Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dobeš: Povinná maturita z cizího jazyka by byla naprostá katastrofa

Na začátku nového školního roku přiznává ministr školství Josef Dobeš věc, která je fatální obžalobou českého školství. Dobeš v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že se musí zabránit povinné maturitě z cizího jazyka, protože by zlikvidovala 90 procent odborných škol s maturitou a technických škol.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

esterka t

V době internetu je zbytečné se všechno "nabiflovat"

To má být novinka ve školství? Tento trend se uplatňuje ve školách hodně dlouhou dobu.  Bohužel. Vůbec si nemyslím, že je dobré se biflovat všemu zpaměti bez porozumění, ale v současnosti se natolik spoléhá na internet, že už se málem považuje za špatného učitel, který chce, aby také žáci něco uměli zpaměti, aniž by hledali na internetu. Hlavně ty chudáčky nezatěžovat. Ale i prosté biflování je cvičení paměti, byť jen paměti mechanické. Ale proč ne? A čím méně se paměť zatěžuje, tím toho je schopný mozek vstřebat méně. Prostě nepoužívaný orgán zakrňuje. Vím, že je to velké zjednodušení, není to právě jenom v tom mechanickém cvičení, ale dle mého názoru je i to nutné a v posledních letech se skutečně stává snaha chtít od dětí cokoli zpaměti, málem vulgárním projevem. Takže vůbec nechápu, když právě tato snaha je představována jako novinka. 

+1/0
2.9.2011 22:04

eda521

Dobešovi zatím tleskám

Ke smlouvám s rodiči - Dobeš je asi první ministr školství, který se k tomuto problému postavil čelem a nastavil první model. A počítá s tím, že jej dále přizpůsobí. Divím se, že diskutující nevidí pozitivní stránky jeho působení, náš strmý pokles vzdělanosti určitě není dílem posledního roku, kdy je Dobeš ministrem.

+1/0
2.9.2011 11:48

jirkas13

Re: Dobešovi zatím tleskám

Čau Bobeš! Tedy Dobeš.

0/0
5.9.2011 8:27

Drákula

Neděkujeme, odejděte

Pane Dobeši a všichni vaši kolegové z vlády, prosím už odejděte! To, co jste s tímto státem dokázali za posledních pár let (kromě vás se to týká i Topolánkovy vlády) nemá snad srovnání. Každým svým zákonem jen zhoršujete stávající situaci a škodíte většině obyvatel této země. Konkrétně ve vašem rezortu jsme na tom snad nikdy nebyli tak špatně. Vždy jsme patřili k poměrně vzdělanému národu, ale za poslední roky má každý maturitu a vysokou školu, ale vzdělanost přitom strmě klesá.  A to nemluvím o tom, že náš stát vydává nejméně na vzdělání z celé Evropy. Za námi je už jen Bulharsko a Rumunsko. Co nás ještě horšího čeká?

0/0
1.9.2011 22:21

jajuszka

Re: Neděkujeme, odejděte

Lépe bych to nenapsala! Škoda, že naší vládě chybí sebekritika a přebývá jí sebevědomí. Kdyby se pan Dobeš dokázal ohlédnout zpátky a uvědomil si, co všechno ve školství už zpackal, třeba by mu to došlo. Co se jeho týče, má jediný problém. Vždy se upne na nějakou (obvykle úplně blbou) myšlenku a té se za každou cenu nehodlá vzdát. I za cenu toho, že celé české školství pošle do kytek díky státním maturitám tohoto typu. Přála bych mu, aby konečně dostal rozum a naučil se vnímat okolní svět.

0/0
4.9.2011 17:44

Tajné

Kdyby nebyla maturita z jazyka

Kdyby nebyla maturita z jazyka napůl maturitou z praktické historie, a kdyby se v hodinách jazyka učilo mluvit a ne vyplňovat testy, tak by to třeba bylo lepší.

+1/0
1.9.2011 18:07

komin

Re: Kdyby nebyla maturita z jazyka

Pravda, dost me stvalo ze pul maturity z ciziho jazyka je dejepis. Ostatne maturita z cestiny byl jenom dejepis a mesic predem napsana slohovka na opravdu debilni temata. Na druhou stranu vetsina studentu po par letech vyuky ze zakladni skoly neumela anglicky (nebo nemecky) ani pozdravit. Na takovejdle zakladech se neda stavet, a nestasnej ucitel na studenty muze tlacit akorat testama. Neco by se naucili akorat kdyby meli cizi jazyk povinej u maturity

0/0
5.9.2011 17:39

noorange

Maturovat a ještě z cizího jazyka?

Dejte už maturu za účast, vyrábějme nadále nepoužitelné mladé lidi, to samé udělejte na VŠ, prostě naplňme požadavek z Brusle a vyrábějme kvantitu na úkor kvality, o co jde v této republice? Chce se mi stále zvracet.

+3/0
1.9.2011 12:09

Philosopher

Cizí jazyk

Jest otázkou, zda již dávno není maturita z cizího jazyka povinná. Tím jazykem je jazyk český. Aspoň pro řadu studentů.

+1/0
1.9.2011 11:18

xs123

Re: Cizí jazyk

R^;-(

0/0
1.9.2011 11:25

RAYBURN

Re: Cudzý jazyk

možno by ,,bratia´´zvládli maturitu zo slovenčiny.....ked už na nemčinu ,či angličtinu rozumovo nemajú:-)

0/0
1.9.2011 17:31

Pláteník

celá povinná maturita je katastrofa

úroveň středních škol rapidně klesla:-/

+2/0
1.9.2011 11:01

xs123

DOKUD nebude systém hodnocení

škol hlavně vzhledem k přidané hodnotě školy a objektivní způsob, jak hodnotit učitele a podle toho dát platy ( kolik naučí plus vztah k žákům), tak se nic z místa nepohne. Takový učňák, který dokáže z různých nepřizpůsobivých vychovat práceschopné řemeslníky je možná lepší nebo stejně dobrá škola jako nějakek Klausův špičkový gympl, který si vybírá. A zlá matikářka na střední je možná lepší učitelka než nějaký šoumen, který je sice strašně fajn a super kámoš, ale nic nenaučí.

0/0
1.9.2011 11:00

Lotus II.

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

Otázkou je, jak tohle objektivně posoudit.

0/0
1.9.2011 11:04

xs123

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

neviděla bych to tak černě. Není problém provést testování žáků řekněme ve druhé třídě, v páté, deváté a maturita. Dále zohlednit úspěch na VŠ a při hledání zaměstnání. VŠ zase hodnotit podle zaměstnanosti a výši příjmu stabsolventů po 3 až 5 letech od studia. To by byl základ hodnocení. Můj syn chodí na gymnázium, a nemůžu si pomoct, v páté třídě uměl pravopis více než ve kvartě. Přidaná hodnota gymnázia v češtině nulová. Ostatní předměty jsou OK, myslím, že umí dost, ale ne v té češtině. Pokud jde o pedagogický přístup, není problém udělat anonymní průzkum mezi žáky a rodiči. Možná , že tohle papírování by bylo jediné, které by mělo smysl.Na různé šampony a mýdla se mně ptají každou chvíli, jak jsem spokojená s Tescem a Billou taky, ale neslyšela jsem, že by si VŠ dělaly průzkum, jak se vede jejich absolventům.

0/0
1.9.2011 11:15

en-gadi

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

To je sice hezké, ale narovinu Vmá řeknu, že na tom, kolik žáci látku zvládají, má učitel podíl ani ne poloviční. Sám jsem učil třídy, které by se daly nazvat skupinou "blbů" (jak je někteří moji kolegové nazývali) a mohl jsem provádět nejrůznější výukové metody, zaujmout je jakkoliv, stejně se to nenaučili ani si z těch hodin nic neodnesli. A současně jsem učil ve třídě, kde bylo 80 % žáků nadaných a ten zbytek strhli s sebou, tedy i ti slabší se snažili, aby nezůstali pozadu oproti těm chytřejším, protože nechtěli zůstat ostrakizováni. Ne, tohle není dobrá metoda - prostě pokud se dítě učit nechce, což je velmi rozšířený nešvar dnešní mládeže už i na gymnáziích, tak to do toho dítěte nenalejete, ani když se postavíte na hlavu.

+2/0
1.9.2011 14:46

Shakaar

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

tak jako jak kde...jako student soukromné obchodky která měla hluboko do kapsy tam byli právě ti "fajn" učitelé...takový matikář prakticky nic neřešil a na pořádku bylo když v pololetí hrozila 5, tak se to po písemce alestáhlo na 3...ale i přes to jsem z matiky něco pochytil i z ekonomických předmětů kde jsme měli snad diktátora  a na výšce jsem si i po dvou letech když jsem šel napodruhé na ekonomický obor jsem uměl...takže jak kde...spíše ale podporuji povinný jazyk na matuře, mě se to samozřejmě netýká ale matika je sice z teoretického hlediska zajímavá ale v praxi prakticky nevyužitelná...jazyk minimálně jeden v lepším zaměstnání je zapotřebí vždy...

0/0
1.9.2011 15:55

Narhea

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

Souhlas, jenom u VS (i SS) bych hodnotila jenom zamestnanost absolventu, mozna jejich uplatneni ve vystudovanem oboru. Informatik bude urcite brat vic nez clovek, ktery vystuduje humanitni obor. Presto muze byt uroven skol stejna a spolecensky prinos absolventu take.

0/0
1.9.2011 16:19

renny2

Re: DOKUD nebude systém hodnocení

Souhlasím - můžete mít maturitu na samé, červený diplom a postgraduál ze zahraniční univerzity, ale pokud nastoupíte jako pedagog na SŠ, váš příjem bude mít minimální výpovědní hodnotu o vašich studijních kvalitách a kvalitě vašeho vzdělání :-(

0/0
3.9.2011 21:51

Šestá z pěti

DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

...tak se NIC ve školství nezmění! Možná, až prioritou vlády bude vzdělání, věda a výzkum, a nebude preferovat Grippeny, letadla CASA, trafiky pro Johna, Bátoru apod., až ministr školství nebude přeplácet svou kamarádku a zaměstnávat trafikanty, TAK se něco pohne k lepšímu!

-

Může mi někdo sdělit, zda by vyučoval někde ve škole za ty směšné peníze, co tam mají? Znám několik, dnes již bývalých, kantorů, co museli odejít do soukromé sféry, aby vůbec uživili rodinu! 8-o

0/0
1.9.2011 10:31

0xf

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

platy.. hmm dokud nebudou ve skolstvi jini ucitele tak se nic nezmeni a neni to dano jen platy

0/0
1.9.2011 10:34

Šestá z pěti

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Jiní učitelé tam ale budou, jen když budou dobře zaplacení! Jinak se tam nikdo nepohrne! Znám třeba Američana, co chtěl učit na SŠ, ale když slyšel jejich nabídku, tak šel raději učit do soukromé jazykovky. :-/

0/0
1.9.2011 10:38

0xf

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Ono je to slozitejsi... ikdyz rekneme ten plat bude. Tak stejne tak kantorska obec se bude snazit vystipat vsechny ostatni kteri snima nebudou tahat za jeden provaz... Takze ten cerstvy vitr narazi na docela tvrdou hraz... Ty platy muzou byt jen pobidka ale zdaleka vse nevyresi. Navic se na tom povezou i ti stavajici co 30 let predrikavaji z te stejne ucebnice (trosku to zjednodusuju) chce to asi celkove zmeni system skolstvi ale na to tady neni vule ani z rad rodicu kterym tento system vyhovuje (vsak co dite ma papir) tak z rad ucitelstva...

0/0
1.9.2011 10:41

Podivný Atraktor

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

víc peněz automaticky neznamená vyšší kvalitu, naši soudci jsou toho zářným příkladem

0/0
1.9.2011 10:53

miba

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

můžete to rozvést? vašemu příspěvku vůbec nerozumím :-)

0/0
1.9.2011 10:40

Lotus II.

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Tak přesně za úroveň, jakou vyučují, bych jim ještě peníze sebral! Víc peněz nezajistí, aby na pajdáky nechodil odpad ze středních škol.

0/0
1.9.2011 10:40

leonard 2

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

...a nechtěli by jste učitele za svůj mizerný prospěch poslat rovnou do Jáchymova..;-D;-D;-D

0/0
1.9.2011 10:42

Lotus II.

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

"by jste"? Myslím, že s prospěchem tu měl problém někdo jiný.

0/0
1.9.2011 10:45

Šestá z pěti

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

"...by jste"? Koukám, že u vás ani ZŠ nestála za moc ;-D

0/0
1.9.2011 10:46

Philosopher

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Ale, no tak. Vždyť je to pokrokový člověk. By jsem, by jsi, by je, by jsme, by jste, by jsou.

0/0
1.9.2011 10:55

xs123

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

No víte co, by jste píšou skoro všichni, a mně osobně to dře méně než abysme ( lepší je aby jsme), které chtějí zavést do spisovné češtiny. Lidi - inženýři - skoro všichni píšou : byla by jste tak hodná.... kdyby jste mne mohla informovat....atd. Mně to přijde docela přijatelné, ono to kdybyste je divné, poněvadž v češtine není slovo ste.

0/0
1.9.2011 11:20

Portokalos

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Nejlepší je "abychom". Ale to je jen muj nazor...

0/0
2.9.2011 20:56

PIsa.lek

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

> ono to kdybyste je divné, poněvadž v češtine není slovo ste.

Prozradím ti velké tajemství - to "ste" je přeci časovací koncovka. A prakticky žádná koncovka není samostatným slovem.

0/0
2.9.2011 22:35

Šestá z pěti

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Myslela jsem to tak, že za více peněz by se dostali do školství kvalitnější profesionálové, co umí učit a mají i nějakou odbornou praxi. Úroveň vzdělání na pajdáku a přijímání lidí, co by jinou školu nezvládli, je jiný problém :-/

0/0
1.9.2011 10:45

Lotus II.

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

V tom případě beru.

0/0
1.9.2011 10:46

leonard 2

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

odpad ze středních škol jo....to jako Ty a Tvoji kamarádi;-D;-D

0/0
1.9.2011 10:47

Lotus II.

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

douč se češtinu, ty "by jste" a pak přijď kafrat

0/0
1.9.2011 10:50

leonard 2

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

.........hele já kafrat můžu, ale co Ty, neměl ses hlásit na úřadu práce......;-D;-D;-D

0/0
1.9.2011 10:51

Philosopher

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Pravda, pravda. Učil jsem na VŠ. Na nátlak shora jsem nechal projít studenta (naprostého ignoranta, lempla, ...), který dostal nastupní plat 3x větší, než jsem měl já. Tak jsem se za zbylé peníze z chatrné výplaty ožral, dal výpověď a odešel do praxe. Po roce jsem získal plat, na který z té VŠ dosáhl snad jen rektor, prorektoři, děkan, proděkani. Vedoucí katedry, na které jsem působil, měl cca 60% toho co já.

+1/0
1.9.2011 10:40

miba

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

R^

0/0
1.9.2011 10:41

0xf

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Tehnle priklad prave vystihuje ze to neni jen o platech... i kdyz jsou soucasti problemu

0/0
1.9.2011 10:43

Philosopher

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Tak samozřejmě, že problém školství má více aspektů.

0/0
1.9.2011 10:46

hany1

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Platy tohle nevyřeší.

0/0
1.9.2011 10:42

Šestá z pěti

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Platy vyřeší možnost vyhodit neschopné a důchodce a zaměstnat odborníky, co umí učit a mají i nějakou odbornou praxi a zkušenosti z reálného života! To mnohým současným kantorům naprosto chybí! ;-D

0/0
1.9.2011 10:50

anfrene

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Duchodce a neschopne bych nedaval do 1 pytle, ne vsichni duchodci ucitele jsou marni:-)

0/0
1.9.2011 10:59

Fai Rodis

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Duchodci, duchodci...sakris, nejsou to nahodou zrovna ti sami, co ucili v dobe, kdy nase zactvo jeste melo vysledky v horni tretine PISA testu?;-D

+1/0
1.9.2011 11:12

hany1

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

;-DR^

0/0
1.9.2011 11:17

leonard 2

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

...copak, už Vás pustila paní ředitelka ze školy domů? Tak hybaj dělat přípravy na zítřek...;-D;-D;-)

0/0
1.9.2011 11:03

leonard 2

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

.......copak, už Vás paní ředitelka pustila ze školy domů? Tak hybaj psát přípravy na zítřek....;-D;-D;-)

0/0
1.9.2011 11:07

Šestá z pěti

Re: DOKUD nebudou mít učitelé pořádné platy,...

Mám 2 děti na VŠ, tak si úkoly běž dělat raději ty! Experte na češtinu 8-o

0/0
1.9.2011 11:14

Najdete na iDNES.cz