Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školy otestují smlouvy s rodiči rošťáků. Věří, že zlepší chování

Dvacet českých škol rozjede od září pilotní projekt ministra školství Josefa Dobeše a uzavře smlouvy s rodiči zlobivých žáků. Novinka školám pomůže s pravidly, jak zacházet s problémovými žáky či řešit dodržování školního řádu. "Rodičům snad vysvětlíme, že smlouvy mají smysl," míní ředitelka školy, kde se smlouvy testují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavel57

to někdo myslí na normální škole vážně???

To si fakt myslíte, že na normální škole by při nevhodném chování žáka měl učitel začít listovat ve smlouvách, co v takovém případě smí a nesmí dělat? Když se o přestávce popere skupinka žáků, tak jen zjištění toho co kdo má ve smlouvě zabere další hodinu. Tohle si možná lze představit na speciální škole s 5-6 žáky ve třídě, ale ne na normální škole s třídami o 20-40 žácích ... tam prostě žák MUSÍ dodržovat pravidla a když to neudělá, tak musí jít jinam.

0/0
29.8.2011 12:14

Ka Lu Sek von Zlo Děj

A prostý dotaz , funguje někde tato privatizační předsmlouva

myslím ve světě!!. Nebo je to geniální český vynález ???

0/0
29.8.2011 9:37

Sarka Farka Kradlousek Topowyč

Re: A prostý dotaz , funguje někde tato privatizační předsmlouva

ne to je z Tajného odkazu Komenského pro soudruhy kapitalisty ;-D

0/0
29.8.2011 12:04

Ka Lu Sek von Zlo Děj

Jak to vypadá pokud smlouvy nepomohou

budeme muset vrátit do škol totalitu. A základní kvylifikační předpoklad pro oblast výchovy k slušnosti a poslušnosti   bude pedagogovo členství členství v KSČM.;-D

0/0
29.8.2011 9:35

aby diskuse neměly sysl

Taková smlouva už dávno existuje

Jmenuje se Školní řád. Zapsáním dítěte do školy rodiče vyjadřují svůj souhlas s ním. Nezletilé dítě smlouvy uzavírat nemůže, respektive smlouvy jím uzavřené jsou neplatné.

+3/0
29.8.2011 5:48

pospecnik

Re: Taková smlouva už dávno existuje

No tady hlavně jde nejspíš o to, aby rodiče, co si myslí, že jejich malej hajzl je andílek (a že jich není málo), neměli šanci lítat rozzuřeně do školy, nadávat kantorovi (případně řediteli) a vyhrožovat soudy, "sitosvámivyřízením" a tak podobně.

0/0
29.8.2011 7:27

VLDX

Re: Taková smlouva už dávno existuje

Takoví rodiče stejně žádnou smlouvu podepisovat nebudou Rv

+1/0
29.8.2011 9:14

vencac

Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

pedagogické školy. Povětšinou se jedná o neúspěšné studenty z gymnázií, kteří po maturitě většinou neví kam dál a nebo  velice rychle (1 - 2 semetr VŠ) zjistí že na techniku nemají a tak hledají náhradní řešení. Tak jako tak jsou tyto školy brány jako zadarmo získaný titul a státem garantovaná prstiž. Já říkám pokud této skupině lidí ještě odsouhlasíme státem garantované vysoké příjmy bez jejich většího přičinění půjde školství ůplně do háje. V první řadě bych navrhoval redukci škol. Je málo dětí bude i míň škol a to jak základek tak gymnázií potažmo středních škol a konče škol Vysokých. S tím ruku v ruce redukovat učitele. Tak aby lemplové v pedagogickém zboru prostě neměli práci. Jejich uštřené peníze potom můžeme použít na platy těch zbylích. Co se týká systému je jasné že se děti musí naučit nějaké základy počítání atd. Ale právě u počtů bych zůstal vživotě jsem netušil jaký problém jsou pro některé děti množiny a můžu říct že zrovna tuhle látku bych v 1. třídě zvesela přeskočil.

+2/0
28.8.2011 22:27

vencac

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

naučit odečítat a přičítat se dá daleko lépe i bez nich a to nemluvím o násobení a dělení. netvrdim že dotyčný sipe násobilku jak když bičem mrská, ale prostě když se mu dá čas tak si ji v duchu sečte. ostatně já ji taky neuměl z pamněti jen jsem dokázal rychle sčítat. Jenže zákaldní problém paní učitelka se zeptá a žáček nemám čas si to spočítat. Přesně ukazuje jak učitelé fungují. co trochu zpomalit a pokud nejsem vysloveně ve výběrové třídě tak se nesanžim bít první v tom co jsem probral ale naopak důsledný v tom jak jsem to probral.

0/0
28.8.2011 22:33

DahliaPinata

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Ani vy jste toho ve škole moc nepobral... ;-)

0/0
28.8.2011 22:55

vencac

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Ale stačí mi to k tomu abych byl špičkou ve svém oboru. A ano berte to tak, že žák je vizitkou svého učitele. Jelikož mi byl pravopis vysvětlován tak , že se to prostě musím nabiflovat a systém v tom nehledat tak nemám co dál říct. V podstatě se stejným problémem se setkávám i dnes při angličtině, která snad více jak jiný jazyk má systém naprosto parádní. Aale jak říkám všichni učitelé halvně ti z pajdy trvdí že žádný nemá a nehledat prostě nabiflovat. :-(

0/0
28.8.2011 23:01

honer

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Myslím, že jste i jinou špičkou, špičkou množiny lidí, kteří neovládají mateřský jazyk. Rv

0/0
29.8.2011 6:53

davnopryc

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

napraskat jim remenem?

0/0
29.8.2011 0:06

ralfa

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Tak nevím, ale množiny už se na 1. stupni neučí 20 let.

0/0
28.8.2011 22:59

vencac

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Cože;-D tak to se zajděte podívat na Základní školi regionálních měst. A jak vidno tím že se státem zredukovali tak evidentně ne všechny školi je zrušili. A o tomto právě mluvím přestárlé učitelky nebo i líné nové učitelky bez schopnosti vymyslet si vlastní způsob jak někomu něco vystvětlit. A tak přebírají bezduché poučky, které se jim hodí.

0/0
28.8.2011 23:04

ralfa

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Nešiřte tady bludy - každá základní škola má osnovy, které vycházejí z RVP - tedy plánu ministerstva. O množinách není nikde ani řeč. To chcete jako řící, že staré nebo líné učitelky si učí podle sebe a tisknou si k tomu speciálně svoje učebnice? Plácáte nesmysly a ještě s hrubkama!

+1/0
28.8.2011 23:17

doktor_bota_2

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Bez těch hrubek by ale nemělo smysl to číst...

0/0
28.8.2011 23:20

DahliaPinata

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

No... pokud jde o pravopis, tam se některé věci opravdu musí nabiflovat... ;-) Angličtina má sice systém, ale stejně je nutno se spoustu věcí nabiflovat (slovíčka, nepravidelná slovesa). Taky si pamatuju ze základky na fyzikářku, která vyžadovala mechanické naučení fyz. zákonů, což je samozřejmě špatě, ale konkrétně v jazycích to do jisté míry bez mechanického učení nejde. Dítě by mělo mít ze základní školy přehled o základních oborech, ne znát detaily zpaměti, ale mělo by být schopno tyto detaily si vyhledat. Špatné je, když dítěti stále ukazujeme, co mu nejde, místo abychom ho podporovali v oboru, který mu jde. Běžně inteligentní dítě je schopno naučit se i předměty, které mu moc nejdou, na dvojku nebo trojku a nemá smysl chtít víc... ale má smysl rozvíjet ty dovednosti, které mu jdou dobře. To se bohužel většinou neděje.

+1/0
28.8.2011 23:49

pavlik12

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Redukce počtu škol je trošku problémová věc, protože jednak za několik (5-7) let zase budete kapacity potřebovat (viz aktuální problémy s nedostatkem kapacit MŠ) a zřídit novou školu nejde za týden...

No a hlavně zkuste jako regionální politik (obecní u ZŠ a krajský u SŠ) rozhodnout o zrušení byť jediné školy - pokud doufáte ve znovuzvolení, tak se tomu tématu raději vyhnete.

0/0
29.8.2011 7:15

rzlm

Re: Nu důležité je si uvědomit proč vlastně studenti chodí na

Nechápu, jak se někdo, kdo naseká na jedné stránce takové množství hrubých a stylistických chyb, může o druhých vysokoškolácích vyjadřovat jako o odpadu, který nemá na techniku a neví kudy kam ... Tohle může provést akorát drzý a arogantní volič ODS.

Navíc si myslím, že člověk, který neumí zpaměti dělit a násobit malá čísla, nebude schopet ani derivovat a počítat jednoduché integrály, takže má otázka zní: "V jakém oboru jste jednička?? Pokud vysokoškolsky vzdělaný jste, jak bylo v příspěvku naznačeni, pak mi to vychází akorát tak na nějakého tělocvikáře či zemědělce."

0/0
29.8.2011 15:35

Ejsí

No rošťáky máte vyřešený

A teď by mě zajímalo co bude s neschopnými učiteli. Nebo tam je vše v pořádku?

0/0
28.8.2011 21:31

DahliaPinata

Re: No rošťáky máte vyřešený

Spíš by se měli začít řešit neschopní rodiče, kteří se svým dětem nevěnují a myslí si, že škola to za ně vyřeší. ;-D;-D;-D

+1/0
28.8.2011 23:52

hafusak2

Re: No rošťáky máte vyřešený

Nejčastěji je "neschopný učitel" ten, od kterého si děcka, která kašlou na učení nosí pětky.

0/0
29.8.2011 9:15

pavlik12

Nejsou hrozby

V situaci kde je mnohem víc míst ve školách, než celkově studentů - nepovede se kázeň zavést žádným způsobem.

Základ je totiž hrozba vyloučení ze školy, která teď hrozbou není, protože:

a) škola nikoho nevyhodí, protože je placená podle počtu studentů

b) vyhozeného studenta velmi ochotně přijme jakákoliv jiná škola

Zde si vždy připomenu film Škola základ života, kdy vyloučení studenta z gymnázia je tragédie pro celou rodinu.

0/0
28.8.2011 20:15

Sprintujici.stonozka

Re: Nejsou hrozby

R^

0/0
28.8.2011 20:16

tayger

Re: Nejsou hrozby

To je ten slavný systém přelozdělování peněz státem. Kantor je hodnocen úplně stejně, ať je špatný nebo výborný, vždy dostane na výplatě to samé a není tedy motivován k lepším výkonům. Když se zvedají platy tak všem, ale přitom to není o zlepšeném výkonu, výkon zůstává stejný.

Z škol vymyzeli všechny autority, všechny pravidla, prostě vše se teleruje a málo co se bere tak jak by mělo. To není jen chyba kantorů, ale také rodičů. A rodiče by měli mít možnost říci, že kantor co učí jejich dítě nestojí za nic, ale také musí dodržovat jistý respekt k výchovným metodám učitelů.

V podstatě, kdyby se rodiče více věnovali svým dětem a přišli na to, že kantor nic nenaučí, tak by hledali školu, kde kantor naučí, čímž by se stav zlepšil. A po kantory by vznikla nová motivace, pokud nebudeš dobře učit, letíš.

0/0
28.8.2011 20:21

pavlik12

Re: Nejsou hrozby

Od toho má každá škola Radu školy, kde jsou i zástupci rodičů...

0/0
28.8.2011 20:47

tayger

Re: Nejsou hrozby

na které se řeší co? :-D

0/0
28.8.2011 20:55

pavlik12

Re: Nejsou hrozby

Prakticky cokoliv si sama Rada určí... že se to nevyužívá je problém jejích členů.

0/0
28.8.2011 20:58

tayger

Re: Nejsou hrozby

No a to je ten základní problém, když už se tam ty rodiče dostanou a poslechnou si základní info, tak se už neřeší nějaké ty přestupky žáků, spíše velké průsery a když už se něco řeší, tak jestli se pojede na lyžák nebo ne. :-D

0/0
28.8.2011 21:08

killian

Re: Nejsou hrozby

tohle se týká základních škol, kde dítě musí ze zákona chodit. Znám pár lidí ze základky, které už na střední normálně vyhodili ze školy, pokud dělali problémy

0/0
28.8.2011 20:24

pavlik12

Re: Nejsou hrozby

Tak to už musel nejméně podpálit ředitelnu... na středních školách je pooblém s financováním teď větší jak na základních. Tam už nastupují silnější ročníky, ale populační sedlo teď bude na sš.

Zvlášť když škola potřebuje pro ekonomické udržení mít alespoň 27 studentů v každé třídě.

0/0
28.8.2011 20:46

tayger

Pche

stačí se podívat jak se učitelé chovají k dětem v jižní Koreji nebo v Japonsku, tam to rozhodně není jako to máme my. Tam se u děcek sjednává respekt a pořádně. Učitel je respekovaná a nedotknutelná osoba. Jak děcko začne dělat potíže, okamžitě si sjedná respekt tělesnými tresty. A ty tresty byly také zajímavé. Tahání za uši, nucení držet ruce nahoře dokud kantor neřekl jinak jako trest.

Smlouvy s rodinami jsou k ničemu, když rodiče své děti rozmazlují, to by měl pochopit už každý a český kantor nemůže proti raubíři vůbec zasahovat. No prostě vrchol trapnosti. Děcka nemají respekt z rodičů, tak jej nemají ani ke školskému systému a doplácí na to jak dospělí, kteří se s nima dostanou do křížku, tak ti hodní spolužáci. Šikana v tomto prostředí bují.

Takže vzkazuji našemu školskému systému, přiučte se u východních přátel, jak má ve škole vypadat disciplýna a případné tresty.

0/0
28.8.2011 20:08

killian

Re: Pche

Ano, v Japonsku je to pěkné, ale také to není všechno. V Japonsku je problém, že například na VŠ se chodí studenti na hodiny vyspat a je jim jedno co jim učitel říká, hlavně mu neodporují, jelikož učitel má přece pravdu a i kdyby řekl, že Hitler byl žid a komunista, tak mu nikdo odporovat nebude. Takže je pravda, že tam kázeň je, ale nějaký individualismus nebo samostatné myšlení jsou tam úplně utlumeny.

0/0
28.8.2011 20:27

tayger

Re: Pche

proto jsem napsal vemte si příklad, určite se dá pár věci obšlehnout, ale všechno ne. Jejich disciplýna je až příliš přhnaná, na druhou stranu, kdyby byla jen poloviční u nás jakou mají oni, tak se v našich šklách děti učí, nebude to pro ně hřiště kde se vyblbnout. :-)

0/0
28.8.2011 20:41

Vedoucí kolotoče

Co v rodine chybi...

...skola nenahradi!!! ;-O Nedavno jsem zaslechl maminku jednoho zacka, jak si stezuje druhe mamince pred skolou, ze to jejich dite je prilis agresivni, ze nosi poznamky, ze neposloucha ani ji, ani manzela... a nakonec dodala perlu: "...no, a k tomu vsemu s manzelem uz 10 let podnikame a uz takhle nemame na nic cas, a ted jeste kluk nam dela tyhle starosti....". To mamina zjistila brzy, ze kdyz se da prednost businessu pred vychovou ditete, jak to dopadne...! ;-€

+4/0
28.8.2011 19:37

killian

Re: Co v rodine chybi...

tak to není jen věc podnikatelů, ale většinou co mám zkušenosti já ty extrémně zlobivé děti pocházejí z dělnických rodin. Děti z podnikatelských rodin jen odmlouvají učiteli a nenechají si od něj nic líbit (teď trochu generalizuji)

0/0
28.8.2011 20:28

DahliaPinata

Re: Co v rodine chybi...

Když to doma vypadá tak, že otec po matce motykou a matka po otci hrncem, nemůžeme se divit, že dítko hodí po učiteli ve vzteku učebnici (toho jsem byla svědkem). Ono takové dítko vlastně ani neví, že to není standardní chování.

0/0
28.8.2011 23:57

Minden ugyfel kell egy kosar!!!

Re: Co v rodine chybi...

Jde to napříč sociálními vrstvami. Špatný rodič může být vrátný ale i majitel velké firmy.

0/0
29.8.2011 8:31

villík

Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Je tam něco o výchově?

0/0
28.8.2011 19:19

81honza

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

pedagog má nejen učit, ale též (především) vychovávat

0/0
28.8.2011 20:32

avlida

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Řekla bych, že vychovávat by hlavně měli rodiče. Ti často výchovu nezvládají a pak to hází na učitele. Učitel je odvozé slovo od slovesa učit. To tedy v první řadě!

0/0
28.8.2011 21:27

avlida

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Opravuji: odvozené slovo

0/0
28.8.2011 21:28

81honza

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

samozřejmě, že vychovávat mají především rodiče. ale učitelé jsou pedagogové, takže i oni mají vychovávat, nejenom učit. to je oblíbená fráze, že oni jsou od toho, aby děti učili, ale v tom případě buď nechodili na přednášky, nebo na nich nedávali pozor

+1/0
28.8.2011 21:48

DahliaPinata

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Jak chcete dítě systematicky vychovávat, když jste s ním 4 hodiny denně (na 1. stupni) nebo 4 - 5 hodin týdně (na 2. stupni) 5 dnů v týdnu (a to v ideálním případě, že dítě do školy pravidelně chodí). Vychovávat musí především rodina a to už předtím, než dítě do školy jde. Učitelé samozřejmě také dítě vychovávají, ale základy slušnosti a nastavenou míru, co je ještě přiměřené zlobení a co je už sprosťárna vůči učiteli nebo spolužávkovi, musí mít z domu.

+1/0
28.8.2011 22:01

pavlik12

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Jenomže rodina je s tím dítětem mnohdy ještě méně často jak ten učitel (další chyba rodiny).

0/0
29.8.2011 7:19

DahliaPinata

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

Ovšem to je chyba rodiny, ne školy. Když si člověk pořídí dítě, musí zkrátka počítat s tím, že nemohou dělat kariéru oba rodiče.

0/0
29.8.2011 8:29

81honza

Re: Škola je nejčastěji místo určené pro učení (Wiki)

ale já netvrdím, že tíha výchovy není na rodičích. ale učitel musí také vychovávat. a vychovávat má každou chvíli co s těmi dětmi je, ať je 10 minut nebo půl dne. pokud tam přijde s tím, že jim jen vysvětlí látku, tak to není pedagog a měl by si najít jinou práci

0/0
29.8.2011 20:19

ucetni54

Ono to chce kus práce od novinářů

Pokud budou sdělovací prostředky krmit společnost že špičkou ledovce je anorektická kráva, která vyhraje nějakou soutěž krásy protože se vyspí s půlkou poroty resp. jakýsi nablblý čutálista a jejich hodnotu podtrhovat sumou dolarů, eur a korun (ze které jim samozřejmě velkou část seberou různí parazitující manageři, promotéři atd.) tak nelze očekávat nějaký posun ve vědomí. A to nemluvím o politicích, kteří žvaní o znalostní ekonomice a nevědí co to je, hlavně kde dostat příslušné všimné.

+2/0
28.8.2011 19:17

tayger

Re: Ono to chce kus práce od novinářů

a pak přijdou s takovou kravinou, jakou jsou státní maturity. No prostě děs.

0/0
28.8.2011 20:10

Najdete na iDNES.cz