 13:46

Mallinali

Re: Izrael

Vy bolševici koukám pořád nemůžete izraelcům zapomneout, že se po vyhlášení samostatnosti nepřiklonili k východnímu bloku. Člověk by si mohl myslet, že vás to po šedesáti letech už přejde, ale vy ste se vždycky točili rádi kruhu.;-)

+2/0
10.9.2011 17:22

81honza

Re: Izrael

kdyby to tenkrát udělali, tak už izrael neexistuje

+1/0
10.9.2011 18:13

moseg

Re: Izrael

blokáda Gazy je legální, řeklo to i OSN

0/0
10.9.2011 18:19

kars

Narušení blokády

To si Turci fakt koledují o válku? Narušení blokády vojenskou silou lze chápat jako vojenský akt...

+5/0
10.9.2011 0:40

hnedka_zdrapana

Re: Narušení blokády

To i blokádu.

+1/0
10.9.2011 1:09

kars

Re: Narušení blokády

To nikdo nepopírá. Izrael je z Gazy soustavně vojensky napadán.

+5/0
10.9.2011 1:14

hnedka_zdrapana

Re: Narušení blokády

A Gaza z Izraele také a s daleko větším množstvím obětí. Proto je to co dělá Turecko správné.

0/0
10.9.2011 1:15

kars

Re: Narušení blokády

Co se týče počtu obětí - to je dáno vztahem jednotlivých kultur k lidskému životu, jak píšu níže. Ostatně i Arabové počítají hodnotu jednoho Žida za stovky Arabů, a to nejen živého (Gilad Šamil), ale dokonce i mrtvý Žid je podle Arabů roven desítkám či stovkám Arabů, jak ukázalo před pár lety předání 2 izraelských vojáků, zabitých a unesených u hranic s Libanonem.

+6/0
10.9.2011 1:29

hnedka_zdrapana

Re: Narušení blokády

A jak je to pro nás relevantní? To že si někdo myslí, že má něčí život větší hodnotu než jiný neznamená, že to tak skutečně je. Pokud já tedy budu považovat hodnotu života ostatních za nulovou, mám dle vás právo zabít koho se mi zlíbí?

0/0
10.9.2011 1:40

kars

Re: Narušení blokády

Tak na to se zeptejte těch palestinských Arabů.

+3/0
10.9.2011 1:44

hnedka_zdrapana

Re: Narušení blokády

Já takové myšlení neschvaluju, ale není mi jasné proč vy ho užíváte jako obhajobu blokády nebo čehokoli jiného.

0/0
10.9.2011 1:47

kars

Re: Narušení blokády

Opravdu si přeji mír pro všechny. Ale pokud je někdo veden svým náboženstvím nebo čím, aby prahnul po zničení svého souseda, pak považuji blokádu přísunu bojově použitelného materiálu jako velmi humánní řešení. Nebo co navrhujete? Mají je tam snad Izraelci všechny postřílet, či co? Vždyť stačí, aby Arabové řekli "Chceme žít vedle sebe jako 2 rovnocenné státy" a mohl by být klid.

+4/0
10.9.2011 2:08

Ajetak

Re: Narušení blokády

Do Gazy proudí potraviny a léky po souši neustále (i od Izraele). Námořní blokáda měla za cíl zabránit dodávkám zbraní, protože přes moře jsou kontroly težší (čemuž dala za pravdu i zpráva OSN, která se jinak na stranu Izraele moc nestaví). Proražení blokády bylo jen provokací. Jinak by dodávku poslali po souši.

+5/0
10.9.2011 2:43

Antoninus

Re: Narušení blokády

Takže podle vás když SSSR napadlo Finsko tak díky tomu že počet obětí byl díky schopnostem Finů podstatně vyšší na straně SSSR tak podle vás byl agresor rázem v právu?

Pane jste opravdu humorista buď tohle myslíte jako vtip nebo jste poněkud hloupý a bezohledný člověk. To zda je někdo v právu se neměří počtem obětí v následujícím konfliktu to už je jen ukázkou schopnosti či neschopnosti bojovat. To že arabové jsou tak pitomí že Izrael napadnou i když utrpí těžké ztráty jim jejich útok nijak nelegimituje.

Tedy Turecko správně nečiní a podle mezinárodního práva to byla právě Turecká loď která spáchala zločin a válečný akt tím že se pokusila prolomit legitimní blokádu (uznáno dokonce přímo OSN). Tedy pokud tam Turci pošlou válečné lodě Izrael bude mít plné právo je poslat ke dnu a klidně pak bombardovat Ankaru a odsouzeno by mělo být Turecko, protože proti agresorovy se musí bránit.

+4/0
10.9.2011 12:40

moseg

Re: Narušení blokády

otázka je kdo s tím začal

0/0
10.9.2011 18:24

virena

Turecko

Turecko - opravdu dobrý spojenec NATO !!!!! Turecko - velké zklamání pro svět, ovšem asi ne pro muslimský

+4/0
9.9.2011 23:30

hnedka_zdrapana

Re: Turecko

Turecko je součást NATO a nikoliv spojenec NATO. Israel součást NATO není, takže nevidím zásadní problém. Israel nemusí dělat nic nebo stačí zrušit blokádu.

0/0
9.9.2011 23:46

kars

Re: Turecko

Myslím, že ke zrušení blokády by stačila jen jedna drobnost: přestat na Izrael střílet z Pásma Gazy.

+3/0
10.9.2011 0:55

hnedka_zdrapana

Re: Turecko

Ty rakety měly za poslední 3 roky na izraelské straně dohromady 2 oběti, navíc tyto útoky nemají ani mezi Palestinci většinovou podporu, takže opravdu nevidím na základě čeho to lze ospravedlnit. To je jako udělat blokádu Ostravy, pokud nějaký Ostravák zastřelí na výletě do Prahy dva lidi. Navíc kdyby se Israel stáhl (i ze západního břehu), tak by těch útoků bylo ještě míň, pokud vůbec nějaké. viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Palestinian_rocket_attacks_on_Israel

0/0
10.9.2011 1:07

kars

Re: Turecko

Zajímavé - vždyť z Pásma Gazy se Izrael stáhl. A stovky raket odtud létají pořád.

Relativně malý počet obětí arabského ostřelování Izraele má 2 příčiny:

1) technologická úroveň Arabů je naštěstí někde na úrovni raketových modelářů u nás v 80. letech

2) hodnota lidského života u Židů (i křesťanů) a u mohamedánů je chápána dost rozdílně, proto mají Izraelci vybudovaný propracovaný systém výstrahy a dostupné kryty. Je to určitě fajn život, sice zůstat celý, ale pořád s nervy, kdy bude poplach a poletí se do krytu, protože nějaký Arab dal průchod své nenávisti. A pak se podívat, jestli ještě máš dům, auto, příbuzné...

+3/0
10.9.2011 1:25

hnedka_zdrapana

Re: Turecko

To ale není dostatečné se stáhnout z pásma Gazy (navíc to stažení bylo doprovázeno i například omezením práce Palestinců v Izraeli, což je také forma blokády; a nebylo doprovázeno skončením kontroly jejich vzdušného a námořního prostoru). Dostatečné by bylo se stáhnout i ze západního břehu a uznat nezávislý palestinský stát. Nebo obě území trvale anektovat a dát jejich občanům plné občanství a rovnost před zákonem. Kdyby Izrael zůstal v pásmu Gazy, tak to k míru nepovede a nevede k němu ani současný stav, takže nevidím co pozitivního od současné izraelské politiky v dlouhodobém horizontu očekáváte. Leda byste chtěl, aby Izrael vyhnal všechny Palestince někam do Jordánska, Libanonu nebo Egypta, ale to nikdo s minimálním respektem k soukromému vlastnictví a pravicovým liberálním hodnotám nemůže obhajovat. To že Arabové nemají moc hi-tech zbraně je pravda a je otázkou kdyby je měli, zda by to vedlo ještě k větším problémům nebo ne, ale je fakt, že Izrael neudělal v posledních letech ani ň

0/0
10.9.2011 1:38

hnedka_zdrapana

Re: Turecko

pro to, aby přestal Palestince provokovat. Proč třeba nezamezili stavbě a přísunu nových settlerů a naopak je dokonce IDF trénuje? Lze se pak divit, že se Palestinci uchylují k terorismu?

0/0
10.9.2011 1:42

antidepka7

Re: Turecko

Izrael provokuje svoje nepřátele tím, že existuje.;-D

+2/0
10.9.2011 11:15

moseg

Re: Turecko

a to má IDF přihlížet jak by netrenované osadníky Palestínci smetli?

0/0
10.9.2011 18:36

kars

Re: Turecko

K osadám krátce - není mi to zcela jasné, kam Izrael směřuje. Výcvik IDF - viz nedávné vyvraždění rodiny.

Jsem pro, aby vznikl samostatný stát palestinských Arabů (kdo jim v tom v r. 1948 bránil?), ovšem se všemi právy a odpovědnostmi. z toho plynoucími. Tedy: útok na souseda = válka se všemi důsledky (zde si všimněte, že Izrael se chová zcela "necivilizovaně" - v "civilizované" Evropě, když někdo ve válce získal nějaké území, tak bylo a je jeho a dál se to neřeší. Navíc, když byl předtím původním vlastníkem toho území napaden. Izrael je přes 60 let napadán, arabskou část Palestiny získal v regulérní válce, přesto těm územím stále přiznává jistý zvláštní status a autonomii (a to i Záp. břehu, jinak by nemohlo dojít před pár lety k vraždě 2 izraelských záložáků na policejní stanici v Ramalláhu).

S tím vyhnáním Arabů :-) Izrael se tak zjevně učinit nechystá, i když by to bylo v duchu "Evropských tradic" a ostatně, po vzniku Izraele takto dopadlo cca 3/4 milionu Židů v arabských zemích.

+3/0
10.9.2011 2:03

kars

Re: Turecko

K omezení práce Arabů v Izraeli: Čeští občané měli dokonce i po vstupu do Schengenského prostoru omezení pro práci v Německu a Rakousku, pokud se nemýlím.

+3/0
10.9.2011 2:11

moseg

Re: Turecko

takže Izrael se musí stáhnout z Gazy a zrušit bhlokádu, ale má povinnost zaměstnant místní obyvatele, a to je podle jaké logiky?

0/0
10.9.2011 18:34

Auggiecz

Re: Turecko

To je úplně zcestná představa. Žádný stát nebude tolerovat odpalování raket na své území a to bez ohledu na to, kolik ty rakety zabijí lidí a bez ohledu na to, jak velkou mají útoky podporu. Každý stát by na podobnou situaci reagoval vojensky.

Počet útoků nemá mnoho společného s tím, jestli Izrael opustí Západní břeh nebo ne. Ty organizace které útočí totiž neuznávají Izrael vůbec.

+3/0
10.9.2011 9:31

moseg

Re: Turecko

kdyby Baníkovci ostřelovali prahu raketami a ostravská radnice by s tim nic nedělala, neměla by pržská městská policie morálni povinnost zablkovoat Ostravu? Nebo by to prostě pražáci museli snášet? Podotýkám, že jsem ostravák co bydlí v praze

0/0
10.9.2011 18:31

moseg

Re: Turecko

nedělat nic nebo zrušit blokádu, zznamená spácha t sebevraždu

0/0
10.9.2011 18:29

_911_

turecká humintární pomoc=prošlé léky a smetí

Z té humanitární pomoci se vyklubala hromada odpadků a haraburdí. Jestli někdy existovaly pochyby, že to nebyla jen provokatérská akce islamistů, tak byly dávno rozptýleny. Nechápu, proč se Turecko takovýmto způsobem diskredituje. Pochopil bych, kdyby tu bandu, vydávající se za humintární organizaci, někam potichu uklidili a v tichosti to nechali vyšumět, ale takhle ze sebe dělají jen hlupáky...

+6/0
9.9.2011 21:33

von kulak v1.01

Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

prohlásila blokádu za legální?

A pokud blokáda legální, tak je legální i prohlídka lodí, které blokádu narušují, ať si ji Erdogan říká přepadení kolikrát mu to jenom udělá dobře.

+5/0
9.9.2011 21:12

vasekpasek

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

No právě, že na to nezapomněl a to je právě důvodem jeho současného šílení. Protože ho to ztrapnilo doma i v zahraničí...

+3/0
9.9.2011 21:20

hnedka_zdrapana

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

Pokud OSN tvrdí, že blokáda civilních obyvatel kdekoli na světě je legální, tak je problém v OSN a ne v tom, kdo tvrdí opak.

0/0
9.9.2011 23:37

kars

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

Pokud ti "civilní obyvatelé" mají jako zábavu střílet rakety na jiné civilní obyvatele, tak u koho je ten problém?

+5/0
10.9.2011 0:45

hnedka_zdrapana

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

Všichni civilní obyvatelé Gazy to určitě jako zábavu nemají, proto nelze ospravedlnit jakoukoli blokádu, která se týká i těch, co žádné rakety nestřílejí. Pokud se bude blokáda týkat jen a pouze těch individuí, kterým to bylo prokázáno, nemám problém.

0/0
10.9.2011 1:09

kars

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

A jak toho chceš dosáhnout? ;-D

Promiň, ale mají tam svou autonomii, tak ať si tam udělají pořádek a postarají se o ta individua, která pálí stovky raket na Sderot a okolí.

A mimochodem, všichni obyvatelé Gazy si cca 90 % zvolili Hamas, který má likvidaci Izraele ve svém programu (a to bylo po stažení Izraele z Pásma Gazy). Co navrhuješ dělat s takovou náboženskou nenávistí?

+3/0
10.9.2011 1:34

hnedka_zdrapana

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

Hamas už není legitimní vládou a nemá ani už většinovou podporu. Navíc to co vy podporujete je de facto kolektivní vina. To je jako kdyby USA bombardovaly Saudskou Arábii na základě toho, že odtamtud pocházeli 9/11 teroristé (resp. většina z nich). Rád bych znal vaše řešení, které povede dlouhodobě k míru (a nebude zásadním porušením vlastnických práv, ať už Izraelců nebo Palestinců).

0/0
10.9.2011 1:45

kars

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

Všichni Němci asi nebyli nacisté, přesto všichni trpěli válkou. De iure hamas není legitimní vládou PA (ovšem v Pásmu Gazy je vítězem voleb, či ne?), ovšem de facto v Pásmu Gazy vládne.

Útočníci z 9/11 pocházeli ze SA, ovšem neútočili z jejího území a vláda SA projevy terorismu na svém teritoriu poměrně efektivně potírá. Lze toto říci o území Palestinské autonomie? Možná ve Fatahlandu, ovšem Hamastán...

Jak už jsem napsal, za nejlepší bych považoval 63 let staré řešení 2 v míru žijících sousedících států. Žádný nebude útočit na souseda (a to ani stylem "my za to nemůžem, to dělají skupiny, které nemáme pod kontrolou" - pokud si nedokážou udržet pořádek, nejsou pro vlastní stát způsobilí), místo válčení se budou věnovat tvorbě HDP, budou mít svou zahraniční a fiskální politiku...

+3/0
10.9.2011 2:25

moseg

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

blokáda nhení uplatnění kolektivní viny

0/0
10.9.2011 18:45

moseg

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

však ta blokáda taková je, pokud chce někdo doručit fdo Gazy pomoc vyloží ji v přístavudopraví ji tam kamiony

0/0
10.9.2011 18:42

moseg

Re: Už Erdogan úspěšně zapomněl na to že komise OSN

blokáda směřující k zastavení pašovaní zbraní, co je na ní morálně špatného?

0/0
10.9.2011 18:40

Najdete na iDNES.cz