Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ze 1 700 let staré mapy vznikl on-line plánovač cest ve starověkém Římě

Unikátní 1 700 let stará mapa posloužila Nizozemci Renému Voorburgovi k vytvoření mapy na internetu, která ukazuje svět za doby Říše římské. Stačí, když zadáte výchozí a cílový bod a plánovač vám ukáže, přes která města musíte cestovat, kolik kilometrů ujedete a jak dlouho cesta potrvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

OskarPokorny

DiIskuze

K té diskuzi dole o temném/netemném středověku bych dodal asi toto: a) změna vojenské strategie (reprezentovaná například i změnou zbroje) nejde označit za degeneraci, ale za prostou změnu taktiky - římské armády se totiž (na rozdíl od předchozích dob) nestřetávali s těžce vyzbrojenou pěchotou "civilizovaných států" (jako na východě), ale s lehce ozbrojenými barbary (navíc s velmi nekvalitními železnými zbraněmi) bojujícími spíše partyzánským stylem války (taktikou "hit and run") zbytečně těžké brnění bylo tedy proti nekvalitním zbraním nadbytečné a navíc ztěžovalo rychlé přesuny. b) ano mnoho germánských nástupnických států se snažilo přejmout římské "vymoženosti", ale organizačně to naprosto nezvládly - jako příklad lze uvést výběr daní, kdy po velmi efektivní římské zprávě přišli barbaři a místní obyvatelstvo to paradoxně často vítalo (barbaři neuměli tak efektivně vybrat daně) - existuje zápis biskupa z pádské nížiny z 8. století, který si stěžuje, že nelze sehnat

+4/0
7.9.2011 2:17

OskarPokorny

Re: DiIskuze

kameníka, co by mu opravil biskupství z římských dob.  - v Římské (města) archeologii existuje tzv. hnědý horizont, kterým jsou překryty starší Římské památky - je to asi zbytek toho, že se obyvatelé říma pokusili na ploše samotného města obnovit zemědělskou půdu. c) Evropa v 10. století lze SKUTEĆNÉ nazvat temnou. Např.: v 10: století vyráběla samotná Čína tolik surového železa jako celá Evropa až v 18. stol.!!!! - Rozvoj výroby lze snadno sledovat na množství olova ze spodin usazeného ve vrstvách arktických ledovců - toto množství přesně v době pádu římské říše padá skoro na nulu a je tam až do 16. stol. dále v 10. století nejde (z pohledu ekonomiky) považovat Evropu za samostatnou jednotku, ale mluví se o ní jako o periferii arabského světa (sloužila jako zdroje levných otroků a dalších surovin) - Kníže Boleslav by mohl vyprávět, protože na obchodu s otroky založil prosperitu tehdejšího přemyslovského státu.d) Tento stav do velké míry JE

+4/0
7.9.2011 2:27

OskarPokorny

Re: DiIskuze

zapříčiněn kombinovaného působení světské i církevní moci, kdy si církev naprosto monopolizovala vzdělanost a světské kruhy po ní nijak nebažili. Evropský prostor byl v uchování Antických úspěchů nepoměrně méně (a to od dost) úspěšnější než arabský svět a díky tomu se nám mnoho pokladů antické vzdělanosti do Evropy vrátilo až přes Kordóbský kalifát, kam do knihoven jezdili Evropští učenci na "stáže" stejně jako nyní fyzikové do CERNu. Pro současníka to zní divně, ale opravdu v dějinách existovalo období, kdy křesťané byly banda nevzdělaných vraždících fanatiků (viz masakry při křížových výpravách ze kterých byli muslimové v šoku) a muslimové byli relativně tolerantní skupina slušných vzdělanců. - důvody, které vedli k tomu, že se to během následujících let otočilo a zatímco v Evropě  proběhlo například osvícenství zatímco u muslimů se utáhly šrouby jsou na jinou diskuzi.

+4/0
7.9.2011 2:37

stagger

JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

v technice, lékařství,  využití zdrojů, vojenství se dokázalo navázat až tak za 1000 let, holt škoda tmářství černých vranRv

0/0
6.9.2011 17:22

Hairy_ass

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Vy jste měl asi zatemněno, když se to vykládalo ve škole, ne?

+1/0
6.9.2011 17:33

stagger

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

no nevím, křesťanství se prezentovalo jako záchrana civilizace Rv

0/0
6.9.2011 17:39

Hairy_ass

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Období pozdního císařství, tzv. Dominát, už bylo jen ozvěnou velkoleposti Římské říše. Úpadek mj. způsobil, že armáda přestala úplně používat plátové brnění a nahradila jí starším typem, kroužkovým a šupinovým brněním. A stejné to bylo se vším. Úpadek nepřišel ze dne na den s pádem západní části říše. Naopak, nový germánští vládci rychle přijali všechny vymoženosti civilizace a do jisté míry jí opět povznesli na lepší úroveň než, jakou měla těsně před zhroucením císařství. Definitivní tečku jí zasadil paradoxně vpád východořímské armády v 6. století, kdy mj. přestal definitivně fungovat římský senát. A v Gálii se učenost uchovala až do začátku 7. století, kdy byla původní dynastie Merovejců nahrazena Karlovci a spolu s hospodářskou krizí a nájezdy Vikingů nastal teprve onen temný středověk

0/0
6.9.2011 17:56

ak88

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Nevím, jestli historii studujete nebo je to pro vás jen koníček, abych se nepouštěl do nějaké diskuze s odborníkem :)

Každopádně ale musím říct, že řadu věcí asi neprezentujete správně. Úpadek státu není způsoben jen změnou brnění, ale celkovou změnou militantního režimu a reformy armády. Mobilní germánské armády společně s kočovníky z východu donutily změnit římský vojenský systém od základu. Už v dobách vrcholícího principátu dostávaly přece římské legie dost zabrat, a co teprve ve chvíli, kdy se celý jeden kmen rozhodl někam dojít. Legií bylo málo, a tudíž bylo potřeba zreformovat celé lines tak, aby byly bránitelné pokud možno všude. Což podmiňovalo mobilitu vojska.

Germánští vládci nepřejali rozhodně VŠECHNY vymoženosti! Východořímská armáda nebyla onou tečkou, ba naopak, ale byla příliš krátkou tečkou, a tudíž v (!!) Itálii (!!) vznikl prostor pro nové státní útvary a základy papežského státu. Senát v Římě mimochodem fungoval nadále...

0/0
6.9.2011 20:07

ak88

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Že senát fungoval se dočtete v řadě raně středověkých kronik, které datují události do roku toho a toho konzula.

Nesmíte zapomenout, že v klášterech se učenost sice uschovávala, ale pouze a jenom christianizovaná. Řadu poznatků z antiky nám tak přinesli až třeba Arabové nebo zpětně Židé. Třeba jen medicína! Tu měli křesťanští mniši (benediktýni nejčastěji) zakázáno hlouběji zkoumat - nesměly se provádět pitvy, a tak dále.

Rozhodně bych Karlovce nedával do stejného řádku jako nájezdy vikingů a počátkem temného středověku. Karolínská renesance byl na středověk ojedinělý jev a i když neměl dlouhého trvání, je to spíše kvůli dědičnému systému franské říše než čehokoliv jiného.

Těch faktorů pro "temný středověk" je mnoho, a je zbytečné je tu pitvat. Rozhodně bych ale germánské nástupnické státy rozhodně nestavil do tak pozitivního světla, jak to děláte vy. Germáni (byť původně třeba federáti) znamenali krok zpět, a to díky jejich systému administrativy a vlády samotné.

0/0
6.9.2011 20:11

Hairy_ass

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

V klášterech se ale i přes to vzdělanost uchovala, vzešla z ní karolínská renesance v 9. století, a od 12. pak věk zakládání universit a ním spojená scholastika. Antické vědění nebylo zapomenuto, jen dlouho neumožňovala hospodářská situace ho znovu plně využívat.

0/0
6.9.2011 17:57

stagger

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

antické vědění, ideály a právo byly tak akorát pošlapány a zničeny a co zbylo překrouceno a tutláno v klášterech

0/0
6.9.2011 18:03

Hairy_ass

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Mohl byste to nějak rozvést? Jaké že byly ty antické ideály? Římské právo nebylo zničeno, jednak dál fungovalo ve Východořímské říši a jednak se začalo znovu uplatňovat v italských městských republikách. Je jasné, že feudální systém tohle trpět nemohl. Ad tutlání v klášterech, inu, ono nic jiného nezbývalo, když neexistovali školy, které by vzdělávali široké masy obyvatel, ani panovníci se většinou až do vrcholného středověku nedokázali ani podepsat.

0/0
6.9.2011 18:10

stagger

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

no hlavně že byli správní věřící, řím dokázal vstřebat a tolerovat kdeco, nejhorší jsou organizace uzurpující si jedinou tu správnou pravdu nebo názor ať v boha nebo komunismus či cokoliv jiného a vše nehodící potlačovat, a to se dělo již od vzniku barbarských států

0/0
6.9.2011 18:18

jural

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

Aneb to je tak, kdyz nekdo vidi krestanstvi jen z pohledu dejin zapadni Evropy. Byzantska rise uchovavala a rozvijela antickou vzdelanost a donesla ji az na zacatek evropske renesance.

Samozrejme celou dobu byla Byzantska rise, krome Zidu, krestanskym statem.

0/0
6.9.2011 19:35

jural

Re: JO, NA TO CO DOKÁZALI ŘÍMANÉ

pritom samorejme je nutne zduraznit, ze zapadorimska rise byla dobyta a vyplenena barbary a muselo se to uzemi nejdrive vzpamatovat.

 Vychdorimska rise se udrzela a rozvijela. Jak vypadal jeji rozvoj po dobyti muslimy, lze sledovat dodnes.

Ostatne, antickou kulturu prevzali i Arabove, jen jaksi centrum arabske vzdelanosti - Bagdad a Mezopotamii vyvrazdili Mongolove a to melo dost zasadni vliv na vyvoj muslimskeho vnimani sveta.

0/0
6.9.2011 19:39

dunil_3

Ještě kousek

a byli jsme na mapě.... škoda ;-(

0/0
6.9.2011 17:09

Tobinka2.0

Re: Ještě kousek

že jo, taky jsem na to koukala

flákači, se báli přejít šumavu, bo co? ;-D;-D;-D

0/0
6.9.2011 23:42

-dejf-

Re: Ještě kousek

oni ji přešli, ale dostali na budku

0/0
6.9.2011 23:49

Kokodák, rebirth

už první slovo v nadpise j hrubice...

OMFG8-oRvRv

0/0
6.9.2011 16:57

mikunited

Re: už první slovo v nadpise j hrubice...

hlavne ze to tvy OMFGH spada do cestiny;-D

0/0
7.9.2011 9:31

seelen

Je dobře vidět že civilizace nás minula

důsledky neseme dodnes:-/

0/0
6.9.2011 16:47

Sir Humphrey Appleby

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

mno, v itálii a římě sice kvetla, přesto mají za sebou Mussoliniho a jejich dnešní politická kultura je ještě o dva stupně horší nežli naše :))

0/0
6.9.2011 16:56

Damik

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

a co teprve severní afrika a blízký východ

0/0
6.9.2011 17:09

Mr. Datel

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

Kolik má stupnice bodů celkem?

0/0
7.9.2011 8:38

houba_

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

je dobre videt, ze tebe minulo vzdelani

0/0
6.9.2011 17:01

Hairy_ass

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

A přitom stačilo málo a mohli jsme se stát provinciemi Marcomannia a Sarmatia, vis. markomanské války za Marca Aurelia. Takhle se na našem území jen bojovalo a chvíli tady stály vojenské tábory.

0/0
6.9.2011 17:32

seelen

Re: Je dobře vidět že civilizace nás minula

R^

0/0
6.9.2011 17:50

Predator2811

PŘESNĚ OMG

Připojuju se k oběma předchozím příspěvkům - Svatá říše římská je cca o tisíciletí mimo a skloňování vlastních jmen taky nic moc...

+2/0
6.9.2011 16:36

Rudla01

OMG!!!

Svatá říše římská není to samé, co starověký Řím...8-o

+2/0
6.9.2011 16:32

DonZewl

Re: OMG!!!

Přesně tak, Svatá říše vznikla na základě sjednocení západní Evropy pod Karlem Velikým a následně Ottónskou dynastií v Německu..Svatou říší jí prvně nazval Friedrich Barbarossa 800 let po vzniku této mapy

0/0
6.9.2011 16:35

S. Gautama

Re: OMG!!!

Pseudoredaktoři, vždyť to říkám.

+2/0
6.9.2011 16:38

Hairy_ass

Re: OMG!!!

Redaktor je naprostý ignorant, co dodat. ;-(

0/0
6.9.2011 17:29

vhelsing2

Re: OMG!!!

Ja bych to neresil...za trest bych to dal precist jejich byvalym profesorum,aby jim na celo vytetovali kouli....Kdyz uz to ani neumi pri psani clanku pro jistotu pouzit google...Je neco shnile v redakci IDnes....;-D;-D;-D

0/0
7.9.2011 8:32

Surgical

Podle čehože?

Podle Marcuse Agrippa??? Snad podle Marka Agrippy, pořeloženo do češtiny.

+2/0
6.9.2011 16:31

S. Gautama

Re: Podle čehože?

Njn, pseudoredaktoři idnesu, ale bacha na to, kritika je tu kontrolovaná jak za bolševika.

+3/0
6.9.2011 16:36

MaeVar

Re: Podle čehože?

Překládat jméno? Proboha…

+1/0
6.9.2011 16:41

Hairy_ass

Re: Podle čehože?

Ono existuje u nás ustálené skloňování latinských jmen, víme? :-P

0/0
6.9.2011 17:27

Tobinka2.0

Re: Podle čehože?

u Zeuse, to jsou věci;-D

0/0
6.9.2011 23:44

Sir Humphrey Appleby

Re: Podle čehože?

mno, popravdě řečeno mi překládání starořímských jmen nezní vůbec dobře - abychom neskončili jako angláni, kteří osobu jménem Marcus Antonius nazývají Mark Anthony. To bychom mu u nás mohli rovnou říkat Marek Antonín, lidově pak Mára Tonda  :))

0/0
6.9.2011 17:00

LeTroxx

Re: Podle čehože?

Tak přeloženo do češtiny by to bylo Marca Agrippy, překládat latinská jména do češtiny by bylo zvěrstvo. Že pisálek skloňuje podle Harryho Pottera je už věc jiná.

0/0
6.9.2011 17:08

Najdete na iDNES.cz