Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vysoká škola doučuje budoucí studenty, mají stále méně znalostí

Radši nastávající studenty prvních ročníků doučíme, než aby po pár měsících kvůli špatným výsledkům odcházeli. S tímto vysvětlením začala Vysoká škola báňská - Technická univerzita v Ostravě připravovat některé středoškolské absolventy, protože zvláště v matematice a chemii jsou vědomosti absolventů středních škol stále horší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dratenicek

Co tam taháte průmyslovky?

Mám chemickou průmku v Ostravě, derivace se braly ve třěťáku, integrály ve čtvrťáku. Na VŠB jsem se 2 roky dloubal v nose, než vůbec učivo doběhlo znalosti ze střední školy. To že se dnes každý učňák z Vítkovic a NHčka nese přízvisko průmyslovka znamená pouze, že je dotuje někdo z průmyslu, jejich absolventu jsou totiž většinou matlalové, ti by nemohli jít po škole ani do práce! Většina absolventů Ostravských průmyslovek (stojní, stavební, chemická, elektro) na báňskou chodí jen pokud se nedostanou někde do Prahy či Brna a i tak patří ke špici...ať si každý udělá obrázek sám :-P

0/0
30.8.2011 7:42

akleen

Re: Co tam taháte průmyslovky?

No ja vas par ucil na VSB a rozhodne nejste na tom tak dobre jak si myslis. Vypocet obsahu nepravidelneho ctyruhelniku nezvladlo pres 30% studentu 2. rocniku, at z prumyslovek nebo z gymplu.

0/0
30.8.2011 8:46

nesnašimlobisty

čím to asi bude

určitě mají málo časo a málo informací;-D

0/0
29.8.2011 18:41

osk

No tak já nevím

chodím na Fakultu jadernou ČVUT a kdo na to nemá letí a že letí hodně lidí když berou bez příjmaček, sice byly taky takový předmět matematické minumum pro ty blbé (asi tak na úrovni matiky na bani, infomrce od spolužáklů z gymplu) ale většina lidí který tento předmět navštěvovala nakonec stejně letěla, což naznačoval vyučující od začátku že ten předmět je jenom tak aby se neřeklo a nebo možná že se někdo chytí jeden ze sta.

99% lidí z gymplu to není nějaká typovačka t oje seriozní statistika.

0/0
29.8.2011 15:52

akleen

Re: No tak já nevím

Jen dotaz, myslite, ze matematika je na stejne urovni jak pro tzv. geovedni a mnotanni turismus jako pro mikroprocesorovou automatizaci? A jeste jeden dotaz co ej del vas ta tezsi matematika, ja myslel, ze je jen jedna.

0/0
30.8.2011 8:50

osk

Re: No tak já nevím

JE to myšleno tak že nároky na studenty nejsou tak velké tím myslím těžší a lehčí matematika, kromě toho jsou partie matematiky které jsou značně obtížnější a některé jsou lehčí na pochopení. Já neříkám že na HGF potřebuje být člověk matematik ale třeba na ekonomce je matika tristní například ve srovná s VŠE teda ona ta ekonomka na Báni je celá tristní.

0/0
30.8.2011 11:17

akleen

Re: No tak já nevím

No tak vidite, ze umite rozlisovat. O ekonomicke fakulte se nemusime bavit, to je pro pologramoty. A jeste jak koukam jmenujete jen jednu fakultu HGF, ale to je jen jedna ze 7. Matematika treba na FEI je srovnatelna s jakoukoli matematikeou jak na Masarycce, tak i klidne na CVUT. Presvecte se sam. Ja na VSB ucil, kdyz jsem delal postgradual.

0/0
31.8.2011 8:37

ndee: victim of censorship mk.XI

ono si za to muze trochu banska sama

kdyz tam vezmou kazdeho kdo prijde, tak se jaksi nemuzou divit...

0/0
29.8.2011 15:06

Rodilý Polynézan

Re: ono si za to muze trochu banska sama

Tak dostanou dotaci za každého studenta, ještě aby nenabírali ve velkém;-D

0/0
29.8.2011 16:16

vencac

Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Nalejme si čistého vína, a přiznejme že Vysoké školy tak jak jsou postavené jsou pro některé průmyslováky  jen strátou času soudě podle získaných znalostí. Proč? Zatím co studenti Průmyslovek skutečně často nestačí v Matice a Chemii (naštěstí nebyl můj případ ve Volyni jsme měli ve 4. ročníku spec semináře.) Tak po absolvování 2.ročníku VŠ většinou průmyslováci zjistí, že jen opakují to co probírali mnohdy daleko podrobněji už na Průmyslovkách. A povim vám donutit naše profesory aby si trochu umyli hlavu a začali hlouběji studovat daný problém je těžké. Aby ne když se ve většině případů jedná zas a jen o bývalé studenty gymnázií, kteří prostě nemají ani zdání o tom co a jak se učí na Středních školách.

0/0
29.8.2011 14:34

BlackMax

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Muže byt, na jake technice jste to studoval, jestli to není důvěrně?

0/0
29.8.2011 15:21

vencac

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Les a dřev fakultu  na mendlovce.

0/0
29.8.2011 16:09

BlackMax

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Díky, víte, ono kdysi dávno, před revoluci, ta kapacita skol nebyla tak velka a spousta mladých se nedostala. Čast z politických důvodu, čast proto, ze na to nemela. Pak se vysoké skoly sazily uspokojit poptávku po vzdělaní a nějak se to vymklo z rukou. Jestliže na VŠ studuje více než 50 procent populacniho ročníků, je například zřejmě, ze studují i ti, kteří mají IQ pod průměrem. A to by se stávat asi nemelo. Držím vám palce na MZU.

0/0
30.8.2011 0:11

vencac

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Už jsem dávno dostudoval a odpromoval ale i tak dík :-)

0/0
30.8.2011 3:11

osk

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Když chodíte na podřadnou VŠ tak se nedivte, ano odborní vzdělání na gymnáziu je nulové, ono se tomu říká všeobecné akademicky zaměřené vzdělání, já zase vím že lidi z prumyslovky ví houby o matematice a seriozní fyzice a většina z nich to u nás vzdala asi po měsíci kdy vubec nerozuměli tomu o čem je řeč.

0/0
29.8.2011 15:55

vencac

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Ale já netvrdím, že je na SPŠ matika v nějakém supr stavu. Jen tvrdím že přesně stejný problém se většinou od 2. ročníku otočí, ale s problémem, že kvůli gymplu se většina lidí fláká a bohatě u zkoušek vystačí s odbornými znalostmi z maturity.Nebo možná vysokým školám křivdim, Přeci jen Volyně je natolik prestižní škola, že stahuje většinu největších odborníků nejen z čech. A halvně co se dřevostaveb týče patří mezi uplný český vrchol. Jinak je mi jasné, že si gymplán myslí na jak vysoké úrovni jsou vysoké školy když se o oboru poprvé dozví až na vysoké škole. Prosím skuste zapřemýšlet jak se cítí spolužáci z průmyslovek v hodinách deskripce nebo technického kreslení. Dostalo mne když jsem na designu vyfasovali hodiny kreslení v CAD programech. Tohle všechno jsou podle mého stráty času a pokud se někdo hlásí na technickou školu mělo by tohle všechno být samozřejmostí.

0/0
29.8.2011 16:23

vencac

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Jen pro uplnost ta škola je tak podřaná, že v našem ročníku nevydržel jediný člověk z gymplu. Většinou byly vyhozeni na kombinaci stavba dřeva a fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva, a hlavně na dendrologii.  jen o té podřadnosti škol očima studentů gymplu.

0/0
29.8.2011 16:29

osk

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Ne tak potom je to v pořádku když vyhodí neschopné, ale když si studenti stěžují na to že je to moc snadné jak jste psal tak je něco špatně. Tak by to mělo být jsou školy kde je prumyslovka mnohem lepší průprava a jsou školy kde je průmyslovák většinou ztracen pokud sám nechce makat a snažit se, viz na příklad Fakulta jaderná kde je 99% lidí z gymplu, zejména asi proto že je to více teoretické ikdyž jsou i obory praktičtějšího ražení. Ale jde se do hloubky do detailu, k principům a ačkoliv jsou světlé výjimky na průmyslovkách a není jich zase tak málo tak ti nejchytřejší jsou více na gymplu.

0/0
29.8.2011 16:38

vencac

Re: Tento článek jasně ukazuje ubohost našeho vysokého školství

Ano jistě já si taky neberu patent na rozum. Jen doplňuji, že se nedá obecně říct že na průmyslovkách jsou studenti špatně připraveni. A potom ve vyšších ročnících mít u těžce odborných předmětů nastavenou úroveň zas podle znalostí lidí z gymnázií. Pak snadno vychází Průmyslové školy jako ty méně cenné i když v podstatě je to vše jen špatnou organizací školy. Která by v ideálním případě měla mít požadavky vždy na té nejvyšší úrovni jv matematice podle gymplánů a v odborných předmětech podle průmyslováků. V prvním případě to tak funguje žel v tom druhém je mnoho našich vysokých škol daleko za očekávaným kreditem. Uznávám že na spíše teoretických než praktických oborech tohle asi nenajdete, ale v případě praktických oborů je tento stav téměř tristní a do stavu odborníka jsem se dostal až po absolvování tvrdé výuky a praxe mezi starýma truhlářema a praktikama a pohříchu jsem vždy vycházel s píše z toho co mne naučila průmyslovka.

0/0
29.8.2011 17:24

Kecálek

Dnes chce každý diplom

Ale k čemu je diplomovaný b-l-b? - hlavně, že chybí lidé pro praxi.

0/0
29.8.2011 13:49

vencac

Re: Dnes chce každý diplom

co jen do praxe obecně všude chybí technicky a manuálně vzdělaní lidé. Ale hlavně že máme extremně gymnaziánů, ekonomů a dalších humanitně vzdělaných jedinců

0/0
29.8.2011 14:36

osk

Re: Dnes chce každý diplom

gymnázium je jedna z mála středních škol na urovni, ale souhlasím s tím že lidé kteří na to nemají tam nemají co dělat natož potom na výšce. O humanitních oborech si myslím svoje, neodsuzuju je ale je pakárna jaký je u náís převis ruzných sociologů politologů atd...

0/0
29.8.2011 15:57

Wranow

Ačemu se divíme?

Panstvo nahoře se stará pouze o sebe, ale ne o národ. A pan ministr Dobeš? To je národní tragedie!! Pracuju celý život ve školství a když vidím kam to jde....... tak mám stále větší pocit zbytečnosti.;-(

0/0
29.8.2011 12:37

villík

Pane pedagogu ! A......

...není hlavní chyba v chování a přístupu žáků ke vzdělání?  Nebo jste horší oproti dřívějšku i vy ?

0/0
29.8.2011 13:56

Wranow

Re: Pane pedagogu ! A......

Myslím si, že hlavní chyba je v chaotických osnovách. Největší chybou jsou tzv. školní vzdělávací programy.Rv

+1/0
29.8.2011 14:00

drevak_patlak

Nic nového

U nás na UJEP se takovéto přípravné kurzy dělají už dlouho. I tak mi pak chodí prvácí a mají problémy s trojčlenkou, o logaritmu nemluvě. Chyba už je na nižších stupních studia.

0/0
29.8.2011 12:24

bruselátor

Re: Nic nového

zdravím na ujep, hlavně mého bývalého učitele ze střední (dnes je snad prorektor), T. Loučku a pak A. Mucka, u kterého jsem skládal zkoušku z anorganické chemie 1:-)

0/0
29.8.2011 12:41

drevak_patlak

Re: Nic nového

Co máme nového rektora, tak Doc. Loučka už prorektor není. Neprosadili jsme ho ani na děkana FŽP, což je škoda. Ale zase se může věnovat vědě, což je rozhodně dobře :-)

0/0
29.8.2011 12:44

bruselátor

Re: Nic nového

to je život,

vyučoval na spsšch chemické inženýrství (tenkrát se to jmenovalo chemická technika) a v mém případě měly jeho přednášky úspěch.

0/0
29.8.2011 13:05

osk

Re: Nic nového

Chtěl jsem napasat bez urážky ale asi to nejde, neříkám že to jsou všichni neschopní lidé ale UJEP je strašná škola jeden z adeptů na zavření. Holka která měla Bc z matematiky přišla do prváku na Jaderce a zjistila že na tu matiku vůbec nemá že to jsou věci které nikdy neviděla (jako ostatně většina prváků ale u Bc z matiky už je to trochu na pováženou) a že na to nemá. Muže mi nkdo říct co to je potom za matiku na tom UJEPu, další kamarád dělal češtinu filozofii taky hrůzy ve srovnání třeba s UPOLem kam přešel.

0/0
29.8.2011 16:01

WoCoGo.v2

coze?

"Kvadratické rovnice se před časem učily v posledních

ročnících základní školy, dnes se s nimi studenti seznámí až v prvním

ročníku u nás" - jako tricatnik se smeju,na nasi skole jsme to brali v tretaku (SPSE) - zlata Stuzkova, kdo znal, vi sve..tech dnesnich srandistu ala studentu je mi svym zpusobem lito,kdyz to clovek vidi a slysi,je mu do breku

0/0
29.8.2011 12:12

WoCoGo.v2

Re: coze?

jezis ja su taky ocas,rec byla samozrejme o integralech a derivacich, spatna kopie...rejpalci do me;-D

0/0
29.8.2011 12:13

Silvana

Re: coze?

Kvadratické rovnice se nyní učí až na střední škole, mnohdy až ve vyšším, většinou druhém, ročníku. A bude hůř - se zavedením RVP a ŠVP (největší chyba současného školství, spolu s násilnou a často nevhodnou integrací VŠECH dětí do běžných škol) mnohé základní školy přestaly učit například také nerovnice - to vše si musí studenti osvojit v rychlokurzu na střední, protože to potřebují k dalšímu studiu.

0/0
29.8.2011 12:49

Sarka-3

je to o tom, co je v hlavě

Mám SPŠ a univerzitní diplom z matematiky z MFF UK. Ovšem než jsem nastoupila na VŠ dřela jsem matiku sama, abych dosáhla úrovně gymnázií. Jde o to chtít studovat a nevymlouvat se na rozsah výuky na té které škole. A jít na VŠ z nějaké nástavby po učebním oboru bez doplnění základních znalostí matiky, fyziky, chemie, ... co si myslet o takovém naivkovi ?

+2/0
29.8.2011 11:51

veverkalidka

...

No, ono ten hlavní problém vidím v tom, že na VŠ se cpe tak velké množství lidí. Marná sláva, ne každý má nadprůměrné IQ. A VŠ by asi neměla být samozřejmostí pro každého průměrné inteligentního člověka. Dříve bylo naprosto normální, že byli lidi, co měli učňák, takoví, co měli střední školu. A menší část měla teprve vysokou. Odpovídalo to mnohem více schopnostem. Jestliže si myslíme, že VŠ bude mít většina lidí, pak se nemůžeme divi, že t studenti budou blbější než dříve.Rv

+4/0
29.8.2011 11:38

orwelg

můžou za to MŠ

Tak a Základky to svedou na Mateřské školy.

Přitom logické vysvětlení je jasné, jestliže vystupuje ze základek polovina žáků, tak ti nejlepší naplní gymnázia a na průmyslovky jdou pak ti, kteří na to nemají.

+1/0
29.8.2011 11:19

Marfeuzz

Gympl x průmyslovka

Vystudoval jsem stavebni prumyslovku a potom stavebni fakultu v Brne. A musim rict, ze lidi, kteri prisli z prumyslovek neumi matiku, chemii. Naproti tomu prumyslovaci, umeli dobre odborne predmety, znali praxi a o tom to preci je. K cemu mi bude integral a derivace, kdyz nebudu vedet jak vypada cihla? Mnoho gymplaku nikdy nebylo na stavbe, cihlu nedrzeli v ruce a vubec nevedeli o co jde. To jsou vecni teoretici, gymplaka poznate po 5 minutach diskuze.

+3/0
29.8.2011 11:13

bruselátor

Re: Gympl x průmyslovka

na všcht podobně, když měli sestavit nějakou laboratorní aparaturu, tal čuměli jak puci. Marná sláva, my ji stavěli 2× týdně;-D

+1/0
29.8.2011 11:41

albert10

Re: Gympl x průmyslovka

Vidím, že to musel být silný zážitek, když jsi konečně něco uměl líp než gympláci... Škoda, že studium na všcht nestojí zrovna na stavění aparatur.

+2/0
29.8.2011 11:49

bruselátor

Re: Gympl x průmyslovka

můj příspěvek nebyl o tom, že to musel být silný zážitek, protože mně to bylo fuk. A co si pamatuju, já toho uměl ze střední mnohem více, kromě matiky snad úplně vše;-). Mimoto, studium všcht stojí na stavění laboratorních aparatur úplně stejně jako na jiných předmětech. Mimochodem, většina diplomek se dělá v laboratoři- měření, zpracování a vyhodnocení výsledků.

0/0
29.8.2011 12:02

albert10

Re: Gympl x průmyslovka

Kromě matiky a fyziky, což je ovšem problém i v dalších předmětech, typu fyzikální chemie, statistika, chemické  inženýrství, i dalších předmětech dle specializací. Tím nechci říct, že konkrétní absolvent průmky na tom nemůže být líp než konkrétní absolvent gymplu, v průměru to ale neplatí.

0/0
29.8.2011 12:38

bruselátor

Re: Gympl x průmyslovka

je ovšem faktem, že můj úsudek může být ovlivněn tím, že spousta studentů brala všcht jako přestupní stanici

0/0
29.8.2011 13:03

drevak_patlak

Re: Gympl x průmyslovka

To je přesně ono. Na VŠCHt to bylo stejné. Já gymplák jsem měl hluboké teoretické znalosti (pravda, teoretická chemie byl i můj koníček), výpočty jsem sypal z rukávu, průmyslovkáři byli mimo. Když došlo na laborky, tvrdnul jsem tam přes čas, zatímco oni byli v poledne hotovi a mohli jít v pohodě na pivo... Časem se to ale oboustranně srovnalo.

0/0
29.8.2011 12:23

bruselátor

Re: Gympl x průmyslovka

R^

0/0
29.8.2011 12:33

kvak.nořič V

na stredni skole

sem se dozvedel, ze integraly a derivace brat nebudem, protoze se to uci az na vysoke. Na vysoke na me cumeli jak na puk kdyz sem rekl, ze sem nikdy nepocital integraly a derivace.

+1/0
29.8.2011 10:58

Marfeuzz

Re: na stredni skole

A k cemu to je? K nicemu, uz jsem dost let v provozu a nikdy jsem tyhle veci nevyuzil...

0/0
29.8.2011 11:14

bruselátor

Re: na stredni skole

na rekreační počítání:-)

0/0
29.8.2011 11:48

kvak.nořič V

Re: na stredni skole

no ja to ted taky nepouzivam

0/0
29.8.2011 12:04

EMS

Úroveň škol

Úroveň škol není nižší protože jsou hloupější děti, ale proto, že se učitelé bojí na ně mít stejné nároky jako dřív. Škola za každé dítě dostává dotaci od státu a riskujte vyhození nedostatečně připravených studentů, když:

a) pak nebude na vaši výplatu

b) proprdne vás ředitel

c) seřve vás rodič dítěte

d) vyhodí vás z práce.

0/0
29.8.2011 10:52

Jury

Re: Úroveň škol

e) rodiče i děti jsou jiní než kdysi...

0/0
29.8.2011 12:44

Najdete na iDNES.cz