Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Diplomaté v kuloárech potichu licitují o azylu pro libyjského despotu

Režim libyjského diktátora Muammara Kaddáfího se zhroutil a poušť brázdí karavany jeho věrných, kteří unikají před pomstou povstalců. Na útěku je i excentrický vůdce a diplomaté se mu zřejmě snaží umést cestu do africké země, kde bude moct v klidu rozbít své beduínské ležení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

NEAGRESI

nedaleko Bani Walid

http://www.youtube.com/watch?v=l-N13HixFFA&feature=youtu.be

0/0
7.9.2011 23:24

greenalien

Re: nedaleko Bani Walid

Chudák reportér TeleSur, ani mu nikdo neřekl že město budou dobývat i lidé ze stejného kmene. Jak potom do toho tu kmenovou válku namontuje, jestli ten boj bude?

0/0
7.9.2011 23:43

NEAGRESI

Re: nedaleko Bani Walid

Je hezké, jak věříte všemu, co napíšou masmédia. Kolikrát už zabili Chámise? Minimálně třikrát. Kolikrát obklíčili Kaddáfího a slibovali, že ho za pár hodin dopadnou? Krátká paměť že.

0/0
7.9.2011 23:53

greenalien

Re: nedaleko Bani Walid

Vzhledem k tomu že reportéři pořizovali s členy jednotky složené z lidí, kteří v Bani Walídu bydlí, osobní rozhovory, řekl bych že je to poměrně dobře ověřené.

0/0
7.9.2011 23:56

NEAGRESI

Re: nedaleko Bani Walid

Opět zpravodajství pár pánů povídalo něco, co média chtěla slyšet? To není zrovna moc důvěryhodný zdroj. To jako kdybych napsal, že NATO bombardovalo nafukovací gumové tanky. A že jsem to četl, ale nepovažoval jsem to za 100% informaci, tak se tím neoháním.

0/0
8.9.2011 0:04

greenalien

Re: nedaleko Bani Walid

Tak dobře, přesvědčil jste mne. Vložím neomezenou důvěru v odbornost Diega z TeleSur.

0/0
8.9.2011 0:05

NEAGRESI

Re: nedaleko Bani Walid

Já netvrdím, že mě Diego přesvědčil. Jen tvrdím, že je příliš nepravdivých neověřených informací. Je to pořád údajně, časem, pravděpodobně,.... Pak si můžete napsat do článku skoro cokoliv a ani se to nemusí dementovat. Rebelové vydávají jedno prohlášení za druhým. Pokud by mohli vyhrát válku jeni prohlášeními, tak už je dávno konec.

0/0
8.9.2011 0:11

NEAGRESI

Realita

Libyjská realita je trochu jiná, než nám média ukazují. Jak povstalci ovládají většinu země? Padají čísla jako 90% apod. Jenže ve skutečnosti se na mnoha místech bojuje dále. Není to už příliš otevřená válka, kterou mohou rozhodnout letadla. Místy už to ani není o dvou stranách konfliktu. Rebelové jsou silní na některých místech nikoliv plošně. Není to nijak jednotná síla se společným cílem kromě likvidace Kaddáfího. Mají pocit, že s ním to vše skončí. Jenže může nastat známý úkaz "nedostatek autorit". Dojde k roztříštění společnosti na mnoho zájmových skupin, které spolu nevyjdou. Historicky ani nemůžou. Bude se bojovat o moc a kdo ví, jestli nedojde na zahraniční intervenci. Zatím to nevypadá příliš jasně a dobře.

+6/0
7.9.2011 21:21

Larry Matejka

Re: Realita

Otázka zní, co je dobře. A pro koho. Budeme-li vycházet s klasické imperiální, koloniální logiky, potom je destabilizace Libye kýženým výsledkem.

Začetl jsem se do pár článků mluvčího Libyjské Demokratické strany. Tihle salónní libyjští demokraté, kteří si užili víc londýnského metra, než libyjského slunce se nám tak trochu cítí podvedeni... Vidí islámské bojovníky i neschopnost NTC získat konsenzus a podporu kmenů jako problém a začali si uvědomovat problémy, které přineslo násilné řešení.

0/0
7.9.2011 22:07

NEAGRESI

Kmeny

Podpora kmenů nebude jednoduchá a ze začátku na ni nebude nic dobrovolného. Asi se moc nepohrnou do západní formy demokracie pod taktovkou islamistů, kteří stejně budou usilovat o islámský stát a nějaké demokracie je nezajímá. Ze západu se již ozývají varovné hlasy. Místy to působí dojmem, že již teď nevědí, co dále. V Iráku či Afghánistánu se nedá najít návod k použití rozvrácené země a nastartování rychlé prosperity. Stále platí to, že rychlejší a jednodušší je bourat, než budovat.

0/0
7.9.2011 23:38

Kicker

Re: Realita

Mě skoro přijde, že se snaží ten stát ne ani tak dostat pod svou moc, jako spíš ho rozvrátit, aby tam byla občanská válka pěkně dlouho a Libye krásně zchudla. Přeci jen, měli už moc.

+1/0
7.9.2011 22:07

greenalien

Re: Realita

Nezbývá však než konstatovat, že jdou na to fikaně. Mezitím do Libye proudí tuny humanitární pomoci, jenom Velká Británie pomáhá k dnešnímu datu poskytovat jídlo pro 700 000 lidí a ošetření pro dalších 5000. Je tedy třeba uznat, že sabotážní usílí západních imperialistů je mimořádně rafinované.

0/0
7.9.2011 23:48

Kicker

Re: Realita

Tak nemůžou si dovolit vybombardovat zem a pak tam nechat lidi pomřít hladem, že? To by pak v očích veřejnosti moc dobře nevypadalo. Otázkou spíše zůstává co bude dál. Zatím se nijak moc nedočítám, jak a kdo chce vládnout. Kdy budou volby atd.

0/0
7.9.2011 23:52

greenalien

Re: Realita

To přeci nevíte jak věci fungují? Lidé jsou hloupé ovce, klidně by masmédia před nimi mohla vyrobit umělou realitu jakou by chtěli! Například se nám snažili namluvit, že osvobození Tripolisu bylo všeobecně oslavováno na zeleném náměstí. My jsme samozřejmě chytřejší, a tak víme že tam ve skutečnosti panuje atmosféra strachu, utrpení, teror, že žádné oslavy nebyly, ale přesto se najde dost lidí co této pravdě nevěří, jenom protože ty ovce raději vloží důvěru v tucty mainstreamových zpravodajských agentur, nežli v Terezu Spencerovou z literárních novin.

No a mohli by to přeci udělat stejně, žádnou pomoc neposkytnout a nám to sprostě namluvit. Jenže oni na to jdou od lesa. Imperialistický plán je zjevně záludnější než by se na první pohled zdálo.

0/0
8.9.2011 0:01

NEAGRESI

Re: Realita

Možná by jste měl informovat i česká média, aby o tom psala. Hlavně neuvádět, proč je potřeba tolik jídla. Možná ty náklaďáky nevezly zlato, ale potraviny z Anglie. Distribuce má zřejmě trhliny.

0/0
8.9.2011 0:00

greenalien

Re: Realita

Protože krvežíznivé bombardování NATO proměnilo většinu Libye doslova v poušť a zničilo prosperující samozásobitelské zemědělství této hrdé země.

0/0
8.9.2011 0:03

NEAGRESI

Re: Realita

Velká část Libye je poušť. Tak nebylo potřeba se moc snažit. Libye nebyla soběstačná v potravinách, velké množství jich dovážela.

+1/0
8.9.2011 0:07

NEAGRESI

Re: Realita

Každopádně si nedělám iluze, že se jedná o bezplatnou tedy humanitární pomoc. Obdobně jako s vytištěnými dináry v Anglii. Vše má svou cenu. Také by mě zajímala logistika této operace. 700 000 lidí toho sní docela dost. Otázka je, na jak dlouho dostanou jídlo?

+1/0
8.9.2011 0:13

luban12

Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

tak válka pro Libyjce ještě zdaleka neskončila a jestli se měli doposud špatně,tak na to budou vzpomínat.Která země dává lidem zdarma zdravotnictví,levné bydlení a nízké daně ? Nějak se takových výhodách nemluví.

+3/0
7.9.2011 20:44

55108311

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

zrovna tyhle "výhody" jsme měli za dob ČSSR, a nemyslím, že by lidi za socialismu byli příliš nadšeni

0/0
7.9.2011 22:16

petrmoudry

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

a víte, že jsou, jenom se bojí to nahlas říkat, protože je tu nesvoboda, mohli by přijít třeba o zaměstnání....

0/0
7.9.2011 22:23

Si0 po 4. zákazu

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

Ani ne. To, že mladí lidé můžou dnes studovat po celém světě (a zas tolik peněz k tomu nepotřebují, aby to byla překážka) a mohou plně rozvinout a uplatnit své schopnosti, aniž by museli podkuřovat diktátorskému režimu, nikdy dost nedoceníme. Na druhé straně budou vždycky nadávat ti lempli, kteří pro svůj osobní rozvoj nejsou ochotni nic udělat. Jim komunismus vyhovoval víc, protože jim dával "jistoty".

0/0
8.9.2011 16:16

Larry Matejka

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

Jenže na rozdíl od Libye ten vrcholný husákismus byl chudý... Ta léta jsem zažil a o režimu jsem v podstatě nevěděl, normalizace byla tak designovaná... Nechoďte na náměstí a jinak si dělejte, co chcete... Když teď vykouknu z okna, napočítám deset policejních kamer. Dnes mne režim víc otravuje a víc mi šahá do kapes. Kdyby jsem za vrcholného husákismu dostával tučné ropné dividendy, a ještě k tomu mohl volně cestovat, studovat v zahraničí a podnikat?  Nevím nevím. Válel bych se na pláži s nějakejma kočenkama s dlouhým pitím v ruce a za nic na světě bych ten režim nevyměnil. Je úplne jedno v jaké straně dnes zvolím jakého bolševika. Stejně mne okrade. K volbám už nechodím... :-)

+1/0
7.9.2011 22:27

55108311

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

Pořád jsou ještě nějaké možnosti kam emigrovat: severní Korea, Kuba...

Tučné ropné dividendy jsou pěkná věc, jenomže byste musel být členem Husákova kmene, abyste se k nim dostal.

0/0
7.9.2011 23:51

Larry Matejka

Re: Pokud jsou zprávy novinářů věrohodné,

Je legrační pozorovat, jak lidé. kteří na zdejších diskuzích neustále žvaní o svobodě a demokracii, většinou posílají jiné do Korei a na Kubu... Svoboda je stav mysli a duše... Já jsem byl svobodný tenkrát a jsem i dnes. Stejně jako jsem si z toho bolševika dělal legraci tenkrát, dělám si ji i z toho dněšního neobolševika... Rozdíl spočívá v pojetí... Kantovská služba a povinnost vždy obtěžovala druhé... Mám raději Shillerovské pojetí krásných duší, které dělají, to, co je správné. Potom můžete být svobodný... To nezaručuje žádný režim.

0/0
8.9.2011 0:13

Scarlett O Hara

Re

protože si v Dobřanech, za husákysmu stál barel ropy 15 $, Československo mělo větší HDP než Libye

0/0
8.9.2011 5:47

Kwak Kwakovič

French business sees $200-billion Libyan opportunity

http://news.egypt.com/english/permalink/39075.html - že by to vytáhlo Francii z krize??

0/0
7.9.2011 17:27

Scarlett O Hara

Re: French business sees $200-billion Libyan opportunity

a tebe  z Dobřan? ;-D

0/0
7.9.2011 17:31

Propána Butána

Re: French business sees $200-billion Libyan opportunity

20 giga ročně takovej stát v krize nevytáhne.

0/0
7.9.2011 17:41

TWO FACES

Může aljašské řešení v Libyi zlomit "prokletí surovin"?

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1896348/muze-aljasske-reseni-v-libyi-zlomit-prokleti-surovin.html  :-)

0/0
7.9.2011 17:17

Larry Matejka

Re: Může aljašské řešení v Libyi zlomit

Ten článek je docela tendenční... Libye na tom v přerozdělování ropného bohatství mezi lidi nebyla nijak špatně... Naopak... UN HDI (Human Development Index) byla na 53 místě,  nechala za sebou Rusko (65), Ukrajinu (69), Brazílii (73), Venezuelou (75), Tunis (81) atd... Kdyby Libyjcům zůstala alespoň stávající míra "ropného socialismu" a rozvoje, nebylo by to špatné...

0/0
7.9.2011 18:31

Davidxyz

Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

... a zlata je pojistkou na dlouhotrvající občanskou válku. Viz. Irák.

+2/0
7.9.2011 15:49

Majkyho_pupik

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Souhlasim s tim, ze Kadafi poveseny za usvitu na namesti by byl pro celou Libyi z dlouhodobeho hlediska lepsi, ale politika je proste politka... odkaz na Irak je proc? valka tam skoncila pred par lety a Saddam prdi do hliny...;-)

0/0
7.9.2011 15:54

Lady Lucy

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Tak to byl opravdu jeden z nejubožejších příspěvků které jsem tady kdy četla. Gratuluji.

0/0
7.9.2011 17:42

petrmoudry

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

já pro to nemám slov, ty jsi ale deb..l pupíku, ale ono zě to jednou dostihne taky....

0/0
7.9.2011 21:39

Larry Matejka

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Irácký scénář je velmi pravděpodobný, občanská válka a v případě Libye kmenová válka doplněná o rasovou genocidu... Ale nemylme se, není to omyl, který bychom mohli připustit u naivní politiky neo-cons v případě Iráku... V případě Libye se jedná o obvyklý destabilizační proces dle Brzezinského not... Nic nového pod sluncem, britské impérium provozovalo tuhle politiku léta...

+1/0
7.9.2011 16:10

Dluhy se neplatí!

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Rasovou genocidu Arabů Araby? ;-D

+1/0
7.9.2011 16:21

Larry Matejka

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Harabi a Obeidat versus tmaví Fezzánci a černí dělníci... Tohle už v podstatě dle zpráv Amnesty international probíhá... Historicky vzato Idris nikdy nechtěl ovládat Libyi jako celek a ani ji zcela neovládal, dá se předpokládat, že vyplují historické i nové tlaky, které povedou k balkanizaci... Budeme-li chtít nějakou historickou paraleru, mohli bychom jí najít třeba v Titově Jugoslávii... Kaddáfí dovedl držet balkanizační i rasové tendence na uzdě... To je také jeden z důvodů, proč má i nyní mezi Fezzánci velkou podporu...

+1/0
7.9.2011 16:29

Majkyho_pupik

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

A balkan, ktery ma za sebou nejkrvavejsi valku v Evrope po konci WWII je nyni celkem v pohode. Tazke sam jasne poukazujete na nesmyslnost vlastnich tezi. Ten, kdo neco drzi na uzde proti vuli, tech co jsou drzeni nedela tem lidem dobro, ale velke zlo;-)

0/0
7.9.2011 16:45

Larry Matejka

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Budete-li se na to dívat z pohledu geostratégů, tak balkány jsou vždy ideálnější k imperiálnímu ovládání, než stabilní celky... I to Československo bylo silnější celek, než dva národní státy... Budeme-li ale předpokládat, že Libyi čeká krvavý balkanizační proces potom zase negujeme tezi, že to vše bylo o ochraně obyvatelstva. Není vždy pravdou, že udržování nesourodých celků je na škodu, když je politika rozumná. Kaddáfí dosáhl kmenového smíru a arabská revoluce je víceméně sjednotila. Problém je současné násilí, které zákonitě rozfoukalo mnohdy zapomenuté konflikty... Myslím, že kdyby revoluce probíhala nativně v režii LDP a 17th february movement a dalších prodemokratických sil bez násilí teroristů z LIFG asi by dnes byl Kaddáfího režim u moci, ale oslabený a proces demokratizace by mohl probíhat nenásilnou cestou a v konečném důsledku by Kaddáfí stejně odešel nástupce nemaje, neboť  Saíf je jemný, vzdělaný slaboch příliš načichlý západem...

0/0
7.9.2011 17:07

Majkyho_pupik

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Udrzovani nesourodych celku silou a strachem diktatrury napr jako v Jugoslavii nebo Libyi je vzdy na skodu, neb je to vzdy jen odsouvani a navic i skryte rozdmychavani trenic. Takze konec diktatora Kadafiho bude jiste znamenat uvolneni desetileti vsech narodnostnich a kmenovych problemu, ktere se za ta leta totality nahromadily, ale pro Libyi je to dobre. Kazda nesvoboda prinasi jen dalsi a delsi problemy a nasili

0/0
7.9.2011 17:20

Larry Matejka

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

BTW: on ten krvavý balkanizační konflikt v Jugoslávii nebyl nijak natívní proces... Z velké části byl živen a provokován... Pohledejte vliv George Sorose například...

+1/0
7.9.2011 17:22

Majkyho_pupik

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Samozrejme, ze cela balkanska valka byla dilem neschopnosti vyporadat se s nove nabitou svobodou a jedine co tu valku /a ostatne vsechny valky a konflikty na uzemi byvaleho sovestkeho totalitniho bloku/ vydatne podporovalo a zivilo, byla leta potlacovane a skryvane vnitrni problemy kazdeho z techto statu

0/0
7.9.2011 17:31

petrmoudry

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

myslím, že v dnešní době mají lidé starosti s něřím úplně jiným než je nějaká fiktivní svoboda, ta platí jenom pro zazobanou smetánku, která si může u nás dovolit vše, počínaje chováním politiků, viz náš "rovnohubý Saša"...

svoboda je jenom vějička pro lidi, aby se na to chytili....

0/0
7.9.2011 21:47

Antonín, topič

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Vy jste mi ale filuta!

Takže podle vás je výtečné, že Balkán je na tom stejně, jako za Tita, akorát si střihnul nejkrvavější válku po WWII. Vás by měli přestat bít do hlavy.

+2/0
7.9.2011 17:16

Majkyho_pupik

Re: Umožnit Kaddáfímu útěk s kohorotu věrných a horou peněz ...

Balkan na tom neni stejne jako za Tita, je na tom lepe. je svobodny a demokraticky;-)jedina cesta k teto svobode vedla ale pres krvavou valku. Desetileti se narodnostni trenice resit nesmely, tak si je lide svobodne "vyresily" ihned po skonceni diktatury ;-)

0/0
7.9.2011 17:23

Dluhy se neplatí!

Myslíte, že už ti hadráři vypadají dost vojensky

aby je místní Kaddáfího fanklub akceptoval jako vojenské oddíly? ;-D

0/0
7.9.2011 15:26

LaStrada

Re: Myslíte, že už ti hadráři vypadají dost vojensky

Vypadají stále jako hadráři

0/0
7.9.2011 15:54

Dluhy se neplatí!

Re: Myslíte, že už ti hadráři vypadají dost vojensky

Asi máš oko vycvičené dlouhými přehlídkami na Rudém náměstí, když se kouknu na titulní fotku, tak mi přijdou stejně kvalitní, jako origoš libyjská kaddáfího garda, možná leoší, protože bez tlustých černošek.

0/0
7.9.2011 16:22

Zákon o dodávkách teplé vody

Prý se chystá útok na Syrtu a spol.

takže doufám, že schválená rezoluce OSN, kterou se NATO tak hrnulo prosazovat, konkrétně pasáž - "opravnění pro členské státy k přijetí „všech nezbytných kroků“ na „ochranu civilistů a oblastí s civilním obyvatelstvem, jimž hrozí útok“ bude naplněna ;-D;-D;-D;-D;-D

+1/0
7.9.2011 14:45

Najdete na iDNES.cz