Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rusové vydali deník své „Anny Frankové“ z okupovaného Leningradu

Rusové vydali zápisky dívky, která si před 70 lety psala v zablokovaném Leningradu deník. Lena Muchinová popsala takřka 900 dnů německé blokády ruského velkoměsta. Po válce deník skončil v archivu. Dílo může připomínat deníkové zápisky Leniny slavnější vrstevnice Anny Frankové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vážný

Za vývoj kolem Leningradu mohli i Rusové

V zimě 1939-40 přepadli Finsko, to sice prohrálo, ale za tak těžkých sovětských ztrát, že při představě přechodu Finů k partyzánskému boji a při představě další dlouhé války na jeho území s postupným ústupem "bílých" do Švédska, při hrozbě, že delší válka naštve i Hitlera, se kterým ještě spolupracovali, raději uzavřeli s Finy mír za cenu postoupení několika oblastí kolem Leningradu a na Severu. SSSR byl jako agresor za tuto válku vyloučen ze Společnosti národů.

Když začala hrozit další válka od SSSR, tak Finsko přijalo na svá území raději německá vojska (hlavně na Sever). Po začátku operace Barbarosa sice v severní oblasti německá vojska z Finska a Norska překročila sovětskou hranici, ale Finsko samo se prohlásilo za stát válku nevedoucí. Tím by zůstala nekryta severní část jezera Ladoga a až do případného dobytí, by město mělo otevřený koridor ven. Stalin nabídku nepřijal a za 3 dny jeho letectvo zaútočilo na finská města a letiště. Výsledkem byl vstup Finska do války.

0/0
10.9.2011 11:09

Vážný

Re: Za vývoj kolem Leningradu mohli i Rusové

Finsko, ovšem, bylo enfant terrible Osy, samo se neprohlašovalo za spojence Německa, ale za příležitostného spolubojovníka. Úzkostlivě si hlídalo samostatnost v systému Osy. USA po dlouhou dobu nepřerušily s Finskem diplomatické vztahy a nikdy mu nevyhlásily válku.

Finsko odmítlo jakkoliv diskriminovat svoje židovské občany a vojáky, na jeho frontě byla jediná polní synagoga v zemích Osy. Tři finští židovští vojáci byli navrženi na německý železný kříž za záchranu německých vojáků a raněných. Všichni odmítli.

Finský vrchní velitel Mannerheim postoupil víceméně na starou hranici, pak na nátlak Němců ještě o pár desítek kilometrů přes (což mohl zdůvodnit potřebou strategické pozice a pozice pro jednání), dosáhl severního břehu Ladogy a tím uzavřel Leningradský kotel, ale tím byl boj pro něj ukončen a válečné cíle dosaženy. Do konce války odolával německému nátlaku, když němci vyhrožovali, on provedl částečnou demobilizaci.

0/0
10.9.2011 11:18

Vážný

Re: Za vývoj kolem Leningradu mohli i Rusové

Pár desítek km zbývalo Finům k přetnutí murmaňské železnice, po celou blokádu měl na dostřel děl "cestu naděje" vedoucí po ledě Ladogy. Finští vojáci byli zvyklí bojovat v zimních podmínkách  (oproti Němcům) a nebyl by pro ně problém tuto slabě hájenou cestu přetnout. Navíc Finové nepovolili Němcům útok přes své území.

Tím paradoxně prodloužili utrpení Leningradu, protože jinak by zřejmě po jedné zimě Leningrad padl.

0/0
10.9.2011 11:27

bar.bu.do

A jakou podivnou cestou se to vyprávění dostalo ...

... do naší čítanky?

0/0
10.9.2011 7:59

dvanáctý vyšehradský jezdec

to je tedy článek

okupovaný Leningrad, týden před okupací 1914, potýkali se z hladomorem...:-/

0/0
9.9.2011 16:01

topič elektrárenský

Re: to je tedy článek

A ještě k tomu "barvitě popsala téměř 900 dnů blokády", která začala v září 1941, ale deník náhle končí v roce 1942.

+1/0
9.9.2011 16:09

briza

Hmm

Rozdil vyznamu slov okupovany a oblehany ci obkliceny je zrejme pod rozlisovaci schopnosti autora. :-/

0/0
9.9.2011 15:53

Durika

Re: Hmm

Staci, ze je to na "o". Stale lepsie ako keby ho nazval okultnym a v suvislosti s Ruskom mohol redaktor pouzit aj oligarchicky..

Ja som si napr. myslel, ze pre ludi nad 30 musi byt tento leningradsky dennik 100x znamejsi ako dennik "slavnější vrstevnice Anny Frankové".

0/0
10.9.2011 6:46

Najdete na iDNES.cz